Landbouwberichten. Gemengde berichten. Telegrafische berichten, TEH JVELZE.\, 4 December 1891. PAARDENFOKKERIJ. 1891. SUIKERBIETENTEELT n ldi n n 12, h 15 13,75 v 16 15,50 17 17,50 Sedert de boterwet in werkiug is, is het veikoopen van kunstboter voor natuurboter te Maastricht belangrijk toegenomen. Yan de honderc onderzochte bottermonsters werden er bevonden ge heel of grootendeels margarine te zijn in 1889 25 pet.; in 1890 31 pet.in 1891 53 pet.De daarmede gemoeide commissie van toezicht heeft, wel niet voor den eersten keer, de aandacht van burgemeester en wethouders nadrukkelijk op die knoeierij gevestigd en hun verzocht, het politie toezicht te verscherpen. De werkzaamheden aan de beetwortel-sui kerfabrieken te Bergen-op-Zoom spoeden reeds nu ten einde. Aan eene is de campagne reeds Vrijdag geeindigd, terwijl de twee andere fabrieken spoedig zullen volgen. Prof. Boltini gaf gisteren avond in het Ne- derlandsch Hotel de geannonceerde soiree. De zaal was zeer goed bezet. Jammer dat het programma gewijzigd werd Toch hebben alien zich best geamuseerd. Een woord van lof voor de uitvoering der verschillende verrassende nummers voor den professer is zeker verdiend. Een zeer geanimeerd bal besloot dezen gezel- ligen avond. Zondag aanstaande 6 dezer, wordt in onze haven verwacht het prachtige Duitsche stoomschip //Ella Woermann" van de groote Hamburger firma Woermann. Dit stoomschip moot hier een aantal passagiers innemen bestemd voor Boma, de hoofdplaats van den nieuwen Congostaat (Afrika), Een twaalftal Belgische zusters van liefde vertrekken met dit schip naar die verre gewesten, orn aldaar niet alleen daar verblijvende Europeanen hulp en bijstand te verleenen, maar vooral om de inlandsche bevolking, blinden, zieken en verlaten kinderen te verplegen en te beschermen. Men vraagt zich af waar die moedige vrouwen de kracht putten, om familie en vrienden, vaderland en vriendschap te verlaten voor eene onbekende streek, in een moordend klimaat, zonder hoop op terugkomst of stoffelijke belooning. Hunue opoffering dwingt bewondering af, als een werk van menschenliefde en beschaving. Door eenige bladen werd dezer dagen mede- gedeeld, dat L., verdacht van den moord op P. d. K. op den Catspolderschen dijk alhier, in zorgwekkenden toestand zou zijn. De Midd. Ct. kan dit na ver kregen inlichtingen tegenspreken. "Wel was hij eenige dagen na zijne bekentenis in eene hevige gemoedsaandoening, wat zeer natuurlijk is, maar thans is zijn toestand kalm en is allermiust grond voor eenige onrustbarende mededeeling. De op 3 dezer te Borssele ontstoken twee geleidelichten worden nader aangeduid als volgt 1°. ter vervanging van het wit en roode oever- licht op den dijkhoek, bezuiden het dorp is een rood, wit en groen vast geleidelicht ontstoken, 5,5 M. boven water2°. op 220 M. IV. 4° W. van het eerstgenoemde licht is op den inlaagdijk het hooge geleidelicht ontstoken, zijnde een wit vast licht, 11,5 M. boven water zichtbaar tot op 11 zeemijlen, gevende beide liohten in een leiding in het Pas van Ter Neuzeu. Den 21 December a. s. zal het wit en roode havenlicht binnenwaarts op het bastion aan de westzijde van de koopvaardershaven te Vlissingen veranderd worden in een vast licht, 15 M. boven water. Zaanislag. Yoor de beide vaceerende onderwij- zersbetrekkingen aan de openbare scholen te Othene en in den Groote Huissenspolder alhier hebben zich slechts 3 sollieitanten aangemeld. De jaar- wedden bedragen 450 gulden. Het duizelde haar. Voor de eerste maal vroeg zij zich ernstig af, of hij haar werkelijk beminde, tot nu toe wist zij alleen wat zij voor hem gevoelde. Dat moest hoe eerder hoe beter anders worden. Luister eens, Tancred Je nichtje Bertha was reeds lang van plan ons eens te bezoeken. Potsdam is dicht bijals wij terstond telegrapheeren, kan zij voor van avond nog hier zijn. Is het je met rnij