Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeenwsch-Vlaanderen. No. 2781. YVoensdag 6 Januari 1892. 32e Jaargang. GESCHEIDEN EN GEVONDEN. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika f 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. advertentiEn. Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zicb abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. F*olitieli Overzlcht. Het jaar 1891, hoewel een jaar des vredes ge- bleven, zal menige droevige heriunering achterlaten. De volkswelvaart heeft zware schokken moeten verduren en menige wond is geslagen, die nog geenszins geheeld is. Het misgewas, dat ver- verschillende landen door de ongunst van den zomer getroffen heeft, veroorzaakte op uitgestrekt gebied een kongersnood, waarvan de schildering nog dagelijks tot sombere gedacbten stemt en die de vraag doet rijzen, waarheen dit leiden moet, zoolang de vurig gewensehte ure niet gekomen is, waarop he! verbroken evenwicht door een mildeD oogst zal hersteld zijn, waarnaar millioenen smachten. Veler welvaart ging bovendien te gronde door de rampen, die het beursspel te weeg brengl en waarvan ook velen de slachtoffers zijn, die niet aan eigen roekeloosbeid hnn tegenspoed moeten wijten. Het staatkundig aanzien van ons werelddeel onderging een gewichtige veraudering door de gewijzigde verhouding tusschen de groote Luro- peesche mogendheden. Sedert lrankrijk's her- wounen kracbt een voldongen feit geworden is, was een toenadering tusschen het groote rijk des Czaren en de republiek, die het land uit zijn diepe vernedering luisterrijk herrijzen deed, vol- doende om een tegenwicht aan het machtig drie- voudig verbond aan te bieden, waardoor dit niet meer het hoogste, het beslissende woord voeren kan ter beslechting der Europeesche vraagstukkeu. Niet minder gewichtig is de gewijzigde econo- mische verhouding der mogendheden, waartoe de machtige Noord- Amerikaansche republiek met hare zelfzuchtige handelsstaatkunde den stoot gaf. Amerika voor de Amerikanen was de leus, welke president Monroe voor 68 jareu deed hooren en welke zijne staatkundige erfgenamen nu op uit- dagende wijze op het gebied van koophandel en nijverheid zijn gaan toepassen. Maatregelen van tegenweer konden niet uitblijven en werden nog gecompliceerd en verscherpt door den uaijver der Europeesche stateu onderliug, zoodat een nieuwe toestand geboren is, waarvan niemand nog de vruchten voorspellen kan. Allerwege in de beschaafde wereld staat men voor een toekomst vol raadselen, zij is, door het onderling wantrouwen der regeeringen, de reusachtige wapening der natien en de braudende maatschappelijke vraagstukken, naar veler meening, douker en onheilspelleud. Men vergete echter niet, dat reeds jaren lang de uitbarstiug van een grooten oorlog wegens Frankrijk's zucht naar weerwraak, wegens den rassenhaat van Slaven en Germanen en wegens de onverpoosde gisting der gemoederen op het schier- eiland van den Balkan, voorspeld werd, en dat toch de vrede bewaard bleef en de wensch naar FEUILLETON. Waarom was hij eigenlijk naar Amerika verhuisd Hij zag er niet uit als iemand, die iets kwaads gedaan had; om een duel, gelijk dit in romans zoo dikwijis voorkomt, had hij niet behoeven te vluchten, onbeantwoorde liefde verdreef hem even- min, want eene ernstige genegenheid had hij nog niet opgevat. Schulden bad hij niet, hij was geeu lediggangertot hen die Europa moede waren, mocht men hem ook niet rekenen, om sociale politiek had hij zich zeer weiuig bekommerd. Niettemin had hij zijn oud vaderland veriaten. Weinig aangename familieomstandigheden en een onbepaalde voorstelling van een groot geluk in het land der vrijheid haddeu hem bewogen het land te veriaten. He domme naam „land der vrijheid" heeft reeds veel onheil gesticht, menigeen verleid en zeer valsche voorstellingen gewekt. In Amerika heeft elke landverhuizer het