Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2753. Woensdag 30 September 1891. 31e Jaargang. I)e oude Juffrouw. S3 Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- busbonders. ADVERTENTIEN. Van 1 tot 4 regels/0,40. Voor elken regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. »it blad verschljnt IHnsdatf en Vrijdagavond blj den ntt;erer P. Jl. VAX E S A N D E te Ter Neazen. Ze heeft ons weer met haar bezoek vereerd en getracht ons eenige dagen genot, niets anders dan genot te verschaffen Reeds dagen van te voren wist men, ze komen zou ze had haar bezoek als was zij vanhooge kom—af doen aaukondigen. Bovendien was er vooraf over beraadslaagd, of en hoe men haar zou toelaten. Gelukkig werd er dit jaar niet veel over gedelibereerd en vrij wel eenparig besloten, dat men haar niets in den weg zou leggen, als anders wel eens gebeurd is. Maar langer dan den officieelen tijd wilde men haar toch niet hebben. Vroeger was 't wel eens gebeurd, dat ze, na afloop van de officieele visite zoo nog een paar dagen open hof hield voor menschen, die haar op hun gernak eens van nabij wenschten te bekijken en haar zonder omslag /tot weerziens" toe te roepen, maar dat gaat nu eenmaal niet meer. En zoo is ze weer vertrokken, eigenlijk na een oponthoud van een week, weggestuurd. Want toen de klok sloeg, die den tijd aanwees, waarop ze gezegd had te zullen vertrekken, werd haar daaraau geduchtig heriunerd, en ze minder galant, de deur uitgezet't was nu aan een eind. Nu, aar alle dingen moet een eind komen, aan officieele bezoekeD, zoo goed als aan geuot. Maar toch Galanterie was haar anders in vroegere jaren, lang vervlogen tijden, niet vreemd. Er was een tijd, dat ridders en andere hooggeplaatsten gaarne voor haar een kniebuiging overhadden, alien toestroomden om haar te begroeten, de meesten een gansch jaar wachtten op hare komst, om bij haar te verkrijgen, wat ze voor 't volgende jaar noodig hadden, ook de herinnering aan gezellige dagen, prettige oogenblikken, de herinnering aan veel schoons en goeds, aan genot Dat er in den loop der tijden veel grooten kiein worden, erg klein soras, zou zij de kermis gemakkelijk uit hare geschiedenis kunnen be- wijzen. Als zij eens giug vertellen van de dagen van voorheenmaar ze doet het niet graagwie wordt er gaarne aan vervallen grootheid herinnerd Haar kom-af is anders van het bovenste plankje. Daarom wellicht kondigt zij haar komst zoo aan met veel lawaai en tooit zij zich nog met veel- kleurige linteu en bloemen, die nu dikwerf dienen moeten, om haar naaktheid te bedekken Haar praal en pracht is verschoten en versleten plunje gewordensommigen dat zijn haar vrienden niet zeggen zelfs, dat ze zich als een geile deerne gedraagtmaar ze heeft toch weer haar best, gedaan om de menschen weer eens een blij gezicht te doen zetten, om ouden eens te laten doen, alsof ze jong waren, om alien eens gezamen- lijk te laten feesten Den verloopen strengen winter heeft men geprezen omdat hij gemaakt heeft, dat het teere handje van FEUILLETON. 9) En toen kwam er een dag de schoolmeester uitte een halfgesmoorden kreet en drukte de gebalde vuisten tegen de oogen. Dertien jaar En toch heb ik elken dag gedacht aan het oogen- blik, waarin ik ontdekte, dat die schurk haar, mijn vrouw had verleid om mij te verlaten en met hem te vluchten Ik was waanzinnig, ik volgde haar spoor, met de volhardiug van een bloedhond, die gereed is zijn doodvijand tegen de keel te spriugen. De vreeselijke slag had mij gebeel veranderd. Ik haatte haar nu, zij had mijn naam en mijn hart met voeten vertreden slechts een gedachte wraak bezielde mij. Zij waren naar het buitenland gegaan, ik bezat de middelen niet hen daarheen te volgen daar is zij in armoede en schande gestorven. Hij had haar verlaten, toen zij hem begon te vervelen. Zij schreef mij zij smeekte mij haar te vergeven ik verscheurde den brief, zij heeft nooit eenig antwoord van mij ontvangen. Ik had mijn betrekking verloren. Men kon iemand, die zoo ongedurig en melancholiek was geworden en