Gemengde berichten. Telegrafische berichten. TEH NEUZEN, 27 Xoveinber 1891, Kantongerecht te Ter Nenzen, Kantongerecht te Kulst. LANDBOUWBERICHTEN. Louden aau alle gemeenteraadsbesluiten, waarbij een onderwijzer wordt ontslagen op grond dat hij niet in Let bezit is eener bevoegdheid, welke op Let tijdstip zijner benoeming niet van Lem werd gevorderd. Het Loofdbestuur wijst daarbij op Let gebeurde te Heiloo en te Puttershoek, alwaar aan onderwijzers eervol ontslag is verleend of aangezegd op grond dat met 1 Januari 1892 aan de scholeu waarin zij werkzaam zijn een onderwijzer met hoofdacte moet geplaats zijn, welke acte op dit oogenblik niemand van het personeel dier scholeu bezit. Ten gevolge van Let onverwacht en plotseling staken van de haringvissckerij door de groote verliezen, die de vloot door den storm van 11 November heeft ondergaan, is te Vlaardingen zeer vroegtijdig voor velen een staat van werkeloosheid iugetreden. De meeste schepen toch zijn afgesneden of afgetuigd en naar het Spuiwater gebracht, waar zij den ganscben winter verblijveu, waardoor veel scheepsvolk ontslagen is. Ook voor vele kuipersgezellen, die lang nog gebezigd werden voor het inleggen van baring in Let groot of klein fust, is het werk opgehouden wegens den kleinen haringvoorraad. Een en ander maakt, dat velen, die niet een weinigje hebben kunuen sparen, den winter met zorg te gemoet zien. Gisteravond werd op de Schelde voor onze haven, het liijksvaartuig ,/Arend" aangevaren door een tot uu toe onbekend stoomschip. Door tegenwoordigheid van geest der bemanning van de ,/Arend" zijn geen menschenlevens te betreuren. Alle eer komt hier toe aan den opzichter der visscherijen den heer L. Taat, die het kalrn en bedaard nog tot een goed einde bracht. Aan zijne bezadigd- heid is het leven van de bemanning groutendeels te daukeu. Te begrijpen is zijne verontwaardiging, die hij in dit numiner (zie ingezonden stuk) uitspreekt over de gezagvoerders der stoomers, die een vaartuig aauvaren en er zich verder niet om bekommeren of eenige menschen hun graf in de golven vinden of niet. De heer Taat, broeder van den betreurden kapiteiu van de »Scholten" is evenals alle uit die familie een bevaren zeeman. Meu zie verder zijn schrijven. Bij Koniukiijk besluit is de heer J. M. C. Yermande, 2de luitenant der infanterie, benoemd tot l8te luitenant bij dit wapen. Bij koninklijk besluit is benoemd tot dijk- graaf van den Magdalenapolder, de heer W. Maarleveld. Tot klerk der posterijen 2de klasse is benoemd mej. A. 0. Nanniuga te Hulst. Gisteren werd door het Dagelijksch bestuur vau het waterschap Schouwen, te Zierikzee aanbe- besteed het levereu en storten van 3270 scheepston stortsteen, voor de oeververdediging van het water schap Schouwen aan de districten Koudekerke, Langendijk en Scharendijke. De minste inschrijver hiervoor was de heer P. A van de Yelde, te Ter Neuzen voor f 8636. Door den heer C. van der Bent c. s. te Middelburg wordt, ingaande met 15 December een nieuwe stoombootdienst opgericht tusschen Middel burg en Ylissingen en AutwerpenBrussel voorloopig met eene schroefboot eenmaal 's weeks en in verband met de stoomvaartlijnen van Vlissingen op Engeland. Zaamslag'. De heer J. van den Bergen, predi- kant te llolten, (Overijsel) heeft voor de toezegging van beroep naar de Ned. Herv. gemeente albier Uedankt. Axel. Gemeenteraadszitting van 24 November. Tegenwoordig de heeren L. van Dixhoorn, S. van Hoeve, Jj. Lamaitre, P. Roster, P. Dieleman Wz., J. Wolfert, R. van de Ree, C. N. Jansen van Rosendaal, M. A. Smies en D. J. Oggel leden, en J. V. D. Sehoonakker, seeretaris. Afwezig met kennisgeving de heer P. Dregmans. Voorzitter de heer I). J. Oggel. 