Algemeen Nieuws- en Advertentieblad 2 voor Zeeuwsch- Vlaanderen. AANBESTEDING No. 2751. Woensdag 23 September 1891. SCHOOLBEHOEFIEN. 31 e Jaargang. aanbesteden Binnenland. ABONNEME N"T Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika f 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVEBTENTIlN. Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Bit blad verftchljnt Bluwdag- en Vrljdagavond bij den nlttever P. J. VAN BE S A N D E te Ter Neuzen. Burgemeester en Wethouders van HONTENISSE zullen op /atei'dasr den 3 October 1891, des namiddags 3 ure, ten Gemeentenhuize, De levering van SCHOOLBE- HOEFTEN, voor de scholen in die gemeente. Het bestek is van af den 24 September e. k. tegen betaliug van 0,25 verkrijgbaar ter Ge meente—secretarie. Hontenisse, den 21 September 1891. Bargemeester en Wethouders voornoemd, COLLOT d'ESCURY, Bargemeester. P. J. VAN BRABAND, Secretaris. folitieli Overzlcht. De gewezen president van Chili is niet door een muilezeldrijver vermoord en ook niet, als matroos vermond, op het Amerikaansche admi- raalschip ontkomen, maar bij heett zich met een revolver doodgeschoten. Hij had te Santiago een schuilplaats gevonden bij den gezant der Argentijnsche republiek en hetzij hij plotseling reden bad aan zijn redding te wan- hopen, hetzij dat hij den val zijner partij niet langer wilde overleven, hij heeft het spel verloren gegeven. Zijne partij bestaat niet meer; zijn laatste aanhangers, voor zoo ver zij niet voort- vluchtig zijn, hebben zich aan de overwinnende partij onderworpen. Nog altijd behandelen sommige bladen de kwestie der Dardanellen en ontdekken daarbij allerlei onrustwekkende teekenen. Zij vinden het een ernstig geval, dat de Engelsche vloot, die zich bij Mytilene heeft vertooud, uit niet minder dan 13 schepen bestaatdat het niet bekend is, waar die vloot zich thans ophoudtdat vier Italiaan- scbe pantserschepen in de baai van Saloniki voor anker zijn gegaan en dat dit najaar geen Duitsch oefeuingseskader naar verre gewesten zal worden gezouden. Van Saloniki, zegt de Vos. Ztg., is de weg naar de Dardanellen niet veel langer dan van Mytilene. Ook de Parijsche correspondent der Times, wiens gewichtige mededeelingen gewoonlijk later onwaar blijken, maar wien om de oude, thans niet meer gerechtvaardigde reputatie van zijn blad altijd nog aandacht wordt geschonken, tracht de ongerustheid gaande te houden. Hij heeft gehoord, dat in de FEUILLETON. Het was onmogelijk, dit hartelijk lief schepseltje te weerstaan. Zij vroeg zoo dringend en vriendelijk om de gonegenheid van het teruggetrokken meisje, dat deze, gehoor gevende aan een onwillekeurigen drang, zich eensklaps vooroverboog en een der kleine witte handen aan de lippen drukte. O, wat doet ge daar riep Bianca verschrikt en terwijl zij op de teenen ging staan, kustten haar roode lippen Aniela's bleeke wang. Wat zijt ge mooiging zij vol bewondering voort. Veei mooier dan ik gisteren bij onze eerste vluchtige ontmoeting kou zien. Conrad heeft geluk gehad u als model te kunnen krijgen. O, maar daar komt mijn rijtuig al. Het onweer is opgehoudeD en de koetsier schijnt te denken, dat die zachte regen mij geen kwaad zal doen. Ik mag de paarden niet lateu wachten. Vaarwel, lief kind 1 Wij zien elkander spoedig weervergeet mij niet in dien tijd De jonge dame sloeg haar mantel om, knikte nog eens vriendelijk, trok de kap over het blonde haar en liep toen vlug de deur uit naar het rijtuig. Toen de vurige paarden over de hobbelige bestrating van het stadje rolden, werd er liier en daar een venster geopend en nieuwsgierige gezicliten zagen het rijtuig vol belangstelling na. In een hooge kringen te Berlijn niet onopgemerlH is ge- bleven, dat de president der Fransehe Republiek zich niet alleen populair maakt bij het leger, maar door het houden eener revue tot besluit der manoeu vres het bevel