i Gemengde berichten. TER NEUZEN, 8 September 1891. Januari 43 Eebruari 34 Maart 44 April 45 Mei 43 Juni 47 Juli 45 Augustus 43 107438 77936 100278 104674 92356 111668 105030 89774 RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. harde voorwerpen naar de politie en naar de straat- lantaarnswaar de worp het doel miste, werd soms de glasruit eener wouing gelroffen. Een aanzienlijke politiemacht, waaronder eenige manschappen der Kon. marechaussee, kou niet dan na herhaalde sommatien de steeds verbitterd blij- vende menigte uit elkander drijven. Onze burgemeester, die voor de stad en liaar ingezetenen met de beste bedoelingen bezield, gedurende de laaste zes weken een zware en hoogst onaangenaame taak heeft te vervullen, vertoonde zich bij lierhaling onder het volk, nu en dan ver- gezeld van den Procureur-Generaal, den Substituut- Officier van Justitie en den majoor-commandant der Kon. marechaussees. Kort na 10 uren was de orde hersteld. Door Ged. Staten van Zeeiand zijn in de leening ad f 261,000, tegen f 990,11 per duizend gulden, toegewezen aan de heeren I. Boasson en Zonen f 17,000, Van Waesberghe-Janssens te Hulst f 7,000, Eokker en Zoon f 9,000, Van den Broecke Luteijn en Schouten f 6.000, J. A. Zip f 121,000, J. A. Tak en Cie 2,000, Wurfbain en Zoon te Amsterdam f 9,000, P. J. Siegers en Zoon te Vlissiugen f 15,000, Scheurleer en Zonen te Amsterdam f 15,000, Determeijer Weslingh en Zoon te Amsterdam f 10,000 en Lentjes en Drossaers te 's Hertogenbosch f 50,000. De firma's bij wier namen geeu woonplaats vermeld is, wonen te Middelburg. De opening der jacht op klein wild, met uitzondering van die op fazanten, in deze proviucie is bepaald op Maandag 14 September a. s.de jacht op fazanten zal worden geopend op Donder- dag 1 October a. s.de korte jacht zal geoorloofd zijn dagelijks en de lange jacht op Maandag, Woens- dag en Zaterdag van iedere week, alsmede op de vier dagen, voorafgaande aan de sluiting der jacht alles met uitzondering van de Zondagen. Jl. Zondag had onder directie van den heer Th. Coutelier in den Theetuin alhier eene muziek- uitvoering plaats door de Kon. fanfaren-maat- schappij „Gretrv" van Gent. Was de naam van dit gezelschap ons te voren als goed bekend gemaakt, de gespaunen verwachting werd niet beschaamd en den naam Gretry werd eere aangedaan. De uitvoering der 8 nummers was zonder eenige uitzondering schoon, en getuigde van ernstige studie. Zeer zuiver kwamen alle toonen tot hun recht en toonden ook de solisten te begrijpen wat van hen werd gevergd. Gaf de directeur blijk de muziek van Gevaert, Steenebruggen, De Coster en Briot te begrijpen en daarin geheel op te gaan, ook zijn eigen werk deed ons in /Buffalo Bill's marche," eene fantaisie op »les Cloches de Corneville" en de „Diana- polka", kennen een meester in de kunst, die bovendien zelve ten gehoore breugen kan, wat hij en anderen deukt, door uit zijn zilveren cornet met de vereischte kracht ook zilveren toonen voort te brengen. De 5 nummers, die hij van andere meesters ten gehoore liet brengen, alien in het bizonder te schetsen zal wel niet noodig zijn, daar zooals boven gezegd, alien schoon warenin het bizonder trok onze aandacht de vouverturefantastique" van Gevaert en de „grande marche" van Steenebruggen. In de galop ,,1'expresse" van Briot werd ons een rijdende sneltrein vrij natuurlijk ten gehoore gebracht. De faufaren-maatschappij Gretry