1. Wordt mededeeling gedaan van de volgende ingekomen stukken. a. Missive van Ged. Staten dezer provincie houdende terugzending van het goedgekeurde kohier der school gelden over het 4e kwartaal 1891. b. Alsvoren houdende terugzending van het goedgekeurde ik nieuwsgierig genoeg was. Ja, ik ben het nog en zou ze erg graag eens zien als gij er niet tegen hebt. Aarzelend en met hoogroode kleur reikte hij het omslag over. Landschappen, tafereelen uit het militaire leven wisseldeu elkaar af tot eindelijk de schets van eene vrouwenkop verseheen. Laura bukte er zich dieper overheeu en deed haar best onbevangen te scbijueu. Hebt gij u zelve herkend, vroeg hij verheugd. Terstond, ofschoon gij mij vrij wel geidealiseerd hebt en voor onzen naturalistischeu tijd past dat niet. Henri wilde iets vragen, maar bleef nog zwijgen eindelijk zeide hij Gelooft u, mevrouw, dat het den majoor genoegen zou doen, als wij hem met een portret van u -in olieverf verrasten Yerheugd dat de woorden er uit waren zag hij haar vragend aan. Zij ontstelde eerst hevig. Maar waarom toch Moest zij dan in alles iets zoeken Bezat zij dan niet het minste zelfvertrouwen meer? Ik gel oof het wel, zeide zij ten laatste, maar toch nog met eenige terughouding. Tancred heeft suppletoir kohier van den hoofdelijken omslag voor het jaar 1891 c. Alsvoren houdende terugzending van de goedgekeurde gemeentebegrooting voor 1892, en d. Alsvoren houdende vaststelling van de ontvangsten en uitgaven dezer gemeente over 1890. Allen worden voor kennisgeving aangenomen. 2. Rekwest van de wed. A. de Putter, houdende verzoek om ontheffing van den hoofdelijken omslag. Besloten aan de wed. A. de Putter, kraehtens de ver- ordening op de invoi'dering van den hoofdelijken omslag ontheffing te verleenen voor 9 maanden voor een bedrag van f 14,17. 3. Alsvoren van E. Valent, houdende verzoek om zijne kinderen kosteloos op de openbare lagere school toetelaten. De voorzitter stelt namens Burgemeester en Wethouders voor om, aangezien adi-essant niet kan geacht worden tot de onvermogenden te behooi'en afwijzend op het verzoek te be- schikken, welk voorstel met 7 tegen 3 stemmen wordt aangenomen. Tegen stemden de heeren L. Lamaitre, P. Roster en J. Wolfert. 4. Alsvoren van den onderwijzer aan de o. 1. school H. Cransberg alhier houdende verzoek om zijne jaarwedde zoo- danig te vei'hoogen, dat zij eenigzins in evenredigheid is met de jaarwedden der overige onderwijzers in deze gemeente. De voorzitter stelt namens Bui-gemeester en Wethouders voor de jaarwedde te verlioogen met f 50 en dus te brengen op f 450, ingaande 1 Januari 1892. De heeren R. van de Rec en C. N. Jansen van Rosendaal zouden de jaarwedde liever met 100 verlioogenmocht het voorstel van Burgemeester en Wethouders niet worden aan genomen dan zullen zij een voorstel doen de jaarwedde op f 500 te brengen. De heeren J. Wolfert en P. Roster zijn tegen verhooging. Na eenige gedaehtenwisseling wordt het voorstel van Bui-gemeester en Wethouders in stemming gebracht en met 6 tegen 4 stemmen aangenomen. Tegen stemden de heeren J. Wolfert, P. Roster, C. N. Jansen van Rosendaal en R. van de Ree. 5. Wordt besloten tot af- en overschrijving van posten op de begrooting van 1891 tot een bedrag van f 4,12 wegens assurantiekosten. 