Gemengde berichten. Handelsbericbten. Advertentien. Binnenland. Telegrafische berichten. straiten, acht de heer Vogel niet waarsc'nijnlijk, omdat de mugendheden wel weten, dat die regeering door een strijd tegen de vreemdelingen weder eenige populariteit zou winnen. Tegelijker tijd verneemt de Times, dat te Shanghai eene groote hoeveelheid wapenen en munitie zijn in beslag genomen, die voor eene geheime vereeniging waren bestemd. Daarbij zouden vreemdelingen zijn betrokken. Te Itchang waren alle woningen der Europeanen vernield en slechts met moeite konden de autoriteiten de Fransche nonuen beschermen, doch het ergste gevaar scheen nu voorbij te zijn. Het door de Eerste Earner goedgekeurde adres van antwoord op de troonrede, dat aan de Eonin- gin-regentes is aangebodeu, luidt aldus Mevrouw Dankbaar waardeerde de Eerste Earner het voor- recht Uwe Majesteit in het midden der vertegen- woordiging te zien, tot opening, in naam der Komngin, van de gewone zitting der Staten-Generaal. v ij zijn erkentelijk voor de mededeeling omtrent den algemeenen toestand van laud en volk. Met voldoemng vernamen wij, dat de betrekkingen tot alle buitenlandsche mogendheden van den meest vriendschappelijken aard zijn en dat zee- en land- mack t, op loffelijke wijze voortgaande haren plicht te betrachten, zich, ook waar meer dan gewone inspanning van de zeemacht gevorderd wordt, voor haar taak berekend toonden. Wij verbeiden met belangstelling de voorstellen omtrent wetgeving en staatsbestuur, waarop Uwe Majesteit het uitzicht heeft gegeven. tt yeelomvattende en ernstige taak, waarvoor I we Majesteit tot verzekeriug der stoffelijke en zedeiijke welvaart van Nederland en zijne kolonien onze medewerking inroept, wordt met opgewekt- heid door ons aanvaard. V an harte beamen wij den wensch van Uwe ilajesteit, dat onze arbeid onder Gods zegen strekken moge tot blijvend welzijn van het dierbaar vaderland. Bij eene feestvergadering op Zaterdagavond te Amsterdam gehouden, van de l»te sectie van de vereeniging „Het Metalen Eruis" aldaar, deed de luit.-generaal Mac-Leod de welkome mede deeling, dat de zekerheid was verkregen, dat aan de hulpbehoevende oud-strijders eerlang eene onder- steuning zou worden uitgereikt, zoodat zij niet langer hunne hooge jaren in kommer zouden be- hoeven te slijten. He synode de Ned. Gereformeerde kerken (doleerende) heeft bet voorstel tot vereeniging met de Christelijke Gereformeerde met algemeene stem- men aangenomen. He koortsachtige opwinding over de rogge- pnjzen was een gevolg van speculatie-zucht en heeft gelukkig niet laug geduurd. Toen men zich reken- schap had gegeven van den werkelijken toestand en tot het besef was gekomen, dat, ook wanneer geen rogge uit Rusland verwacht moeht worden, er daarom nog geene aanleiding bestond hongers- noodpnjzen voor de rogge te betalen, bedaarden de gemoederen en keken enkele handelaars, die een slag meenden te kunnen slaan, op hun neus, nu de roggeprijzen in een week tijds met 30 per last verminderd zijn en er nog geen koopers werden gevonden. De gemoederen gerust te stellen is edeler taak dan ze op te winden. De oogst der granen is bevredigend verzekert de Leeuwarder Ct. en waar men spreekt van nat graan, kan het feit, dat we deze week o. a. zwarte haver van ruim 57 kilo aantrolien, dit voldoende tegenspreken. In plaats van stijging is veeleer daling der prijzen te wachten en zullen er gelukkig nog geen dure tijdeu aanbreken. sur Verdi s opera Le Trouvere, Rhaman 3Les respleus aes houieux Potpourri burlesque et po pular JM tterwulghe4. Ouverture d'apresles motifs de 1 opera Norma, J. Eessels 5. Fantaisie sur 1 opera Ernani de Yerdi, Rasz6. Encore et toujours valse, J. Enegtel Bij koninklijk besluit zijn benoemdtot voorzitter van het bestuur van de waterkeering van den calamiteusen polder Nieuwe Neuzen de leer M de Regt; tot dijkgraaf van den polder Vergaert de heer C. E. Verhelst. 