r otografie-lnrichting, SOIREE Gymnastiek. Aardappslbesproeier. Landbouwberichten. Gemengde berichten. Advertentien. TER NEUZEN, 13 November 1891. De rei der wintervermakelijkheden, in den laatsten tijd bij ons schaarsch, zal volgens achter staande advertentie door onze sportmannen der v61o cipede-club geopend worden. Zij, die zich de aangename soirees herinneren, die de vereeniging tweemaal gaf, zullen met genoegeu vernemen, dat, naar men ons meldt, weder een artist van naam zijne medewerking zal geven. VV ij hopen dan ook dat Donderdag a. s. zeer velen op de bovenzaal van het Nederlaudsch Loge- ment zullen zijn, orn eenige uren van ontspanning en genot te hebben. De paarden- en veemarkt op Woensdag alhier gehouden, was ruimer van hoornvee voorzien dan wel vorige jaren, ecbter was de handel daariu niet groot; levendiger was die in varkens, die nagenoeg alien van de hand gingen tot goede prijzen, altkans die meenden, evenals elders, ook voor een klein prijsje in het bezit van een varken te geraken, waren teleurgesteld. De aanvoer bestond uit 28 paarden, 71 stuks hoornvee, 4 schapen en 98 varkens. Van de uitgeloofde 23 premien werden er 21 toegekend en welvoor het schoonste ruinpaard le pr. f 4 en 2e f 2 aan J. P. Scheele; schoonste merriepaard 1" prijs 5 en 2e f 2 aan de Wed. Begheijnschoonste jongpaard le prijs 4 en 2e f 2 aan J. P. Scheele; schoonste veulen f 4 aan Jan de Peijter Jacz.grootste getal paarden f 4 aan J. P. Scheele; schoonsten springstier f 5 aan H. Hartog; schoonste stuk ruudvee uit deze kautons 1" prijs 4 aan J. P. Scheele; idem 2« prijs /2 aan Arie H. Donzeschoonste stuk ruudvee van buiten deze kantons le prijs 4 en 2e 2 aan E. Bake te Assenedebeste baatgevende of kalf- dragende koe le prijs 5 aan Jan de Feijter Jacz. idem 2e prijs 2 aan J. Dekker te Hoek schoonste ruud van 12 jaar oud f 4 aan F. Stael te Axelschoonste kalf 3 en vetste stuk rundvee 5 aan H. Hartog; grootste getal ruuderen f 4 aan JP. Scheelegrootste getal schapen 3 aan Jan de Feijter Jacz.grootste getal varkens 5 aan E. Steijaert te Zuiddorpe. De bekroonden achter wier namen geen woonplaats is aangegeven, zijn in deze gemeeute woonachtig. Door den hevigen storm op jl. Woensdag namiddag werden ook in deze gemeente eenige daken en enkele schoorsteenen beschadigd en schuttiugen omgeworpen terwijl op de wegen eenige boomeu zijn outworteld of takken afgerukt. Op het kanaal werd een zeeschip en kleinere binnenschepen door den hevigen winddruk driftig en werden van de trossen losgerukt. Volgens de bemanning der bier binnengekomen zeeschepen moet het op zee ook verschrikkelijk weer geweest zijn. Volgens geruchten zat er op den Banjaard een driemastschip aan den grond. Als een bijzonderheid wordt ons gemeld, dat op de publieke verkooping van boomen, jl. Woensdag door den notaris Dregmans gebouden op de hofstede Vaartwijk bewoond door den landbouwer De Putter, in de gemeente Axel, een zeer schoone Olm- booin is gekocht voor den buitengewoneu prijs van f 131, door den beer C. Riemens als zaak- gelastigde voor den heer Van Wereld te Botterdam. Onzen lezers in Sas van Gent verwijzen wij naar achterstaande advertentie, waarin door het bestuur der gymnastiek-vereeniging aldaar bekend gemaakt wordt dat onvermogendeu gratis van de lessen kunnen profiteeren. Wij bevelen deze nuttige stichting ten zeerste aan en hopen, dat vele joDgelieden dankbaar gebruik zullen maken van deze belangelooze aanbieding. De Minister van marine brengt ter kennis van zeevarenden dat in de betonning der Wester- Schelde de navolgende veranderingen hebben plaats gehad a. In het Pas van Ter Neuzen verplaatst de roode boei n°. 