Gemengde berichten. Advertentien. Vrij dag a. s. (lstcn Kerstdag) Zaterdag (2l,eu Kerstdag) Telegrafische berichten. A. KLAASSEN, 1 iden van schnlen zijn opgeleid a. gedurende ,en minste 2 jaren f 200 b. id. 3jaren f 250 c. id. 4 jaren f 300. De heer F. E. Botma, te Metslawier, heeft in de vergadering van het hoofdbestuur der Friesche maatschappij van landbouw een verslag ter tafel gebracht orritrent de bietenteelt. Hij deelde daarbij mee, dat de commissie, na gedaan onderzoek, zoowel in het buiteu- als in het binnenland, tot de slotsom is gekomen, dat de provincie Friesland door haren geschikten bodem, doorsneden met vaarten en kunstwegen, zich uitermate gunstig voor de teelt van bieten leent. Zeer voordeelig zal de teelt worden, wanneer in Friesland eene ruwbeetwortel-suikerfabriek verrijst op cooperatieven grondslag. Hierbij zullen land- eigenaar en landbouwer wel varen en het zal een zegen worden voor den werkman. Het hoofdbestuur heeft besloten dit belangrijk verslag te laten drukken. De bestuurders van het Friesche coinite van de volkspartij hebben een adres gericht aan de Tweede Kamer, waarin zij aandringen op het be- ramen van maatregelen om de verarming der volks- massa te bestrijden, als voornaamste plicht der volksvertegenwoordiging. In afwachting van een doortastende wetgeving om onze slechte maatschap- pelijke toestanden te verbeteren, wijzen zij op de gelegenheden tot het verschaffen van productieven arbeid, die er te vinden zijn in Friesland o. a. droogmaking van uitgeveende plassen, ontginning van woeste gronden, droogmaking van de Friesche wadden. TER NELZEV, 24 December 1891. Gisteren werd alhier door de commissie van beheer over den grindweg Ter NeuzenHoek aanbesteed 1°. het leveren van 550 M3. grindeenige inschrijver hiervoor was de heer P. Dobbelaar te Ter Neuzen, voor f 2,10 per Ms. 2°. het vervoeren van 325 M3. grind langs voor- noemden weghiervoor schreven in de heeren J. Dieleman Az. te Ter Neuzen, voor f 0,49 G. Scheele te Hoek, voor f 0,42 L. Kolijn te Hoek, voor f 0,37 en D. de Witte te Ter Neuzen, voor f 0,36 per M3. Gisterenmorgen is op de schorren van den Nieuwe Neuzenpolder aan den grond gevaren de Duitsche stoomboot Lesbos, kapt. Groot, met stukgoederen van Hamburg via Antwerpen naar Konstantiuopel bestemd. Hoewel de kapitein eerst hulp weigerde, is de boot heden morgen door drie sleepbooten afgesleept en heeft, oogenschijnlijk zonder schade, de reis naar Antwerpen vervolgd. Dinsdag nacht is op de Kaloot aau den grond gevaren het Engelsche sloomschip Thorndale, van Hamburg naar Antwerpen bestemd. In weerwil der door een achttal sleepbooten in het werk ge- stelde pogingen tot afbrenging, is het blijven zitten. Voor het klein directeurs-examen bij de telegrafie is o. a. geslaagd de geagreeerde klerk, P. J. le Roy te Sluis. 11 ulst. Ieder jaar toch eischt het ijs hier en daar slachtoffers. Zoo is Dinsdag namiddag 11. een twaalfjarig jongentje, genaamd A. de Muuter, in het water aan de Sassing, gemeente Stoppeldijk, verdronken. Pas twee nachten lag daar de kreek dicht, toen hij zich op't ijs waagde. 