Gemengde berichten. onderstandde marechaussees zijn derwaarts ver trokken ter bescherming der armvoogden. Uit Jubbega wordt gerneld z/Doet open de stembus, 't volk staat er voor doe 't gauw of de boel gaat kapot," zoo zong (schreeuwde) een menigte van pi. m. 60 man voor de woning van den armvoogd. Niet tevreden met de buitengewone bedeeling eischten ze meer, ze dreigden met geweld en kregen hun zin. Goed en kwaad, alien kregen verhooging en een brood bovendien voor't wachten. Eeeds driemaal achtereen heeft de armvoogd voor geweld moeten bukken. Telkens grooter wordt de schare, hooger de eisch, dreigender de kouding. De armvoogd moet veilig- heidshalve toegeven, omdat de maeht ontbreekt aan weigering kracht bij te zetten, daarom vraagt bij nu militaire hulp. TER NEUZEX, 8 Janunri 1893. Door de twee personen, die gebeten zijn door den hond die vermoedelijk dol is verklaard, is aan de regeeriug aangevraagd om op Js Rijks kosten door Pasteur te Parijs verpleegd te worden. In den loop van het jaar 1891 zijn door de Rijkspolitie uit de gemeeute TerNeuzen 76 vreern- delingen, als zonder middelen van bestaan, over de grenzen des Rijks gebracht en uit geheel het Rijk 3481. Onder de bemanning van bet barkscbip Childwall, Zaterdag avond in de Wielingen, buiten Vlissingen, bij aanvaring gezonken, bevonden zicb ook twee broederparen, welke vier persouen mede zijn verdronken. Gedurende het loopende jaar zijn aan den spoorweg alhier de volgende zeeschepen ingekomen om aldaar te lossen of te laden Januari 43 16 m., 10 k., 9 s., 4 r. ij., 2 1., 1 ij., 1 pp. 107438 Februari 34 11 s., 9 m., 5 r. ij., 3 k., 3 ij., 2 pp., 11. 77936 Maart 44 16 s., 9 m., 6 k., 6 h., 4 r.ij., 1 w., 1 p., 1 pp. 100278 April 45 19 s., 13 in., 4 k., 4 h., 3 ij., 2 r. ij 104674 Mei 43 17 s 8 m., 8 k., 4 r.ij., 3 h., 2 ij 1 1. 92356 Juni 47 18 s., 12 m., 10 h., 3 ij., 2 k., 1 st., 1 1. 111668 Juli 45 19 s., 10 m., 7 h., 4 r.ij., 2 1., 2 k., 1 ij. 105030 Augustus 43 20 s., 9 h., 4 ij., 4 k., 3 m., 2 r. ij 1 pp. 89774 September 41 21 s., 9 h., 5 r ij., 3 k., 1 ij., 1 m., 11. 82621 October 43 29 s., 5 h., 4 k., 3 ij., 1 r. ij., 1 1. 95585 November 45 25 s., 7 r. ij., 4 m., 4 k., 3 h., 2 1., 103063 December 43 22 s., 7 m., 6 r. ij., 3 k., 3 ij., 1 h., 1 w. 104921 516 1175344 Uitgevaren zijnin Januari 43, Februari 40, Maart 44, April 35, Mei 39, Jnni 37, Juli 39, Augustus 31, September 29, October 30, November 35 en December 33 zeeschepen. Ilulst, 8 Jan. Gelijk elk jaar geschiedt zullen binnen kort van wege het Hoofdbestuur der maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland, door middel van aanplak- biljetten en adverteutien de keuringen van dek- en tweejarige hengsten en van merrien publiek gemaakt worden. met wie ik door familiebanden vereenigt ben, mijnen man uitlachten. Zouden wij ons in de een of andere eeuzaamheid terugtrekken en als Paul en Virgiuie leven Ook dat zou ik niet kunnen wenschen. Gij ziet met de verachtiug der idea- listen neer op het stoffelijke, op bezit en rijkdom wij niet, want ik stel het mij niet als het verschrikkelijkste, maar toch als een ongelukkig lot voor, arm te zijn. Wij zijn in te verschillende denkbeelden opgegroeid Zij was opgestaan en drukte haar gloeiend ge- zicht tegen de vensterruit. Vaarwelzeide hij dof en bood haar de hand, die zij, het gezicht afwendende, nam. Langzaam ging hij naar de deur. Plotseling kreeg zij een aanval van vurigeu hartstocht. Zij snelde hem na en vatte zijn hand hij voelde twee vurige kussen, daarop was zij ver- dwenen. Hoe hij uit het huis was gekomen, wist hij later zelf niet meerdroomend ging hij de trap gaf, hij liep tegen menschen en huizen aan en was blij, toen hij zijne kamer bereikt had. Toen wierp hij zich op de