3, zwarte buiktonnen n0B. 3b, 6, 7 en la, witte buiktonnen n08. 5a en 6 bijgelegd witte buikton n°. 6azwarte buikton n°. 3a is voorzien van een stang met afgeknokten kegel als topteeken. b. In het vaarwater langs den Een- dragtpolder naar Hoedekeuskerkegelegd witte buiktonnen A, B en 0. c. In de Everingen verplaatst witte buikton E la. d. In het Middel- gat; verplaatst witte buikton n°. 13; bijgelegd zwarte buikton n°. 15a. Biervliet. Tot onderwijzer met hoofdacte aan de openhare lagere school in de kom alhier, is benoemd de heer J. Jansen te Hoek. Men schrijft ons uit Biervliet Herhaaldelijk worden voorbeelden van oplichterij in de couranten gemeld. Ter waarsckuwing van landbouwers diene het volgende Op Maandag der vorige week, terwijl de land bouwer V. d. S. afwezig was, komt een onbekende jongen van 15 h 16 jaar bij diens vrouw om een viggen voor den algemeen bekenden L. te IJzendijke. Geld zou later volgen. Deze wist van den geheelen koop niets af en dit bleek eerst in het begin dezer week. De polilie doet onderzoek en naar wij vernemen, hebben zij heden den dader in handen gekregen. Kantongerecht te Ter Neuzen. GEDROOGDE SPOELING. De roeitocht van den heer C. G. Uddgren heeft een goed einde genomen. Hij is Zaterdag- avoud te Londen aangekomeu. Toch was het einde niet zoo goed als hij zelf gehoopt had. Hij kon 't niet verder brengeu dan Calais. De strijd tegen storm en noodweer werd hem te machtig, te meer daar zijn doorzettingsvermogen geleden had door rheumatische koortsen. Het laatste deel van zijn Odyssee was 't moeilijkst. Wij hebben reeds ge- schetst met welk noodweer hij te kampen had op de Zeeuwsche stroomen en wij hebben hem veertien dagen geleden, verlaten, toen hij te Ostende in zee stak. Voortdurend had hij 't weder tegen en dat hij onder die omstandigheden van Gothen- berg tot Calais gebracht heeft, getuigt van bewon- derenswaardige volharding. Zelfs te Calais, hoewel hij daar eenige dagen bedlegerig was geweest, gaf hij 't tegen de ongunst van het weder niet op. Twee malen poogde hij in zee te steken en twee malen moest hij de hulp van een loodsboot iuroepen om terug te keeren. Aan de eigenaardige grootschheid van het onder- nemen, doet het gewijzigd slot van dezen roeitocht niets af. De afstand van Gothenberg tot Calais geroeid te hebben is een eenig feit in de roeisport en het boek, dat de heer Uddgren over zijne ervarin- gen zal schrijven, zal een keer te meer bewijzen dat men wat verhalen kan als men verre reizen doet. Vooral wanueer men die verre reizen doet als de heer Uddgren. Van den trein uit Den Haag, die te 4,47 te Delft moest aankomen, is eergisteren de schoorsteen der locomotief in aauraking gekomen met de tele- graafdraden, doordien een telegraafpaal door den stormwind in schuinsche richting was geraakt. De paal werd daardoor uit den grond gerukt en tegen een der waggons geslingerd, waardoor de ruiten verbrijzeld werdei, ten gevolge waarvan een reiziger in het gezicht gekwetst werd. Ook de overkapping der locomotief, waaronder de machinist zich bevindt, werd beschadigd. De trein ondervond