Algemeen Nienws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2758. Zaterdag 17 October 1891. 31e Jaargang. GR Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Eranco per postVoor Nederland f 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,32^. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIlN. Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Bit blad verschijnt Dliisdag- en Vrijdagavond bij den uttgever P. J. VAN BE i i N D E te Ter Neuzen. folitieli Overzicht. Toen de Fransche Ministers Coustans, Roche en Guyot zich te Marseille naar het spoorwegstation begaven, werd door een onbekende een ines naar een der rijtuigen geworpen. Het mes trof een dourwaarder bij de prefectuur, doch zonder hem te kwetsten. Eenige manifestanten begaven zich van het spoorwegstation naar het plein der prefec tuur, waar zij floten en schreeuwden. De Fransche pers houdt zich druk bezig met de laatste rede- voering van Bebel, waarin deze o. a. zeide, dat in het geval van eea oorlog tusschen Duitschland en Rusland, de plicht der Duitsche socialisteu zou zijn, de beschaving tegen de barbaarschheid te ondersteunen en mede te werken tot de bevrijding der Russen en der Polen van het juk van den Czaar. Elke positie, die tegenover Rusland genomen wordt, is den Franschen een doorn in het oog. Bij den terugkeer van den stadhouder van Elzas- Lotharingen te Straatsburg, werd hij, nainens de commissie van den Lauddag van dit gewest, begroet door den afgevaardigde Petri, die iu eene rede wees op de onverbreekbare banden, waarmede het Rijksland aan het Duitsche rijk verbonden is. Hij verklaarde, dat het vertrouwen, uit de ver- plichting van den pasdwang blijkende, steeds gerechtvaardigd zou worden. De stadhouder ant- woordde, dat hij de uitgesproken gevoelens ter kennis van den Keizer zou brengen. Ook deze ontboezeming valt den Franschen koud op 't lijf, evenals ook den Lotharinger, die nog niet geheel verallemand is. Rudolf Virchow, de beroemde Duitsche professor in de medische wetenschap, vierde dezer dagen onder verbazend groote deelueming zijn 70sten verjaardag. Meer dan Balmaceda, meer dan Bou- langer, meer dan Parnell is hier Lebe Virchow Te Kieff is een complot tegen den Czaar ontdekt. De autoriteiteu nameu een pers in beslag, waarop verdachte documenten gedrukt werden. Onder de studenten van de uuiversiteit hadden ernstige on- geregeldheden plaats, velen werden gearresteerd. Het schijut, dat de oproerige geest zich uilhreidt, want de politie te St. Petersburg geeft ook een nihiliste gevangen genomen, die onder meer bekende, dat zij in het huis van een harer vrienden, den bekenden componist Glasunoff, een koffer met re- volutionaire proclamation had achtergelaten. De politie vond de kist dan ook bij Glasunoff, die echter verklaarde niets van den inhoud te weten en een borgt.ocht van 1500 roebels stelde om niet gearresteerd te worden. In Italie zal men zich verheugen in het bericht over den dood van Debeb, den gevreesden vijand in Abyssinie. Hij is nu voor de tweede maal dood. Reeds in 1889 kwam de tijding van zijn overlijden maar Debeb kwam later weer opduiken. Men deelt nu mede, dac hij in een gevecht tegen de FJECUILLETON. Naar het Duitsch. 2) Voor u zijn ze natuurlijk tegen minder prijs te koop, antwoordde de winkeljuffrouw, eenige stukken op de toonbank uitspreidende. Neen, neen, die zijn veel te elegant voor mij en zeker ook erg duur, niet waar Op dit oogenblik verscheen de heer Frenkel zelf in den winkel en na Laura beleefd te hebben gegroet vroeg hij vriendelijk Is het kleedje misschien voor u zelve bestemd, freule Ja, het is voor mij, antwoordde Laura schuchter. Dan zou het mij zeer aangenaam zijn het onzer geachte medearbeidster te mogen aanbieden. Ik heb reeds lang eene gelegenheid afgewacht om u mijne erkentelijkheid te kunnen bewijzen. Neen, neen, mijnheer Frenkel, riep Laura met verhoogde kleur, dat mag ik in geen geval aannemen, maar wel was zij verheugd het tegen veel vermin derden prijs te kunnen koopen. Als droeg zij den kostbaarsten schat ging zij met Christiane vroolijk naar huis, onderweg nog eenige dingen