is overwaardig gehoord te worden, de goede gezelschappen, die wij in den tuin hoorden, niet te na gesproken het was ons daarom zeer aangenaam en van 't bestuur en van den directeur te vernemen, dat wij op vernieuwde bezoeken in volgende seizoenen kunnen rekenen. gekoesterd voor een man, die nu het gevangenispak draagt. Maar ik zou zoo gaarne van haar hooren, ik zou blij zijn, als zij gelukkig was, al is het ook hard, alleen en vergeten voort te leven. Ik weet niets van de familie, antwoordde Aniela kortaf. Ge weet immers, dat ik stil en eenzaam leef en mij niet bekommer om de buiteuwereld Ik heb nooit naar de familie Hertenfelt gevraagd. De schilder znchtte. Zijn vlaag van bespraakt- heid was voorbij, hij verzonk in diep stilzwijgen en wijdde zich uitsluitend aan zijn werk. De schildering vorderde goed onder de handen van den talentvollen gevangene en toen Aniela op zekeren dag weer op het orgel kwam, week zij verschrikt terug en slankte een kreet van verrassing. Op korten afstand van haar, van het groote beschilderde muurvlak staarde haar eigen gelaat haar op een wonderlijke wijze aan. Ja, dat was zij, die vrouweugestalte, die, den vinger aan de lippen gedrukt, als wilde zij een geheim bewaren, den rechterarm afwerend uitgestrektlangzaam scheeu te wijken voor de overmacht. En toch bezat zij dan waarlijk die demonische, zinnelijke schoonheid en tegelijkertijd dien spookachtig leven- loozen blik in de lichte koude oogen P Onder den nevelachtigen sluier viel het weel- derige zwarte haar over den blanken hals en in de vouwen van het donkere, antieke gewaad, waaraan hier en daar een edelgesteente als een fonkelende ster schitterde, verborgen zich twee kindsren, die, Aan de heden gehouden schieting der hand- boogschutterij vde Wester-Schelde" werd deelge- nomen door 58 schutters. De hoogvogel werd afgeschoten door den heer J. Dhooge van Stekene de zijvogels door de heeren Everhardt van Hulst en Th. Eermont van Wacli- tebekede kalleu door de heeren E. van der leijden uit Ilulst en B. Sijnhove van Cluissen. Gedurende het loopende jaar zijn aan den spoorweg alhier de volgende zeeschepen ingekomen om aldaar te lossen of te laden Maand. Getal. Geladen met K. m. inhoud. bruto. 16 m., 10 k., 9 s., 4 r. ij., 2 1., 1 ij., 1 pp. 11 s., 9 m., 5 r. ij., 3 k., 3 ij., 2 pp., 11. 16 s., 9 m., 6 k., 6 h., 4 r.ij., 1 w., 1 p., 1 pp. 19 s., 13 m., 4 k., 4 h., 3 ij., 2 r. ij., 17 s., 8 m., 8 k., 4 r.ij., 3 h., 2 ij 1 1. 18 s., 12 m., 10 h., 3 ij., 2 k., 1 st., 1 1. 19 s., 10 m., 7 h., 4 r.ij., 2 1., 2 k., 1 ij. 20 s., 9 h., 4 ij., 4 k., 3 m., 2 r.ij., 1 pp, 344 789154 In deze kolom beteekenen de lettersm. minerie, k. kolen, s. stukgoederen, r. ij. raw ijzer, 1. ledig, ij. ijzer, pp. pijpaarde, w. wol, p. pitchkolen, h. hout en st. steen. Uitgevaren zijnin Januari 43, Februari 40, Maart 44, April 35, Mei 39, Juni 37, Juli 39 en Augustus 31 zeeschepen. Zaamsliig. De heer K. Wiersma te Winsum, de vorige week benoemd tot onderwijzer aan de openbare school te Othene, heeft voor die be- noeming bedankthij is reeds in betrekking te Hans wee rt. Axel, 5 Sept. De uitslag der herstemming voor een lid van den gemeenteraad alhier is geweest als volgt Opgekomen 251 van de 318 kiezers. Gekozen de heer M. A. Smies met 129 stemmen tegen 115 op den heer J. C. Verbruggen. Zeven briefjes waren in bianco. Hulst. Op de wekelijksche markt van 7 Sep tember alhier waren aangebracht 