over de strijdmacht des lands heeft op zich genomen. Dit is zonder voorbeeld voor een president der republiek. Eerst sedert men wist, dat Keizer Wilhelin kennis had gekregen van Carnots voornemen, heeft men begrepen, dat 's Keizers toast te Erfurt een antwoord was op de handeling van den burgerlijken president der derde republiek. Te Berlijn schijnt van dat alles niets bekend te zijn. Russiscke bladen daarentegen verzekeren, dat de kausen van den vrede dit jaar veel beter staan dan eenige maanden geleden, en zij schrijven dit toe aan de goede verstandhouding tusschen Rusland en Frankrijk, die eene froutverandering van Engeland zou hebben ten gevolge gehad, dat na zelfstandiger durft optreden tegen Duitschlaud, terwijl kleiuere Staten zich nu ook aan den overheerschenden invloed van Duitschland durven onttrekken. Op den verjaardag van de bezetting van Rome, heeft de Koning van Italie de gelukwenschen van den burgemeester ontvangen en daarop uit Monza geantwoord met een telegram, waarin hij zegt, dat hij gelukkig is, te zien, dat de viering van dezen dag, die voor ieder, die zijn vaderland lief heeft, geheiligd is, eene blijvende instelling is geworden, niet alleen te Rome, maar in geheel Italie. Na herinnerd te hebben aan hen, die zich heb ben opgeofferd voor de Italiaausche eeuheid, zegt hij Altijd zullen wij gereed zijn, onze rechten to verdedigen. Door standvastiglieid en het besef van onzen plicht zullen wij de moeielijkheden te boven komen, die op economisch gebied den voor- uitgang van Italie hebben vertraagd. In Servie begint zich verzet te openbaren tegen de Russische politiek der thans aan de regeering zijnde radicale partij. Zondag zou die partij een groote vergadering houden en het werd verwacht, dat ook bij die gelegenkeid stemmen tegen eene onwaardige onderwerping van Rusland zouden opgaan. Inmiddels verheugt men zich in Bulgarije, dat de wijziging van het Tnrksch ministerie geene wijziging in de welwillende gezindheid der Porte heeft gebracht. De Koningin van Rumenie zal zich aan de door de geneesheeren na onderling overleg voorgeschreven behandeling onderwerpen en binnen kort naar een geschikte plaats in Noord-Italie of in het zuiden van Zwitserland vertrekken. Door het nauwkeurig onderzoek der hierheen ontboden artsen, zoo wordt uit Venetie gemeld, is niet slechts de aard der kwaal vastgesteld, maar ook de oorzaak van de plaatsje, waar men zich dood verveelt en over niets kan praten dan over zijn medemenschen en hetgeen er dagelijks in het stadje zelf gebeurt, is de verschij- ning van eene elegaDte equipage altijd een groot evenement. Ook mijnheer Windier, de apotheker, rekte zijn langen hals uit om het rijtuig den hoek te zien omslaan, hij wreef zich toen in de handen en morupelde Zoo, zooDus waren wij bij den school meester. Daar moet toch wat achter steken. Zoodra de regen ophoudt, wip ik eens over naar den oude om te hooren, wat de reden is van dat bezoek. Aniela sloeg een donkeren doek over het hoofd en liep den tuin in. De regen had nog niet opgehouden, maar frissche geureu vervulden de lueht. De verkwikte natuur stroomde een heerlijk aroma uit. Zij ging langs het kiezelpad naar den grooten kastanjeboom aan het eiude van den tuin en zocht bescherming onder zijn takken. De doek was haar van het hoofd gegleden en de warme, groote droppels vielen van de takken op heur haar en langs haar slapen. Zij haalde diep en zwaar adem, als leed zij lichamelijke pijnen en bedekte het gezicht met de handen. Afgebroken, onsamenhangende klanken kwamen over haar lippen, geluiden die getuigden van de vreesehjkste zielesmart. Zij wist dat zij hier alleen was en nieraand haar zag want bloeiende ziekte* teruggebracht tot zeer bepaalde invloeden, welker radicale verwijdering slechts mogelijk is door eene ingrijpende wijziging in de omgeving der ongelukkige vorstin. Deze