daardoor eenig opouthoud. Een koopman in postpapier in den Duvels- hoek te Amsterdam had dezer dagen het buiten- kansje een erfenis van f 17000 te krijgen. Dit gelukje heeft den man echter niet trotsch gemaakt. In plaats van zijn matten te rollen en zijn huishouden over te breugen naar een andere buurt, meer in overeensteraming met zijn rang en stand, is hij niet slechts in den Duvelshoek blijven wonen, maar deelt hij zelfs broederlijk zijn centen met zijn medebewoners. De kroegen in de buurt ontvaugen dagelijks van hem en zijn talrijke warme vrieuden drukke bezoeken, en in verscheiden ge- zinnen verkondigen cadeautjes van allerlei aard de edelmoedige mildheid van den gever. Waar werd oprechter trouw ter wereld ooit gevonden 'tis nu maar te hopen ,dat zijn weldaden eenmaal zullen worden vergolden, want het zou niet on- mogelijk zijn, dat het spoedig noodig zal zijn. Men schrijft uit 's Hertogenbosch, 10 Nov. De steeds voortdurende avondwoelingeu, die veler ergernis wekken en waarbij, vooral in de laatste dagen, de politie op grievende wijzegesard wordt en verschillende agenten door steenworpen verwond werden, hebben den burgemeester in de nood- zakelijkheid gebracht heden andermaal eeneprocla- matie uit te vaardigen tot kennisgevmg aan de ingezetenen, dat om aan die straatschandalen voor goed een einde te maken, de politie instruction heeft ontvangen, om van nu af aan met onver- biddelijke gestrengheid op te treden, zonder onder- scheid te maken tusschen nieuwsgierigen of baldadigeu. Een zeer eigenaardig voorval had onlangs bij de Belgische spoorwegen plaats dat zelfs in dezen tijd, waarin geen week voorbijgaat, zonder een mededeeling over een of ander ongeval op een spoorweglijn nauwelijks ziju gelijke zal viuden. De van Duitschland komende exprestrein naar Ostende buigt bij Leuven van den weg naar Brussel af en gaat direct over Mecheleu door, zonder de Belgische hoofdstad aan te doen. Men kan zich dus de verbazing voorstellen van de beambten van het Noorderstation te Brussel, toen zij onlangs des nachts twee uur plotseling den exprestrein naar Ostende zagen binnenstoomen. De trein was een- voudig op verkeerde rails geloopen. In plaats van in Leuven op de rails in de richting Mechelen te gaan, had de trein, door valsche signalen, zegt men, misleid de route naar Brussel genomen. Het is te begrijpen, dat het zeer lastig voor den stations- chef was, te beslissen, wat men met een dergelijken uit de lucht gevallen exprestrein moest uitvoeren. Men besloot hem op een zijliuie in aansiuiting met de hoofdlijn naar Ostende te brengen. Op alle kleine stations, waar de trein aaukwam, keken de beambten hem als een spook aan. Dikwijls werd zelfs uit de signaalhuisjes de passage geweigerd. In dit geval stoomde de trein tot dicht bij het huisje en de machinist begou met den baanwachter te onderhandelen. Welke trein is het dan? vroeg de wachter. Exprestrein naar Ostende, zeide de machinist. Maar wat hebt gij dan hier te zoekeu Er is mij een verkeerd spoor gewezen Onmogelijk Is het dan werkelijk de expres voor Ostende Ja verduiveld, en laat mij nu passeeren, ik ben reeds twee uur te laat. Zoo ging de zwaarbeproefde trein door, met luid gegil zijn onverwacht bezoek aankondigende. Wat de passagiers er over dachten, wordt niet medege- deeldhet laat zich echter wel raden. Te ver- wonderen is het, dat er geen ongelukken