Gemengde berichten. hondsdolheidT TER NEUZEN, 12 Januari 1892. RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. aanstaande campagne voorzien zijn. De fabrikanten kunnen coulant f 161/* en 161/,, per 100 K.G voor Oct./Dec. suiker inaken. Onder het opschrift een Bond ter bestrijding eener gruwelmode, doen een zestal dames in de Huisvrouw onderstaand beroep op de Nederlandsche vrouwen De vrouwelijke ijdelheid beeft ten alien tijde eene groote rol gespeeld, en in de meest uiteenloo- pende vormen hare openbaring gezocht en gevonden Zij heeft eene mode in het leven geroepen, die even belachelijk als ergerlijk is, de mode om vrouwen- hoeden en vrouwenkleederen met vogellijken te versieren. Engeland en Frankrijk voerden in een enkel jaar tijds 160,000 vogelhuiden in. Gedurende het laatste ,/saison" bedroeg deze invoer in Frankrijk alleen een millioen kolibries. Deze laatsten worden, om den glans kunner vederen te behouden, levenc gestroopt. Een handelaar in Londen kreeg in eene bezending de lijkeu van 32,000 kolibries, 80,000 watervogels en 800,000 paar vleugels. In Italie worden honderdduizenden zangvogels op hunnen doortocht vernietigd. In het najaar van 1890 zag men op de markt te Brescia in eene maanc 473,792 trekvogels. In Thiiringen vindt men plaatsen waar een enkel persoon dagelijks ongeveer 100 zangvogels vangt. Een ooggetuige verhaalt dat een koopman uit Hamburg 10,000 kleiue papegaaienlijken kocht. Dezelfde getuige zag dat een Arabisch meisje 600 vogels in een enkel uur om het leven bra'cht. Het is niet genoeg, dat al deze gedoode vogels een offer der mode worden, velen ontkomen uit het net, gewond en met geknakte vleugels, en kotnen bij duizenden ellendig om, terwijl het broed der dooden verhongerd bij millioeneu. Wij hopen dat deze feiten spreken ter rechtvaar diging van onzen Bond, en richten tot alle edele weldenkende vrouwen de bede, zich bij ons aan te sluiten, om nadruk te geven aan haar protest, dat op zich zelf staaude zouder invloed blijft. De loop der bevolking in deze gemeente over 1891 was als volgt Geboren werden 140 m., 134 vr.. totaal 274, waaronder 5 tweelingen. Levenloos aangegeveu 4 m., 3 vr., totaal 7. Overleden zijn 69 m., 51 vr., totaal 120. In de gemeente vestigden zich 204 m., 220 vr., totaal 424, terwijl vertrokken 155 m., 167 vr., totaal 322. mann. vr. totaal Bevolking op 31 Dec. 1890 3158 3345 6503 31 Dec. 1891 3278 3481 6759 alzoo eene vermeerdering van 120 136 256 Er werden 41 huwelijken voltrokken, als tusschen jongmans en jongedochters 39, jongman en weduwe 1, weduwnaar en jongedochter 1. Bij Kou. besluit zijn benoemd A. de Feijter, tot dijkgraaf van den polder SerlippensJ. A. Geluk J.K.zn., tot dijkgraaf van den polder Louisa, gemeente Clinge E. Staes, tot plaatsverv. dijkgraaf van den polder Louisa, gemeente Clinge. 16 Januari a. s. hoopt de heer M. Marijs te Scherpenisse den dag te herdenken, waarop hij voor 30 jaar in dienst trad bij de posterijen. Eerst (18621869) deed hij dienst als postbode van Axel op Ter Neuzen en later van Hulst over Axel naar Ter Neuzen. Met 18 April 1869 werd hij benoemd tot brievengaarder en bediende hij achtereenvolgens de hulpkantoreu Graanw, Kruinin- gen en Scherpenisse. Behalve in zijne verschillende staudplaatsen is de heer Marijs ook een goede bekende bij verschillende muziekgezelschappen in Zeeland door het arraugeeren en componeeren van verschillende muziekstukjes. Te Axel en te Zaamslag was hij directeur van een harmoniegezelscliapzelfs bespeelt hij verschillende muziekinstrumenten. Het Bijks telegraafkantoor met telephoon- dienst te Zaamslag blijft tot nadere mededeeling gesloten. De Noorsche schoener Fram, op de Kaloot gestrand, is te Vlissingen publiek verkocht. De opbrengst was 290 en van den inventaris en provisie f 1800. Gedurende de 2e helft der maand November is door het postkautocr alhier