wiens vrouw met een ander was de jonge dame rustte in de ruwe knuist van den schippersgast, toen ze sameu over de gludde ijsbaan vlogen, en zij zeggen moest, dat die jongen het plezieriger deed dan haar deftige broer, er menig ,/heer" op klaarlichteu dag 's avonds gebeurt dat wel meer met heel ,/gewone" meisjes in gezelschap was. Op de kermis kan men zien, dat tnenige jonge dame gaat zitten, in den stoomcar- roussel op den rug van denzelfden olifant, die pas verlaten is door auderen, zonder dat ze zich den tijd gunt om eerst het beest af te vegen. Ja, de eene krijgt dit, en de ander krijgt dat; maar de derde krijgt wat anders doch ieder krijgt wat, zong het personeel van den heer Soesman op de bovenzaal van het Hotel Donze. Dat is immers zoo met de kermis En Soesman zelf Als 't waar is, dat lacheu de lever doet schudden en dat dit gezondheid geeft, dan zullen de dokters niet veel zijde spinnen bij 't kou vatten met de kermis, want gelachen heeft ieder, die Soesman gehoord heeft, tranen gelachen. ''t Was een goede gedachte, dat gezelschap hier te doen optreden lachen is gezond Tot weerziens roepen we die menschen toe. Veel bezoek viel ook ten deel aan het circus nationaal van den heer Schuitevoerder. Zeker hebben alien, die er geweest zijn, zich geamuseerd. Carre is het niet, neen, maar Carre zal ook niet hier komen; men moet tevreden zijn met wat men krijgen kan. En met dit circus kon men tevreden zijn. De dressuur was uitnemend, de clown grap- pig wat wil men meer? We zullen niet al de spellen en spelletjes de revue laten passeeren. Geuoeg zij het te herinneren, dat er voor enkele centen wat te zien was. Dan- sen en muziek We zouden ze niet gaarne tellen, die nog schik hebben over de gezellige oogenblikken in de danszaal doorgebracht, hetzij in de hoogte bij de heeren Susijn, Michielsen en Acke, hetzij dichter bij den grond op zoovele andere plaatsen. Aan kramen, wafel-, oliebollen-, speelgoedkramen, en aan mooi weer was er geen gebrek. Mooi weer! 't Was of het weer uitgezocht was voor die dagenEen zegeu voor de moeders, die nu niet zoo bang behoefden te zijn voor de mooie pakjes hunner lievelingen. Gelukkig ook voor de menschen die kwamen kermis houden, zoowel als voor hen, die er hun brood op kwamen verdienen. We hopen, dat ze daarover niet te klagen zullen hebben. Evenzeer hopen wij, dat onze burgers, onze wiuke- liers zullen kunnen merken aan hunne tooubank- lade, dat het kermis en mooi weer geweest is En mocht er al eens wat gebeurd zijn, dat beter ware achtergebleveu, och, als zoo'n oude bekende van jaren her, gedurig weerkomt, dan veroorlooft haar stoet zich wel eens vrijheden, die minder gepast zijn. Als onze juffrouw bet volgend jaar weer komt, dan willen we dien stoet waarschuwen be- tamelijk te zijn in alles weggeloopen, niet gebruiken. De schande viel op mij terug en daar ik bovendien menschenschuw was geworden, had ik volstrekt geen vooruitzichten. De nu overleden predikant hier was mijn vriend. Mijn ongeluk kwam hem ter ooren, hij bezorgde mij mijn tegenwoordige betrekking en daar ik muzikaal was, werd ik ook organist aan zijn kerk. Ik vatte de gelegenheid met beide handen aan. Ik moest mijn kind meenemenwat zou ik anders hebben kunnen doen, ik bezat geen geld om het buitenshuis te doen. Het kind was mij een levende herinnering aan het verleden, ik verafschuwae het het geleek op de moeder. Ik vreesde van haar lippen denzelfden helderen lach te hooren, die de gelijkenis volkomen zou hebben gemaakt en ik ontweek haar zooveel mogelijk. Ik hield haar afgesloten van den omgang met andere menschen, ik ontnam haar elke vreugde, die andere kinderen genieten, ik veroordeelde haar tot eenzaamheid, zij mocht niet leeren lachen. Zij was anders dan andere kinderen, stil en in zichzelf gekeerdzij ging mij bij instinct uit den weg, als wist zij, dat ik haar liever niet zag. Goddank, zij lachte nooit De jaren gingen voorbij, maar mijn lijden werd niet getemperd. Men hield mij voor een rechtschapen man, mijn naam bad een goeden klank en ik