BURGERLIJKE STAND. Telegrafische berichten. Gemengde berichten. TEK NEUZEN, 1 December 1891. RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Verschillende landbouwers in Noord-Brabant, in de omstreken van Fijnaart hebben eene ver- eeniging opgericht tot behartiging der meekrapteelt. Naar het zich laat aanzien zullen verscheidene landbouwers zicb bij de eerst volgende teelt op dit gewas weder toeleggen. Bij de weinig bevredigende uitkomsten, die de suikerbietenteelt ook dit jaar weer opleverde, hebben de verbouwers in de omstreken van Ame- rongen aan de agenten der fabrieken kennis gegeven, zij in het vervolg voor minder dan f 12 per 1000 K.G. geen bieten meer willen bouwen. Op verzoek van den tegenwoordigen titularis, den heer C. J. A. Fercken, Consul van Belgie alhier, heeft de Belgiscbe minister van buitenlandsche zaken den heer L. Schalk alhier tijdelijk belast met de waarneming van dit Consulaat. De opzichter van 's Rijks Waterstaat de heer A. Maas, alhier, wordt met 1 Januari a. s. ver- plaatst, terwijl in diens plaats voor hier is aange- wezen de heer H. Dijkstra, thans te Yeere. Het stoomschip River Lagan, een paar etmalen over den tijd uitblijvende, is in den afgeloopen nacht toch hier behouden gearriveerd, hebbende door de mist aan den mond van den Theemsrivier moeten ankeren. Geruchten in onze plaats waren in omloop, dat het bij aanvaring gezonken was, en daar er minstens een tientai Ter Neuzenaars op varen, gaf de aankomst een blijde ontraoeting. Na de lading grootendeels uit het op de Suikerplaat gezonken stoomschip Woodstock gebor- gen en naar Autwerpen opgezonden te hebben, zal alsnu, zoo wij vernemen de Maassluische Berging- maatschappij de verdere werkzaamheden op het wrak staken en naar Maassluis terugkeeren. Door de voortdurende verzanding in het wrak kan meu het nog daariu aanwezige ijzer niet meer bereiken. Zaterdag jl. werd alhier ten huize van K. Wieland aanbesteed het bouwen van een woonhuis. Daarvoor hadden ingeschreven de volgende heeren J. Drabbe, voor _/1150; G. van der Peijl, voor /1150; W. P. Nieuwelink, voor 1120 P. A. Mieleu, voor 1098J. Kolijn, voor f 1030 en P. Bruggeman, voor f 985. Het werk is aan den laagsten inschrijver gegund. Door den Minister van Marine wordt aan zeevarenden kennis gegeven, dat den 3 December a. s. te Borssele twee nieuwe geleidelichten zullen worden ontstoken. De heer J. A. Sturm Fz. te Goes, is, met ingang van heden, benoemd tot suruuraerair bij de Maatschappij tot exploitatie van staatsspoor- wegen en als zoodanig geplaatst bij de centrale controle aan het hoofdbureau te Utrecht. Bij koninklijk besluit is het kon. besluit van 4 September 1890, waarbij de 2de luitenant H. W. Blokland van het 5de regeinent infanterie, in zijnen rang werd overgeplaatst bij het wapen der infanterie van het leger in Ned. Indie bij deze ingetrokken en buiten werking gesteld. Door den bisschop van Breda zijn benoemd tot pastoor te Hoofdplaat de heer A. M. P. Koenraadttot kapelaan te Graauw de heer J. H. Stoffelen, en tot kapelaan te Eede de heer G. P. Dirven, priester van het semenarie. Hulst. Eenige heeren van Hulst en St. Jan- steen kwamen den 29 November jl. in de herberg ,/t Bonte Hert" bij F. M. Brand, alhier samen om een wielrijders-club op te richten. Nadat de heer F. Hombach uiteengezet had, wat. 't doel was van zoo'n vereenigmg, traden een twaalftal heeren voorwaardelijk als lid hiervan toe. Tevens werd een voorloopig bestuur gekozen, bestaande uit de heeren F. Hombach, voorzitter, E. Wouters, secretaris, A. Wouters, penningmeester, en nog 2 leden, die de taak op zich namen ge- zamenlijk een reglement te formeeren. De vereeni- ging werd de naam gegeven van ^Zeeuwsche- Wielrijdersbond." Haar doel zou bestaan in Het bevorderen van 't wielrijden, het houden van wedstrijden, het maken Laura het doek toereikende, begaf hij zich naar den majoor om zijn oordeel te vragen. Uitstekend gelukt, en wanneer zal de tweede zitting nu zijn Zoodra