Gemengde berichten. Advertentien. Openbare Verkooping 11 Kanada- en Wilgen boornen, eene partij Huisraad, als: maar ook eene voor de rijksveldwachters gunstiger regeling wordt bedoeld. Enkele duizenden guldens zouden daarvoor noodig zijn, maar eene goede justitie en de veiligheid juist daar, waar zoo moeilijk op andere wijze hierin kan worden voorzien, zijn wel eenige duizenden waard. Op de algemeene vergadering der vereeniging voor lijkverbranding zal het boawen van eeu crema torium hier te lande worden bebandeld. Het hoofdbestuur vraagt machtiging tot aankoop van een terrein in de gemeente Hilversum, deel uitmakende van de aan de naamlooze vennootscbap ffde Trom- penberg" toebehoorende bosschen, of tot buur van een terrein in de gemeente Loosduinen, behoorende tot de begraafplaats ,/Nieuw Eijk en Duinen", ten einde daarop te doen stichten 1°. een gebouw tot crematorium en colum barium, en 2°. in dat gebouw een crematie-oven naar het systeem van den ingenieur Bourry, volgens plannen door dien ingenieur op te maken. De Minister van binnenlandscbe zaken beeft zicb in zijn antwoord op 'tjongste Kamerverslag, als een voorstander van de zoolang te vergeefs verlangde vrijbeid van lijkverbranding doen kennen, natuurlijk onder de noodige waarborgen. TER NEUZEN, 20 November 1891. Gisteren gaf de Wielrijders-club alhier de geannonceerde soiree. Door buitengewone omstandig- lieden was de ruime zaal van het Nederlandsch logement niet zoo gevuld als gewoonlijk. Wij telden slechts een zeventig of tacbtig bezoekers. De voordrachten, vooral de *Dokteres en Mode- maker", mochten algemeenen bijval vinden. Her- haalde malen werden dan ook acteur en actrice teruggeroepen. Ook ffeen pleizierreisje" en „de schoenmaker en zijn bruid" mocht een welverdiend applaus ten deel vallen. Op verzoek werd nog een extra-nummer ge- geven. Daar het schoone geslacht slecht vertegen- woordigd was, kon natuurlijk het bal niet zijn, wat men gewoon is geanimeerd te noemen. Toch hebben velen eeD genoeglijken avond doorgebracht. Wij lezen in het Gentscbe dagblad ^De Strijd" dd. 14 November De gevallen van pokken en keelontsteking zijn zeer talrijk in onze stad. Yerscheidene scholen werden reeds gesloteu, op bevel der geneeskundige overheid. Elken dag worden verscheidene pokzieken in het hospitaal aangenomen. Negen zieken worden op dit oogenblik verpleegd. De ziekte heeft een zeer ernstig karakterreeds werden verscheidene sterfgevallen gecoustateerd. Vooral in de wijk van den Dok woeden de pokken. In de 2de helft der maand October zijn door het postkantoor alhier de volgende onbestelbare brieven verzonden aan de adressen van J. Wolfer, te GoesMej. P. Daalman te MiddelburgW. van der Noordt te Rotterdam en Laurence Egelie te Antwerpen. Philippine. In de gemeenteraadszitting van Woensdag jl. is de heer W. H. Muijrers, onder- wijzer te Wijlrd (Limburg) met algemeene stemmen als zoodanig aan de open bare school alhier benoemd. St. Jansteen. Een man uit het gesticht St. Joseph te Clinge (Belgie), De Bock geheeten, was Maandag bezig met stroo laden, toen hij het onge- luk had van de kar te vallen. Hij bleef op de plaats dood. 210 Kg. zout in zes zakken werden door de gezamenlijke rijks-ambtenaren van St. Jansteen in den nacht van 16 op 17 November bemachtigd op zes smokkelaars. Een viel den ambtenaren in handen, terwijl overigens vier anderen werden herkend en dus ook tegen hen proces verbaal op- gemaakt werd. Een is den dans ontsprongen. zijn omdat zij dien krans om het portret der over- ledene had gehangen Zich langzaam uit zijn om- helzing losmakende stond zij op. 0, mijn voet, en met een uitroep van pijn viel zij weder op de canape neder. De majoor zond terstond om den dokter. De voet was verstuikt en werd in koude omslagen gewikkeld. Laura moest blijven liggen en het was te voorzien, dat