recht, zonder politiedwang te gaan, waar hij wil en zich door de Yankees als machine te laten misbruiken hij heeft ook de vrijheid geld te verdieuen of niet, in het laatste geval echter speelt hij eene ellendige rol en hij mag verhongeren, zonder dat iemand vrede steeds dieper wortel schoot, omdat allerwege de overtuiging veld wint, dat met de tegenwoordige middelen van vernieling zelfs de overwinnaar den uitslag nog vreezen moet. Zij dus de toekomst ouzeker, de hoop op dagen van voorspoed en vrede heeft recht van bestaan. De hongersnood, die een groot deel van Rusland teistert, zou minder ernstige gevolgen hebben, als het ambtenaarspersoneel niet zoo onbetrouwbaar was. Nu en dan komen er ongehoorde staaltjes van bedrog aan het licht. Zoo is thans geblekeu, dat de Zuid-Wester-Spoorweg, die uit het Zuiden graan moest brengen naar de geteisterde plaatsen, dikwijis niets anders vervoerde dan gras en zand. Het kostbare graan werd eenvoudig achtergehouden door beambten, die het voor goede prijzen weder verkochten. Thans is op last van den Czaar wel paal en perk gesteld aan de ergste schandalen, maar de zedeloosheid in de ambtenaarswereld is zoo groot, dat van een enkel bevel geen verbetering te waehten is. De groote handelaars houden het graan hoog door de ongehoordste prijzen te vragen. Dezer dagen werd een hunner tot twee maanden gevan- genisstraf veroordeeld, wegens het vervalschen van granen. Nog is voor eenige dagen gebleken, dat al het meel, door het stadsbestuur van St. Petersburg aangekocht, zoo vervalscht was, dat het geheel ongeschikt was voor voedsel. Wel dringen ver- schillende bladen op gestrenge bestraffing der schul- digen aan, maar wat helpt dat, daar maar al te duidelijk gebleken is, dat de geheele maatschappij rot is. Yolgens de Keulsche Couraut is het bericht om- trent nieuwe nihilistische woelingen geheel juist. In December werden te St. Petersburg, Moskou en Charkoff nihilistische drukkerijen ontdekt. De partij in beide hoofdsteden breidt een gewelddadig optreden tegen de Regeering voor, met het doel een grondwet te verkrijgen. De partij in Charkoff roept de boeren ten strijde tegen adel en geeste- lijkheid. Hoeveel arrestaties tengevolge dezer ont- dekking geschied zijn, weet men niet met zeker- heidmen zegt, dat in St. Petersburg en Moskou 60 en 40 personen, onder welke 16 vrouwen, gevat zijn. Sommigen dezer behoorden lot den hoogeren stand. De werkstaking der Duitsche boekdrukkers is geeiudigd in zooverre, dat de gezellen tegen de oude voorwaarden hunne bezigheid weer willen opvatten, maaralien kunnen geen werk weer vinden, daar op vele plaatsen in den arbeid is voor- zien door werklieden van buiten. De schade voor de stakers wordt begroot op 75000 mark in den tijd van acht weken. Vele gezinnen zijn door die onzinnige onderneming broodeloos geworden. zich bekommert om het brekende oog van den vreemdeling, dien immers niemand geroepen heeft. Ja, hij was er nu eenmaal en trachtte eene betrekking te krijgen. Dat hij soms verzen maakte en Erik" Schwanert heette, waren verzwarende omstandigheden, want zijnen naam konden de Amerikanen niet uitspreken, zouder hem vreeselijk te misvormen en een dichterlijk gemoed past niet voor Amerika. Dat Erik Schwanert geen koopman was, ontdekte hij spoedig. In een zwak oogenblik had hij zich evenwel laten overhalen, pedlar te worden, d. w. z. met het een en ander langs de huizen te venten, dus een eigen zaak te beginnen. In Amerika moet men alles beproeven, beweren altijd degenen, die het niet weten. Hij had zich dus een kast met lucifers, zeep, lint, gerookte aal, schoensmeer en andere goed bij elkaar passende waren gekocht en was begonnen, daarmede van huis tot huis te gaan. Daar hij in 't geheel niet bekend was in New- York, kwam hij op zekeren dag in de voorname wijk van het westeu dier stad. In de meeste huizen werd hij niet eens toegelaten