Gemengde berichten. TE11 YEUZEY, 5 Januari 1892. RECHTSZAKEN. Arroiulissenients-rechtbank te Middelburg. HONDSDOLHEID. Jan Franciscus, zoon van den landbouwer Goethals, uit den polder Volgelschor, in deze gemeente, was sedert Zaterdag vermist. Dien dag was hij te paard naar Axel gereden en des avonas van daar teruggekeerd. Daar het paard zonder ruiter op de hoeve terugkwam, en men de pet van den jongen man vond tussclien Sluiskil en de Axelsche Sassing vreesde men een ongeluk of dacht men aan een misdaad, daar hij een som gelds bij zicb had. Heden namiddag is evenwel het lijk van den ongelukkige uit het kanaal bij de hofstede van W. Dekker opgehaald, terwijl het geld en zijn horloge nog op hem bevonden werden. De overledene stond algemeen bekend als zeer oppassend. In de afgeloopen week vertoonden zich bij het hondje van den heer N. alhier verschijnselen, die deden denken aan de gevreesde hondsdolheid. Nadat de autoriteiten hiermede in kennis waren gesteld kwam Zondag de districts-veearts, die na onderzoek verklaarde dat men hier vermoedelijk met hondsdolheid te doen had. Aangezien het hondje eenige honden had ge- beten, anderen had willen bijten, werden door de politie, gisteren een dertigtal honden verdronken. De dienstbode van deu heer N. is ook door het hondje gebeten eveneens twee andere personen, doch de laatsten van weinig beteekenis. Het cadavre van het diertje is naar Utrecht op- gezouden, tot onderzoek of hier positief sprake is van de gevreesde ziekte. In den laten avond van den l,tendezer werd een dienstmeid uit Ter Neuzen onder de gemeente Hoek gewelddadig aaugerand door zekere E. B., geboren te Valenciennes, wonende alhier, met het doel met haar onzedelijkheden te plegen, doch door het verzet en hulpgeroep van het meisje nam E. B. de vlucht. Nog den zelfden nacht werd bij de brigade marechaussee aangifte gedaan, en B. in arrest ge- nomen en gevankelijk naar Middelburg gebracht. Dat iemand de vlucht neemt om uit de gevangenis te komen is niet zeldzaam, maar dat men zich buiten adem loopt om in de gevangenis te komen, komt zeker zelden voor, het laatste had eergisteren alhier plaats. Zoo spoedig zekere P. J. H. de marechaussde ontwaarde herinnerde hij zich dat hij nog 3 dagen hechtenis moest ondergaan en v<5or dat de mare- chaussees den tijd hadden hunne komst mede te deelen nam H. de vlucht en Hep tot in 't huis van bewaring, waar hij zijn doel bekend maakte en gewillig werd aangenomen. Bij Koninklifk besluit is, als blijk van goed- keuring en tevredenheid, de bronzen medaille en een loffelijk getuigschrift, toegekend aan F. van Rijssel, arbeider te Sas van Gent, voor de door hem op 17 Juli 1891, met gevaar van eigen leven, volbrachte redding van een drenkeling uit de Westelijke schutkolk aldaar. De Fransche schooner Souvenir, op de Kaloot gestrand, is te Vlissingen publiek verkocht met de nog in hebbende lading briquetten voor /400, aan J. van Gelder te Middelburg. Sluiskil. Den 2 Januari vierde de heer Schef- felaar Klots, directeur van het hier bestaande zanggezelschap ^Crescendo" zijn vijftigsten jaardag. Des avonds werd den jubilaris door de leden bij fakkellicht eene serenade gebracht, waarbij hem een lied werd toegezongen, voor deze gelegenheid vervaardigd. Hierna werd den geachten directeur met een toepasselijk woord een geschenk aange boden ter gedachtenis aan de leden en uit dank- probeer het eens. Hij ziet er openhartig, eerlijk en fatsoenlijk uit. Dus morgen om vijf uur Wilt gij komen Zeker, gaarne. De meisjes groetten den uieuwen leeraar en ver dwenen. Erik Schwanert had dus de eerste sport op de ladder van den vooruitgang heklommen. Het huis der rijke en aanzienlijke familie Marvin had zich voor hem geopend en hij had het aan zijn goede manieren te danken, dat de kennismaking voort duurde. Drie of vier uur per week gaf hij les en de lessen werden zoo goed betaald, dat hij zich daarmede