Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- Vlaanderen. No. 2764. Zaterdag 7 November 1891. 31e Jaargang. COLLECTE PaardQn~ sn Yssmarkt AANKONDIGrlNG. IN TWIltTKMIft. Binnenland. ABONNEMENT: Bij deze coiirant behoort een bijvoegsel. ten behoeve van de door den hagelslag zeer geteisterde on- en minvermogende landbou- wers in de proviucie Noord-Brabant. FEUILLETQN Mil ZEIS! HE (01R1VT m Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postVoor Nederland f 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIEN. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Bit bind vcMchtjnt Olnsdag- en Vrijdngavond blj den nitgever P. J. VAN BE SANDE te Ter Nenzen. Bij Koniuklijk besluit van 12 October 11., N 41, is machtiging verleend, ter tegemoetkoming in den nood dier slachtoffers, door het geheele Rijk eene collecte te houden. Hoewel weteude dat de collecten voor allerlei weldadige doeleinden elkauder snel opvolgeu en dat er zeer veel geeischt wordt van de algemeene lief- dadigheid, wagen wij het tocb, met het oog op den grooten nood van de hard getroffen landlieden, de collecte met aandrang aan te bevelen, in het vertrouwen dat de bede om hulp niet onverhoord zal blijven. De collecte zal in deze gemeente worden gehouden 9 en 10 a. s. Ter Neuzen, 5 November 1891. Burgemeester en Wethouders dier gemeente, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN maken bekend, dat in die gemeente zal worden gehouden op Woensdag, 11 Novem ber 1891. Ter Neuzen, 2 November 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. Burgemeester en Wethouders der gemeente AXEL, brengen ter algemeene keunis dat over- eenkomstig 2 van art. 27 van het Reglement op de Wegen en Voetpaden in Zeeland, Provin- ciaa! blad n°. 2 van 1887 gedureude eene maand, van 15 November 1891 tot 15 December 1891, dagelijks op de werkuren ten gemeentehuize voor ieder kosteloos ter inzage ligt een van Gedeputeerde Staten van Zeeland ontvangen ontwerp van wijziging van den ligger der Wegen eu Voetpaden in de voor- noemde gemeente, met de kaart, alsmede dat gedu- rende dien termijn schriftelijk bezwaren kunnen wor den ingebracht bij Gedeputeerde Staten voornoemd. Axel, den 7 November 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. J. OGGEL, Burgemeester. J. V. D. SCGOONAKKER, Secretaris. Naar het Duitsch. 8) Eenige dagen waren verloopen eu de tnajoor was weder aan ziju gewone bezigheden gegaan, terwijl Laura zich met de huishouding bezig hield en hier en daar kleine verauderingen maakte, die zij noodig oordeelde. Intusschen was hetgeen haar toebe- hoorde, gekomen. De oude meubels harer moeder waren voor het grootste deel verkocht, alleen de dingen waaraan zij gehecht was zooals haar schrijf- tafeltje en de kleine snuisterijen die hare kamer haddeu versierd, had zij er uit gehouden. Toen de majoor thuis kwam, begroette Laura hem eenigszins verlegen. Gij zult het toch wel goed vinden, beste man, dat ik mijn schrijftafel in de plaats van de andere heb gezetik ben zoolang aan die tafel gewoon en gevoel me meer thuis als ik er voor zit. Zij bracht hem er heen. Zooals gij wilt, lieve Laura, zeide Taucred een blik slaande op het meubel dat Laura geheel met de vazen en andere voorwerpen, die er altijd op T^olitieli Overziclit- De Franschen beginnen zich al meer en meer ongerust te maken over de bezetting van Egypte door de Engelschen. Gedurig wordt openlijk of bedekt gevraagd „wanneer gaat gij uit Cairo En dan antwoordt John Bull evenals zekere barbier //On rase gratis demain." Zelfs het bezoek van de Fransche vloot aan de reede van Spitheac heeft den Brit niet anders kunnen stemmen. De Paruellisten geven zich alle moeite om op Parnell's zetel (Cork) hun kandidaat te plaatsen. John Redmond moet den ongekroonden Koning van Ierland vervangen. Tegenover dezen