koopende, die voor het balcostuum noodig waren. De volgende dagen werden besteed om alles beide met Italie bevriende hoofden, Mangascha en Aloela, gesneuveld is. Niemand was mi ider te vertrouwen dan Debeb. Hij heeft een tijd gehad dat hij dagelijks 1500 fr. van Italie ontving voor de vriendschap, terwijl die bruine mijnheer tevens ook de boudgenoot was van Italie's vijanden. Na den dood van den Negus, Johannes, zocht hij de alleenheerschap in Habesch te verkrijgen en voerde strijd o. a. tegen Aloela, die hem gevangen nam. Daarna viel hij in handen van de Italianen, doch hij wist te outkomen. Toen hij zag, dat er geen troon meer te veroveren viel, begou hij met zijne troepen te rooven en te plunderen, totdat hij sneu- velde. Ofschoon de dood van dien Afrikaansc'nen Maarten van Rossum voor Italie een welkome bode is, mogen de Italianen wel steeds op hunne hoede zijn, want er biijven er nog genoeg over, die geen vrede hebben met de Italiaansche politiek aan de Roode zee. Elk Europeesche koloniale natie heeft zijn Atjeh en zijn Atjehueezen. In de hoofdstad van de Braziliaausche republiek zij a ook weer standjes gemaakt, die in den Itali- aanschen schouvvburg een aanvang namen. De politie nam vele persouen in hechtenis en de cavalerie maakte charges in de straten, waar barrica des waren opgericht. Dooden en gekwetsten zijn er gekomen, maar de orde is voor het oogenblik hersteld. De gezondheidstoestand van den president- generaal is zeer wankelend en er wordt reeds een aauvang gemaakt met intriges om hem een opvol- ger te bezorgen. Solliciteerende generaals zullen er wel genoeg zijn en wanneer elk zijn aanhang heeft, dan gaan de poppen spoedig weer aan't dansen in Rio Janeiro. Bij de verkiezing van een lid der Tweede Kamer in het district Helder, zijn uitgebracht 1154 geldige stemmen (aantal kiezers 3725). Gekozen is de heer S. T. Land, (aftr. lid, libe- raal) met 1099 stemmen. Een der Haagsche correspondenten van het D. v. N. schrijft, dat het bericht in de Zwolsche Ct. omtrent een complete legerwet, die door den heer Seyffardt zou zijn gereed gemaakt, in plaats van het beloofde noodwetje, geheel onjuist is. De werkzaamheden van den Minister zijn voorloopig meer gericht op een hervorming van verschillende onderdeelen der defensie, die spoed vereischen en gemakkelijker tot stand te brengeu zijn. Men weet, dat 1893, ter gelegenheid van het vierde eeuwfeest der ontdekkiug van Amerika door Christophorus Columbus 1492, een inter- nationale tentoonstelling zal worden gehouden te Chicago. Het ligt in de plannen der Amerikanen om aan die tentoonstelling eene uitgebreidheid en voor het bal in orde te maken. Mevrouw von Rodenwald en Laura, zelfs Christiane kwam mede helpen naaien. Eindelijk was de 9de Januari aangebroken. Voor de eerste maal in haar leven zou Laura een bal bijwonen. Het vlekkeloos witte kleedje plooide zich verrukkelijk om Laura's rijzige gestalte en een krans van sneeuwklokjes was door het blonde haar gevlochten. Weldra kwam Christiane, die bewon- derend hare jeugdige meesteres beschouwde, aankon- digeu dat het rijtuig voor was, en dat de koetsier ongeduldig met zijn zweep klapte. Met een kloppend hart en vol opgewondenheid en verwachting reed Laura naast hare moeder door de verlichte straten. Beiden zwegen. Laura zeer benieuwd of de uitnoodiging van luiteuant von Ring zou zijn, de moeder zich met weemoed herinnerend hoeveel genoegelijke uren zij vroeger met haar echtgenoot in diezelfde zaal van het Casino had doorgebracht. In het Casino was het dien dag zeer druk en levendig geweest. De lees- en eetzalen werden ontruimd en luiteuant von Ring had handen vol werk, want aan hem was het opgedragen alles voor het bal gereed te maken. Rechts en links snelde hij door de zalen. Trek die laurierboomen uit dien hoek wat naar voren. Zoo, zoo, niet te ver, anders nemen ze te veel plaats weg. Hij bleef voor het groote middenstuk staan waar het borstbeeld van den koning tusschen klimop en kroonluchters prijkte. een karakter te geven, waardoor zij alle wereld- tentoonstellingen, tot heden gehouden, in deschaduw zal laten. Daarbij wordt gerekend