mevrouw verkiest. Dag en uur werden afgesproken, en daar de schemering inviel, bleef men gezellig praten tot het licht werd binnenge- bracht. Henri ging toen naar de piano en Laura legde hem muziek voor. Daar ken ik niets van, o ja toch, dit Duitsche lied, die Perle, heb ik wel eens meer gezongen. Dat moet uitstekend voor uw stem geschikt zijn, antwoordde Laura. Zoudt gij zoo vriendelijk willen zijn mij te accompagneeren Laura nam plaats voor den vleugel en begon het voorspel. So rein, so rein wie du klonk teeder van Henri's lippen en met een warmen blik zag hij Laura aan. Henri ontstelde zelf van zijn eigen opgewonden- heid en Laura geraakte met haar begeleiding in de war. Hij maakte een buiging en wilde zich van de piano verwijderen. Mag ik u wel bedanken, mevrouw, zeide hij, altijd nog eenigszins zenuwachtig. En het tweede couplet vroeg Laura. De majoor heeft, dunkt mij, nu genoeg muziek gehoord, zeide Henri. Op dit oogenblik ontmoeten van tochten per wiel, het aandringen bij besturen om de voetpaden goed te onderhouden, teneinde deze dan zeer geschikt zouden wezen om te berijden, het aangaau van overeenkomsten met velocipedes- leveranciers om zoo goedkoop mogelijk wielen te leveren aan de club, enz. Philippine. Vrijdagavond tusschen 7 en 8 uur is bij den landbouwer Ch. de Decker onder Sas van Gent eene brutale diefstal gepleegd. Terwijl de huisgenooten met de dienstbaren het avondmaal gebruikten, zijn een of meer dieven in de kluis gadrongen en hebben van daar negen dekens, al de kleeren van den ouden koewachter benevens 2 francs aan geld en een half fleschje jenever medegenomen. Toen de knechts na den maaltijd zich ter ruste wilden begeven, kwamen zij tot die treurige ontdekking. De politie is den dief of de dieven nog niet op het spoor. Graauw. Donderdag jl. des avonds ongeveer 5 uur vond de heer Taat, opzichter der visscherijen een schipper van hier bezig met mosselen te vis- schen op de bank n°. 58 onder Othene, toebe- hoorende aan P. de Bruine van Bouchaute maar bevischt wordende door N. Rammeloo-Buijck te Philippine. Weldra bleek, dat genoemde heer met een strooper te doen bad en heeft daarvan terstond proces-verbaal opgeraaakt. Zuidzande. Bij de Ned. Herv. gemeente alhier is beroepen de heer J. Boon Jz., predikant te Engelbert, gemeente Noorddijk (Groningen). Biervliet, 30 Nov. Gisteren avond voerde onze rederijkerskamer //Jacob van Lennep" ten tooneele Henri Burton, de Vadermoorder, een tooneelspel in 5 tafreelen en Eens gekocht blijft gekocht, een blijspel in 1 bedrijf. Een buitengewoon talrijk publiek was tegen- woordig. De Harmonie verleende hare medewerking en zoowel de muziek als de uitvoeringder rederijkers mag een woord van lof niet onthouden worden. Jammer evenwel dat de keuze van stukken als genoemde het overbodig maken, dat onze mede- werkende dames op de planken verschijnen. Tegenover het weg'olijven van eenige zwartgallige naturen op de uitvoeringen, mag eene ruimere aauwinst van nieuwe bezoekers aangeteekend worden. 's Graveuhage, 1 Dec Tweede Kamer. De heer Havelaar werd heden beeedigd. Het algemeen begrootings-debat is afgeloopen na een scherp debat tusschen den heer Keuchenius en de katholieken. Hij beschuldigde dezen de Christelijke beginselen te hebben prijs gegeven door het vorig kabinet te bestrijden, 't geen de heer Schaepman on tk en die en waartegen de heer Harte namens alle katholiekeh protesteerde. De motie-Tvdens, als onpraktisch, onlogisch en prematuur bestreden, werd verworpen met 80 tegen 1 stem. Door de Regeering werd volgehoudeu, dat de nieuwe kieswet zal komeu, zoodra de voorbereiding zal zijn afgeloopen. De rechtbank heeft in hare zitting van 1 De cember de volgende vonnissen uitgesproken J. F. d. N., oud 47 j., werkman te Hontenisse, thans gedetineerd, is wegens oplichtiug veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf met in inindering brenging der doorgebrachte hechtenis. J. F. C., oud 29 j., horlogemaker te Hulst, thans