lc Ter Fotografie-lnrichting, Afbraak van esns Schuur, Advertentien. COLLECTE Afgifte der Patentbladen Openbare Verkooping. Telegrafische berichten. hun taak kunnen nederleggen, hetgeen ze onder dankbetuiging aan de overheid gaame zullen doen. De tijd dringt. Ieder jaar maait de zeis des doods velen der oud-strijders weg. Die laatste omstandigheid hoe betreurens- waardig op zich zelf maakt, dat de nieuwe budgetpost, welken wij wenschen geschapen te zien, met ieder nieuw jaar belangrijk zal dalen. Financieel bezwaar mag en behoeft dus hier niet te wegen. Ons vaderland is gelukkig nog rijk genoeg 't zij herhaald om zich te kwijten van zijn zedelijke plichten, ook tegenorer hen, die eenmaal voor zijn eer en zijn rechten opkwamen. 't Nieuw bewind toone in deze zaak, welke alles behalve een partij-zaak is, dat het de nationale verdediging wil behartigen, ook door de nationale verdedigers voor kommer en gebrek te bewaren. Uit voile overtuiging zullen we voor't Ministerie, handelt het in deze kwestie in nationalen geest, een lauwer der dankbare waardeering vlechten. TER NEUZEN, 11 September 1891. Verschrikkelijke hagelslag, vergezeld van schier alles verwoestende stormvlagen, heeft in een der armste en meest behoeftige streken van geheel Nederland, in Limburg narnelijk, duizenden per- sonen, die bijna alien uitsluitend van den landbouw leven, op het allergevoeligst getroffen. Daar werd op 1 Juli j.l. door dit onheil een schade van ongeveer 8 ton, ongerekend het aanzienlijk nadeel aan gebouwen en bosschen geleden. Ten gevolge daarvan is thans in Limburg de nood groot en onafzienbaar de ellende, die daar wacht voor het najaar en den langen winter, zoo geene krachtdadige hulp wordt geboden. Hulpbetoon binnen meer beperkten kring is hier niet toereikend, maar dient hier zoo ruim mogelijk te worden uitgestrekt. Blijkens achterstaande advertentie, te laat ont- vangen om haar aan het hoofd van dit nummer van ons blad plaats te verleenen, is dan ook te dier zake bij Koninklijk besluit hethouden van eene collecte door het geheele Rijk toegestaan. Ook in onze streken zal zeker een ieder deze collecte goed gedachtig zijn, gaame naar vermogen bijdragende tot ondersteuning van duizenden en nogmaals duizenden personen, die tengevolge van een groot onheil, door ellende en wissen ondergang bedreigd, vertrouwend naar hulp en redding door hunne landgenooten uitzien. Weder worden wij van welwillende zijde in de gelegenheid gesteld mede te deelen, wat onze a. s. kermis zoo al geven zal. In 't programma kan nog wel veraudering komen, iets wat we telken jare zien, maar 't zal toch grootendeels aangeven hoe de uitvoering zal wezen. Veel v nieuw a" is er niet. Tamelijk zal de a. s. kermis gelijken op hare voorgangsters. Men oordeeleplaats is gevraagd voor Schuitevoerders Circus, Van Rentergem's Hippodrome, Ivenseus Scheepjesmolen, de Carousel s van Ballet en van Van der Straeten, de schoone Magneta, le beau Raymond, de levenae, misvormde buitenmodel dieren van Van Wiele, de Koek- kramen der familie De Leeuw, Jilisse, Smit, Tilroe enz., het van ouds bekende Wafelkraam van Smits, eenige Galanteriekramen, mitsgaders legio Olie- bollenkramen. Woensdag had alhier de door de Maatschappij van Landbouw aangekondigde keuring van stieren plaatser waren slechts drie stuks ter markt. De eerste prijs a f 30 werd toegekend aan den landbouwer II. Wolfert Dz., en de tweede prijs h f 20 aan den vleeschhouwer H. Hartog, beiden