Gemengde berichten. TEIl NEUZE\, 29 December 1891. In het weekblad Maatschappelij k belang het orgaan der winkeliers-vereeniging, die ter be- strijding van de Eigen Hulp-cooperatie is opgericht deelt een inzender mede, hoe hij als winkelier gezucht heeft onder het ten slotte voor alle partijen nadeelige stelsel van verkoopen op crediet, hoe zijn klanten ook hem lieten wachten op zijn geld, en met welk resultaaat hij dat stelsel heeft afgezworen, om alleen te gaan leveren tegen geld bij de visch. Ik weet natuurlijk niet, aldus vat hij zijn ervariug samen, of ik concurreeren kan tegen de verbruiks- vereenigingen want het is mij onbekend, welke onkosten die menschen maken. Wei echter weet ik, dat ik met minder winst dan vroeger meer nog met ietwat kleineren omzet aan het eind van het jaar grooter winstcijfer kan constateeren, en dit is mij voldoende. Ik durf dan ook veilig alien collega's aanraden, in deze mijn voetstappen te drukken. Op den tweeden dag (Zaterdag) van het sociaal-democratisch congres, te Amsterdam gehou- den, werd besloten met het oog op het tegenwoordige stemrecht, niet meer aan verkiezingen deel te nemen, en alle punten, betrekking hebbende op verkiezingen, van de agenda af te voeren. Yerder besloot men den l,ten Mei 1892, juist een Zondag, als socialistischen feest- en propaganda- dag te beschouwen. Van belang was de beraad- slaging over de propaganda onder de militairen. Er was een voorstel van den centralen raad om dezen te machtigen te dien behoeve in den aanvang van 1892 een krachtige beweging tegen de ,bloed- wet" te organiseeren. Hierover zou het referendum beslissen. Iutusschen kwamen de moeilijkheden ter sprake, die aan die beweging verbonden zijn. Er bestaat daarvoor een vereeniging De Voorpost, die in de kazerne werkt. Maar 't heeft zijue moeilijkheden omdat men in de kazerne moeilijk een fonds van brochures kan hebben, dat noodig is. Toch werd voor die propaganda een som gelds beschikbaar gesteld. De afde'eling Beverwijk slelde voor in protest- meetings en openbare vergaderingen in alle afdee- lingen te protesteeren tegen het gevangen houden van Geel. Dit werd bij acclamatie aangenomen, en besloten een telegram met betaald autwoord aan Geel te zenden. Dit telegram luiddeNo. 44 strafgevangenis te Groningen. Het congres der sociaal-democraten te Amsterdam zendt u zijn hartelijk gemeenden groet. Antwoord betaald. Aangenomen werd een voorstel om door de partij een oproergeschrift te laten uitgeven, waarin een overzicht wordt gegeven van het standpunt, door andere partijen ingenomen, en daartegen ver- geleken het beginsel der S.-D. Recht voor Allen en zijne redactie gaf ook aanleiding tot langdurige besprekiDg. De wijze van redactie in het afgeloopen jaar werd door het congres met 41 tegen 6 stemmen (2 buiteu stemming) goedgekeurd. Voor de jaarlijks te vervullen betrekking van redacteur van genoemd blad werd de heer Domela Nieuwenhuis aangewezen met 41 stemmen4 waren nitgebracht op den heer Cornelissen, den op den heer Bennink. De heer Nieuwenhuis verklaarde de betrekking weer voor een jaar te willen aanvaarden, mits de afgevaardigden hem niet voor zoo'n ffidioot" hielden als Van der Goes. Hierna gaf het congres zijn volkomen goedkeuring te kennen over het door den heer Vliegen te Maastricht uitgegeven S.-D. weekblad De Volkstribuun, tot welks redacteur met groote meerderheid van stemmen de heer Vliegen werd herbenoemd, die dit blaadje nagenoeg alleen redigeert, zet, drukt en zoo noodig colpoiteert. De heer Cornelissen, mede-redacteur van R. v. A., hem jaren lang geleden niet vreemd geweest was. Wien hebt gij ooit een offer gebracht Wat hebt gij ooit voor anderen gedaan Weldra is uw levensdraad afgesponnen en staat ge aan den rand van 't graf Maar nog altijd blijft een kleine tijd u over, maak u dien ten nutte Donker kustte 't kind, dat bleef wachten tot men zijn geschenk zou aangenomen hebben, en zeide Behoud uw paard, lief kind, voor mij is 't wat te klein maar 't is toch erg lief, dat ge't mij hebt willen geven. Hier, Donker nam zijn brieven- tasch breng