Binnenland. Gemengde berichten. SEQUAH, Uit Den Haag wordt aan het D. v. N. ge- schreven, dat H. M. de Koningin-Regentes ten behoeve van haar docbter Wilhelmina, Koningin der Nederlanden, bij de Algemeene Maatschappij van levensverzekering en lijfrente te Amsterdam, waarvan o. m. Mr. J. P. R. Tak van Poortvliet, Minister van Binnenlandscke Zaken, en Mr. G. van Tienhoven, Minister van Buitenlandsche Zaken, commissarissen zijn, een verzekering op het leven heeft gesloten van drie millioen gulden. Voor de nieuwe postzegels is bet tegenwoordig model behouden en alleen de beeltenis van Koning Willem III door die van Koningin Wilhelmina vervangen. Bij bet muntwezen bestaat de gewoonte bij ver- andering van den beeldenaar, wegens de troonsbe- klimming van den nieuwen vorst, den kop om te draaien, zoodat als men de munten naast elkandei legt, elk opvolgend paar vorsten elkander aankijkt. Zoo zal op de rijksdaalders de beeldenaar van Koningin Wilhelmina links zijn, en aldus naar dien van haar vader gericht worden. Bij het snijden der stempels voor de postzegels is deze gewoonte overgenomen, en Koningin Wil helmina naar rechts geplaatst. Als gevolg daarvan moeten op de briefkaarten en couverts, waarop postzegels met het beeldtype voorkomen, het zegel niet in den rechter, maar in den linker bovenhoek worden aangebracht. Ten einde het publiek moeite en den postbe- ambten last te besparen, herinneren wij er aan, dat de nieuwe zegels nog niet in den handel zijn. De dag van uitgifte zal van de opruiming van den voorraad afhangen. Ben 144-tal sehippers, die alien de Zeeuwsche stroomen bevaren, wijzen in een adres aan den Minister van Waterstaat op het gebrek van een veilige reede van de Dordtsche Kil tot aan het Kanaal door Zuid-Beveland en verzoeken eindelijk het daarheen te leiden, dat cp de rivier het Krammer, ter hoogte van het Noordergat tegenover Oude Tonge, een doelmatige vluchthaven wordt aangelegd. In de Maandag door den dijkraad van het calamiteuse waterschap Oud- en Jong Breskeus gehouden vergadering werd besloten tot voorziening in de schade aan den oever, ontstaan tengevolge van den val in Juli jongstleden, door het aanbrengen van drie zinkstukken, waarvan de kosten zijn ge- raamd op pi. m. 22,000. Er schijnt echter, naar aanleiding van deze oeverafschuiving, geen reden tot ongerustheid te bestaan, daar zij ver op het benedenstrand heeft plaats gehad en de toestand van den onderzeeschen oever van dien aard is dat voor verdere inscharing geen vrees bestaateen voor 20 jaren bijna terzellder plaatse ontstane af- schuiving is door de natuur weder geheel aangevuld. TERNEUZEN, ft October 1801. In de heden gehouden raadszitting is besloten de adressen van onderwijzers om verhooging van jaarwedde naar Burg, en Wetb. te renvoieeren, op voorstel van den heer Nelemans, die eene ver- hoosring wenschte voor onderwijzers, die zekeren tijd'werkzaam waren. Op het adres van G. van der Peijl, betreilende het bouwen van 5 woningen in den tuin van M. de Jonge en over teruggave van eTfpachtsgrond tegen eene vergoeding van 50 werd door het Da<*. Best, ongunstig geadviseerd als zijnde het bouwen van huizen aldaar in strijd met de goede orde, nadeelig voor de gezondheid en wijl de bewuste grond nog ten name der gemeente staat. Eene beslissing in dezen wordt uitgesteld tot de bouw- verordening zal zijn vastgesteld. Het plan der te bouwen nieuwe school, begroo- tin" 18666, wordt goedgekeurd. Wordt besloten tot het aangaan eener geldleemng van f 6500. Tot leden der commissie van fabricage worden benoemd de heeren Tazelaar, Visser, Van der Hooft en Nelemans en tot voorzitter de burgemeester J. A. van Boven. Het nieuwe ontwerp-verordemng op het bouwen en op de verplichtingen van eigenaars van naburige erven zal na besprekingen door het Dag. Best, en de ontwerpers later worden behandeld. Besloten wordt de benoeming van het nog ont- brekende lid voor de Kamer van Koophandel tot later uit te stellen, alsmede wordt met