alhier. Naar wij vernemen is de voorvluchtige L. Goethals van Sluiskil, veroordeeld tot 2 jaar ge- vangenisstraf, door de Belgische politie gevat, die hem aan de Nederlandsche zal uitleveren. De heer A. Tholens Danz. alhier, is bij de aanbesteding op jl. Woensdag, aannemer geworden voor het ieggen van 1500 M2. krammat aan den Pierssenspolder voor f 95. aan herinnerd te worden, dat hij voor eeuwig van haar was gescheiden. De volgende dag was zoel en warm. In de kerk heerschte een drukkende atmosfeer, de schilder moest het penseel dikwijls uit de hand leggen om zich het zweet van het voorhoofd te wissen. Hij had ook geen lust in den arbeid en de warmte scheen hem van alle energie te berooven. Het licht werd elke minuut ongunstiger. Eerst had hij het grijze gordijn voor het venster moeten trekken om de gele, verblindende lichtstrepen af te weren, nu werd het buiten voortdureud donkerder en heerschte die ademlooze stilte die aan een onweder vooraf gaat. Alleen in de takken van de nooit zwijgende eik liet zich een zacht gefluister hooren en onder het dak tjilpten de zwaluwen, terwijl zij hun jongen voederden. Daar klonkeu lichte, vlugge schreden op de smalle trap naar het orgel. Hij meende, dat het Aniela was en vond het niet de moeite waard, het hoofd om te wenden. Doch daar ruisehte iets als zijde en hij had de dochter van den schoolmeester toch nooit dan in een wollen japon gezien. Hij zag verwonderd om, toen bleef hij als vastgenageld staan en zijn hart begon onstuimig te kloppen. Bianca Gij Aeh vergeving, juffrouw Hertenfelt. Conrad Ds. A. van Veen, predikant te Benschop, bevorens te Ter Neuzen, heeft het beroep naar de Hervormde gemeente te Ravenswaay, gemeente Maurik, aangenomen. Bij resolutie van den Minister van Financien zijn met ingang van 1 October a. s. verplaatst de kommies 3de klasse L. A. Pieters, van St. Jansteen naar Rapenburg en de kommies 4de klasse H. Keuning, van Rapenburg naar St. Jansteen. Bij het op 21 Augustus jl. te's Gravenhage gehouden notarieel staatsexamen zijn voor het derde en laatste gedeelte geslaagd de heeren E. Dumo- leijn van Westdorpe en W. C. de Smidt te Hulst. Bij het examen gymnastiek 1. o. te's Graven hage, is onder auderen geslaagd de heer J. C. Jansen te Hontenisse. Ter verbetering van de vaart op de Wester- Schelde zullen, voor rekening van het Belgisch Gouvernement, aan de bermen van de polders Walsoorden en Margaretha groote balken met peilschalen worden geplaatst, en zullen de kegelbaak op den oever van den Kruispolder en de bolbaak op het Konijnenschor door nieuwe van dezelfde soort worden vervangen. Naar men verneemt is dezer dagen concessie aangevraagd voor het bedijken van ruim 180 hectaren buitengronden in de gemeente Biervliet, in den Brakman, tusschen den vasten wal en den Angelinapolder. Zaamslag, 9 Sept. Gisterennamiddag ontstond hier onverwacht brand in de werkplaats van den timmerman F. Stoffels. Eene dikke rookkolom, die van onder de pannen eensklaps het dak uitsloeg, maakte de bewoners opmerkzaam op het gevaar, dat hen bedreigde. Bij onderzoek bleek dan ook, dat de vlammen reeds lekten aan de wanden van de verfkast, waarin de brand ontstaan wasterwijl deze vermoedelijk veroorzaakt is door het ontploffen van het buskruit, aanwezig in het zwartsel, dat daar in eene ton bewaard werd. Ofscboon de vlam reeds eene aanmerkelijke uitbreiding gekregen had, was men haar, door spoedig aangebrachte hulp, toch weldra meester, zoodat de spuit, die intus- schen in gereedheid gebracht werd, niet behoefde aan te rukken. Eene aanzienlijke hoeveelheid verfstoffen, waarvan men de waarde op ongeveer f 100 schat, is door de vlammen verteerd. Niets is tegen brandschade verzekerd. Zaamslag, 9 Sept. Gisteren werd alhier verkocht ten overstaan van den Notaris Mr. J. P. Dronkers, te Ter Neuzen, ten verzoeke der erfgenamen van wijlen W. de Jonge een perceel bouw- en weiland in den Catharinapolder, gemeente Zaamslag, kad. sectie F n°. 