op de ruime deelneming van alle Europeesche landen, en reeds heeft de regeering der Vereenigde Staten langs diplomatieken weg de verschillende Europeesche Staten tot officieele deelneming uitgenoodigd. Ongetwijfeld heeft ook onze regeering zoodanige uitnoodiging ontvangen, schrijft een inzender in het Utrechtsch Dagblad. Zal daaraan gevolg worden gegeven In 1889 weigerde de Nederlandsche regeering aan de Parijsche wereldtentoonstelling alle officieele medewerking, omdat de tentoonstelling was vastgeknoopt aan de herinnering van de revolutie van 1789. Dientengevolge heeft ons land op die tentoonstelling een verre van schitterend vertoon gemaakt. Thans bestaat er dergelijke reden voor onthouding niet, want de ontdekkiug vau Amerika heeft niets revolutionairs, Ous land heeft eene bijzondere betrekking op Amerika in meer dan een opzicht. Daarin ligt reeds eene reden om te wenschen, dat Nederland zorg drage, op de schitterendste wijze op de ten toonstelling te Chicago vertegenwoordigd te zijn. In andere landen en meer bijzonderin Frankrijk en Engeland worden nu reeds voorbereidende maatregelen genomen voor deelneming op groote schaal, en met name laat de Fransche minister van Buitenlandsche Zaken, de heer Ribot, zich aan de zaak veel gelegen liggen. Te Sneek heeft zich op uitnoodiging van het bestuur van de afdeeling van den Protestanten- bond aldaar eene commissie gevormd om te trachten een gelegenheid te openen, waar ieder werkman, die wil, zijn vrijen avond kan doorbrengen onder t lezen van een couraut of het spelen van een spel. Die commissie is met haar werk thans zoo ver gereed, dat een lokaal is gevonden en de gelden bijeen zijn om twee avonden in de week dat lokaal te kunnen openstellen. Nieuwsbladen zullen er in voldoend aantal aanwezig zijn, ook zullen er boeken ter lezing liggen, en wie een of ander spel wil doen, uitgezonderd kaartspel, die zal ook vinden wat van zijn gading is. Indien iemand over een onderwerp, dat hem belangstelling inboezemt, meer wil weten dan hij uit couranten of boeken halen kan, hij zal de gelegenheid hebben zijne vragen daarover in een daarvoor bestemde bus te werpen en de Commissie van Bestuur zal zorgdragen voor eene beantwoording dier vragen op zulk een wijze als haar het beste voorkomt, hetzij schriftelijk, hetzij mondelingis de vraag belangrijk genoeg dan zal zij haar best doen dat de beantwoording den vorm krijgt eener volksvoordracht. De toegaug staat open voor iederen werkman, maar wie na eenige bezoeken sympathie genoeg heeft voor de iustelling, kan lid worden voor een geringe bijdrage. Die groote, zilveren kroonluchters moeten wat meer van elkaar worden geplaatst, en zoo ging het voort tot het tijd werd om de gasten te ontvangen. Eerst verschenen eenige officieren, daarna kwam de commandant met zijne vrouw en weldra volgden de uitgenoodigde families. Mijn waarde Ring, sprak* opeens majoor von Olefeld die tot verbazing van al de officieren de zaal binnentrad, ik moet je even spreken. De heer von Olefeld die reeds als vaandrig bij het regiment had behoort, was later leeraar aan de mili- taire academie geworden. Nadat eenige jaren geleden zijne vrouw gestorven was, had hij zich nog meer aan de beoefening der wetenschappen gewijd en zich geheel uit het gezellig verkeer teruggetrokken. Weinige weken geleden weder in actieven dienst getreden, had hij het bevel over het eerste bataljon gekregen. Men wenschte von Ring geen geluk, adjudant van den ernstigen, ingetrokken bevelhebber te wor den von Ring die de verpersoonlijkte opgeruimd- heid en levenslust was maar tot aller verbazing ging het beter dan men gedacht had, het scheen zelfs dat de ernstige majoor von Olefeld bijzonder veel op had met zijn jeugdigen adjudant. Mijn waarde von Ring, ge zijt hier een der machthebbeuden, ik heb van avond twee dames uitgenoodigd, mevr. von Rodenwald en hare dochter, familie van een mijner vroegere vrienden. Voor de moeder zal ik zelf zorgeu, wilt gij nu zoo goed Geen bezoeker behoeft iets te gebruiken, maar desgevraagd kan men een kop koffie of een glas bier krijgen tegen zoo laag mogelijken prijs. Den 