6. De voorzitter stelt namens Burgemeester en Wethoudei-s voor de boomen op het paardenkerkhof te verkoopen. De heer C. N. Jansen van Rosendaal wenscht ze te ver koopen bij enkele inschrijving, terwijl de heer L. Lamaitre voorstelt ze in het openbaar te verkoopen. Na eenige gedaehtenwisseling wordt het voorstel van den heer L. Lamaitre in stemming gebracht en met 8 tegen 1 stem aangenomen. Tegen stemde de heer C. N. Jansen van Rosendaal. De heer S. van Hoeve heeft zich buiten stemming gehouden. 7. Tot leden voor de Nieuwjaarscommissie worden benoemd de heeren A. W. van de Bilt, A. van Wijck, Matth. Diele man Pz., J. Ylaander, J. Smies, L. de Regt, Petrus van Fraaijenhove Pz., Jac. Dregmans, C. van den Broeke JPz., W. de Feijter Az., F. Dieleman Mz. en G. de Regt. De voorzitter vraagt of iemand nog iets heeft voor te stellen of mede te deelen. De heer C. N Jansen van Rosendaal vraagt of het niet noodzakelijk zou zijn om aan den weg, loopende naar de woning van P. Cornelissen, een lantaarn te plaatsen en de heer Lamaitre zou gaarne zien dat het slachtveld tweemaal per week werd schoongemaakt. De voorzitter antwoordt dat omtrent beide vragen een onderzoek zal worden gedaan. Hierna wordt de zitting gesloten. Overslag. Den 15 December a. a. zal het 40 jaar geleden zijn, dat onze geachte gemeente—seere taris de heer E. E. A. Steenput zijne betrekking aauvaardde. Met het oog op zijne nauwgezette plichtsver- vulling en de vele goede dieusten door den titularis in zijne betrekking aan de gemeente bewezen, mag men verwachten, dat deze dag niet ongeinerkt zal voorbijgaan. Men schrijft ons uit St. Jansteen Door den veldwachter van Clinge (Waea) werden in den nacht van Zoudag j.l. een viertal zakkan in beslag genomen, toen zekere Jos. 't Hooft en diens zwager, daarinede thuis kwamen, welke kippen bleken te bevatten. De veldwachter hield n.l. aan de woning van H. de wacht, daar er tegenwoordig weer druk gestolen wordt en H. een verdaehl persoon is. Zoo zijn o. a. eene partij aardappelen ontvreemd bij den landbouwer S. van Dorselaar te Zeeuwsch- Clinge en nog grooter diefstal van aardappelen is gepleegd bij den heer Verbeek, burgemeester van Clinge (Belgie). De aangehaalde kippen, die ver- inoedelijk uit Zeeuwscb-Vlaanderen afkomstig zijn waren gisteren door de onbekende eigenaars nog niet teruggevraagd. Schoondijke. Voor het beroep naar de Christ. Ger. gemeente alhier is door den heer C. Steke- tee Cz., predikaut te Veere, bedankt. 's ft rave ullage, 27 Nov. Tweede Karaer. De Ministers Van Tienhoveu en Tak handhaafden het regeeringsprograin kiesrecht, belastinghervorming en defensie. De sociale hervormingen blijven de aandacht trekken, meer bepaaldelijk de verzekering van werklieden tegen ongelukken eu den ouden dug. Met genoegen constateerde de Minister Van Tienhoveu de eeustemmigheid der partijen in zake mij juist gezegd, dat hij een geschilderd portret van mij wenschte te bezitten. Hiermede zou mijn liefste wensch vervuld worden, waarde mevrouw, ik had het tot dusverre niet durven vragen. Het speet Laura dit gezegd te hebben, maar zij kon nu, onmogelijk haar woorden terugtrekken nu, dan zal ik er tweemaal voor poseeren, eens voor de teekening en eens voor de kleureu. Over een half uur ben ik weer hier, en breng dan alles wat ik noodig mocht hebben mede. Henri vertrok, nam een rijtuig en reed naar huis. Nooit duurde een rit hem zoo langzenuwachtig en gejaagd had hij geen rust voor hij weder bij de jonge vrouw zou zijn. Laura was alleeu. Wat heb ik gedaaD