Gemengde berichten. Telegrafische berichten. TER NEUZE1V, 8 December ISftl. RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Yolgens de inlichtingen, aan de N. R. Ct. verschaft door de agenten van de Duitsch—Oost— Afrika-lijn te Rotterdam, moet ket besluit, om de uitvarende booten voortaan niet meer Rotterdam, maar Amsterdam te laten aandoen, geweten worden aan de herhaalde weigering van elke aan het Rotterdamsche gemeentebestuur gevraagde tegemoet- koming. Andere plaatsen waren daartoe wel te bewegen. De naar huis komende booten blijven voorloopig Rotterdam aandoen. Naar uit Rotterdam aan het Hbl. bericht wordt, is de groote schouwburg gekocht door eene combinatie, aan het hoofd waarvan staat de oud--wethouder Viruly en waarin ook gezeten zijn de heeren Van Hoboken en Van Dam. De groote hypotheekhouders hadden zich laten vinden, om bij aldien genoemde heeren eigenaars werden, hunne pogingen te steunen. In verband hiermede zal eene nieuwe maatschappij worden gevormd met een kapitaal van ongeveer ton, om het gebouw te exploiteeren. In de op Vrijdag a. s. te houden zitting van den gemeenteraad alhier, komen de voigende punten in behandeling Benoemen leden Burgerlijk Arm- bestuurid. lid plaats. comm. van toezicht lager onderwijsvormen nieuwjaars-commissie; aanvraag verhoogd subsidie Burgerl. Armbestuurbeslissing Gedep. Staten op besluit aangaan geldleening adres hoofdbestuur schippersvereeniging „Schuttevaer" betrekkelijk vluchthavenonderhoudsplicht te maken opril over dijk tussehen Pierssens- en Koegorspolders nabij Blikstraatgratificatie politie suppl. kohieren hoofdelijken omslag en bondenbelasting ingekomen stukken, mededeelingen, enz. Zooals wij in ons vorig nummer meldden, zou het stoomschip de Ella Woermann verleden Zondag alhier de Belgische passagiers voor de Congo opnemen. Door verschillende omstandigheden kon het stoomschip eerst gistermiddag op de rivier komen. Om half drie werden de geestelijke zusters naar de Belgische sleepboot Norway geleid, die hen naar de Woermann, die in het Pas van Ter Neuzen lag, zou voeren. Een talrijke menigte was tegen- woordig bij de afvaart. De zusters waren buiten- gewoou kalm, doch hunne bloedverwanten waren onder den hoogen ernst van het oogenblik. Het afscheid, misschien voor altijd, viel hun en't is te begrijpen zeer zwaar. Met ingang van 1 Januari a. s. zijn verplaatst de ambtenaren L. A. Pieters, kommies 3e klasse van Rapenburg naar Lobith en S. M. de Gronckel, kommies 4" klasse van Lobith naar Rapenburg. De kommies 3e klasse J. M. van der Male, is verplaatst van Vlissingen (haven) naar Overslag. Bij koninklijk besluit is de 2de luitenant H. W. Elokland, van het 5de reg. inf., op pensioen gesteld, ad f 1200 'sjaars. Bij het examen op 7 dezer te 's Hage, voor de vrije— en ordeoefeningen der gymnastiek, is geslaagd de heer A. L. C. van der Baan, onderwijzer te Berkel c. a., geboortig van Zaamslag. Hoek, 8 Dec. De voor dezen winter alhier gevormde nieuwjaarscommissie bestaat uit de heeren J. de Eeijter, voorzitter, L. Kiel, Jos. de Jonge, J. Dieleman Jacz., J. van 't Hoff, Joh. Platteeuw, A. de Blaaij, Joh. Dekker, P. Jansen, Ant. Pladdet en J. Nederhand. Zaamslag. In de vergadering van den raad, Vrijdag gehouden, werd het dagelijksch bestuur in overweging gegeven de gemeentewerken en leve- rantien publiek te doen besteden. In een voigende vergadering zal hieromtrent eene beslissing genomen worden. Het verzoek van den telephonist Van Vessem, om f 25 verhooging en zijn salaris alzoo te brengen op f 100 werd gesteld in handen van burg, en weth. Voor de som van f 10 werd als naar gewoonte de tuin bij het gemeentehuis verhuurd aan Krijn Dees gedurende 1892. Nu moet ik morgen terstond naar mama, zeide Bertha en Laura voud dit zeer begrijpelijk. Terwijl dit voorviel, was de majoor in gesprek met zijn adjudant. Welnu, Ring, zoo deftig in groot tenue en met den helm vroeg de majoor. Is