Algemeen Nieuws- en Advertentieblad Zeeuwsch-Vlaanderen. voor mi tweistr®ijJia® No. 2771. Woensdag 2 December 1891. 31e Jaargang. Binnenland. ABONNEMENT: FEUILLETON TER IEIZENSCBE COIRANT Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82$. Men abonueert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushoaders. ADVERTENTIEN. Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer /0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zicb abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. nit Idad verscliijnt EJinsilny- en VrijtlRff»v«nil 1»iJ «len nilffeier V A H HE S A IV n E te Ter I'euzen. Politieb Overzicht. Toen keizer Wilhelin bet Mlichener Raadhuis bezocht voegde hij bij zijnen naarn in het vreemde- lingen-boek de spreuk des Konings wil is de hoogste wet, en deze woorden kregen vleugels. Weer iets wonderlijks van den Duitschen Keizer, zei men. Men heeft echter thans eene verklaring gegeven van deze vreemde handeling. Het was den Keizer ter ooren gekotnen, dat het den prins- regeut minder aangenaam zou zijn, indien de Keizer zijn naarn in het goudeu boek schreef en toen hem dit toch ter teekening werd aangeboden, liet hij het blad wit en schreef enkel in het vreemde- lingeuboek zijn naam met voornoemde spreuk, alsof hij daarmede wilde uitdrukken de prins- regent wil het nietdaarom schrijf ik inijn naam niet in het gouden boek, want de wensch van den regent is voor inij een bevelIn orde. Mooi gevonden Als het waar is wat men thans zegt, dan is de oude heer op Friedrichsruhe volstrekt niet van plan om in den Rijksdag zich te doen gelden. De oude heer zei onlangs bij eene feestelijke ge- legenheid ik ben oud en, zooals de houtvesters zeggen, iniju sappen zijn opgedroogd, en verder verklaarde hij, dat het een heel werk voor hem was ora den nacht in den trein door te brengen, terwijl hij vroeger gemakkelijk twee of drie nachten kon doorstoomen dat een reis naar den Rijksdag te Berlijn hem moeielijk zou vallen en dat zulk een reis voor hem de beteekenis had zijn plicht als Duitsch burger te volbrengen dat hij volstrekt geen ambt weer begeerde als ongeschikt zijnde dat hij het mandaat had aanvaard, wijl auders de zetel door een Welf of door een sociaal-democraat zou worden bezet. Thans gevoel ik mij ouder dan ik er uitzie," zoo besloot Von Bismarck. Geestig blijft de oude heer tot aan zijn einde. Ziehier een voorbeeld. Toen hij onlangs te Kissingen vertoefde, zeide hij, met zijn bekendeu humor, dat hij op deze wereld niets meer verlangde dan een passend grafschrift en toen zekere Max Bewer hem 70 „Grafschriften op Bismarck" toezond, zond de oude heer ze terug met het volgend schrijven De verzameling graf- schriften heb ik dankbaar en met genoegen gelezen, vooral omdat ik ze thans nog niet noodig heb. In Engeland beginnen de verkiezingsmanoeu- vres nu al. De Minister-president Lord Salisbury heeft te Birmingham eene rede gehoudeu, waarin hij verklaarde, dat de regeering gunstig gestemd was voor eene vermeerdering van het aautal kleine grondbezitlers in Engeland, zelfs op kosten van den staat. Men vatte hetLokaas, 3nders niet De Franschen zitten bijzonder de spionnen op 'tlijf. Te St. Etienne hebben ze twee Engel- schenCooper en Rudvell, ingerekend. De eerste beweert, dat hij zich het model van het nieuwe Russische geweer wilde verschaffen voor Naar het Duitsch. 14) Zij snelde naar zijn kamer. Beste man, ik ben van plan je op je verjaardag met iets te verrassen Een verrassing en die kom je me nu al verklappen r Ja, ik wilde liefst dat gij er bij waart en zaagt hoe do verrassing worden zal. Je maakt me nieuwsgierig, waarin zal ze bestaan? De heer Von Ring wil een portret van mij schilderen. Een oogenblik bleef de majoor zwijgen. Hoe zonderling gedroeg Laura zich. Zij was zeker bevreesd met den jongen luitenant alleen te blijven. En waaruit kon die vrees zijn ontstaan Het bloed steeg hem naar de slapen. Zou zij gevoelen dat zij bescherraing tegen zich zelve noodig had Zijn vast vertrouwen