alleen reeds zou hebben kunnen doorslaan spoedig vond hij echter ook nog ander werk, dat mejufl'rouw Maggie hem aanwees. Na eene maand had hij een wekelijks salaris van ongeveer veertig dollars, met Kerstmis ook eene vaste betrekking aan een instituut veroverd. Maggie, de oudste, protegeerde hem en stelde haren Duitscher aan alie bekenden en bloedverwanten voor. Daarbij was niets minachtends en veruederends in hare houdin Integendeel, zij was op den jongen man, dien zij ontdekt had, op zijn degelijke kennis en zijn eigen aardig en vriendelijk voorkomen trotsch. Zoo verliep de winter, de lente was in het land gekomen. De lesuren bij de familie Marvin werden zeldzamerwie zou nog les nemen, als de luwe voorjaarswind verleidend in de woningen der menschen en in hunne harten drong Erik zag het einde zijner loopbaan als onderwijzer der beide, dames Marvin naderen Lillie de jongste, gaapte in de laatste les en had duidelijk laten doorschemeren, baarheid voor de vele moeiten en zorgen en de belangelooze toewijdiug aan de vereeniging betoond. Mocht het jonge gezelschap met vele hinder- nissen te kampen hebben, de leden hopen en vertrouwen,dathun directeur dit niet zal afschrikken maar dat hij die moeilijk heden zal weten te boveu te komen. Na een feestdronk op den jubilaris, werd door de leden van //Crescendo" de avond genoeglijk doorgebracht. Zsiarasliiff. De heer W. A. Vroolijk Jr., pre- dikant bij de N. Ger. Kerk alhier, heeft een beroep ontvangen naar die kerk te Harlingen en voor dat naar Wous en Engwier bedankt. Zitiiiusbig. De nieuwjaarscollecte heeft alhier dit jaar opgebracht de som van f 606,10, benevens Vlaamsche zak graan. Het vorige jaar bestond de opbrengst uit f 574,75 en 7^ zak graan. Hulst. Zaterdag namiddag was zekere Jos. van Elsland, molenaar alhier, bezig den molen in den wind te zetten door het breken van een handspaak waarmede hij dat werk verrichtte had hij het ongeluk over de ballustrade der 30 voet hooge gaierij te vallen alhoewel de terstond ontboden geneesheer verklaarde er niets te zijn gebroken, heefi hij in- wendig veel pijn, en is hij niet buiten gevaar. Hulst. Den eersten Maandag van 1892 werd Hulst druk bezoclit door buitenlieden. Men zou als 't ware gezegd hebben dat het hier kermis was, niettegenstaande het slechte weder. Ook was er een groote aanvoer van vee ruim een twintigtal stuks hoornvee, waaronder 10 stuks en 26 varkens, die alien verkocht werden. Prijzeu van boter en eieren waren respectievelijk f 1,10 en f 1,20. St. Jansteen. In den nacht van 29 op 30 Dec. zijn alweder de volgende diefstallen of pogingen daartoe gepleegd, die de grerizen bepaald onveilig maken. Bij de wed. De Bruijn, onder Kieldrecht, 20 konijnen; bij Th. Weemaes, te Zeeuwsch-Cliuge (Kauter), 10 kippen en 3 konijnen en bij F. Verbist, te idem, is inbraak gedaan in een schuurtje, waarin echter gelukkig nietS' van waarde geborgen was, zoodat de dieven met leege handen moesten vertrekken. Beruchte personen noemt men tegen- woordig „Lid der bende van Chef." Hontenisse. 30 Dec. 1891. Heden had de aanbesteding plaats der levering van 165,750 K.g. superphosphaat bevattende 14% in water oplosbaar phosphorzuur, voor rekening der landbouwvereeni- ging //Eigen Hulp". De levering is gegund aan den heer Salomonsen Co. te Rotterdam aan /3,01 per 100 K.g. llorssele, 4 Jan. Het aantal personen, in 1891 per prov. stoomboot hier aan het veer aangekomeu en daarvan vertrokken, bedraagt 3325. Hierbij dient opgemerkt dat door ijsgang de dienst boven- Jien eenige weken gestaakt is geweest. De rechtbank heeft in hare zitting 5 Jan. de volgende vonnissen uilgesproken i°. I. V., oud 17 j., 2°. M. V., oud 16 j., beiden te Ter Neuzen, zijn wegens diefstal veroordeeld ieder tot eene maand gevangenisstraf. 