hechtte een bijua ziekelijke waarde aan de achting der menschen ik hulde mij in den mantel der rechtschapenheid. I*oliti«li OTerzicht. In Frankrijk beginnen meer stemmen op te gaan tegen de slechtste en woeligste elementen in Parijs, z/la ville lumiere." Een medewerker van de Figaro zegt o. a. Wat Frankrijk goed maakt, bederft Parijs. De maitressen van Parijs zijn straat-oproeren en omwentelingenhet geeft geld uit, dat de plattelands-bevolkiug wint, en het verklaart de oorlogen, in welke de provincialen zich moeten laten doodschieten. Thans verkiest het niet, dat Lohengrin worde opgevoerd. Het is waar, dat men deze opera reeds heeft opgevoerd in de voor- naamste steden van Frankrijk, maar Parijs is Frankrijk niet, en het bedankt er voor, zich naar de provincie te schikken. Het schreeuwt, het spartelt, marcheert zonder doel, zonder hoofd, zonder richting en het krijscht en bruitVive la France Vive la Russie I" op het oogenblik zelf dat alle Russen en alle echte Franschen minachtend het hoofd afwenden. Een eeuwig leger van wanorde; het zijn al de straatventers, de landloopers, die in eene goed georganiseerde partij geen mogelijke plaats vindend, geen andere regeering kennen dan de Communes of de Boulangers en die eene menigte van nieuwsgierigen van chauvinisten, van stomme- rikken met zich sleepen, al die stormloopers op de Lohengrin. Als zoo'n lesje den Parijzenaars maar ten goede mocht komen Uit Lissabon wordt gemeld, dat de inlanders op de kust van Guinea eene nederzetting van het Fransche huis Blauchard aangevallen en zes personen gedood hebben. De Portugeesche gouverneur heeft maatregelen genomen tot bescherming der Europeanen. Eenigen tijd geleden hebben de Duitsche en Oostenrijksche bisschoppen zich tot den Paus ge- wend met eene klacht over het toenemeu der tweegevechten. Naar aanleiding daarvan heeft Leo XIII een brief geschreven, waarin het duel, als verboden door de natuurlijke en de goddelijke wet, en strijdig met de eischen van het burgerlijk en het maatschappelijk leven, scherp wordt afge- keurd. De Paus raadt den geestelijken, de jongelieden aan te sporeu tot het vormen van vereenigingen, welker leden zich verbinden om onder geen voorwaarde eene uitdaging tot een tweegevechl aan te nemen. Weg met dat stuk ,/militaire eer" Laten die strijdlustige jongelui, voor zooverre ze niet volgens afspraak met los kruit schieten, dienst nemen in de Afrikaansche legers of bij eenig baloorig generaal in een der Zuid—Amerikaansche republieken, zoo ze er den moed toe hebben, dat's beter. De Russische grootvorstin Alexandra is te Ilins- koje overleden en de Keizerlijke familie is naar Moskou vertrokken. Mag men latere berichten gelooveu, dan zijn de verhalen, waaruit de Joden- haat de Czarine moest blijken, verzounen. Wij hopen t om de dochter des Deenschen Konings, Het was het eenige waaraan ik in het leven waarde hechtte. Ach, en als ik in de kerk op het orgel het Loflied aanhief en de menschen zeiden Wat speeit onze organist toch prachtig en gevoelvol, dan zond ik dikwijls op hetzelfde oogenblik het hartstochtelijke gebed ten hemel, dat de dag der vergelding spoedig voor mij mocht aanbreken. En de dag kwam. Hij wist zeker niet, dat ik hier was, anders zou hij hier geen voet hebben durven zetten. Ik was door den tuin naar het meer gegaan, om in den gieter water voor de bloembedden te halen het was tegen den avond. Toen zag ik hem voor mij staan, weinige schreden van mij af, tusschen het waterriet, wij waren slechts door een lage heg gescheiden. Hij was wat ouder geworden, maar zijn gelaat had nog dezelfde valsch lachende uitdrukking, die ik mij zoo duidelijk herinnerde. De gieter viel mij uit de handen. Het gedruisch deed hem omzien en bij het zien van mijn gezicht, dat hem zeker iets vreeselijks voorspelde, week hij onwillekeurig een schrede achteruit. Hij had een goed geheugen en herkende mij onraiddellijk. Nog een seconde en ik sprong over de heg, ik stond voor hem en had hem bij de keel gepakt. Hij wilde om hulp roepen, maar hij brachtgeen toon uit. Hij worstelde met mij met de kracht der wan hoop, maar hij was veel zwakker dan ik. Zijn verzet prikkelde mijn woede. Ik was op dat maar waarheid blijft het niettemin, dat de Joden- vervolging in Rusland voortduurt met een bar- baarschheid, die aan de middeleeuwen doet denken. In eene circulaire aan de mogendheden beijvert de Porte zich aan te toonen, dat ds verstandhouding met Rusland ten opzichte van de Dardanellen geenerlei verandering heeft gebracht in het oude stelsel, dat bij voortduring zal worden toegepast. 