Gemengde berichten. Door het overlijden van den heer mr. B. V. van der Bilt, te Kapelle, op 77jarigen ouder- dom, zijn er op dit oogenblik twee vacatures in de Provinciale Staten van Zeeland. Te Rotterdam ligt reeds een zeer geruimen tijd een geheele vloot van met graan geladen Rijnschepen op de aangekondigde verlaging van de graanrechten in Duitschland te wachten. De schepen zijn alle gecharterd op conditie van varen of liggen en bezorgen, bebalve rechtstreeks door havengeld, indirect door bet onderhoud van hunne bemanning een niet onbelangrijk voordeel aan onze stad. De Rijnhaven en Parkhaven liggen geheel vol met deze schepen, terwijl er ook in het voormalige Delftshaven en zelfs in het Boerengat vele worden aangetroffen. TER NEUZEA, 15 Januari 1892. Door den Minister van Financien is aan de pachters van de visscherij in het kanaal van Ter Neuzen tot de Belgische grens, alsmede in het zijkanaal tot de Axelsche Sassing, oDtslag verleend voor pachttermijn, ingaande 1 Januari 1892 en tevens bepaald dat die visscherijen gedurende 1892 onverpacht zullen blijven. Naar aanleiding van genoemde beschikking is het verboden gedurende 1892 in meergeuoemde wateren te visschen en zal daartoe geen vergunning worden gegeven. Met den hengel in de hand blijft die visscherij evenwel geoorloofd. Een onzer oudste ingezetenen en een der weiuigen van de jaren dertig, gerechtigd tot het dragen van het metalen kruis is heden overleden. Andries Geensen, die in ''t afgeloopen jaar, in 't bezit van bijna volkomen gezondheid zijn 90sten jaardag vierde is thans heengegaan en hiermede het getal oud strijders met een verminderd. Bij vergissing heeft eene vrouw alhier eene hoeveelheid loog ingenomen, waardoor geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Ofschoon haar toestand eerst ernstig was, is zij thans beterend. Eenigen tijd geleden werd door onze politie te Sluiskil onder deze gemeente een vreemde zwerver aangetroffen. De man zag er erbarmelijk uit. Hij werd naar het huis van bewaring alhier gebracht, waar men te vergeefs trachtte zijn afkomst te weten te komen. Toch vermoedde de politie toen reeds, dat hij een Fin moest wezen, wat door het volgende juist blijkt te zijn. De man werd door de politie over de grenzen gezet en thans duikt hij plotseling op in de duinen van Scheveningen. Ziehier wat wij van dien zonder- ling in de Hollandsche bladen lezen. Dinsdag werd in de westduinen te Scheveningen dwalende aangetroffen een onbekend vreemdeling van afzichtelijk en zonderling uiterlijk. De man sprak geen verstaanbare taal maar stamelde slechts klanken. Hij is eerst naar het politiebureafi te Scheveningen overgebracht en vandaar naar het centraal-bureau van politie vervoerd. Ook daar kon men uit de vreemde gebaren en taal van den zwerveliug niet opmaken, tot welke natie hij behoort of van waar hij komt. Men vermoedt echter, dat men te doen heeft met een Eskimo, Groenlander of bewoner van een der meest noordelijk Russische streken. Op last van den hoofdcommissaris van politie is de man tijdelijk naar het huis van bewaring te 's Gravenhage overgebracht, om vervolgens over de grenzen te worden gezet. Eerst zal hij echter naar Rotterdam worden gezonden, met het doel hem daar te brengen voor het Russische en Zweedsche consulaat. De man, naar gissing omstreeks 30 jaar oud, is van middelbare grootte. In plaats van schoenen heeft hij zijn voeten in lappen leder gebonden, terwijl hij op zijn hoofd, dat met Jang zwart haar is begroeid, een vreemdsoortige bonten muts draagt. Hoe de man in de duinen is verzeild geraakt en waarmee bij zich op zijn zwerftochten voedde, is onbekend. Toen men hem vond, was hij in 'I bezit van een maud en een stok. In verband hiermede wordt gebracht een ken- nisgeving in een der jongste politiebladen, waarin onder de rubriek der verwijderde