Landbouwberichten. Gemengde berichten. Telegrafische berichten. TER NEUZEN, 34 IVovember 1891. RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. In een groote stad in Silezie speelden twee heeren een tandarts en een hooggeplaatst ambtenaar In de gemeenteraadszitting van Hoek van 21 dezer is, op verzoek van den heer W. S. J. Dieleman besloten in te trekken het besluit tot benoeming van hem als gemeente-secretaris, in te gaan op het tijdstip dat hij meerderjarig zal worden. Door Burg, en Weth. is genoemde persoon daarna aangesteld tot tijdelijk beambte ter secretarie, ingaande 1 Januari a. s. (Zie verder het verslag der raadszitting.) Zooals wij Zaterdag aan velen onzer abonnes reeds mededeelden heeft C. Louwerse, in arrest te Middelburg, volledig bekend den moord op P. de Kraker, op den Catspolderschen dijk gepleegd te hebbeu. Hij heeft tevens de plaats aangewezen, waar hij de revolver weggeworpen heeft. Tot heden heeft men dit nog niet teruggevonden. Prof. Boltini, K.K. Hofprestidigitateur, is voornemens op Donderdag 3 December alhier in het Nederlandsch Logement eene voorstelling te geven. Uit de gunstige recensien van de Middelburgsche en van de Vlissingsche Courant blijkt ons, dat de heer B. de man is om groot en klein een ge- noegelijken avond te verschaffen. Ziju toover— en geestenvoorstelling enz. werden algemeen toege- juichtmaar vooral het sneeuwballen—bombarde- ment. Tengevolge van het overlijden van den deurwaarder P. J. H. Lesire, is belast met de tijdelijke waarneming dier betrekking de kommies 4" klasse H. Eijke te Hulst, voor de gemeenten Hulst, Clinge, Graauw en St. Jansteen. Tot ingenieur van den Provincialen water- staat te Zierikzee is benoemd de heer J. M. W. van Llzingen te Colijnsplaat, thans opzichter van den Provincialen waterstaat in Noord-Beveland. Kracbtens art. 38 der wet van 17 Augustus 1878 is pensioen verleend aan den heer J. van Gassen, hoofd der openbare school te Ossenisse, ten bedrage van 560. Axel, 24 Nov. Heden is het 40 jaar geleden dat de heer A. E. C. van Dishoeck door den raad dezer gemeente tot gemeente-ontvanger werd benoemd, terwijl genoemde heer op den 17 Januari daaraanvolgeode de daartoe vereischte eeden heeft afgelegd. Axel, 21 Nov. Heden vierde de heer L. van Dixhoorn, wethouder dezer gemeente, zijn 80sten geboortedag. Talrijke blijken van belangstelling vielen den jubilaris ten deel. Des voorraiddags brachten de ledeu van den Raad hem een bezoek en vereerden hem tot aandenken met een en zetel, terwijl des avonds het muziek- gezelschap /Concordia" hem een serenade bracht. St. Jansteen. Tot onderwijzer aan de openbare school alhier werd Zaterdag benoemd de heer P. A. Bloijs van Treslong. De raad legde hem de ver- plichting op voor Jan. 1893 bevoegdheid te erlangen om onderwijs te geven in de gymnastiek. In dezelfde zitting werd E. A. Ysebaert wegens vertrek naar Ter Neuzen ontslagen als pacbter vau het zoogenaamde parochiehuis, nu hij iemand ge- vonden had, die geheel in zijne rechten en ver- plichtingen kon treden. Zondag gaf de vereeniging ,/Opwaarts" alhier haar eerste winter-uitvoering in de gemeenteschool en ten voordeele der armen. Een drietal comedie- stukjes, afgewisseld met zang werden zeer goed afgespeeld, te oordeeleu althans naar des temming, waarin de toehoorders verkeerden. Vooral *Too- neelstudien" door Justus van Maurik vond onver- deelden bijval. Het was voor de vereeniging eene aaumoediging, dat haar ditmaal zoo'n druk bezoek ten deel viel. niets meer en een gevoel van grenzenlooze verlateu- held overviel haar. Tancred, Tancred Dat klonk als een hulpgeroep. Hij stak zijn hoofd door de deur. Och, houd me wat gezelschap en lees mij iets voor. Beste, als je eens wist hoe druk ik het heb. Hij bemerkte hoe droevig zij er uitzag en het speet hem haar dit te moeten