22stei1 October a. s. zal de zaal geopend worden en verder zal zij elken Donderdag- en Zaterdagavond van 8 tot 11 uur open staan voor manneu en voor jongelingen boven de 16 jaren. Een correspondent van de N. R. Ct. heeft een bezoek gebracht aan de venen te Beets, ge- meente Opsterland, om zich van den, in de veeu- derijen heerschenden toestand der arbeidersbe- volking op de hoogte te stellen. In het verhaal dat genoemde correspondent over zijn bezoek geeft hangt hij een niet verkwikkelijk tafereel op van de levenswijze der veenarbeiders. Deze schrijftWe komen aan een huisje, neen, een woonhok (neen dat „woon" behoort er eigenlijk ook niet eerlijk bij, maar ik heb geen ander woord bij de hand) die we eerst eens van buiten opnemen. Daarna treden, juister kruipen wij binnen. Er is niemand thuis, wat niet verhindert dat de deuren geopend zijn. Ieder kan hier vrij binnentreden, wat niets vreemd is, want ik zet het den beste om hier iets uit te halen, waar niets, volslagen niets is wat eenige waarde heeft. Eerst komen we in de vestibule, 't Is een klein laag hokje, niets anders. Grootte pi. m. 1£ M. Wij duwen een paar plankjes op zij en klauteren in gebukte houding naar binnen. Maar we komen er door en zijn nu in het woonvertrek, iets (niet veel) grooter dan de vestibule. Het ameublement bestaat uit een rood, roestig, half vergaan kook- kacheltje, hier en daar wat kapotte kopjes, schoteltjes en bordjes, en een petroleumlampje, dat alleen in den winter dienst doet, als er n.l. centen zijn om petroleum te koopen, wat lang niet altijd het geval is. Het licht komt door de reten in de zijwanden en door een paar glaasjes, die men met eenige brutaliteit venstertjes zou kunnen noemen. Oak praalt in deze woning eene bedstede, bestemd voor man, vrouw en 3 kinderen. Het is niet meer dan eene vierkante ruimte achter het beschot door een gordijn afgesloten. De bedderij bestaat uit geen bed, maar alleen uit eenig muf stroo, waarover een laken, terwijl tot bedekking een dekeu aanwezig is. In dat hok slaapt de heele familie bij elkaar. Spoedig benauwd zullen ze het er niet krijgen, want in de wanden zijn reten en openin- gen genoeg, soms zoo groot dat er wel eene manshand doorgestoken kan worden. Nadat wij gehoord hadden, dat ze reeds 13 jaren iu dit hok gewoond hadden, namen wij afscheid en wandelden verder, totdat wij bij eene andere woning alweer „woouhok" kwamen. Ook hier weer entree libre, ofschoon niemand te huis was. Toch viel hier nog iets te kapen, omdat er een stuk roggebrood van een paar pond op eene zoogenaamde tafel lag. Dit veenpaleis is indertijd, in casu voor 18 jaar, zijn eens naar de dochter te zien, die hier misschien weinig of geen kennissen heeft en haar dansers voor te stellen Wat ik doen kan, zal geschieden, majoor, zeide von Ring, zich naar de deur begevende om nieuwe gasten te ontvangen. De heer von Olefeld stond met zijn helm in de hand somber rond te zien naar het gejoel om hem heen, de dames groette hij stijf, nauwelijks sprak hij eenige woorden met de commandantsvrouw. Had hij bij het leven zijner vrouw al niet van feestelijkheden gehouden, nu waren ze hem geheel ondragelijk geworden. Hij had zijn geluk in den huiselijken kring en in de studie gezocht. Heden was het dus voor hem geen kleine opoffering geweest om op het bal te komen maar hij meende aan zijn vroegeren chef en vriend baron von Rodenwald aan wien hij veel verplichting had, verschuldigd te zijn diens achtergelaten weduwe en dochter een uitnoodiging te zenden en hij vond het nu gepast de dames zelf te ontvangen. Als jong luitenant had von Olefeld, na zijn beide ouders kort na elkander te hebben verloren, niet alleen veel bewijzen van vriendschap onder- vonden in het huis van de Rodenwalds, maar zijne beide zosters hadden er gedurende die treurige omstandigheden weken lang gelogeerd. Dit kon en mocht hij niet vergeten en ter wille der oude vriendschap zou hij zich de opoffering getroosten ditmaal het bal bij te wonen. Naar de deur ziende, bemerkte hij dat mevrouw TER VEIZEVSCHE (01RANT

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1891 | | pagina 1