wijziging is nu bezegeld door de verwijdering van een heer (den particulieren secretaris Schaffer?) die het middelpunt was van de Russisch-Fransche hof-intrigues en van de veel- besproken, voor den gezondheidstoestand der Konin gin zoo noodlottig geworden spiritistische seances. De definitieve verwijdering van deze geheele clique is niet slechts van groote beteekenis voor de gezondheid der Konioging, maar, naar het oordeel der hier aanwezige en zich zeer onomwonden uitlatende Rumeensche staatslieden, ook voor het lot van Rumenie en zijne dynastie. Mejuffrouw Vacaresco, die voor de komst van koning Karel Venetie had verlaten, bevindt zich thans met hare ouders in het Grand Hotel te Milaan. Met betrekking tot de Vrijdag in de Tweede Kamer door den Min. van Financien uitgesproken millioenenrede zegt de N. R. Ct. Uit deze op aangename wijze uitgesproken rede bleek, dat de uitgaven en inkomsten in 1892 tegen elkaar zullen opwegen en dat, wegens het ongedekte tekort van 36 miliioen van vorigejaren, de kas blijvende versterking zou noodig hebben. Wat in vele jaren niet gebeurd is, geschiedde thans weder. Reeds dadelijk bij zijne millioenenrede gal' de Minister omtrent eenige hoofdpunteu van oris belastingstelsel zijne denkbeelden ten beste. Rond kwarn hij er voor uit, dat de minvermogenden te zwaar worden gedrukt, en in de personeele belasting en de accijnzen huiten verhouding tot de meer gegoeden betalen. Sommige belastingen, met name de patentbelasting, noemde hij onbillijk geregeld. Van de evenredige registratierechten, die ook na de regeling van 1882 te zwaar drukken, achtte hij eene grondige herziening noodig. Aangaande de gemeentelijke financien verklaarde hij, dat de gemeenten groote uitgaven moesten doen voor niet zuiver plaatselijke belangen en niet alien konden treffen, die in de kosten der gemeen telijke huishouding behoorden bij te dragen. Aan sommige belastinghervormingen zou pas na grondig onderzoek, aan andere pas na het voorafgaan van andere hervormingen, de hand kunnen worden gestagenandere evenwel zouden onverwijld ter hand worden genomen. Eene ministerieele verklaring, die blijkbaar met belangstelling werd vernomen. De minvermogenden zullen dus met de personeele belasting en de ac- cijusen geholpen worden, de neringdoendeu met de patentbelasting, de landbouwers met de mutatie- rechten, en de gemeenten door eene betere regeling der gemeentelijke belastingen. Een belangrijke heesters onttrekken haar geheel aan het gezicht en wie zou in den regen ook naar buiten gaan! Maar toch 1 naderden daar geen voetstappen langs het kiezelpad P harde, vaste schreden, die zij maar al te goea kende, maar juist nu en hier het allerminst had verwacht te hooren. Zij klemde de tanden op elkander, richtte zich in haar voile lengte op en wischte zich de regen- droppels en misschien ook tranen van het gelaat. Het volgende oogenblik stond een breede mannengestalte voor haar op het plekje onder den kastanjeboom. Zijn haar, vroeger blond, maar nu bijna grijs, kleefde op zijn voorhoofd en maakte het onvriendelijke, rimpelige gezicht nog terugstoo- tender. Zijn trekken getuigden van een ijzeren wil, maar alle zachtere aaudoeningen scheuen dezen man vreemd te zijn. Ik zocht u, Aniela. Ik heb wat met u te bespreken. En dat moet zeker iets gewichtigs zijn, vader, want gewoonlijk vermijdt ge deze plek aan het meer. Zullen wij naar huis gaan Neen, wat ik te zeggen heb, kan hier gezegd worden en wel dadelijk. En wat kan het zijn Er was van middag een man bij mij. Hij kwam om met laf gewauwel zijn tijd te verdrijven en ik moest hem wel aanhooren. Later bleek dat zijn gebabbel niet geheel nutteloos was geweest, want ik heb door hem dingen gehoord, die achter mijn leemte bestond er echter in de ministerieele rede- voeringde vraag, hoe op andere wijze in het tekort, dat door verlaging of