weigeren. Hebt nog tien minuten geduld, hoe jammer, Ring zou je zeker gaarne iets hebben voorgelezen. Maar Tancred riep zij, hem verbaasd aanstarende, als begreep zij maar half wat hij zeide. Op zijn beurt zag de majoor haar verwonderd aan. Hoe vreemd scheen zij dit voorstel te vinden. Met schrik bemerkte Laura dit. Wat zou hij van dien verbaasdeu uitroep moeten denken Ik heb liever dat gij mij voorleest, zeide zij snel, om den mogelijken indruk te vernietigen. Gij lief, best vrouwtje, nog een oogenblikje geduld en ik kom bij je. Werkelijk kwam hij een kwartier later terug, zette zich bij de canape en las haar voor; maar hij las haastig en Laura kon zeer goed bemerken, hoe zijn gedachten bij zijn eigen afgebroken arbeid verwijlden. Schei er liever uit, Tancred, ik zie wel dat gij geen tijd voor mij hebt. Maar zeker, beste Laura En hij las langzamer verder, maar verviel spoedig weder in zijn vorige zeuuwachtige haast. Neen, best# man, schei er liever uit, zeide zijue 's Gravenhage, 24 Nov. TweedeKamer. Met 74 tegen 4 stemmen is aangenomen het ontwerp om althans voorloopig de ontginuing der Ombi- lien kolenvelden in eigen exploitatie te nemen. llet algemeen debat over de Staatsbegrooting is aangevangen. De heer Poelman verklaarde, dan alleen deze of eenige andere regeering te kunnen steunen, als haar hoofddoel was oplossing der sociale kwestie en eflening der maatschappelijke ongelijkheden. Hij vreesde, dat deze Regeering eenheid van leidende gedachte misthij drong aan op ruime kiesrechtsuitbreiding desnoods door grondwetsher- ziening. De heer De Kanter besprak ook verschillende ontwerpen. De rechtbank heeft in hare zitting van 24 Nov. het volgende vonnis uitgesproken V. M. oud 24 j., werkman te Sas van Gent, is wegens mishandeling veroordeeld tot 7 dagen gevangenisstraf. Op de vergadering der Maatschappij van Land- bouw van gisteren is besloten dat bet verslag der commissie van onderzoek omtrent de oprichting van onderlinge zuivelfabrieken zal worden gedrukt en den leden toegezonden. Bepaald is nog het voorstel omtrent een wed- strijd van zuivelwerktuigen aan te houden. Van een Vlaardinger logger zoo verhaalt iemand, die er bij tegenwoordig was, viel een man over boord. Op een stuk hout, dat hij bemachtigd had, bleef hij eenigen tijd drijvende tot zijn hulp geroep door de beraanning van een ander schip ge- hoord werd. Terstond stelde men pogingen in het werk, om hem te redden, maar bliksemsnel schoot een groote visch (vermoedelijk een bruinvisch) toe die hem in de diepte meenam. Sequah heeft Vrijdagavond te Haarlem geen seance kunnen geven hij heeft althans niet kunnen wrijven, daar het diploma van zijn dokter J. R. Doeff niet wes geviseerd door den inspecteur van het Geneeskuudig Staatstoezicht in Noord-Holland en de politie gereed stond om tegen den dokter proces-verbaal op te maken, als hij als helper zou optreden. Sequah deelde dit aan het publiek, dat ook nu weder in grooten getale was opge- komen, mede, en beklaagde zich over de vervolging, die hij overal ondervond. Noch te Alkmaar, noch te Amsterdam had men aanmerking gemaakt op het niet geviseerd zijn van het diploma en thans kwam men hiermede te dezer stede aan. Het speet hem dubbel, omdat hij hierdoor nietiustaat was om den heer H. van Deurzen, die seder 110 dagen plat te bed ligt en die met smart wacht om gewreven te worden, te helpen en omdat hij ook dezen avond de twee patienten niet zon kunnen behandelen, tenzij een der doctoren, in de zaal aanwezig, op het platform wilde komen. Van de twee doctoren, die er waren, scheen geen daarin zin te hebben. Sequah loofde nu f 50 voor de armen uit, als een hunner kwam. Doch ook dit hielp niet. Gewreven werd er dus dien avond niet. Donderdag avond reed te Amsterdam een tienjarige jongen over de Lijnbaangracht met een handkar, waarin twee