de volgende onbe- stelbare brief verzonden aan het adres van Adriana Meeuwe te Middelburg gedurende de le helft der maand December aan de adressen van D. van Lange Zn te Dordrecht, twee aan Adriana Meeuws te Middelburg, C. Beek te Antwerpen, mej. S. Engels te Gentdoor het hulpkantoor te Axel aan P. W. de Mul te Ottowa. Iloek, 12 Jan. Heden werd door het bestuur der vereeniging ^Doelmatige Zamenwerking" aanbe- steed, de levering van 128,400 K.G. Superphosphaat en 24,700 K.G. Chilisalpeter. Yoor het eerste haddeu ingeschreven de heeren Salomouson, te Rotterdam, voor f 3,10 H. J. Ylaeminck, te St. Jansteen, voor f 3,08P. J. Scheele, te Ter Neuzen, voor f 3,05 Standaert, te Balgerhoeke, voor 3,01 en Coenen Schoen- makers, te Uden, voor f 2,92. Voor de tweede levering schreven in de heeren P. A. Adriaausens, te Hontenisse, voor 11,17 en P. J. Scheele, te Ter Neuzen, voor f 10,99; alles per 100 K.G. Aan de minste inschrijvers is de levering gegund. Iloek. Over het afgeloopen jaar was de loop der bevolking van deze gemeente als volgt Geboren werden 31 m., 35 vr., totaal 66. Levenloos aangegeven werden 2 vr. Overleden 10 m., 19 vr., totaal 29, waaronder 4 m. en 11 vr. ougehuwd, 4 m. en 4 vr. gehuwd, 2 m. en 4 vr. in weduwenstaat. In de gemeente vestigden zich 34 m., 31 vr., totaal 65, terwijl naar elders vertrokken 38 m., 39 vr., totaal 77. Er werden 15 huwelijken voltrokken, als: 12 tusschen jongmans en jongedochters, 2 tusschen weduwnaars en jongedochters en 1 tusschen weduw naar en weduwe. mann. vr. totaal Bevolking op 31 Dec. 1890 972 1018 1990 31 Dec. 1891 989 1026 2015 zoodat het zielental vermeerderde met 25. Axel. Over het afgeloopen jaar was de bevol king van deze gemeente als volgt Geboren werden 70 m., 76 vr., totaal 146, waaronder buiten echt 1 m. en 5 vr. Het aantal tweelinggeboorten bedroeg 2. Levenloos aangegeven werden 3 m., 4 vr., totaal 7. Overleden biunen de gemeente 39 m., 44 vr., totaal 83. Hieronder 25 m. en 29 vr. ongehuwd, 13 m. en 8 vr. gehuwd en 1 m. en 7 vr. in weduwenstaat. In de gemeente overleden, niet behoorende tot hare werkelijxe bevolking 1 m. en 1 vr. ongehuwd. Elders overleden behoorende tot de werkelijke bevolking der gemeente 1 m. gehuwd. Totaal overledenen behoorende tot de werkelijke bevolking der gemeente 39 m.( 45 vr., totaal 84. In de gemeente vestigden zich 85 m., 74 vr., totaal 159, terwijl naar elders vertrokken 75 m., 72 vr., totaal 117. Er werden 37 huwelijken voltrokken, als 34 tusschen jongmans en jongedochters, 2 tusschen jongmans en weduwen en 1 tusschen weduwnaar en weduwe. Erkenningen van natuurlijke kinderen bij gelegen- heid van het aangaan des huwelijks 2 en 1 erken- niug van een natuurlijk kind bij akte door den ambtenaar van den burgerlijken stand opgemaakt, met uitzondering van die, welke geschied zijn bi het aangaan van een huwelijk mann. vr. totaal Bevolking op 31 Dec. 1890 1712 1760 3472 31 Dec. 1891 1753 1793 3546 alzoo vermeerderd met 74. Philippine. De loop der bevolking van deze gemeente was over 1891 als volgt Geboren werden 27 m., 22 vr., totaal 49. Overleden 12 m., 10 vr., totaal 22. In de gemeente vestigden zich 23 m., 19 vr., totaal 42, terwijl naar elders vertrokken 13 m., 20 vr., totaal 33. Er werden 4 huwelijken gesloten, alien tusschen jongmans en jonge dochters. mann. vr. totaal Bevolking op 31 Dec. 1890 452 388 840 31 Dec. 1891 477 399 876 alzoo eene vermeerdering van 36 personen. Sas van Gent. De loop der bevolking van deze gemeente was over het afgeloopen jaar als volgt Geboren werden 18 m., 21 vr., totaal 39. Overleden 16 m., 12 vr., totaal 28. In de gemeente vestigden zich 61 m., 50 v., totaal 111, terwijl naar elders vertrokken 54 m., 64 vr., totaal 118. Er werden 7 huwelijken gesloten, alien tusschen jongmans en jonge dochters. mann. vr. totaal Bevolking op 31 Dec. 1890 674 700 1374 31 Dec. 1891 683 