Gemengde berichten. Telegrafische berichten. TER\EUZE\, 16 October 1891. door den man gekocht voor f 40, gelijk ons door de inmiddels thuisgekomen vrouw werd meaegedeeld. Veertig gulden Maar toen was het nog een heusch woonschip dat in heusch water lag doch later moest het op het land gehaald worden vanwege de lek- kage. Het ameublement bestond uit eene bank, waarop wij plaats namen, een onderstuk van een stoel met een plankje er over om voor inzakkeu te vrijwaren, terwijl er twee bedsteden wareu, waarvan eene aan den ingang en bespijkerd met oude kleeden. Zelfs op den grond, o bittere ironie ligt een stukje van een oud kleed. De inventaris van het bed bestaat uit eenig riet in plaats van stroo, een lap van onherkenbare stof, die als deken dienst doet en een zak hooi dat als kussen fungeert. llier slapen de drie oudste jongens van 18,13 en 8 jaar. In de even armoedige bedstede aan den anderen kaut slapen man, vrouw en 2 kinderen, een meisje van 11 en een van 1£ jaar. De jongens van 13 en 8 jaar gaan uaar school, het meisje niet, omdat het geene voegzame kleeding heeft, gelijk hier in Beets, helaas meermalen voorkomt. De hut zelf is nog benepener dan die wij het eerst gezien hebben, en nog meer open. Alles buiten en binnen getuigde van de diepste ellende. De bewoner van dezen „woonhok" was een losse arbeider, die in den zomer geruimen tijd niets te doen heeft gehad. De man en de 18jarige zoon zijn thans weer aan den arbeid; de eerste sinds eene week of zes met het turfwerk, waarmede hij 80 cts. per dag verdientde zoon gedurenae drie Weken tegen 45 cts. per dag, dat evenwel spoedig tot 25 cts. zal dalen, om daarna geheel op te houden. Met 1 Januari a. s. is op verzoek eervol ont- slagen als burgemeester der gemeente Hoek, de heer J. A. van Boven, tevens burgemeester onzer gemeente. Onder het opschrift ,,Land- en Tuinbouw, VeeteeU", treft men in de nieuwsbladen het volgende bericht, dat wij onder de aandacht onzer lezers brengen, omdat onlangs in deze courant een artikel werd geplaatst, getiteld de Kamer van Koopkandel, waarin gewezen werd op hetgeen dat lichaam voor de haven van Ter Neuzen niet alleen, maar voor de omliggende plaatsen wellicht eenmaal zal worden. In de onlangs te Breda gehouden vergadering van de 8ste Afd. de Noord-Brabautsche Maatschappij van Landbouw, met de Vereeuiging Pomona aldaar, werd eene circulaire behandeld van de Londensche Kamer van Koophandel, betrekkiug hebbende op de verzending in 't groot van fruit en groenten, uit Breda en omstreken uaar Engeland. De hoofd- bespreking was, om door samenwerking der hove- niers, gerugsteund door het Bestuur der Land- bouwersafdeeli'ig en van de Londensche Kamer van Koophandel, betere prijzen te bedingen, omtrent een deboucke voor groenten om zoo mogelijk voor den aanstaanden oogst gereed te zijn. Men hoopt, op die wijze eene cooperatie in '"t groot in het leven te roepen. Op de voordracht ter benoeming eener onder- wijzeres aan school D te Vlissingen komt o. a. voor Mej. W. van Rooijen te Ter Neuzen. Voor de vrije en ordeoefeningen der gymnastiek zijn te Middelburg geexamineerd en o.a. toegelaten de heeren C. P. Geelhoedt te Zaamslag, A. van Waterschoot te St. Jansteen, J. de Bruin Brevet te Sluis, A. Cevaal te Breskens, P. Brakman te Groede, C. Roovers te [Jzendijke, W. A. de Blaey te Waterlandkerkje en J. A. Bosdijk te Schoon- dijke. Gedurende de campagne in de beetwortel suikerfabrieken over het werkjaar 1891/92 zijn de volgende kommiezen uit de controle Axel ge- detacheerd: J. M. van der Male, van Overslag naar Sas van GentR. Wiersum, van llulst naar Bergen op ZoomJ. J. Pannelroek, van Kauter naar Oud en Nieuw GastelA. P. de Mey, van Koewacht naar PrinsenhageH. Jansen, van Hulst naar ZevenbergenP. Roorda, van Koewacht naar Sas van GentJ. de Boet, van Sas van Gent Rodenwald met hare dochter waren aangekomen. Hoe oud was de eerste ge worden sedert hij haar de laatste maal had gezien. Hij trad op de dames toe en