je iets onaange- naams bejegend Je ziet er zoo somber uit. Daaruit kunt u zien, overste, hoe zwaar het mij valt u mijn verlaDgen voor te dragen. Ik gevoelde mij bij u zoo gelukkig en mijn plaats beviel mij bij uitstek, zoodat ik mijn wensch om naar Parijs te worden gezonden steeds onderdrukte. Maar na rijp beraad en overleg met mijn familie ben ik nu tot de overtuiging gekomen, dai '<et voor mijn verdere loopbaan nuttig en noodig zal zijn dit plan zoo spoedig mogelijk ten uitvoer te. brengen. Nu biedt zich juist een goede gelegenheid aan. De heer Von Bassenstein van het eerste garde-regiment, die daar een post bekleedt, schreef mij dat hij teruggeroepen zal worden en raadde mij aan te trachten in zijn plaats te komen. Nu kom ik u vragen of u zoo goed zoudt willen zijn dit mijn verzoek te ondersteunen. De stem van den officier beefde en steeds lang- zamer kwamen de woorden over zijn lippen. De majoor stood onbewegelijk tegenover hem en zag Verder werd als naar gewoonte de nieuwjaars commissie gevormd. Ingekomen was een adres van de bewoners van het gehucht Othene, verzoekende het doen aanleggen van een terrein voor slachtplaats dit wordt gesteld in handen van burg, en weth. Koewacht. Verleden Zondag is het aan twee visschers, namelijk E. van Acker en A. Baart, mogen gelukken zich meester te maken van een kolossalen otter in de Boschkreek onder Sint Andries. Clinge. Tot lid van den raad te Zeeuwsch-Clinge is met 50 van de 55 stemmen gekozen de heer Jac. Lockefeer, schipper te Nieuw Namen. Den 1 December is te Kapellebrug-Clinge een brievenbus geplaatst. Toen zij den volgenden dag geopend werd bleek zij te bevatten een boterham. Biervliet. Bij de Ned. Herv. gemeente alhier is beroep uitgebracht op den heer J. J. A. Herman, candidaat te Utrecht, die mede beroepen is te Goudriaan. IJzendijke. Zaterdag werd alhier de nieuw gestichte graanbeurs feestelijk geopend. Het muziek- gezelschap voerde eenige nummers uit en de heer burgemeester, vergezeld van alle leden van den raad, sprak de openingsrede uit. Het gebouw strekt tot sieraad der gemeente en voldoet aan alle eischeu van eene dergelijke iurichtiug. 's Gravenhajre, 8 Dec. Tweede Kamer. Bij Hoofdstuk Justitie bestreed de heer Bahlman de uitvoering aan de arbeidswet gegeven, terwijl de heer Kerdijk juist voor de handhaving en het strenge toezicht ijverde. De Minister kon geen nieuw eerste boek van het Burgerlijk Wetboek toezeggen, erkende het nut van de herziening der militaire strafrechtsple- ging, zag geen noodzakelijkheid tot vermindering van standplaatsen van notarissen, verdedigde de uitvoering der arbeidswet en zou overwegeu, het hooger beroep anders te regelen. De rechtbank heeft in hare zitting van 8 Dec. het voigende vonnis uitgesproken A. v. A., oud 21 j., werkman te Westdorpe, is wegens diefstal veroordeeld tot 7 dagen ge- vangenisstraf. Het gerechtshof te's Hage bevestigde gisteren een vonnis der rechtbank te Middelburg van 26 November 1890, waarbij aan W. C. de S. werd outzegd zijne vordering tegen het gemeentebestuur van Schoondijke, betreffeude een door hem beweerd recht van erfdienstbaarheid tot het loozen van regen- en menagewater op eene openbare straat. Het hof overwoog ten deze o. a. dat de onderhavige straat- weg is eene zaak buiten den handel, zoodat daarop geen recht van erfdienstbaarheid of door verjaring verkregen kan worden. De zee eischte weder hare offers. Donderdag, tegen het vallen van den avond, is namelijk de Urker vischschuit U K 47, bevaren door schipper K. Ras, terwijl zij met ongeveer 300 andere vaartuigen uit de Noordzee naar Nieuwediep terug- keerde, op korten afstand van de Zuiderhaaks door een grondzee omgeslageu en met al de opvarenden verongelukt. Door een der in de nabijheid zeilende vaartuigen werd nog eene pogiug aangewend, om de ongelukkige schipbreukelingen te redden, maar de onstuimige zee maakte alle hulp onmogelijk. De omgekomenen