zeide zij met klanklooze stem en met schrik wendde zij zich af van haar eigen, bleeke beeltenis die zij in den penantspiegel weerkaatst zag. Daar hoor ik Tancred, Goddauk dat hij komt. (Wordt vervolgd.) de wegneming van sociale misstanden binnen de grenzen der Staatsbemoeiing. De Minister Smidt heeft de neutraliteit van den staat tegenover de kerk gehandhaafd en de kerk de machtsoefening of staatsgebied ontzegd. De Minister Pierson beloofde, reeds in het begin vau 1892 een belangrijk voorstel tot belasting hervorming te doen. De Minister SeijfFardt verzekerde hard gewerkt te hebben aan eene defiuitieve regeliug van het defensie-vraagstuk. Na replieken werd het algemeeu debat gesloten. Tot toelating van het nieuw gekozen lid, den heer Havelaar, werd besloten. Zitting van Vrijdag 27 November 1891. Veroorxleelil J. F. A., lioutzager, C. v. E., P. v. d. IL, R. L. L. en J. R., werklieden, alien te Ter Neuzen, ter zake van het loopen op eens andere weilandieder tot eene boete van f 2, subsidiair 2 dagen hechtenis. A. H. d. V., werkbaas te Ter Neuzen, ter zake van straatschenderij tot eene boete van f 3, subs. 2 dagen hecht. B. P., timmei-man te Sas van Gent, ter zake van het laten loopen van kippen in eens anders tuintot eene boete van f 2, subs. 1 dag hecht. P. H. en L. d. M., werklieden te Clinge, ter zake van het loopen op den spoorwegieder tot eene boete van f 2, subs. 2 dagen hecht. J. v. d. V., herbei-gierster te Ter Neuzen, wegens het geopend hebben hai-er lierberg gedurende het sluitingsuur tot eene boete van f 3, subs. 2 dagen hecht. A. v. F., biei'huishouder te Zaamslag, ter zake als voren tot eene boete van f 3, subs. 2 dagen hecht. A. H. d. V., werkbaas, J. V., smidskneeht en J. F. F., werkman, alien te Ter Neuzen, en C. K. boerenknecht te Zaamslag, ter zake van het vertoeven in eene lierberg na de sluitingieder tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. F. T., stoombootkapitein te Liverpool, ter zake van het beschadigen van een boomtot eene boete van f 5, subs. 2 dagen hecht. F. d. D., riviei'loods te Ter Neuzen, ter zake van het niet opkomen als getuigetot eene boete van f 15, subs. 3 dagen hecht. J. W., werkman te Axel, ter zake van het maken van nachtrumoertot eene boete van f 3, subs. 3 dagen hecht. P. J. v. d. V., zonder beroep te Hulst, ter zake van openbare dronkenschap j tot eene boete van 0,50, subs. 1 dag hecht. J. v. E. en C. 'tG., werklieden te Axel en J. v. d. V., schippersknecht te Ter Neuzen, ter zake als vorenieder tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. J. F. C., horlogemaker te Hulst, ter zake als vorentot eene boete van f 3, subs. 3 dagen hecht. A. Y. en A. O., werklieden te Axel, ter zake als voren tot eene hecht. van 3 dagen. D. W. C. d. J. en J. IT. A., werklieden te Ter Neuzen, ter zake als voren; tot eene hecht. van 21 dagen. M. 't G., werkman te Axel, ter zake als vorentot eene hecht. van 42 dagen. Vrijgesproken: A. d. Z., sloeproeier te Ter Neuzen, ter zake van openbare dronkenschap. J. F., C. E., H. v. D F. G. d. B. en C. E., wci-klieden te Zaamslag, ter zake van het maken van nachtrumoer. Zitting van Maandag 23 November. W. A., P. J. H„ P. J. R., Th. R., E. A. V., J. F. H. en J. C., alien te Hontenisse, zijn wegens overtreding van het brandweerreglement vrijgesproken. J. B., C. S., A. P., J. P., P. F. d. N L. F. F., P. J. V., J. H., D. d. W., P. A. H., J. V., J. W., A. v. D. en J. F. R., alien te Hontenisse, zijn wegens als voren ieder veroordeeld tot f 