zij gedurende geruimen tijd de kamer niet zou kunnen verlaten. Tegen den avond zat Tancred naast haar en met haar hand in de zijne trachtte hij haar te troosten. Laura hoorde nauwelijks naar zijn woordenhaar gedachten verwijlden in de opera, die des te ver- leidelijker voor haar verbeelding oprees, daar zij er nog nooit geweest was. In gedachten hoorde zij de muziek en de prachtige stemmen der zangers en zangeressen. En daar lag zij nu ellendig naar ziel en lichaam ter nederEn alles, alles door de schuld van de overleden Louise. Plotseling barstte zij uit in tranen. Doet je arme voet zoo'n pijn, beveling? vroeg Tancred deelnemend. Zij zweeg, want liegen wilde zij niet en zij kon hem niet zeggen, wat haar deed schreien. Met de grootste teederheid verzorgde Tancred haar. Hoe schoon was zij, zooais zij daar bleek en afgetobd in de witte kussen lag. Lieveling, fluisterde bij teeder, van jou wil ik ook een geschilderd portret bezitten. Werkelijk klonk het verrukt van haar lippen. Maar op eens vloog een schaduw over haar gelaat. Had hij er niet het woord ,/Ook" bijgevoegd Heb je daaraan getwijfeld, beste Laura Schoondijke. Voor het beroep naar de Chr. Ger. gemeente alhier is door den heer C. Steketee, predikant te Veere, bedankt. De tandmeester P. te Aken die gelijk men zich herinneren zal vroeger door de rechtbank te Maastricht veroordeeld werd, omdat hij een pater elf tanden had uitgetrokken, met het doel den goeden man daarna een valsch gebit te verkoopen, is voor eenige weken, na drie maanden in de gevangenis vertoefd te hebben, ontslagen. Deze gewetenlooze kiezentrekker heeft nu te Aken dergelijke praktijken uitgehaald. Vrijdag stond hij terecht, beschuldigd van licha- melijke mishandeliug van verscheidene zijuer patien- ten. Zekere Katharina H. zaagde hij, na haar te hebben bedwelmd, negen tanden af en zeide haar dat zij den volgenden dag moest terugkomen, daar hij nog twee tanden moest weg nemen. In plaats van twee tanden zaagde hij nog tien af en zette de vrouw een kunstgebit in den mond waarvoor hij driehonderd gulden vroeg. Juffrouw H. werd ernstig ziek en moest naar het hospitaal worden gebracht waar men de wortels wegnam die waren blijven zitten. Een andere juffrouw P. kwam bij den beschul- digde om twee kiezen en een wortel te laten weg- nemen. Hij bedwelmde haar en trok haar nog zeven tanden uit. Eene vrouw uit Linnick, die drie tanden wilde kwijt zijn, ontnam hij drie en twintig en hij zou geen enkele hebben laten staan als zij niet uit haar verdooving was ontwaakt en hem had weggeduwd. In beide gevallen was 't er hem om te doen een valsch gebit te verkoopen. Nog verscheidene andere gevallen kwamen ter sprake. De als deskundigen gehoorde geneeskun- digen en tandartsen noemden de haudelwijze vol- komen in strijd met de tandheelkuude en ruw en wreed. Tegen E. werden negen maanden gevaugenis- straf en zeshonderd gulden boete geeischt. Tijdens het onverwacht verblijf van koningin Nathalie van Servie te Parijs, heeft men getracht eene verzoening tusschen haar en den ex-koning Milan tot stand te brengen. De poging is echter niet geslaagd, zooais bbjkt uit eeu brief, die koningin Natalie aan een harer aanhangers te Belgrado heeft geschreven. Deze brief was van den volgenden inhoud De Almachtige God zelf zou mij er niet toe kunnen brengen mij met dit levende monster te verzoenen, want ik ken geen man, die ellen- diger, lager en meer karakterloos man is dan hij. En geloof vrij dat ik elken avond, voordat ik ter ruste ga, God bid dat Hij zelfs in mijn droom dit monster niet voor mijn oogen doe verschijnen. Wanneer ik slechts de gedachte gekoesterd had dat individu, dat niets menschelijks heeft, nog eenmaal te ontmoeten, zou ik de verachting vau geheel Servie en van de beschaafde wereld verdienen. Ik verzoek u dit aan al mijn vrienden te