bood de barones zijn arm aan. Gij hier von Olefeld Dat is een ware verrassing, zeide de oude dame, dan hebben wij zeker ook de uitnoodiging aan u te danken Ik ben zoo vrij geweest, waarde mevrouw, ant- woordde de majoor, Laura aanziende, die zicli door dit bericht eenigszins teleurgesteld voelde. Zij had gehoopt, dat luitenant, von Ring haar de uitnoodi- gingskaart had gezonden. Mijne dochter Laura, stelde mevrouw Rodenwald haar voor, natuurlijk zoudt gij haar niet hebben herkend. Zij was slechts vier jaar oud toen ik haar de laatste maal zag, zeide de majoor glimlacheud, maar zij gelijkt veel op haar goeden vader. Mama heeft mij meermalen van u gesproken, mijnheer; ik weet dat hij een vriend van mijn vader waart. Ja, hij was als een vader voor mij en mijne zusters. Op dit oogenblik verscheen luitenant von Ring met een blaadje waarop de balkaartjes lagen. Mijn adjudant de heer von Ring, zeide von Olefeld hem voorstellende. naar ZevenbergenP. Versluijs, van Axel naar Overslag M. van Laar, van Rapenburg naar Hulst en A. van der Welle, van Rrpenburg naar Hulst. Gisteren had te Middelburg, van wege het polderbestuur van Walcheren, de aanbesteding plaats van werken aan den polder in twee perceelen, en werd daarbij voor het tweede perceel, het bestorten van den onderzeeschen oever der Noordwatering, het laagst ingeschreven door den heer P. A. van de Yelde, te Ter Neuzen, voor f 17,700. In de tweede helft der maand September is door het postkantoor alhier de volgende onbestel- bare brief verzonden, aan het adres van K. de Vriend door het hulpkantoor Axel, aan het adres van S. Meyer te 's Gravenhage. Ilock, 15 Oct. Heden morgen omstreeks half negen klonk door ons dorp het geroep brand Bij onderzoek bleek dan ook, dat het landbouw- schuurtje van Corn, de Yisser, even buiten de kom, in lichte laaie stoud. De brandweer was spoedig ter plaatse, doch kou niet verhiuderen dat het sckuurtje totaal afbrandde, waarbij tevens verloren ging de opbrengst van 500 roeden gerst, een partij hooi en eenige aardappelen een varken verbrandde, terwijl een rund er met geschroeide haren afkwam. Het woonhuis staat slechts een meter van het afgebrande schuurtje, zoodat alle vrees bestond, dat ook dit in vlaminen zou opgaan. Door het tijdig en flink optreden der brandweer bleef dit gelukkig behouden. Yermoedelijk is de brand veroorzaakt door kin deren, die in de schuur met lucifers speelden en het hooi deden vuur vatten. De schuur is verzekerd bij de O. B. W. M. te Middelburg wat er in was evenwel niet. Men schat de schade door De Yisser geleden op /"600. Een woord van lof komt der brandweer welver- diend toe, maar vooral den onderbrandmeester W. Ludekuize, die door gepaste maatregelen de defecte groote spuit in werking wist te krijgen en te houden. Hieraan toch is het hoofdzakelijk te danken, dat het woonhuis gespaard bleef. Even voor den brand had genoemde De Visser nog een ander onheil. Twee koeien hem toebe- hoorende graasden n.l. in de weideeen er van sprong over de afsluiting en spoedig ontwaarde men dat zij een poot had gebroken, waarschijnlijk outstaan door dien sprong. Naar men verneemt moeten er bij de politie alle termen bestaau om te vermoeden, dat die poot met eeu mes moedwillig door een zekere G. is afge- slagen, uit nijd dat het beest zich wat te goed deed aan een partij suikerbeeten die daar lagen en toebehoorden aan G's vader. Philippine, 15 Oct. Bij de verkieziug voor een lid van den gemeenteraad door het ontslagnemen van het raadslid P. E. Wijne, waren ingekomen 21 stembriefjes, waarvan 11 op den heer P. E. Wijne, aftredend lid, 9 op den heer J. Barbe en 1 op den heer Miliano, zoodat de heer P. F. Wijne opnieuw is gekozen. Hieruit opmakende, dat het grootste deel der ingezetenen zijn gevoelen omtrent de belangen der gemeente is toegedaan, heeft genoemde heer het lidmaatschap wederom aanvaard. Westdorpe. In de jl. Donderdag alhier gehou den raadsvergadering werd behandeld 1°. een schrijven van