in zijne jonge vrouw werd voor het eerst geschokt, doch slechts een oogen blik en bij verweet het zich reeds. Wei neen, haar handelwijze kwam als altijd voort uit haar zucht om den schijn te vermijden. Maar ook hierin kon zij te ver gaan, juist daar- door in verdenking geraken, en Henri op verkeerde gedachten brengen. Hij ruoest haar behulpzaam zijn ook daarin de rechte maat te houdeu. Neen, neen, ik word liever verrast met het portet een fabriek te Birmingham. De tweede zegt, de weverij en de ijzer— en staalindustrie in Frankrijk te hebben bestudeerd en ook een jaar lang de handelsschool te Lyon te hebben bezocht, om later het onderwijs aan de technische school van zijn vaderland te kunnen volgen. Later is nog een derde in hechtenis genomen. Men vermoedt te doen te hebbon met een Engelsche maatschappij, die voor Duitsche rekening spioneert. In de papieren der heeren op wier lijf beslag gelegd is vond men stukken uit Duitschland. De beroemde schrijver Tolstoi heeft zich ook uitgehten over den hongersnood in Rusland. Een derde gedeelte van Rusland en wel dat gedeelte, dat altijd het overige van graan voorzag, is door den hongersnood getroffen. Het aautal noodlijdenden wordt op 20 a 40 millioen geschat. Bovendien wordt rle ramp nog verergerd d ior den geldnood. Op het plattelaud is nergens meer graan te koop Tolstoi vertelt van twee boeren, die een gebied van 20 wersten hadden bereisd om twee pond graan te verkrijgen, maar onverrichterzake terug- keerden. Volgens de berichten uit Sofia heeft de Turksche groot vizier den Sultan een ontwerp voorgelegd betreffeude het bestuur over Creta. Bij dit ontwerp worden de privileges van het eilaDd uitgebreid als het beste middel om de banden, die het aan Turkije verbinden, nauwer toe te halen. De weggejaagde president van Brazilie zit op een eilandje aan de kust. Verscheidene gouverneurs zijn ingelijks afgezet, wat hier en daar nog al met standjes gepaard ging. De nieuwe generaal— president, Floriano Peixoto, 49 jaren oud, heeft zijn carriere geinaakt op de slagvelden van Paraguay. Van gewoon soldaat is hij opgeklomraen tot generaal- majoor, lot Minister van Oorlog, tot vice-president, tot presidentdus tot de hoogste sport op de maatschappelijke ladder in eene republiek. Wij zullen nu eenige maanden met hem de kennis moeten onderhouden. De Regeering acht het niet wenschelijk, in. den reeds ver gevorderden staat van de enquete aan de commissie thans nog op te dragen den veldarbeid in haar onderzoek op te nemen. De andere onderwerpen zouden er door worden opge- houden en de commissie zou ook eene aanvulling of wijziging moeten ondergaan. Nader wordt voorgesteld den duur der enquete tot 1 October 1892 te verlengen. Later kunnen, zoo noodig, nog verslagen worden opgemaakt en voorstellen gedaan. In zijn Vrijdag ingekomen wetsontwerp stelt de Min. van Financien verlenging van den termijn tot vaststelling der grondbelasting met een jaar en miju raad in kunstzaken heeft toch geen waarde. Ocb, Tancred, klonk het bijna smeekend, doe me het genoegen er bij te zijn, want anders vindt ge misschieo niet dat het gelijktnatuurlijk geef je er in dat geval niets om en dit zou me zoo spijten. Tancred was niet weiriig geroerd door de kinder- lijke bede zijner jonge vrouw en tegelijkertijd gevoelde hij een vlijmende smart. Wat was het dat haar zoo deed handelen Wat ging er in haar om Hij dwong zich zelf om onbezorgd te schijnen. Henri kwam weldra terug en zag getroffen van de eene naaT den ander. Wat moest de majoor er van denken Was het Ring werkelijk te doen om hem te verrassen, of wilde hij met Laura alleen zijn Vergeef het mij, waarde heer zoon, zeide Laura, maar het was mij onmogelijk voor onze lieve papa een geheim te bewaren, ik heb hem ons plan verklapt. Zoo? antwoordde Henri, eenigzins gedwongen lachend. Daarbij is mamaatje ook een Eva's doehter en heeft dus niet geleerd te zwijgen, vervolgde Laura glimlachend. Ik vind het ook veel aardiger als wij alle drie het mooie