Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen, Geldlssning van /'5500,» GESCHEIDEN EN GEVONOEN. No. 2783. Woensdag 13 Januari 1892. 32e Jaargang. Binnenland. ABONNEMENT: advertentiEn. FBUILLETON. TER NIEIIZEISCHE 101 HUT Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postYoor Nederland 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. ■lit hlail verscliijnt Oinwilag- en lrijilii^avniiil bij den uitgever J. V A Sf I» E I A K D G te Ter Neuien. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN vragen aanbiedingen voor eene ten behoeve dier gemeente te sluiten in obligatieu van f 275,luideude aan toonder, die kosteloos zullen worden uitgereikt. De storting moet gesckiedeu voor 1 Februari a. s., terwijl de aflossing plaats vindt, bij uitloting, met 275,of meer 'sjaars. Inschrijvingsbiljetten, naar behooren onderteekend en gesloten, vermeldeode bebalve den naam, het beroep en de woonplaats van^ den inschrijver, het getal obligatieu waarvoor wordt ingeschreven, be- neveus tegen welken koers en welke rente, worden voor 20 dezer gestoken in de ter gemeente- secretarie tot dat eiude geplaatste gesloien insc'hrij- vingsbus, of kuunen ook in gesloten adres, waarop vermeld „geldleening Ter Neuzen", aan den Burgemeester worden toegezonden. Ter Neuzen, 12 Januari 1892. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. Politick. Overzicht. Giuds aan Afrika's noordwester stranden ligt eene Mohammedaansche Staat, weleer tot de roof- staten van Noord-Afrika behoorende, om welks bezit Frankrijk en Spanje elkaar de oogen uitkijken en waarop de Brit niet nalaat een blik te werpen. Wij meenen het Marokkaansche gebied. Af en toe zijn daar stammeu in opstand en zelfs meldt men, dat de Kabylen op weinige mijlen afstands staan van Tanger, eene Spaansche stad op Marok- kaansch gebied gelegen, en deze stad bedreigen. Spaansche oorlogsschepen liggen gereed om naar Tanger te steveueueen Britsche kanonneerboot is reeds op de kust verschenen om gevolgd te worden door een eskader. Voorbarig als John Bull iminer en altijd is, heeft hij den Pacha laten weten, dat, indien hij niet voor de veiligheid der stad kan iustaau, Efigelsche mariniers aan land zullen worden gezet. Waarom de Brit zoo voor Spanje in de bres springt, dit ligt voor de hand te vermoeden. Naast het Marokkaansche rijk ligt Algiers, de Fransche kolonie, en John Bull is doodbenauwd, dat de Franschen de Algerijnsche grenzen naar die zijde zullen uitbreiden. Frankrijk daarentegen weet er alles van, zoo de Brit eenmaal volk aan land zet, ze gaan niet zoo spoedig heen als ze gekomen zijn, adres aan de logeergasten aan den Benedeu—Nijl. De Brit heeft het gebied van den Pacha van Marokko reeds aan den zuid- kant bekropen, terwijl Spanje aan de noordzijde in Tanger en Ceuta zich heeft genesteld. Elk voor zich, Frankrijk, Engeland en Spanje wil 3) Hij was opgestaan en maakte zijn buiginghet was de eerste maal in vier jaren, dat hij zijne vroegere leerlingen weer ontmoette. Eerst meende hij haar te moeten ontwijken en de kennismaking niet te hernieuwen maar op het schip was dat nauwelijks mogelijk. En wat had hij zich te ver- wijten Mijnheer Schwanert, zeide Maggie en een fijne bios bedekte haar gezicht, toen zij de hand van den jongen man vatte, hoe toevallig, dat wij elkander hier ontmoetteu Gij zijt in den rouw vroeg Erik en liet zijn oogen over de beide zusters glijden. Hoe schoon was Maggie! Zij was rijper en voller geworden; de fijne, eenigszins bleeke gelaatskleur stak voor- deelig bij de donkere kleeding af. Maggie knikte. In onze familie, zeide zij, hebben groote veranderingen plaats gehadonze goede, lieve vader is nu zeven maanden dood. Korten tijd voor zijnen dood was Lilli met onzen neef Fred Hilton getrouwd. Daar komt Fredriep Lilli levendig en snelde een fijn gekleeden, nog zeer jongen man tegemoet, die na een korte voorstelliug zijne vrouw en zijne