gedetineerd, is wegens verduistering veroord. tot 6 maanden gevang. met in mindering brenging der doorgebrachte hecht. De landbouwer H. J. U., te Den Dam, die gelegenheid geeft tot nachtverblijf aan allerlei rondzwervend volk, is er dezer dagen slecht afge- komen. Hij kreeg namelijk twist met een zijner bezoekers, zekeren G. R gedomicilieerd te Zwolle, hun oogen elkaar en het bloed sclioot beiden naar de wangen. Tancred zag het en verbleekte. Zooals gij wilt, mijnheer You Ring, zeide Laura koel, stond op en sloot met bevende vingers de piano. Wat mij aangaat, zeide de majoor, ik hoor gaarne zingen, laat jelui door mij niet storen. Men kon het hem aanzien, dat hij als in een droom had toegeluisterd. Al deed het geluid van de piano hem ook nog zoo smartelijk aan, zoo moesi hij zich daaraan gewennen, dit zag hij duidelijk inmaar die gewisselde blik. Den majoor was het of de grond onder zijn voeten wegzonk. Overste, mag ik u heriuneren dat er stukken ter teekening liggen vroeg de adjudant eerbiedig. O ja, ja, zeide de majoor, wees zoo goed mij te volgen. Laura bleef alleen, en stond, met de handen gevouwen op de vleugel geleund, in gepeins verzonken. Waarom had hij het tweede vers niet willen zingen Zij nam de muziek en las Und ging ich auch und suchte, die Welt wohl hin und her, Ich finde, aeh, doch Keine, die Dir nur ahnlich war. Drumm lass mich nicht mehr suchen und gieb mir endlich Ruh, Denn Du bist meine Einz'ge, Du Reine, Schone Du Ofschoon een hoog rood haar gelaat bedekte, huiverde zij nochtans en weder zag zij dien blik, dien blik De dienstzaken waren weldra afgeloopen en Henri welke zoo hoog liep, dat R., na eerst de lamp, stoelen en vensterrniten te hebben verbrijzeld, h m met een bus bont en blauw sloeg en ten slotte met een bijl dreigde te vermoorden. U. deed van het feit aangifte bij de politie, die proces-verbaal opmaakte, doch tevens tegen U. verbaliseerde wegens het niet houden van een nachtregister, terwijl hij daarbij door de ambtenaren van 's Rijks belastingen werd bekeurd wegens het niet hebben van een patent als slaapsteehouder. Een boertje uit Oudendijk moest voor eenige dagen te Gorinchem een vet en zwaar varken afleveren. Toen het boertje zijn varken woog, viel het gewicht hem niet mee. Doch hierop wist hij raad flaks werd een mengseltje van klei en zand klaar- gemaakt en de lichte vriend knor-kuor werd ge- dwongeu deze zelfs voor varkens onsmakelijke spijs, naar binnen te werken. Het bleek daarna dat het levend spekmagaziju eenige pouden in gewicht was toegenomen en nu ging de boer met zijn zwaar beestje op weg. Bij den kooper te Gorinchem gekomen zou het dier weer gewogen worden. Doch op de weegschaal zakte het ineen het bleek door het onverteerbare hapje gebarsten te zijn. Van den verkoop was geen sprake meer en het varken moest in-der-haast voor een prijsje van de hand gezet worden, Men schrijft uit Rotterdam In den laatsten tijd werden alhier een aantal kleine diefstallen gepleegd. Geruimen tijd duurde het eer de politie er in kon slagen de dieven in handen te krijgen, doch in de laatste dagen heeft zoowel te Rotterdam als in het uaburige Kralingen menige aanhouding plaats gehad. Het schijn nl., dat men te doen heeft met een heel leger van opgeschoten jongens, die te lui zijn om te werken en op deze wijze aan den kost willen komen. Wat daarbij de aandacht heeft getrokken is, dat men volgens een zeker tactiek te werk ging, want nu eens waren het deze, dan weder andere voorwerpen, waarop men het bijzonder scheen gemunt te hebben. Bovenaan staat het artikel lood en zink. Looden en zinken pijpen of bedekkingen van staande of in aanbouw zijnde panden waren ieder oogenblik verdwenenlater vielen de koperen naamborden in den smaak, daarna groote vloermatten, tassGhen enz., die zich in de gangen van groote huizen bevonden en thans zijn weder de spionnen aan de beurt, welke aau de huizen uitsteken. De politie had in den laatsten tijd zelfs het geheime nachte- lijk toezicht