Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeenwsch-Vlaanderen. Wegen en voetpaden. VEEMARKT. No. 2780. Vrijdag 1 Januari 1892. 32e Jaargang- L i g g e r en k a a r t Afscheidswoord en Welkomstgroet. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82$. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIEN. Van 1 tot 4 regels/0,40. Voor elken regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatseu van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Bij deze courant behoort een bijvoegsel. Burgemeester en Wethouders van H O E K brengen ter open bare kenuis dat de van de wegen en voetpaden in die gemeente, opgemaakt iugevolge art. 12 van het reglement op de wegen en Voetpaden in Zeeland (Provinciaal- blad 2 van 1887), van 5 Januari tot en met 5 Februari aanstaande voor een ieder ter inzage zal liggen en geraadpleegd kan worden ten gemeente- huize op elken werkdag, van des voormiddags 9 tot des namiddags 5 uren, terwijl, gedurende voor- schreven termijn, bij den gemeenteraad bezwaren tegen den ligger of de kaart kunnen worden ingebracht. Hoek, den 31 December 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van I1ULST, maken bekend dat elken llaandag op de weekmarkt te Hulst plaats en gelegenheid is tot het aanvoeren van vee, ter verkoop bestemd, op het marktplein waarvan geen staan- of marktgeld zal geheven worden. dat te beginneu met 1 Januari 1892 voor den aanvoer van rundvee ter verkoop op de Maandag weekmarkt, na afloop vau elk kwartaul de volgende vier premien zullen worden uitbetaald. f 25,aan hem die het meeste rundvee doch minstens 75 stuks ter verkoop zal hebben aangevoerd. 18,75 aan hem die vervolgens het mceste rundvee doch minstens 55 stuks ler verkoop zal hebben aangevoerd. 12,50 aan hem die vervolgens het meeste rundvee doch minstens 40 stuks ter verkoop zal hebben aangevoerd. v 6,25 aan hem die vervolgens het meeste rundvee doch minstens 20 stuks ter verkoop zal hebben aangevoerd. De opneming van het aangevoerde ruDdvee zal iederen Maandagvoormiddag om 11^ ure geschieden. Bij gelijken aanvoer of getal, zal het lot be- slissen. Alle geschillen hieromtrent zullen door het gemeentebestuur worden beslist. liulst, den 14 December 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, La VAN W AE8BERG H E-J AN SSEN S, Burgemeester. J. F. ROTTIER, Secretaris. 't Is een plechtige, emstige ure, de laatste van een ten einde snellend jaar. We zitten in onze gedachten een oogenblik neder als aan den oever van een snel vlietenden stroom, waar alles door den vloed meegevoerd wordt naar het bodemloos verleden. We hooren het onge- stadig kabbelen van het water, dat ons herinnert aan wankelen stand en korten duur; we luisteren naar den rusteloozen eentonigen golfslag, die ons in geheimzinnige taal tegenbruistGeweest, VoorbijStraks zal een jaarkring zich voor ons sluiten met al zijn dank en rouw, met al zijn treurmuziek en feestgezang. Niets zal ons meer resten dan de herinnering aan den door ons afgelegden wegniets dan een ernstig overdenken van wat ons wedervoer, van wav we deden en van 't geen we nalieten te doen. Daar komt dan de herinnering, en terwijl we luisteren naar de laatste polsslagen van een stervend jaar, too vert zij ons voor den geest tal van beelden, die ons elk in zijn eigen taal spreken van 't verleden. Soms, wie onzer weet het niet, soms zijn het liefelijke verschijningen, die onze borst van weelde doen zwellen dan weer zijn het donkere schaduwen, die ons hart van weedom doen ineen krimpen. Nu eens wekken ze een lach, dan weer een traan; hier hoop, daar weemoed nu eens het zalig gevoel van samenzijndan we\ diepe smart van scheiden. O, waarlijk, soms worden die herinneringen ons te machtig onweerstaanbaar en met kracht dringen zij zich aan ons op en op den laatsten avoud en in de laatste ure van den bijna afge- loopen tijdkringstemmen zij ons blijde of droevig, maar toch altijd ernstig. 