en waar men open- deed, duurde ook de aftocht niet lang. De lieden hadden bepaald weinig gevoel voor den vrijhandel en morden en scholdengelukkig had hij een philosophisch gemoed en verstond ook niet alles wat zij zeiden, want zijn kennis van het Eugelsch was nog wat gebrekkig. Hij was eigenlijk een Hedenavond zullen de heeren van het Militaire huis der Koningin in dieust zijn. Er wordt dan een raout ten hove gehouden, ter vervanging van de algemeene nieuwjaarsreceptien, die vroeger gebrui- kelijk waren. Zulk een raout is een zeer eigenaardig gebruik. Er worden honderden invitatien voor uitgegeven alle ofRcieele staats en andere colleges, leger, marine, schutterij, magistratuur, ontvangen er een uitnoo- diging voor, dat wil zeggen voor een beperkte deputatie. En er wordt aardig wat geintrigueerd onder de oflicieren van de schutterij, om bij de deputatie te zijn. Ook dames verschijnen bij de avondreceptie en de kappers hebben 't dan ook vreeselijk druk op zoo'n raout—dag. Veel bijzonders levert zoo'n receptie niet op men wordt aan Hare Majesteiten in de rijk ver- lichte zalen voorgesteld en wandelt verder rond gedurende een paar uren wordt er gepraat en gevleidaan 't buffet kan men zich aan allerlei verfrisschingen te goed doen, daarmee houdt ook al het genot op. Men verzekert dat door de Regeering ernstig overwogen wordt, om ter gemoetkoming aan de bezwaren in de afdeelingen der Tweede Kamer tegen de uitbreidiug van de militiedienst tot tien jaren kenbaar gemaakt, de aanhangige noodwet in dien zin te wijzigen dat 't zich zal bepalen tot verlenging tot 8 jaren. Gedurende het afgeloopen jaar werden bij den pensioenraad voor burgerlijke ambtenaren 2670 aanvragen om weduwen— en weezenpensioeu behan- deld, waarvan ruim 300 niet voor inwilliging vat- baar bleken te zijn. Gisteren is te's Hertogenbosch aan influenza overleden Z. D. H. Monseigneur A. Godschalk, bisschop sedert 8 Januari 1878, ridder der Orde van den N ederlandschen Leeuw. Onder voorbehoud deelt het Centrum mede, dat bij de hoogste kerkelijke overheid in het bisdom van Haarlem het plan bestaat te Amsterdam eer- lang een Roomsch-Katholieke kweekschool tot op- leiding van onderwijzers op te richten. Blijkens een verschenen overzicht van de wer- king der rijks-postspaarbank in het eerste lOjarig tijdvak, van 1 April 18811 April 1891, waren er op 1 Januari 1882 22,831 inleggers met een tegoed van 858,623, en op 1 April 1891 292,409 inleggers met een tegoed van f 21,862,238. In den avond van Zaterdag heeft op de hoogte van het vuurschip der Wielingen eene aanvaring plaats gehad tusschen het te Liverpool tehuis behoorende Engelsch ijzeren barkschip mooi man met zijn bruin, licht golvend haar, zijn diepe, hazelnootkleurige oogen, zijue buigzame en toch krachtige gestalte en zijn gezicht, dat geestige lijnen aanwees. Dat redde hem ten slottemenig jong meisje zag hem zeer vriendelijk aan en een had hem van daag reeds voor vijf en twintig cent een kam afgekocht. In het volgende huis was hij eveneens toegelaten, maar het dienstmeisje bracht hem onder het oog, dat het venten Diets waard was, hij moest iets anders, iets beters doen. Erik Schwanert hief in een vlaag van humor de hand op en citeerde plechtig de verzen van Horatius tot lof der bestendigheid ffJustum ac tenacem propositie virum Non civium ardor Verder kwam hij nietuit eeue kamer keek een grijsharig man, eenigszins verbaasdachter hem stonden glimlachend en grinnekend twee beeld- schoone meisjes, gereed om uit te gaan. Papa, zeide de eene, een wonder Hij kent Latijn! Nu komen er al Latijnsche pedlars, dat is nieuw, gij ziet de tijden verbeteren. Laat hem binnenkomen, examineer hem een weinig. De oude heer vertrok het ernstige, stijve gezicht tot een vluchtigen glimlach en zeide Kom eens hierGe zijt natuurlijk een Duitscher Waarom natuurlijk zei Erik en nam den hoed met eene vriendelijke