schoonzuster mee in het salon nam. eigenlijk de eerste viool spelen in het land van den Muzelman. Een der Fransche bladen wil hebben, dat Frankrijk krachtig zal optreden tegen Engeland om den Brit te tooneu, dat het niet langer bespot wil worden. Men moet een tweede beschieting als van Alexandria voorkomen, zegt het blad. Werkelijk wordt een eskader zeilklaar gemaakt met geheirn doel, vrij zeker bestemd naar de kust van Marokko. De Fransche Kamer heeft het wetsontwerp behaudeld, waarbij wordt voorgesteld de verzoek- schriften der houders van Pauama-aandeelen naar de betrokken Ministers te verzenden. De Minister Fallieres zeide, dat de zaak haren geregelden loop volgt en de Kamer vertrouwen kan stellen in de behandelig der aangelegenheid. De heer Thevenet wenschte, dat vervolgiugen werden ingesteld tegen de ondernemers. Krautz, rapporteur van een der commissien, schatte het bedrag op 900 millioen, en voorzag eerst winst na 12 jaren. De Lannav meende, dat de regeering niet durft handelen, omdat zij te lioog geplaatste personen zou treffen. De discussie was zeer levendig. Onderscheidene motien werden verworpen, totdat eindelijk Peytral er met eene kwam aandragen, die genade vond in de oogen der vertegenwoordigersDe Kamer, eene krachtige en snelie optreding wenschende tegen hen, die in deze zaak verantwoordelijk zijn, gaat over tot de orde van den dag." Deze motie werd met eenparige stemmen (507) aangenomen. In antwoord op het mondeling verzoek der Porte om inlichtingen, betreffeude de uitzettingen van Chadourne, heeft de Bulgaarsche regeering haren agent te Konstantinopel opgedragen, de Porte een uitvoerig memorandum te overhandigen. Het document beschrijft uitvoerig het gedrag van den correspondent in de laatste twaalf maanden. Niet- tegeustaaude herhaalde vermaningeu, ook met medeweten van den Franschen gezant, ging de Havas-correspondent voort met valsche tijdingen te publiceeren en zich te mengen in de binnen- landsche politick van het vorstendom. Het memo randum verdedigt het recht van Bulgarije, een recht toegekend aan iederen staat, om personen over de grenzen te zetten en wijst er op, dat in de laatste jaren vele Russen en zelfs een Grieksch onderdaan uitgezet zijn, op verzoek van Rusland, gesteund door alle groote mogendheden. Nog wordt gewezen op de uitzetting van twee Fransche onderdanen waartegen de Fransche consul zich niet heeft verzet. Rusland zelf heeft in eene nota verklaard, dat de Bulgaarsche regeering vrijheid had iederen vreemdeling over de grenzen te zetten. Ook wijst de Bulgaarsche regeering er op dat ook Rumelie en Servie zich altijd dit recht voorbehielden en vervolgt dan Indien de regeering erkende, dat volgens de capitulation de consulaire autoriteiten Het schip was slechts matig bezet, het had ruim tweehonderd passagiers aan boord. De kapitein was een grijze, oude zeeman. De aan woordeti arme man sprak weinig en zelden met de passagiers Erik had echter onder de offieieren een Amerikaan- schen Duitscher gevonden, met wien hij zich dikwijls onderhield. Het zal een gunstige reis worden, zeide hij den volgenden morgen tot dezen, wij zijn reeds den eersten dag een goed eind vooruitgekomen. De City of Boston, antwoordde de officier, is niet het nieuwste schip der Inman-lijn, maar feet is een vertrouwbare kast. Wij sturen sterk naar het Zuiden, er moeten dit jaar groote ijsbergen zijn, die ver in den Oceaan opdrijven. Naar rnijne meening ware het geheel onnoodig zulk een zuide- lijken koers te nemen, want daardoor kunnen wij op ijs stooten. De kapitein heeft dat ook gezegd. maar hij heeft van de maatschappij bevel gekregen om de zoogenaamde zuidelijke richting in te slaan en nu is hij eigenzinuig en volgt het bevel strikt op. Het was voor-Erik eene harde beproeving, dat hij Maggie Marvin op het schip ontmoette. Het is niet goed eene begraven liefde weer te laten opstaan als men het deksel der kist