algemeene stemmen besloten afwijzend te beschikken op het verzoek van J. van Herp om schadevergoeding voor de kosten van onderzoek zijner waren, volgens adressant hem door de gemeente berokkend. Omtrent de plaats van het te bouwen huisje voor politie-wacht zal Dader door het Dag. Best, met de commissie van fabricage beslist worden. De veemarkt zal op de gewone wijze gehouden worden, alsmede de aanbesteding der verwarming en verlichting der openbare gebouwen. Oiis gewone verslag volgt in het a. s. nummer. Naar wij vernemen wordt de brigade mare- chaussee alhier binnen kort vermeerderd door toe- voeging van een brigadier van dat wapen. Te Middelburg werden voor de vrije- en orde-oefeningen der gymnastiek geexamineerd en toegelaten o. a. de dames W. van Rooijen van Ter Neuzen en J. A. Coomans van Breskens, en de heer G. Rademakers van Wesidorpe, alsmede de heer J. W. Happ^e, te Middelburg, vroeger alhier. Omtrent den moord op den Catspolderschen dijk kunnen wij nog melden, dat thans is gecon- stateerd dat de molenaar Louwerse gedurende den tijd, dat de moord gepleegd is, niet tehuis was. Publiek wordt medegedeeld de naam van den politie-man die de bekentenis wist te ontlokken. Ook ons was die bekend kiesheidshalve vermeldden wij dien niet. De heer D. J. M. Wiistenhoff, predikant te Gent, heeft het beroep bij de Ned. Herv. gemeente te Sassenheim, in Zuid-Holland, aangenomen. Znamslag. De heer C. J. van Paassen, candidaat te Eraneker, heeft voor het beroep naar de Ned. Herv. gemeente alhier bedankt, en het beroep naar die gemeente te Langweer aangenomen. Axel. Gemeenteraadszitting van 8 October j.l. Tegenwoordig alle leden. Voorzitter de heer D. J. Oggel. De voorzitter opent de vergadering en deelt mede, dat aan de orde is de beeediging van het nieuw benoemd raadslid, den heer M. A. Smies. Deze legt in handen van den voorzitter de bij de wet vereischte eeden af en neemt daarna zitting. De notulen van de vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Wordt mededeeling gedaan van het proces- verbaal van kasopneming van den gemeente- ontvanger, waaruit blijkt dat in kas is f 3770,09. De premien voor de veemarkt worden op voorstel van Burg, en Weth. vastgesteld evenals die waren voor 1890. Tot keurmeesters voor de veemarkt worden be noemd de heeren J. van Hoeve, P. Dekker Ez. en L de Regt, ingeval een of meer der benoemden zijne benoeming niet aanneemt, wordt de aanvulling daarvan opgedragen aan Burg, en Weth. De voorzitter deelt mede dat de heer C. Minjon, ambtenaar voor de beteekening van stukken be- treffende de invordering van plaatselijke belastingen, heeft te kennen gegeven die betrekking niet meer te kunnen waarnemen. Op voorstel van den voor zitter wordt met algemeene stemmen besloten aan hem eervol ontslag uit gemelde betrekking te verleenen. Daarna stelt de voorzitter namens Burg, en Weth. voor om in diens plaats te benoemen den heer A. Olijslager. Tot de stemming overgaande, wordt de heer Olijslager met algemeene stemmen benoemd. De gemeentebegrooting voor het dienstjaar 1892 wordt vastgesteld in ontvangst op 16789,71 en in uitgaaf op een gelijk bedrag. Het kobier der schoolgelden voor 4e kwartaal, het suppletoir kohier van den hoofdelijken omslag alsmede een rekwest van A. P. de Mul, houdende bezwaar tegen zijn aanslag in den hoofdelijken omslag over 1891 zullen iu eene beslotene ver gadering behandeld worden. Yervolgens wordt besloten tot af- en overschnj- ving van° posten op de begrooting van 1891 tot een3 bedrag van 25 wegens meerdere uitgaven voor brandstoffen. Niets meer te behandelen zijnde wordt de openbare zitting gesloten en overgegaan tot hei houden van eene beslotene vergadering. St. Jansteen. De rechtbank te Dendermonde heeft A. van Avermaete, vroeger alhier, tot 6 maanden gevangenisstraf veroordeeld met bevel den veroordeelde te arresteeren. Hij bevindt zich ver- moedelijk in het noorden van Erankrijk. Men schrijft ons uit Amsterdam, d.d. 7 Oct. Als vervolg op