A la belle vue. Hsil Gn Zogon Gemengde berichten. Advertentien. Mejuflr. de Wed. A. WALRAKHHELE, Nieuwjaarswensch Heil en Zegen Heilwensch Gods besten Zegen Logement „de Vier Emmers." Compliment van den dag. Binnenland. Men deelt aan het Yad. mede, dat de eerste belastingvoorstellen van den Minister van financien eerstdaags naar den Raad van State zullen worden gezonden. De bestaande patentbelasting zal in een belasting van de winsten uit het bedrijf worden omgewerkt. Ook de andere inkomsten zullen bij afzonderlijke wet evenredig worden belast. Het ontwerp-vermogensbelasting is reeds geheel gereed. De zoutbelasting zal niet worden afgescliaft, maar verminderd, welke vermindering met eeue nieuwe wettelijke regeling gepaard zal gaan. De Minister van Financien brengt ter kennis van belangstellenden, dat in Februari en Maart 1892, op nader te bepalen tijd en plaats, een vergelijkend examen zal gehouden worden a voor 80 plaatsen als kommies 4e klasse der directe belastingen, invoerrechten en accijnsen, op eene belooning van f 480 's jaars. Yoor deze betrekking kunnen in aanmerking komen zij, die een gezond lichaamsgestel hebben, ongehuwd en niet beneden 23 noch boven 28 jaar oud zijn. De hoogste leeftijd is echter voor gepasporteerde onderofficieren, die minstens 12 jaren militairen dienst hebben, 34jaar, en voor gepasporteerde onderofficieren of andere militairen, die minstens 6 jaren militairen dienst hebben, 30 jaar. Het examen loopt over lezen en schrijven, de vier hoofdregels der rekenkunde met geheele getallen en tiendeelige breuken en het stelsel van maten en gewichten. b voor de betrekking van deurwaarder der directe belastingen, bedoeld bij 8 en 4 der resolutie van 2 October 1888 n°. 7 (Yerz. n°. 111). De verzoekschriften orn toelating tot voorschreven examens moeten uiterlijk vdor 1 Februari 1892, bij het departement van Financien zijn ingekomen en kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van de controleurs der directe belastingen, invoer rechten en accijnzen, bij wie ook nadere inlichtingen te bekomen zijn omtrent de verdere vereischten en de stukken, welke bij de verzoekschriften moeten worden overgelegd. Naar de N. R. Ct. verneemt, zal bij de wijziging der pensioenwet voor weduwen en weezen o. m. voorgesteld worden om aan de zoogeuaamde oude weduwen (weduwen, wier echtgenooteu in dienst traden vdor 1 April 1836) ook pensioen toe te kennen. Tevens zal de bepaling in art. 28, waarbij aan de weduwen het recht op pensioen wordt ontzegd, indien hare echtgenooten gehuwd waren nadat zij hun 60ste levensjaar reeds waren ingetreden, m. a. w. den 59jarigen leeftijd bereikt hadden, in dier voege gewijzigd worden, dat instede van 60ste 6lste wordt gelezen, daar het in den geest der wet heeft gelegen om haar, die een 60jarigen ambtenaar huwt geen pensioen toe te kennen. TER NEUZEN, 31 December 1891. Tot commissarissen van wege Nederland tot voor- bereiding van eene overeeukomst tusschen Neder land en Belgie voor den bouw eener nieuwe sluis te Ter Neuzen zijn benoemd de heeren Conrad, Oud-Hoofdinspecteur van den Waterstaat, lid van de Tweede KamerButeux, lid van Ged. Staten van ZeelandVan Hooff, Hoofdingenieur van den Rijks-Waterstaat te Middelburg en Nele- mans, Ingenieur van den Rijks-Waterstaat te Ter Neuzen. Bij de op jl. Woensdag alhier gehouden open- bare verkoop van onroerende goederen, gelegen te Othene, gemeente Zaamslag, door het ministerie van de Notarissen Fercken en Dregmans en ten verzoeke van de weduwe en erven P. de Kraker, vroeger molenaar te Othene, werden toegewezen de wind- en korenmolen genaamd //de Hoop," met huis, schuren, erf, rosmolen, bouw- en weiland, boomgaard, dreef enz., ter grootte van 32 aren, aan den heer P. de Ruijter Jz., te Othene, voor f 3465en een woonhuis, schuur, bouw- en wei land, samen ter grootte van 1 hekt. 21 aren 40 contiaren, aan den heer M. Dieleman Wz. aldaar, voor f 3000. De detacheering van de ambtenaren M. van Loon en A. van der Welle, kommiezen der 4de klasse te Hulst, is met ingang van 1 Januari 1892 opge- heven met last om zich weder naar hun standplaats Rapenburg te