buiging af. Wel, omdat gij Latijn verstaat. Hebt gij reeds Childwall, komende van Iquique en bestemd naar Antwerpen, geladen met salpeter en het Belgisch stoomschip der Red-Starlijn Noordland, komende van Antwerpen en bestemd naar New-York. Het barkschip is onmiddelijk gezonken en ligt in het vaarwater der Wielingen, met de bezaanmast boven water uitstekende, zeer gevaarlijk voor de scheep- vaart. De gezagvoerder der Noordland heeft onmiddelijk twee booten uitgezet, om te trachten de equipage der bark te redden, doch deze kwamen aan boord terug, zonder iemand ontdekt te hebben. Toen de booten waren ingezet hoorde men roepen en werden zij andermaal uitgezonden, doch door de duisternis uit het oog verloren. De Noordland, die zelf zware schade bekomen had en lek was, keerde toen naar Vlissingen terugvan waar onmiddellijk sleepbooten werden uitgezonden ter opsporing, zoowel van de booten der Noordland als van de opvarenden der bark. In den loop van Zondag kwam een telegram van Ellewoutsdijk, dat een der booten van de Noordland daar was aangekomen en bleek de equipage der andere boot van dit stoomschip aan boord van het Wielinger voorschip te zijn opge- nomen, met uitzondering van den man, die bij het aan boord komen in zee gevallen en verdronken was. De geredden zijn door den afhaalkotter van het Nederlandsch loodswezen te Vlissingen aan- gebracht. Van de equipage der Childwall is niets bekend de zich aan boord bevindende Vlissingsche zeeloods L. J. de Waardt blijkt gered, daar deze uit Harwich getelegrafeerd heeft, dat hij daar behouden was aangekomen, zijnde vermoedelijk opgenomen door de uitgaande Harwichboot. De Noordland is te Vlissingen in de haven geweest, doch is later naar Antwerpen opge- stoomd. Te Hoofdplaat is ten onderste boven komen aandrijven, en door schipper F. Mey aldaar op het droge gehaald, een witte sloep, van de Childwall afkomstig. Een nader bericht meldt dat, volgens mede- deeliog van den gisteren morgen met de mailboot aangekomen Vlissingschen zeeloods L. J. de Waardt, hier boven genoemd, bij de ramp 15 man der equipage van de Childwall zijn verdronken en 9 personen door de van Antwerpen naar Harwich passeerende Harwichboot gered, zijnde de gezag voerder, twee stuurlieden, vier jongens, een Engelsche en de bovengenoemde loods. Zij hebben zich bij het, onmiddellijk na de aanvaring, zinken van het schip in de bazaanmast weten te redden, waarin zij vier uren hebben gezetentoen zij op hun hulpgeroep door de stoomboot werden afgehaald. (M. Crt.) in Duitschland een ventenden Amerikaan ontraoet, die Latijn kende? Neen, zeide Erik. Welnu, ging de heer voort, dan wil ik u ook zeggen, waarom niet. Een Amerikaan zou spoedig zoo slim zijn, om in te zien, dat het venten weinig oplevert en een ander werk beginnen. Neen, mijnheer, viel Erik nu met een eenigszins schelmsch gezicbt in, dat is niet alleen de reden. Een Amerikaan zou niet zooveel Latiju verstaan, om daarvan iets te kunnen afgeven. Goede koop- lieden zijn de Amerikanen, maar, wat het Latijn betreft, slechte muzikanten Thans mengde de oudste der dochters, die vroeger het gesprek begonnen was, zich weer daarin. Ziet gij, papa, die heeft het u goed gezegd. Maar daar gij een outwikkeld man zijt, mijnheer mijnheer Erik Schwanert, zeide de Duitscher. Heer Schwanert, wat is dat moeielijk Mijne zuster Li en ik wilden reeds lang een weinig Duitsch studeeren. Kunt gij ons daarbij behulpzaam zijn Zeker, gaame, antwoordde Schwanert. Maar, Maggie fluisterde de jongste. Ik geloof zeer zeker, dat hij een gentleman is, antwoordde Maggie, die zich op zachten toon tot den vader gewend had. Dat is wel mogelijk, zeide het hoofd der familie, X TER SEIIZESISCHE COliRANT. Hit Itlail verscliijnt llinsdag- en Vrijdagavond bij den nitgever r. J. \T A W HE S A M H E te Ter Bienzen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1892 | | pagina 1