1°. L. v. H., oud 15 j., 2e. G. v. H., oud 16 j„ beiden te Clinge, zijn wegens diefstal veroord ieder tot 14 dagen gevang. Bij bevelschrift der bovengenoemde rechtbank van 31 December 1891 is naar de openbare terecht- zilting dier rechtbank verwezen de zaak tegen 1°. C. A. L oud 29 jaar, geboren te Nisse, molenaar te Zaamslag; 2°. M. de R., oud 30 jaar, weduwe van P. dat het langzamerhand tijd werd om de zomer- toiletten gereed te maken en de koffers te pakken. De Duitsche onderwijzer zag in, dat hij thaus overbodig was geworden en gaan kon, de luim, die hem had geroepen, was op het punt van te verdwijuen. Dat was ten slotte zeer natuurlijk en het sprak van zelfde episode was voorbij en de droora uitgedroomd. Had hij dan een oogenblik iets anders gedacht Neen, hij wist, dat het zoo komen moestin menig oogenblik van kalm overleg had hij het hoopelooze van zijn hartstocht wel ingezien, van zijn warme iiefde voor de schooue Maggie, in wier diepe, zoete oogen hij te diep gezien had. Hoe minder vooruitzicht hij voor zich zag, des te vuriger werd zijne liefde. Ja, en Maggie was ook de oorzaak, dat het zoo gekomen waszij had het bescheiden kleine plantje zijner ontkiemende gene- genheid met zorgvuldige hand gekweekt en het van tijd tot tijd nieuw voedsel gegeven. Had hij niet in het oude vaderland meermalen in romans gelezen van jonge Duitschers die in Amerika rijke erfdochters getrouwd hadden Had zij zich niet over hem, toen zij den grooten platen atlas bekeken, gebogen en met den adem van hare mond langs zijne wang gestreken, had zij niet bij het afscheidnemen op zekeren dag haar hand in de zijue laten rusten, minuten lang, en zijnen warmen handdruk niet minder warm beantwoordhadden niet hare oogen dikwijls, o, zoo dikwijls, zoo warm de stomme vraag der zijne beantwoord Waarlijk, was hij misschien niet een dwaas, wien de moed ontbrak, om te vragen, of het juiste oogenblik gekomen was (Wordt vervolgd). de K., geboren en wonende te Zaamslag, beiden te Middelburg in hechtenis ter zake dat zij te zamen in den luop van den zomer van dit jaar het plan hebben beraamd om Pieter de Kraker, den man van de 2e bcklaagde, het leven te benemen dat de le beklaagde, met dat doel in September jl. eene revolver heeft gekocht en zich met die revolver, geladen met 2 kogels, in den avond van 1 October jl., iu overleg met de 2e beklaagde, heeft begeven naar den Catspolderdijk onder Ter Neuzen, ten einde aldaar genoemden Pieter de Kraker, van wie hij wist, ingevolge mededeeling van de 2* beklaagde dat hij langs dien weg huis- waarts zou keeren op te wachten en dezeu aldaar, ingevolge hun boveu beraamd plan, neer te schieten dat de le beklaagde vervolgens aldaar dien avond omstreeks 8 uur van achter een boom, waar hij zich geplaatst had, op voormelden De Kraker, die met de 2e beklaagde huiswaarts keerde, twee revolverschoten heeft gelost zonder dezen daardoor te treffen, daarna de Kraker heeft aangegrepen en met dezen aan het worstelen is geraakt dat de le beklaagde toen de Kraker zich daarop had losgerukt en weg vluchtte, De Kraker is achterna geloopen, van achter heeft vastgegrepen en op den groud geworpen en boven op hem liggende, met de handen de keel heeft dichtgeknepen, tengevolge waarvan De Kraker door verstikking is gestorven dat de 2e beklaagde bij deze laatste handeling, toen de le beklaagde op haren man lag, aan den len beklaagde heeft toegeroepen //schiet maar, slaat er op" en zelf haren man met eene parapluie slagen tegen het hoofd heeft toegebracht, tengevolge waarvan De Kraker belet werd zich te verweren. Aan den len beklaagde is Mr. W. A. van Hoek, deken der orde van advocaten en aan de 2e beklaagde Mr. M. Jacq. de Witt Hamer, advocaat, ambtshalve als verdedigers toegevoegd. Aarnout Kempe, te Meliskerke, de boeren- knecht die ten onrechte verdacht werd een moord in die gemeente gepleegd te hebben en die sedert dien tijd nergens werk kon krijgen, is thans door twee heeren aan eene betrekking als oppasser in het krankzinuigengesticht te Delft geholpen. Het