mijn schrijven in uw blad van 30 Sept. 1.1. dienedat ik verleden Zondag de voorgenomen visite heb gemaakt, en Van der Beek heb aangetroffen in den besten welstand. Waar ik in mijn vorigen brief V. d. B. quali- ficeerde als turfhandelaar, moet dit niet in teruimen zin worden opgevat. Hij verkoopt n.l. turf en hout langs de huizen, en ik kom hierop slechts teru<r om te kunnen mededeelen, dat hij weer met evenveel gemak zijn handkar kan duwen als te V°Deze inlichtingen heb ik voorzichtigheidshalve ook bij de buren ingewonnen, zoodat ik aan de waarheid ervan niet meen te moeten twijfelen. Gisterenavond woonde ik weer eene seance by, en zag toeu een beambte van de Marine inwnjven door °een matroos, onder toezicht van een der bedienden van Sequah, die zich intussghen onledig hield met het uitdeelen van fleschjes cue aan rnin- vermogenden. De meergegoeden konden ze aan een anderen kant van de tribune koopen tegen 2 50 per stuk, en het was waarlijk met uit te maken aan welke zijde het hardst geworsteld werd om een fleschje machtig te worden. De inwrijving door den matroos had evenveel succes, als had Sequah het zelf gedaan, zoodat mijne veronderstelling, dat deze zijn patient tij dens de behandeling onder invloed brengt, hierdoor grootendeels teniet gaat. In tegenstelling echter van deze twee met zoo goeden uitslag, behandelde lijders, heb ik er onder mijne kennissen een paar, die zich het middel hebben aangeschaft, en het door hunne huisgenooten hebben laten toepassen, doch met met het minst gunstige gevolg. Dat de zaken evenwel goed gaan, zou men kunnen opmaken uit de verklanng van Sequah dat hij zich in Amsterdam ingeburgerd gevoelt, dat hij patent heeft genomen als masseur, en zich bovendien heeft aangegeven als houder van equipage met vier paarden, koetsier en palfremer. Als eene tegenstelling met de vele gemeenten, welke tegenwoordig in zeer moeilijke geldelijke omstandigheden verkeeren, meldt men uit Blokzijl aan het N. v. d. Dag, dat de gemeenteraad aldaar dezer dagen heeft besloten, de twee laatste aandeelen der door deze gemeente aangegane geldleeniug tegen 1 Januari a.s. af te lossen, waarna de ge meente geheel zonder schuld zal zijn. Aan de theol. school te Kampen, is de nieuwe cursus aangevangen met een lOOtal studenten. Nadeelige invloeden op den smaak der koffie Het is niet ^raadzaam koffieboonen, hetzij deze gebrand zijn of niet, of wel tot poeder vermalen, in de nabijheid van sterk riekende stotlen te be- waren. De koffie neemt zeer spoedig daarvan den smaak aan, en verliest dien niet meer, wat men ook doe. Vooral moet koffie niet op dezelfde plaats geborgen worden met alcoholische dranken, essences, petro leum en peper. Men beweert, dat een schip met een lading koffie aan boord, buitendien nog een aantal zakken peper medenam. Ter bestemmingsplaats aangekomen, werd geconstateerd, dat de koffie zoo zeer geleden had door den geur der peper, dat zij bijna geen waarde meer had. Men beware de koffie dus steeds op een afzonderlijke plaats, want zelfs in een goed gesloten trommel is de koffie nog niet veilig, als hetgeen waarop wij wezen niet in acht genomen wordt. Eenigen tijd geleden stond in de beide organen van de Eriesche volkspartij De Klok en het Friesche Volksblad eene advertentie van den heer G. A. Zwart, handelaar in ijzerwaren te Gorredijk, van den volgenden inhoud ^Stroopers W ij hebben steeds in voorraad eenloops achterlaadgeweren, kal. 12, voor slechts f 9. Onbreekbaar hazenstrikken- draad." Het Ope*ibaar Ministerie zag hierin over trading van art. 133, van het wetb. van strafrecht, waarbij gevangenisstraf van ten hoogste zes maanden of geldboete van ten hoogste 300 is gestela op het „in het openbaar, mondeling of bij geschrifte aanbieden van inlichtingen, gelegenheid of middelen te verschaffen om eenig strafbaar feit te plegen" (in casu om te stroopen en het vangen van hazen met strikken, welk laatste mede bij de wet tot regeling der jacht en visscherij, voorlaatste lid van art. 16, is verboden. Dieutengevolge is door den officier van justitie bij de arrond.