staat de boterkooper Slavin. Met vuisten en stokken wordt soms gevochten eu Dillon ligt aan de gevolgen der stokslagen ziek. Als een staaltje hoe het er toegaat diene het volgende De partijgangers van Redmond hadden een fakkeltocht op touw gezet en stieten op een stoet anti-Parnellisten, waarna een gevecht ontstond en de Parnellisten met een hagelbui van steenen werden begroet. Redmond's hoed werd ingeslagen en hij zelf aan het hoofd gewond, O'Connor kreeg met een politiestok een slag in den nek. Een schandelijk complot is te Cork aan het licht gekomen, dat niets minder ten duel had dan mishandeling of vermoording van Dillon, als hij op den terugtocht was van de meeting te Mayfield. Vier mauneu waren in hin- derlaag gelegd. Gelukkig, dat een vrouw uit de buurt de woordeu had gehoord vau de schavuiten, toen de afspraak werd gemaakt en luidde begon te roepen „moordenaars toen het rijtuig kwam aanrollen. De schurken maakten zich toen uit de voeten. Door de politie worden maatregelen ge- nomen om deze verregaande baldadigheden te be- letten. Met zegt, dat er van de schavuiten, die betaald worden, bekend zijn. Over de Afrikaansche toestanden zijn de berichten voor Duitschland niet rooskleurig. De civiele gou verneur baron Von Soden, is te optimistisch en meent, dat alles van de kust uit kan worden bestuurd en de toestand in het binnenland niet zoo erg verontrustend isanderen zeggen, dat Duitschland groote somraen gelds moet opofferen, teneiude troepen uit te rusten, die de oproerige stammen tuchtigeu en de karavaanwegen beschermen, terwijl er tegelijk troepen moeten beschikbaar worden gehouden, om naar bedreigde punten te worden gezonden. De Engelschen houden er flinke troepen op na en de Belgeu beletten den uitvoer vau ivoor op het Congo- gebied. De belasting op het ivoor brengt lang zooveel niet op als men verwachtte en is niet eens voldoende om de talrijke aan de kust gevestigde ambtenaren te bezoldigen, die meenen met de pen Afrika te kunnen besturen. Uit de kolonie kan veel komen, zeggen lieden die met Afrika bekend zijn, maar er moet eerst veel ingestoken worden. Niet Von Soden maar Wissmauu is de rechte man in de Duitsche kolonie, hij is een man van ervaring, hij verstaat de kuust om Arabieren, Indiers, In landers met een vriendelijken lach om den vinger hadden gestaan, had geordend, terwijl zij de voor werpen van de andere schrijftafel hier en daar in de kamer had verdeeld. Waar zullen we nu met de andere schrijftafel heen Ik weet er geen andere plaats voor dan op den zolder. Maar, Tancred, ik zie wel dat je niet tevredeu met die schikking bent. Wel zeker, Laura. Neen, neen, ik zie het aan je. Zij behoorde aan mijn goede vrouw, antwoordde de majoor. Eu je hebt liever dat ik die gebruik, zeide Laura, waarop de majoor geen antwoord gaf eu naar zijn kamer ging. Kort daarop hoorde hij, hoe men met meubels heen en weer sleepte en terugkomende vond hij de schrijftafel zijner eerste vrouw weder op de gewone plaats staan, terwijl die van Laura naar den zolder werd gedragen. Maar Laurariep hij verwijtend, zoo had ik het niet bedoeld. Zoo is het je. liever, beste man, zeide zij vrien- delijk, waarop hij haar met een toestemmend knikje teeder omvatto. Den volgendeu dag zat de jonge mevrouw Von Olefeld aan het tafeltje van haar voorgangster aan eene vriendin te schrijven. Plotseling hield zij op, te winden, maar ook, wanneer het noodig is, flinke klappen uit te deelen. Het conflict tusschen Chili en de Vereeuigde Staten van Noord—Amerika is nog niet tot een goed einde gebracht. Op den eisch tot schade vergoediug heeft de Chileensche Minister van het betrokken departement geautwoord, dat de gestelde eischen bedreigingen bevatten, die al werden zij ook niet met verontwaardiging afgewezen, toch niet aan te nemen waren. Hij twijfelt