waren alien op Urk woonachtig. Men schrijft van Halfweg Haarlem Het laatste overblijfsel der ontsporing, n. 1. de machine Thomas a Kempis, is Vijdag ontgraven de tender is dienzelfden dag nog weggevoerdde locomotief werd later verplaatst. den strijd welken deze jonge man in zijn binnenste streed. Zijn achting steeg met zijn medelijden. Hij begreep slechts al te goed wat hem bewoog Berlijn te verlaten, en plotseling greep hij zijn hand. Dat is goed gehandeld, zeide Tancred met vaste stem en den jougen luitenant aangedaan in het schoone, ernstige gelaat ziende. Kom binnen, mijne vrouw zal in deze mededeeling veel belang stellen. De heer Von Ring, zeide hij, de deur openende, zal voor eenige jaren naar Parijs vertrekken en gaat ons dus verlaten. Laura werd doodsbleek, Tancred zag het en het was hem of zijn keel werd toegeschroefd. Zoo zoo op eens? Nu reeds? vroeg Laura als in een droom. Waarschijnlijk eerst over eenige weken, antwoordde Henri gevat, maar ik kwam vooruit verlof vragen om mijn familie, die ik nu in laugen tijd niet zal zien, nog eens te kunnen bezoeken. Hij stond op. Vaarwel dan, mijnheer Von Ring zeide Laura hem de hand reikende, en moogt gij gelukkig worden Met de linkerhand zijn helm krampachtig vast- klemmende, boog hij zich en drukte een laugen kus op Laura's hand. Het was stil en plechtig in de kamer als in een kerk. Tancred's oogen Bij de ontgraving bleek, dat de rem niet was aangezet, waaruit volgt, dat de machinist niet wist, dat hij op het derde of doode spoor reed, aan welks einde zich de stuitheuvel bevondmachinist en stoker zijn ook lot het laatste oogenblik op de machine gebleven en bij den schok tegen elkander gevallen. Beide beambten zijn nog in functie. De toestand van den gekwetsteu remmer is vrij goed. De materieele schade, meestal aan Belgische wagons, is zeer aanzienlijk. Eene ontzettende gebeurtenis had in de afge- loopen week te Hdlegersberg plaats. Een broeder stak met een lucifer de kleederen zijner zuster in brand, waardoor deze in brand geraakte en, hoewel de vlammen gedoofd werden, is het meisje den volgenden dag aan de gevolgen overleden. Toch zal de strafwet in deze op den dader niet kunnen worden toegepast, daar deze slechts 4 jaren oud is; het slachtoffer had den leeftijd van 2fc jaar bereikt. Een viertal net gekleede mannen, die er echter verdacht uitzagen, evenals eene hen ver- gezeliende dame, hebben gepoogd met de St. Ni- colaasdrukte te Amsterdam een goeden slag te slaan, en zijn daarin nogai geslaagd. De heer Weill (Nieuweudijk 189) ontving Zaterdagmiddag een niet onbelangrijke order aan een adres in de Jan Steenstraat bij de Van der Helststraat. De bedieude, die de kostbare bonten met quitantie bracht werd voor de deur echter aangehouden door een agent van politie, die den bediende voor de bewoners waarschuwde. Van dezen toch was bekeud geworden dat zij de bestelde goederen wel in ontvangst namen, doch den brenger met een pak slaag betaalden, waarom de chef der politie afdeeling het geraden had geoordeeld, in afwachtiug van krasser maatregel-eu, de winkeliers voor schade te vrij waren door voor het huis een vasten post te plaatsen. De bende schijnt nog een tweede adres te hebben, want 's avonds, toen per rijtuig nog meerdere bestellingen werden gedaan, werd een woning in de Pontanusstraat als adres opgegeven. De heer Weill slaagde er in een paar zijner eollega's te waarsehuweu, zoodat dezen er zonder schade afkwamen. Een groot magazijn in de Vijzelstraat was 's middags echter reeds voor 50 opgelicht. De oplichters bedienen zich van eenvoudige namen, zooals De Vries en Van den Berg. O Uit Appingedam wordt aan de Pr. Gron. Ot. geschreveu, dat in drie op elkaar voigende nachten in en om die gemeente op een brutale wijze werd ingebroken. Het begin was dat Maandagnacht de kerk te Holwierde werd opengebroken 's anderen daags 's morgens vond men de ledige offerbussen op den weg