7~ Bij ,het binnenlandsch bestuur in Oost-Indie is benoemd tot controleur I«* klasse, de controleur klasse C. van de Velde. Het Engelsche stoomschip Adria, door welke bij aanvaring belangrijke schade aan de spoorbrug te Sluiskil is aangebracht, heeft na voldoende borgstelling, 5000 frcs. inplaats van 5000, zooals abusievelijk is vermeld, de reis naar Antwerpen kunnen vervolgen. He in ons vorig nummer opgegeven uitslag der aanbesteding van buitengewone oeverwerken aan den calamiteusen Vlietepolder, behoeft eenige wijzi- ging, die toen minder juist zijn medegedeeld „Vr7r k0t eerste Pf ?eel (zinkwerk, begroot op Zb,78b), was geen biljet ingeleverd. Voor het tweede perceel (steenbestorting, begroot °P ,804,05), was alleen ingesehreven door den heer W. M. Roelofs te Papendrecht voor 59,890. oor de massa waren zeven iuschrijvingen, waar- vande laagste waren de heeren M. van den Hoek, te Per Neuzen, voor 97,776 en J. Roskam Cz., te Sliedrecht, voor 96,985 He begrooting voor de massa bedroeg 88,590,05 Zaamslag. Naar men verneemt, is de sergeant de heer L. C. Wortman, Jeerliug van den hoofd- cursus te Eampen, geslaagd bij het jongste olhciers-examen. Uit het land van Hulst schrijft men Begunstigd door het prachtigste weder had de vonge week het inzamelen der tarwe plaats. Dub- bel gelukkig mag dit genoemd worden, nu er no* al reel zoogenaamde brand" in de tarwe voorkomt die in dit geval grootendeels onschadelijk wordt gemaakt, daar hij bij het dorschen tot poeder zal geslagen worden. Opmerkelijk is het dat de braud- aren steeds het talrijkst zijn als de tarwe na den winter gezaaid wordt. Het schijnt de minder edele, slechts master voortbrengende, korrels zwakker zijn, waardoor de daaruit ontsproten teere planties in onze barre luchtstreek niet kunnen overwinteren. Van daar ook dat overjarige zaaitarwe betere vruchten voortbrengt evenals tarwe, die in een mengsel van water en kalk of Spaansch groen of te wel in gier voor het uitzaaien geweekt is. \V estdorpe. In de jl. Donderdag alhier ge houden raadszitting werden de herbenoemde raads- leden de heeren D. Bauwens en Ch. Steijaert beeedigd de gemeentebegrooting voor 1892 werd onge- wijzig^d vastgesteld in ontvangst en uitgaaf op f 10530,01, ter verkrijging van het daarop voor- komend rijks-subsidie in de kosten van het lager onderwijs ad f 960, zal der regeering een adres worden ingediend, Op een ingekomen verzoekschrift van A. de Mul alhier, om verhooging zijner jaarwedde als klok- luider werd besloten Burgemeester en Wethouders machtiging te verleenen tot het treffen eener overeenkomst met het R. C. kerkbestuur zoo voor wat betreft het luiden der klok als tot tegemoet- koming in de kosten van onderhoud van het te plaatsen uurwerk op den toren der kerk. Ossenisse, 18 Sept. Tot hoofd der openbare school alhier is heden benoemd de heer J. C. P. Eokkeel, te Breda met hem stondeu op de voor- dracht de heeren J. Langenhorst, te Dreumel, en J. P. Peuleman, te Westdorpe. RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Riddel burg. De rechtbank heeft in hare zitting van 18 Sept., de volgende vonnissen uitgesproken C. J. L. E., oud 14 j., zonder beroep te Ter Neuzen, is wegens mishandeling ontslagen van rechtsvervolging. 