Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen, No. 2748. Zaterdag 12 September 1891. 31e Jaargang. Binnenland. Gemengde berichten. Handelsbericbten. m t*olitieli Overzicht. De laatste veertien dagen trokken 7000 joden van KM, Berditschef en Odessa naar Engeland, Amerika en Australie. Yolgens de SchlesischeZtg. ovettreft het aantal aanvragen om overtocht in de verschillende Duitsche havens de beschikbare scheepsruimte ver, zoodat bevolen moet zijn, dat vooloopig geen joden in Duitscbland mogen worden toegelaten. Van 2 Jan. tot 31 Juli hebben 15000 joodsche inwoners van het gouvernement Kieff hun woonplaats moeten verlaten. 'tis of het enthousiasme voor Rusland in Erankrijk ietwat begint te bekoelen, maar daarom niet de zueht naar „revanche" bij een deel dor Branschen. Er zijn er echter, die meenen, dat Erankrijk langs een vreedzamen weg weder in het bezit der verloren gewesten zal kunnen komen. Zij droomen van een machtig verbond van staten, aau wier hoofd Erankrijk en Rusland zullen staan. Spanje, Portugal, Zweden, Denemarken, Servie en Montenegro zouden in dien bond worden opge- nomen, terwijl Belgie, Zwitserland en Turkije zich streng neutraal hebben te houden. Deze coahtie, waartegen het drievoudig verbond geen viuger zou durven opheffen, zou voorstelleu een congres bijeen te roepen om de drie groote vraagstukken het Bulgaarscbe, het Egyptische en bet Elzas-Lotha- ringsche op te lossen. Werd het congres ge- wei<*erd, dan zouden de mogendbeden, die er niet aan° wilden deelnemen, of die zich niet naar de meerderheid onder Erankrijk en Rusland wilden schikken, de oorzaak zijn van den oorlog. Zoo bazelt de Gaulois ook. Toen grootvorst Alexis van Rusland te Parijs aankwam, was eeu groote menigte op de been en de lucbt weergalmde van het geroep //Vive la Russie De Duitsche Keizer beeft de manoeuvres in Oostenrijk bijgewoondmen heeft gedronken en getoast op elkander en op de dappere legers onder bravo's en hoera's. Spoedig vertrekt llbelm naar Beieren, om ook daar de legeroefeningen bij te wonen. De president van den raad van onderzoek inzake den moordaanslag, op den Bulgaarschen minister Beltscheff gepleegd, heeft nauwkeurig huiszoeking wedaan mij Mgr. Methodius, den Griekscli ortho- doxen metropolitaau. Alle papieren, waaronder ook de persoonlijkc correspondeutien, werden in beslag genomen. Onder bet orthodoxe gedeelte der be- volking heerscht groote outsteltenis. In China hebben weder nieuwe Christen ver- volgingen plaats gehad. Zendelingenhuizen en andere vreemde nederzettingen zijn verbrand en een aantal Christenen ernstige verwondingen toege- bracht. Zelfs in de straten van Peking schijnt de vreemdeling niet meer veilig. Daar werd een Engelschmau door een troep volk mishandeld. In een te Sofia uit Konstantinopel ontvangen telegram wordt gemeld, dat Kiamil-pacba, de af- getreden grootvizier, aan een strenge bewaking is onderworpen welk bericbt volkomen overeen- stemt met inlichtingen door den Times-correspondent te Weenen uit goede bron ontvangen. Kiamil- pacha verkeert, naar die correspondent vernam, zoo goed als in gevangenschapzijn gangen worden geregeld bespied en bij werd reeds meer dan eens streng ondervraagd. Het schijnt dus waar te zijn, dat er een samen- zwering tegen den Sultan werd gesmeed, waarbij de grootvizier was betrokken, zoodat een ministerieele crisis niet kon uitblijven. Intusschen, er dienen nadere bericbten te worden afgewacht, alvorens met voile zekerheid aan le nemen, dat de Eugel- sclie bladen uitsluitend hunne piantasie lieten werken, toen zij de crisis aan