zeggen. Een jonge man te Cummingsville, in Noord- Amerika, had reeds zooveel van huwelijken gehoord die in luchtballons, mijnen enz. enz., gesloten waren, dat hij besloot om ook op heel bijzondere wijze te trouwen en wel te paard. Op den trouwdag reden bruid, bruidegom geeste- lijke en getuigen te paard naar de uitgekozen plaats. De bruid en de geestelijke hadden nooit te paard gezeten en de bruigom was ook een alles behalve goed ruiter maar toch kwamen zij gelukkig aan het einddoel en nu zou de plechtigheid beginnen. Bruid en bruigom konden elkaar de hand niet reiken, omdat zij de paarden met geen mogelijkheid naast elkander konden houden. Na heel wat gesparrel kon eindelijk de geestelijke beginnen te Neen, neen, antwoordde zij snel, reeds berouw gevoelende over die slechte gedachte. De avond eindigde in de beste overeenstemming, een hartelijk, teeder woord van hem en zij was tevreden. Zij scheen zich zelve als een ziek kind toe, dat door den vader verpleegd wordt. En zij liet zich zoo gaarne verplegen dus liep de avond beter af dat het zich eerst liet aanzien. Den volgenden morgen kwam Von Ring om de beveleu van zijn commandant te halen en met opzet sprak hij niet van de voorstelling om de jonge vrouw niet nog meer leed te doen. Laura gevoelde zich beklemdhad zij maar iemand gehad, om haar hart eens aan te luchten. Toen de majoor even de kamer verliet, was zij op het punt te spreken, maar de woorden bestierven haar op de lippeD. Hoe kon zij den jongen officier tot vertrouwde nemen Zij vroeg dus slechts naar de voorstelling van Lucca. Met hoeveel oordeel sprak Von Ring over hetgeen hij gehoord had, en hoe klonk uit elk woord, hoezeer hij het schoone en veredelende in alle kunsten wist te waardeeren. Hoe jammer, lieve mevrouw, dat gij er niet geweest zijt. Hij zeide dit op zoo hartelijken, deelnemenden toon, dat Laura de tranen in de oogen schoten. Weldra kwam Tancred terug. Hier is een uitnoodiging voor Zondag om bij overste Von Hechtritz te komen dineeren, zeide hij op achteloozen toon. Wij zouden er natuurlijk toch niet zijn heengegaan, maar nu hebben wij met uw ongesteldheid een geldige reden. (Wordt vervolgd.) vragenWeet iemand een reden op te geven, waardoor dit paar niet wettig gehuwd kan worden, dan moet mij Verder kwam de man niet, want zijn paard had hem uit het zadel gegooid. Alle paarden werden door dit voorbeeld opgewouden en liepen in alle richtingen uiteen. De bruigom moest later uit een moddersloot worden opgedolven en de bruid lag midden op den straatweg en moest met een rijtuig naar huis worden gebracht. Zoodra de jougelui weder op de been zijn zal het huwelijk worden ingezegend maar ditmaal op heel gewone en bedaarde manier. De jonge schoone Servische rooverhoofdvrouw, Haidukin Mila, sinds 1880 door de justitie overal vervolgd en nagespoord, is eindelijk gearresteerd en veroordeeld. Mila, die als een prachtige vrouw wordt geroemd, was jarenlang de schrik van de Servische dorpen, waar zij met haar bende tallooze misdaden bedreef. Met eigen hand heeft de hoofdvrouw, die stipt gehoorzaamd werd door haar geheele bende, meer- malen menschen vermoord. En toch viel deze vreeselijke vrouw als een offer van hare liefde. Haar vrieud, een van de bende, was ernstig ziek in een grot gebracht, waar zij hem met onuitputtelijk geduld en met de zachtheid van een moeder verpleegde. Ofschoon herhaaldelijk door haar bende gewaar- schuwd, dat de politie uit een naburig dorp op den loer lag, weigerde zij haar zieke te verlaten. Aan zijn sterfbed werd Mila gearresteerd na eeu wanhopigen strijd, waarbij zij twee soldaten dood- schoot. Zij verdedigde zich zelf voor de rechtbank in eene rede, die anderhalf uur duurde. Geen woord van berouw kwam over hare lippen en met onverstoorbare kalmte hoorde zij haar doodvonnis uitspreken. Te Preszburg had Donderdag