1". A. G., oud 19 j. 2° J. V., oud 18 j., arbeiders te Zaamslag, zijn wegens mishandeling veroordeeld ieder tot 3 boete of 3 dagen hechtenis. Omtrent de plannen vau den nieuwen Mi nister van Ooriog deelt men aan de N. R. Ct. mede, dat de Minister op groote schaal de vrijwillige oefeningen in den wapenhandel wenscht te steunen, waartoe hij gedurende de wintermaanden 2 of meer compagnieen van elk bataljon tot eene wil ver- eenigen, zoodat de overige officieren en onder- officieren beschikbaar komen om in nabijgelegen plaatsen, waar geen garnizoen ligt, met het°onder- wijs in den wapenhandel te worden belast. Voorts wil hij ruimschoots gelegenheid geven aan de miliciens om des winters met verlof te vertrekken. De miliciens der lichting van 1892 zullen niet meer bataljonsgewijzedoch compagniesgewijze hunne eerste opleiding ontvangen. Omtrent deze voornemens heeft de Minister het gevoelen der korpscommandanten ingewonnen. Men verneemt, dat de Minister van Ooriog zijn noodwet reeds bij den Raad van State heeft Inge- zonden. Moskou, waarin hij ongeveer het volgende ze*t over het dorp Mussirma, district Zivilsk, province Razan Sommigen hebben hier reeds in twee of dne vveken geen brood gegeten en leven alleen van gras en van boombladeren. In <<en huisgezin zijn verscheiden kinderen, van zeven tot 15 jaar zoo uitgeput door honger, dat zij niet langer op hun gezwollen voeten kunnen staan. Een groen poeder, verkregen door het fijnwrijven van bladeren IS hun eenig voedsel geweest gedurende de afge- loopen maand. In een paar dagen had de priester aan met minder dan zestien stervenden de laatste troost der kerk verstrekt. In het geheele dorp zlJni slechts twintig gezinnen die nog behooorlijk voeasel kunnen gebruiken. Het einde der ellende is met te voorzien, zelfs de geestelijkheid ten plat- telande lijdt gebrek. Bedelaars loopen in menigte het land af. Het geheele verkeer begint te verflauwen en honderden arbeiders zijn werkeloos. Overal worden comite's opgencht tot ondersteuning der behoeftigen. Er gaat geen dag voorbij zonder dat er in de zuide- lijke districten de eene of andere roofaanval plaats eeit. Creheele benden van hongerige bedelaars dolen in de bosscken rond en wachten de voor- bygangers af om hen te berooven. Zij drin*en de huizen binnen en nemen al wat van hun gading is om hun honger te stillen. In de afgeloopen week werden twee gezinnen door roovers vermoord en een week geleden werd een poslwageu geplunderd op klaarliehten da* De regeering heeft, behalve de 22 miflioen roebels, waarvan melding gemaakt werd, eene groote hoeveelheid zaaikoren verstrekt voor den winter. ZEETIJDIINGEN. Van 15 tot en met 17 September. TER NEUZEIV', 18 September 1891. Bij gunstig weder zal a. s. Zondag des na- middags te 4£ ure, door het muziekgezelschap //Apollo" van Ter Neuzen in ,/de Theetuin" het volgende programma worden uitgevoerd 1. Potpourri-populaire, Nodtobe2. Fantaisie Zij vatte Aniela's handen en zag haar met een smeekenden blik aan, het was de eerste maal, dat iemand de dochter van den schoolmeester zoo ver- trouwelijk naderde en een beroep deed op alles wat zacht en vrouwelijk in haar was, een wonder- lijke ontroering maakte zich van haar meester. Laat mij, smeekte zij met harde, raaar toch bevende stem. Ge weet niet wat ge van mij ver- langtEn toen de andere haar verbaasd aanzag, ging zij voortIk ben een slecht norsch schepsel en ben niet geschikt om de vriendin van iemand te zijn. Ik geloof dat ik alle menschen, die met mij in aanraking komen, ongelukkig moet maken. Er is ook nog nooit iemand geweest, die naar mijn vriendschap heeft verlangd. Maar ik doe het en niet alleen om mijnentwil, rnaar ook om uwentwil. Ik laat u niet los. Ge' moet het leven van een vroolijker kant leeren kennen. Geloof mij, als men met de menschen leett en met hen lacht en weent, hun zwakheden verdraagt en het