1522, groot 1 hekt. 44 aren 75 cen- tiaren aan Abraham Pieter en Jan de Jonge, te Zaamslag, voor 2210 per den hoop; een huis, tuin en erf te Zaamslag, aan het Veer, kad. sectie F nos 1771 en 1772, samen groot 5 aren 54 centiaren aan Jan de Putter Arieszoon, te Zaamslag, voor f 810. Philippine. Het mooie weder en de dure en slechte aardappelen zullen wel de oorzaak zijn, dat de drukte in den handel van mosselen alhier eens klaps zoo'n vlucht heeft genomen. Dinsdag jl. werden minstens 900 balen gelost, en de dagen daaropvolgende waren niet minder druk. Als de handel zoo nog eenige weken aanhoudt, dan is te verwachten, dat dit jaar zijn voorganger zeer nabij zal komen, schoou de schippers over den handel der acht verloopen maanden niet erg kunnen roemen. Nietemin is de hoogste prijs, die er be- steed wordt, nog altijd f 2,50 per baal. Clinge (Belgie). Het zal den lezers van dit blad wel bekend zijn, dat het hoofd der R. K. gemeente alhier, zich eenige dagen geleden, zooals het in Holland na 't vertrek met de noorderzon van zekeren Pincoffs heet, verwijderd heeft. Deze verwijderiug is eveuzeer eene font als het feit of de feiten, waarmede dit eerwaardig heer er aanleiding toe heeft gegeven. Die feiten zijn onberaden ijver en nog iets, wat, indien er persooulijk geldbejag in het spel ware geweest, wat niet het geval was, speculatiezucht De toon dier stem scheen hem een wonderlijke openbaring te verkondigen, want hij snelde naar de leuning van het koor en vatte de kleine handen, die hem werden toegestoken. Biancazijt ge eindelijk gekomen P Vier jaar laug heb ik gewacht op een woord van troost en medelijden van u. Ik kon mij niet voor- stellen, dat ge mij zoo koelbloedig zoudt opgeven en mij veroordeelen omdat de menschen mij ver- oordeelen. Ik dacht dat ge mij beter moest kennen en zoudt weten, dat ik niet in staat was zulk een daad te begaan. BiancaKunt ge niet begrijpen, hoe ik te moede was, toen de tijd langzaam voorbijging en er geen teeken van leven van u kwam, toen de wanhoop zich meester maakte van mijn hart en mij toefluisterdege zijt door alien verlaten en vergeten, zelfs door haar, op wier trouw ge huizen zoudt hebben gebouwd. Ik heb nooit een oogenblik aan u getwijfeld, Conrad, en al had men mij nog honderd andere bewijzen van uw schuld aaugevoerd, ik zou er niet aan geloofd hebben. Ge moet mijn brief hebben ontvangen, dien ik u dadelijk na de vreese- lijke gebeurtenis scbreef. Ik heb nooit een woord van u ontvangen. zou mogen genoemd worden, die beide hem verder deden springen dan zijn stok lang was let wel, enkel tot leniging van nooden, armoede en andere menschelijke ellenden. In het bezit van een vrij aanzienlijk fortuin onderstond hij het, in deze gemeente een kolosaal gebouw te doen verrijzen, waarin weezen, zieken en ouden van dagen een onderkomen vinden konden tegen spotprijzen en er de gulste verpleging en verzorging erlangden. In hetzelfde gebouw waren localen, waarin