gebeel andere oorzaken toeschreven en deze terstond in verband bracbten met de buiteniandsche politiek, gelijk de Daily News op dit oogenblik nog doet. Volgens dit blad gelooft niemand zeker een stoute bewering dat de jongste kabinetswisseling in Turkije geen politieke beteekenis heeft. En verder laat de Daily News zich uit Konstantinopel flbevestigen", dat die wisseling tegen Engeland gericht is en de eerste stap van bet nieuwe ministerie deze zal zijn, op de ontruiming van Egypte aan te dringen. Nu, bet zal dus spoedig moeten blijken, of bet blad goed werd ingelicbt. Terwijl aldus de jongste ministerieele crisis in bet rijk van den Grooten Ileer op bet tapijt blijft, wordt uit het oude Stamboel gewag gemaakt van een klein geschil, dat tusscben den Engelscben gezant aldaar en de Turksche regeering gerezen moet zijn. Juist voordat de gezant eenigen tijd met verlof zou gaau, ontving hij een uitnoodiging tot eene audientie, die echter ten slotte werd uit- gesteld tot een datum, waarop hij reeds op reis zou zijn. De gezant bleef daarvoor niet te Kon- stanstinopel, zoodat de audientie niet plaats vond. Tbans, bij zijn terugkeer, werd hem medegedeeld, dat de sultan hem gaarne zou ontvangen, wanueer hij zich op den ge wonen audientie—dag aanmeldde. De gezant staat er echter op, weder eene ollicieele uitnoodiging te ontvangen, waaraan tot nog toe geen gevolg werd gegeven. Volgens bet Dagblad zou de Minister van Oorlog het voornemen koesteren, om de schut- terijen onder het departement van oorlog te brengen. Het Journal officiel bebelst een besluit, waarbij het verbod van in—en doorvoer in Erankrijk van runderen, scbapeu en varkens uit Nederland eii Belgie ingetrokken wordt. Woensdag en Donderdag werd te Middelburg door de vereeniging //Uit bet volkvoor het Volk de gewone jaarlijksche bloemententoonstelling g^- bouden, gekweekt door den arbeidenden stand. Er werden spaarbankboekjes van f 10, 7,50, 5, 3,50, f 2,50, premien in geld en huishoudelijke voorwerpen uitgeloofd. Gister avond bad in de groote Schuttershofzaal de feestelijke uitreiking van de prijzen en premien plaats, opgeluisterd door muziek en gevolgd door concert en vuurwerk. Men zal zich herinneren dat er oulangs sprake is geweest van het vertrek van dr. Mezger uit Wiesbaden, nu zijn betrekkingeu verbroken zijn met de directie van het hotel, waar hij zijn praktijk uitoefende. Op het oogenblik vertoeft dr. Mezger te Domburg. Naar men verneeut is dr. Mezger niet voornemens vooreerst Wiesbaden te verlaten, maar heeft bij zich verbonden nog twee jaar aldaar zijn praktijk te blijven uitoefenen. Jn fie lsie afdeeling van bet tbans in Den Haag gehouden wordende Landbouw-Congres is de volgeude conclusie goedgekeurd Het landbouwonderwijs in de lagere scholen moet op eenvoudige wijze ingericbt zijn en zich eigeneu voor de kinderen die de scholen bezoeken. Het behoort te omvatten de allereerste beginselen omtrent het leven der planten en de voorwaarden waaronder zij zich ontwikkelen de verzorging der dieren, over de insecten, de vogels en bun plaats in de natuur. Het onderwijs moet worden gegeven in den vorm van zaakrijke lessen en de onderwijzer moet er zich op toeleggen zijn voorbeelden te kiezen uit den Undbouw der omgeving. Op de wandeliug vestige bij de aandacht van de kinderen op al het merkwaardige in het plattelandsleven in dier voege, dat de kinderen het landelijk leven gaan beminnen en geleidelijk belangstelling be- ginnen te krijgen in het landbouwberoep. Er is spanning onder de socialistische partij in ous land. Op eene vergadering van de