's Namiddags haalde men zijn lijk boven. Ook in Hulst zakte den volgenden dag een achtjarige knaap door het gekeken had, vroeg zij met die openhartigheid aan kinderen eigen Is 't waar dat gij zoo rijk zijt Waarom vraagt ge dat zoo kind Omdat ik dan, in uw plaats in een mooier huis zou willen leven. Mijn vader is reeds lang dood, en voor moeder en mij kon hij slechts een klein inkomen nalatenwat wij er door handenarbeid nog bij verdienen is nauwelijks voldoende om voor den ouden dag te zorgen en er nu en dan wat van aan de armen te geven, maar toch zijn onze kamers vroolijk en licht. Voor T raam hebben wij prachtige bloemen, twee vogeltjes. Hier zou geen plant bloeien, geen vogel kunnen zingen, 't is hier te treurig en te naar. Maar ik heb geen behoefte aan bloemen en vogels. Maar iedereen wil toch iets hebben om te ver- plegen en voor te zorgenIk geloof dat ik lang niet zoo gelukkig zou zijn als de vogels niet't zaad uit mijn hand pikten of op mijn schouders kwamen zitten maar wat zit ik hier toch te praten en thuis is iemand die hulp noodig heeft. Is 't uw moeder Gij hebt misschien alles weggegeven en moet nu zelf gebrek lijden. O neen, dat is 't nietHaar gezicht werd een oogenblik ernstig, toen zij vervolgdeVoor moeder zou ik alleen wel kunnen zorgen, dat zou ik niemand anders gunnen 1 Maar ik sprak van een heele familie van drie menschen. Drie menschen Maar kind, denkt ge dan dat ik schatrijk ben om voor drie menschen te gelijk te kunnen zorgen Nu was Donker op zijn stokpaardje, hij werd bepaald spraakzaam. Weet gij wel, kind, dat als ik iedereen, die zich tot mij gewend heeft, moest geven wat hij vroeg, dat ik dan nu zelf genoodzaakt zou zijn van huis tot huis te gaan, om een aalmoes te bedelen Gij zijt nog te jong om te weten hoe moeilijk't leven is voor hem, die, zooals men Tnoemt, met aardsche ijs op de Binnenvest. Gelukkig werd hij door A. van der Vlies alhier gered door middel van een langen stok. Ware Van der Vlies toevallig daar niet nabij geweest, zeer zeker zou de jongen verdronken zijn. Zaamslag, 24 Dec. Heden werd door de ver- eeniging ,/In't belang der landbouwers" aanbesteed: de levering van 320,600 Kg. Superphcsphaat en 16,300 Kg. Chilisalpeter. De minste inschrijver voor het eerste perceel was de heer Salomonson te Rotterdam, voor f 2,88 en voor het tweede de heer P. A. Adriaansens te Hontenisse, voor f 10.83 de 100 Kg. Middelburg, 24 Dec. Heden werd alhier aan besteed het leveren en plaatsen van leuningen en meerpalen langs het kanaal van Ter Neuzen. De minste inschrijver hiervoor was de heeer M. D. de Putter te Ter Neuzen, voor f 2017. De raming bedroeg f 2000 Als eene bizonderheid kan medegedeeld worden, dat door A. Bedet te Hoek een pastinak (hier gewoon- lijk pinksternakel genoemd) gerooid is, die 52 c. M. in omtrek had en ruim 2£ K. G. zwaar was. In Friesland haast men zich reeds op vele plaatsen, hardrijderijen op schaatsen te organiseeren Onder anderen is van wege de ijsclub te Bolsward heden (Donderdag) eene hardrijderij gehouden door mannen, om het kampioenschap van Frieslaud. Dit was echter niet de eenige prijs. De Sunlight Soap-Companie heeft voor de onder de eerste lijst afgereden wordende mededingers een electro- zilveren" beker tot prijs uitgeloofd. Te Ooij bij Zevenaar, is de zoon van den land bouwer B. door het ijs gezakt en verdronken. Volgens te Kampen uit zee aangekomen gezag- voerders van booten is er reeds groote hoeveelheid ijs in de Zuiderzee, waardoor de vaart zeer vertraagd wordt. De zoutsmokkelarij in de omstreken van Breda is dezer dagen erger dan ooit. Niet minder dan ruim honderd personen, alien komende van het zoogenaamde Heike en omgeving, trokken naar de Meerselsche Dreef, om van daaruit's nachts elk met een zwaren zak zout beladen, den terugtocht te aanvaarden. Deze expeditie is vermoedelijk wel- geslaagd daar men hun spoor niet heeft gevonden. Wij leven in een vrij land zegt de Haagsche correspondent der Zw. Ct. maar die vrijheid heeft hare grenzeu. Zoo mag ik mijn jas verbranden, ook al heb ik die niet betaald, maar met mijn eigen beenderen en spieren, mijn eigen huid en haar mag ik niet handeleu zooals mij goeddunkt. Zoolang ik leef en