alleen te stil vroeg Tancred treurig. Neen, dat niet, maar Tancred zag hoe zij verbleekte en hij begon te vermoeden dat zij het jonge meisje als een be- scherming voor zich zelve verzocht. Ga je gang mijn kind, zeide hij en terstond werd een telegram naar Potsdam verzonden In plaats van antwoord stood juffrouw Bertha von Allen tegen den avond voor haar. Daar ben ik, beste Laura, en nukunjezien hoe je me weer kwijt raakt Maar ik kom bepaald om me eens recht te amuseeren. Je moet me naar comedies, bals en concerten brengenik vrees dat je al spoedig berouw zult krijgen, rnij zoo licht- vaardig te hebben uitgenoodigd Je ziet me zoo onderzoekend aan. Hoe beval ik je Vindt ge mij nog al knap Laura zag haar nog altijd aan en begon eiudelijk hartelijk te lachen. Eigenlijk zat ik er over te denken of gij de geschikte persoon zijt, om een dozijn luitenants flink te woord te staan. En tot welk besluit zijt gij gekomen Dat je er als geschapen vo®r bent. s Gravenliage, 4 Dec. Tweede Kamer. Hoofd stuk Buitenlandsche Zaken is aangenomen, na intrekking van het amendement—Beelaerts om een bezoldigd consul te Kaapstad aan te stellen. Bij Hoofdstuk Justitie drongen de heeren Rink en De Kanter slerk aan op een nieuw personenrecht ter verbetering van het huwelijksrecht. De heer De Kanter pleitte voor verbetering van den wette- lijken toestand van onechte kinderende heer De Geer voor betere militaire strafrechtspleging. Personen, die buiten het Stamboek staan, beweren wel eens, dat het inschrijven van hunne paardeu niets geeft. Wij moeten toegeven, dat het nog niet die voordeelen oplevert, welke na verloop van jaren het geval zullen zijn, wanneer het Stamboek den handel diensten zal bewijzen, die wij met zekerheid daarvan verwachten. Met een enkel woord willen wij het oogenblik kelijke voordeel voor de fokkerij onder de aandacht der lezers brengen. Ieder, die eene ingeschreven merrie heeft, zal zeker van den meest geschikten hengst gebruik maken, terwijl de ondervinding leert, dat veulens afkomstig van paarden, die eene onderscheiding verkregen, met meerdere zorg worden opgekweekt, waardoor niet weinig bijgedragen wordt om het paardeuras te verbeteren. Bovendien is het geldelijk voordeel voor de eigenaars van ingeschreven merrien direct grooter, dan de kosten van het lidmaatschap en de inschrijving, wanneer gebruik gemaakt wordt van eenen hengst, die een bijdrage of premie door den tstaat beschikbaar gesteld, behaald heeft. Ten einde dit duidelijk te maken laten wij, uit het reglement op het toekennen van bijdragen en premien uit de subsidie door den Staat beschikbaar gesteld, ter verbetering der paardenfokkerij in de provincie Zeeland, het een en ander hieromtrent volgen Bij art. 4, No. 1 worden uitgeloofd vier bijdragen a f 100 voor fokhengsten van tenminste 2£ jaar oud en ingevolge art. 4 No. 4 voor de a. s. Pebruarikeuring eene premie van f 700 en eene van f 500 voor binuen de laatste 12 maanden ingevoerde buitenlandsche fokhengsten. Yoor deze zes fokhengsten is de bepaling gesteld, dat voor merrien ingeschreven in het SI. P. 8. niet meer dan de lielft van het gevorderde dekgeld mag geeischl worden. Bij bekroningen uit de Rijkssubsidie van afstam- melingen van in het N. P. S. ingeschreven ouders worden de prijzen met f 10 verhoogd. Waar door de regeering op zulk eene krachtige wijze het inschrijven van fokpaarden in het Paarden- Stamboek bevorderd wordt, zal zeker ieder land- bouwer-paardenfokker als lid toetreden, ook al heeft hij voor het oogenblik geen paard, dat gesc'nikt is in het Stamboek te worden opgenomen. De Afdeeliug Zeeland" N. P. S. tracht door het uitloven eener premie de kundigheden der hoefsmeden te bevorderen. Een bekwaam hoefsmid is van zeer groot belang voor het landbouwpaard, doch ontegensprekelijk veel noodzakelijker voor het koetspaard. Wij vertrouwen daarom, dat niet alleen