695 1378 alzoo eene vermeerdering van 4 personen. Boschkapelle. De loop der bevolking van deze gemeente was over het afgeloopen jaar als volgt Geboren werden 20 m., 22 vr., totaal 42, waar onder geen onecht. Overleden 16 m., 13 vr., totaal 29. Levenloos aangegeven 3. In de gemeente vestigden zich 41 m., 32 vr., totaal 73, terwijl naar elders vertrokken 49 m., 35 vr., totaal 84. mann. vr. totaal Bevolking op 31 Dec. 1890 619 646 1265 H 31 Dec. 1891 618 636 1254 alzoo eene vermindering van 11 personen. Hulst, 11 Jan. Heden werd door de vereeniging e/Landbouw belang" te Graauw, in het //Wapen van Zeeland" alhier, de levering aanbesteed van 164500 K. G. superphosphaat bevattende 14 stikstof oplosbaar in wateringeschreven werd door de heeren H. J. Ylaeminck te Clinge, voor 3,05Standaert te Balgerhoeke, voor 3,02 J Coenen Schoen- maker te Uden, voor f 2,95 en Salomonson te Rotterdam, voor f 2,83 per 100 K. G. Aan den laagsten inschrijver is de levering gegund. Men schrijft ons uit Hontenisse: Gisteren hadden we wederom het genoegen een concert van de harmonie St. Cecilia bij te wonen. Zooals gebruikelijk werd ook deze keer dat concert gevolgd door eene tooneelvoorstelling. Het school- lokaal was goed gevuld, zoodat het muziek- en dramagevend gezelschap voor een talrijk gehoor mocht optreden, terwijl de kastelein goede zaken maakte, al mocht hij ook, dank zij het flink optreden van onzen tegenwoordigen heer kantonrechter, geen warm grogje in dit barre jaargetijde meer schenken. Alle muziekstukken werden zeer goed uitgevoerd en den muziekanten viel dan ook herhaaldelijk het applaus van het mnzieklievend gedeelte van het publiek ten deel. Het andere deel van het publiek houdt zich liever onledig met overluid praten en lachen zoo erg zelfs dat de muziek een oogenblik moest worden gestaakt. Het bestuur keek toen wel heel boos, maar neen, ik geloof, dat ik me vergisvoor zoover mij bekend, was er geen enkel lid des bestuurs aanwezig. Zouden die heeren alien met de influenza thuis gelegen hebben Zegt dan met mij arm bestuur 1 Ik wensch de aandacht te vestigen op de eerste rij van de tweede afdeelingdaarop zit geregeld een troepje jongens van 12 a 15 jaar ongestoord zijn glaasje bier te drinken (dat mag) zijn sigaartje te rooken (dat mag niet) en te kakelen en te lachen met de achter hun zittende meisjes (dat mag ook niet). Kan de politie met verzoeht, des noods met nadruk verzoeht worden, bij voorkomende gelegenheden een paar van die haantjes er uit te gooien tot afschrikwekkend voorbeeld voor de overigen, en tot groote vreugde van hen, die ook van de muziek wel iets wenschen te genieten Kapelmeester en werkende ledeu kunneu niet- temin overtuigd zijn, dat hunne pogingen om de harmonie in stand te houden door het publiek ten zeerste op prijs worden gesteld, en dat het zijn vurige wensch is, dat spoedig weder een directeur aan hen wordt toegevoegd, kau het zijn iemand met evenveel lust en toewijding als de sedert den vorigen zomer zoo op het aileron ver- wachtst afgetreden titularis. Wist de harmonie slechts een deel van het publiek in verrukking te brengeu, (Jt is echter haar schuld niet, dat het daarvoor noodige orgaan bij de meesten niet ontwikkeld is) de executanten van het drama //een oudejaarsavond" mochten den bijval genieten van het geheele publiek en 't mag gezegd worden "'t was niet onverdiend. Zij wisten de treurige in dat drama gelegene, geschiedenis zoo trouw weder te geven, dat uit menig oog een traan werd weggepinkteen feit, dat niet dikwijls bij een dilettantengezelschap kan worden geeon- stateerd. Zonder iemand te kwetsen mag een bizonder woord van lof niet onthouden worden aan de heeren B. en M. van Jole, die op verdienstelijke wijze de hoofdrollen hebben vervuld. Evenwel zou het spel van deze beide heeren niet tot zijn recht zijn gekomen, indien ook de overige rollen niet