dit aan vader dat zal mama gezond maken Hoe gaarne zijn kinderen bodeu der vreugde Hoe trotsch volbrengen zij hun boodschap Juichend liep de kleine Hendrik naar vaders kamer en gaf hem de brieventasch. Donker zou heden allerlei nieuwe gewaarwor- dingen ondervinden, want nu kwam Elsje weer binnen met een bord koeken en een flesch wijn, die zij gehaald had, om Donkers verjaardag luister- rijk te vieren. Zij lachte hem zoo vroolijk toe, dat een gevoel van dankbaarheid hem beving. Eindelijk werd de deur geopend en trad Willem Klaver binnen, terwijl de kleine jongen vroolijk om hem heen sprong. Hij zag er erg vervallen uit, hoewel de opgewondenheid heden zijn bleeke wangen een weinig kleurde. Oom, is 't dan toch waar, gij komt bij mij Gij hebt vergeven en vergeten Ik kon bijna niet gelooven wat mijn kind mij in zijn vreugde toeriep, maar ik herkende uw brieventasch. Neem den inhoud, Willem, ik hoop dat 't uw vrouw goed zal doen Oom, ge hebt u waarschijnlijk vergist wat den inhoud aangaat eenige duizenden. 't Is alles voor u Ik heb mij nog eens bedacht werd benoemd tot secretaris voor de buitenlandsche correspondentie overeenkomstig het besluit van het internationaal congres te Brussel. De rivier voor Rotterdam was gisteren zoo wel boven als beneden de brug, over haar geheele breedte overdekt met drijfijs, dat der stoomvaart niet noemens- waard hindert De vertraging, welke de zeilvaart er door onder- vindt, is mede van weinig beteekenis, temeer daar deze vaart, tengevolge der Kerstdagen, op dit oogenblik bijna geheel in rust verkeert. Zaterdag j.l. werd door de tooneelvereeniging wVooruitgang is ons streven" alhier, eene uitvoering gegeven. De zaal was matig bezet. De tweede uitvoering op Maandag j.l. had meer bezoekers getrokken de zaal toch was overvol. De stukken liepeu goed van stapeljammer echter dat Maandag op het laatst de bezoekers der achterste rangen zoo rumoerig waren, waardoor de spelers bij het grootste gedeelte van 't publiek onverstaanbaar waren. Wij willen geen namen noemen, maar inderdaad werd, in aanmerking genomen dat men met geen artisten van beroep maar met liefhebbers te doen had, uitstekend gespeeld. Misschien, zoo hopen wij, weet het bestuur er wel iets op om de rumoerige bezoekers of te weren of deze te dwingen tot de orde, zoo hoogst noodig, vooral voor de uitvoerders zelve. Des Maandags besloot een zeer geanimeerd bal deze welgeslaagde uitvoering. De nieuwjaarscollecte alhier heeft ditmaal op- gebracht eene som van f 587,624- In het vorige jaar bedroeg zulks f 639,50. Het op de Kaloot gestrande Engelsche stoom- schip Thorndale is, na lossing in lichters, met assistentie van 8 sleepbooten Vrijdagavond vlot gekoraen en naar Antwerpen opgevaren. Ook het Grieksche stoomschip Prinses Sophie, met graan uit de Zwarte Zee naar Antwerpen bestemd, op de W ester-Schelde aan den grond ge- komen, is met behulp van 5 sleepbooten vlot gekomen. Benoemd tot onderwijzer te Zeeuwsch-Clinge de heer D. Yolbeda te Pingjum, de eenige sollicitant. Ziiumsliig Krachtens art. 36 der wet op het lager onderwijs (tekstuitgaaf in staatsblad, no. 177 van 1889) is door Gedeputeerde Staten aan den heer J. de Vos vergunning verleend, om nevens de be trekking van onderwijzer, ook het ambt te raogen bekleeden van ontvanger over de kerkelijke goederen der Ned. Herv. gemeente alhier. Uiervliet, 28 Dec. Onze gemeente is Zaterdag jl. door eene groote schare jongelieden, van beiderlei kunne, bezocht, die zich in hunne eigen gemeente meenden niet te zullen kunnen vermaken, Som- mige herbergen waren dikwijls zoo vol, dat meerdere bezoekers niet wisten binnen te dringen. Dat de feestvierende Kerstdaghouders zich nu juist behoorlijk gedroegen, zouden wij niet gaarne ge- tuigen. Neen, dan geven wij verre de voorkeur aan de uitspanning, die des avonds te voren en ook die daarna aangeboden werd door onze rederij- kerskamers. Jacob van Lennep gaf Vrijdag jl. eene opvoering van Clara, een tooneelspel in 5 bedrijven, die door het talrijk publiek ten zeerste werd toegejuicht. Zondag jl. toonde „A1 doende