de landbouwer—paardenfokker, maar ieder, die belang stelt in de verbetering van het paardenras in Zeeland, als lid of als lid-begunstiger zal toe treden, ten einde het beoogde doel te spoediger te bereiken. Met verwijzing naar achterstaande advertentie hebben wij de eer te zijn, van De Afd. Zeeland N. P. S., Job van deb Have, Voorzitter. N. W. Hocke, Secretaris. Nieuwerkerk bij Zierikzee -Dec. 1891. Ellemeet Heerlijk, heerlijk, een heel dozijn en zelfs nog meer neem ik er voor mijn rekeuing. De dames gingen zich kleeden. Hoe meer echter let uur van Henri's komst naderde, hoe meer Laura vreesde dat haar plan mislukken zou. Zij twijfelde er aan of Bertha wel in de smaak van Von Ring zou vallen, zij en gevoelde zij niet iets dat naar vreugde geleek Deed het haar geen genoegen, dat maar weg met die gedachte 1 Werkte dan ook alles mede om haar ontrouw aan baar echtgenoot te maken Met het ange blonde haar los over den rug viel zij vertwijfe- end op een stoel neer. Zoo vond Bertha haar. Maar Laura, zijt ge nog niet gereed? Het is hoog tijd. Ja, ja, ik kom. Je moet je mooi maken, hoorl Ik begrijp heel goed dat al die luitenants natuurlijk aan de voeten van de commandantsvrouw liggen. Och Bertha, droom je, maar ga vast naar beneden, ik kom terstond. In vliegenden haast kleedde zij zich aan. Er werd reeds gescheld. Snel ging zij naar beneden. De eene officier na den andere verscheen, de laatste was Yon Ring. Hemel, Laura, die laatste is de knapste van alien fluisterde Bertha en zij beijverde zich al den voorraad harer beminnelijke eigenschappen voor lem ten beste te geven. (Wordt vervolgd). In vele streken van ons land is een gestadige ver- mindering van het aantal hazen waar te nemen. Waaraan ligt dit Een oude ervaren jager verzekerde voor eenige dagen, dat hij had opgemerkt, dat vooral dadr van jaar tot jaar minder hazen voorkomen, waar men veel suikerbieten verbouwt. De hazen verorberen daar veel loof van, waardoor velen dezer langooren sterven. In de vorige maand drong de neger Lee Green, de woning van den landbouwer Lowe, te Queen-City, in Neord-Amerika, biunen en ver- moordde 's mans vrouw en een der kinderen, terwijl hij een tweede kind, door een slag met een knuppel, gelukkig maar licht verwondde. De moordenaar werd den volgenden nacht gearresteerd en naar de gevangenis overgebracht. Zoodra het bericht van de arrestatie onder de land'bouwers der streek verspreid werd, trokken deze den volgenden morgen vroeg naar de gevangenis en eischten uitlevering der sleutels, die hun ook werden ter hand gesteld. Zij haalden Green uit het gebouw en hij bekende tegenover den echtge noot der gedoode vrouw gebracht, den moord hij gaf toe de daad gepleegd en honderd vijftig gulden gestolen te hebben. In het begin wilde hij ook drie andere negers beschuldigen, maar gaf daarop toe, dat hij zijn roof met een neger gedeeld had. Deze mau werd ook gevangen genomen. Des middags ten drie uur werd Green een ketting om den hals gelegd en deze aan een boom bevestigd, ten einde den veroordeelde overeind staande te houden. 46 negers stapeldeu hout en spaanders rondom hem op en eene oude negerin stak deu stapel in brand Eenige minuten later was de moordenaar door de vlammen verteerd. Omstreeks duizend personen, zwarten en blauken, waren van het schouwspel getuigen. De Standard verneemt uit Petersburg, dat in verschillende noodlijdende districteu de boeren er toe gekomen zijn, hunne huizen voor 3 of 5 roebels te verkoopen, om met die schamele opbrengst den honger weder voor eenigen tijd te kunnen verdrijveu. In een jachtpark bij Carozello, in Italie, werden drie heeren aangevallen door een groot hert, dat zij vluchteloos met hun stokken trachtten af te weren. Een hunner werd dood gestoken, een ander kreeg wonden aan 't been, de derde aan den arm. Eerst toen gewapende jachtopzieners toeschoten werden zij