pijn kan voelen, mag ik mijn arm vrijelijk verbranden, maar ben ik dood en voel ik dus geen pijn meer, dan is mij dit verboden. Aan dit verbod wijt ik de schandelijke tooneelen, die bij de opruiming van het kerkhof om de Groote Kerk in Den Haag voorvielen. Hoopen schedels en beenderen lagen opgestapeld honden zag men met de knoken spelen en wegdraven, en de schedels gingen voor een kwartje willig van de hand. Zoo heb ik dan het onverkwikkelijke vooruitzicht dat mijn brave kop, waaraan ik toch, om de tanden, oogen, ooren en hersenen, waarmee hij mij steeds trouw gediend heeft, eenige verplichtingen heb, Da goederen gezegend is 1 Een mooie zegen Iedere dronkaard, die van de trappen valt en een arm of been breekt, komt bij mij. Als hij een been gebroken heeft kan hij toch moeilijk bij u komen, lachte 't kind, vol vreugde over haar inval, die haar wat aardig toescheen. Neen, hij komt niet zelf, maar zendt iemand evenals gij waarschijulijk ook wel gestuurd zult zijn. Neen, dat ben ik niet ik kom uit vrijen wilIk zal u vertellen hoe dat zoo komt, maar gaat u dan ook eerst eens zitten en kijk een beetje vriendelijker, anders durf ik niet. Mijnheer Donker voldeed aan haar verlangen immers als hij zich nederzette en zijn gezicht in wat vriendelijker plooi trok, behoefde hij toch nog geen geld te geven. Op onze verdieping woont een kleine familie, een man, vrouw en een jongetje van bijna 4 jaar, o zoo'n prachtig kind, juist een engeltje, hij heet Hendrik. De man was boekhouder aan een fabriek en zij konden goed leven wij zijn dikwijls te zamen naar buiten gegaan en hebben in den een of anderen tuin braaf pret gemaakt. Een half jaar geleden redde de man een jongen uit 't water, met zijn natte kleeren moest hij nog een eind ver loopen en werd daardoor ziek. Dit zou nu nog niet zoo heel erg geweest zijn, maar eenigen tijd daarna giog de fabriek bankroet en was hij zijne betrekking kwijt. Hij kon niet dadelijk een andere betrekking krijgen, en tot overmaat van ramp werd ook zijn vrouw ziek. Waarom is die gek dan ook getrouwd Als hij alleen was kon hij zich veel gemakkelijker er uit redden. Hij hield heel veel van zijn vrouw, verdedigde de kleine advocaat, en dan zou hij ook den kleinen Hendrik niet gehad hebben. 't Kleine meisje, dat geboren werd toen zijn vrouw ziek was, is helaas gestorven. De dokter vreesde voor't leven van de verloop van een kwarteeuw aan een schoolknaap zal verkwanseld worden, om dien groenen, onbe- holpen jongeling te dienen als aschbak of tabakspot. In het laatst der vorige week ging te Nieu- wendam een bekende dronkaard met eenige kornuiten de weddenschap aan, dat hij, in een der kroegen aldaar, dertig glaasjes cognac in betrekkelijk korten tijd zou opdrinken. Hij won de weddenschap en strompelde toen naar zijn huis. Hij geraakte daarbij in eene sloot, maar wist er uit te krabbelen nat en verkleumd bleef hij echter op den weg liggen, en 's morgens vond men hem dood. Waarscbijnlijk zal dit geval wel tot een onderzoek aanleiding geven. Gisteren voormiddag, rond 11 uur, heeft te Antwerpen eene verschrikkelijke ontploffing plaats gehad aan de dokken, die weldra in de stad het gerucht verspreidde, dat eene ramp, gelijk aan degene van Corvilain gebeurd was. Ziehier wat er gebeurd is In ons nummer van 13 November 11., zoo schrijft de Antwerpsche Koophandel hebben wij gemeld dat de Fransche sloep Pilote n°. 