vorige week is reeds geblekeu, dat veleu niet gediend zijn van de vrevolutie-schreeuwers," die in Recht voor Allen bet hooge woord voeren. Nu wordt ook in bet Rad. Weekblad aangedrongen op eene hervor- ming in de sociaal-democratische partij, of de sticbtiug van een nieuwe arbeiderspartij op den groudslag van het nieuwe Duitsche partij program, door de gematigde elementen, die moeten optredeu z/tegen bet opwekken van de bloeddorstige harts- tochten van den menscb door eenige karakterlooze wezens." Ondanks de hoogst ongunstige bericbten omtrent den toestand der emigranten in Argentinie berichten, welke ten eenenmale in strijd zijn met de scboonschijnende voorstellingen van den Nederlandschen consul-generaal an liiet, duurt de laDdverhuizing nog steeds voort. In de maand Augustus jl. zijn in de haven van Buenos-Ay res aangekomen 39 stoombooten, die niet minder dan 5073 landverhuizers aaubracbten. legde boete te vergoeden, mededeelen dat het bedrag nog niet aanwezig was, waarom hij de aanwezigen aanmaande heden avond eens goed te offeren. tlij voegde er tevens bij, te verwachten dat het geachte publiek van Rotterdam bet rijtuig van Sequah zelf zou trekken. Hetgeen nu gebeurde, ging alle perken te buiten. Alles vloog onder het ontzettendst sedrang, waarin verschillende malen de kreet moord werd gehoord, naar buiten, waar dan ook werkelijk de bekende reclame—wairen voor de deur stood zonder paarden, doch van sterke kabeltouwen voorzien en versierd met vlaggen. Allen wierpen zich daar op en onder gejuicb en getier zette de stoet zich in beweging naar het Hotel Coomans, waar Sequah zijn intrek Sequah nam Maandagavond in bet Verkoop- lokaal afscbeid van bet Rotterdamsche publiek. Omstreeks 8 uur verscbeen de handige kwak- zalver in ziju bekend prairiencostuum op bet podium, uitbundig toegejuicht door bet aanwezige publiek, dat grootendeels bestond uit personen van beiderlei geslacbt, beboorende tot de laagste klassen der maatschappij, zoodat men, bebalve van de toespraken van Sequah en zijn tolk, ook nog geuieten kon in de tusschenbedrijveu van een taal, die zich een- voudig niet laat beschrijven. Over het algemeen gedroeg bet vrouwelijk geslacbt zich betluidrucbtigst. Nadat aan Sequah onder het schetteren der fanfares een lauwerkrans en een mand met bloemen waren aangeboden, deelde hij mede, dat dezen avond een schipper zou behandeld worden, reeds twee maanden lijdende aau het spit, dien hij echter in vijf minuten zou genezen. Terwijl nu de patient acbter de gordijntjes werd behandeld onder het spelen van een oorverdoovende muziek, kwam degene, die zich met deinzameling der gelden bad belast om aan Sequah de hem opge- heeft genomen. De Hoofdsteeg leverde nu een ontzaglijken aanblik op. Een golvende menschenmassa, zonder overdrijviug te schatten op veertig- of vijftigduizend, liep voor en achter den wagen. Er was slechts eeu zwarten klotnp te zien, waarop verschillende hoofdeu stonden. Daartusschen werden de politie- agenten bij tientallen heen en weer geduwd, zonder weerstand te kunnen bieden. Sequah zelf zag bij aankomst, zeer bleek. Op zoo iets had de man zelf zeker niet gerekend. Hij haastte zich dan ook het hotel binnen te komen, waar hij zich weer op het balkou ver- toonde met het doel het volk toe te spreken. Hij kon zich echter niet verstaanbaar maken en trok zich dan ook wijselijk terug, terwijl de lichten in de boveuzaal werden uitgedaan. In de naaste omgeving van Sequah wordt verzekerd, dat hij in onderhandeling is over het afhuren van een lokaal in het Paleis voor Volks- vlijt, te Amsterdam, om