portret zien ontstaan. Daarvoor zal ik nu eenige malen meer poseeren. Als het maar mooi wordt, zeide Henri. Hd, hoe weinig galant, lachte Laura. voor. Hij hoopt in dit zittingjaar het vraagstuk tot defininieve oplossing te brengen. Otnslag van het tegenwoordig geheven bedrag op den grondslag der bij de herziening der belastbare opbrengst ver- kregen resultaten kwam hem na rijpe overweging niet raadzaam voor. Aan de inspecteurs van de verschillende wapens is door den Minister van Oorlog opgedragen, met elkander in overleg te treden tot het indienen van voorstellen tot uniform-verandering voor het leger, aangezien het door genoemden Minister niet wensche lijk wordt geacht, alleen voor het wapen der infanterie eene uniformverandering in het leven te roepen. De verschillende korps-commandanten zijn aan- geschreven, hunne voorstellen tot verandering en wijziging van uniform met spoed aan hooger hand in te dienen. Reeds thans kan bijna met zekerheid worden gezegd dat de schako wel geheel zil vervallen, waarnaar reeds geruimen tijd verlangend wordt uitgezien, omdat die door den gebruiker als een ondoelmatig, zwaar en lastig hoofddeksel wordt beschouwd. Welk soort of model daarvoor in de plaats zal treden, is nog geheel onbekend. Voor troepen te paard en te voet zal dit verschillend moeten zijn. Ook zullen zeer waarschijnlijk de onooglijke chevrons voor langdurigen dienst vervallen en daarvoor medailles van brons, zilver en goud, naar- mate van het getal der dienstjaren in de plaats treden. Dit zal zeker eene zeer gewenschte ver- betering zijn, aangezien het bekend is dat de roode chevrons, die thans aan onderofficieren en minderen voor 8, 18 en 80 jarigen dienst worden verleeud, door hen liever niet dan wel worden gedragen. Met nadruk wordt door den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid herinnerd aan de wenschelijkheid, om, vooral bij gelegenheid van het aanstaande St. Nicolaasfeest, de met de pakket- post te verzenden voorwerpen stevig in te pakken en op zoodanige wijze van adres te voorzien, dat het niet gemakkelijk kan losgeraken en verloren gaan. Het verdient aanbeveling, om de adressen over de geheele oppervlakte op de pakkelten te plakken, en ze niet slechts, zooals nog herhaaldelijk geschiedt, aan de punten met lak of eenige andere kleefstof daarop vast te hechten. Waar opplakking onmogelijk is, worde voor de aan te hechten adressen linnen of perkamenten strooken gebezigd. Volgens de inlichtingen van den schrijver der Haagsche kroniek in de N. Gr. Ct. is het bureau van de vrijzinnige kamerclub met de regeering in overleg, teneinde zoo mogelijk te verkrijgen dat de noodwetten van den heer Seijffardt blijven rusten en voor dit jaar worden vervangen door een werke lijk noodwetje (een lichtings-verlenging), waarbij dan de gedachte zou voorzitten, dat in den loop van 1892 nog de definitieve voorstellen van den Het zou natuurlijk de schuld van het origineel niet zijn. Dat weet zij zelve ook wel, al houdt zij zich ook noch zoo nederig, riep de majoor vroolijk, nu weder geheel gerust dat er niets was, waardoor Laura's geweten bezwaard werd. Kom, begin nu maar, gij geuiaal kunstenaar Laten we dezeu stoel hier plaatsen zoo die roode portiere zal een prachligen achtergroud vormen, niet waar, majoor? Voort reffelijk. Zie eens hoe het blonde haar daar fraai tegen uit zal komen, niet waar Tancred knikte toestemmend. Mag ik zoo vrij zijn Het hoofd wat meer rechts, de kin een weinigje hooger, zeide hij haar voorhoofd even aanrakende. Als een electrische stroom ging het door zijne vingers. En nu met wat witte kant om de schouders gedrapeerd maar dat is voor later. Wilt gij nu het portret meer ideaal opgevat hebben of Ja, ja, ideaalriep Laura beslist. Ik zou haar als mijn lief eenvoudig hnisvrouwtje verkiezen, zeide de majoor. „Nu, dan moet het geheel als een huissloofje worden, heruam Laura plagend. Zie je nu wel, Tancred, dat wij je raad noodig hadden Best, dan zal ik een gestrenge kunstcritiek uitoefenen. Nu begon Von Ring met een stuk houtskool te Minister van Oorlog zouden inkomen. Geeft de heer Seijffardt aan dien wenk toe, dan is voor- loopig alles in orde; blijft hij op de behandeling van de noodwetten staan, dan zal er hard gevochten worden, ook om reeds dadelijk 't beginsel van den persooulijken dienstplicht op te nemen. Maar ik heb grond voor het vermoeden, dat, ook om 't spoedeischende eener beslissing, door den Minister zal worden toegegeven aan 'tverlangen der vrijzinnige kamerclub. Volgens dienzelfden kroniekschrijver, zou de benoeming van den oudsten luit.