losgeschroefd heeft, slaat de heete vlam naar buiten, die zoo lang slechts opgesloten en nog niet gebluscht was. Hij had zich in de vier jaren vrij wel beijverd, om datgene te doen, wat Maggie en het verstand hem geraden hadden de herinnering op den achter- van te voren hadden moeten zijn iugelicht over di uitzetting van Chadourne, bewijzen toch de feiteu in dit memorandum genoemd, dat het Fransche agentschap gewaarschuwd was op eene wijze, die haar verplichtte zelf maatregelen te nemen tegen een weerspannig Fransch onderdaan, om zoo elke reden voor een conflict tusschen de beide regeeringen te voorkomen. Het kon echter niet worden toegestemd, dat de regeering verplicht was feitelijk van hare rechten afstand te doen, wat het geval zoude geweest zijn, indien het vooraf den Franschen consul of den heer Chadourne het uit- zettingsbevel bad medegedeeld en dus dezen laatste in staat had gesteld, de wijk te nemen in het Fransche consulaat. Aan de goedkeuriug der Tweede Kamer is onderworpen de op den 25 Maart 1891 te 's Gra- veubage gesloten overeenkomst met het den 30 d. a. v. geteekend additioneel artikel betreffende wijzigiug en verbetering van de veriichting en betouning der Wester-Schelde. Deze couventie behoeft overeenkomstig de be- doeling van art. 59 der Grondwet de goedkeuring van de volksvertegenwoordiging, omdat art. 10 derzelve de uitgaveu, welke zullen voortvloeien uit de versterking van de lichten van Rilland en uit het plaatsen van een tweede licht te Borssele, ten laste van de Nederlandsche schatkist brengt. Het additioneel artikel heeft ten doel om te voor komen, dat de Nederlandsche en door Nederland bokostigde lichten onder bijzonder toezicht van Belgie zouden staan, hetgeen in strijd zou zijn te achten met ons souvereiniteitsrecht, terwijl tevens een voorbehoud voor het geval van oorlog of oorlogsgevaar is gemaakt, ten aanzien van het verbod om de lichten, bakens en peilschalen zonder toestemming van Belgie weg te nemen of aan hun bestemming te onttrekkeu. De Minister van Binnenlandsche Zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat op 1 Mei bij de rijkskweekscholen voor onderwijzers te 's Her- togenbosch, Haarlem, Middelburg, Deventer, Gro- ningen en Maastricht kweekelingen kunnen worden geplaatst. Bij gelijke bekwaamheid en aanleg genieten die- genen de voorkeur, die in de gemeente wonen waar de kweekschool gevestigd is, of die elders wonende, zelf in de kosten van huisvesting en ver- pleging voorzien. Bij de aangifte moet daarvan door de ouders of voogden der adspiranten melding worden gemaakt. Zij die voor plaatsing in aanmerking willen komen, moeten zich voor 1 Maart aanmelden bij den directeur der rijkskweekschool die zij wenschen te bezoeken. grond te drijven. Vlijtig had hij gewerkt; o, de arbeid heelt vele wonden. Het is zeer heilzaam veel te werkenmaar er zijn ook smarten, die daardoor niet gestild worden, er is een smart, die ook bij het moeilijkste werk geene verzachting vindt. Een diepe ware genegenheid wordt misschien in slaap gewiegd, verdoofd maar ze gaat niet verloren. Toen hij na twee slapelooze nachten hare stem hoorde en weer in hare verstandige, heldere oogen mocht zien, werd hij als 't ware duizelig de dood- gewaande liefde dook weer in hem op. Gaat gij naar Duitschland, mijnheer Schwanert? vroeg Maggie. Ja, zeide Erik, er leeft daar in eene kleine stad nog eene mij zeer lieve, oude vrouw en gij kent het woord van den dichter Das Vaterland wird nicht verderben, Die alte Frau jedoch kan sterben, Het is vijf jaren geleden, dat ik mijue moeder niet gezien heb. Gij zijt echter niet voornemens altijd in uw oud vaderland te blijven En indien ik het deed, zou niemand in Amerika zich de oogen daarom nat weenen. Met uw verlof, viel Maggie hem in de rede, mag ik ook eens citeeren Wij lazen eens te zamen in Uhland, het begint: Man hat mir nicht den Rock zerrissen en het eindigt met