'tKan zijn, maar het is toch waar, dat de Russische ambassadeur Nelidoff, nu en dan exploit doende in naam des Keizers tot invordering der achter- stallige schulden, grooter rol speeit bij de Porte dan voor dezen, toen John Bull den hoofdtoon had in Konstantinopel. fn den toesland van de Koningin van Rumenie is eene verbetering gekomen sedert de verwijdering van mejuffr. Vacaresco, de bekende hofdame, die in een hotel te Milaan getracht heeft zich van het leven te berooven. Wie weet welke tragedie nog volgen zal, betreffende het Rumenisch vorstenhuis De Slaatscourant meldt, dat H. M. de Konin- gin-Regentes aan de commissie der Tweede Kamer het volgende heeft geantwoord op het adres dier Kamer in antwoord op de troonrede Mijue Heeren Ik verzoek u aan de Tweede Kamer der Staten- Geueraal mijnen dank te willen overbrengen voor haar adres van antwoord. De betuiging van haar ernstig voornemen om te beantwoorden aan het vertrouwen, waarmede hare medewerking werd ingeroepen tot verzekering van de welvaart van het Nederlandsche volk, stel ik op hoogen prijs. Het is mijn inuige wensch, dat de beraadslagiugen van de lweede Kamer, onder Gods zegen, bevorder- lijk zullen zijn aan het heil van ons vaderland. Men houdt zich aan de Munt onledig m et het vervaardigen van nieuwe stempels (beeldzijde) van het gouden 10—guldenstuk en vau de zilveren 25, 10 en 5—centstukkenrijksdaalders, guldens en halve guldens mogen, zooals bekend is, tenge- volge van de schorsing der zilveraanmunting niet worden geslagen. De stempels van het 10—guldenstuk zullen in het begin van October gereed komeneen proefafslag daarvan zal aan de hooge regeering ter beoordeeling en goedkeuring iugezonden worden. Men verwacht, dat de stempels der overige inuntstukken nog in dit najaar zullen afgewerkt zijn, hoewel het vooralsnog niet mogelijk is, met juistheid te bepalen, wanneer dat het geval zal zijn. Met de nieuwe stempels voor het goud zal ge- munt wordt, zoodra de Ned. Bank of private bankiers het oogenblik geschikt achten om een zeker bedrag van 10 guldenstukken te doen maken - hetgeea evenwel nu niet wel uitvoerbaar wezen zou. oogenblik niet meer dan een dier. Het bloed was mij naar het hoofd gestegen, het bruiste mij inde ooren, ik wist niet wat ik deed, ik was in een staat van delirium. Steeds vaster drukten mijn vingers zich om zijn hals. Er kwam een vreeselijke uitdrukking op zijn gezicht, toen zonken zijn armen krampachtig, ik voelde dat zijn lichaam zwaar tegen mij leunde. Ik kwam tot bezinning, mijn vingers lieten hem los. Hij viel op den grond. Het was geschied Toen ik mij buiten adem, ontsteld over hem heenboog en onderzocht of hij nog leefde, zag ik, dat het met hem was gedaan. Ik had mijn wraak gekoeld en ik was een moordenaar Toen ik tot het bewustzijn van mijn ontzettende daad kwam, tuimelde ik angstig terug, het koude zweet kwam mij op het voorhoofd. Wat zou mijn naam in het vervolg gebrandmerkt zijn De menschen, op wier achting ix trotsch was, zouden het recht hebben, mij met den vinger na te wijzen Zou het groote gebouw aan de overzijde van het meer ook mij opnemen Ik beefde over mijn geheele lichaam. Neen, neen, en nogmaals neen klonk het in mij. Niemand heeft mij gezien. Niemand zal mij verdenken. En ik suelde door den tuin naar huis terug, ter- wijl ik den gieter, die mij misschien had kunnen verraden, meenam. In mijn kamer zat ik toen met het hoofd inde ICR Wim.MHE (01 RAVI

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1891 | | pagina 1