kinderen waren gezeten, tnen een onbekend gebleven jongen die kar een duw gaf tengevolge waarvan zij te water geraakte. De oudste, een kind van 9 jaar, werd gered door een jongmeusch, den heer J. Keuter, die zonder een oogenblik te aarzelen in het water sprong, dook en de voldoening had, de kleine drenkeling behouden aan de gretig vau alle kauten toegestoken handeu over te geven. Het andere kind, oud 7 jaar, werd later met een dreg leven- loos uit het water opgehaald. Een van de mannen, die hierbij behulpzaam was, herkende tot zijn onbeschrijfelijke smart in het opgehaalde lijkje zijn eigen kind. De officieren van justitie in de noordelijke provincien hebben er in den laatsten tijd moeite mee, de veroordeelden hunne straf te doen onder- gaan, wegens gebrek aan plaats in de gevangenissen. De cellulaire gevangenis te Groniugen is bezet, die te Sneek idem, in die te Arnhem kwam Vrijdag een plaatsje open, dat Zaterdag ingenomen werd door een Steenwijker, die nog wat te goed had en wegens gebrek aan plaats tot nog toe op vrije voeten was. vrouw vermoeid de oogen sluitende. En dat nare gevoel van verlatenheid werd nog sterker dan voorheen. Zoo liep de week ten eindeHenri had meer- malen zijn oppasser naar mevrouw Von Olefeld laten vragen en er dan steeds eenige viooltjes of andere bloemen bij gezonden. (Wordt vervolgd.) Een zeldzaam voorrecht valt den eigenaren der bierbrouwerij en azijumakerij De gekroonde alk, te Amsterdam, ten deel. Het is heden honderd jaar, dat deze fabriek onder dezelfde firma is ge- dreven geworden, alhoewel zij, volgens de historische oorkonden, reeds 60 jaar vroeger bestond. Den 24 November 1-791 werd zij door den heer Jan Messchert van Vollenhoveu, den over-grootvader der tegenwoordige firmanten gekocht. Echter had zij toen een geheel ander aanzien, en heeft zij, na verloop van tijden, door voortdurende uitbreiding en aankoop der aangrenzende terreinen den omvang gekregen, dien zij nu heeft. Het merkwaardige is evenwel, dat zij niet is veroudr-rd, doch steeds naar de eischen des tijds is getransformeerd. Hij, die eenigszins op de hoogte is van de gansche omwenteliug welke in de laatste 25 jaren in de bierbereiding heeft plaats gehad, zal gevoelen wat dit beteekent, zoodat van deze fabriek gezegd kan worden, dat wel het terrein is gebleven, doch verder ook bijna geen steen van het oude meer bestaat. De tirmauten hebben den moed en het vertrouwen in hun labrikaat gehad, om de groote moeilijk- heden en kosten, die daaraan verbonden waren niet te ontzien, en sinaken dan ook thans de vol doening dat hunne brouwerij naar de eischen des tijds is ingericht. Ber nAmstelstroom" werden Donderdag uit IJmuiden 800 kisteu lucifers Eindhovensch fabri- kaat, naar Zweden verzonden, om daar, voorzien van etiquet, als echte Zweedsche weer te worden ingevoerd. Zoo wordt de scheepvaart onderhoudsn In den nacht van Donderdag op Vrijdag werd er door een surveilleerenden politieagent te Leiden eene belangrijke ontdekking en aanhouding gedaan. In het duister eene roeiboot gewaar wordende, welke uit de gemeente Zoeterwoude Leiden binnenkwam, hield hij het vaartuig zooveel mogelijk in het oog, en met behulp van een bewoner van den Singel mocht het hem gelukken de schuit aan te houden. Alstoen beVond hij, dat op den bodem lagen drie jongens van 14, 12 en 8 jaar, vau welke het bleek dat zij door inklim- ming zich hadden schuldig gemaakt aan diefstal van huishoudelijke voorwerpen uit eenen onbe- woonden koepel onder de gemeente Zoeterwoude. Al de gestolen voorwerpen waren in de schuit voorhanden. Ook bleek nog, dat zij in dienzelfden nacht enkele stukken gereedschap uit een in aanbouw zijnd huis hadden weggenomen, waartoe zij mede door inklimming zich den toegang hadden verschaft. Reeds meermalen zijn zij voor diefstallen in handen der politie