zoo goed waren gespeeld. Ook aan hen dus die deze rollen vervuldeu een woord van welver- dienden lof. Gij alien, die tot het welslagen van deze beide uitvoeringen hebt medegewerkt, ontvangt hierbij onzen welgemeenden dank voor den genoeglijken avond, dien ge ons hebt verschafi te meer nog daar wij weten, welke moeite gij u voor het bestudeeren der muziekstukken en niet minder voor het leeren der rollen moet geven. Laat deze dank u een spoorslag zijn om op het goede pad voort te gaan opdat we steeds zullen kunnen zeggen hard gaat ie en nooit zullen moeten zeggen stil staat ie. Groede. Met ingang van 16 dezer is tot brievengaarder alhier benoemd de heer P. Tazelaar, eervol outslagen als brievengaarder te Schoondijke. De rechtbank heeft in hare zitting van 12 Jan. de volgende vonnissen uitgesproken A. d. Z., oud 19 j., J. v. A., oud 29 j., werk- lieden, E. B., oud 19 j., kleermaker, K. v. P., oud 18 j., werkman, W. D., oud 16 j., zonder beroep, L. F. B., oud 34 j., schipper, C. A. S., 27 j., voerman, N. P. R., oud 15 j., J. M. D., oud 24 j., huisvr. van P. d. RJ. D., oud 19 j., werkster, F. S., oud 25 j., huisvr. van C. H., werkvrouw, A. J. d. S., oud 18 j., voermansknecht, J. d. Z., oud 21 j., werkman, M. P., oud 39 j., huisvr. van A. C. v. W., W. V., oud 51 j., huisvr. van A. d. S., A. C. v. D., oud 18 j., alien zonder beroep, J. H., oud 25 j., voermans knecht en E. D., oud 22 j., huisvr. van J. J. d. 1)., werkster, alien te Ter Neuzen, zijn wegens diefstal bij stranding, veroordeeld ieder tot 7 dagen gevangenisstraf. D. d. Boud 22 j., huisvr. van J. M., zonder beroep te Ter Neuzen, is wegens alsvoren vrij- gesproken. Eergisteren heeft de politie te Rotterdam een goede vangst gedaan, die echter gepaard ging met vrij wat moeielijkheden. Om ougeveer 11 uur des morgens arriveerden aan het Maasstation twee jonge Duitschers, ieder vergezeld van een vrouw en voorzien van de noodige bagage, waarmede zij in een rijtuig stapten. Even daarna ontving de politie een telegram, waarin de vermoedelijke aankomst te Rotterdam vermeld werd van twee voortvluchtige jongelieden, die zich aan diefstal hadden schuldig gemaakt. Aangezien blijkeus onmiddellijk ingesteld onderzoek aan het station de vogels reeds gevlogeu waren, gicgeu rechercheurs het spoor der heeren na en hadden door toevaliige omstandigheden het geluk het rijtuig, waarin zich het gezelschap bevond, onderweg te ontmoeten. Jadelijk werd aan den koetsier bevolen stil te louden en de rechercheurs opeude het portier, teneinde de vluchtelingeu in hechtenis te nemen. Doch even spoedig als aan de eene zijde het portier was geopend, geschiedde dit ook aan de andere zijde door hen die zich in het rijtuig bevonden, en die met achterlating van de vrouwen en bagage het hazenpad kozen Er ontstond nu een wetloop tusschen vervolgers en vervolgden. Een aantal straten weru doorkruist, totdat de vluchtelingen eensklaps in een huis aan de Jonkmanssteeg ver- dwenen en de deur voor den neus hunner ver volgers dichtsraeten. Dadelijk werd hulp gere- quireerd en de straat afgezet, terwijl een onderzoek werd begonnen op de daken, waaruit bleek dat het wild zich nog binnenshuis moest bevinden. Eindelijk ging men er toe over de verschillende pakhuizen, welke zich in de straat bevinden, te doen openen en na veel zoeken vond men het tweetal eindelijk stijf tegen elkander gedrukt in de hauebalken van een der pakhuizen. In het gezin van zekeren v. B. te Pijnakker had men een petroleum-nachtliehtje geplaatst op de plank der bedstede, waar de kinderen sliepen. Dit lampje is gesprongen pn de iuboud daarvan kwam op een der kinderen terecht, waardoor het zich vooral in het aangezicht an op het hoofd deerlijk gebrand heeft. Voorzichtigheid met petroleum-nachtlichtjes blijkt ook uit dit voorval weer, steeds zeer noodig Op het verzoek der Amsterdamsche aan- sprekers-vereeniging