Alg emeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- Vlaanderen. No. 2782. Zaterdag 9 Januari 1892. 32e Jaargang. GESCHEIDEN EN GEVONDEN Binnenland. ABONNEMENT: Per drie inaanden biunen Ter Neuzen 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushoaders. ADVERTENTIEN. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. JfoliLieli Overzicht. Koning Leopold heeft onlangs erkend, dat de tegenwoordigen grondwet verouderd is. Naar aan leiding hiervan schrijft de Frankfurter Zeiting Koning Leopold II is een model van constitutioneele reserve; als bij het woord neemt, noemt hij daarvoor driugende redenen hebben. Reeds in het vorige jaar heeft hij den deputatien der beide Kamers de grondwetsherziening op het hart gedrukt en dezen keer heeft hij haar bijzouder dringend de uit breiding van het kiesreeht aanbevolen. Als hij voor de tegenwoordige grondwet lof over had, dan geschiedde dit slechts uit een historisch oogpuut. De grondwet kan eens zeer goed zijn geweest, rnaar dit belet niet, dat zij thans zeer slecht is en zoo spoedig mogelijk moet worden afgeschaft. Het werk der groudwetsherziening is, zooals men weet, reeds begonnen rnaar een vooruitzicht op spoedige voltooiing is niet aanwezig. Veeleer schijnen talrijke factoren zich te beijveren oin het werk te doeu mislukken. De Kamer is het resultaat van het cencus—stelsel en de 120,000 bevoorrechlen, die Belgie regeereu, laten zich niet bewegen, hunne heerschappij met andereu te deelen. Van onderen op ecbter driugen een millioen burgers, welke tot dusver tot zwijgen wareu veroordeeld, aan op politieke rechtenzij verlangen die steeds luider en dreigender en geven steeds duidelijker te ver- staan, dat zij, als men bun hunne rechten onthoudt, die met geweld zulleu veroveren, waarbij dan nog wel andere zaken zouden kuuuen te gronde gaan dan het verouderde cencus-stelsel. De Koning ziet den toestand juist in, terwijl de bevoorrechten door hunne egoistisclie partijtwisteu het rollen van den uaderenden donder niet schijnen te hooreu laat, wat ons betreft, alles te gronde gaan denken zij als wij slechts ons privilegie behouden. Tegenover deze houaing is een erustig woord van den Koning zeer gepast, omdat hij niet slechts spreekt in zijn eigen naarn, rnaar ook in dieu van het land, dat door de geprevilegieerden sedert lang niet meer wordt vertegenwoordigd. In het belang der vreedzame en voorspoedige ontwikkeling van Belgie is het te hopen, dat de woorden des Kouings hunne uitwerking niet inissen. Nog in den loop dezer maand zal de Kamer de gelegenheid hebben om te toonen, of het haar met het groote werk der regeneratie van Belgie op vredelievenden en groudwettigeu weg werkelijk erust is. De radicale democratie zegeviert meer en meer in Zwitserlaud zegt de Koluische Zeituug. Het begon met de invoering van het referendum, waardoor de laatste beslissing ip de wetgeving berust bij het volk. De invoering van het recht van initiatief, in het vorige jaar, vormt volgens het democratische begrip, de voltooiing van het referendum uit een politiek oogpunthet volk FFUILLJKTON. De oude heer Marvin, die door het inspannende leven als handelaar aan de beurs voor den tijd grijs was geworden, was een echte Amerikaan, met alle deugden en fouten. Zijne vrouw was reeds voor een reeks van jaren gestorven en daar hij dikwijls van huis was, rnoest hij de beide dochters aau zich zelven overlaten. Maggie, de oudste, bestuurde de huishoudingdat had haar vroegtijdig zelt'bewust en nog energieker gemaakt, dan jonge Amerikaausche dames in den regel zijn. Het had den vader geenszins ongerust gemaakt, dat de jonge Duitscher bij hem aan huis kwamintegendeel, hij zag het gaarne, want hij vond zeker welbehagen in het vrijmoedige optreden van den onderwijzer en in zijne veelzijdige kennis. Het is eenmaal niet anders, had hij gezegd, iets geheel nieuws en daarbij had hij gedacht dat het toch beter was, dat de meisjes bij den Duitscher iets leerden, dan modepoppen te worden en visites te maken. Hij kende Maggie's vast karakter, hij wist, dat hij haar gerust in