versterkt. Toch rijst de vraag, of in deze niet inzonderheid een gestreng onderzoek wenschelijk was naar de helers, want wisten zij niet vooruit waar zij de gestolen waar brengen konden, de voorwerpen welke zij stelen zijn niet van dien aard, dat zij langs den gewonen weg gemakkelijk aan den man zijn te brengen. Aan het station van den voormaligen Nederl. Rijnspoorweg te Utrecht, reed Donderdagavond een der arbeiders met een met waterstoven beladen wagen van een der perrons af. Naar het schijut heeft de man op een gegeven oogenblik dien wagen echter niet meer kunnen houden, althans opeens schoot deze zijwaarts uit kwam daardoor voor een gedeelte op de rails en verzette door den schok een wissel, juist toen de trein naar Arnhem, die ten 9,40 vertrekt, het station verliet. Het gevolg hiervan was, dat die trein op verkeerd spoor liep en tegen een aldaar staanden ledigen personenwagen aaureed, die daardoor uit de rails werd gelicht en gedeeltelijk vernield. Daar de locomotief in dien wagen was gedrongen moest deze worden afgekoppeld en door een andere vervangen alvorens de trein weder kon vertrekken. Na een oponthoud van een klein nur kon de reis echter weder worden voortgezet daar de reizigers gelukkig alien met den schrik waren vrij gekomen en het gebeurde slechts eenige materieele schade heeft veroorzaakt. De heer D. G. Bingham te Utrecht, die onlangs door aaukoop eigeDaar geworden is van de ridderhofstede Schonauwen met bijbehoorende terreiuen, onder Houten gelegen, moet, naar men kwam binnen om van de dame des huizes afscheid te nemen. Wilt ge niet blijven theedrinken vroeg de majoor op een toon die verried, hoe de uitnoodiging alleen uit beleefdheid geschiedde. De jonge officier bedankte en mevrouw Von Olefeld zeide geen woord om hem terug te houden. De avond ging vrij eentonig voorbijLaura begaf zich vroeg ter ruste en Tancred dwong zich zelf tot den arbeid. Maar zijn gedacbten dwaalden aanhoudend af en hij moest het eindelijk opgeven. Peinzend zat hij bij den haard en tuurde in de vlammen. Zijn huis scheen hem nog eenzamer toe dan in de treurige dagen van zijn weduwnaarsleven. Hij stond op en langzaam door de kamers gaande kwam hij voorbij de piano waarop nog de muziek lag. Waarom had Von Ring het lied niet ten einde gezongen? Tancred wilde de muziek opnemen maar een angstig voorgevoel deed hem die onge- opend weder weder nederleggen. Hij zette zijne wandeling voort, maar weder voorbij den vleugel komende, greep hij het lied en las de laatste regels van het vers. Lang bleef hij er op staren en het blad nederleggende, fluisterde hij «Denn Du bist meine Einz'ge, Du Reine, Schone Du Dus daarom nietDaarom Met de hand voor de oogen bleef hij als vernietigd staan. (Wordt vervolgd.) meldt, het voornemen hebben aldaar een groote paardenstoeterij te vestigen. Als de man, aan wien de boofdleiding zou worden toevertrouwd, wordt reeds genoemd de kapitein der veld-artillerie, de heer Knel. Naar de Tijd verneemt, zullen te Amsterdam met 1 Juli a.s. alle koffiehuizen en herbergen 'snacbts te den uur ontruimd moeten zijn, behalve die, waar zich kelneriunen bevinden deze zullen te 12 uur moeten sluiten. In de laatste dagen wordt er te Bern druk gesproken over een betreurenwaardig geval van indieipline, waaraan zich een honderd man van het 30,te bataljon en een wachtmeester zouden hebben schuldig gemaakt. Zij hebben namelijk iu een scbrijven aan den bataljons-commandant de afzetting van een kapitein, wegens diens gebleken onbe- kwaamheden verlangd, en ingeval aan dit verlangen niet werd voldaan, dreigden zij verplaatsing aan te vragen. De wachtmeester is met veertien dagen streng arrest en degradatie gestraft, de soldaten met een dag strafdienst. Het feit wordt intusschen op verschillende wijze beoordeeld. Hermann Zeitung, die de wereld verveelt door zijn liefhebberij om per koffer te reizen, is van Amsterdam te Brussel aangekomen. Toen de koffer uit den goederenwagen kwam, riep een stem van