't Zou niet goed zijn, als die ernst ontbrak. Want evenals de koopman zijn boeken opmaakt en zich de balans en staat van zijn zaken voorlegt, zoo mogen ook wij wel, als mensch, de baten en lasten berekenen in 't geestelijk leven, en ons met alien ernst vragen of we met gerustheid die rekening kunnen sluiten. Ieder heeft daarbij zichzelven te onderzoeken en zich af te vragen of hij geen dagen heeft gekend, waarin onbarmhartigheid hemversteende, of de wraak hem verhitte oogenblikken, waarin de liefde uit zijn hart was geweken en de haat er zich in genesteld had dagen maar genoeg we weten zelve al te goed, waar we strui- kelden en 't is maar de vraag of we't bekennen willen in deze laatste ure van eene wegstervend jaar, of 'tons waarlijk ernst is met ons zelven en of we kracht genoeg zullen hebben om voortaan te doen al wat eerlijk is en goed, al wat liefelijk is en wel luidt. En ook in deze laatste uren ziet de mensch niet alleen in zichzelven, maar ook om zich heen. Nog eens werpt hij een terugblik op den afgelegden weg en ook dat is nuttig en noodig. Hij herinnert zich met innige dankbaarheid het goede, dat hij genootde bloemen die hii pluktede zonnige dagen die hem zoo goed deden en hem zoo heerlijk toeschijnen ook nu nog in de zoete herinnering daaraan. Met innige blijdschap ziet hij terug op ge- smaakt huiselijk gelukop zijn kinderen, die hij rond zich ziet en wie hij zoo gaarne de hand reikt om hen ten gids te zijn door't leven. Hij weet het en gevoelt het nog, hoe hij waakte en streed en ook bad, aan de wieg van zijn eerstgeborene, toen zware krankte den Beveling dreigde ten grave te sleepen maar ook hoe hij uit de volheid zijn gemoed dankte voor het behoud van zijn kind. En hij dankte niet alleenook zij, die zijn kinderen onder't harte had gedragen ook zij was Goddank nog bij hem en dankte mee. Hij zag zijn welvaart toenemen, zijn bezit- tirigen vermeerderen of ook hij kan met dank baarheid zeggen «Mij heeft niets ontbroken een juichtoon past mij, want ik had het brood mijns bescheiden deels. Maar ook in blijde herinnering gaan ze hem voorbij de vrienden, die zijn levenspad verhel- derden door hun trouwe hulp en vriendelijken raad. O, al weet hij, dat het zaad der vriend- schap slechts dun gezaaid is in de voren onzer menschelijke samenlevingeen enkel plantje mocht liij toch kweeken en koesteren, en dat gaf hem moed en vertrouwenen nw, in deze laatste ure, worden de oogen hem vochtig en is er een danktoon op zijn lippenbij de herinnering aan het zoet der vriendschap. Of wel, hij ziet met vreugde terug op den arbeid, dien zijn hand vond om te doen en dien hij verrichtte met noeste vlijt. Maar in deze laatste ure kunnen de herinneringen ook van zeer droevigen aard zijnen ook deze dringen zich met onweerstaanbare kracht op aan 's menschen gemoed. Of wordt de oude wonde niet opengereten in het hart dier arme vrouwedie met haar echtgenoot den jaarkring wel begon maar dezen niet met hem mocht eindigen Is niet haar steun haar ontvallenzijn hare kinderen geen weezen, kinderen die nog zoo hoog noodig een vader hadden? O, hoe zal 't haar zijn in deze laatste ure bij de gedachte aan de hevige worsteling in den strijd om het bestaan, die zij te voeren had, sinds de altoos vlijtige hand rustte van haren arbeid Geen enkel lichtbeeldniets dan donkere schaduwen doemen voor haar geestesoog op. Hoop, moed en vertrouwen arme weduwe Boven wolken en sterren woont de Man der weduwen en Vader der weezen. Valt geen muschje op aarde zonder Zijn wil, Hij vergeet ook u niet. Dit zij u ten troost in de laatste ure van een jaar, waarin u veel, ja zeer veel werd ontnomen. Als de laatste klokslag u meldt, dat het jaar ten einde is, dan breke voor u en uwe kinderen een blijde, een schoone niorgen aan, een morgen, die u krachtig vinde en bereid om met nieuwen moed en vast vertrouwen uwen reisstaf weer op te nemen. 