sopha, verborg het gezicht in de kussens en snikte luid en smartelijk. Vier jaren waren verloopen. Het was de 3den Juli, toen een groote transat- lantische stoomboot de haven van Boston verliet. Gouden zonneschijn zweefde over de groene baai en vroolijk wapperde de vlag aan den grooten mast. Ditmaal zullen voor het eerst de keuringen voor de subsidie van het Rijk samenvalleD met die voor de Provincie en zijn alzoo dubbel belangrijk terwijl er nu in 't geheel voor een bedrag van drie duizend vier honderd gulden aan prijzen en premien wordt uitgeloofd. Ten kantore van den heer L. van Waesberghe- Janssens, te Hulst kunnen de leden van de afdeeling Hulst, van bovengenoemde maatschappij vau Landbonw, tot 1 Februari a. s. aangiften doen zoowel voor de keuringen voor de Provincie als voor het Rijk. Inlichtingen betreffende de Rijkskeuriugen kan men viuden op de bladz. 6164 van den almanak van de maatschappij van Landbouw voor 1892. Op Maandag 18 Januari a. s. zal de heer M. Lucieer, te Hulst, eeue voordracht houden over de tegenwoordige keuringen, zoowel voor de Rijks— als voor de Provinciale subsidieomtrent een en ander zal per advertentie in de lokale bladen nog meer publiciteit worden gegeven. /.amusing. Gemeenteraadszitting op Dinsdag den 5 Januari 1892. Tegeuwoordig al de leden. Punten van behandeling 1°. Werd mededeeling gedaan van de volgende ingekomen stukken a.) van eene missive van Gedeputeerde Stateu ter goedkeuring van het raadsbesluit tot onder- handsche verhuring van den tuin bij het ge- meentehuis, bidem tot terugzending van een exemplaar der goedgekeurde gemeente-begrooting voor 1892, c) idem tot oproeping van sollicitanten voor de betrekking van nog een onderwijzer aan de openbare dorpsschool. 2°. Werd overgegaan tot de benoerning van twee onderwijzers, waarbij benoemd werd aan de school te Othene de heer 0. Borgman te Eenrum, en aan de school in den Groote Huissenspolder de heer A. H. Rickels te Baflo, beiden met algemeene stemmen. 3°. Werd een voorstel in behandeling genomen van Burg, en Weth., om in 't vervolg alle werkeu en leverantien, ten behoeve der gemeente, in het opeubaar aan te besteden. Nadat in overweging was gegeven, als grens aan te nemen, die werken en leveringen aan te besteden, waarvan de kosten meer dan f 10 zouden bedragen, werd het voorstel met 6 stemmen tegen 1 aangenomeu. Tegen stemde de heer De Klerk. 4°. Alsnu kwam ter tafel de aanvraag van den kantoorhouder voor den Rijkstelephoondienst om verhooging zijner jaarwedde met f 25. Nadat aan den eenen kant was beweerd, dat het zich bereid vinden tot het doen van dienst ook buiten de kantooruren geheel vrije wil is, en dat het nauwkeurig bekleeden van zijne betrekking niets meer dan plicht is, en aan den anderen kant, dat het tegenwoordig salaris van f 75 uiterst gering is voor iemand, die dagelijks aan kantoor uren is gebonden, en dat ook vroeger wel eene benoerning plaats had naar een salaris van /100, werd het verzoek om verhooging van jaarwedde met 4 tegen 3 stemmen afgewezen. Tegen de verhooging stemden de heeren De Klerk, Dekker, De Kraker en Riemens. Na afdoening van nog eenige zaken van onder- geschikt belang, werd de vergadering gesloten. Zaamslag. Over het afgeloopen jaar was de loop der hevolking van deze gemeente als volgt Geboren werden 47 m., 62 vr., totaal 109, waaronder buiten echt 1 m2 vr. Ilet aantal tweelinggeboorten bedroeg 3. Leveuloos aangegeven werden 7 m., 1 vr., totaal 8. Overleden 32 m., 27 vr., totaal 59, waaronder 15 m. en 19 vr. ongehuwd, 7 ra. en 6 vr. gehuwd, 9 m. en 3 vr. in weduwenstaat. In de gemeente vestigden zich 68 in., 53 vr., totaal 121, terwijl naar elders vertrokken 73 m., 62 vr., totaal 135. Erik Schwanert stond op het dek