Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- Vlaanderen. BEKENDMAKING. T No. 2784. 32e Jaargang. Geldlesning van 5S0G,~ ,1s Zaterdag 16 Januari 1892. GESCHEIDEN EN GEVONDEN. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Yoor Amerika 1,324. Men abonneert zicb bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. Yoor ADVERTENTIEN. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zicb abonnceren tot het plaatseu van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Bij deze cournnt behoort cen bijvoegsel. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN vragen aanbiedingen voor eene ten behoeve dier gemeeute te sluiten in obligatieu van f 275,luidende aan toonder die kosteloos zullen worden uitgereikt. De storting moet geschieden voor 1 Februari a. s., terwijl de aflossing plaats vindt, bij uitloting met 275,of meer 'sjaars. Inschrijvingsbiljetten, naar behooren onderteekend en gesloten, vermeldende behalve den naam, het beroep en de woonplaats van den inschrijver, het getal obligation waarvoor wordt ingeschreven, be nevens tegen welken koers en welke rente, worden voor 20 dezer gestoken in de ter gemeente- secretarie tot dat eiude geplaatste gesloien inschrij- viugsbus, of kunnen ook in-gesloten adres, waarop vertneld „geldleening Ter Neuzen", aan den Burgemeester worden toegezonden. Ter Neuzen, 12 Januari 1892. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. In den loop der maand Februari a. s„ moeten, ter voldoening aan art. 8 der betrekkehjke ver ordening, alle mannelijke ingezetenen, wonende in de kom der gemeente, geboren in het jaar 1861, en ook die van ouderen leeftijd, voor zoover zij hun 50,te jaar nog niet zijn ingetreden, die in het vorige jaar zich in de gemeente hebben gevestigd, ter gemeente-secretarie aangifte doen om voor den dienst bij de brandweer te worden ingeschreven. Die deze aangifte verzuimen worden, onver minderd de daartegen bedroigde boete, ambtshalve ingeschreven, of, wanneer het verzuim eerst na de loting wordt ontdekt, zonder loting in dienst gesteld. Ter Neuzen, 14 Januari 1892. Burgemeester en Wethouders aldaar, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. Polities Overzicht. Uit Rusland komen nog altijd sombere berichten, maar het is niet gemakkelijk de juistheid daarvan uit te maken, orndat naar Russischen trant de bladen slechts mogen publiceeren wat de regeering goed dunkt. Men moet dus afgaan op correspon dences speciaal aan de Duitsche en Engelsche bladen gericht, waarin de zaken wellicht te donker FEUILLETON. Een ijskoude wind voer huilend over den don- keren oceaan, hij floot in het touwwerk en suisde om den schoorsteen, waarachter vele passagiers ge- vlucht waren. De kajuitspassagiers zaten in de salons en weinig personen bevonden zich op het dek. Erik had zijnen bekeude, den officier, ge- troffen en met hem eenige woorden gewisseld. Het schijnt mij toe, dat de reis wat langzamer gaat, zeide hij. Gij hebt gelijk, maar gij behoeft het juist niet verder te vertellen, om geen onnoodige bezorgdheid te wekken. Wij varen nauwelijks met halve kracht, de naclit is pikdonker en de snerpende koude onder dezen breedtegraad, in Juli, heeft maar eene oorzaak. IJsbergen? Misschienindeonmiddellijkenabijheid? Het is zeer waarschijnlijk, ja, het kan eigenlijk in het geheel niet anders zijn. Gave God, dat deze nacht voorbij was Daarmede scheidden zij. Erik ging naar voren en verborg zich, om tegen den kouden wind en den kouden regen beschut te zijn, onder eene der reddingsbooten. V oor een rendez—vous was de gelegenheid gunstigwat bekommert een verliefde zich om het weer Een geruimen tijd had hij gewachtdaar vernam worden voorgesteld. Zoo komt via Breslau het bericht uit Moskou, dat in talrijke plaatseu der gouvernementen Pensa en Saratow weer treurige uitbarstingen van jodenhaat voorkwamen. Vooral in Sindorowo moet het woest zijn toegegaan, daar er meer dan 100 huizen verwoest werden en