terug en men rekent, dat het gestoleue pi. m. 12 a ^14 bedroeg. Woensdagmorgen werd aan de politie bericht, dat aan den Farm- summerweg bij een 4tal bewoners pogingen tot iubraak waren in 't werk gesteld; de gebroken of opgeschoven ramen getuigden daarvan, en zelfs in een der boerderijen waren twee mannen in den morgen de meid binnenshuis voorbijgesneld. Ook de zuivelfabriek te Earmsum kreeg bezoek, doch het kantoor waar de financien waren geborgen, (en daar schijnt het de booswichten om te doen te zijn, want andere voorwerpen blijven onaange- roerd,) was zoodanig verzekerd, dat zij ook hier onverrichter zake konden ophoepelen. Van Woens- dag op Donderdag kregen eukele perceelen aan den rijksweg van Delftzijl naar Apingedam een beurt. Bij den steenfabrikaut Huisman te Uitwierde ontdekte men 's avonds tegen 11 uur een vreemd manspersoon in huis, die echter bij het vernemen van den heer des huizes, die hem achtervolgde, een goed heeukomen zocht in de ruime weide. Een half uur later was waarschijnlijk dezelfde in- driuger in de keuken hij den secretaris van het waterschap, den heer Venhuis, doch daar hij geen kans heeft gezien de gangdeur open te krijgen en bemerkte, dat de bewoners onraad vernamen, pakte hij ook hier zijne biezen. Eene hartversterking scheen hem nu niet van onpas te komen. Slechts enkele schreden verder en hij verschufte zich toegang door een raam en stond nu in de gelagkamer van 't logement van P. Vos te Solwerd. Hij heeft hier waren vochtig en hij zag er somber uit. Bertha sprak ook niet meer, maar zag verbaasd naar het drietalzij gevoelde dat er iets zonderlings plaats had, dat zij niet begreep. Henri boog zwijgend en verliet met opgeheven hoofd en vasten stap de kamer. Haastig wierp hij in de voorzaal zijn mantel om, maar op de trap bleef hij staan en bedekte zijn gelaat met de handen. Wauhopig zag hij naar de deur die hem scheidde van haar, die hij zoo innig liefhad en niet liefhebben mocht. Ring de majoor stond voor hem en reikte hem zijn opschrijfboekje, dat hij vergeten had. Ring, fluisterde hij aangedaan, hem nog eenmaal in zijn armen sluitende, gij zijt een moedig en edel man, God moge het je vergelden Doodsbleek keerde de majoor naar de huiskamer terug, zwijgend ging hij naast zijne vrouw zitten en drukte haar de hand, waarop Laura krampachtig de zijne omklemde. Mijn beste man, zeide zij zacht, en weemoedig naar hem opziende, drukte zij haar blond hoofd tegen zijn schouder. (Wordt vervolgd). een paar goede borrels genomen uit flesschen, die hem in de tapkast voor de hand kwamen en richtte vervolgens zijne schreden naar de keuken. Men denke zich den schrik van een jeugdig dienstmeisje die daar op haar legerstede was ontwaakt en nu met alle macht om hulp riep. Hij gebood stilte aan het kind maar de kastelein had in een andere kamer van de drukte gehoord en gaf door zijn u'k zel horn wel kriegen" een sein, dat de onwel- kome gast weer naar buiten schoot. In de pastorie aldaar waar alles in rust was, werd achter in de woning een raam ingedrukt en de brutale rakker stapte de keuken binnen, na vooraf de achterbuiten- deur te hebben opengezet. De meid, die was ontwaakt, ontwaarde dat er iemand licht ontstak en was in de meening dat het in 'tgezin niet in orde was. Maar jaweleen man met zwart gemaakt aangezicht staat daar en dreigt gewapend met een mes, haar te zullen dooden als ze nog meer gewag maakt. Om te toonen dat het ernst is, nadert hij het bed, neemt haar hand en laat die het scherpe voorwerp voelen. Allerlei vragen omtrent de hoe grootheid van het gezin enz. doet hij haar en wil eindelijk door een deur gaan, om zoo te komen in andere vertrekken, waar meer van zijn gading zal te vinden zijn. Het is echter een deur, die toegang geeft tot eene groote kast, en in minder dan geen tijd is nu de dienstbode het bed uit, vliegt naar den gang, doch slaat meteen de keukendeur dicht. Te openen van de biuneuzijde