het R. C. Parochiaal kerkbestuur alhier van den 21 Sept. 11. in hoofdzaak het voorstel doende, HunE. het gebruik der toren- klok aan het gemeentebestuur te willen verleenen voor f 45 in het jaar, onder voorwaarde, door voor- meld kerkbestuur mede te deelen, zoodra bij hen het bericht zou zijn ontvangen, dat dezerzijds de voorgestelde som werd aangenomen. Dit voorstel werd als onaannemelijk beschouwd en derhalve van de hand gewezenechter werd hierop alsnog besloteu het kerkbestuur de som van f 66 aan te bieden, als gezamenlijk bedrag eener jaarlijksche tegemoetkoming van de zijde dezer gemeente, zoo in de kosten van het in geregelden en goeden staat van onderhoud te plaatsen uurwerk op den toren der kerk, als in het doen luiden der klok, mits ook dit op de gebruikelijke wijze geschiede. Henri boog met het verzoek, of de freule een bal- kaartje wilde nemeuen mag ik dan zoo vrij zijn, voegde hij er bij, mij zelf er voor de eerste polka op te plaatsen? Na zijn naam op het kaartje te hebben gekrabbeld, verwijderde hij zich. De heer von Ring had Laura niet herkend, hetgeen haar smartelijk aaudeed, terstond daarop evenwel kwam hij terug. Maar freule, neem mij niet kwalijk, ik weet waarlijk niet waar ik mijn oogen en ooren had. Bij mijne tante Plater had ik reeds het voorrecht aan u te worden voorgesteld. Dat is zoo, mijnheer von Ring. Het onderscheid van toiletdat verandert zoo ik mag imrners hopen dat u het mij niet kwalijk neemt? Zeker, mijnheer von Ring. De jonge officier werd nu weder geroepen om zijn plichten als commissaris te vervullen. De barones en hare dochter werden aan verscheidene dames voorgesteld. Laura's balkaartje was weldra vol, de muzikanten begonnen de eerste wals te speleu en vroolijk zweefde zij tusschen de dansende paren. Mevrouw Rodenwald nam op een der langs de wanden geplaatste canapes plaats en de majoor zette zich bij haar neder. (Wordt vervolgd). Het aan te bieden bedrag staat gelijk aan de tegenwoordige jaarwedde van den klokluider (f 26) plus de vroeger verstrekte tegemoetkoming in het opwiuden en onderhouden van het uurwerk op den toren der gesloopte kerk, zijnde 40.) 2°. een brief van Heeren Gedeputeerde Staten dd. 18 Sept. 11., waarbij duor HunEGstr. wordt te kennen gegeven, zij vasthouden aan het beginsel dat de jaarwedde van den secretaris niet hooger mag zijn dan die van den burgemeester, tevens mededeelende, dat naar den door hen aangenomen maatstaf het bevolkingscijfer - zoowel de burge meester als de secretaris aauspraak op verhooging van jaarwedde heeft, met uitnoodiging om bericht of de raad de verhooging der jaarwedde zoowel van den burgemeester als van den secretaris wenschelijk acht, en zoo ja, lot welk bedrag. Besloten werd voormeld College te hooren omtrent het bedrag waarmede de wedden van die ainbtenaren volgens aauspraak daartoe, in billijkheid zouden kunnen worden geregeld. 3°. voorts wordt mededeeling gedaan van een ingekomen brief van HH. Gedep. Staten dd. 18 Sept. 11. de goedkeuring bevatteude van het besluit tot toekenning van een subsidie uit de gemeentekas aan het algemeen armbestuur alhier voor 1892, ad f 1155, en van het proces-verbaal van kasopneming dd. 29 Sept. 11. volgens welke in kas werd bevonden, over- eeukomstig de overgelegde bescheiden de som van 1063,44. Men schrijft ons uit Hulst Door de rijksveldwachters Cremer en Raas is een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van den brand bij de Wed. Buijsrogge onder Stoppeldijk. Naar aanleiding hiervan zijn twee personen door den kantonrechter alhier in verhoor genomen. Ilillst. Woensdag namiddag ontstond er op het erf van den landbouwer Hoefnagel te Clinge brand. Tusschen schuur en huis stonden twee mijten hooi, die omstreeks vijf uur dien namiddag eensklaps aan't branden raakten. Hoe weet men nog niet. Spoedig sloegen de vlammen over op de schuur, die dan ook weldra in lichte laaie stond. Uitge- zonderd het vee werd de oogst met de schuur door het vuur