gebeurden, daar de liju van Brussel naar Ostende 's nachts door vele goederentreinen wordt bereden. De regeering heeft een streng onderzoek bevolen. AANBESTEDING. Op Vrijdag 27 November 1891, des voormiddags ten 11 ure, aan het gebouw van het Provinciaal Bestuur te Middelburg, van Het op diepte houden van de buitenhavens van het kanaal door Zuid-Beveland. (Baming 8,800 per jaar.) Z EETUDINGEN. Van 10 tot en met 12 November. a Van 10 tot en met 12 November werden langs de Oostsluizen alhier 51 binnenvaartuigen op— en 53 afgeschut CORRESPO N E TI E. Aan M. te P. Heden was geen plaats meer voor ingezonden stukkeu, dus tot een volgend nummer. Bed. Heden overleed na een zeer langdurig, doch geduldig lijden, mijn innig geliefde echtgenoote TRIJNTJE IIERDEKS VAN DER WERE, in den ouderdom van 37 jaar en 8 maanden. Zwaar treft mij dit verlies, doch ik hoop in Gods wijzen raad te berusten, die geen rekenscbap van zijn daden geeft. Ter Neuzen, 10 November 1891. P. J. KLAAIJSSEN. 1 V oor de vele bewijzen van deelneming, ondervonden bij het overlijden van onzen geliefden vader, behuwd— en grootvader betuigen wij onzen hartelijkeu dank. Ter Neuzen, 13 November 1891. Uit aller naam, Wed. J. DE ZEEUW. Voor de treffende bewijzen van achting en vriendschap, op Zaterdag jl. onder vonden, betuigt ondergeteekende, oud-onderwijzer van Ossenisse, zijnen oud-leerlingen en vrienden, welke daartoe hebben bijgedragen, zijnen hartelijkeu en oprechfen dank. St. Jansteen, 10 Nov. 1891. J. VAN GASSEN. Donderdag 19 November 1891, op de bovenzaal van den heer F. A. SUSIJN. Aanvang 's avonds 1\ uur. Voor het buitengewoon lidmaatschap zich aan te melden bij het bestuur of bij den heer F. A. Susijn, te Ter Neuzen. De Gymnastiek-vereeniging ;/T. H. O. R." te SAS VAN GENT heeft besloten tot het oprichten eener niet betalende volksklasse. Jongelui boven 16 jaar, die daaraan wenschen deel te nemen, ver- voegen zich bij den Secretaris der vereeniging A. G. STUBB£. Zij die uitorlijk voor 25 December a. s., een AABDAPPELBESPBOEIEB, merk l'Eclair n° 1, bij mij bestellen om in het voorjaar te leveren, ontvangen die met gebruiksaanwijzing franco te Hulst voor f 20. Hontenisse, Nov. 1891. J. A. PATEER Ez. Tholensstraat 59, Ter Neuzen. Zondag en Maandag 15 en 16 November a. s. gesloten. Zitting van Yrijdag 6 November 1891. l croorileclil I. M., boerenknecht te Axel, ter zake van straatschenderij tot eene boete van f 3, subsidiair 3 dagen hechtenis. P. D., landbouwer te Ter Neuzen, ter zake van het laten loopen van vee in eens anders tuintot eene boete van f 5 subs. 1 dag hecht. W. L., te Londen, E. P. A., G. M. en R„ te Goole, J. R., te Leith, C. P., te Kopenhagen, G. M., te Hull, W. en M., zonder bekende woonplaats, alien stoomboot-gezag- voerderster zake van het met te groote snelheid varen op een rijks-kanaalieder tot eene boete van/25, subs, dagen hecht. P. E.. arbeider te Koewacht, ter zake van het visschen op een uitsluitend in gebruik gegeven plaatstot eene boete van 5, subs. 2 dagen hecht. A. A. G., zonder beroep te Ter Neuzen, ter zake van strooperij tot twee boeten elk van 3, subs. 3 dagen hecht. voor elke boete. P. E., C. G., P. v. d. W., alien zonder beroep te Ter Neuzen, ter zake als vorenieder tot eene boete van 1, subs. 2 dagen hecht. J. D., A. R., J. v. d. D., S. M., E. L., alien zonder beroep te Ter Neuzen, ter zake als vorenieder