is niet mogelijk nu zij stevig aanlrekt, want daar outbreekt een kruk, zoodat de inbreker is gevangen. Echter slechts voor een oogenblik, want toen het meisje in haar nachtgewaad met luider stem om hulp en moord roept en iumiddels de hevig ontstelde huis- genooten, de oude predikant, ds. U. P. Okken, met echtgenoot en dochter, zich laten hooren, neemt de klant de vlucht, doot vierkaut door een keuken- raam te springen. Hij verliest daarbij zijn pet, die den volgenden morgen in de nabijheid van eenige bloedvlekken gevonden wordt. De gevaarlijke vogel was dus andermaal gevlogen. Iumiddels is nog in drie kerkgebouwen ingebroken. In die der hervormde gemeente te Delfzijl was geen geld machtig te worden; alleen zijn een paar pantoffels van den koster ontvreemd In de Israelietische kerk aldaar is pi. m. f 5 ontvreemdzilveren voorwerpen in een kast zijn onaangeroerd gebleven, Te Farmsum heeft de inbreker zich bij het kerk- gebouw gewondalleen eenige sleutels werden vermist. De politie zoowel uit Appingedam als uit andere gemeenten is druk in de weer; maar er werd nog niet vernomen, dat men iemand gevat heeft. Onverwacht zal over eenigen tijd de maan op de aarde storlen, aldus luidt de voorspelling van Prof. Ray, afgeleid uit de door hem waarge- nomen uitbarstingen op de maan, waardoor dat hemellichaam uit zijn baan zou geraakt zijn en ons eerlang op een goeden nacht heel ouzacht uit onzeu slaap zou wekken om ons misschien tegelijk te vermorselen. Toch make men zich voorhands niet al te beangst. lot hedeu is dit een onomstootelijke waarheid gebleven dat elk hemellichaam naast een aan- trekkende ook een afstootende kracht bezit. Komt nu de eene bol te dicht bij den omgevenden dampkring van den anderen, dan zouden beide hemellichamen door die afstootende kracht toch weer in hun eigen banen worden gedrongen. Wij zullen dus het best doen het ,/vallea" van de maan op onze aarde als een besliste onmogelijk- heid te beschouwen. In den nacht van Maandag op Dinsdag rnerkten op den Ornano-Boulevard te Parijs twee politieagenten verscheidene personen van verdacht uiterJijk op, die groote pakken droegen. De agen ten zagen door een reet in den grond licht schemeren en hoorden gelachzij haalden hulp, vonden een zwaar luik en daalden langs een uitgehouwen trap naar beiieden. Hier vonden zij in een met tapijten bekleed hoi vijf mannen en drie vrouwen die bij het licht van een koperen luchter zaten te smullen. Het achttal werd gevangen genomen en zij bleken zelf hun verblijf, waar zij een half jaar lang onge- stoord van allerlei roof en diefstal geleefd hadden te hebben uitgegraven. Kostbare tapijten en stoffen en volledige zilveren serviezen zijn er aangetroffen. De onlangs te Genua overleden Italiaansche afgevaardigde Luigi Emanuele Farina heeft vroeger veel van zich doen spreken door op Amerikaansche wijze reclames te maken, waaraan hij dan ook zijne benoeming te danken heeft gehad. Toen het in 1876 op den verkiezingsdag stortregende, liet liet Farina aan de kiezers een outelbare hoeveel- heid parapluies uitdeelen. Een ander maal liet hij door de hoofdstraten een vet varken voortdrijven, aan welks staart een houten plankje bevestigd was, waarop geschreven stond: //Wie Farina kiest, mag van dit varken eten Beide keeren hadden zijne reclames goede gevolgen. Over Warschau komen ait de Szedynerdis- tricten treurige mededeelingen 80,000 boeren- arbeiders hebben aan het allernoodigste gebrek, terwijl de boeren, die hofsteden hebben, reeds hun werkvee slachtten en hun paarden als pekelvleesch bereiden, daar ook voor de beesten geen voedsel voorhauden is. Men begrijpt niet hoe in het voor- jaar het land bewerkt moet worden en vreest in den winter voor groote volksverplaatsingen, die met kracht van wapenen tekeer gegaan zullen moeten worden. De wijze van bedeeling zal op bevel des

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1891 | | pagina 2