niet aan de oprechtheid en nauwkeurigheid van den kommau- dant der Baltimore bij diens onderzoek naar het gebeurdede Minister erkent echter alleen de jurisdictie van zijn eigen land betreffende de be straffing der schuldigen. De wettige autoriteiten van Chili zijn een onderzoek begonnen en de tijd is nog niet gekomen, zegt de Minister, om iets dienaangaande te openbaren. Later zal de uitslag aan den gezant worden medegedeeld. Wij zien, de Chileensche regeeeing laat zich door de groote republiek niet zoo maar over staak zetten. Dat de berichten over het in gereedheid brengen van oorlogschepen door de V. S. zeer overdreven zijn, wordt algemeen geloofd en dat het tusschen de beide republieken tot een vredebreuk zal komen, wordt heelemaal niet geloofd. Op zijn hoogst wordt de gezant te Santiago teruggeroepen, om door eeu anderen vertegenwoordiger te worden vervangen. Sommigen meenen, dat de gausche zaak niets anders is dan eeu verkiezingsmanouvre, waaraan het mandaat vau Patrick Egan, den gezant, dan zou worden opgeofferd. In de V. S. ziju de verkiezingen reeds in gang, de gouverneurs-verkiezingen in Ohio leveren belache- lijke maar tevens treurige voorbeelden van het wroeten en woelen der partijschappen. De demo- kraten en de republikeinen luchten mekaar niet. Overigens is het nieuws uit de Nieuwe Wereld zoo schaarsch, dat men per telegraaf uit New- \ork meent te moeten melden, dat een paar Duit sche officieren in een trein in Chili beleedigd zijn. Door den Minister van Binnenlandsche Zaken is aan de Commissarissen der Koningin in de onder- scheiden provincien een circulaire gezonden ter mede- deeling, dat de laatstelijk, in 1889, door den Minister van Oorlog vastgestelde beschikking tot regeling van de vrijwillige oefeningen in den wapenhandel door den tegenwoordigen Minister van Oorlog is gewijzigd en aangevuld. Blijkens deze nadere°be- schikking wenscht deze Minister aan bedoelde oefeningen geleidelijk verdere uitvoering te geven, ook door de gelegenheid tot deelneming aan zoo- danige oefeuingen, zooveel mogelijk, open te stellen in gemeenten waar geen garnizoen ligt en waar voor de oefeningen der schutterijen geen instructeurs van het leger worden- beschikbar gesteld, en tevens, ten einde het verkrijgen van goede uitkomsten te bevorderen, meer eenheid te brengen in de toepassiug van de regeling dier oefeningen. de vreemde tafel en de haar onbekende voorwerpen maakten dat zij zich niet recht thuis gevoeldein nadenken verzonken, vroeg zij zich af, of het wel verstandig was geweest de opvolgster te zijn ge- worden eener vrouw die zoo betreurd werd en zij begon zich als eene indringster te beschouwen. Met de hauden in den schoot gevouwen, zat Laura te bedenken hoe zij doen zou, om al meer en meer de liefde van haar man te winnen en hem het gemis zijner overleden vrouw te vergoeden. Was dit niet haar heilige plicht Gebood de dankbaarheid haar dit niet? Plicht? Dankbaarheid? Zijbegafzicb naar het veuster en drukte haar gloeiend voorhoofd tegen de koele ruiten. Hoe haatte zij op dit oogenblik deze twee woorden, hoe gaarne had zij ze teruggenomen en iu hun plaats liefde gezegd. Zij achtte en vereerde den man, die haar zijn naam had geschonken, zij hield zelfs veel van hem, maar de liefde waarvan zij wel eens in haar jeugdige droomen had gedroomd, gevoelde zij nog met voor lancred. Maar met wat goedeu wil moest die toch komen. Met goeden wil? Had ware liefde dien noodig? Angstige twijfel begon haar te bekruipen en zij snelde naar de earner van haar echtgenoot. Tancred Een zeer beiangrijk staatsstuk kan, volgens den Haagschen correspondent der N. Gr. Ct., dezer dagen worden tegemoetgezien, nl. het rapport der Staatscommissie tot onderzoek naar den toestand van het materieel onzer marine. Ben ik wel inge- licht, aldus schrijft