A1 g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- Vlaanderen. No. 2757. Woensdag 14 October 1891. AAMBESTEDIMG. G B) TWllSVBM)®. 31e Jaargang. aanbesteden: Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maauden binnen Ter Neuzen 1,Eranco per postYoor Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32$. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIEN. Yan 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Kit blad verschljnt Ulnsdaj. en Vrl|dag:avond hij den nitgever P. Jl. VAN DE 8 A N D E te Ter Nenzen. Burgemesster en Wetbouders van TER NEUZEN zullen "op Dinsdag, 27 October a. s.,des morgens 11 uren, op het gemeentehuis, in het openbaar, bij enkele inschrijving, in 6 afzonderlijke perceelen het schoonhouden. verwarmen bd verlichten der openbare scholen (A en B) in de kom en (C) op Sluiskil, gedurende 1892. De voorwaarden liggeu ter inzage op de gemeente- secretarie en in de herberg van VAN SELE te Sluiskil. De inschrijvingsbiljetten kunnen ter gemeeute- secretarie in een verzegelde bus tot het oogenblik der besteding worden ingeleverd. Nadere inlichtingen zijn te bekomen bij den Burgemeester. Ter Neuzen, 13 October 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. D1ELEMAN, Secretari9. t*olitieli Overzicht. De Duitsche rijkskanselier Von Caprivi beeft voor bet eerst een aanklacht wegens laster ingediend tegen een sociaal-democratischen werkman, die hem op een politieke meeting aangevalleu had. De Duitsche bladen betuigen nagenoeg eenstemmig, dat geen vooruitgang in de ontwikkeling der sociaal- democratische partij plaats vindt. Wei vertoonen zich heviger oneenigheden dan te voren, en de jungeren blijven niet in gebreke den partijleiders te verwijten, de socialistische idealen te hebben opgegeven en meer en meer te gaan overhellen naar de burgerlijke democratie. Het is een ver- blijdend verschijnsel, dat een groot deel van de partij de gedachte aan eene geweldige omvventeling opgeeft en langs wettelijken weg de noodige her- vormingen wil trachten te verkrijgen. De voor- naamste leiders der partij trachten voortdurend de hartstochten te bet.eugelen en de uitspattiugen te voorkoraen. Men kan met de afschaffiug van de socialistenwet nog meer ingenomen zijn, nu door de aanvullingsverkiezingeu achteruitgang van hei aan- tal socialistische stemmen kan gecoustateerd worden. Mag men geloof hechten aan sommige berichten uit de Rijkslanden dan gaat het germaniseeren van Elzas-Lotharingen geregeld voort. De oragang van bevolking en regeering is over het algemeen goed, slechts uu en dan wordt een wanklank gehoord, door de aanmatiging van lagere beambten veroor zaakt. De Elzasser heeft ook wel begrepen, dat F JEUILLETON Naar het Duitsch. 1) De officieren van het 10de regiment infanterie hebben de eer mevr. de barones von Rodenwald en freule von Rodenwald uit te noodigen voor het bal dat zij voornemens zijn te geven in het Casino Erederikstraat 277 Donderdag 9 Januari. Berlijo, 1 Januari 18 Laura von Rodenwald hield deze kaart met van vreugde schitterende oogen in de hand en las hetgeen er op stond hardop voor. Welzoo zeide mevr. von Rodenwald, haar arbeid in den schoot latende rusten, terwijl zij achterover in haar stoel leunde. Herinneren die heeren zich onzer nog klonk het eenigszins bitter en een licht rood verscheen op haar vermoeid gelaat. Hoe of het komt, dat zij nu juist aan ons denken vervolgde zij, hare dochter verwonderd aanziende. Laura wendde haar fraai, blond kopje eenigzins af, opdat hare moeder den bios niet zou zien, welke plotseling haar gelaat overtoog, begaf zich naar het audere venster waar zij haastig aan een prachtig handwerk begon te borduren, terwijl zij de uitnoodi- gingskaart zoo legde, dat zij er van tijd tot tijd een blik op koo werpen. De vraag harer moeder had zij onbeantwoord gelaten, en deze herhaalde die thans. een terugkeer tot Frankrijk slechts kan verkregen worden door een bloedigen oorlog, waarvan de Rijkslanden