begeven. In het jaar 1891 heeft het de volgende dagen geregend. Januari 8, Februari 2, Maart 15, April 18, Mei 21, Juni 13, Juli 21, Augustus 22, September 11, October 17, November 12 en December 18. Te zamen 178 dagen. Hoek, 31 Dec. Openbare raadsvergadering. Yoorzitter de heer J. A. van Boven. Tegenwoordig de heeren J. van Wijck, M. de Regt, J. Jurrij, J. de Jonge en W. G. Dieleman. Afwezig wegens ziekte de heeren J. Dieleman, en J. de Feijter, benevens de Secretaris. Na opening der vergadering spreekt de lste wethouder, de heer Van Wijck, den voorzitter, met het oog op diens aftreden, een zeer hartelijk woord van welkom in deze vergadering en van waar- deering toe, waarvoor de voorzitter hartelijk dank betuigt. Hierna worden de notulen van de vorige verga dering gelezen en vastgesteld. Aervolgetis deelt de voorzitter mede, dat een nieuwe ligger van de wegen is opgemaakt, welk stuk later in behanaeling zal worden gebracht en dat eene krankzinnige 82jarige weduwe in het ge- sticht te Coudewater is opgenomen, zijnde voor haar geen plaats kunnen worden verkregen in de ge- stichten te Delft en Medemblik. Hierna richt de voorzitter een afscheidswoord tot den raad en de gemeente. Hij betuigt er zijn groote voldoening over dat hij gedurende de ruim 26 jaren, dat hij het ambt van Burgemeester der gemeente heeft vervuld, steeds in de beste harmonie met den raad heeft mogen samenwerken en is erkentelijk voor de welwillenheid, ten alien tijde van de leden, niemand uitgezonderd, ondervonden. Hij gedenkt met vriendschappelijke gevoelens hen, die in dien tijd zijn afgetreden of heengegaan en zegt het genoegen te mogen smaken dat er althans nog 2 leden zijn, de heeren De Feijter en J. Dieleman, die ook bij zijn optreden tegenwoordig waren, waarom het hem dubbel leed doet dat zij thans, wegens ziekte, niet tegenwoordig kunnen zijn. Niet minder leed doet het hem en zeker nog meer den secretaris zelven, dat ook deze afwezig moet zijn. De voorzitter spreekt met groote waardeering van de loffelijke wijze, waarop de secretaris gedurende 31 jaren zijne plichten heeft vervuld en brengt hem daarvoor te meer hulde, wijl de eerbetooning voor hem de eenigste belooning, daarvoor geschonken, is. De voorzitter brengt wijders dank aan de gemeente ambtenaren in het algemeen en aan alien, die goede diensten aan de gemeente bewijzen. Hij gedenkt met diep leedgevoel het afsterven van M. van Doeselaar, den ouden en oudsten ambte naar, die in meerdere betrekkingen zoo lang in den dienst van de gemeente is werkzaam geweest en zijn plichten zoo ijverig en nauwgezet heeft vervuld. Het smart den voorzitter, dat hij ten gevolge van dit afsterven en van de afwezigheid wegens ziekte van anderen, thans niemand om zich heen ziet van hen, die bij zijn optreden tegenwoordig waren. Yervolgens gedenkt de voorzitter met erkente- lijkheid de ondersteuning en medewerking van de wethouders ondervonden en bedankt in het bizonder den lsten wethouder Yan Wijck voor de diensten als zoodanig bewezen. Hoog waardeert bij de goede gezindheid, hem steeds door de gemeentenaren betoond en neemt daarna, de verzekering gevende dat het hem een groot genoegen zal zijn, wanneer hij voortaan nog ten belange van de gemeente of van ingezetenen raocht werkzaam kunnen zijn, en onder het uiten van de beste wenschen voor hen, hartelijk afscheid, waarop de lBten wethouder Yan Wijck, ook uit naam van het bestuur, in zeer gevoelvolle be- woordingen antwoordt met dankbetuiging voor de langdurige en goede diensten door den burgemeester en ook door den secretaris bewezen en voor beiden de beste gevoelens en wenschen uitsprekende. Hierna sluit de voorzitter de vergadering. Axel, 29 Dec. Heden had alhier ten overstaan van den notaris P. Dregmans en ten verzoeke van de weduwe en erven R. Blankert de verkooping plaats van de volgende goederen 1°. Een woonhuis, zijnde de herberg met ver- gunniug yde Prins van Oranje." Kooper de heer A. Wouters te Hulst, voor f 3140. 2°. Een woonhuis, zijnde de herberg met ver- gunning //het Huis van Commercie." Koopster Mej. de wed. A. v. O. Kruijsse te Axel voor f 1250. 