gezelschap van dezen jougen man kon laten. Slechts een keer had de boosaardige tante Hilton den Dutchman gehekeld, rnaar toen had Maggie hare tante, die zij haatte, een antwoord gegeven, heeft nu de bevoegdheid, den Bondsraad op te dragen een wetsontwerp met nauwkeurig omschreven inhoud in te dienen acht de raad een dergelijke wet schadelijk en niet wenschelijk, toch heeft hij geeu macht, zich aan de indieuing te onttrekken de souvereiniteit van het volk is door het referendum en het recht van initiatief geheel en al erkend in de geschiedeuis zal geeu tweede voorbeeld te vinden zijn, dat een betrekkelijk groote staat, uit verschiilende, tamelijk zelfstandige scaatjes samen- gesteld, de consequentieu van de radicale democratie practisch in toepassing brengt. De radicale derno- cralen willen zich echter met de reeds verkregen resultaten niet tevreden stelleu thans ijveren zij voor het kiezen der rechters door het volk. Bij de volksstemming in het kanton Bazel, verklaarde de meerderheid zich voor de keuze der rechters door het volk en dus is hiermede weder een punt vau het democratische programma, zooals het is opgesteld door Jean Jacques Rousseau, werkelijk heid geworden. In Engeland, in het zuiden van Wales, is weder eene werkstakiug uitgebroken, even wel van zeer korten duur. Onder de arbeiders der steenkolen- mijneu legden 85000 man het gereedsehap ter zijde Kort daarna werd er eene vergadering belegd van afgevaardigdeu der patroons en van mijnwerkers; men deed elkander wederzijdsche concession, en de arbeid werd nervat. Zoo is't beter 1 Toenaderiug van beide kanten, ziedaar het middel om den v rede te bewaren. Ernstiger was de aanslag, die op den laatsten dag des vorigen jaars te Dublin plaats had. Eene hevige ontploffing in den kelder van het kasteel te Dublin vernielde het bovengelegen bureau. Waarschijnlijk wilde men den Raad in de lucht doen springen. Gelukkig echter werd niemand gekwetst, daar alle ambtenaren afwezig waren en de Raad eerst des avonds zou vergaderen. De heer Calliuou, ambtenaar bij het financieel departement, had zich pas twee minuten voor de ontploffing verwijderd. Zijn kamer is geheel vernield. De dynamiet—aanslag is lafhartig en verachielijk en werkt, slechts de vijanden vau Ierland in de hand, zegt een Iersch blad. Met een nijdig oog bespiedt John Bull thans de haudeliugen des Emirs van Afghanistan, die met zijn gebied ligt, tussehen de Aziatische be- zittingen van Engeland en Rusland. De Emir heeft een gezantschap naar Petersburg gezouden om over eeu handelstractaat te onderhaudelen, omdat hij bedankte, gehoor te geven aan eene uitnoodiging van den Britschen onder-koning van Indie tot een ouderhoud. Alle pogiugen om de spoorwegen en telegraaflijnen van Peshawur en Quettah tot Kaboel en Kandahar te verlengen zijn vruchteloos gebleven. De Emir, ofschoon door de Britten in 1880 op zijn troon geplaatst dat veel minder vrieudelijk dan aardag was, en haar weerhield voorl te gaan met spotten. Maggie was op haar manier niet onknap, slagvaardig, zelfbewust en de laatste, die zich berispen liet. In elk geval wilde Erik zekerheid hebben, hoe het met heur hart stoud. Hij schreef mejufi'rouw Maggie een paar regels, waariu hij zijnen hartelijken dank betuigde en mededeelde, dat hij Zondag, daar de familie voornemens was op reis te gaan, voor de laatste maal zou komen. Hij outviug geeu antwoord, doch had dat ook niet verwacht, en begaf zich daarom Zondag-mid- dag om een uur naar het huis van de familie Marvin. De vader was nog niet te huis en Lillie ongesteldzij waren dus alleen. Aan eene les dachten noch de onderwijzer, noch de leerling. Het gesprek Hep over de lente, de badplaats en andere dingende toon, waarop beideu spraken, was ongewoon terughoudend, bijua koel. Beideu schenen zich met allerlei gedachten bezig te houden, haperden dikwijls, zagen elkander aan en dan weer een anderen kant uit. Eindelijk zwegen beiden, als ware 't afgesproken, plotseliug. Mejuffrouw Maggie, zeide hij, het onderhoud wil niet meer vlotten het is mij, alsof er een wolk op mij ligt, nu ik