binnen in bet Fransch //Leve Belgie V en bij opening sprong het ventje er uit. Hij bad er twee dagen en twee nachteu ingezeten, zonder iets te eten. Het kereltje hoopt te worden aangenomen als clown in een paardenspel. Te Gunsbach bij Miinster is bij een land bouwer reeds sinds verscheidene jarrn een knecht in dienst, die zich door lichaamskracht onderscheidde en ook in de herberg in 't drinken, rooken en tabakspruimen niet bij zijne gezellen achterbleef. Thans is het uitgekomen, dat deze knecht een meisje is. Zij weigert echter hardnekkig de man- nenkleeding af te leggen, daar haar die veel ge- makkelijker zit en haar een hooger loon verzekert dan wanneer zij als dienstmaagd moet dienen. De Freisinnige Ztg. kondigt een boek pre- dikingen van Keizer Wilhelm aau. Het zijn de toespraken door den Keizer gehouden tot de officeren en matrozen aan boord van de Hohen- zollern op zijn reis naar Noorwegen. Do titel van het boek is ,,De stem van den Heer is op de wateren" en in de voorrede wordt gezegd Het is de Hausvater, die deze gedachten uitspreekt, terwijl hij gebruik maakt van zijn priesterlijk recht bij afwezigheid van een geestelijke aan boord en dus een voorbeeld geeft, dat ieder onzer in zijn eigen kring behoort te volgen. Te Berlijn zegt men, dat het bezoek van den Russischen minister Von Giers te Parijs niet zoo weinig belangrijk is geweest als beweerd werd. Met de heeren Carnot, De Freycinet en Ribot besprak de heer Von Giers de verschillende puuten van toenadering tusschen Rusland en Frankrijk, die, op defensieven grondslag gevestigd, het behoud van den vrede beoogen. In zooverre, zegt de Times-correspondent te Berlijn, bedoelt de entente hetzelfde als het drievoudig verbond, met dit verschil, dat het laatste den status quo in Europa tot grondslag heeft, terwijl de entente tusschen Rusland en Frankrijk op de handhaving der bestaande verdragen is gevestigd. A A B EST E I) IVG E Op Vrijdag 11 December 1891, des voormiddags ten 11 ure, aan het gebouw van het Provinciaal Bestuur te Middelburg, van I. Het driejarig onderhoud van de Rijkszee- weringen en havenwerken te Vlissingen en te Veere, in twee perceelen. (Raming per jaar le perceel 8000, 2" perceel f 2270.) II. Het maken en inhangen van een paar buiten vloeddeuren voor de oostschutsluis te Ter Neuzen en het verrichten van bijbehoorende werkzaamheden. (Raming 9300.) III. Het inrichten van eenige lokalen in de Abdijgebouwen te Middelburg, tot bewaar- plaats der Rijksarchieven. (Raming 7000.) IV. Het driejarig onderhoud van de Rijkscon- tr'escarpe te Tholen, behoorende tot de zeewerkeu in Zeeland. (Raming 2850.) V. Het driejarig onderhoud van het Nederlaudsch gedeelte van het kanaal van Sluis naar Brugge, gedurende de jaren 1892, 1893 en 1894. (Raming 300 per jaar.) Van 16 tot en met 30 November. Ter Nemen. Huwelijks-aangiften. 20 Nov. Pieter Goossen, oud 23 j., jm. en Francis Sehoonakker, oud 20 j., jd. 21 Nov. Jacob Herrebout, oud 25 j., jm. en Antje Visser, oud 21 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 19 Nov. Jan Schieman, oud 22 j., jm. en Neeltje de Feijter, oud 21 j., jd. Leendert Adriaan van der Hooft, oud 25 j., jm. en Lijdia de Putter, oud 23 j., jd. Pieter Dees, oud 28 j., jm. en Tanneke Wiemes, oud 21 j., jd. 24 Nov. Lieuwe Willems de Jong, oud 25 j., jm. en Maria Elena de Doelder, oud 21 j., jd. 25 Nov. Jacobus Meslier, oud 47 j., jm. en Helena Adriana Wilhelmina Kuzee, oud 39 j., jd. Geboorten. 16 Nov. Janneke, d. van Jan Pieter Smies, en van Bonna Platteeuw. 18 Nov. Maria Charlotte, d. van Mattheus Romein en van Jacoba Elisabeth Ringelberg. Adrianus, z. van Jacobus Cornelissen en van Sophia Flips. 20 Nov. Maria Josepha, d. van Augustinus Audenaert en van Prudence Daelman. 27 Nov. Janna en Adriaan, d. en z. van Francois de Rubber en van Levina de Blaaij. 29 Nov. Cornelia Catharina, d. van Jacobus Jozias Meijer en van Dina de Bruijne.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1891 | | pagina 2