verscheidene personen gedood en velen verwond werden. Te Saransk mislukte een poging om het huis van een Joodsch bankier met bewoners in de lucht te doen springen. Alleen het voor- huis met de deur werd vernield. Als oorzaak van 'tgepleegde geweld moeten deverspreide maaronware geruchten dienst doen, dat de Joden heiinelijk graanvoorraden bemachtigen om een prijsverhooging te bewerken en grove winsten te maken. Dat de nood nog klimt mag wel worden aangenomen, daar dit bij het voortduren der ramp wel niet anders zijn kan. Steeds blijven er rapporten opdagen over schromelijke meelvervalschingen, waardoor niet alleen de volksvoeding geheel ontoereikend is, maar uit den aard der zaak allerlei ziekten worden aaugekweekt. De sterfte onder de kinderen moet dan ook een treurig hoog cijfer aanwijzen. Er blijft zich een sterke drang van het platteland naar de steden openbaren, omdat daar nog de meeste kans is het noodige voedsel te krijgen. Maar juist daardoor wordt de verbreiding van typhus enz. op groote schaal bevorderd. Eenige weken geleden bracht de telegraaf het vrij duistere bericht dat arbeiders van een fabriek aan den Schlusselburger weg nabij Petersburg in hechtenis genomen waren, en dat bij die gelegen heid ook dynamietbommen waren gevonden. Op een aanwijzing aan de politie zou op een bepaalde plaats van den Moskouer—Kjasaner spoorweg een onderzoek zijn ingesteld en aldaar in een boschrijk oord een aantal dynamietbommen voorzien van geleiddraden in den spoorwegdijk ontdekt zijn. Het doel was een aanslag op den Keizerlijken trein bij de terugreis uit de Krim. De 'oaaU' wachter ter plaatse, die in verhoor genomen is, moet verklaard bebben, dat twee boeren bij hem vertoefd hadden, die vertelden op weg naar Moskou, maar verdwaald te zijn en hem daarom een rust- plaats verzocht hadden. Deze boeren zijn sedert gezocht en gevonden, het waren arbeiders uit de genoemde fabriek. In hoever de gemelde toedracht der zaak juist is, zal wellicht later blijken. De Times heeft intusschen van haar correspondent uit de Russische hoofdstad een nagenoeg gelijkluidend bericht ontvangen. De Petersburger Zeit. verueemt, dat de generaal-adjudant Gourko van zijn betrekking als gouverneur van Warschau ontheven wordt. De Polen zullen zijn heengaan zeker niet betreuren. In Spanje zijn ook nog al lieden, die niet tevreden zijn. In de omstreken van Xeres hebben de arnar- chisten zich vereenigd om de stad aan te vallen en te plunderen. De gendarmerie dreef de bende hij het ruischen van een kleed en Maggie, in een regenmantel gehuld, stond voor hem. Ik doe misschien iets, zeide zij, wat de maat- schappij een ongepasten stap zou noemen, maar ik ben niet preutsch en heb altijd weinig respect gehad voor de vele eischen van den goedeu toon. Mijn eigen hart zegt mij, wat gepast of ongepast is en ik heb tot nog toe geen reden gehad, om zijne ingevingen niet te vertrouwen. Het is meer dan vier jaren geleden, sedert wij elkaar in vaders huis zagen en spraken en deze hebben in mij een ommekeer teweeggebracht. Ik heb in dien tijd zooveel ledige hoofden en holle zielen, zooveel huichelarij, valschheid, dubbelzinnigheid, zooveel woeste harten leeren kennen, dat ik dikwijls moest schreien en mijn bloed in opstaud kwam. Men dong van alle kanten naar mijne hand, maar niemand trof den rechteu toon en boezemde mij eene voort- durende genegenheid in. Ik heb mijne liefde op eene proef gesteld en steeds keerden mijne gedachten tot de eene terugik heb alien getrotseerd en daartegen gestreden en nu geloof ik, dat het goud waarmee gij mij toelacht, echt is Verder kwam zij niet. Erik had haar omvat. Maggie, eenig geliefde I fluisterde hij en drukte op haar voorhoofd een kus. O, nu is alles weer goed, al de ellende der verloopene jaren, het hart- zeer is vergeten Zie, zeide zij, ik had mij voorgenomen, na het einde der reis u op te zoeken. Maar het is beter I terug, daarna kwam de cavalerie, die de vluchte- lingeh