hij, dan zou die commissie een waar, doch daarom ook zeer treurig tafereel over onze scheepsmacht opgehangen hebben en krachtige versterking van onze vloot aanbevelen binnen een met al te ruimen termijn, ik meen van vijf jaren, Zij zou daarvoor een opzettelijke leening van 60 millioen willen sluiten. Met dit inderdaad niet al te bescheiden, maar ook geenszins overdreven bedrag zou men dan een voldoende scheepsmacht kunnen verkrijgen voor de verdediging van onze kusten en zeegaten en tevens enkele groote vaar- tuigen voor de bescherming onzer overzeesche be- zittingen. Verder zou het getal onzer kleine schepen en torpedobooteu tot een voldoend cijfer worden opgevoerd, terwijl er mogelijkheid zou bestaan dat wij na een jaar of vijf een vloot zouden bezitten van schepen, die, zooal niet alien van de nieuwste typen, toch zeker door moderne eonstructie, snelle vaart en bewapening met 't beste, wat thans in Europa wordt aangetroffen, zouden kunnen wed- ijveren. Men zegt, dat de nieuwe Minister van Marine, de voorstellen der commissie grootendeels tot de zijne makende, met eeu zoodanig grootsch plan zal voor den dag komen. Men meldt, dat de Minister van Buitenlandsche Zaken naar Parijs is vertrokken, naar men wil met het oog op onderhandelingen over onze handels- verhoudingen met Frankrijk. De Iransche gezant aan ons hof, de heer Legrand, bevindt zich thans ook te Parijs. Wederom ontvangt het Hbl. meededeeling van een ernstige klacht omtrent de behandeling, die Nederlanders, aan den Congo gevestigd, hebben te verduren van ambtenaren van den Vrijstaat. De berichtgever van dit blad schrijft namelijk het vol gende uit Brazzaville van 8 Sept. jl: Daar juist komt een stoomboot van de Missie en brengt weer treurig nieuws van boven. De nieuwe gouverneur de Belgische majoor Wahis, opvolger van den onlangs overleden heer Coquilhat, die me dio Augustus Leopoldville had bezocht en zich toen even beleefd als welgezind tegenover de Nederlanders had betoond vertrok met de stoomboot ffVille d'Anvers' naar den Boven—Congo en kwam dus ook bij onze factorij Lulanga aan den mond der Lulanga- rivier. De Hollandsche vlag wapperde boven het huis. Majoor Wahis kwam aan wal, en zonder zelfs onzen agent te begroeten,begon Zijne Excellentie te schreeu- wen haal neer die vlag haal die vlag neer De Nederlaudsche haudelsagent maakte hem opmerk- zaam, dat Nederland, overeenkomstig de Berlijnsche akte en die tusschen Nederland en de ^Association Internationale Africaine" gesloten, volkomen recht had de eigen vlag te voeren. Maar hij werd toen nog woedender en schreeuwde maar steeds haal neer die vlaghaal neer die vlagik ben de gouverneur en ik heb geen autorisatie gegeveu om Beste Laura, wat wensch je Niets, ik wilde je maar even zien en je stem hooren. Gevoeldet ge u eenzaam Zij was nu zijn schrijftafel genaderd en zag dat hij zijn pen nederlegde en zich naar haar omwendde. Och, ik zie wel dat ik je stoor, wat werk je nu Ik zit proeven te verbeteren. Het is een vreeselijk vervelena werk. Je blijft dus eigenlijk liever alleen, niet waar Wel neen, beveling, maaren als tot afscheid kuste hij haar op het voorhoofd. Laura zag dat hij beter kon voortwerken als hij alleen was, maar toch was zij ontstemdde overleden vrouw mocht immers helpen Waarom kon zij ook niet een gedeelte vau zijn arbeid overnemen Was die andere zooveel knapper dan zij, hij kon in elk geval de proef nemen. Zij zette zich weder voor de schrijftafel en trachtte iiaar brief af te maken. Maar zij was niet in staat een enkelen zin op het papier te zetten. Die Heine schaapherder van porselein greinsde haar zoo zonderling aan, het was of zijn handjes en voetjes begonnen te bewegen. Ik kan niet schrijven riep zij, haar pen weg- werpend.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1891 | | pagina 1