leert men" hare gaven op niet onverdienstelijke wijze. Aan de eerste opvoering werkten vijf dames, aan de laatste twee dames mede. De laatstgenoemde over den voorslag dien gij mij 5 jaren geleden deedt, 't was toch zoo kwaad nietMaar neen, ik wil openhartig met u spreken, zoo is het niet. Tot nu was ik rijk en toch arm, dat wil zeggen rijk aan geld maar arm aan geluk en zegen. Toen zond God mij zijn bode in de gedaan te van dit meisje en- uwen kleinen jongen om mij den rechten weg te wijzen. Wiltge mij op mijuen ouden dag nog leeren liefhebben P Wie kan 't tooneel schilderen dat nu volgde Toen 't eerste oogenblik van ontroering voorbij was, verklaarde Elsje dat zij dadelijk wel geweten had, dat mijnheer Donker 'tgoed meende; daarom had zij zoo vroolijk tegen hem gelachen toen hij door 't raam keek wie zoo klopte. En Donker dronk op haar welzijn, om beurten ging men de zifike eens bezoeken om haar niet te veel te ver- moeien, en bij 't afscheid nemen kuste en pakte de oude heer Hendrik, die weer een rijtoer op zijn paard maakte, recht hartelijk. Als hij maar eerst wat ouder is, zal ik hem een mooi rijpaard geven, en Elsje zal ik ook niet ver geten als de een of ander flinke kerel haar ten huwelijk vraagt, dacht Donker toen hij den terug- weg naar zijn woning aanvaardde. De zon was uit de wolken te voorschijn gekomen en deed de witte daken helder glinsteren, maar Donker's hart was misschien nog lichter dan de sneeuw. Weldra zou't Kerstfeest zijn. Welke verrassingen zou hij den vriendelijken kring niet bereiden, en onder 't maken van allerlei plaunen begon de oude heer op straat te lachen een lach zoo vroolijk, alsof hij dien van zijn jeugdige bezoekster had geleerd. 't Kan ook wel 't geval geweest zijn. Hoe 't zij, in die vroeger zoo eenzame en sombere woning werd die lach, vermengd met een kinder- stem later meermalen gehoord. voerde ten tooneele wde wraak der twee weezen" en de „inkwartiering" in 5 en 2 bedrijven. Een persoon, die Zaterdags huiswaarts keerde, is door een tweetal personen aangerand, die geld verlangden. Eene bloedige schermmutseling volgde. Een werkman te Haarlem begaf zich Woens- dag op schaatsen naar Amsterdam, om te beproeven daar werk te krijgen. 't Kost nn toch niets, had hij tot zijne vrouw gezegd, ik kan wel eens probeeren of er in Amsterdam niet wat te verdienen is. Des avonds werd aan de vrouw de tijding gebracht, dat haar man op de Amsterdamsche vaart door het ijs gezakt en verdronken was. Een onzer kerkelijke diaconien, had dezer dagen een aardig buitenkansje. De bewoonster van een harer ouderwetsche hnisjes had al lang om een nieuw behangsel in haar aohter- kamertje gevraagd. 't Behoefde aan de heeren niets te kosten dus luide haar laatste aaudringen want er was voor het oude behang al 25 gulden geboden. De heeren lieten aan een drietal antiquiteiten- kooplieden het behangsel zien, en men kreeg voor het oude stuk goudleder, schoon het beschadigd en vol gaten was, vijfhonderd gulden neergeteld. Het moedertje mag nu wel een extra mooi vpam- piertje" hebben. Uit de echtelijke woning in de Brugstraat te Kralingen is weggeloopen eene moeder van een twaalftal kinderen, waarvan het jongste geen 10 maanden oud is. De politie heeft de vrouw opgespoord in de Lange Pannekoekstraat te Rotter dam, en trachtte haar te bewegen tot hare kinderen terug te keeren, doch zij verklaarde niet weder in de echtelijke woning te willen komen. Een meisje van 12, een van 15 en een jongen van 15 jaar wilden Yrijdag den overweg der Staatsspoor aan het einde der Rosastraat te Rotterdam oversteken, juist op het oogenblik dat twee treinen elkander daar moesten outmoeten. De kinderen werden door een der treinen gegrepen en alle drie verpletterd. De kinderen, die uit de kerk kwamen, waren met anderen, onder den afsluitboom doorgekropen. Op den eersten Kerstdag vielen tijdens de godsdienstoefening in de Luthersche kerk te Zwolle vijftien jonge dames flauw tengevolge van de kolen- damp, die uit het verwarmingstoestel ontsnapte. Gelukkig had het ongeval geen ernstiger gevolgen dan dat de