op een later te bepalen datum aldaar zittingen te houden. Hij heeft eeu apotheker, een man op vergevor derden leeftijd, die eene oudergeschikte betrekking waarnam te Groningen, aangenomen, om met hem op reis te gaan en zijne geneesmiddelen te ver- koopen. Gedurende de Goesche kermis heeft zich daar een jougmensch van 24jarigen leeftijd aan verschillende oplichtingen schuldig gemaakt. Zijn vader, kolonel bij het Nederlandsche leger, is het vorige jaar overleden. Bedoeld jongmensch is door de politie naar de gevangenis te Middelburg ver- voerd De Haagsche briefschrijver van de N. Gron Ct. schrijft over den valschen prins Guilio Ruspoli, die zich neef van den koning van Italie noemde en later kellner bleek te zijn Hij zag er als een vorst uit, en had zeer deftige manieren. Geen wonder dan ook dat verscheidene leden van de diplomatie zich aan hem lieten voor stellen en de Italiaansche gezant hem een uitnoo- cring zond voor een diner. Men zegt dat ook de Minister van Buiteniandsche Zaken hem zijn opwach- ting liet maken. Bij den vertegenwoordiger eener verzekerings- maatschappij te Arnhem vervoegde zich Dinsdag een persoon die, mededeelende dat zijn vader dien nacht aan eene ,/stille beroerte" was overleden, eeuig voorschot vroeg op diens polis, om in oogenblik- kelijke geldverlegenheid te voorzien. De vertegen woordiger verklaarde zich bereid het geheele bedrag der polis terstond uit te betalen, maar moest daar voor de bescheiden hebben en beloofde aan het sterfhuis te komen. Toen hij zich daar aanmeldde, werd hem de de deur geopend door den vader die niet dood was en ten eenenmale onkundig was van hetgeen zijn zoon gezegd of gedaan had. Aan een der politiebureaux te Amsterdam is gebracht een 26jarige koopman, die in gezelsehap van nog twee personen, die oubekend zijn gebleven, in een tapperij in de Wagenaarstraat door middel van een valsch kaartspel van eeu heibaas een bedrag van niet miuder dan 2000 zou hebben gewon- nen. Bij onderzoek vond men een bankbiljet van f 100 in zijn bezit. De heer B. een bekend figuur in de sport- wereld, was jl. Maandagmiddag tusschen 4 en 6 uur in het Vondelpark te Amsterdam aau het wieleren, toen hij door vijf Maandaghouders werd aangegrepen. Een van hen wierp de velocipede om, en de andere manuen wilden den B. te lijf en eischten geld. Deze, voor geen klein gerucbtje vervaard, pakte een der aanranders aan en wierp hem tegen den grondeen anderen gaf hij een klap in het gezicht, dat de man stond te suize- bollen en nu begon ook bij de drie overigen de raoed te zakken. Zij bleven ten minste verbluft staan kijken, zonder een vinger naar den vgrooten" sportsman uit te steken. Deze in luimige stemming voegde den kerels toe: Nu ik zie wel, dat jelui ook geen helden bent. Hier is eeu rijksdaalder, neemt daar maar een ,/slokje" voor, om van den schrik te bekomen, en rustig reed de heer B. verder, beschaamd door de aanranders nagestaard. Onlangs werd uit Nunspeet een staaltje van verregaande bijgeloovigheid vermeld, waarbij een man, die een ziek kind had, de hulp van eene z/duivelbanster" inriep, en toen tot tweemaal toe eene zwarte kip levend in den pot stopte en - kookte. Als vervolg hierop diende De domine, wien dit geval ter oore kwam, onderhield hem daarover in de kerkeen geloovig Christen mocht aan hekserij geen geloof hechten enz. De man, die //bekeerd" is, heeft zich een en ander zoo aangetrokken, dat hij beproefd heeft door ophanging een einde aan zijn leven te maken. Gelukkig werd de toeleg verijdeld. De leeraar kwam hem opzoeken, en na dat het bezoek is onze