't Is de laatste ure van een tijdkring, die weldra achter ons ligt. Gij vooral in dezen stond, beroofde vader en moeder, gevoelt al het vreeselijke van uwe smart. De dood klopte aan uwe vensteren, niets kon zijn macht weerstaan, en gij hebt uw lieveling uw oogappel grafwaarts gedragenO, wij begrijpen de diepte uwer smartwij wegen al de zwaarte van den last, die u drukt. Al uw hoop hadt ge gevestigd op 'tkind, dat een deel van uw aanzijn uitmaakte. Zwijg, draag uw lot Deze laatste ure stemme u tot heiligen ernst en zijn uw armen ledig, zoo ledig en staart ge op't verlatene bedje, op 'tspeelgoednogzwervend in t rond, o weet, dat er balsem is voor uw wonde, heeling voor uw smart. Hij, die de jonge raven niet vergeet als zij roepen, Hij hoort den noodkreet uwer ziel. Kracht, moed worde u vermenigvuldigd, omdat gij ze zoo zeer behoeft en immers ze keeren niet weder de dooden, en wekt het omzien geen ijdele smart Ode laatste klokslag van een weg stervend jaar storte u hoop in 't hart en moed in den blik, om in't onvermijdelijke te berusten. En gij, die te kampen had met tegenspoed in uw zaken en in uw bedrijf, die wildet en niet kondet, gij die in dezen afgeloopen jaarkring uw welvaart zaagF verminderen, geen loon be- speurdet op uw noeste vlijt, o deze laatste ure brenge u te binnen al de krachtsinspanning en al de moeite, welke gij u getroost hebt, om voort te gaan op uwen moeilijken levensweg. Ik bid u, denk eens na of ge niet somtijds, by een mijlpaal op uw weg stilstaande, uit de volheid van uw hart moest zeggen: »'k Heb meer gehad, dan ik verdiende." Wat ik u bidden mag, zit niet neder bij de schaduwen. De weg van 't leven gaat nu eenmaal berg-op, o leer te berusten, hoe moeiljjk 't ook zij, en laat uw harpe klinken, ook bij nacht. Dat de laatste klokslag van een wegsnellend jaar u leere, met ootmoed te zeggenUw wil geschiedde En gij, die in deze laatste ure u met smart herinnert, hoe de domme, magere kwaadspre- kendheid, en de verfoeilijke en vuige laster getracht heeft u de kroon van't hoofd te rooven, in deze laatste ure voelt u sterk, mannelijk, kloekmoedic^ om die monsters te bestrijden. Het scliild der waarheid zal u uitstekende diensten bewijzen in dezen strijd. Hoogt uw hoofdstaalt uw krachten.. Bezweert die onheilspellende spooksels door tot 't einde toe te volharden in 't goede. En als de laatste klokslag een wegstervend jaar u tegenklinkt, o laat er dan vreugde zijn ook in uw hart, want schoon de tijd het ook al verovere, de deugd staat vast en zij heeft kracht genoeg in zich om weerstand te doen bieden aan de listen en lagen u door ellendelingen gelegd. En nu de nagalm van den laatsten klokslag is weggestorven in de oneindige ruimte. Na ons afscheidswoord, volge onze heilgroet. Gelukwaarde lezeressen en lezers in dou nieuw begonnen jaarkring. Wenschen moeten kort zijiiook wij zullen niet veel woorden gebruiken. Leeft gelukkig; de grootste schat, gezondheid, zij u geschonkenblijft bewaard voor rampen en tegenspoedenmoge gij om u heen houden de trouwe gezichteu, die de sterren zijn op uw levenspad. O wat wij u bidden, weest sterk in elken strijd, ontvangt kracht naar kruisziet opwaarts ook dan en vooral als de wereld u begeeft en behoudt toch, wat ook verandere of verkeere, uw geloof aan, uwe hoop op en uwe liefde tot het goede, ware en schoone. Weest gezegend en bovenal weest ten zegen TER MEIZEN8C1E CIIIAUT ■>it blatl verscliijut Dinsdag- en Vrij<la#avontl bij den nitgever J. IAS n E S A W I> E te Ter Ye n z en v

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1892 | | pagina 1