dienst enkele oogenblikken gestaakt moest worden. Extra Tijding, van den Helder, meldt het volgende vermakelijke staaltje van vaderlijkheid der militaire autoriteiten aldaar op den St. Nicolaas- avond. Dien avond kregen de infanteristen ieder een bon voor een kop chocolademelk en een ons speculaas. Een ouwe snorrebaard, een dubbele chevron op zijn jas en de medaille van veeljarigen dienst op de borst, zag men naar drie stukjes speculaas in zijn hand kijken als vroeg hij zichzelven af, of hij nog wel bij zijn verstand was. Dat Extra Tijding met die naieve militaire surprise den draak steekt, zegt de Tijd, is te begrijpen. Waarom niet liever den manschappen een bon voor een flesch bier en wat sigaren gegeven? Drankmisbruik bij onze militairen tegen te gaan, is zeker plicht, maar zoetekauwen van hen te maken, is eenvoudig belachelijk. Men schrijft uit Enschede Te Lunten, Kreizs Ahaus, even over de Hol- landsche grenzen, heeft men Donderdag eene steen- kolenlaag ontdekt. Men hoopt dat deze voldoende kolen zal opleveren om geexploiteerd te kunnen worden. Dit zou voor de Enschedesche nijverheid van groot belang zijn. Duidelijk kon men herhaalde malen vreugde- schoten hooren die op het ontdekkingsterrein werden afgevuurd. Men schrijft uit Londen, dd. 22 Dec. Heden was Londen in een dikken mist gehuld, waarvan wij gedurende dezen winter tot dusverre nog weinig bespeurd hebben. Reeds 's ochtends om 9 uur moest men in de meeste winkels het gas of electrisch licht ontsteken. een feit, waaraan wij als bewouers van het land van den nevel, wel gewoon zijn, doch dat bij hem, die het eerst zulk een mist bijwoont, allerlei geheimzinnige denk- beelden te voorschijn roept, voor het meerendeel voortspruitende uit de lektuur van sen3atieboeken over Londen handelend. Al naarmate de uren voorbijrolden, werd de mist dikkerde politieagenten hadden op drukke kruis- punten de handen vol werk, om eventueele botsingen tusschen omnibussen en vrachtwagens te voorkomen, hoewel de passagiers er de voorkeur aan gaven, om zich zachtjes aan en stapje voor stapje een weg door dit nevelkleed te banen, soms wel eens ten koste van het een of andere voorwerp, dat men bij zich droeg. Zoo beklaagde er zich een heer bij een politieagent over, dat hem door iemand, wien een pet zeker te koud was, de zijaen hoed van het hoofd genomen was en die het er mede op een loopen zette zonder dat de bestolene in het minst kon aangeven, welke richting de moderne roover had ingeslagen. De mist, waarvan Londen nog getrouw het recept bewaard heeft, en waarmede wij, helaas maar al te familaar zijn, was voornamelijk een gevolg van de sterke daling in temperatuur gedurende de laatste dagen, zoodat de meren en plassen reeds met eene tamelijk dikke ijskorst bedekt zijn. In de City heerschte zonder overdrijving eene Egvptische duisternis, en in Oost-Londeu en in de fabriekswijken werd de toestand nog hachelijker voorgesteld. 's Middags, toen de mist steeds dikker werd, was het reeds onmogelijk om op een afstand van een meter iets te kunnen onderscheiden en, zooals vanzelf spreekt, was het in de nabijheid van de Theems alles behalve aaugenaam, zoodat het verkeer op de rivier ook onmiddellijk na het invallen van de mist tot stilstand moest werden gebracht. De winkeliers, voor wie in deze dagen van drukte, met het oog op Kerstmis, het to be or not to be geldt, lijden natuurlijk gedueht onder zulk weder, want ook eergisteren zag het er niet rooskleurig uit. De verliezen, welke in Londen in een dag door eene mist veroorzaakt worden zijn, zooals licht te begrijpen is, buitengewoon groot. Aan extra gas wordt alleen een som van 180,000 besteed, aan lampolie en kaarsen f 24,000, aan extra onkosten voor mistsignalen alleen op den onder- grondschen spoorweg f 3600, behalve een groote som, die op een mistigen dag onder de seinwachters uitgekeerd wordt. Yoeg daarbij de schade, die alien, welke in de Londensche straten hun brood verdienen cabbiers, venters, courantenjongens enz. door eene mist lijden, dan kan men wel begrijpen, dat King Eog vele tegenstanders