geweest. In de hoofdstad nemen het aantal kleine diefstallen, door jongens en kinderen bedreven en de gevallen van de ergelijke straatschenderij met den dag toe. Zaterdag avond werd daarvan weder een bijzonder kras staaltje gegeven. Terwijl de winkelstraten met tieuduizenden wandelaars gevuld waren, hetft een kleine bende boosdoeners (men zegt vier knapen van 13 en 14 jaar) ergerlijk huisgehouden en eenige van de fraaiste spiegelruiten vernield. Het troepje schijut van de de Noordzijde der stad te zijn gekomen en heeft eerst in de buurt van de Haarlemmerstraat, volgens anderen Nieuwen- dijk, steenen door de ruiten geworpen, zonder dat het iemand gelukte de bengels te grijpen. Omstreeks negen uur kwam het veelbelovende groepje in de Kalverstraat. Over de hoofden der kijklustige menigte been werd een steen geworpen door de groote spiegelruit vau het magaziju der firma H. Pander Zn.weinige minuten later had hetzelfde plaats bij de firma Eocke Meltzer, Spui hoek Kalverstraat. Beide ruiten vertegenwoordigden een waarde van eenige honderden guldens. Bij laatstbedoelde firma vloog de steen door de ruit te midden van het fraaiste kristal, dat achter het venster was uitgestald zoodat daar de schade nog veel grooter is dan bij de firma Pander, temeer daar de spiegelruiten wel, maar de winkel waren natuurlijk niet verzekerd waren. De in het magazijn der firma Focke Meltzer gevonden steen was een soort graniet, ongeveer ter grootte van een halven klinker. In den laatsten tijd werden te Utrecht her- haaldelijk katten vermist, zonder dat het mocht gelukken te weten te komen, waar de dieren bleven. Donderdag jl. is door de politie eindelijk de dader gearresteerd, die juist bezig was een kat op te vangeu. Een te zijnen huize ingesteld onderzoek deed zien, dat hij sedert lang zich met het zoogenaamde katten moeren onledig hield, ge- tuigen een legio kattevellen die door de politie werden gevonden. Ten overvloede bleek nog, dat de katten na gevild te zijn, als konijneu vau de hand werden gedaan. Een buitenlandsche expediteur, die gewoonlijk de meeste zijner goederen te Oldenzaal deed inkla- ren, doch daar wegens te lage waarde-aangifte eenige malen werd beuaderd, heeft nu de inklaring te Amsterdam laten doen. Hij is hier niet beter van de reis gekomen, want dezer dagen werden van hem door de verificateurs aan de Staats- en Hollandsche spoorwegen, in de douaueloodsen, ach- tereeuvolgens 28 kisten en 13 pakken, 17 kisten en tot slot een geheele wagonlading met 55 kisten, inboudende kinderspeelgoed, glas- en aardewerk, galanterien enz. in benadering aangehouden. Men schrijft aan de Amsterdamsche Courant Het korps spoorweg-ambtenaren te Utrecht, dat zoo pi. m. een duizendtal bedraagt, staat bij de burgerij nu juist niet hoog aangeschreven. Gp het waarom, blijven de ambtenaren en de burgerij het autwoord schuldig. Gewoonte een tweede natuur zijnde, trekken de spoorwegmannen zich dus ook niet bijster veel van die verhuizing aan, overtuigd als zij zijn, dat Utrecht, zonder spoorwegwereld een dood element is. Niet minder toch dan ongeveer f 900,000 per jaar aan iukomsten zou Utrecht moeten derven wanneer het ongeluk wilde, dat de zetel der Uxploitatie—maatschappij naar elders werd ver- plaatst. De gedachte aan zoo iets schijnt echter tot nog toe manner in het breiu der Stichtenaren te zij n opgekomen. Maar thans Als ware er een ziekte biunen de poorten van de gnjze bisschopsstad uitgebroken, die dood en verderf om zich heen verspreidde, kon er niet meer vrees op de aangezichten der neringdoendeu enz., die voordeel in een spoorwegambtenaar zien geteekend zijn, dan nu liet geval is. W at tot nog voor weinige dagen door de Uxploitatie—maatschappij te Utrecht" in de daar verschijnende bladen als uit de lucht gegrepen werd verklaard, heeft zich thans bewaarheid. Door