het tooneel zullen zijn en ook een allerverschrikkelijkst tooneel, zooals misschieu een- maal onder Lodewijk XIV is te aanschouwen gegeven, toen die landen aan den Rijn slechts rookende puiuhoopen en van bloed dampende velden vertoonden. Of de reis van Keizer Franz de partijschappen in Bohemen tot bedaring heeft gebracht, op die vraag kan geen bevestigend antwoord worden ge geven. Het orgaan van Jong-Czechen zegt, dat alles tusscheu Duitschers en Czechen bij het oude is gebleveu en dat de vrede alleen kan worden hersteld door aan het Czechische volk van Bohemen Moravie en Silezie al zijne nationale en staatkundige rechten terug te geven dan zullen de Duitschge- zinde elementeu verdwijnen en aan alle pogingen tot germaniseering een einde komen. De oud- Czechnische bladen spreken in denzelfden geest. Te Budapest hebben weder manifestatien plaats gehad door de studenten, die zich voor de bureaux van het Hongaarsche blad Pesti Hirlap verzamelden, welk blad niet versprcid mag worden. Voor het paleis van den minister hadden dergelijke manifes tatien plaats. De veel belovende jeugd werd met stok en sabel naar huis gejaagd. De berichten over den hongersnood in Rusland toonen meer en meer de uitgebreidheid dezer ramp. Het gebrek aan voedsel is de oorzaak van vele ziekten, o. a. van de vreeselijke Siberische pest. Gelukkig, dat de bijdragen voor het fonds voor de noodlijdenden op allerlei wijzen toestroomen: De Czaar geeft dezen winter geen publieke bals evenmin als de Petersburger aristocratievele ambtenaren, professoren, ja zelfs werklieden hebben besloten een deel van hun inkomen in het fonds te storten; de officieren hebben besloten op huune feestelijke bijeenkomsten geen champagne meer te drinken en het hierdoor bespaarde geld eveneens voor de noodlijdenden te bestemmen door het geheele rijk circuleeren lijsten of worden lief- dadigheidsbazars en feesten gegeven ten bate der slachtoffers. De Novoje Vremja heeft, om juiste berichten in te winnen over den hongersnood een ver- trouwbaar en bekend persoon uitgezonden en zijne mededeelingen verwekkeu ontsteltenis in de hoofdstad. In de voornaamste kerk van Petersburg is een brood tentoongesteld, zooals thans in het gouver- nemeut Simbirsk wordt gegeten. Het is uit dit gewest aan den metropolitaan van Petersburg gezonden. Het ziet er uit als een klomp zwarte aarde en zijne voornaamste bestauddeelen zijn planten, die nagenoeg geeue voediugswaarde hebben, peulen en ander afval. Het heeft bovendien de eigenschap, dat het spoedig beschimmelt. Aan de echtheid van het brood kan niet worden Ik weet het niet, mama, antwoordde Laura, zich dieper over haar arbeid buigende. Die nieuwe donkerroode zijde welke ik gehaald heb is veel beter voor de schaduwen dan de kleur welke ik vroeger gebruikte. Ik vind dit patroon buitenge- woon fraai, maar het is niet gemakkelijk te bewerken geweest. Och, kind, vermoei je oogen er niet te veel op, zeide de moeder die intusschen haar tapisseriewerk op grof graas weder had ter hand genomeu. Ik moet zien het van daag nog af te krijgen. Frenkel zeide mij laatst, dat dit patroon zooveel gevraagd werd en dat hij er niet genoeg van leveren kan. Laura had dit kalm gezegd, maar over het gelaat van mevrouw von Rodenwald verspreidde zich een smartelijke uitdrukking. Je oogen en je gezondheid mogen er toch niet onder lijden, mijn arm kind, zeide zij droevig. Beide vrouweu arbeidden zwijgend voort en diepe stilte heerschte in de kleine, eenvoudig gemeubi- leerde kamer. Het rumoer van de straat kwarn slechts gedempt naar boven. De zon scheen helder door de vensters welke uitzicht hadden op de daken van de overzijde der straat. Het vertrek bevond zich op de vierde verdieping van een huis in de Walluerstraat te Berlijn. Viel het mevrouw Rodenwald zwaar het groot aantal trappen te moeten opklimmen, zoo troostte zij zich met te zeggen Wij zijn zooveel dichter bij den hemel en hebben licht en lucht uit de eerste