eene bewaarschool werd gehouden en lager onderwijs gegeven. Het ging er alles toe als uit eene welgevulde beurs. Het eiude was dat de stichter gelden moest opnemen om de boel staande te houden en bij slot van rekening toch den interest niet betalen kon. Op een goedeu morgen, ruim 14 dagen geleden, was de eerwaaraige verdwenen. Dit noemde ik zijn tweede tout. Trouwens, zich zelve heeft hij niet verrijkt. Hij leefde hoogst eenvoudig. In zijn huis kon geen blind paard schade doen. Zijn eigen fortuin heeft hij zij 't op onverstandige wijze er bij ingeschoten. Zijne naaste betrekkingen zijn rijk en zullen de betrekkelijk kleine schulden (opgenomen kapitaal) wel uit de wereld helpen. Daar zou des noods van andere zijden wel in voorzien zijn geworden, had hij den hachelijken toestand zijner stickling, waarvoor hij alleen verantwoordelijk was, slechts aan een zijner vele vrienden bekend gemaakt. Uit schaamte echter wegens de mislukking zijner te grootsche plannen heeft hij steeds gezwegen voor iedereen en door zijne verwijdering heeft hij aan commeres gelegenheid gegeven tot allerlei ongegronde onderstellingen en lasterpraatjes. Men schrijft ons uit IJzemlijke Met grooten spoed wordt door den heer Maes, aannemer te Hoofdplaat, gearbeid aan de stichting onzer graanbeurs, en is het nauwelijks drie weken geleden, dat de eerste steenlegging plaats had, toch zijn de muren van hei gebouw geheel opge- trokken en is men aan de bedakking genaderd. De meening van het te spoedig oordeelende publiek dat met December a. s., den termijn van aflevering de nieuwe inrichting onmogelijk gereed kan zijn, vond zelfs vertolking in onzen gemeenteraad. Na eene ernstige bespreking werd even ernstig een besluit genomen naar aanleiding van een verzoek, dat nota bene niet geschied is. Noch schriftelijk, noch mondeling was door den aannemer bij den raad eenig verzoek tot verlenging van den afleveringsterinijn ingediend. Integeudeel, de aannemer hoopt tijdig gereed te zijn. Naar wij vernemen bracht de heer Hendrikse, hoofd der oppositiepartij, dit zonderlinge punt ter bespreking aan de orde. Men schrijft ons uit Biervliet In eene arbeiderswoning is deze week de zoon des huizes 's nachts uit zijne bedstede opgestaan en slaapwandelende door de opening van den zolder, waar de ladder geplaatst is, naar beneden getuimeld. Geneeskundige hulp moest onmiddellijk voor den ongelukkigen slaapwandelaar ingeroepen worden. Hij heeft zich inwendig ernstig bezeerd en bleef een geruimen tijd sprakeloos. Alle gevaar is nog niet geweken. Zuid/andc. De heer A. D. J. Scholte, predi kant te 's Gravensande, heeft voor het beroep naar de Ned. Herv. gemeente alhier bedankt. De uitslag der heden gehouden verkiezingen voor leden der 2e Kamer is als volgt Amsterdam. Uitgebracht 6090 stemmen. Ge- kozen de heer W. K. N. Vrolik met 3322 stemmen. De heer P. Straeter verkreeg 1020, de heer Mr. Th. Heemskerk 977 en Jhr. H. Tindal 745 stemmen. Einmen. Uitgebracht 1024 stemmen. Gekozen de heer Dr. P. H. Roessingh met 599 stemmen. De heer J. P. Havelaar verkreeg 177 en J. E. Scholten 136 stemmen. Ilooril. Uitgebracht 2452 stemmen. Her- stemming tusschen de heeren P. B. J. Ferf die 968 en Mr. M. W. F. Treub, die 860 stemmen verkregen. De jonge dame sloeg de handen voor het gezicht. Dat is te veelHet was dus niet genoeg dat men mij van hier verbande, mij elke mogelijkheid afsneed om u te zien, maar men heeft zelfs mijn brief aan u ingehouden. Mijn