beminnelijke in hen erkent, dan ontstaat er vau zelf sympathie en men ziet ook onze zwakheden door de vingers. Eom, ge belooft mij op de hand, dat ge u van nu af aan niet aan mijn invloed wilt onttrekken Ik ben wat heersch- zuchtigge moet u dus aan mij onderwerpen. (Wordt vervolgd.) Koewacllt. Door de Gedeputeerde Staten van Zeeland is aan verschillende grondeigenaren in deze gemeente gedeeltelijke terugbetaling verleend van grondbelasting wegens de schade door hen geleden bij den hagelslag van 30 Juni 1.1. Door Z. D. Hoogw. Mgr. P. Leijten, bisschop van Breda, is de Weleerw. heer A. C. Broos, kapelaan alhier, als zoodanig benoemd te Gilze (Noord- Brabant) en is in zijne plaats aangesteld de Weleerw. heer J. A. Bogers, terwijl tot assistent te Honte- msse is benoemd de Weleerw. heer O. van Waes, beide priesters van het seminarie. 's Gravenhage, 18 Sept. Tweede Earner. De heer Gleichman aanvaardde heden het voorzitter- schap. De Minister van Financien sprak de begrootings- rede uit. De dienst 1889 sloot met een batig saldo van f 481,313; op den gewonen dienst van 1890 was een tekort van 2,484,320 en het vermoedelijk tekort over 1891 zal 3,400,000 bedragen. De middelen voor den nieuwen dieust zijn geraamd op 127,600,150 en de uitgaven f 129,959,038, alzoo een vermoedelijk tekort van f 2,358,888met weglating van 5 millioen voor zilver-ontmunting zijn de uitgaven 7,376,642 lager geraamd; o. a. 1 millioen minder voor mili- taire uitgaven en voor onderwijs 5 ton meer. Oude lekorten, 36 millioen, worden door eene geliileening geconsolideerd. De aangekondigde be- lastinghervorming zal strekken tot ontlasting van minder vermogendenbetere regeling vooral der patentbelasting en verbetering der gemeente—finan cien. Dinsdag komt het adres van antwoord aan de orde. Dinsdagmiddag omstreeks een unr was het buiten de Muiderpoort te Amsterdam vreeselijk woelig. Een man wilde namelijk in den tijd terwijl vrouw en kinderen naar Artis waren, zijn inboedel pakken en er van door gaan met een meid. Dit lieten de buren echter niet toe en alles wat hij op den verhuiswagen wilde laden, brachten zij weder naar binnen. Reeds had zich een groote menigte voor de deur geschaard, toen de bewuste meid een groote kom met water uit het raam wierp, met het gevolg dat een vrouw een belangrijke hoofdwonde bekwam en naar het politiebureau moest worden gebracht. Onderwijl had men de echtgenoote van den man gehaald, die het recht had haar inboedel weer op de karner te zettenmaar daar de kruier, die eerst geld moest hebben, het goed niet wilde' afgeven, werd er een collecte voorde vrouw gehouden, die genoeg opleverde om den kruier tevreden te stellen. loen nu de beide hoofdpersonen, de slechte kerel en die meid, ook aan het politie bureau Muiderpoort moesteu komen, werden zij, daar de politie-agenten geen weerstand konden bieden, zoo door het volk toegetakeld, dat zij beiden bijna geheel ontkleed aankwamen. Zekere Debiat te Parijs, die reeds viermaal tuchthuisstraf heeft ondergaan, vernam toevalli*, dat de bierbrouwers te Parijs ongenoegen hebben met de bierbrouwers uit de voorsteden, doordat de belasting op hun bedrijf ongelijk verdeeld is. Debiat kwam op het denkbeeld van deze omstan- digheid partij te trekken en richtte daartoe twee bladen, la France Commerciale en l'Union Sociale op. Op het eene blad stond „Redacteur Henri Duchatel", op het andere„Redacteur Victor incent. Bovenaan 1 Union Sociale las men i ,/Wettelijk bedro* ten nadeele der Parijsche brouwers ten bedrage van vier millioen francs 's jaars." De brouwers van de voorsteden steunden het Wad, dat zoo warm hunne belangen voorstond, rijkelijk door abonnementen en