-rechtbank te Heerenveen eene vervolging tegen den heer Zwart ingesteld. De zaak, de eerste van dezen aard in Nederland, zal den 15 October voor de rechtbank worden behandeld. Als verdediger van den beklaagde zal optreden de heer Mr. P. J. Troelstra te Leeuwarden. Men schrijft uit Edam: Een eigenaardig staaltje van hulpvaardigheid bij ons volk werd gedurende de nu afgeloopen kermis alhier gegeven. Er stond n.l. op het Damplein een tentje, zod armoedig, dat men zou vreezen voor instorten. Daar woonde een goochelaar, die het erg arm had. Publiek kwam er niet, want er was al heel, heel weinig te zien. Door meelij bewogen, werden maatregelen door de burgers genomen, om den armen man te helpen. Vrijdag° en Zaterdag werd omgeroepen, dat er 's avonds een prachtige voorstelling zou gegeven worden. Een grulter stond zijn paard af en met fakkellicht werd een reclame-tocht door de stad gehouden. Voor de tent vormde zich inmiddels een muziekkorps (zoo primitief mogelijk), een ander bewoner van Edam riep de ^boeren en burgers binnen, en nu begonnen de voorstellingen. Hoewel men overtuigd was niets te zullen zien, stroomde het publiek binnen en de arme stakkert maakte goede zaken. In verband met de kwestie van het ont- groenen aan de K. M. A. te Breda, die eenigen tijd geleden te berde gebraeht werd, kan het wellicht niet onbelangrijk zijn, te vernemen dat ook in Engeland geklaagd wordt over de mis- handeling van jongeren door ouderen. Aan boord van het opleidings.schip Britannia schijnt het zoo- genaamde „baren" tot ergerlijke misbruiken aan- lejding te geven. Dikwijls komt het voor dat de ouderen aan de nieuwelingen het geld afnemen dat hun van huis gezonden wordt en zich dat toeeigenen; de nieuwelingen worden bovendien in 't algemeen als knechten behandeld. In den laatsten tijd zijn over deze kwestie herhaaldelijk klachten en mededeelingen ingezonden in de limes, die misschien aanleiding zullen geven tot verbetenng. Te Leiden heeft een treurig ongeval met doodelijken afloop plaats gebad. Een groote ver- huiswagen kwam van de Hoogewoerd de vnj nauwe Watersteeg inrijden, juist toeu er een man, de 60jarige Pel, knecht van de koffiebranderij Het Klaverblad, aldaar tegen den muur stond. Toen hij door ienmnd, die voor der, wagen hep, werd gewaarschuwd om op zijde te gaan, verkoos hij dat niet. Hij stond op de kleine steentjes, zeide hij. Het gevolg was dat hij tusschen den muur en den wagen beklemd geraakte, zoodanig dat hij in- en uitwendig belangrijke kwetsuren verkreeg, welke niettegenstaande de spoedig aan- gewende geneeskundige hulp, weldra zijn dood ten gevolge had. Een nieuw schrikbeeld voor stroopers is uitge- vonden. Op een landgoed bij Bournemouth was men sinds eenigen tijd de aanwezigheid van stroopers gewaar geworden. Eens op een avond wierp men nu met behulp van het electrische licht te Hurst Carstle, dat zeer sterk is, breede luchtbundels over het jachtveld en ondekte twee mannen, die in allerijl wegliepen en waarin men twee beruchte stroopers herkende. Zij werden in hechtenis ge nomen en veroordeeld. De Figaro heeft, in navolging van het Petit Journal, dat met dergelijke dingen begonnen was, eene volksstemming uitgeschreven over den zelfmoord van Boulanger. Het heeft zijuen lezers de vraag voorgelegd Is de zelfmoord van den generaal eene lafhartige of ridderlijke daad ,J Het aantal antwoorden, dat de Figaro hierop heeft ontvangen, is buitengewoon groot, zoodat het blad veel tijd noodig heeft om die voor de openbaarmaking te schiften. Wie er belang in stelt, kan ze in een of meer der eerstkomende uommers lezen. Ons boezemt die zaak weinig belang in. Zoo wij er gewag van maken, is het om de snaaksche en geestige zetten van la Bataille, die eenige personen, geen minderen dan de graaf van Parijs, de hertogin d'Uzes, Emile Ollivier en Wilson, het antwoord op de vraag in de pen geeft. Ziehier hunne