vervolgde en velen gevangen nam. De rust is thuus hersteld en de noodige voorzorgsmaatregelen zijn door de regeering genomen. Latere berichten melden dat Xeres eenige uren in de macht geweest is van eene gewapende bende auarchisten, die zich ten doel stelde eenige gevangen kameraden te bevrijden en tegelijk de stad te plunderen. Op den laten avond trokken zeshonderd van verschil- lende zijden de stad binnen, deden eeu aanval op de gevangenis en het stadhuis en zelfs op de infanterie-kazerne, vermoordden enkele burgers en begonnen te plunderen. De troepen hebben de booswichten gespaard, anders zouden weinige den dood ontkomen zijn. De naam anarchisten dient in zuidelijk Spanje om de menigte van opgewondenen en onontwikkelden te vereenigen, waardoor de leiders aan nunne bloeddorstige en roofzuchtige oogmerken gevolg meenen te kunnen geven. Het iucident tusschen Frankrijk en Bulgarije is geeindigd. Bulgarije erkent de klachten van Frankrijk als gegrond en Frankrijk zal van den eisch afzien om Chadourne weder in Bulgarije toe te laten. Een heel mooi einde aan de ruzie La grande nation in haar eer hersteld en Chadourne, die men in Sofia kan missen als kiespijn, blijft over de grenzen. Als Rusland nu maar geen beslag legt op de hersenen en de pen van Chadourne en hem voor een zak roebels de rol van een Kaulbars laat spelen. In Marokko is bijna altijd opstand onder de Eabvlen. De oorzaak van den tegenwoordigen opstand ligt in den haat tegen den gouverneur van Linger, die zich aan groote wreedheden moet hebben schuldig gemaakt bij het innen der be lastingen. Het orgaan van den Engelschen premier beschuldigt openlijk de Franschen, als het doel te hebben om Marokka te annexeereu en voegt er bij dat het Engeland onverschillig is, wien die streek in Afrika toebehoort, als Engeland Tanger maar kreeg. Eene mooie bezitling tegenover Gibraltar, den sleutel der Middellandsche zee Aan de verschillende bureaux van de provin- ciale iuspecteurs der directe belastingen enz. houdt men zich bezig met het verzamelen van statistieke tabellen in zake het patentrecht, op last van den Minister van Financien door de controleurs verstrekt. Deze statistiek, die voor 15 Januari aan het dep. van Financien moet worden ingezonden, bevat een uitgebreide beroepstelling, getrokken uit de registers der patenten, over den dienst 1890/91 en vermeldt het bedrag der rechten, dat voor de uitoefening van elk der beroepen in totaal is opgebracht. zoo. Laten wij ons geheim bewaren, totdat wij in de haven zijn. Dan zal ik mijnen zwager en Lillie alles vertellenik ben meerderjarig en niemand zal mij tegenspreken. En nu genoeg voor vandaa<*, het weer is afschuwelijk. Het huilen van den storm was steeds heftiger geworden onder verscheurde wolken kwam thans het oog der maan ter voorschijn, die een schuchteren bhk op de donkere golven en het wankelende schip wierp, waarop twee harten elkaar juist voor altijd gevonden hadden. Het is snerpend koud, ja, het schijnt mij bijna, alsof het steeds kouder wordt, zeide Erik. Vaarwel voor vandaag, antwoordde zij, wij zien elkaar morgen Zij eindigde den zin niet. Een heftig gekraak weerklonk van beneden. Het was, alsof het schip op een rif gevaren ware en nu met de kiel vastzat. De machine hield op te werken, het schip lag stil op de kalme golven. Erik en Maggie waren onwillekeurig naar voren naar den boegspriet gesneld, om uit te zien. Met een^ kreet van ontzetting weken zij terug, waut eemge honderden voeteu voor hen, om hen heen en aan beide zijden van het vaartuig verhieven zich kolossale witte en blauwachtig witte ijsbergen. Rustig als voor anker lag de groote stoomboot, door eene onzichtbare hand, naar het scheen, aan de reusachtige gasten uit het Noorden geketend. Dien nacht werd er weinig geslapen op het Omtrent de bekende geweren-kwestie kan het N. v. d. D. thans het volgende mededeelen 1 oen de Minister van Oorlog bevelen uitvaar- digde omtrent het houden van