Von einer aber thut mir 's Leid. Gij zijt wreed, mejulfrouw Maggie, gij scheurt Inzake den aanleg eener vluchthaven ten behoeve hoofdzakelijk der Zeeuwsche schipperij zou de Minister van Waterstaat als plaats van aanleg de voorkeur geven aan den polder Galathe, onder Ooltgensplaat, boven Oude-Tonge. - De Pr. Gron. Ct. deelt mede, dat de afge- vaardigde voor het district Groningen, Mr. S. van Houten, reeds den 16deu van deze maand naar Noord-Amerika op reis gaat, en dat hij ongeveer eene maand uit het land afwezig zal blijven. De Van Houten zal te New-York aan eene conferentie deelnemen. Te Middelburg is Zondag overleden de heer Mr. D. A. Berdenis van Berlekom, lid van Gede- puteerde Staten van Zeeland, in den ouderdom van 63 jaren. De overledene, die begiftigd was met de Officiersorde der Eikenkroon, bekleedde vroeger de betrekking van vice-president der arrondisse- ments-rechtbank alhier en die van majoor-komraan- daut der dd. schutterij met den personeelen rang van luitenant-kolonelhij was ook gerechtigd tot het dragen van het eereteeken van XX-jarigen dienst bij de schutterij. Ook in verschillende commissien had hij zittiug. Mgr. J. Heijkamp, aartsbisschop van het kerk- genootschap der Oud-Bisschoppelijke clerezie te Utrecht, is den 8 dezer, in den ouderdom van 67 jaren, overleden. In December 1874 tot aarts bisschop verkozen, werd hij in April 1875 te Utrecht als zoodanig gewijd. Hij was ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw. De gezondheidscommissie te Breda heeft het volgende onder de aandacht van het publiek gebracht Volgens haar gevoelen bestaat er gevaar, dat de influenza van persoon op persoon wordt overgebracht. Derhalve heeft men zich in de eerste plaats te onthouden van het onnoodig in aanraking komen met influenzalijders en het bezoeken van huizen, waarin zich influenzalijders bevinden. Daar echter de ziekte dikwerf onder den vorm van eene lichte verkoudheid begint, en derhalve menschen, met influenza die zich daarvan Diet be- wust zijn openbare bijeenkomsten bezoeken, acht de commissie het raadzaam zooveel mogelijk derge- lijke bijeenkomsten te vermijden. Men schrijft uit Noord-Brabant aan de N, R. Ct.: Door de hooge suikerprijzen worden de fabrikanten steeds aangemoedigd tot het afsluiten van beet- wortelcontracleu voor de volgende campagne. De prijs, dien men besteedt, is over het algemeen f Ha/ 11,50 per 1000 K.G., doch in enkele streken betaalt men reeds f 12 franco geleverd aan de fabriek. Er zal dit jaar in Nederland veel meer worden uitgezaaid dan verleden jaar. Enkele fabrieken hebben reeds het contracteeren geeindigd, daar zij reeds nu voldoende van wortelen voor de de oude wonde zelf weer open. Maar sta mij toe, dat ik u een ander onderwerp voorstel. Gij wilt de zoogenaamde Europeesche route makenParijs Florence, Venetie natuurlijk, misschien ook Zwit- serland, een gedeelte der Alpen en den Rijn zien, van alles wat en dan uit het land der onpractische droomerij terugkeeren naar dat, waar de dollar heerscht Gij spot, Erikdat kondt gij vroeger toch niet. Misschien heb ik het aan eene zekere mejuffrouw Marvin te danken, dat ik het geleerd heb. Zal ik het u weer afleeren zeide zij met een schelmsch, gelukkig gezicht en zag hem doordrin- gend aan. Maar stil, daar komt mijn waarde zwager, wij zien elkaar van avond weer, kom vaD avond een oogenblik in het tusschendek. Zij had de laatste woorden gefluisterd en was van zijne zijde verdwenen. Erik wandelde dien dag als een droomende op het dekhij had afstand gedaan, omdat hij daartoe gedrongen was, maar bij zijn diep gemoedsleven was het hem onnoemelijk zwaar gevalleneene schaduw had zich over zijn leveu geworpen en hem de vreugd van het leven verbitterd. Het kostbaarste had eens zoo dicht bij hem gelegen, toen was het verdwenen voor eeuwig, naar hij meende en nu (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1892 | | pagina 1