Gemengde berichten. TER NEUZEN, 27 October 1891. zij angstig. De fljajpop, ,avog hpen, pp foegftf #iclft, yroegtijdig ~R£CHTSZAKEN. ArroudissemeHts-rechtbank te Mddelbnrg. van de staatsbegrooting werd gebracht bijaldien verhooging van de provinciale bijdrage bezwaar ontmoette. [n vergelijking toch met de millioenen die van rijkswege ten behoeve van handel en scheepvaart worden uitgegeven, ware meerdere staatshulp aan de zwaar gedrukte calamiteuse polders wel te verdedigen. Bij de commissie van burgemeesters voor den bagelslag in Noord-Brabant is tot heden ont vangen een bedrag van 29,108,15. Met belang- stelling wordt uitgezien naar de opbrengst der collecten in alle gemeenten van ons land, waarmede reeds een aanvang is gemaakt. In de op Vrijdag 30 October a. s. te houden vergadering van den gemeenteraad komen de vol- gende punten in behandeling vaststellen gemeente- begrooting 1892adres G. van der Peijl betrekkelijk afstand grond en bouwen buizen af- en over- schrijvingen begrooting 1891beslissen omtrent aanbestedingen schoonbouden,verwarmen enz. school- lokalen en bouwen wackthuis voor de politie inge- komen stukken en mededeelingen. De heer J. P. Tazelnar, predikant bij de Christ. Ger. gemeente te Weesp, heeft voor het beroep bij die gemeente te Sexbierum bedankt. Voor de vrije— en ordeoefeniugen der gymnas- tiek zijn te Middelburg geexaroineerd en o. a. toegelaten, de heeren J. Risseeuw te Hoek en J. H. Kohler te Groede. Heden werd alhier door Burg, en Weth. aanbesteed het schoonbouden, verwarmen en ver- lichten der scholen in 1892. Voor het schoonhonden en de zorg voor ver warmen en verlichten van school A hadden inge- schreven de heeren P. J. Versluijs, voor /164,7k met of f 134,74 zonder bijlevering gebroken glas- ruiten en F. van Driessen, voor /120. Voor school B de heeren P. J. Versluijs, als voor school AK. de Vos, voor f 132 zonder bijlevering glasruiten en F. van Driessen voor f 120. Voor school C de heeren W. Dees, met glasruiten voor 150 en B. Willems, idem voor f 98. Voor het verwarmen en verlichten perlOOuren schreven in voor school A de heer P. J. Versluijs, voor verwarmen 2,59, verlichten f 1,19 voor school B de heeren P. J. Versluijs, voor verwarmen f 2,59, verlichten f 1,19 en K. de Vos, voor verwarmen 2,40, verlichten 1,30. Voor school C de heer A. Brakman, voor ver warmen f 2,99, verlichten f 1,74. Voor de levering steenkolen gemeentehuis door de heeren P. J. Versluijs, per 1000 kilo ruhr- schaalkolen voor f 11,80 en J. A. Stellingsma, voor f 10,74. Voor het bouwen van een wachthuis voor de politie werden ingeleverd 3 biljetten n. 1. van de heeren H. van de Velde, voor 412,50; P. A. Mielen, voor /412 en P. D. Stoffels, voor 385. Naar wij vernemen zal de nieuwe provinciale stoomboot »de Zeeuwsch-Vlaanderen", binnen 2 of 3 weken in de vaart komen. De beide nieuwe booten zullen grootendeels den dienst te verrichten hebben tusschen Ter Neuzen en Vlissingen. De bewoners van ons district zullen dit zeker met genoegen vernemen. In den laatsten tijd toch gebeurde het meermalen, dat de passagiers o. a. des avonds den trein van 5,20 niet meer bereiken konden. Ook zal spoedig des Dinsdags en Vrijdags 's morgens een boot van hier vertrekken om 8 uur, waardoor zij, die eenige uren van Ter Neuzen wonen en voor de rechtbank te Middelburg moeten verschijnen, zeer zullen gebaat zijn. Voorts zal ook nog een boot te twee ure des middags vertrekken. Op de reede alhier, voor den Nieuwe Neuzen polder, heeft in den nacht van Zaterdag op Zondag omstreeks 3 uur, eene aanvaring plaats gehad tusschen het Italiaansche stoomschip Principi di Napoli van New-Castle met kolen naar Antwerpen en het Engelsche stoomschip Woodstock, kapteiu Fulton, van Antwerpen met stukgoederen naar Leith bestemd. De Woodstock werd aan bakboord zoo hevig in de zijde geloopen even achter den voormast, dat onder de waterlijn een groote opening neeu neen Had zij niet sedert lang ontdekt, hoe het in het. hart van dezen man weder lente was geworden