gaan moet. Mij blijft thans nog over mijnen hoed te vatten, afscheid van u te nemen en u mijn hartelijken dank te betuigen voor de vele vriendelijkheden, welke gij den armen pedlar, den vreemdeling, hebt bewezen. Maar en van geld en wapenen voorzien, is ziek als de Lords hem uitnoodigen tot eene samenkomst. Maar nu hij zich tot Rusland keert, breugen de Engelschen kameelen en soldaten aan de grenzen, t geen voor den Emir wel iets te beduiden heeft. Voor de Dinsdag avond ten Hove gegeven partij waren omstreeks 1000 uitnoodigingen gedaan. Ongeveer een vierde gedeelte van het aantal ge- noodigden had zich doen verontschuldigen wegens ongesteldheid of andere redenen. Tot de genoodigden behoorden de grootofficieren de heeren en dames van het civiele en militaire huis van H. M. de Koninginhet corps diplo matique de hooge staatsambteuaren en leden der Staten-Generaal, van provinciaal en gemeentebestuur; de leden der rechterlijke machteen gedeelte van de officieren van het garnizoen en van de dd. schutterij der residentie en eeu groot aantal parti- culieren. II. M. de Regentes verscheen even voor 10 uur in de groote danszaal en verliet het salon te ruim 12 uren. Koningin M ilhelmina bezocht de partij niet. le halfeen keerden de gasten huiswaarts. Lr is niet gedanst, maar gedurende het bijeen- zijn voerden de koninklijke militaire kapel en het muziekkorps der dienstdoende schutterij concert- nummers uit Alle aanwezigen waren in gala—costuumde dames in licht rouwtoilet. De Minister van Binnenlandsche Zaken brengt voorloopig ter kennis van belanghebbenden 1°. dat in 1892 slechts eenmaal gelegenheid zal worden gegeven tot het afleggen vau het examen ter verkrijgiug der akte van bekwaamheid, bedoeld in artikel 56, onder a, der wet tot regeling van het lager onderwijs, zooals die laatstelijk is gewijzigd bij de wet van 8 December 1889 (Staats- blad n°. 175), en dat dit examen zal aanvangen op 1 April e. k. 2°. dat in 1892 tweemaal gelegenheid zal worden gegeven tot het afleggen van examen, ter verkrijgiug der akte van bekwaamheid, bedoeld in artikel ftbbis der voorschreven wet, voor huis- en schoolonderwijs in het vak, vermeld onder y'in artikel 2 dier wet (de vrije en orde—oefeningen der gymnastiek), en dat dit examen voor de eerste maal in dit jaar zal aanvangen op 1 April e. k. en voor de tweede maal op eenen nader te bepalen dag in het najaar. Het tijdstip waarop en de autoriteit bij wie zij, die zich aan deze examens wenschen te onder- werpen, zich daartoe zullen behooren aan te melden, zullen nader, overeenkomstig de voor deze dat is toch niet allesik moet nog iets zeggen. Ik weet het, antwoordde zij kalm, gij moet nog iets zeggen. Eu dan zeide zij zeer zacht, bijna fluistereud Dat gij mij bemint Hij knikte eenvouaig. Zij was beurtelings rood en bleek geworden en zag stijf voor zich heeu. Dan ging zij als 't ware werktuigelijk voort Ik geloof, dat ik u ook bemin. Erik beefde. Hij wilde opspringen, maar zij strekte afwerend de hand uit en zeide Blijf een oogenblik zitten. Ik heb ook nog iets te zeggen. Weder eene kleine pauze. Beiden haaldendiep adem. Ik heb het zien komen, zeide zij toonloos, langzaara, maar ziker, als iets onvermijdelijks. Ik acht en waardeer u, ja, ik zeide zooeven, dat ik u bemin. Dat is een feit, ik gevoel het, en mijn rart liegt niet. Maar ik zal weigerenhet gaat niet. Tracht mij te vergeten. Maggieriep hij. Ja, zeide zij, vergeten, dat is het juiste woord. let was een dwaling, een droom en het is tijd, dat wij ontwaken. Gij past niet voor onze betrek- ringen, voor onze familie; ook onze denkbeelden en gewoonten scheideu ons. Wat zou vader, de ieve, oude man, zeggeu Wat alle anderen Naar uw Duitschland kan ik niet gaan, daar pas ik niet in uwe kringen, in uwe familie, en hier staat gij op vreemden bodem. Gij zoudt altijd leimelijk naar de plaats uwer kindsheid verlangen, examens beslaande voorschriften, worden bekend gemaakt. Men herinnert zich, dat in de Tweede Kamer gesproken is over het verstrekken van geweren uit Rijksmagazijnen aan vereenigingen voor vrijwillige