ongelukkige huisvader vrij wat bedaarder geworden. Het kind is naar men zegt, herstelleude maar het was reeds acht weken ziek geweest, toen de betoovering week, en dus duurt het thans ook nog acht weken, alvorens de arme kleine weer geheel beter is. De man, een arme landbouwer, die elf monden open te houden heeft, is gedagvaard, omdat hij vrouw E. D, met geweld gedwongen heeft, over zijn ziek kind de woorden//God zegen je" driemaal uit te spreken, terwijl hij haar dreigde met eene blaaspijp te zullen doodslaan. De officier van jostitie te Zwolle, die aannam dat beklaagde eenigszins opgewonden was door de ziekte van zijn kind, eischte daarom eene boete van 25 of 14 dagen gevangenisstraf. De vrouw, die den bekeriden raad met de zwarte kip had gegeven, //dikke Miete" uit Zwolle, ver klaarde voor de rechtbank, op eene vraag van den voorzitter, zelve niets van hare kunsten te gelooven, maar, zei ze, //de wereld wil gediend wezen, en ik ben eene arme weduwvrouw." Kapitein King, van de Philomene, een schip waarmede hij van Australie naar Duinkerken reisde, deelt mede dat hij op reis hevige stortzeeen over kreeg en daarop zijn toevlucht heeft genomen tot de olie, die voor en achter het schip werd uitgestort. De zee werd kalm en de groote golven die van fie windzijde aan kwamen bruisen, verdwenen wauneer zij met de olie in aanraking kwamen. \iermaal werd dit middel door kapitein King aangewend, en telkens met goed gevolg. Slechts vijftien gallons olie waren voldeende. ZEETUDINGE IN. Yan 8 tot en met 10 September. Van 8 tot en met 10 September werden langs de Oostsluizen alhier 45 binnenvaartuigen op- en 46 afgeschut. Dordrecht, 10 September. ROERS VAX HET GELD. Belgisch per 100 fr. Engelsch per 47,60 47,65 12,05 12,08* van de Tor ITeuzonsclio Courant. Datum. VLAG. NAAM. M3. Van en naar. Lading. Voor Ter Keuzem 8 Eng. s.s. Bittern 1860 t Liverpool stukg. 9 Duits. s.s. Augusta 1316 Stolpen- munde hout 10 Eng. s.s. Warkworth 1974 New-Castle kolen Rus. bark Amanda 1080 Rania hout Eng. s.s. River Derwent 2272 Londen stukg. Van Ter Senzeu 8 Eng. s.s. Harriet 1426 Middlesbro ledig 9 Duits. s.s. C. A. Bade 1587 Antwerpen stukg. Eng. s.s. River Lagan 2272 Londen idem 10 idem Bittern 1860 Antwerpen idem Voor Gent 8 Eng. s.s. F. T. Barry 2453 Bonnes kolen 9 Rus. s.s. Mary 2714 Libau stukg. Duits. s.s. Eberstein 3001 Gefle hout Eng. s.s. Lofna 2248 Sundsval idem idem Kinghorn 1993 Leith stukg. 10 idem Spindrift 2003 Londen idem Van Gent 8 Eng. s.s. Ravenshoe 1141 Goole stukg. Ned. s.s. Prima 1779 Middelfahr zemelen 9 Rus. sch. lima 866 Kopenhagen ballast Eng. s.s. Electro 1387 Hull stukg. idem Alacrity 3344 Blyth ledig Duits. s.s. Jenny 2179 Bonnes ledig Eng. s.s. Seabelle 2152 Londen stukg. idem Anglia 2469 Leith idem idem Ouse 1929 Goole idem 10 Era. sch. Camille 216 Kingslynn phosph. Eng. s.s. Leona 1698 Goole stukg. idem F. T. Barry 2453 Middlesbro ledig Van Selzaete 9 Eng. brik Fanny Scot 695 Lissabon led. vaten Bij vrij grooten aanvoer was de kooplust gering en ging Tarwe 40 cent lager van de hand. Puike Zeeuwsche en Vlaamsche Tarwe f 10,20 a f 11,20 nieuwe 9,00 a 10,50. Rogge Zeeuwsche en Vlaamsche 7,00 a 7.70. Gerst Zeeuwsche en Vlaamsche winter 5, a f 5,50. Overmaasche 5,— a 5,20. Zeeuwsche en Vlaamsche zomer f 5,a f 5,20. Haver dunne f 3,30 a 4,80. Paardeboonen f 7,50 a 8,00. Duiveboonen 7,00 a 8,00. Wittebooncn 8,00 a 10,00. Brnineboonen, 9,00 a 14,00. Erwten f 8,50 a 10,50. Voeder f 7,00 a 8,00. Koolzaad 11,20 a 11,50. Lijnzaad zaai a

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1891 | | pagina 5