hij leunde tegen de borstwering en aanschouwde het liefelijke panorama, dat zijn oog werd aangeboden, met zichtbare belangstelling. Weldra werden de ointrek- ken onduidelijker, de massa scheen dichter opeen- gepakt, een frissehe bries stak op en het schip begon te stampen. Hij ging op een gemakkelijken stosl zitten, haalde een boek te voorschijn en begon te lezen. Een toeval had hem naar Boston gevoerd, een paar dagen had hij de schilderachtige bergland- schappen van Nieuw-Engeland doorkruist en zich op de juist tot vertrek gereed liggende stoomboot ingescheept, om zijn vaderland een zomerbezoek te brengen. De tijd, dien ieder landverhuizer moet doormaken, om aan het klimaat gewoon te geraken, was ook bij hem niet spoorloos voorbij gegaan. Zijn wangen waren iets smaller geworden en wat meer ernst. scheen zich over zijne trekken te hebben uitgebreid. Plotseling weerklonk vlak achter hem eene stem, die hem bekend scheen Kom hier, Maggie wij willen hier gaan zitten. In het salon is zooveel alarm. Fred zorgt voor het goed ik ben duizelig geworden, ik moet frissehe lucht hebben, anders word ik nog in de haven zeeziek. Hij hoorde vrouwenkleereu ruischen toen hij opkeek, stonden twee dames, in het zwart gekleed, dicht naast hem. Het waren de gezusters Marvin. (Wordt vervolgd). Er werden 30 huwelijken voltrokken, als 29 tusschen jongmans en jongedochters en 1 tusschen weduwuaar en weduwe. Bevolking op 1 Jan. 1891 1485 1472 2957 1 Jan. 1892 1495 1498 2993 zoodat het zielental vermeerderde met 36. Koewacht. Over het afgeloopen jaar was da loop der bevolking van deze gemeente als volgt Geboren werden 47 m., 36 vr., totaal 83. Overleden 20 m., 22 vr., totaal 4-2. Levenloos aangegeven 3 m., 3 vr., totaal 6. Tweelingengeboorlen 2. In de gemeente vestigden zich 48 m., 38 vr., totaal 86, terwijl naar elders vertrokken 52 in., 50 vr., totaal 102. Er werden 18 huwelijken voltrokken, als: 14 tusschen jongmans en jongedochters, 2 tusschen jongmans en weauwen, 2 tusschen weduwnaars en jongedochters. Bevolking op 31 Dec. 1890 1196 1057 2253 31 Dec. 1891 1219 1059 2278 alzoo vermeerderd met 25 zieleu. Zuidtlorpe. De loop der bevolking van deze gemeente was over het afgeloopen jaar als volgt Geboren werden 18 m., 21 vr., totaal 39. Overleden 9 m., 9 vr., totaal 18. In de gemeente vestigden zich 31 m., 19 vr., totaal 53, terwijl naar elders vertrokken 40 m., 27 vr., totaal 67. Bevolking op 31 Dec. 1890 478 472 950 31 Dec. 1891 481 476 957 alzoo eene vermeerdering van 7 personec. Groede, 7 Jan. Door het bestuur van het Waterschap Groot en Klein Baarzande werd heden alhier, bij enkele inschrijving, in het opeubaar aaubesteed, het maken van een grintbaan van af den rijks straatweg aan de haven te Breskens, over de binnendijken en binnenberm van den zeedijk, in de richting van het gehucht Numero een, gemeente Hoofdplaat, enz., waarvoor de raining bedraagt 6634. Het laagst werd hiervoor inge- schreven door den heer P. Huijsheere, alhier, voor f 6489,50. Heeft men den tweeden kop al opgemerkt, welke in de beellenis onzer jonge Koningin op de postzegels besloten ligt Wanneer men het postzegel een weinig draait, zoo, dat men de 5 vdor zich heeft, ziet men een mannenkop met sierlijk gekrulden knevel (het oor der Koningin) en kleinen pnntbaard. Zijn oog is ook dat van de Koningin, maar met vrij wat minder vriendelijke uitdrukking. Trouwens, 't behoeft niet daarbij te blijven. Keert men de beeltenis om en zet men haar op de laatste D van Nederland, dan vertoont de ornge- keerde gezichtslijn het profiel van een meisjeskopje met een hoed op. Dinsdag trad Sequah na de operatie zelf weder te Leiden op. Teen hij zich op het tooneel vertoonde, ging er een luid hoezee voor hem op. Hij zag er