0,50 boete, subsidiair 1 dag hechtenis. P. G, G. D., M. W. v. A., J. J. D., W. A. R„ L. M. d. Z., Th. W., I. v. D„ F. v. D., J. V., J. L., M W. v. A., P. A. S. en A. H., alien te Hontenisse, zijn wegens als voren ontslagen van rechtsvervolging. P. D. B., Th. C. F. en P. J. V., alien te Hontenisse, zijn wegens als voren ieder veroord. tot f 10 boete, subs. 3 dagen hecht. J. F. H., te Hontenisse, is wegens als voren veroord. tot f 3 boete, subs. 2 dagen hecht. F. P., te "Clinge (Belgie), is wegens het niet muilkorven van honden veroord. tot f 3 boete, subs. 2 dagen hecht. P. C., te Clinge (Belgie), is wegens als voi-en veroord. tot f 2 boete of 1 dag hecht. A. M. S., te Hulst, is wegens het verwekken van nacht rumoer veroord. tot 10 boete, subs. 3 dagen hecht. F. J. M., te Zuiddorpe en A. V. E. C., te Lokeren (Belgie), zijn wegens straatschenderij vrijgesproken. C. J., te Stoppeldijk en A. d. V., te Hulst, zijn wegens het laten loopen van vee op eens anders grond ieder veroord. tot f 3 boete, subs. 2 dagen hecht. J. W., te Axel, is wegens het als reiziger in kennelijken staat zich op een station te bevinden veroord. tot 10 boete, shbs. 5 dagen hecht. J. P., te Zaamslag, is wegens openbare dronkenschap veroord. tot 10 boete, subs, 3 dagen hecht. E. d. B., te Hulst en J. D. te Clinge (Belgie), zijn wegens als voren veroord. tot f 1 boete, of 1 dag hecht. Dr. Doeff, die te Haarlem Sequah zou ter zijde staan, maar wien dit niet veroorloofd was vdor hij het visum van den inspecteur op zijn diploma had verkregen, heeft dit ontvangen eu thans behandelt Sequah ook daar ter stede de rheumatieklijders. Den eersten avond waren het vijf bekende Haarlemmers, die na gewreven te zijn verklaarden geen pijn meer te gevoelen. Ook drie Amsterdammers getuigden hetzelfde. Zekere Vau Deurzen, die 110 dagen te bed had gelegeu, was eveneens zijn pijn totaal kwijt, maar was nog te zwak om op te staan. Men meldt uit Gouda Dinsdag ging een onzer predikauten naar het stadhuis ten einde te stemmen, toen hem een geraeentelid tegen kwam, dat hem zijn leedwezen betuigde niet thuis te zijn geweest, toen de predi- kaut voor de wintercollecte bij hem kwam en hem tevens een verzegeld couvert overhandigde, bevat- teude een gift voor de armeu bestemd. De predi- kant stak onder dankbetuiging het convert in zijnen 2ak en vervolgde zijnen weg. Op het stembureau gekomen, haalde hij per abuis het verkeerde papi 'r uit zijnen zak en en wierp dit in de bus. Thuis gekomen, bemerkte hij zijne vergissiug. Onmiddellijk terug naar het stembureau Er viel ecliter uiets aan te veranderen, en de pre- dikant mocht zijne stem niet uitbrengen. Woensdag werd het couvert geopend eu bleek te bevatten een bankbiljet van 25. Zelden zal het op deze wijze zijn gebeurd, dat een bankbiljet van ouwaarde werd verklaard. In het dorp Noordwolde heeft het huisgezin van den herbergier Menger, Zondagnacht een bangen tijd beleefd. Te 11 uur was het geziu van Menger uaar bed gegaau, doch tegen middernacht werd er aan de glazeu gcklopt, met verzoek om open te doen. Menger herkende de stem van een zijner dorpsgenooten, nl. S. Bosma, een koopman in eieren euz., die vcrklaarde een driugeude boodschap aan M. te moeten overbrengen. Op zijn aaudringen opende Menger de deur en Bosma trad binnen op den voet gevolgd door zijn vadcr J. Bosma eu de gebroeders Willem en Jan Velt. Menger vertrouwde het spel niet eu vroeg wat men wilde. Het antwoord luidde dat meu drank wilde hebben waarop M. antwoordde dat