vreemdelingen, genoemd wordteen vreemdeling, ongeveer 40 jaren, stamelende, herkomst onbekend, uit Breskens naar Belgie. Men vermoedt, dat dit dezelfde persoon is, die dan reeds geruimen tijd langs de kust der Noordzee zou zwerven. woonlijk schat men het onder het water liggende gedeelte van zulke ijseilanden veel te geringde boven de oppervlakte der zee uitstekende toppen zijn misschien maar kleine verhevenheden. Wat meent gij dan, dat gebeuren zal De officier haalde de schouders op. Wij hebben reeds scheepsraad gehouden. Zoodra het kan, zullen wij de boot en bemannen en het schip verlaten. Er is slechts een groot gevaar. En waarin bestaat dat? Dat het ijsveld, waarop wij vastzitten, splijt en breekt. Dan zijn wij verloren, want de ijsbergen zouden op ons vallen en ons tot atoment verpletteren. Erik ging ontsteld been. (Slot volgt). Nader vernemen wij, dat uit zijn kleeding blijkt dat hij zeker een Noordsch, Zweedsch of Finsch zeeman is. Hij heeft blijkbaar gebedeld, want er werd kopergeld en brood bij hem gevonden. Dat het iemand uit die streken kan zijn blijkt hieruit, dat hij met zijn handen wees dat de boomen bij hem te lande veel dikker waren dan bier. Bij het toonen van een vlaggenkaartmaaktehijafwijzende gebaren. Zijn schrift bestond uit krabbels. Daar de man doofstom is en zijne ontwikkeling blijkbaar niet zeer hoog is, blijft het een ietwat iugewikkeld vraagstuk, hem aan zijne landgenooten en familie- leden terug te zenden en wel aan het juiste adres. Volgens rapporten van een aantal gezag- voerders van binnenvallende zeeschepen, worden in zee zeer veie verlaten schepen of wrakken aange troffen, die gevaarlijk voor de groote vaart, in de koerslijn ronddrijven. De voortdurende alom heerschende stormen veroorzaken dan ook vele zeerampen. De op gisteren alhier, ten overstaan van den notaris Mr. J. P. Dronkers, plaats gehad hebbende verkoop van den geborgen inventaris van het op de Suikerplaat gestrande Engelsche stoomschip Woodstock, heeft opgebracht f 1280. Op zijn verzoek is eervol ontslag verleend aan H. A. A. baron Collot d'Escury als plaatsver- vangend kautonrechter in het kantou Hulst, en is benoemd in zijne plaats K. J. A. G. baron Collot d'Escury, burgemeester van Boschkapelle en Stop- peldijk en arroudissements-schoolopziener. Zaamslag. Het rijks-telegraafkantoor met te- lephoondienst alhier, dat op 8 dezer tijdelijk werd gesloten, is thans op den vroegeren voet heropend. De heer G. B. Fijnvandraad, predikant te Nieuwerkerk in Duiveland, heeft voor het beroep naar hier bedankt. Axel. Gemeenteraadszitting van 14 Jan. 1892. Tegenwoordig de heeren L. Lamaitre, L. van Dixhoorn, P. Dregmans, C. N. Jansen van Rosen- daal, P. Koster, M. A. Smies, J. Wolfert, P. Dieleman en D. J. Oggel, leden, en de Secretaris. Afwezig de heeren R. van de Ree en S. van Hoeve. Yoorzitter de heer D. J. Oggel. De notulen van de vorige verandering worden gelezen en goedgekeurd. Vervolgens wordt mededeeling gedaan. a. Van eene missive van Ged. Staten dezer provincie houdende kennisgeving, dat zij berusten in het verhoogd subsidie, bij raadsbesluit van 17 Dec. jl. voor 1891 verleend aan het algemeen burgerlijk armbestuur. Aangenomen voor kennisgeving, en b. Verzoekschrift van J. Schelleman, kantonnier, om van de betaling der schoolgelden te worden vrijgesteld. Besloten te behandelen bij het opmaken van het kohier der schoolgelden. 2°. Vaststellen van het kohier der schoolgelden voor het l»te kwartaal 1892, wordt besloten te behandelen in eene beslotene vergadering. 