Zweedsche barkschip Alexander, kapitein Andersson, met hout van Peusacola naar Amster dam bestemd, is Vrijdagnacht in de nabijheid van Callantsoog op strand gestoomd en bijtia terstond daarna uit elkander geslagen. Zestien der opvaren- den, waaronder de Hollandsche loods die in het Engelsche kanaal aan boord was gekomen, wisteu zich aan de wrakstukkeu vast te klemmen en spoelden daarmede behouden aan strand. Twee der schipbreukelingen kwamen in de brandiug om. De lading hout drijft langs het strand en kan waarschijnlijk voor een groot gedeelte worden ge borgen. New-York is aan eene merkwaardige ver- giftiging in 't groot ontkomen. Na een grooten brand in een magazijn, waarvan de bovenste ver- diepingen waren vernield, zou een belangrijke hoeveelheid koffie, specerijen, tamarinde, euz. als door waterschade beschadigd, verkocht worden. Toevallig zat in den trein een der assurantie- makelaars met een ins^ecteur van het gezond- heidscomite, en over het geval pratende, maakte hij de opmerking, dat de brand veel erger had kunnen zijn, omdat boven de koffie en specerijen vitriool en witte arsenicum geborgen waren. De inspecteur deed terstond onderzoek en het bleek dat dertig vateu witte arsenicum en eenige hon- derden groote flesschen blauwe vitriool op de verdieping boven de koffie en tamarinde veruield waren. De te verkoopen voorraden werden onder- zochtalles bleek doortrokken van vergif, genoeg om duizenden menschen mee te dooden. Yerbazingwekkend is de uitwerking van het nieuw Duitsche geschut, dat binnenkort zal worden ingevoerd. Bij proeven in Beieren genomen werd een schot gelost op een schijf, die 750 passen verwijderd was van een bosch. De bom miste de schijf, maar schoot 500 meter ver door het woud, zoodat weldra een groot deel van het bosch in brand stond. De samenstelling van het kruit, waar mede het schot geladen was, is een geheim in 't bezit der Duitsche regeering. Een andere bom met dit kruit geschoten, wierp splinters in een kriug van bijna 300 M. Een derde maakte tien- duizenden gaten in een zware pantserplaat. Een baterij van dit nieuwe geschut is, naar beweerd wordt, voldoende om een geheele divisie te vernielen. De bevolking van Antwerpen telt 224,000 inwoners, onder welke 12,131 Nederlauders. Het bankiershuis E. Hoskier Co. te Parijs is het slachtoffer geworden van een te groot ver- trouwen in zijn eersten kassier. In de kas werd een te kort van ongeveer fr. 400,000 ontdekt. Uit de bekentenis van den ongelukkigen bediende blijkt dat hij zijn chefs een verrassing had willen bezorgen, door in Russische fondsen, voornamelijk Ooster- leeningen te speculeeren. De verrassing was echter averechts tegen zijne bedoeling uitgevallen. Niemand begrijpt hoe de bankiersfirma's die daarbij hielpen zich hebben laten verleiden orders uit te voeren alleen op gezag van den bediende. 1 i\ G E Z O Y D E Y ST U K li E Y. Geachte Redacteur Yergun mij een bescheiden plaatsje in uw geacht blad, ten einde zoo kort mogelijk een zaak te bespreken, die tegenwoordig veler gemoederen bezig houdt. Ik bedoel de hondsdolheid, die men zegt, dat bij een hond ten uwent geconstaleerd zou zijn. Allerlei geruchten zijn omtrent die zaak in omloop. Ja, zelfs werden, zoo ik mij niet bedrieg, reeds een 30tal dieren, waarvan zeer zeker geen enkele de hondsdolheid bezat, maar die alleen als zoodanig verdacht werden, afgemaakt. Geen wonder, de dolle honden komen als uit den grand op. Een hond behoeft slechts een poot verkeerd te zetten of te bijten en hij is dol. Treurig voorwaar, dat men op zoo lichtzinnige wijze te werk gaat, en het eene dier na het andere afmaakt. Mij dunkt evenwel, uwe geachte lezers zullen mij niet ten kwade duiden, indien ik hun iets naders met betrekking tot deze zaak mededeel. Om u aan te toonen, hoe uiterst zeldzaam een dolle hond is, diene de volgende reeks van deskuudige uitspraken. Ik vermeld hier slechts de namen der