advertentien. En de brouwers van Parijs deden evenzoo met la France Commerciale. Een hevige pennestrijd ontstond tus- schen de beide vak bladen van den bierhaudel Vincent en Duchatel gaven elkaar, tot stichting van de lezers, de uitgezochtste scheldnamen en maakten elkaar de hevigste verwijten. Niemand dacht er aan, dat Debiat zich achter beide pseudo- niemen verschool. De politie, die Debiat in't oog hield, bemerkte op t laatst het voordeelige zaakje* Labiche heeft een blijspel op het geval gemaakt de rechtbank vatte de zaak ernstiger op en veroor- deelde den dubbel-journalist tot vijf jaar gevangenis- straf en 1000 francs boete. eer wordt iets van de Turksche roovers gemeld. Ditmaal echter geen met goed gevolg bekroonde aanval. Zij schijnen daarop, naar uit Eonstantinooel aan de Times gemeld wordt, wel plan gehad te hebben, maar de graankoopman, op wien het was gemunt, was gewaarschuwd en waar- schuwde op zijne beurt de gendarmes. Van daar een vervolging en eindelijk een gevecht tusschen dezen en de roovers, waarbij echter ongelukkig twee gendarmes sneuvelden en de roovers ontsnapten. Er zijn thans het gebeurde alweer ten Zuid- Oosten van Adrianopel militairen gezonden om hen te zoeken. De vreeselijke hongersnood in sommige dis tricten vau Rusland wordt nu door de Russen ook donker afgeschilderd. Zoo heeft b. v. een dorps- priester een brief geschreven aan een dagblad te Van 15 tot en met 17 September werden lan*s de Oostsluizen alhier 44 binnenvaartuigen op- en 45 afgeschut; door de Westsl. 1 op- en 1 afgeschut, Dordrecht, 10 September. f /L wtren/7A°s/8'00' Duiveboonen 7,00 KOEKS VAX HET GELD. Belgisch per 100 fr. 47,60 h 47,65 Engelsch per i2j05 g 12>08 Op Zondag den 27 September a. s. hopen onze ouders JAN DIELEMAN, Vrachtrijder, en SUZANNA HUIJSEN, hunne 4()jarige Eclitvereeiiiging- te herdenken. Ter Neuzen, 18 September 1891. Namens broeders en zusters, D. BUURMAN. Op a. s. Maandag hopen onze geliefde ouders JAN N IS VINEE en SUZANNA DE BRUIJNE hunne dertig-jarige Echtvereeniging te herdenken. Hunne dankbare kinderen, behuwd— en kleinkinderen. Zaamslag, 16 September 1891, I VLAG 15 16 17 15 16 17 NAAM. M3. Van en naar. Lading. Noor. brik Eng. s.s. idem Noor. bark Ned. bark Eng. s.s. Eng. s.s. idem oor Ter Neuzeni 16 Rus. bark Duits. s.s. Eng. s.s. Duits. s.s. Eng. s.s, R. 3m. sch. Eng. s.s. idem Eng. s.s. idem Duits. s.s. Eng. s.s. idem idem idem Ned. s.s. Eng. brik Terra Nova Anglia Universal Progress Czaar Peter River Denvent 464 2469 3661 1031 913 2272 Frederikstad Leith Bilbao Arendal Londen an Ter Neuzeni Minnie River Lagan I 1472 1 Middlesbro i2272 Londen Voor Client r Nicolay 1318 Kopernikus 1845 Ouse 1929 Coinmerzienrath Fowler 2497 Warkworth 1974 I LilIy 964 Spindrift 2003 Falcon 1251 Van Client 1 Adria Electro Holland Seabelle Leona Ouse Shieldrake Mascotte 2388 1387 948 2152 1698 1929 3057 3114 Rafsd Koningsberg, Goole Riga New-Castle Riga Londen Hull Antwerpen Hull Hamburg Londen Goole idem Antwerpen Leith oor Selzaete 1 John Roberts 627 I Lissabon hout stukg. minerie hout idem stukg. ledig stukg. hout idem stukg. hout stukg. hout stukg. idem ledig stukg. idem idem idem idem idem idem. creosoot Bij gewonen aanvoer waren de prijzen der Granen dalende. fuike Zeeuwsche en Vlaamsche Tarwe 9 70 a f 10 50 n/6 50 7 A57°0 9'T R°gge Zeeuw8che en Vlaamsche Vt Zeeuwsche en Vlaamsche winter 5 VISJ'l SeChe f a 5'20" Zeeuwsche en Viaamschc zomer 5,_ a 5,20. Haver dunne /3.30 a /»n turn 7 /8'°° 3 f 10'00- Bruineboonen, f 9 60 7V a ^ieo/ 9,00 a f 10'70- Voeder 8,00 a 9,50. hoolzaad f 11,20 a f 11,50. Lijnzaad zaai f - a

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1891 | | pagina 2