3°. Wordt besloten tot af- en overschrijving van posten op de begrooting van 1891. Niets meer te behandelen zijnde sluit de voor- zitter de openbare zitting en wordt overgegaan tot het houden van eene bestolene vergadering. Graauw. De loop der bevolking over 1891 was als volgt Geboren werden 36 m., 21 vr., totaal 57. Levenloos aangegeven 1 m., 4 vr., totaal 5. Overleden 20 m., 14 vr., totaal 34. In de gemeente vestigdeu zich 51 m., 43 vr., totaal 94, terwijl naar elders zijn vertrokken 57 m., 40 vr., totaal 97. Bevolking op 31 Dec. 1890 1000 950 1950 31 Dec. 1891 1010 960 1970 alzoo vermeerderd met 20 inwoners. Er werden 10 huwelijken gesloten. St. Jansteen. De loop van de bevolking dezer gemeente was over het afgeloopen jaar als volgt Geboren werden 45 m., 31 vr., totaal 76, waar- onder buiten echt 4 m. en 2 vr. Het aantal tweelinggeboorten bedroeg 2, waarvan 1 m. en 2 vr. levenloos. Levenloos aangegevenen 3 m., 3 vr., totaal 6. Overleden binnen de gemeente 22 m., 18 vr., totaal 40, waaronder 1 m., ongehuwd behoorende tot eene andere gemeente. Hiervan waren 13 m. en 7 vr. ongehuwd, 7 m. en 6 vr. gehuwd en 2 m. en 5 vr. in weduwenstaat. In de gemeente vestigden zich 68 in., 55 vr., totaal 123, terwijl naar elders vertrokken 57 m., 51 vr., totaal 108. Er werden 13 huwelijken voltrokken, als10 tusschen jongmans en jongedochters, 2 tusschen weduwnaars en jongedochters en 1 tusschen weduw- naar en weduwe. RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 15 Jan. de volgende vonnissen uitgesproken P. v. E., oud 63 j., werkman te Zuiddorpe, is wegens diefstal vrijgesproken. 1°. P. R., oud 50 j., 2°. S. R., oud 22 j., werklieden te Koewacht, zijn wegens mishandeling de le vrijgesproken de 2e Veroordeeld tot f 8 boete of 8 dagen hechtenis. 1°. J. v. D., oud 20 j., wonende te St. Jansteen 2°. E. v. H., oud 21 j., wonende St. Jansteen (Heikant), arbeiders, zijn wegens als voren de le vrijgesproken, de 2e veroord. tot f 5 boete of 5 dagen hecht. F. d. S., oud 40 j., arbeider te Kapellebrug (St. Jansteen,) is wegens mishandeling en vernieling vrijgesproken. Alom ook in ons vaderland en daarbuiten eischt de influenza voortdurend vele slachtoffers vooral ouden van dagen worden getroffen. In vele steden is het cijfer van de sterfgevallen hooger dan bij vroegere cholera-epidemieeu. Maandag avond waren te Goes, om den socialistischen spreker Helsdingen aan te hooren, slechts vier personeu opgekomenminder kan het al niet. De heer Helsdingen besloot dan ook maar de Goesenaars aan hun lot over te laten. In de maand Mei 1891 trouwden te Sex- bierum een paar jonge menschen. Alras bleek, dat man en vrouw slecht bij elkaar voegden hevige ruzie's toch vielen er voor, ja zelfs tweemaal verliet de vrouw de echtelijke woning. Beide keeren werd de twist echter bijgelegd, en had de man het genoegen zijne wederhelft tot zichtezien terugkeeren. Verleden week echter rees er weer een verschil tengevolge waarvan er zulk eene groote klove tusschen de echtelieden outstond, dat zij besloten tot echtscheiding. De uitvoermg van dit besluit werd opgedragen aan de leden van den kerkeraad der christelijk gere- formeerde kerk, waartoe beide echtelingen behooren. De kerkeraadsleden kwamen bijeen, verdeelden de meubelen in twee gelijke deelen, en gelasten den echtelieden, elk met het hem toebedeelde af te trekken. Dit geschiedde, en sinds dat oogenblik leven man en vrouw gescheiden van elkaar afsof er nimmer eenige betrekking tusschen hen had bestaan. De sneeuw heeft aanleiding gegeven tot een nieuwe vinding ODder de vrachtrijders te Heeren- veen. Sedert langen tijd gebruiken deze rijders de tramrails als hunnen weg. De wielen hunner karren worden van flenzen voorzien en heel gemak- kelijk wordt de zwaar geladen kar op de rails voortgeduwd of, door onder het voertuig gespaunen honden, voortgetrokken. De directie der Tramweg— maatschappij, vermag daartegen niets; een der vrachtrijders, tegeu wien proces—verbaal werd opgemaakt, werd vrijgesproken. Nu de sneeuw het rijden langs de straat moeilijk maakt en de rails van de sneeuw zijn gezuiverd, hebben vrachtrijders, die anders met