hand. getwijfeld, want het is gezonden door bisschop Warsauofius, voorzitter van het ondersteuningscoraite te Simbirsk. In een bijgevoegden brief zegt de bisschop uitdrukkelijk, dat zulk brood het eenige voedsel in de strekeu is, die hij heeft doorreisd. Naar het Dagblad verneemt, heeft de fractie der Katholieke leden van de Tweede Kamer, welke het centrum genoemd wordt, eene uitnoodiging tot de andere Katholieke leden gericht om zich bij haar aan te sluiten. De Tijd zegt ervan Het bericht is juist en men zal wel willen ge- looven dat het voor ons niets nieuws bevatte. Daar wij echter meenden te weten dat de publicatie van het bedoelde schrijven vooralsnog niet door de onderteekenaars gewenscht wordt, hebben wij over de zaak gezwegen en vinden ook voor het oogenblik nog geen vrijheid om den tekstueelen inhoud bekend te maken. Wij verwachten even- wel dat over enkele dagen alle bezwaren tegen de volledige openbaarmaking zullen vervallen zijn. De nieuwe postwet, die reeds dagteekent van April jl. is nog altijd niet in werking gesteld. Oorzaak daarvan is, dat er een omvangrijke arbeid vereischt wordt voor het samenstellen van de ver- schillende voorschriften enz. daartoe noodig. Naar de Haagsche Ct. verneemt, bestaat er kans op hare invoering met 1 November, terwijl men anders tegen 1 December denkt gereed te komen. De kruisbanden met ingedrukte postzegels, op welker invoering bij de behandeliug van de wet werd aangedrongen, zullen naar 'tblad meent te weten niet komen. Wegens de kosten, hetzij voor het Rijk of voor de gebruikers, zou het postbestuur er van hebben afgezien. Naar gemeld wordt, zullen over een dag of tien ook de nieuwe postzegels van 10 en 12$ cent aan de postkantoren verzonden worden, en de overige (behalve die vau 22$ cent waarvan nog een groote voorraad is) naarmate ze gereed komen. De nieuwe buitenlandsche briefkaarten zijn ook gereed. Van de enveloppen is de voorraad nog veel te groot, om nu reeds nieuwe te drukken. De N. R. Ct. zag voor het eerst eene (buiten landsche) briefkaart met het bostbeeld in profiel, naar rechts gekeerd, vau onze jonge Koningin. Het is een fijn, werkelijk uitnemend geslaagd portret van ons lieve Vorstinnetje. H. M. heeft een snoer om den ontblooten hals, waarin de lange haren fraai nederhangen. Aan de andere bovenzijde der kaart staat het wapen, en, naar men deed opmerken, is onze heraldische leeuw ook hier weder voorgesteld met arendsklauwen. Zeer zeker is dit te betreuren, zegt het blad. Mijn best moedertje weet zoo goed uit den nood eene deugd te maken, antwoordde Laura dan met een weemoedigen glimlach. Hoeveei liever bad zij eenige verdiepingeu lager gewoond, mevrouw von Rodenwald had dan niet zoo veel trappen te klimmen gehad en men kon dan nog eens iemand voorbij zien gaan en van deze of gene kennis een vriendelijken groet opvangen. Zij moesten zich nu vergenoegen met van tijd tot tijd een kat over het tegenover haar liggende dak te zien wandelen of soms eenige duiven te zien heen en weder trippelen en in het voorjaar hadden twee musschen hun nestje onder een der pannen gebouwd en Laura had niet weinig angst gehad bij de gedachte, dat de bewouer van het huis het nest onbarmhartig zou kunnen verstorenlater hadden de jongen de broodkruimels welke zij op de venster- bauk strooide, komen oppikken en daarin had zij veel genoegen gevonden. De meubels in de kamer waren misschien ten tijde dat Asta von Dietrich haar hand schonk aan haar sedert lange jaren overleden echtgenoot, frisch en elegant geweest, nu waren ze ouderwetsch ge- worden en de gehaakte overtrekken bedekten slechts noode de verkleurde en versleten stof. Het beste stuk dat zich in het vertrek bevond was een piano die al heel wat dienstjaren telde, maar al klepper- den de toetsen bij het spelen eenigszins, zoo was Laura toch dankbaar het instrument te bezitten, want zij was eene hartstochtelijke muziekliefhebster De beeltenis van Koningin Wilhelmina voor de nieuwe