arme Conrad wat raoet ge van mij gedacht hebben Hier kwam de gevangenbewaarder het gesprek storen. Hij had juffrouw Hertenfelt herkend en vond het noodig, al was het dan ook zoo beleefd mogelijk, een einde te maken aan het onderhoud. Maak u niet bezorgd, goede vriend, zei zij eenigszins uit de hoogte. Ik heb van den directeur verlof dien heer hier zonder getuigen te spreken. Mis- schien is dat voldoende. Zij liet hem een papier zien met de handteekening van den directeur. De bewaarder verwijderde zich met een veront- schuldiging en ging bescheiden de kleine trap af naar den schoolmeester, want al was deze een onvrieudelijke, stille man, zijn gezelschap was toch beter dan geen gezelschap. Hij wist, dat de schilder hem niet kon ontsnappen en kon er nu een rustig uurtje van nemen. (Wordt vervolgd.) RECHTSZAKEN. Arroudissements-reclitbauk te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 11 Sept. de volgende vonnissen uitgesproken A. H. d. V., oud 30 j., onderbaas, wonende te Ter Neuzen, is wegens beleediging van eenambtenaar veroordeeld tot f 10 boete of 8 dagen hechtenis. V. v. A., oud 41 j., weduwe van M. d. B., werkvrouw, wonende te Ter Neuzen, is wegens beleediging veroord. tot 3 boete of 3 dagen hecht. Ondertrouwd K. W IL L E M S E N J. E. VAN BE1LANUS. Ridderkerk Kralingen 8 September 1891. Bevallen van een zoon M. STEVENS—Malotaux. Amsterdam, 8 September 1891. 1'e Arnhem is op den 6 September jl. overleden onze geliefde behuwddocbter HEIi IHJYA MAGDALEN A KOEAS, in den ouderdom van 29 jaren. Uit aller naam, F. S. P. WIJNMAN. Eenige kennisgeving. Voor de vele blijken van belang- stelling, ontvangen bij mijne benoeming tot lid van den gemeenteraad betuig ik mijnen liartelijken dank. Axel, den 11 September 1891. M. A. SMIES. De ondergeteekende betuigt zijn liar telijken dank aan alien, die hulp en bijstaud hebben verleend bij den brand in zijn winkel op 1.1. Dinsdagavond. Zaamslag. F. STOFFELS J.Fz. Nog zijn ontvangen voor de vervolgde Israelieten: van V. f 1 en van V. te Philippine 1. L. J. v. LEEUWAARDEN. K. FONTUN. Ter Neuzen. voor de slaelitoffers van den jongsten hagelslag in Limburg. Krachtens machtiging, verleend bij koninklijk besluit van 22 Juli 1891, n°. 39, zal ter gemoet- koraing in den nood dier slachtoffers door het geheele Rijk eene collecte worden gehouden. Die collecte zal in deze gemeente geschieden 17 en 18 a. s. Wij bevelen de collecte met aandrang aan en vertrouwen, dat de bede om hulp niet onverhoord zal blijven. Ter Neuzen, 11 September 1891. Burgemeester en Wethouders dier gemeente, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. dienst 1891/93, op de gemeente-secretarie te T E R NEUZEN tot 31 September 1891 's morgens van 9 tot 13 en 's middags van 3 tot 5 ureil. INSCHRIJVING van nieuwe leerlingeu tegen 1 Oct. a. s. Ter Neuzen Sept. 1891. HET BESTUUR. Tholensstraat 59, Ter Neuzen. ZONDAG en MAANDAG (13 en 14 Sept.) gesloteu. De Notaris P. Dregruans, te Axel, zal ten verzoeke van ABRAHAM DE KRAKER Kz, landbouwer te Zaamslag, op Zaterdag 13 Septem ber 1891, des namiddags 4 ure, verkoopen. EENE PARTIJ als Balken, Stijlen, Latten, Kepers, Planken, eene partij Kliefhout, ongeveer 700 drooge Mutsaard, eene partij wilgen Boomstammen, waaronder enkele geschikt voor klompenmakers, alles aanwezig op zijne hofstede in den Zaamslagpolder, gemeente Zaamslag, alwaar te vergaderen. EN

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1891 | | pagina 2