beter uit dan bij zijn laatste optreden, ruim twee weken geleden. Hij was vol dankbaarheid over de uitste- kende behandeling, door hem van prof. Van Iterson en dr. Van Stockuin ondervonden, en gevoelde zich duizendmaal beter dan voor de op hem toege- gepaste gevaarlijke kunstbewerking. Zaterdagavond zal hij voor het laatst te Leiden optreden. (De resideutie zal dan aan de beurt komen). Te Windesheim heeft zich een geval van bloedvergiftiging voorgedaan. Een 22jarige dieust- maagd, die een open zweertje aan de kin had, heeft zich, terwijl ze met het wasschen van goederen bezig was, waarbij zij zoogenaamd „bleekpoeder" gebruikte, gedurig op de woude, die haar zeker jeukte, gewreven. Het schijnt, dat van die poeder in de woude is gekomentenrainste dienzelfden avond was eerst de lip en spoedig daarna het hoofd vreeselijk opgezwollen. Drie dagen later stierf zij, na een hevige benauwdheid. Voorzichtigheid zij dus aanbevolen bij dit tegenwoordig veel gebruikte waschmiddel. De influenza, die, zooals men weet vrij sterk heerschte onder de invaliden op Bronbeek (bij Arnhem) heeft zich nu zoodanig uitgebreid, dat nagenoeg geen enkele van de 150 daar gehuis- vesten gespaard bleef. Zelfs de aan dit lust- en rustoord verbonden dokter werd aangetast en is tijdelijk door een anderen officier van gezonheid vervangen. Maar het ergste is, dat hoewel alles aanvankelijk een zeer gewoon verloop had, sedert de laatste dagen, velen van de oudjes aan de ziekte bezwijken. Schier dagelijks ziet men een of meer hunner begraven en wijl hunne oude krijgsmakkers of nog ziek of nog te zwak zijn om hierbij de laatste eer te bewijzen, worden de militaire plechtigheden vervuld door hulptroepen uit het garnizoen te Arnhem. Te Houten, het eerste station van af Utrecht der lijn UtrechtDen Bosch, had Dinsdag avond een droevig ongeluk plaats. Nauwelijks was de trein van 5,45, van Utrecht komende, het station gepasseerd of een vreeselijke gil werd vernomen, gevolgd door een angstig gekerm. Bij onderzoek bleek, dat de hoofdconducteur B., woonachtig te Breda, (hoe, weet men niet) onder de trein was geraakt en hem de beenen, even boven de knieen bijna waren afgesneden. Met de meeste omzich- tigheid werd de ougelukkige opgenomen en naar de wachtkamer 3de klasse gebracht, Daar werd hem door den heer Goossens, rijksveearts aldaar (een geneeskundige is er te Houten niet) de eerste hulp bewezen. Inmiddels verscheen ook dr. Nuijens, van Schalkwijk, later dr. Versteeg, van Kuilen- burg, geneeskundige bij de Staatsspoorwegen, en nadat het eerste verband was gelegd is de gekwetste naar Utrecht gebracht. Een goud- en zilverhandelaar te Amsterdam komt op een goeden dag tot de onaaugename ontdekking, dat zijn bediende voor circa f 1000 aan goederen ontvreemd heeft. De koopman is natuurlijk tamelijk ontdaan door deze ontdekking, maar gelukkig verneemt hij, dat de dief zijn plan heeft te kenneu gegeven om des middags te 1 uur met de boot naar Amerika te vertrekken. Eerst in, den morgen van denzelfden dag, dat de boot vertrekken zou, komt dit den bestolene ter oore. Hij snelt aanstonds naar het politiebureau en vraagt of eenige agenten hem naar de boot mogen vergezellen. vJa, mijnheer, dat is een lastige kwestie dat kan ik zoo maar niet op tnijn eigen verantwoordiug doen," geeft de wachthebbende superieur ten ant- woord. //Weet u wat, komt u van avond om 7 uur nog eens terug." Toen de bestolene des avonds om 7 uur nog eens terugkwam, was de dief in voile zee. De inannen der wetenschap hebben bij de ontdekking der influenza microbe niet hun gewone voortvarendheid getoond. Veel te lang hebben zij die ontdekking uitgesteld. Ten laatste eehter deed dr. Pfeiffer wat men van hem verwachtte. Wat hij met zijn