de Staatsspoorweg-Maatschappij aldus de mare die van mond tot mond gaat zijn aan de gemeente de eischen kenbaar gemaakt, waarvan de beslissing omtrent eene verplaatsing van de zetel der Maatschappij naar elders afhangt. Het gemeentebestuur zal voor een door den directeur- generaal gestelden datum hebben te beslissen. Tot die eischen behoort er ook een, die, op grond van het te Utrecht bestaande Bouw-regle- ment, niet mag worden uitgevoerd en wel het verbinden van het tegenwoordige administratiegebouw met dat wat op het buitengoed Puntenbur" zal worden opgetrokken, door middel van een over- dekte brug. W orden deze en nog meerdere eischen, die volstrekt niet onbillijk zijn te noeraen, niet inge- willigd, dan wordt de zetel der Maatschappij naar 's Gravenhage overgeplaatst, waar hij zeer be- grijpelijk met open armen zal worden outvangon. Wordt tot de verplaatsing besloten, dan zal hiertoe waarschijnlijk reeds 1 Mei a. s. worden overgegaan, daar er sprake van is, dat een der onbewoonde paleizeu te 's Gravenhage tot admi- □istratiebureau zal worden ingericht. Het zou echter zeer te verwouderen zijn, wanneer het gemeentebestuur van Utrecht voor inwilliging der wenschen van de Expl.—maatschappij niet te vinden zou zijn, als men weet, dat de verplaatsing der Staatsspoorbureaux een ware ramp voor die stad is te noemen. De #Oorlogskreet" (Orgaan van het Leger des Heils) schrijft loen wij Maaudagavond met vele broeders en zusters te Kampen bijeen waren, hadden wij een waren Bloed— en uur-bidstond, gevolgd door een groote getuigenis-bijeenkomst, waarin vele verlosten het den zondaar vertelden, welk groot werk de Heer aan hunne ziel gedaan had. Terwijl een onzer broeders een solo zong voor het volkje, dat hier op aarde kon roemen in de genade Gods, tradeu onze geeerde burgervader en de commissaris van politie op het platform aan, en vroegen onzen kapiteiu, waarom hij dat ding (wijzende op onze trom) liet bespelen, daar het door hem verboden was. Onze kapitein antwoordde hierop den burgervader dat hij hem na afloop der godsdienstige samenkomst te woord zou staan, waarop deze overheidspersoon (bidt voor hem 1) ten antwoord gafWat eods- dienstoefening Cafe chautant 1 en dat ding moet nou weg waarop het door de heilsoldaten zoo gelief- koosde instrument, alsmede de tambourijns vau den kapitein en van onze broeders door eenige dienaren der politie. onder het luid gejuich der volksmenigte, zoowel binnen en buiten ons perceel van fllurd-gaat-ie" naar het bureau van politie werd gevoerd om daar uit te rusten van de bekomen halleluja-slagen der verloste broeders en zusters. Men schrijft uit Amsterdam Sedert een paar dagen en nog gedurende slechts enkele dagen zijn hier in een huisje naast het Hotel Mille Colonne op het Rembrandsplein te zien eene Amerikaansche dame, wier gelaat door een geweldigen haardos wordt ontsierd, benevens een menscheupaar, dat door den impressario wordt voorgesteld als behoorende tot de Azteken, een oer-stam van Mexico. Deze beide menschen, een heer en eene dame, zijn ongeveer 5 voet groot. olijfkleurig, tenger van lichaamsbouw en zwak van spieren en gestel. De uitdrukkiug van hun gelaat is goedig, maar erg onuoozel tevens. Het hoofd dezer menschjes is buitengewoon slecht ontwikkeld. De baardige juffrouw uit Amerika, die naar zij verzekert 26 jaren telt, heeft behalve de zwaar gevulde kin- en bakkebaard, nog een flinken knevel en zulk krulharig, glanzend zwart hoofdhaar, dat het, los neerhaugende, bijna op den grond sleept. Martiaal ziet de juffrouw er volstrekt niet uit. Integendeel, haar lenige gestalte, zachte oogopslag, welluidende stem en kleine voet, wettigeu het vermoeden, dat zij, ondanks haar sappeursbaard, tot het schoone en zwakke geslacht behoort.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1891 | | pagina 2