postzegels, die als keurig uitgevoerd en uitnemend gelijkend geroemd wordt, is, naar de Haarl. Ct. verneemt, vervaardigd in de graveer- inrichting van de firma Joh. Enschede Zonen te Haarlem. Vooral de zegels van 10 cents en hooger maken een goeden indruk. Bij de blauwe zegels van 5 cents komt degra- vure bij deze eerste oplage niet geheel tot haar recht. Wanneer na de invoering der nieuwe postwet het plaatselijk port van 3 cents in werking treedt, zullen de volgende waarden met de beeltenis der Koningin bestaan 3, 5, 7 J, 10, 12$, 15, 20, 22$, 25, 50 cents, 1 gulden en /2,50. Deze laatste is, zooals bekend, van een ander model dan de overige zegels. Grooter en iu roode kleur met een blauw medaillon. Eergisteren was het kauaal door Zuid-Beve- land 25 jaar in gebruik. Was in de eerste jaren de vaart uiterst gering, tegenwoordig passeeren er omstreeks 4000 schepeu per maand, en geeft het kanaal, als eenige veilige ligplaats tusschen Holland en Belgie, eene groote uitbreiding aan de vaart op Duitschland. Het vervoer naar den Rijn neemt verbazend toe, en te wenschen is het, dat Belgie nog lang zal genieten van de zekerheid en het gemak, dat dit kanaal aan de groote Rijnschepen verschaft. Men schrijft aan de Amst. Ct. In de dagbladen komt het bericht voor, dat over het afgeloopen kwartaal 1006 vreemdelingen over de grenzen zijn gebracht. Nu zou men allicht meenen, daaruit te mogen opmaken dat het politietoezicht op vreemdelingen bijzonder scherp is. Dit is juist niet het resultaat van dat groote getal. Het aantal meisjes, meest kellnerinnen en vrouwen van verdachte zeden, is legio, die, aangehouden als vreemdelingen zonder miadel van bestaan, over de grenzen worden gezet. Maar op welke wijze geschiedt dit? Men brengt ze tot aan de grens en ddar zijn ze in vrijbeid, behalve in het geval, dat de vreemde overheid de uitlevering wegens misdrijf heeft ver- zocht. Nauwelijks op de grens van hun land geko- men, keeren zij met de volgende spoorweggelegen- heid of eenige dagen later weer in ons land terug. En dit geschiedt met een persoon meermalen. Het gebeurt dikwerf, dat zij met de geleiders in deu zelfden trein retourneeren. Uit Kota Radja schrijft men d.d. 25 Aug. aan de Deli Crt. Door spionnen was het bericht ingekomen, dat in den avond van den 21 Aug. de vijand een hinder- laag zou leggen tusschen Ketapan Doewa en Lam- peneroet. Ten einde hem in den waan te brengen, dat ons daarvan niets bekend was, werd bepaald dat een brigade marechaussees van uit Ketapan en al bezat hare moeder weinig, toch had zij hare dochter pianolessen laten nemen. Het huwelijk van freule von Dietrich metluitenant von Rodenwald van het lOde regiment was zeer gelukkig geweest, al hadden de jongelieden ook steeds met geldzorgen te worstelen gehad. Zij hoopten op betere tijden, maar toen deze juist zou- den aanbreken en von Rodenwald tot majoor zou worden benoemd, maakte een ongelukkige val van zijn paard een einde aan zijn leven en bleef zijne weduwe en haar dochter alleen in de wereld over met niets dan een klein pensioen om van te leven. Het weinige dat zij door voor een winkel te werken kouden verdienen, verschafte de beide vrouwen eenige meerdere welvaart dan zij anders zouden gehad hebben. De twee dames bleven, terwijl zij zwijgend voort- werkten over de haar gezonden uitnoodiging peinzen. Mevrouw von Rodenwald kon niet begrijpen door wien ze kon gezonden zijn, maar Laura verbeelde zich, dat het niemand anders kon wezen dan luiteuaut Henri von Ring, dien zij eenige malen bij eene vriendin had ontmoet. Hoe gaarne Laura de uitnoodiging ook had aangenomen, durfde zij er toch niet van spreken want welke uitgaven zou zoo'n bal niet vorderen Een nieuw kleedje, twee- maal een rijtuig, handschoenen och, er viel niet aan te denken De zou verlichtte nu de daken aan de overzijde, langzamerkand verdween de roode gloed en de TER VEIZEVSCRE (0IR4VT

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1891 | | pagina 1