heeft en dat een standbeeld de nagedachtenis van hem zou eeren, die den moed en de bekwaamheid zou bezitten om dien tyran van den troon te stooten. Het is natuurlijk te hopen, dat de 2e Kerstdag u Boxing Day" genoemd, er beter moge uitzien. Overal is reeds zorg gedragen, dat men dien dag zoo prettig mogelijk kan doorbrengen. In alle schouwburgeu worden dien dag's namiddags en 'savonds pantomimes vertoond, de cafes-chantant hebben een rijk en uitgezocht programma ontworpen en overal, tot zelfs in den beroeinden zoologischen tuin en in de wassenbeeldengalerij van madame Tussaud zijn de toegangsprijzen zoo laag mogelijk gesteld, zoodat die dag schitterend belooft te worden. Liefhebbers van nieuwigheden kunnen hun hart ophalen aan eene vertooning van Venetie in Louden en in Royl Aquarium zal de reus Sampson zooals hij beweert een olifant optillen. Nota bene. Men schrijft uit Parijs, dd. 25 Dec. aan de N. Rott. Ct. Er zou eene mooie verhandeling te maken zijn over de vraag hoe verschillende menschen dit jaar Kerstavond hebben doorgehracht. In den regel houden de Parijzenaars zich aan de overlevering van vele honderd jaren her, om dien avond boudin blanc en boudin noir te eten eene voortreffelijke schepping van het genie der Fransche spekslagers. Het staat mij niet voor dat het genie van de Nederlandsche spekslagers zich op overeenkomstige wijze uit, en wat de Hollandsche naam is voor boudin blanc. Als het in Nederland wordt toebe- reid, dan zult gij het zeker kennen, waarde lezer en dan behoef ik u er de goede hoedanigheden niet van op te sommen. En als het er niet wordt toebereid, dan behoef ik dit evenmin te doen, want dan doet gij u zeker te goed aan wat anders. Maar behalve de eerzame burgerij die zich om den gezelligen huiselijken disch vergadert zijn er nog zeker aantal andere menschen voor wie Kerst mis ditmaal eenige eigenaardigheden heeft mede- gebracht. Zoo is er bijvoorbeeld op dit oogenblik te Parijs een tweede luiteuant op non-activiteit, die rustig als een vergeten burger verblijf hield in een hotel in de Rue Valois, nabij het palais-royal. Wat is die man komen doen te Parijs? Waar om heeft die man Lyon verlaten en is hij te Parijs gekomen en waarom heeft hij op 4 December met een hoogen hoed op, eene blauwe overjas aan en eene zwarte portefeuile onder den arm gewandeld over den Boulevard du Temple De heeren van het gerecht die hem gisteren aanhielden in de Rue de Valois hebben hem dit eens nader uitgelegd, voor het geval, dat zijn geheugen tekort schoot en de halfvermoorde dienstbode van de heelemaal ver- moorde mevrouw Dellard is van schrik teruggedeinsd toen zij plotseling tegenover dien man werd gesteld. Dit is een geval, dat inderdaad moet doen wanhopen aan de menschelijke natuur. Dit jonge roensch was opgevoed en had de school te Saint Cyr bezocht op kosten van de familie Dellard. Als ufficier gedroeg hij zich zoo slecht, dat de militaire overheid hem op nonactiviteit stelde, zooals het heette, wegens gezichtsgebrek. En om zich toen te redden uit den geldelijken nood die hem bedreigde, weet hij niets beter te doen dan naar Parijs te gaan en de dame te vermoorden, die hem had doen groot brengen en officier had doen worden. Het is waar, dat hij de misdaad ontkent. Maar de verdenking die op hem rust en de ge- tuigenissen die tegeu hem zijn ingebracht zijn zoo gewichtig dat niemand twijfelt aan zijne schuld. Eergister ochtend is er een zucht van verlichting ge- slaakt, toen men vernam, dat die wolf in men schelijke gedaante achter slot en grendel is gezet. Een mill of meer vermakelijk staaltje van schijndood kwam volgens het Weekblad voor N. I. dezer dagen voor in het Tegalsche, en bewijst alweder dat het snelle begraven reden moet zijn, dat nu en dan levende menschen onder den grond worden gestopt. Dit geval betrof eene inlandsche vrouw, die de cholera kreeg en gestorven heette. Bezig met haar af te wasschen, sloeg zij de oogen op en zeideWat doen jullie met mijik wordt afgewassen alsof ik dood was.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1891 | | pagina 2