tot eene boete van /0,50, subs. 1 dag hecht. J. C. d. R.. werkster te Ter Neuzen, ter zake van het rapen van schelpvisch op de werken van een dijktot twee boeten elk van 3, subs. 3 dagen hecht. voor elke boete. J. S. en M. II., arbeidsters te Ter Neuzen, ter zake als voren; tot eene boete van 2, subs. 2 dag hecht. J. P. d. E., zonder beroep te Ter Neuzen, ter zake als vorentot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. J. A. S. en A. L. d. D., zonder beroep te Ter Neuzen, ter zake als voren; ieder tot eene boete van 1. subs. 1 2 dagen hecht. A. J. V. en J. J. V., zonder beroep te Ter Neuzen, ter zake als voren; ieder tot eene boete van /0,50 subs. 1 dag hecht. A. T., winkelier te Westdorpe, en P. J. d. M., metselaar te Hulst, ter zake van openbare dronkenschap ieder tot eene boete van 3, subs. 3 dagen hecht. C. d. D., matroos te Ter Neuzen, ter zake als vorentot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht. Allen in de kosten. *1"ijSesPi',>keii s C. d. M., zonder beroep te Ter Neuzen, ter zake van strooperij de kosten te dragen door den Staat. In de maand Februari jl. las een veehouder uit het Land van Ileusden in het Weekblad «Eloralia", een beknopt stukje over dit veevoeder, hetgeen aanleiding gaf tot hetnemenvan eene proef. Die proefneming viel zoo gunstig uit, dat spoedig een aantal veehouders geregelde verbruikers werden en daarbij zeer bevredigende uitkomsten verkregen. Wij zijn in de gelegenheid geweest op verschillende stallen de resultaten van de gedroogde spoeling uit de Nederlandsche Gist- en Spiritusfabriek te Delft waar te nemen en wij aar- zelen geen oogenblik. dit voedermiddel met alle vrijmoedig- heid aan te bevelen. Het wordt in vele streken reeds toegediend aan allerlei soort van vee paarden, mest-, melk en fokvee en aan varkens. Aanvankelijk vreesden wij, dat bij het melkvee de spoeling ongunstigen invloed zou oefenen op het gehalte der boter, doch de ondervinding leerde ons, dat de spoeling niet alleen zeer gunstig werkt op de melkafscheiding maar ook dat de hoedanigheid der boter niets te wenschen overlaat. Het vee dat verleden winter met spoeling werd gevoederd, hield zich bovendien uitstekend gedurende het thans afgeloopen weiseisoen. Daar het vleesch van vee, dat met natte spoeling gemest wordt, nooit de eer heeft gehad bijzonder in onzen smaakte vallen, koesterden wij de vrees, dat de kwaliteit van het spoelingspek ook minder zou zijn. Toen onlangs een aantal met gedroogde spoeling gemeste varkens geslacht waren, hebben wij daarna een opzettelijk onderzoek ingesteld, en gewerd ons een zeer gunstig getuigenis omtrent de hoedanig heid van dat spek. Bij vergelijkende proeven was ons reeds gebleken, dat vooral bij de tegenwoordige duurte der granen, de gedroogde spoeling een beter en goedkoopermestingartikel is dan b. v. ma'is en erwten. Zooals onzen lezers bekend is, wordt de gedroogde spoeling uit de welbekende Delftsche fabriek verkocht onder controle der Rijks-Landbouwproefstations. De verkoopers waarborgen een gehalte van 24 percent eiwit en 6 percent vet. De koopers kunnen het gekochte voor rekening der verkoopers laten onderzoeken en blijkt dan, dat het gewaarborgde gehalte niet aanwezig is, dan worden de ontbrekende kilo's eiwit en vet, naar evenredigheid bijbetaald. Stelt men b. v. de prijs der spoeling op 8 per 100 kilo en het gewaarborgd ge