2, van Duinkerken, geladen met 20,000 kilo dynamiet door de redders van de Panne, verlateu en gestrand gevonden was te Adinkerken. Op hunue vraag werd het schip door een sleep- boot van Duinkerken weder vlot, en naar Ostende gebracht met verlies van anker en kettingen. Van deze laatste haven werd het door eene sleep- boot van den slaat naar de Pijp-Tabak gebracht, waar het schip zijne gevaarlijke waar gelost heeft. Vervolgens Werd het aan de ketting gelegd in het eerste droge dok. Hier lag het vaartuig tusschen een lichter, geladen graan, en de Deensche 3-mastsloep Vega. Dit laatste vaartuig is eenige dagen geleden ge- heel ontredderd in de Noordzee verlaten gevonden door de Deensche stoomsloep Hafnia, patroon Niels, die het naar Antwerpen heeft gebracht. Het was ongeveer 11 ure in den morgen, op het oogenblik dat de grootste bedrijvigheid aan de dokken heerschte, dat zich eensklaps eene geweldige ont ploffing deed hooren, die iedereen met schrik beving, en onmiddellijk aan een tweede ramp Corvilain deed denken. Het was de Fransche sloep Pilote n°. 2, die gesprongen was, die een ieder nochtans dacht, geen dynamiet meer aan boord te hebben, daar het schip zooals wij hooger gezegd hebben, aan de Pijp-Tabak gelost was. Op het oogenblik dat de ontploffing plaats vond, steeg er van uit het eerste droge dok rook als eene stofwolk in de hoogte, terwijl stukken hout en ander puin in alle richtingen werden geslingerd. Talrijke vensterruiten in den omtrek, tot zelfs te Austruweel, werden verbrijzeld. Aan boord van den lichter bevond zich de wed. De Coninck en een schippersknecht. De eerste werd erg gekwetst aan den voet en de tweede licht aan het hoofd. Deze beide personen konden onmiddellijk gered worden. Zij waren nauwelijks aan wal of de lichter zonk. Langs den anderen kant lag, zooals wij gezegd hebbeD, de Vega, die reeds erg gehavend was binnengebracht. Dit vaartuig werd de heele zijde, langs den kant van het gesprongen schip, inge- slagen. Volgens den waker van de Vega, Jaak Noydens genaamd, die op het oogenblik der ontploffing op den blauwen steen wandelde, en die er ongedeerd is van afgekomen, bevouden zich twee personen, van Fransehen oorsprong, aan boord van de Pilote n°. 2. Deze twee personen hebben den dood bij de ramp gevonden. In den omtrek der plaats van het ongeluk heeft men eene hand gevonden, benevens andere men- schelijke overblijfsels. Een dief, Sullement geheeten, verscheen dezer dagen voor de correctioneele rechtbank te Reins. Hoe heet gij vroeg de president. Dat weet ge wel, antwoordde de andere, ge hebt mijn naam vrouwmoeder en ik hebben 2 weken lang om beurten 's nachts bij haar gewaakt, want haar man was te zwak en had zelf zorg noodig. Nu is er echter alle hoop dat de vrouw beter zal worden o, dat maakt mij zoo gelukkig Waarover een kind toch al niet gelukkig kan zijn 1 En wat ziet zij er vroolijk uit dacht Donker. Misschien 1 hoe kwam deze nieuwe gedachte bij hem op komt't wel omdat zij hulp verleend heeft Nu zegt de dokter, dat de vrouw goed verzorgd moet worden. Krachtige wijn, voedzaam vleesch, rijtoertjes. De doctoren gelooven altijd dat zij met millionairs te doen hebben. Ach neen, de man zou alles wel betaald hebben als hij nog maar boekhouder waswant evenals wij, hadden zij ook een beetje geld in de spaarbank. Maar met Paschen kan hij pas in een goede betrek king komen en tot dien tijd kan hij van zijn geld wel leven maar heel, heel eenvoudig. Moeder vroeg hem van morgen of hij dan geen vriend of familie had, die hem met eenig geld kon helpen. Hij schudde treurig het hoofd. Na lang vragen hoorde moeder eindelijk dat hij nog wel een oom had, maar dat er van dien kant niets te wachten was. Vandaag juist 5 jaar geleden was 't diens verjnardag geweest, toen had hij hem ook voor 't laast gesproken en gezegd dat hij nooit weer bij hem wilde komen. (Slot volgt). voor u op het papier. Waar zijt