vrijwillige oefeningen in den wapenhandel gaf hij tevens last, daartoe geweren /model 1871"' te bestemmen. Niet kun- nende vermoeden, dat die bevelen niet in alle opzichten zouden worden nagekomen, kon de Minister met voile overtuiging den heer Van Loben Sels het bekende antwoord geven. Het nalezen der gevoerde discussien gaf den Minister echter aanleiding zekerheidshalve nog een onderzoek in te stellen bij de bevelhebbers in de drie militaire afdeelingen, en nu bleek, dat ten gevolge van een misverstand, in een der drie mili taire afdeelingen ongeveer 600 geweren nieuw model in gebruik gegeven waren voor de vrijwillige oefeningen. Al kan er dus geen sprake zijn van //door het geheele land verspreide geweren der inf.-regimenten", te ontkennen valt het niet, dat er misverstand heeft plaats gehad. De Minister van Kolonien brengt in de St. Ct. ter kennis van belanghebbenden dat in 1892 voor twee jongelingen gelegenheid bestaat om te worden aangenomen, teneinde onder het genot van een subsidie van f 5100 te worden opgeleid tot militair apotheker bij het Nederlandsch- Indische leger, overeeDkomstig de bepalingen van het reglement, vastgesteld bij kon. besluit van 15 Mei. 1383 no. 24, later gewijzigd, van welk ge- wijzigd reglement bij het departement van Kolonien kosteloos afdrukken zijn te verkrijgen dat de aanvrage om toelating (bij gezegeld request) voor den 1 J uli e. k. bij het departement van Kolonien moet zijn ontvangen, en dat het bij artikel 4 van het voormelde reglement omschreven vergelijkend examen zoo noodig zal plaats hebben op Donderdag den 12 Juli e. k. en volgende dagen, des voormiddags om 9 uren, in het pharmaceutisch laboratorium der rijks- Universiteit te Utrecht. In de laatste maand van het afgeloopen jaar hebben, blijkens den staat der rijksmiddelen, de invoerrechten, loodsgelden, accijnzen, domeinen, pos- terij en telegrafen te zamen 429,000 meer opge- leverd dan in December 1890, waartegenover voor de directe en de indirecte belastingen, den waarborg en de jachtakteu eene vermindering staat van 208,000. Dientengevolge toont het geheele in de maand ontvangen bedrag 9,396,785) eene vermeedenng aan van 221,000. oor het geheele jaar is de opbrengst der rijks middelen f 117,456,331. Vergeleken met 1890, wijst dit bedrag eene vermeerdering aan van f 3,039,000, en vergeleken met de raming een voordeelig verschil van 2,910,000. groote schip; handenwringend en jammerendliepen sommigen heen en weer en deden duizend onver- standige vragen aan de bemanning, anderen staarden sprake loos naar de zigzagvormige ijskegels, die hen omgaven. Nog anderen pakten in vliegende haast limine koffers, alsof er sprake was van eene plotselinge v'uchtDe grijze oude kapitein wist eindelijk de orde te herstellen. Hij verliet zijnen post op de kommandobrug niet, geen voedsel kwam over zijne lippen, nauwelijks een woord uit zijnen mondhij gal door wenken zijne bevelen. Deze kalmte imponeerde velen en bracht vele opgewonden gemoederen tot rust. Alleen Erik liet zich niet in slaap wiegen, hij had een vrij lang onderhoud met den officier gehad, die hem zeide De kiel van het schip, voor zoover wij haar hebben kunnen onderzoeken, is onbeschadigd evenals het sclnp. Maar dat neemt niet weg, dat wij vast liggen. De machine kan wel werken maar de schroeyen zijn onbruikbaar geworden wij bewegen ons niet en indien wij het met geweld wilden probeeren, zouden waarschijnlijk de vleugels der schroeven terstond afbreken, en dan zouden wij eerst recht hulpeloos zijn. Wij liggen op eene ijsvlakte, die naar beide zijden en naar voren in bergeu uitloopt en drijven met den stroom langzaam naar het zuiden. Hoe dik zou het ijs zijn, waarop wij vast zitten vroeg Erik. Dat laat zich niet bij benadering bepalen. Ge* Hit Itlatl verscliijnt Hi nmlen VrijtlH^avoinl bij clen ititg-evep I", j. v A M HE S A 1' B E te Ter Weuzen. 4) ir 4k

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1892 | | pagina 1