-kolonel der infante rie, den heer Lansing, tot kolonel-coramandant van het regement grenadiers en jagers dezer dagen kuunen worden tegemoet gezien. De R. K. bladen ontvingen het volgende schrijven De ondergeteekenden, secretarissen der vergadering van katholieke leden der Eerste en Tweede Kamer gehouden te 's Hage den 25 November 1891, hebben de eer u mede te deelen, met machtiging aan dit schrijven publiciteit te geven, dat de grond- slagen om te geraken tot eensgezindheid on ler de katholieke kamerleden op die vergadering zijn ge legd, zulleude eene definitieve beslissing daaromtrent op eene volgende vergadering worden genomen. Zij zijn er zeker van, de meeuing van al hunne ambtgenooten uit te drukken, wanneer zij tot de geheele katholieke pers in Nederland het verzoek richten, iedere polemiek over deze kwestie en zoo mogelijk over andere twistpunten, althans voorloopig, te staken. Den Haag, Van Nunen. 26 November 1891. Walter. Men zal onze Hollandsche naburen zoo lezen wij in de Ind. Beige niet beschuldigen van ondankbaarheid jegens hun oud-ministers Alle hoofden van departementen, die hun ontslag nemen, krijgen groote pensioenen. Men heeft ministers zien pensionneeren, die slechts eenige weken dienst konden doen gelden. De Nederl. Staats-Courant raaakte thans een koninklijk besluitopenbaar, waarbij aan den afgetreden Minister van Binnenlandsche zaken, Jhr. Mr. A. F. de Savornin Lohman, een pensioen wordt verleeud ten bedrage van 2909 gulden. Deze Minister werd benoemd den 18 Februari 1890 en viel bij de verkiezingen van Juui j.l. met het kabinet-Mackay. Zes duizend frank pensioen voor achttieu dienstmaanden, dat is een aardig sommetje. Als een bewijs van den aanzienlijken uitvoer van vee uit Nederland moge dienen, dat van 1 Oct. tot 13 Nov. niet minder dan 1400 wagens met vee alleen door de Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen zijn verzonden. Hiervan komt pi. m. de helft alleen voor het station Leeuwarden daarop volgt Zwolle met pi. m. 300 wagens. i Ji teekenen. Neen, dat deugt nietHij veegde alles weer uit en begon opnieuw. Neen, het gaat niet, ik kan onmogelijk teekenen als iemand mij op de handen ziet. Dat kan ik me wel begrijpen, zeide Olefeld, dan is het beter als ik maar naar mijn kamer ga. Ik ben met alles tevreden. Hij ging heen, maar hoe bedaard hij ook had gesproken, gevoelde hij een innerlijke onrust. Henri was geheel tegen zijn gewoonte verlegen en gejaagd. Hoe kwam dat? Maar hij zelf kon immers ook niet werken als iemand er naar zat te kijken Zoo ging het Ring ook. En Laura, Laura Waarora is zij zoo schuw als zij alleen met hem is? Nu ja, omdat zij een schrander, verstandig vrouwtje is, dien den schijn wil vermijden. Hoe kan men toch zoo zwartgallig zijn? Hij begon nu aan zijn voordracht te werken, die hij in eene militaire vereeniging zou houden en die goed doordacht moest zijn, want het halve garnizoen zou er naar komen luisteren. Maar het ging niet, zijn gedachten dwaalden aanhoudend naar de andere kamer waar niets zich bewoog. Welke voorstellingen rezen niet al op voor zijn ontstelde verbeelding. Hij stond op en sloop naar de deur. Foei, foeiHoe afscbuwelijk Hij zette zich weder voor zijn schrijftafel en begon nu bedaard te werken. Intusschen had Henri zijn schets gereed. Z<5o, dat is voor van daag genoeg, zeide hij en

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1891 | | pagina 1