Schreiende boog Laura zich over hare moeder heen, zij begreep dat zij haar het sterven verlicht had en dat zij geen betere keus kon doen. Nog eenmaal kwam er eenige beterschap in den toestand der zieke. De dag brak aan en de majoor moest nu voor korten tijd zijn verloofde verlaten. Vaarwel, lieveling, ik kom spoedig terug, zeide hij teeder. Adieu, beste zij hield op. Nu, weet ge niet hoe mij te noemen, wel? Ik heet Tancred. Zeg mijn naam nu, sedert zoo lang ik dien niet meer. Zij deed het waarna hij haar teeder omarmde. ,zo.q$erling doet het mij aan. De laatste maal hoorde ik^.mijn naam door mijne stervende Zonderling doortrildpp deze woorden Laura. Wij, ;9NWV,eql ,Ji#£bben als haar? vroeg l-il.-uu l >-mi uuiil ontstond waardoor het water naar binnen stroomde door de waterdichte beschotten bleven aanvankelijk het voor- en achterruim daarvan nog vrij. Door den geweldigeu aauloop sloeg de voormast der Woodstock over boord en viel op het dek van het Italiaansche stoomschip, terwijl een aantal staven ijzer, geladen in de Woodstock, door midden sprongen, door den stoot, welke ijzerlading dan zeker wel een beletsel zal geweest zijn, dat het schip niet door midden geloopen is. Op de nabijliggende Suikerplaat werd door de W oodstock oogenblikkelijk aaugestuurd en daarop gezet, ter voorkoming dat ze in de diepte konde wegzinken. Het Italiaansche stoomschip bleef nog eeuigen tijd in de nabijheid der Woodstock en vervolgde toen zijne reis, terwijl het mede een gat in den boeg heeft bekomen. Een gedeelte der lading van de Woodstock dreef reeds Zondag op de reede en aan het strand, en men is voort- durend bezig met de lading te bergen in lichters, waarvan er bereids al een aantal hier zijn aange- kornen. Reeds Zondag moest de equipage de Woodstock verlaten en is hier aan de wal. Met hoog water zit het reeds geheel onder water, terwijl het aanhoudend in het zand en naar de diepte wegzakt, zoodat het als wrak is te beschouwen. Vrijdag avond kwam hier aangeroeid de Zweedsche journalist C. G. Uddgren in zijn sloepje van 5£ M. lang. Op 3 Juli vertrok hij hiermede van Gothenburg, roeide door de Oostzee, door het Eiderkanaal, langs de kusten van Hannover tot Delfzijl. Van hieruit ging het door de wateren van Groningen en Friesland naar Stavoren, van waar hij den tocht over de Zuiderzee ondernam. Eerst na twee en een halven dag bereikte hij Amsterdam. Verder ging het door Holland naar onze provincie. Een uitvoerig verslag van zijn tocht geeft ons het Handelsblad. Wij laten dit aan 't woord //In het begin der vorige week was hij, ondanks het ongunstige weder, dat hem genoodzaakt had een dag te Moerdijk te blijven, te Willemstad gekomen en onder zware regenbuien en wind ver volgde hij zijne reis naar Hansweert, waar het weder hem dwong een schuilplaats bij de boeren te zoeken, die vaak het tegenovergestelde van gast- vrij waren. Toen Woensdagmiddag het weder scheen te verbeteren, zette Uddgren 's avonds zes uur zijne reis voort en begon voor hem een tocht, zooals hij bij al de gevaren en wederwaardigheden van zijne groote reeds afgelegde reis niet had ont- moet. In de zwarte duisternis verloor hij den koers tusschen de groote zandbanken der Wester- Schelde en kwam eerst na een paar vreeselijke uren aan de kust van Zuid-Beveland aan. Natuurlijk zocht hij een onderdak. Hij klopte aan een boereu- woning, maar men weigerde hem in den boozen nacht een schuilplaats. Met veel moeite vond hij er eindelijk een in de deel van een boerderij. Den volgenden morgen zes uur zocht hij zijne boot op, maar zij was door de eb onbereikbaar geworden en lag op een zandbank in de verte. Hij moest toen wachten tot de vloed weder opzette en wandelde naar Hansweert terug, waar de bejaarde predikant hem als zijn zoon ontving en gastvrij onthaalde. 