halte op 30 percent eiwit en vet te samen, dan wordt 27 cent per kilo eiwit en vet bijbetaald wanneer blijkt, dat het gewaarborgd gehalte ontbreekt. Tot voor een paar maanden werd de gedroogde spoeling korrelvormig opgeleverd, maar sedert heeft ze meer de gedaante van gemalen graan. Dit is een gevolg van de verandering van productie op de fabriek aangenomen. Deze wijziging verwekte echter bij vele afnemers argwaan. Vooral in meel- vormige bestanddeelen wordt dikwijls zoo ontzaggelijk geknoeid en velen vreesden, dat ook deze verandering geen verbetering zou zijn. Het is ook ons niet onbekend, hoe sommige fabri- kanten gansche scheepsladingen rommel inslaan om hunne producten er mede te vervalschen. Ten einde alle onzekerheid dienaangaande weg te nemen, besloot een der geregelde verbruikers van elke soort een monster op te zenden naar het Rijks-Landbouwproefstation te Breda. Uit eene missive van den heer directeur dier inrichting dd. 27 Augustus jl. no. 4035, bleek het volgende De korrelvormige spoeling bevatte 25,5 percent eiwit, 9,4 percent vet, 29,2 percent zetmeel, 16,6 percent celstof, 6,2 percent minerale bestanddeelen en 14,1 percent vocht. De meelvormige spoeling hield 26 percent eiwit, 12,7 percent vet, 35,9 percent zetmeel, 12,7 percent celstof, 3,4 percent minerale bestanddeelen en 9,3 percent vocht. De zuiverheid was van beide soorten goed. De meelvormige spoeling bevatte derhalve 0,5 percent eiwit, 3,3 percent vet, en 6,7 percent meer zetmeel dan de korrelvormige. Uit dat scheikundig onderzoek bleek alzoo, dat de nieuwe bereidingswijze te verkiezen is boven de oude. Vooral de meel vormige spoeling bezit een aanmerkelijk hooger voedergehalte dan gewaarborgd wordt. Deze soort heeft nog dit voor, dat ze door meerdere droogte, minder aan spoedig bederf onder- hevig is. Indien men met den prijs der gerst tot basis, een kilo eiwit rekent op 32 cent, een kilo vet op 18 cent en-een kilo zetmeel op 6 cent, dan zou de meelvormige per 100 kilo 1,15 meer waarde hebben, dan die bereid naar de oude methode. De gedroogde spoeling werd ook buiten mededinging tentoongesteld op de landbouw-tentoonstelling te Waalwijk. Ofschoon voor deze categorie geene prijzen uitgeloofd waren, besloot het uitvoerend Bestuur toch, op eenparig advies der jury, aan dit artikel eene lodijke onderscheiding toe te kennen. D. P. N. 10 11 Duits. s.s. Eng. s.s. idem idem Spaans. s.i Eng. s.s. idem Belg. s.s. Spaans. s.i s.s. VLAG. NAAM. M3. Van en naar. Lading. M Eng. s.s. idem idem Eng. sch. Zweed. s.s Eng. s.s. Ned. s.s. Eng. s.s. idem Ned. s.s. Eng. s.s. Era. sch. Voor Ter lemen Brittania 2716 Middlesbro Falcon 1251 Hull River Derwent 2272 Londen Universal 3661 Bilbao Van Ter Neuzen Abril 3824 Bilbao Warkworth 1974 New-Castle River Lagan 2272 Londen Schaldis 866 Kingslynn Galea 3115 Bilbao Amelie 3537 Antwerpen Voor Gen! i Ravenshoe Isle of Elba Spindrift St. Benoit Runa 1141 2668 2003 218 953 Van G>ent i Seabelle Talisman Aire Ravenshoe Prima Isle of Elba 2152 2025 1763 1141 1779 2668 Goole Bonnes Londen La Rochelle Scliredaw Londen Leith Goole idem Aarhuus Bonnes Voor Selzaete t Marie Henriettel 419 I Marans ruw ijzer kolen stukg. minerie ledig stukg. idem macadam ledig idem stukg. kolen stukg. gerst ledig stukg. idem idem idem zemelen ledig gerst OJP

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1891 | | pagina 2