ontzet. Van verschillende kanten ook van offi- cieele zijde zijn uitvoerige bijzonderheden ont- vangen omtrent den christenmoord in Taku, aan den rnond der Peiko, welke ongehoord wreed was. Zelfs in de Chineesche jaarboeken vindt men er de weerga niet van. De Belgische zendelingen en bekeerlingen hadden geen kans op ontsnappen. De slachting begon met de inlandsche Christenen. Jonge kinderen werden klein gehakt en daarna op een vuur gebraden. Belgische nonnen werden gruwelijk mishandeld; daarna de nersens ingeslagen. De wreed gemartelde Belgische zendelingen verdroegen de folteringen zeer gelaten. Aan een werden tong en hart uitgerukt. Na het bloedbad werden de moordenaars door den hoofdmandarijn van het district feestelijk onthaald. Uit Mongolie luiden de tijdingen ook overigens zeer ernstig. De opstandelingen groeien aan en rukken onverlet voort. Nog verscheidene steden vielen hun in handen. Te Blackburn (Lancastershire) heeft eene gasontploffing een hotel en een magazijn doen inststor- ten, terwijl alle ruiteu der uaastbijzijnde huizen sprougen. Tot overmaat van ramp geraakten de puinhoopen in brand. Verscheidene personen werden onder het puin bedolven drie hunner, die ernstige verwondingen hadden bekomen, werden reeds bevrijd, terwijl men weet, dat zich een derongelukkigen in een kelder bevond men kon dien echter nog niet bereiken. Graaf Eduard Romero, te Lissabon, een man die millioenen in de wereld bezit en lid is van de Sport-club in die stad, wedde dezer dagen om tienduizend gulden dat hij dezelfde toer zou ver- richtten, die een rijdster in het paardenepel elken avond ten uitvoer brengt. De toer bestaat daariu om zich achterover op het paard te werpen, met het hoofd op het kruis van het dier, terwijl dit op de achterbeenen loopt. Hoewel de graaf voor de proefneming een volbloed paard had genomen, bekwam de zaak hem helaas, al heel slecht. Het dier viel op den rug en ver- pletterde den ongelukkige met zijn voile gewicht. Tegelijkertijd reet de zadelknop den buik van Romero over eene leugte van vijftien Nederlandsche duimen open. De onvoorzichtige wedder is stervende. Van de toespraak, die de Duitsche Keizer gehouden heeft bij de onlangs plaats gehad heb- bende beeediging der rekruten van de garde te Postdam, welke toespraak tot veel geschrijf aan- eiding heeft gegeven, geeft eeu provinciaal blad thans den volgenden tekst Rekruten Gij hebt thans ten aanhoore van dienaren van God en voor dit altaar mij trouw gezworen. Gij zijt nog te jong om de ware be- teekenis van hetgeen zooeven gesproken is, te begrijpen. Maar streeft in de eerste plaats er naar om de u gegeven voorschriften en lessen altijd op te volgen. Gij hebt mij trouw gezworendit kinderen mijner garde, beteekent dat gij nu mijne soldaten zijt. Gij hebt u aan mij met lijf en ziel verbonden. Er bestaat voor u slechts eeu vijand, en deze is mijD vijand. Bij de tegenwoordige socialistische woelingen kan het gebeuren, dat ik u beveel uwe eigen bloedverwanten, uwe broeders, ja, uwe ouders neer te schieten hetgeen God ver- hoede moge. Maar zoo neen, dan moet gij mijne bevelen zonder morren opvolgen, enz. De Ereisinnige Zeitung zegt, naar aanleiding hiervan Wij kunnen van onzen kant niet gelooven, dat de Keizer gesproken heeft, zooals wij hier vermeld vinden. Hier is blijkbaar een groot mis- verstand. Nu echter het hier aangevoerde open- baar is gemaakt, achten wij eene spoedige logen- straffiug van militaire zijnde dringend raadzaam. De influenza ueemt in verschillende landen zoozeer in hevigheid toe, dat men eene herhaling begint te vreezen van de algemeene epidemie van voor twee jaar. De bekende Berlijnsche medici Prof. Leyden en Dr. Guttmann hebben een rond- schrijven gericht aan vele medische vereenigingen, met verzeek van de bevindingen over deze ziekte mededeeling te doen aan het //Verein fur innere Medicin", teneinde