oefeningen in den wapenhandel, waarvan het gevolg zou wezen, dat, in geval van mobilisatie, er gebrek aan geweren zou zijn. De Minister van Oorlog verklaarde toen zeer beslist, dat de door den heer Van Loben Sels ter sprake gebrachte bewering op onjuiste gegevens stennde, nadat hij eerst, met een zeker air de dedain, gezegd had, dat hij op couranten- praatjes niet antwoordde. Een ingesteld onderzoek schijut thans den Minister te hebben doen inzien, dat hij zich vergalloppeerd heeft en onbegrij- pelijkerwijs zelfs slecht op de hoogte was. \olgens eene mededeeling aau het N. v. d. D. althans, heeft Z. Exc last gegeven al de geweren welke in de verschiilende plaatsen vau het land bij de vrijwillige oefeningen in den wapenhandel worden gebruikt, terug te zenden naar de garni- zoensplaatsen en weder op te leggen in de wapen- magazijnen, waartoe zij behooren, terwijl ten behoeve vau die oefeningen vanwege het departement van Oorlog andere geweren, van verouderd model zullen worden verstrekt. olgens mededeeling van den Inspecteur van het loodswezen in het 6de district, dd. 3 Jan. jL, is op 800 M. ten Z. vau het lichtschip ,/Wielingen" Mond der Schelde, het Engelsche schip „ChildwaH" door aanvaring gezonken. Daar het wrak ge- vaarlijk ligt voor de i^cheepvaart is daar ter plaatse voorloopig een loodsvaart uig geankerd, toonende des nachts 2 witte lichten naast elkander. De heer A. Godschalk, R. K. bisschop, die zoo als we in ons vorig nummer mededeelden Maan- dag overleed was geboren te Den Duugen den 1st" Augustus 1819, werd priester gewijd in 1845 en het volgende jaar benoemd tot kapelaan te Eindhoven. In 1850 als professor geroepen aan het Groot Seminarie te Haaren, werd hij in 1868 benoemd tot vice-president. Twee jaren later volgde zijne verkiezing tot kanunnik van het Kapittel en den 9d™ Augustus 1877 werd hij door den Paus verheven tot de bisschoppelijke waardigheid en benoemd tot bisschop van Imeria in partibus infidelium. Als zoodanig gewijd den 14den October daaraanvolgende, zette hij steeds zijn werkkring aan het Groot Seminarie voort, tot hij, na den dood vau wijlen den heer Johannes Zwijseu, den 8sten Januari 1878 geroepen werd op den bisschoppelijken zetel van 's Hertogenbosch. Naar U. D. verneemt is ook de hoogeerw. vicaris-generaal van het bisdom 's Bosch, A. van Laar, aan de influenza overleden. Uit Heerenveen wordt gemeld In de veenderij-compagnie eischen de armen meer er zou altijd iets tussehen ons staan, iets dishar- monisch, 't welk ik niet zou kunnen verdragen. Erik was zeer bleek geworden, en hij zeide: Zeker. Gij denkt zeer verstandig, Maggie, en zorgt voor de toekomst. Gij voelt Amerikaansch, ik Duitsch. In mijn vaderland geldt nog altijd het woord, dat de vrouw vader en moeder verlaten en den man volgen zal, aan wien heur hart hangt. Is het de ware, de echte liefde, dan is er ook later geene durende disharmonie. Maggie ik bemin u met geheel mijn hart, en voor het gevoel dat mij bedwelmend vervuld geeft, verdwijnen alle beden- kingen, alle twijfelik weet, dat mijne liefde goot genoeg zal zijn, om de kleine oneffenheden aan te vullen, die op onzen gemeenschappelijken weg mochten voorkomen, dat zij ons geven kan, wat alle menscheu zoekenhet geluk. Ik ben arm, gij zijt rijk, ik ben een Duitscher, gij zijt een Amerikaansche maar dat zijn in mijne oogen kleine hinderpalen, kleine verschilleu tegen over het bewustziju, dat de harten elkander gevonden hebben. Kunt gij niet evenzoo denken Neen, het gaat niet, antwoordde zij vast, het gaat niet. Het leven is geen droom, het is werkelijkheid. Weet gij hoe vader, hoe Lilli, hoe mijne bloed- verwanten op u neerzien P Als op iemand, die met zijnen gedachtenkring ons vreemd is, als op een zeer zonderliugen dweper. Zou ik met u in onze kringen verder leven? Ik zou het niet kunnen verdragen, als gij met mij getrouwd waart, dat alien, C01K4\T Ilit hi ml verscli ij lit llinsda^- en Vrijilngnvoml bij ilen uitgever J. V AM HE N A V H K te Ter Meuzen. 2) ,.n1 IJ1

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1892 | | pagina 1