vernield. Het woonhuis, dat er zeer dichtbij stond is gespaard gebleven. Naar men verneemt was alles verzekerd. Dit is nu op korten tijd de derde brand reeds in't Land van Hulst. Overslag*. In den Dacht tusschen Woensdag en Donderdag zijn bij deu landbouwer A. Govaert, in den Varempdpolder 9 kippen en een haan gestolen. De knecht, door het gerucht gewekt, trad naar buiten om te zien wat er aan de hand was. Daarop kozen de dieven, 3 in getal, het hazenpad. Ze zijn tot nu toe onbekend. Men hoort hier in den laatsten tijd veel van dief- stalleu van konijnen, vooral in den Varempepolder. Hiddelburg, 16 Oct. Heden had alhier de aanbesteding plaats van 1°. het leveren en storten van steen tot voort- zetting van de oeververdediging voor Ter Neuzen. Het minst hiervoor heeft ingeschreven de heer P. A. van de Velde, te Ter Neuzen, voor f 16,684; de raming bedroeg f 17,450. 2°. het maken van werken tot verdediging van het strand voor Ter Neuzen. Het minst werd ingeschreven door den heer A. Tholens Dingz., te Ter Neuzen, voor 3548; de raming bedroeg f 4550. Men dringt aan op Zondagsrust voor het spoorwegpersooneel, en waarlijk, dit komt aan die menschen wel toe. Maar zoo vraagt de Arn- hemsche Courant in verband met dit vraagstuk verdient toch de vraag overweging, of er geen ver band bestaat tusschen Zondagsrust en spoorweg- rampen. Het spoorwegongeluk bij St. Mande, waarbij 50 personen het leven verloren en 150 gekwetst werden, had plaats op een Zondag. Zondag den 12 Juli had het ongeluk plaats op den Noorderspoorweg in Frankrijk. De ramp van Monchenstein, waarbij 120 menschen omkwamen, geschiedde op een Zondag. Te Groenendael in Belgie was eveneens de Zondag de dag des onheils. Den 3 September 1882 ontspoorde de trein bij Freiburg en werden er 60 personen gedood en 150 gekwetst. Ook die dag was een Zondag. De grootste ramp van den jongsten tijd was die bij de brug over de Tay op Zondag 28 December 1879. Ongelukken van kleiner omvang hadden eveneens op Zondag plaats. Zoo dit geen reden mocht zijn om de Zondags- rnst beter te betrachten, het is toch wel een wenk om op dien dag geen buitengewone diensten van het persooneel te vorderen en, wil" men in het financieel belang de Maalscbappijen zulke extra-trei- nen laten loopen, men korte dan liever iets op de aanstaaude winst en stelle voldoende personeel aan, dan het leven in gevaar te brengen van hen die van deze Zondagstreinen gebruik maken. Te Waalwijk heeft in de kerk eene klop- partij plaats gehad tusschen twee dames uit den netten stand. Een harer werd zelfs na het uitdeelen en ontvangen van eenige klappen en stooten, be- wusteloos uit de kerk in eene nabijzijnde woning gedragen en bleef tot in den namiddag buiten kennis. De aanleiding tot dezen twist tusschen deze beide zachtzinuige dochteren Eva's moet gezocht worden in de kibbelpartijen welke hare kinderen onderling op school hadden. Uit Luilekkerland Een ingezetene van Weel (Geld.) werd dezer dagen in zijn nachtrust gestoord door het gekraai van 4 biggetjes, die men op zijn erfte vondeling had gelegd, met een klap stroo er bij. De boer was volstrekt niet in- genomen met het geschenk, daar de onbekende gever verzuimd had, er een zakje met rijksdaalders bij te doen. Eenige dagen later bood een landbouwer in dezelfde gemeente zijn biggen te koop aan eerst voor 50 cent, toen voor 25 cent en eindelijk voor. eeu borrel. Maar ondanks dien geweldigen afslag mocht hij er niet in slagen de beklagens- waardige biggetjes aan den man te brengen. Of neen, na overal vergeefs te hebben aangeklopt, liep de boer een medelijdeude ziel tegen het lijf, die ze wel onder ziju hoede wilde nemen, als hij drie borrels toekreeg „De varkens, hoewel nog ongebraden, voor het grijpen, de kolfie aan 't afslaanme dunkt, we gaan zoo zachtjes aan naar Luilekkerland of. naar den kelder", roept de Geld. Bode uit. Onlangs zou in een onzer groote steden, zoo vertelt het Centr., een jong paar in den echtelijken staat tredeu