ontdekking uitvoereu zal is nog niet helder. Hij is reeds geslaagd, de microben aan te kweeken en voort te planten, met de hulp wellicht, van zijn schoouvader dr. Kocb, die zoo behendig met de tuberculinum Kochii wist om te gaan. In deze richting valt er nog wat te verdienen en men kan dr. Pfeiffer niet kwalijk nemen, dat hij #de hand gelegd" heeft op het lastige kleine beest dat den doctoreu zoo inenige poets gespeeld Nu is de vraag nog alleen, of de ontdekking zal maken dat men moeilijker de influenza krijgt of als men ze eeus heeft, ze gemakkelijk weer kwijt raakt. In Boven-Italie heerscht de influenza op vreeselijke wijze. Eergistereu zijn te Turijn 66 personeu aan die ziekte overleden, te Milaan in den tijd van twee dagen 172 personen. De sol- daten verrichten doodgraversdienst. Zaterdag stond de hovenier Ollivier, te Sain- Leu-Tavernv, in Frankrijk, op het punt met zijn vriend Boullard, die een geweer in de hand hield, de deur uittegaan. In den loop van het gesprek voegde Ollivier zijn vriend lachende toeMaak mijne vrouw eens bang door op mij aan te leggen Zijne echtgenoote verzette zich wel, maar tooh bracht Boullard, die meende dat het geweer onge- laden was, aan den schouder. Op hetzelfde oogen- blik weerklonk een schot en de ongelukkige Ollivier viel, badende in zijn bloed, op den grond. Enkele oogenblikken later stierf hij. De beklagenswaardige hovenier laat eene weduwe en vier zeer jonge kinderen in treurige omstan- digheden achter. De dader van den onvrijwilligee manslag is op vrije voeten gelaten. Het over de grenzen zetten van een vreem- deliug in Bulgarije, waarvan dezer dagen melding gemaakt werd, brengt een voorval in herinnering, dat onder de regeering van Keizer Alexander II van Rusland plaats vond. Een dagblad-schrijver vau een groote Ame- rikaansche courant, die juist te St. Petersburg was aangekomeu, had den toenmaligen Amerikaanschen gezant aan het Russische hof, den heer Curtin, verzookt hem aan den Keizer voor te stellen. De gezant gaf ten antwoord dat dit niet aanging, maar dat de journalist den Keizer zou kunnen zien, als deze in de morgeuureii zijn gewoon rijtoertje maakte. Den volgenden dag stonden de beide heeren op een afgesproken plek, waar de Keizerlijke slede langs moest komen. De Czaar herkende den gezant uit de verte en boog beleefd met het hoofd; Curtin nam zijn hoed af, maar zijn landsman bleef onbewegelijk en met den hoed op het hoofd staan. ,/Waarom naamt ge uw hoed niet af?" vroeg de gezant hem. /Omdat ik mij niet verplicht acht, mij n hoed voor iemand af te nemen, dien ik niet ken," luidde het antwoord. Den volgenden dag kreeg Curtin het verzoek om bij vorst Gortschakoff te willen komen. /Mijnheer Curtin," zeide de vorst, ,/hec heeft de aandacht getrokken, dat de heer die gisteren bij u was, toen de Czaar voorbij reed, den hoed niet afnam. Dit was zeker in verstrooidheid niet waar De gezant die te trotsch en te eerlijk was om een mouw aan de zaak te passen, gaf ten antwoord Excellence die heer heeft zijn hoed opgehouden, omdat hij dit wilde doen Vier en twintig uur later kreeg de Amerikaan een in de Russische taal gesteld document, waar- mede hij naar den gezant snelde om het te laten vertalen. //Er wordt je daarin heel eenvoudig medegedeeld, vriend," zeide de gezant, ,/dat je z/Verlof" hebt Rusland binnen weinige uren te verlaten, en ik kan je geen beteren raad geven Maand. Getal. Geladen met K. m. inhoud. bruto. In deze kolom beteekenen de lettersm. minerie, k. kolen, s. stukgoederen, r. ij. ruw ijzer, 1. ledig, ij. ijzer, pp. pijpaarde, w. wol, p. pitehkolen, h. hout en st. steen. mann. vr. totaal mann. vr. totaal mann. vr. totaal I

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1892 | | pagina 2