deskundigen en hunne uitspraken. Dr. Bell Tayloreen dolle hond is even zeldzaam, als een zwarte zwaan. Met betrekking tot de vraag, waarin de hondsdolheid bestaat en welke hare kenmerken zijn, loopen de meeningen der deskundigen uiteen. Dr. Stockwell het bestaan der hondsdolheid is niet te coustateeren. Iuderdaad, hare ontwikkeling en uitwendige ver schijnselen zijn zoo onzeker, dat het de vraag is, of zij wel als afzonderlijke ziekte bestaat. Tal van hondeziekten worden voortdurend met dolheid verward. Ik heb persooidijk na eene meer dan jojarige ervaring als arts, eigenaar van honden, nog geen enkel geval van hondsdolheid aange- troffen! Er bestaan eenvoudig geen zekere keu- teekenen, noch voor, noch na den dood, waardoor de hondsdolheid ook door den kuudigsten arts geconstateerd zou kunnen worden. Dr. Bell Taylor zegt elders de hondsdolheid is zoo zeld zaam, dat er moeilijk een arts te vinden zou zijn, die een dergelijk geval heeft gezien, zoo zeldeu, dat volgens de leer der waarschijnlijkheid een mensch veeleer kans heeft, door den hoefslag van een paard, dan door de beet van een hond gedood te worden, zoo zelden, dat van I millioen stertgevallen, slechts een geval aan hondsdolheid zou kunnen toegeschreven worden, en dit geval zelfs is nog twijfelachtig. Doch genoeg Nu vraag ik u is het billijk, om dan op het gezegde van den eersten veearts den besten af te gaan, die in strijd met de geschiedenis dezer zaak, maar aan- stonds dolheid coustateert en daardoor dc grootste beroering veroorzaakt p Is het waarschijnlijk, dat al die 30 honden, die meedoogenloos verdronken zijn, eenige teekenen van dolheid vertoonden Neen en nog eens neenMen hield ze er slechts voor. Even onrechtvaardig als het is, een dief of moordenaar, wiens misdaad niet evident bewezen is, naar de wet te straffen, even onrecht vaardig is, het zoo maar zonder eenige voorafgaande waarschuwiug,elken losloopenden hond te verdrinken. Mij dunkt, de politie ziet zooveel door de vingers, en dan vraag ik u, ware het niet beter, dat men een ieder, wiens hond zonder muilkorf door Ter Neuzeids straten loopt eens eerst waarschuwde, vooral daar de muilkorfdwang nog slechts eenige dagen geleden afgekondigd is Mij dunkt ja Gaat het aan, om een hond, dien niets scheelt, zoo maar te verdrinken Gaat het aan, om de al- of niet hondsdolheid door een enkelen veearts te doen beslissen, in stede van een commissie tot onderzoek te benoeraen Volgens de uitspraak van tal van deskundigen, mag de hond, die van dolheid verdacht werd, niet gewelddadig gedood, maar moet hij den natuurlijken dood gestorven zijn Is volgens dit voorschrift te Ter Neuzen gehandeld? Ik betwijfel heten welke waarde heeft dan het resultaat, waartoe men kwam? Eeu ieder, die dus prijs stelt op het behoud van zijn hond, zij dus gewaarschuwdhem 'buiten koinendevan een muilkorf te voorzieu en dien goed te bevestigen, want te Amsterdam waren onlangs eenige honde- vangers laag genoeg, om een hond den muilkorf af te doen en het dier zoodoende te confisceeren. - En ten slotte nog diteen ieder, die door een hond gebeten mocht worde7i zij gewaarschuwd zich niet naar Pasteur te begeven, daar hij kans heeft, dat het z. g. voorbehoedmiddel van Pasteur hem juist de hondsdolheid bezorgtdaarvan zijn van af 1885 niet minder, dan 216 voorbeelden aan te wijzen. Hij late de wonde uitbranden, late de zaak verder voor wat zij is en zij gerust. Dit althans is zeker de methode van Pasteur geeft geen zeker voorbehoedmiddel en berust volgens tal van des kundigen op een bloot hypothese. Gaarne zou ik hierover uitwijden, vreesde ik niet reeds te veel van uwe welwillendheid gevergd te hebben, waarmee u mij een plaats in de kolommen van uw blad hebt willen inruimen. welmeenenden dank. Ontvang daarvoor mijn Achtend, J. B. T. HUGENHOLTZ, Predikant. Axel, 4 Jan. 1892.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1892 | | pagina 2