en alle toebereidselen waren gemaakt. Wegens bizondere omstandigheden, waarin de bruid verkeerde, was de familie niet voornemens veel van het feest te maken. De dag brak aan, maar toen de bruid werd afgehaald, bleek zij dermate ongesteld, dat een tochtje naar het stadhuis door de betrekkiugen ouraadzaam werd geacht. Goede raad was duur, te meer daar de beterschap in de eerste dagen niet te wachten was. Na lang wikken en wegen werd met algemeene stemmen besloten, dat een zuster van de bruid tijdelijk als plaatsver- vangster zou optreden. Zonder eenig bezwaar had op het stadhuis de huwelijksformaliteit plaats. Geen ambtenaar of wethouder kende de menschen van aanzien en de getuigen speelden hun rol zoo goed, dat er geen haan naar kraaide. Yan een kerkelijk huwelijk, waarbij zeker de fraude zou zijn opge- merkt, was geen sprake, en zoo werd een kwestie, waarvan rechtsgeleerden en stadhuisklerken kippenvel zouden krijgen, in weinige miuuten door een paar burgerluidjes opgelost. Men dacht wel dat oompje er goed bij zat, want hij had niet onvoordeelig jaren lang het laudbouwersbedrijf uitgeoefend en was daarbij zeer zuinig geweest. Men wist dat verscheidene huizen zijn eigendom waren, maar nu hij dezer dagen op een der dorpen van Z.Beveland is overleden, kwamen er nog vele hypotheken aan't licht, eenige duizenden aan specie en idem aan bankpapier, dat de over- ledeue geborgen had tot in de beddelakena too. Misschien komt er nog meer verstopt geld voor den dag, dat de erfeuis nog zou verhoogen, die nu reeds drie kwart ton bedraagt en grootendeels behoeftigen, nichten en neven, ten goede komt. Men meldt uit Ede Een onmiddellijk gevolg van de jougste onge- regeldheden alhier is het besluit van de familie Kuuttel (vier gezinnen) om deze gemeente te verlaten. Met het oog op de bekende mensch- lievende gevoelens dezer familie mag dit vertrek een gevoelig verlies heeten. Haar besluit wordt dan ook algemeen betreurd. Wat de geheele zaak in nog treuriger licht stelt, is de omstandigheid, dat men reeds te voren wist dat er iets broeiende was, hetwelk op dien bewusten avond zou uitbreken. De noodige be- scherming was aangevraagd, doch werd niet ver- leendzelfs de burgemeester, een zeer popnlair man, wiens tegenwoordigheid alleen (het is gebleken) voldoende zou zijn geweest om die uitspattingen te verhiuderen, was ver van het tooneel verwijderd. In het Belgische dorpje Goverdeghen had MaaDdagavond een ernstig gevecht tusschen politie en wilddieven plaats, dat treurige gevolgen had en waarvan men vreest dat het nog een vervolg zal hebben en tot verder bloedvergieten aanleiding geven. Twintig goedgewapende wilddieven deden een aanval op het huis van den burgemeester, die vermoedelijk behoorlijk tegen rustverstoring gewaakt had en nu de hulp van gendarmes tot zijn be- scherming moest inroepen. Toch poogden de dieven hem te lijf te gaan. Terwijl de burgervader aan tafel zat openden zij, door de ramen, een geweervuur op hem, waarbij drie gendarmes doodelijk werden gewond. Hoe groot het verlies der aanvallers was wordt niet vermeld vermoedelijk kwam de duisternis van den nacht hen te hulp. Een hevige storm heeft op deu Atlantischen Oceaan gewoed. De Urnbria, van de Cunardlijn, had zeer veel te lijden van den orkaan. Eene dame werd door den angst door eene beroerte ge- troffen en stierf aan boordeen meisje werd krankzinnig van schrik. Yan de stoomboot Alaska, die op denzelfden datum was vertrokken als de Urnbria en met dezelfde bestemming, werd geen spoor meer outdekt. De Augusta Victoria, van Hamburg naar Amerika op weg, had eveneens met den storm te kampen. Nu eens raakte de verschansing het wateroppervlak aan, dan weer dook de boeg onder water, en kwam de achtersteven zoo hoog naar boven, dat de schroef bloot kwam en met vreeselijk geweld ronddraaide in de lucht. Bijna niemand kwam er zonder letsel af. Het schip bleef onbeschadigd.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1891 | | pagina 2