gij geboren luidde de vraag. Zoek maar eens, ouwe jongen. Je beroep? Fabrikant van gezondheidsblazen voor de rechterlijke macht. Nu stond de procureur der republiek op en zeide Mijne heeren, wij zullen ons de moeite niet geven deze beleedigingen te beantwoorden, die ons niet kunnen treffen. Daarop nam de dief een korst brood uit zijn zak en wierp deze den procureur naar het hoofd, zeg- gendedaar beleedigingen je niet treffen, heb je hier iets voor jou. De dief werd tot vijf jaren gevangenisstraf ver- oordeeld. Prof. Nothnagel te Weenen heeft voor zijne studenten een lezing gehouden over de influenza, die volgens den hoogleeraar reeds sedert de negende eeuw voorkomt. De geschiedenis van deze ziekte toont aan, dat zij zich gedurende 3 of 4 jaren met verschilleude kracht vertoont en dan voor ongeveer twintig jaar wegblijft. De hoogleeraar verklaarde door zijn ervaring van meening te zijn, dat zij, die eens die ziekte gehad hebben, niet tegen een terugkeer verzekerd zijn, maar toch minder spoedig geiufecteerd zullen worden. Er is geen specifiek geneesmiddel tegen de ziekte, en niettegenstaande alle beweringen, is zij nog altijd een raadsel voor de geneesheeren, die alleen weten dat zij miasmatisch is en waarschijnlijk ook contagieus. Het influenzagif trekt door het geheele lichaam en er zijn drie soorten van influenza nerveuse, gastrische en cartarrhale. Eveneens zijn er twee soorten van pneumonie, als gevolg van de influenza bronchiaal-pneumonie de minst gevaarlijke en de eigenlijke influenza- pneumouie, die gewoonlijk ook de spieren van het hart aandoet. De heer Nothnagel waarschuwde zeer tegen het gebruik van antipyrine en antifebrine maar daar de influenza-pneuinonie gewoonlijk de hartspieren aandoet is het wenschelijk stimulantia te gebruiken, b.v. digitaline, wijn, cognac, arak, ouderhuidsche ir.spuitingen met kamfer en in enkele gevallen ook baden. ZEET1JDI1NGEN. Van 22 tot en met 23 December. Datum. VLAG. NAAM. M®. Van en naar. Lading. Voor Ter Neuzen 22 Eng. s.s. Whimbrel 1836 Liverpool stukg. 23 idem Carlisle 2834 Bilbao ijzer idem Jane Cory 2286 Grangemouth kolen Van Ter Neuzen 22 Eng. s.s. Gwendoline 1485 Middlesbro ledig idem Harrington 3033 New-Castle idem idem Iris 2638 Londen stukg. 23 idem Hardwiek 3176 Sunderland ledig Voor Gent t 22 Eng. s.s. Norma 1385 Goole stukg. 23 Eng. barge Pegasus 260 Havre rijst Van G ent t 22 Zweed. s.s. Axel 748 Esbjerg zemelen Ned. s.s. Prima 1779 Aarhuus idem Eng. s.s. Seabelle 2152 Londen stukg. 23 idem Isle of Elba 2668 Grangemouth ledig Duits. s.s. Commercial 1421 Bonnes phosph. Eng. s.s. Aire 1763 Goole stukg. Ned. s.s. Talisman 2025 Leith idem Van 22 tot en met 23 December werden langs de Oostsluizen alhier 13 binnenvaartuigen op- en 13 afgeschut; door de Westsl. 2 op- en 1 afgeschut. Op Maandag 28 dezer hoopt onze geliefde broeder en oom zijn 50Bten geboortedag te vieren. DE FAMILIE. Zaamslag, 24 Dec. 1891. HedeD morgen om elf uur overleed onze geliefde vader, behuwd- en grootvader de heer J A C" I) R A B It E, in den ouderdom van 67 jaar. Uit aller naam, M. DRABBE. Ter Neuzen, 24 December 1891. Voor de vele ontvangen bewijzen van belangstelling op en na den 16 dezer, betuigen wij onzen hartelijken dank. Hontenisse, 22 Dec. 1891. A. JANSEN. H. C. M. JANSEN-Adriaansen. De ondergeteekenden maken door deze bekend, dat hunne winkels op zullen gesloten zijn, en op na 12 ure des middags. Ter Neuzen, 22 Dec. 1891. G. WIELAND. ARIE H. DONZE. J. DE SMIDT-Pothoven. ADR. H. DONZE-Potiioven. J. VAN DE REE. R. SCHEELE Rz. P. G. MAANDAG. P. J. VAN DE SANDE.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1891 | | pagina 2