om het begraven op Zondag te doen vervallen of zooveel mogelijk te beperken, stellen Burgemeester en Wethouders aan den raad' dier gemeente voor afwijzend te beschikken, daar de wet gebiedend vordert, dat minstens drie achter- eenvolgende uren van elken dag gelegeuheid tot begraven bestaat. Blijkeus eene opgave uit Londen van het aantal brieven, briefkaarten, visitekaartjes en pak- ketten, in de verschillende postkantoren aldaar behandeld van 24 December tot 1 Januari, dus in de week van Kerstmis, bedraagt dit aantal niet minder dan twee en dertig millioen, dat is twee millioen meer dan het vorige jaar. Gp 6 dezer is te Brussel aangekomen het Engelsch stoomschip City of Loudon. Dit is het eerste 500 ton groote stoomschip dat uit zee aan de stad kwam. Wanueer al de sluiswerken vol- tooid zijn, zullen schepen van nog 40 voet langer aan de stad kunnen komen. De vermaarde Engelsche kanselredenaar Spurgeon is thans in zooverre hersteld van zijne ernstige ziekte, dat hij, voor het eerst sinds 7 maanden, weer de drukproef zijuer wekeiijks ver- schijnende preeken heeft kunnen nazien. De preek van de vorige week is getiteld Dankbaarheid voor redding uit het graf," en heeft tot tekst Psalm 118: 17-18. Het aantal der uit steenkolenteer vervaardigd wordende preparaten is weder met een vermeerderd Men heeft de stof, met den naara van orexine gedoopt. Zij is nog niet genoegzaam bestudeerd. Venneldiug verdient echter hare rnerkwaardige eigenschap, om in geringe hoeveelheid na den meest overvloedigen maaltijd genomen, het gevoel van lionger weder opnieuw op te wekken. Welk een ideale doch gevaarlijke stof voor gastronomen De millionair Sage in New-York heeft na den djnamietaanslag in zijn kantoor, niet minder dan 1200 dreigbrieveu outvaugen, meest uit Amerika maar toch ook eenige uit Europa. Den 30sten December des avonds te 9 uur, drong iemand het huis van den millionair binnen en eischte 2500 dollars, dreigende anders den heer Sage te zullen dooden. Sage sliep reeds, zijn vrouw echter, een oude dame, had den moed den inbreker bij de keel te grijpen en van de trap te werpen. De heer Sage is nu voorzichtig gewordeu hij heeft zich een lijfwachter aangeschaft, een man, die bij het kantoor de wacht houdt, zoolang de heer Sage daar aan het werk is. Onze voorouders die zich bij feestelijke gelegen heden aan bisschop te goed deden schijnen een voorgevoel te hebben gehad vau de ontdekking, die eenmaal door een Franschmau zou worden gedaan. Eene proefneming die de heer Chamber- laud onlangs in het laboratorium van Pasteur te Parijs deed, heeft hem tot de ontdekking geleid dat alle ziektekiemen gedood worden door den invloed van kaueel, zelfs reeds door den geur. Volgens den heer Chamberland kan geen smet- kiem langer dan enkele uren in leven blijven in tegenwoordigheid van kaueelgeur. Naar zijne meening is het bederfwerend vermogen om nl. microben te dooden, niet minder dan bij sublimaat. Daar bij is kaneel voor den mensch geheel on- schadelijk. Het is daarom volgens genoemdeu geleerde dik wijls goed, in plaatsen die door typheuse koortsen of cholera besmet zijn een aftreksel van kaneel te drinken. I N G E Z O i\ D E A STURRE N. Aan den WelEd. Heer Van der Moer, Ter Neuzen. WelEd. Heer I Heb ik uw schrijven in de Ter Neuzensche Courant van 9 Jan. j.l. met verwondering gelezen, Jaat mij u daarop zoo fcort mogelijk antwoorden. Wat het optreden der politie ten uwent aangaat, niet ten onrechte heb ik dat overdreven genoemd. Niet minder dan 31 dieren werden afgemaakt, waarvan zeer zeker geen enkele ook maar een zweem van dolheid vertoonde Heeft de politie met getuigen kunnen staven, dat al die dieren, ik zeg niet, met het bewuste hondje in aanraking geweest, maar feitelijk door dezen gebeten en als zoodanig van dolheid verdacht

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1892 | | pagina 2