gewone, zware vrachtwagens, door een paard getrokken, rijden, tramkarren aangeschaft en met een paard er voor rijden deze nu lustig langs de rails. Het voldoet zoo uitstekend, dat, al is de sneeuw verdwenen, de zware vrachtwagens niet weer zullen verschijnen. Dat deze vrachttramkarren schadelijk voor het goederenvervoer per tram werken, ligt voor de hand. Eergisteravond stiet bij Maarsbergen de trein op eenige aan dat station staande goederenwagens. Volgens een ander bericht reed de sneltrein dwars door een rangeerenden goederentrein. De stoker en de machinist van den sneltrein werden gekwetst, gelukkig niet ernstig. De pas- sagiers en de couducteurs kwamen met den schrik vrij. Zij werden van Utrecht per extra-trein afge- gehaald, en kwamen even als de post in plaats van te 8,45 eerst omstreeks half elf aan. De materieele schade is groot. De locomotief en zes wagens van den personentrein en eenige wagens van den goederentrein zijn beschadigd. Het ongeluk maakte een spoor onbereidbaar waardoor de dienst eenig oponthoud ondervond. Een geheele gemeente in het gouvernement Saratow is ongesteld geworden na het eten van roggebrood, wat waarlijk niet te verwonderen is, als men het resultaat verneemt van het chemisch onderzoek, waaraan het roggemeel, waarvan het brood werd gebakken onderworpen werd. Slechts 40,09 van het mengsel was werkelijk roggemeel daaraan waren 17,16 percent mineralen en zand, 32,67 percent gemalen lijnkoeken en waardeloos zaad en 10,08 percent water toegevoegd. Wat wonder dat daartegen de maag zelfs van den meest uitgehongerdeu Rus niet bestand was Van zeer veel belang voor de werkgevers is eene beslissing van het ,/Rijksgerecht" (Hoogen Raad) te Berlijn, waarbij werd uitgemaakt dat bedreiging met werkstaking moet worden aange- merkt als afpersing. Het volgende geval heeft daartoe aanleiding gegeven Twee arbeiders in zekere fabriek hadden voor twee dagen loon geeischt, hoewel er op beide dagen, wegens de verkiezingen voor den Rijksdag in het geheel niet gewerkt was. Zij verlangden van den directeur de voile uitbetaling van het loon met de bedreiging dat, zoo daaraan geen gevolg werd gege ven, de gezamenlijke arbeiders het werk zouden staken. De directeuren betaalden, om eene werk staking te voorkomen, doch dienden tevens eene aanklacht in bij het ,/Landgericht," dat de beide arbeiders wegens afpersing tot zes maanden gevan- genisstraf veroordeelde. Het rijksgerecht heeft dit vonnis bevestigd, niet- tegenstaande de verdediger der beklaagden, op de inbreuk wees die op deze wijze werd gemaakt op het recht tot vereeniging. Deze beslissing is van zeer groote beteekenis omdat de werklieden tot dusverre in den waan verkeerden, dat zij zich door op zulk een wijze te handelen konden beroepen op het recht tot vereeniging, hun door de wet gewaarborgd. In het Johannishospitaal te Madrid is een opstand uitgebroken onder de vrouwelijke ver- pleegden, omdat een mannelijke bediende, waarop zij zeer gesteld schenen, verplaatst werd. De dames bouwden barricaden van matrassen, meubels enz. en wierpen de beambten met medicijnflesschen, glazen en wat verder voor de hand lag. De commissaris van politie werd gewond van het slagveld weggedragen en de voorzitter van den provincialen raad moest het hazenpad kiezen. Eerst toen de gouverneur der stad met gendarmerie kwam opdagen, wist hij met een krijgslist de stelling te nemen en de hoofden der samenzwering gevangen te nemen. Een nieuwe verschijning in de straten van Berlijn en op de groote wegen is een driewieler, welke enkel door de lichaamszwaarte van den rijder, die op een op— en neergaand zadel zit, met groote snelheid wordt voortbewogen. Van inspanning is hoegenaamd geen sprake. De uitvinder is een schoenmakersbaas, met name Ringleb, uit Rixdorf. De dames van Kazan hebben een algemeene werkstaking