meer nauwkeurige gegevens te erlangen dan voor twee jaar, toen deze ziekte alien overviel. In Frankrijk is de ziekte weder geducht aan het toenemen en tracht men deze in plaats van met het koortswerende antypirine op voorschrift van Prof. G. See te bestrijden met eene oplossing van ,/sel granule". Het zij hier nogmaals vermeld, dat met deze ziekte niet te spotten valt, vooral ook om de verschillende ernstige ziekten, die bij ver- onachtzaming uit deze ongesteldheid kunnen voort- vloeien vooral ook zij men er op verdacht geene verkoudheden te veronachtzamen, daar deze ont- steking der slijmvliezen een buitengewone vatbaarheid voor het geheele lichaam medebrengt. ~~I X G E Z O \~n E X S T U irKEX?" Mijnheer de Redacteur Dat de bietenoogst van dit jaar, ook voor deze streken, voor den landbouwer zeer ODgunstig moet genoemd worden, is van algemeene bekeudheid, en blijkt ook ten duidelijkste uit het verslag van het onderzoek van een 2 5tal monsters bieten, door de afdeeling Ter Neuzeti van de Vereeniging van Landbouwers die suikerbieten verbouwen, en voorkomende in de Ter Neuzensche Gourant van 28 Nov. jl. Volgens die opgave bedraagt de gemiddelde opbrengst van de landerijen waarvan de monsters afkomstig waren 11200 K.G. per gemet (44 aren 56 centiaren). Als men daarbij in aanmerking neerat, dat in het algemeen genomen bedoelde bouwlanden uitstekend voor bietenteelt zijn geschikt, terwijl bovendien op een groot gedeelte daarvan eene goede bemesting werd aangebracht, dan mag men voorzeker die opbrengst wel zeer gering noemen, en daaruit de gevolgtrekking maken, dat wanneer het onderzoek zich nog verder, b.v. het geheel Oostelijk Zeeu wsch-Vlaanderen had uitgestrekt, het alsdan verkregen resultaat nog veel ongunstiger zou geweest zijn. Dat ook voor den suikerfabrikant de campagne van 1891 nadeelig zal geweest zijn, is uit het bovengenoemd verslag niet op te maken. Integen- deel zal men veeleer tot de tegenovergestelde meening komen, als men let op de suikerrijkheid der bieten en den geringen prijs die in dit jaar is besteed. Het gemiddeld gehalte aan suiker der 25 monsters, bedraagt ruim 15 percent, hetgeen over een gelijk aantal monsters in vorige jaren nimmer werd verkregen. In 1890 werden ook in deze omgeving door Nederlandsche fabrikanten contracten op suikergehalte gesloten, waarvoor per 1000 K.G. werd betaald als volgt voor 12 percent f 10, 13 h 11,- maatstaf zou voor de bieten, die verslag de minste suiker bevatten Naar volgens H dezen het (12,9 percent) zijn betaald f 10,90, voor die van het hoogste gehalte (16,1 percent) f 15,70, terwijl de gemiddelde prijs zou geweest zijn (15 percent) f 13,75. Door fabrikanten is nu betaald f 10, of f 3,75 per 1000 K.G. minder, dan den ge- middelden prijs volgens bedoelde contracten, dus wel een zeer belangrijk verschil, in het voordeel van den fabrikant, en veilig mag men aannemen, dat bovengenoemde omstandigheden den fabrikant het gemis aan eene gewenschte hoeveelheid grond- stof wel zullen vergoeden en dat alleen de landbouwer de lijdende partij is van den ongunstigen bietenoogst van 1891. Zeer zeker kan men het gedeeltelijk mislukken vau de bietenteelt van dit jaar, toeschrijven aan den kouden en natten zomer, in verband met het door fabrikanten verstrekte zaad, dat in hooge mate op suikergehalte is veredeld, en over het algemeen in warmer klimaat dan het onze wordt gekweekt. De ondervinding heeft geleerd dat de plant van dit zaad, voor eene behoorlijke ontwikkeling veel warmte behoeft, terwijl door proeven is bewezen, dat bij de meeste soorten van bieten de opbrengst aan gewicht minder wordt, naarmate de suikerrijkheid vermeerderd en waar men nu bij een zoo ongunstig jaargetijde als den zomer van dit jaar, bieten verkrijgt met een zoo hoog gehalte, als bedoeld

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1891 | | pagina 2