's Middags te 3 uur werd de Guy opge- zocht. De boot was nu bereikbaar, maar er woei een ruwe wind en de stroom was geweldig. Hoog sloegen de golven tegen en over de Guy en zijnen moedigen meester, die den kamp tegen de elementen met kracht en vastberadenheid volhield. De predi kant had hem tot den dijk uitgeleid en bleef hem nazien en was er getuige van hoe het bootje door een zwaren stortvloed opgenomen en tegen den oever geworpen werd. //Ik geloofde, schrijft Uddgren ons, dat mijn boot te pletter ging/' Gelukkig was dit niet het gevai, maar wel was zij half vol water en hij zelf doornat. En wind en storm werden nog feller en de koude was doordringend. Maar Uddgren, die een echte Zweed is en niet opgeeft wat hij ondernam, zette door, tot een zware zee hem zijn riemen ontrukte. Daar dreef hij. Geluk kig had hij andere riemen. Hij yischte de verlorenen weer op en kon toen van den oever weg komen. Maar het noodweer dwong hem naar Hansweert terug te keeren. Het weer was vreeselijk geworden. De storm ontzettend. Uddgren dacht, dat hij zijn laatste oogenblikken zou leven en de dominee die dezen strijd met storm en zee in ontzetting naar den regimentscommandant om hem zijne ver- loving mede te deelen, den gevaarlijken toestand zijner aanstaande schoonmoeder verzweeg hij echter. Een onbestemd gevoel deed hem zoo handelen. Hij wilde niet, dat zijn verloving, die toch al genoeg stof tot praatjes zou geven, met den nade- renden dood der barones in verband zou worden gebracht. Zoodra zijn diensturen voorbij waren, ging hij weder naar de Rodenwalds. De moeder maakte een beweging en snel begaven beiden zich naar het bed. Verschrikt zagen zij elkander aan, want de verandering van het gelaat der zieke toonde slechts al te duidelijk, dat het einde nabij was. Na nog een langen gelukkigen blik op de twee die voor haar bed stonden, te hebben geslagen, gaf zij den geest. Laura wierp zich wanhopig op de doode. Tancred hief haar eindelijk langzaam op. Nu zijt gij alles wat ik bezitriep zij schreiende aan zijn borst zinkend en zelfs te midden harer groote droefheid, hield zij het bewustzijn van het geluk, zoo'n edel man toe te behooren. (Wordt vervolgd.) stond aan te zien, dacht dat hij den al te moedigen jongen man niet levend zou weerzien. Na anderhalf uur tegen den dood gestreden te hebben was Uddgren gelukkig en gered in de haven van Hansweert terug en werd wederom door den goeden predikant vol gastvrijheid ontvangen. Vrijdagmorgen beproefde hij den overtocht op- nieuw. Het weder was toen veel kalmer, maar toch kwam hij eerst 's avonds zeven uur te Ter Neuzen aan." Dien en den volgenden nacht bracht hij alhier in het Nederlandsch logement door. Nadat zijne kleeren gearoogd en zijne krachten hersteld waren roeide hij Zondagmorgen op naar Gent om zoo vervolgens Calais te bereiken, het kanaal over te steken, om in Louden aan drie dagbladen te Go thenburg, te Kopenhagen en te Stokholm zijn weder- varen mede te deelen. De heer Uddgren is een flink gebouwde jonge man van vroolijk humeur. Hij roemde ten hoogste de gastvrije ontvangst in Zeeland, ook de vriend- schap van zoovelen in Ter Neuzen ontvangen. Iloek, 24 Oct. In den gemeenteraad werd heden besloten tot het doen aanbrengen van eene kleine verbetering aan de geneesheerswoniug en werden vastgesteld de voorwaarden voor het schoonbouden, verwarmen en verlichten van het schoollokaal in 1892, zullende tot de aanbesteding van dit laatste spoedig worden overgegaan. De voorzitter aeelde verder mede, een schrijven van den heer Cominissaris der Koniugiu, houdende het bericht dat aan den heer J. A. van Boven, op zijn verzoek, eervol ontslag is verleend als burgemeester van Hoek, ingaande 1 Januari 1892. Dit en eenige andere ingekomen stukken zijn voor kennisgeving aangenomen, evenals ook de mededeeling dat de verkoop van voorwerpeu afkom- stig van handwerken voor meisjes op de school heeft opgebracht f 49,90. Nog komen eenige besprekingen voor over den plaats gehad hebbenden brand bij C. de Yisser, wordende besloten omtrent eventueele belooning van het personeel der brandweer betrekkelijke voorstellen van het bestuur daarvan af te wachten. Omtrent eene te houden collecte voor de slachtolfers van hagelslag in