antwoorden De zelfmoord van generaal Boulanger is geen kwijting van zijne schulden. Zijne bende is mij verscheidene millioenen schuldig, waarvoor hij ver- antwoordelijk was. Daarvoor had hij mij I rankrijk beloofd. Hij heeft zich van kant gemaakt, zonder mij het geld teruggegeven of de waar geleverd te hebben. Dit is eene oplichterij. Philips VII (graaf van Parijs.) I Ik zou den zelfmoord van dien ellendeling, be- grepen hebben indien hij zich gedood had om mij Hertogin d'Uzes. Men zal mij nooit doen gelooven dat het leven, zelfs overladen met de ergste schande, niet aan- senaam is te genieten. Emile Olivier. Mij evenmin Wilson. Een inwoner van Udine, Arturo Malignani, heeft een vierwielig electrisch rijtuig uitgevonden voor drie personen, hetwelk, al naar de gesteldheid van den weg en de kracht, die men gebruiken wil, van 9 tot 16 Km. in 't uur kan afleggen. Het voertuig kan 70 Km. achtereen afleggen; eerst daarna moet de benoodigde vloeistof vernieuwd worden. De kosten per Km. bedragen van vijf tot acht centen, al naar het aantal personen. De behandeling is allereenvoudigst en vereischt niets dan groote zindelijkheid, zoodat een ieder er zich van zal kunnen bedienen. De eerste proeven met het voertuig, hetwelk door den uitvinder op de tentoonstelling te 1 alermo zal worden ingezonden, zijn uitstekeud geslaagd. Een paar Nederlandsche pelgrims zijn te Rome aangevallen. Een van hen schrijft aan //de Tijd" Het gepeupel trok de stad door en mishandelde eenige Eranschen en priesters. Ik zat met een van de pelgrims een kop koffie te drinken en zag dat men een Eranschen priester mishandelde. Wij stonden op en volgden, om zoo mogelijk hem te ontzetten, en zoodoende geraakten wij onder het volk. Men herkende ons als pelgrims, en schreeuwde „Evviva il Re 1 Evviva l'ltalia!" Wij schreeuwden onzerzijds „Nous Sommes Hollandais maar wij kregen schoppen, stompen, vuistslagen enz. De politie beschermde ons en vloog met ons een zijstraat in. Ik wilde voortloopen, doch de politie- agenten zeiden//Blijft hier, blijft hier. Een rijtuig werd aangeroepen, wij werden daann ge plaatst, twee mannen stapten met ons in. Ik vroeg wie zij waren. ,/Politie." Maar brengt gij ons naar toe?" //Naar uw hotel. De kap werd opgezet, en voort ging het, onder ge- schreeuw, gefluit, gesis en geroep l'ltalia 1" Met dat al had ik er aardig van gehad. Intusschen hebben wij volstrekt geen ernstig letsel bekomen j gij kunt gerust zijnmij scheelt niets, en geen van de onzen. Het lot der onderwijzers in den Elzas steekt nog allertreurigst af bij dat van de opvoeders der jeugd in andere landen, hoewel het ook daar met overal rooskleurig mag heeten. De burgemeester van een nabij btraatsburg gelegen plaatsje stelde dezer dagen aan den raad voor, het salaris van den onderwijzer met 50 te verhoogen en het op f 500 te brengen. aar het voorstel deed een storm van veroutwaardiging in den raad opgaan, en deed zelfs een der vroei e mannen in zijn toorn zeggen Vroeger waren de meesters wel met meelbollen tevreden, maar tegen woordig willen zij al vleesch hebben ook 1 Te Clarksburg, Amerika, werd een feest ge- vierd dat ook werd bezocht door zekeren Riggs, die overal 's avonds logies zocht te verkrijgen voor zich en een beeldschoon meisje, dat hem vergezeide. Alle hotels waren evenwel met gasten overvuld. Overal afgewezen, wendde de jonge man zich in zijne vertwijfeling tot een toevallig yoorbijgaand geestelijke en verzocht dezen hem dadelijk met zijne gezellin te trouwen. Nadat de geestelijke genoeg van zijne verbazing was bekomen, om zich het trouwformulier te herinneren vereemgde hij in tegenwoordigheid van talrijke wandelaars de jonc/e lieden. Rigss verklaarde den verwonderden omstanders, dat hij alle pogingen had aangewend, om voor hen beiden afzonderlijke kamers te knjgen. Nu zouden zij in een vertrek moeten slapen, en nu dacht 't hem het beste, dat hij maar eerst met

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1891 | | pagina 2