afschaffing van bestaande belastingen zou ontstaan zou worden voorzien, bleef onbeantwoord. Waarschijnlijk zal de beraad- slaging over het adres van antwoord op de troonrede den Minister wel de gelegenheid geven zich daar- omtrent nader te verklaren. Op het te 's Gravenhage gehouden inter- nationaal landbouw-congres werd op voorstel van den heer D'Hont uit Kortrijk- o. a. de conclusie aangenomen, dat „de voortbrengers van suikerbieten zich zullen vereenigen, om aan de suikerfabrikanten een model-contract te onderwerpen, waarin rekening wordt gehouden met de wederzijdsche belangen van beide partijen." Wel zelden zullen de wenschen, op eenig congres uitgesproken, zoo spoedig een begin van verwezen- lijking hebben ondergaan als met deze conclusie het geval blijkt te zijn. Naar aan de N. R. Ct. wordt medegedeeld toch, heeft reeds in de vorige week te Roosendaal eene bijeeukorast plaats gehad van invloedrijke hieten- verbouwers en enkele andere personen om geza- rnelijk de grondslagen van zulk een model-contract te bespreken. Hoewel het behandelde op het genoemde congres eigenaardig overeenkomt met deze bespreking, schijnt toch het iuitiatief te zijn uitgegaan van eene commissie, die zich dezen zomer op het Landhuishoudkundig Congres te Zwolle heeft gevormd. Men schrijft aan de Arnh. Ct. Dat het den laudbouwer in Nederland niet voor- spoedig gaat in de laatste jaren, is van algemeene bekendheid en dat heeft zelfs bij volksvrienden in Amerika deelneming verwekt. Een intelligent, vermogend, invloedrijk predikant Hollander van geboorte Rev. A. Wormser, die een 20 jaar in Amerika heeft gewoond, besloot het vorige jaar vergezeld van negen vrienden, een onderzoekingsreis te maken tot het vinden van nog ongebruikt land. Hij stelde dezen vrienden reis- kaarten ter hand en men doorkruiste Mexico, het rotsgebergte van Noord-Amerika en ten deele California. Zij zochten vooral naar goed land en dat in een gezond klimaat zou zijn gelegen. Hij kwam tot 't besluit, dat een 800 a 900 mijlen ver zich uitstrekkend grasland, in den staat Montaua, voor een kolonisatie het meest geschikt zou zijn vervolgens sloot hij overeenkomsten, regelde nadere bepaliugen van bestaande compagnieeu, ten opzichte van wateraanvoer enz. en besloot toen eveD naar Holland te gaan en belangloos elk die wil, die Nederlander is en liefst van Protestantsche belij- denis, 60 bunder van dat land voor niet aan te bieden. Toegerust met tal van kaarten, photographieen, rug gebeurd zijn. Ik begrijp niet, hoe die zoo lang voor mij verborgen konden blijven. Ondanks de gedwongen kalmte, waarmee hij sprak, klonk zijn stem toornig en fonkelden zijn oogen. De meeste vrouwen zouden bang voor hem geweest zijn, maar Aniela was zijn eigen vleesch en bloed en een waardige tegenpartij voor hem. Zij zag hem onbevreesd aan en zei koud Wat kunnen dat voor dingen zijn Wilt ge u zoo onnoozel houden vervolgde de vader op driftigen toon tot zijn dochter. Of wilt ge misschien ontkennen, dat ge dag aan dag dien schilder in de kerk zijt nageloopen en dat ge zijn model geweest zijt voor de muurschilderiug. Iedereen zal met de vingers naar u wijzen en u en mij uitlachen, als zij in de kerk komen P Kunt ge dat loochenen Neen, ik loochen niets. De schoolmeester was gewend aan de eigenaar- dige spreekwijze van zijn dochter, maar die koele bedaarde bekeutenis bracht hem toch een oogen blik in de war. Toen hief hij dreigend de hand op. Meid! Maar hij bedwong zich en deed moeite kalm te blij ven. Ik heb u altijd in vrijheid uw gang laten gaan, omdat ik zag, dat ge anders waart dan de gewone meisjes hier uit de plaats en omdat ik onderstelde, dat ge geen misbruik zoudt maken van uw vrijheid. Zeg liever dat ge er niet het minste belaug iij steldet wat ik deed. .VIEIISE (OIRAM 8) ^wrTT-.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1891 | | pagina 1