Noord-Brabant is bepaald dat deze zal plaats hebben ongeveer half November. Axel, 27 Oct. Op de heden alhier gehouden veemarkt waren aangebracht 17 paarden, 80 stuks rundvee, 90 schapen en 61 varkens. De handel was gering. Premien werden uitgereikt als volgt Voor het schoonste paard van 3 tot 7 jaren oud, le prijs 5 aan P. de Brouwer, koopman te Clinge alsvoren 2fi prijs f 3 aan Jos. de Schepper, koopman te Axelvoor het schoonste veulen van 1 tot 3 jaren oud, le prijs 4 aan P. van Hoeve, landbouwer te Axelalsvoren 2e prijs f 2,50 aan L. de Regt, landbouwer te Axelvoor den schoon- sten dekhengst van 2 tot 7 jaren oud, een prijs van f 5 aan Pieter Dekker Fz., landbouwer te Axelvoor de schoonste baatgevende of kalfdra- gende koe le prijs f 5 aan P. J. van Dixhoorn, landbouwer te Axelalsvoren 2e prijs f 3 aan P. Willems, koopman te Ertvelde voor de schoonste kalfdragende vaars een prijs van f 4 aan P. van Hoeve, voornoemd voor het schoonste 2jarig rund een prijs van 3 aan P. Dekker Fz., voornoemd; voor den schoonsten hokkeling een prijs van f 2 aan P. van Hoeve, voornoemd voor den schoonsten springstier een prijs van f 5 aan Jac. Verstraten, slachter te Axelvoor het grootste getal paarden van eenen eigenaar ter markt gebracht een prijs van 4 aan P. J. van Dixhoorn, landbouwer te Axel; voor het grootste getal hoornvee, alsvoren f 4 aau P. J. van Dixhoorn, voornoemdvoor het grootste getal schapen boven de 10 stuks f 2 aan B. Schelleman, koopman te Westdorpe voor het grootste getal varkens boven de 6 stuks f 2 aan Jos. Staal, landbouwer te Overslagvoor het vetste stuk hoornvee f 5 aan P. van Hoeve, voornoemd. Zuiddorpe. Voor de betrekking van onderwijzeres aan de openbare school alhier, op eene jaarwedde van 500 gulden, hebben zich geen sollicitanten aan- gemeld, waarom men besloten heeft den termijn van inzending der stukken te verlengen. Voor twee jaar waren er voor dezelfde betrekking op eene jaarwedde va'n 400 gulden drie sollicitanten. Biervliet. Tot predikant bij de Ned. Herv. gemeente alhier is beroepen de heer J. G. van van Walsem Jz., te Dinther, in Noord-Braband. Iloofdplaat, 26 Oct. Onze veekooper De P., die als slager in verschillende plaatsen van het land van Cadzand zijnen collega's eene geduchte concur- rentie bezorgde, is onverwachts naar Noord-Amerika vertrokken, tot groote teleurstelling van velen, die door zijn vertrek geldelijke schade zullen lijden. Zaterdag jl. het zeegat ingaande, brachten schuld- eischers gisteren en heden al een bezoek aan zijne woning. De rechtbank heeft in hare zitting van 27 Oct. de volgende vonnissen uitgesproken J. F. v. d. W., oud 27 j., werkman te Sluiskil (Ter Neuzen), is wegens mishandeling veroordeeld tot 7 dagen gevangenisstraf. 1". E. d. K., oud 23 j., bier'orouwersknecht, 2°. B. A. E., oud 27 j., werkman, beiden te Hulst, zijn wegens als voren veroord. ieder tot 14 dagen W. F., oud 52 j., werkman te Ter Neuzen, is wegens diefstal veroord. tot 1 maand gevan^. 1°. J. S., oud 21 j., arbeidster, 2°. J. J. S., oud 14 j., zonder beroep, 3°. J. A. S., oud 13 j., zonder beroep, alien te Ter Neuzen, zijn wegens strooperij de le veroord. tot 14 dagen gevang., de 2e tot 6 dagen en de 3e vrijgesproken. Zaterdagavond ten ongeveer 9 uur, werd er aan de boerenbehuizinge, bewoond door de 70jarige wed. Moens en haar 32jarige dienstbode Johanna Marie de Witte, onder de gemeente Meliskerke, herhaalde malen aan het venster geklopt en gevraagd om open te doen. De meid ging daarop naar de achterdeur en opende die. Vermoedelijk is zij onmiddellijk daarop aangevallen en ontving zij daarbij een diepe snede in den hals. Zij werd daarop gesleept naar den in de nabijheid staanden boomgaard. De weduwe Moens, welke een gil hoorde, liep daarop door de voordeur den weg op naar de hoeve van haar schoonzoon Korte, die onmiddellijk met haar medeging. Toen de weduwe de voordeur uitliep, hoorde zij de klink van de achterdeur oplichten, zoodat men hier vermoedelijk een diefstal op het oog had, aan- gezien