een hoogst aandoenlijke terechtzitting plaats. De welgestelde boerin Vatessy, uit Alvar, had, tien jaar ge- leden, haar man, met wien zij in eeu ongelukkig huwelijk leefde, verworgd en het lijk begraven, waarbij zij geholpen werd door hare dochter, die toen eerst veertien jaar oud was. Tengevolge van het ontzettend geheim dat haar drukte, werd het meisje droefgeestig en verviel tot godsdienstwaanzin. Zij drong zoo lang bij haar moeder aan, dat deze haar alle bizonderheden van de daad mededeelde, en trad, toen na een tijdsverloop van tien jaren het geraamte van den vermoorden man gevonden werd, als eerste getuige tegen haar moeder op. Gedurende de behandeling der zaak hadden schokkende tooneelen plaats. Het meisje smeekte haar moeder geknield om de waarheid te zeggen en stiet de moordenares van zich af. Toen de vier kinderen der beschuldigde boerin het ge raamte zagen, barstten zij in snikken uit. De verdediger vroeg vrijspraak op grond van verjaring. De rechtbank veroordeelde de schuldige echter, onder verzachtende omstandigheden, tot zes jaren tuchthuisstraf. I N G E Z 0 N D E N STUKKE N. Onze grenzen. Onlangs las ik in een der Belgische couranten, dat er bij de Tweede Kamer daar te lande een wetsont- werp zou worden ingediend om den vrijen invoer van varkens uit Nederland wederom toe te laten evenwel met de bepaling, dat daarvoor inkomende rechten zullen geheven worden en gekeurd zijn door een gediplomeerd veearts. Volgens het bericht van die courant zullen de rechten niet hoog loopen. Voor onze Nederlandsche landbouwers zal het zeker voordeeliger zijn, dat de varkens met betaling van rechten mogen worden ingevoerd, dan dat zij zonder dit oogluikend kunnen worden binnengesmokkeld, want van eene dergelijke smokkelpartij zijn voor spionnendienst, omkooperij enz. vele onkosten ver- bonden. Het gevolg van de belemmering van den varkensbandel is, dat in Belgie de varkens duurder zijn dan in Nederland. Om het smokkelen van varkens zonder gevaar te kunnen uitoefenen, heeft men een Belgisch grensbewoner noodig op wiens erf de biggen kunnen gestald worden, want hij moet een bewijs geven, dat ze van hem afkomstig zijn. Dat hij dit bewijs voor niets niet afgeeft is licht te begrijpen, de onkosten beloopen daarvoor meestal 1 h 2 frank per bigge. Die onkosten komen natuurlijk ten laste van den Nederlandschen landbouwer. Sedert eenige weken is het toezicht op den frauduleuzen invoer van varkens zeer ver- scherpt. Het bewijs, dat de varkens in Belgie geteeld zijn, moet ook bij het vervoer, door eene verklaring van den burgemeester van de gemeente waarin het vervoer plaats heeft, gestaafd worden. Dit bewijs wordt door den rijksontvauger geviseerd, de vervoerder krijgt een geleibiljet, waarna de kommiezen het aantal biggen nog eens komen nazien. De frauduleuze invoer van varkens, wordt alzoo steeds moeilijker en hoe meer gevaar er aan het smokkelen verbonden is, hoe meer de koopman op schade rekent en dit doet natuurlijk den prijs der biggen dalen. Indien Engeland zijne havens sluit voor het Nederlandsche vee, dan regent het verzoekschriften van verschillende landbouwmaat- schappijeu, dat de regeering pogingen zou aanweuden om dea vrijen invoer van vee wederom te verkrijgen. Leden van de Tweede Kamer en van de Provinciale Staten bemoeien zich met de zaak. Geheel anders is het gesteld als de vrije invoer van vee naar Belgie is verboden, zooais sedert ettelijke jaren met de varkens reeds het geval is. Onze landbouwers hebben door den verboden invoer van varkens reeds veel schade geleden, want meer dan zes duizend biggen worden hier jaarlijks gefokt en naar Belgie uitgevoerd. Ik ken een landbouwer, die in een jaar voor 2000 gulden biggen heeft verkocht. Niemand echter bekommert zich om de verliezen, die de grensbewoners door het verbod van invoer van varkens