hij dit niet zou taelaten. Toen giug men naar de tapkast om zelf de flesschen te grijpen, waartegen M. zich verzette. W. Velt en J. Bosma trokken daarop hunne messeu en stormden op M. los die thans begreep, dat zijn leven ernstig gevaar lisp. Terwijl hem het mes op de keel werd gezet, greep hij een geladeu geweer dat in den hoek stond en vuurde op zijne aanvallers. Jan Velt werd getroffen eu vie! neder. J. Bosma dit ziende, deed daarop nog een aanval op Menger doch werd door de vrouw vau M. met den stoel en door M. zoo met den kolf vau het geweer geslagen, dat hij in elkander zakte eu be- wusteloos naast J. Velt op den grond viel. Door den slag ging de tweede loop vau 't geweer af, zonder echter iemand te treffen. De andere twee personen namen daarop de vluchtMenger klopte de buren op, om zijn huis te beschermeu, indien de overgeblevenen den aanval wilden herhalen en ijlde vervolgens naar het dorp Noordwolde, om de politie vau de zaak te verwittigen. Toen deze met Menger terugkeerde, vond zij de verwonden nog in de kamer liggeu. Het bleek later dat de arm van Jan Velt door het schot was verbrijzeld en J. Bosma aau hot hoofd en de rug gewond was. Zij konden niet vervoerd worden, maar moesten dadelijk onder geneeskundige behan- deling worden genomen. Willem Velt is in hechtenis genomen. Menger en diens vrouw zijn nog geheel onder den iudruk vau het gebeurde, zij weten zelf niet, Door de Afdeeling TER NEUZEN van de vereeniging van landbouwers die Suikerbieten verbonwen, werd in dit jaar een 25 tal monsters Suikerbieten ter onderzoek aangeboden, hetgeen de hieronder staande uitkomsteu heeft opgeleverd. BEMESTING PER GEMET K.G. netto u B NAMEN YRUCHT IN K.G. S ge- p "o DER POLDERS. in 1890. Stal- mest. Super- phos- phaat. Chili sal peter. Runst guano Bloed mest. wicht per gemet. 1 Oud Zevenaar Tarwe. 200 100 9000 2 id. Erwten. 20000 80 15000 3 id. Rlavers. 75 150 11790 4 id. Suikerbieten. 200 10000 5 id. Tarwe. 150 9000 6 Nieuwe Neuzen id. 11500 7 id. Weiland. 14000 8 id. Gerst. 100 14288 9 id. Erwten. 270 310 14950 10 id. Rlavers. 150 12930 11 Serlippens. Haver. 18000 100 150 10000 12 Vlooswijk. Aardappels. 100 13200 13 id. Gerst. 100 13800 14 Willemskerke id. 300 130 12900 15 Sluispolder id. 100 50 10500 16 Coegors id. 100 100 9000 17 id. Tarwe. 100 9970 18 id. Gerst. 300 200 10280 19 Oud Zevenaar Paai'depeen. 300 200 10415 20 id. Suikerbieten. 300 200 8075 21 Sluispolder. Paardepeen. 10350 22 Pierssens. Tarwe. 200 100 8700 23 Zeventriniteit. Suikerbieten. 150 10000 24 Vlooswijk. Tarwe. 50 10000 25 Nieuwe Neuzen. Gerst. 100 10300 Percen ten suiker in de biet. NA AM der fabriek of van den fabrikant. TOELIC1ITINGEN. 15.6 14.9 15.4 15.4 15.9 15.5 14.8 14.8 15.7 14.5 15.9 15.4 15.4 14. 15.5 14.2 15.4 15.3 14.3 15.3 16.1 15.3 12.9 14.4 15.3 La Ruche id. id. De Cock id. Wittouck id. id. Mechelynck Wittouck La Ruclie De Cock id. Wittouck id. De Cock id. Mechelynck id. id. De Cock id. La Ruche De Cock Wittouck Het onderzoek geschiedde aan het Rijkspi-oefstation te Breda. Yoor ieder monster werden genomen 18 stuks bieten waarvan 3 groote 6 middelsoort en 9 kleine. Een gemet 44 aren 56 centiaren (Gendsch gemet). Een monster zaadbieten uit den Nieuwe Neuzenpolder bevatte 13,4 pet. suiker. De voorvrucht van dit land was gerst, en in 1891 bemest met 100 K.G. Chilisalpeter per gemet. Alle bieten worden gele- verd vrij aan de los- en lading- plaats a 10 per 1000 R.G.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1891 | | pagina 2