3°. Een woonhuis, staande op de markt. Niet verkocht, het hoogst werd geboden f 1000. 4°. Een woonhuisje, staande in het jufferkwartier .Niet verkocht, het hoogst werd geboden f 290. 5°- 15/i6 deelen van en in een stal. Koopster Mej. de wed. L. Rolff te Axel, voor f 230 en 6°. Een woonhuis en erf, in de Brouwerijstraat te Ter Neuzen. Kooper de heer J. J. de Jager te Ter Neuzen, voor f 1260. Axei. Tot onjerwijzer aan de bizondere school alhier, is benoemd de heer H. Albers, thans onderwijzer aan de Prins Willemschool te 's Gra- venhage. Ivoewacht. Dagelijks lezen wij dat in verschil- lende streken van ons vaderland, voornamelijk in de groote steden de influenza zich weer hevig doet gevoelen ook onze gemeente is er niet van ver- schoond gebleven. Talrijk zijn de lijders aan deze vreemde ziekte. In sommige huisgezinnen zijn er twee of drie personen door- aangetast. Gelukkig mogen wij er bijvoegen, dat slechts weinige gevallen ernstig zijn. Een boer had een paard, dat zichtbaar) steeds magerder werd. Hij wist niet waar dat van kwam, en vertelde het aan zijn buurman, die hem aanried, den heer pastoor erover te raadplegen. Hij ging dezen bezoeken en vertelde hem de zaak, er bij - voegende dat hij geloofde dat het paard behekst was. De pastoor zond hem heen met de aanbe- veling den volgenden dag eens terug te komen. De boer keerde huiswaarts en vertelde de toedracht der zaak aan zijn buurman, die zich bij voorbaat verkneukelde, dat het raadsel opgelost zou worden. 's Anderendaags ging de boer naar den heer pastoor, die hem mededeelde dat hij de hekg gevonden had. Een rilling van aandoening was op het gezicht van den boer zien. Waar is zij vroeg hij ongeduldig. Een weinig geduld, zei de heer pastoor. Toen beval hij de dienstmaagd, een emmer water te halen, en zei tot den boer Wilt gij het gezicht van de heks eens zien Ja, zei de boer. Nu verzocht hem de heer pastoor, in den emmer te kijken. De boer keek, maar zag niets dan zijn eigen gezicht. Dat is de heks, zei de heer pastoor. Geef uw paard beter voor, dan zal het ook beter tieren. Op den tweedeu Kerstavond worden in alle Eugelsche schouwburgen phantastische pantomime's opgevoerd. Te Gateshead werd vertoond //Aladyn of de tooverlamp," een zeer geliefkoosde pantomime, aan het bekende verhaal in de Arabische vertellingen der //Duizend en een Nacht" ontleend. Zestig personen deden in het spel medehet publiek bestonduit 1400 menschen, waaronder vele kinderen, vooral op de galerij. Allen vermaakten zich koste- lijk en de voorstelling was al tot het achtste bedrijf gevorderd ('s avonds half elf), waarin //de verlichte tuinen," //het vliegende paleis" en een ballet van kinderen aller natien voorkomen, toen door het geroep van brand eensklaps alles in verwarring geraakte en bijna iedereen een goed heenkomen zocbt. Te vergeefs deden eenige personen in het publiek moeite, de verschrikte menigte tot bedaren te brengen men drong elkander als razenden de trappen af te midden van een wild geschreenw. Meuigeen raakte onder den voet of kwam vreeselijk in de klem. Een kind van een paar maanden oud werd uit de armen der moeder gedrongen, gelukkig door een man gegrepen en over de hoofden een anderen man toegeworpen, die het opving en veilig er mee buiten kwam. Een jongetje van twee jaren werd van de galerij in de parterre geworpen en bekwam geen letsel, maar eene hersenschudding. Een politie-agent trok uit een hoop menschen een jongen te voorschijn, en zag dat hij het lijk van zijn eigen zoou had gegrepen. De rook eu vlam, die men had opgemerkt, kwam van een hoopje in hrand geraakt papier en krullen in eene loge, door het wegwerpen van een niet gedoofde lucifer ontstaan. Met twee emmers water werd het gebluscht en zou waarschijnlijk ook zonder water zijn uitgegaan. Terwijl de spelers waaronder verscheiden jonge personen in luchtige tooneelkleeding in den kouden winteravond naar buiten waren gevlucht, maar slechts weinige minuten later terugkeerden om hunne kleederen, bleek het dat deze inmiddels al waren gestolen. Onder het opschriftGemakkelijk geschikt verhaalt de Loc. het volgendeEergisteren zou de dochter van een