lijden. Noch de Maatschappij van Land- bouw, noch de leden van de Provinciale Staten en der Tweede Kamer, die altijd veel beloven als zij moeten gekozeu worden, maar op stuk van zaken bitter weinig uitvoeren, hebben pogingen aangewend om den vrijen invoer van varkens te verkrijgen. Het verbod van invoer van varkens door de Bel gische regeering, is een represaille-maatregel, omdat de Belgische grensbewoners de kosten der keuringen en der vergunningen moeten betalen, alvorens zij met hun vee op Nederlandsch groud- gebied mogen gaan weiden. Herhaalde malen zijn er klachten door de Belgische grensbewoners wegens de kosten van keuring en tot verkrijging der vergunningen bij hunne volksvertegenwoordigers ingediend. De leden der Tweede Kamer voor Eecloo en St. Nicolaas hebben die kwestie meermalen in de Kamerzittingen besproken. Zij beweren dat, volgens de tractaten met Nederland, het keuren van vee en het geven van vergunningen kosteloos moet geschieden. De Nederlandsche regeering schijnt met die zienswijze zich niet te kunnen vereenigen en de dupe van die kwestie zijn natuurlijk onze Nederlandsche grensbewoners. Het geld, dat de veeartsen in de provincie van de Belgen opstrijken, wordt op eene zeer spitsvondige wijze, door de Belgische regeering wederom onze grensbewoners uit den zak geklopt. Zooais ik reeds heb aangehaald zal de invoer van varkens inisschien worden toegestaan behoudens inkomende rechten en keuring, wat ook met de schapen het geval is. De onkosten der keuring komen natuurlijk ten laste van den Nederlandschen landbouwer. Bij inlading van vee in schepen, bestemd voor Engeland, geschieden de keuringen ten koste van het rijk, door gouvernements— keurmeesters. Bij invoering van vee in Zeeland uit eene andere provincie van ons laud wordt het vee door provinciale veeartsen op kosten der provincie gekeurd. Mijns inziens ware het niet meer dan billijk, dat ook ons vee, hetwelk aan keuring onderworpen is, vdordat het in Belgie mag worden ingevoerd, op kosten van het rijk of de provincie werd gekeurd. In het belang van onze grensbewoners ware het wenschelijk, dat de vee-keuringen, alsook de invoer van varkens, indien deze niet wordt toegestaan, in de volgende landbouwvergaderingen, zoowel van het vijfde als van het vierde district werden besproken. EEN GRENSBEWONER. Heden viert onze geliefde vader L. VAN DIXBOORN zijnen 80sten verjaardaff, tot vreugde der zijnen, die hem nog lang in hun midden hopen te behouden. Uit aller naam, F. VAN DIXHOORN. 21 Nov. 1891. De Heer en Mevrouw HOTZ-Niek- mans betuigen hunnen hartelijken dank voor de vele bswijzen van belangstelling, bij de geboorte van hunne dochter ondervonden. Ter Neuzen, 20 November 1891. Voor de deelneming en belangstel ling die ik gedurende het langdurig lijden en bij het overlijden van mijn geliefde echt- genoote van zoo vele vrienden en kennissen heb mogen ondervinden, betuig ik mijn oprechteu dank. Ter Neuzen, 20 November 1891. P. J. KLAAIJSSEN. TE OTHENE. De Notarissen C. J. A. Fercken, te Ter Neuzen, en I'. Uregmans, te Axel, zullen ten verzoeke van MARIA DE RUIJTER en de erven van haren ecntgenoot PIETER DE KRAKER, op Vrijdag den 27 November 1891, des voormiddags ten 10 ure, in het openbaar verkoopen 1 PAARD, 7 VARKENS, 2 RUNDEREN, 1 STIER, 1 KALF, 4 KOEIEN, HOENDERS en HANEN, PEENMOLEN, KAR, WIND- MOLEN, GRAANZAKKEN en BALEN, SNIJBAK, CHAIS, BUIL voor vlaszand, eene partij TARWE- en HAVERSTROO, WIT en KLAVERHOOI, GEREEDSCHAPPENeenig GOUD- en ZILVERWERK, 1 Kabinet, Tafels, Dampen, Pluimen Bed- den met toebehooren, Kasten, Naaimachine, Glas- en Aardewerk, Stoelen, Spiegels, Gor- dijnen, Kachel met toebehooren, Ketels, Emmers, Tobben, Ladders, Kruiwagen en wat verder zal worden geveild. Koopen tot en met f 4,kontant.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1891 | | pagina 2