de wed. Moens rijk is en men dacht hier wel wat te vinden. De meid heeft nog een half uur geleefd en stierf onder de hevigste pijnen. De officier van justitie en de rechter van instructie hebben zich Zondagmorgen met de doktoren J. C. Bolle en J. J. Berdenis van Berlekom naar de plaats van den moord begeven. Het Nederl. stoomschip Edam, van Rotter dam naar New-York, is te Queenstown (Ierland) binnengesleept, met verlies van alle schroefbladen. Zaterdagochtend werden aan het kantoor der Geld. Credietvereeniging te Arnhem eenige coupon- bladen ter verzilvering aangeboden. Dit wekte natuurlijk achterdocht. Men zeide den jongen, die namens anderen bleek te komen, dat de dagkoers nog niet bekend was, waarom hij over een kwartier maar eens terug moest komen, en men telefoneerde aan de politie. De hoofdinspecteur Schuitemaker begaf zich naar de Credietvereeniging, waar alras de jongen terugkeerde. Uit de ondervraging vernam de hoofdinspecteur, dat twee heeren in de Francis- kaner-Briiu op den jongen zaten te wachten. Inder- daad vond de heer S. daar twee heeren, die na een kort verhoor zonder verzet door hem werden aan- gehouden en onder medetoezicht van een paaragenten naar het politiebureau werden overgebracht. Het bleek, dat deze personen voor een zeer aanzienlijk bedrag aan couponbladen hadden gestolen de effec- ten moeten niet in hun bezit zijn geweest. Eeu vermakelijk voorval had te Wedde in 't laatst der vorige week plaats. De heer H. van Oude Pekela heeft te Wedde id. een jachtveld en geeft den rijksveldwachter voor elke bekeuring, welke daarop door hem wordt ingesteld, eene premie van 5. Nu was de heer H. zelf met een ander persoon op dit veld te jagen en wel op een ver- boden dag, terwijl het geval wil, dat ook de rijks veldwachter aldaar verschijnt, die den jager onder het oog bracht, dat het t bans een verboden dag was om te jagen en deswege tegen hem bekeuring moest instellen. De heer H. ziet zich dus bekeuren op zijn eigen jachtveld en moest bovendien des rijks- veldwachters premie betalen. Men schrijft uit "'s Hertogenbosch 23 Oct. Gedurende de avonden van gisteren en heden waren vele wijken weder in opschudding en werden op verschillende punten de gaslantaarns verbrijzeld. Wel ziet men telkens al vroeg den burgemeester, den procureur-generaal en den officier van justitie zich naar en van het Centraal politiebureau begeven wel doen de wapenstokken der agenten de volks- menigte nu en dan voor een oogenblik uit elkander stuiven, wel worden voor en na enkele der meest luidruchtige zangers ingerekend, doch al die maat- regelen blijken onvoldoende om het volk te beletten aan zijn haat tegen den commissaris van politie lucht te geven. Een toestand als waarin wij nu reeds maanden hier verkeeren en die het gezag der gemeente-politie gevoelig ondermijnd, mag inderdaad treurig heeten en doet de goedgezinde burgerij er sterk naar verlangen, dat door de daar- toe bevoegde macht naar afdoende middelen werd omgezien, die de rust in onze stad kunnen herstellen. De schandelijke tooneelen die hier te lande in Ede tegen de heilsoldaten zijn vertoond, hebben een tegenhanger gevonden in een groote Duitsche stad, in Barmen. Daar heeft het gemeen Zondag- avond de //kazerne" van het heilsleger bestormd, de ijzeren deur opengerameld en veel vernield. De z/soldaten" ontkwamen met moeite door een achter deur en het duurde lang voor de politie de rust kon herstellen. De afscheids-seance, door Sequah Zaterdag- middag te Amsterdam gehouden, lokte weder eene soort van ovatie uit. De wonderdokter in zijn coupe gezeten, was op weg van den Parktuin naar Cafe Suisse omringd, voorafgegaan en gevolgd door eene talrijke menigte, die met de nieuwsgierigen wel ruim 6000 personen telde. In de voorste gelederen gingen arm in arm een aantal vrouwen, luidkeels zingende //Lang zel ie leve waarmede zij die de paarden voorttrokken en het rijtuig voorthuwdeu, blijkbaar van ganscher

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1891 | | pagina 2