inlander, wonende in de kam- pong Soemoorbong, in het huwelijk treden, voor welke gelegenheid een groot feest angericht werd. De vreugde werd evenwel op een treurige manier gestoord, daar op den trouwdag de bruid plotse- ling overleed. In de eerste oogenblikken waren de ouders en de bruidegom troosteloos over het geleden verlies, doch daar ze het jammer vonden, dat al de onkosten van het feest nu voor niet zouden gemaakt zijn kwamen ze samen overeen, dat de jougere zuster der doode bruid deze vervangen en met den candidaat-schoonzoon trouwen zou. En zoo gebeurde het ookDe doode werd in alle haast weggebracht, haar zuster werd tot bruid gepromoveerd en het feest met veel lawaai voort gezet; den volgenden morgen waren de vrienden bezig met gamelan, wajang, enz. enz. Op morgen 2 Januari hoopt onze geliefde moeder, behuwd- en grootraoeder, de weduwe J. C. VERLINDE, haar 70sten jaardag te herdenken. Hare dankbare kinderen, behuwd- en kleinkinderen. Zaamslag, 1 Januari 1892. Getrouwd J. P. W. ROMMEL en J. P. B R O E K S M A, die, ook namens wederzijdsche familie, hunnen hnrtelijken (lank betuigen voor de vele blijken van belangstelling bij hun huwelijk ondervonden. Ter Neuzen, 30 December 1891. Yoorspoedig bevallen van eene dochter, Mie. van Megroot geliefde echtgenoote van ALPHONS MENEVE. Paterson (N.-J.) 28 Nov. 1891. Heden avond werden wij diep getroffen door het afsterven van onzen ijverigen en beminden huisvader den heer M. V A DO E S E L A A R, oud-brievengaarder te Hoek, in den leeftijd van 72 jaar. Allen, die den arbeidzamen man gekend hebben, kunnen beseffen, wat wij in hem verliezen. Uit aller naam, Wed. E. VAN DOESELAAR-Van den Berg. Hoek, 30 Dec. 1891. Heden overleed onze geliefde moeder en behuwdmoeder in den ouderdom van 78 jaar. Namens de familie, R. WALRAVEN. Ter Neuzen, 26 December 1891. De ondergeteekenden betuigen hunnen hartelijken dank voor de vele blijken van belangstelling, hun betoond op 29 dezer. Ter Neuzen, 31 December 1891. Ja DE ZEEUW en Echtgenoote. Ondergeteekenden betuigen bij deze hun innigen dank voor de treffende blijken van belangstelling en deelneming, op den 28 dezer ondervonden. A. KLAASSEN. C. C. KLAASSEN-Dees. Zaamslag, den 30 December 1891. Ondergeteekende door aankoop eige- IHr^tr naar geworden van den korenmolen //de Hoop' te Othene, hoopt die met primo Januari a. s. te aanvaarden en beveelt zich daarvoor ten zeerste aan bij zijne landgenooten, belovende een spoedige en civiele bediening. Othene, 31 December 1891. P. DE RUIJTER. Alle Heil en Zegen aan mijne vrienden en 'oe- gunstigers, zoo binnen als buiten deze stad, toe- gewenscht door Ter Neuzen. E. ACKE. Aan mijne vrienden en begunstigers van hier en elders, mijnen oprecht gemeenden Ter Neuzen. THEOD. ACKE. Aan alien zij veel Heil en Zegen toegewenscht door G. J. BALKENSTEIN. Ter Neuzen, 1 Januari 1892. Heil en Zegen aan al mijne vrienden en kennissen zoowel buiten als binnen de stad. Ter Neuzen, E. YAN DER BENT. aan alle vrienden en begunstigers zoowel binnen als buiten deze stad. Ter Neuzen. C. L. VAN DER BENT, Slager. aan vrienden en begunstigers zoo wel binnen als buiten de stad. J. BEUN, Wagenmaker. Ter Neuzen, 1 Januari 1892. Geluk aan alien met het nieuw begonnen jaar. C. DE BOKX en Mevr. DE BOKX geb. Visser. Zaamslag, 1 Januari 1892. De ondergeteekenden wenschen aan hunne familie en al hun vrienden een voorsaoedig jaar. ACHILLES BOMMELIJN-Verbeeke en Echtgenoote. Paterson (N.-J.) Highland street 65, Noord-Amerika. Onze welgemeende wenschen aan onze familie en vrienden met het nieuw begonnen jaar 1892. LEVINUS BOMMELIJN-Lama ere en Echtgenoote. Paterson (N.-J.) Lyon street 255, Noord-Amerika. aan begunstigers vrienden en bekenden toege wenscht door J. DE BREE, Tholensstraat, Ter Neuzen. Heil en Zegen aan alle mijne vrienden en kennissen binnen en buiten de stad. THEOPHILE BRUGGEMAN. Ter Neuzen, 1 Januari 1892. aau vrienden en begunstigers zoowel binnen als buiten deze stad. Iz. BUTLER, Mr. Smid. Ter Neuzen (Tholensstraat.) A. DIELEMAN, Koopman, Axel (Sassing), 1 Januari 1892.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1892 | | pagina 2