op touw gezet om hare mannen en vaders te dwingen, haar des avonds toegang te geven tot de speelzalen der stad. Zij wilden niet alleen thuis blijven, als hare mannen kaartspeelden en zich in hun club amuseerden. De werkstaking heeft een goed resultaat gehadsedert eenigen tijd worden de dames evenals de heeren in de societeiten van Kazan toegelaten. Zij komen er zelfs met hare zuigelingen. Onlangs stierf te Wisconsin, in Noord- Amerika, een gierigaard, die tot aan zijn dood zijn geld, zijn karakter en zijn goed humeur had weten te be waren. Thomas Rocker was zijn leven lang een verschrikkelijk schraper en niemand wilde in zijn vaderstad wat met hem te maken hebben. Toen zijn buren hem echter, eenige dagen geleden, 'a morgens vroeg nog niet uit zijn huis zagen komen, vermoedden zij dat hem iets overkomen was, waarschuwden de politie, sloegen de ramen stuk en vonden den gierigaard in een klein, vochtig kamertje, dood op een stroomat liggen. Aan zijn rechterzijde had hij een hoop goud- stukken opgestapeld en links lagen onderscheidene zakjes met papieren geld. Op een tafeltje en onder het bed lagen papieren van waarde van verschil- tende soortin 't geheel vond men twee en een half millioen gulden. Allerzonderlijkst was het testament dat Rocker weiuige uren voor zijn dood, met potlood op een stuk stroopapier had geschreven en toen op het tafeltje gelegd. Het luidde aldus »Als in Indi6 een voornaam man sterft, mag zijn lievelingsvrouw hem niet overleven en ze wordt mede verbrand. Ik ben wel geen voornaam man, leef ook niet in Indie en eene vrouw heb ik, Goddank ook niet. Ik heb echter eene geliefde, die mij dierbaarder is dan alle vrouwen der wereld en dat is mijn brandkast met het teeder beminde geld. Ik weusch daarom dat die geliefde met mij sterft en men ons door middel van dyna- miet in de lucht laat vliegen. Ik maak mijn weenende erfgenamen mijn laatste compliment Natuurlijk wordt aan dit zonderling testament geen gevolg gegeven. In het Quartier Montrouge te Parijs is groote opschudding veroorzaakt door eene spookgeschiedenis. De commissaris van politie werd geroepen in een huis in de Rue Ducouddic, welks bewoners be- weerden dat het er spookte. De verdieping ge- lijkvloers werd bewoond door een dame van 78 jaren, me vrouw Boll, die van haar renten leefde, en haar kleindochter. Zij verhaalde, dat haar 15jarige dochter in den nacht van den eersten Januari opgeschrikt was door een geluid, alsof er zand naar beneden geworpen werd langs de ramen van haar slaapkamer. Zij opende een raam, maar zag niets. Op hetzelfde oogenblik braken in de kamer van de oude dame, al de lijsten der schilderijen een portret van Bdranger viel op den grond en de stoeleu roldeu door elkaar. Hetzelfde gebeurde den volgenden nacht, het keukengereedschap werd aan scherven gevonden. Den 4 Januari brak de groote spiegelkast en den volgenden nacht eindelijk werden de ijzeren ver- sierseleu van het ledikant van de oude dame door een onbekende kracht in den tuin geslingerd. De commissaris van politie heeft het huis laten bewaken. Men moet nog weten dat het huis gebouwd is op eene begraafplaats. AANBESTEDINGEN. Op Vrijdag 29 Januari 1892, des voormiddags ten 10 ure, aan het gebouw van het Provinciaal Bestuur te Middel burg, van I. Het ouderhouden van- en het doen van her- stellingen en vernieuwingen aan de gebouwen der Rijks Kweekschool voor ouderwijzers te Middelburg, van den dag der goed- keuring van de aanbesteding tot en met 31 December 1893. (Raining f 3000.) II. Het ouderhouden van- en het doen van her- stellingen en vernieuwingen aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Middelburg, van den dag der goedkeuring van de aanbe steding tot en met 31 December 1893. (Raming f 2000.) maun. vr. totaal

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1892 | | pagina 2