21 stnks rundvee en 8 biggenhiervan werden verkocht 14 stuks hoornvee en 2 biggen. De prijzen van boter en eieren waren f 1,20 tot f 1,27 i per K. G. en 0,95 en 1,05 per 26 eieren. Iloofdplailt, 5 Sept. Heden werd alhier door het bestuur der waterkeering van de calamiteuse Hoofdplaat- en Thomaespolder, bij eukele inschrij- ving, in het openbaar aanbesteed, het maken van werken ter verdediging van den oever van den Thomaespolder, bestaande in zinkwerk en bestorting, geraamd op f 21,541. Ingeschreven werd door de heeren A. van Popering, te Bruinisse, voor f 23,540 P. J. Visser, te Hansweert, voor f 23,280 J. de Jonge, te Biezelinge (Kapelle), voor f 23,179 M. van den Hoek, te Ter Neuzen, voor f 21,960 C. de Wilde, te Kattendijke, voor 21,894P. A. van de Velde, te Ter Neuzen, voor 21,630 en A. Tholens Dingz., te Ter Neuzen, voor f 21,523. De rechtbank heeft in hare zitting van 8 September de volgende vonnissen uitgesproken D. v. B., oud 29 j., werkman te St. Jansteen, is wegens mishandeling veroordeeld tot f 3 boete of 3 dagen hechtenis. 1°. J. J. J. T., oud 18 j., zonder beroep, 2°. A. J. B., oud 15 j., leurder, 3°. E. B., oud 18 j., metselaar, 4°. P. v. H., oud 18 j., boerenknecht, alien te Hulst, zijn wegens mishandeling de le veroord. tot 3 maanden, de overigen ieder tot 45 dagen gevangenisstraf. 1°. A. E. v. E., oud 17 j., 2°. J. S., oud hoe verschillend de uitdrukking van hun gelaat mocht zijn, toch op elkander leken. Het waren de slaap en de dood. Nyxzei het meisje, terwijl zij de handen vouwde Ben ik dat Vergeef mij, Aniela, zei de schilder. Ik kan mij geen beter model voorstellen. Toen het ont- werp voor dit beeld in mijn geest ontstond en ik u zag, was het alsof ik een visioen had. Wanneer ge echter er iets tegen hebt, uw gelaat hier in de kerk aan aller oogen prijs te geven, dan moet ik natuurlijk tot een veraudering overgaan, maar het zou jammer wezen. Neen, het is goed zoo, het mag zoo blijven. Ge zijt van de oud-Grieksche opvatting afgeweken naar ik zie. Yolgens haar houdt de nacht den slaap en den dood in den armge laat haar den vinger geheimzinnig op de lippen leggen en ge hebt gelijk, want zij heeft een geheim te bewaren, een vreeselijk geheim. De schilder zag haar vragend aan, hij wist niet recht of zij haar phantasie vrij spel liet, dan of er een diepere beteekenis achter haar woorden was verborgen. (Wordt vervolgd.) 20 j., 3°. D. S. J., oud 17 j., alien arbeidsters te Ter Neuzen, zijn wegens diefstal ieder veroord. tot 7 dagen gevang. V. H., oud 22 j., werkman te Westdorpe, is wegens verduistering veroord. tot f 5 boete of 3 dagen hecht. Uit vele deelen van ons land worden berichten gezonden over zeer zware onweders, hier en daar vergezeld van hagelslag die veel schade aanrichten. Boven Arnhem heerschte Donderdagavond een zwaar onweder, dat uren lang aanhield en vergezeld ging van zulke zware regens, dat vele straten blank stonden en verscheidene kelders zijn ondergeloopen. Vrijdagochtend zag men op vele plaatsen pompen, om het water te verwijderen. In de lage gedeel- ten van Klarendal heeft het met groot geweld van den Musschenberg stroomende water veel schade aangericht. Een kwartier lang hagelde het stukken ijs, zoo groot als flinke knikkers en kleine duiven- eieren. Deze ijskogels waren meerendeels veelhoekig en hadden eene witte kern. Daar er weinig wind was, vielen ze gelukkig recht naar beneden, anders was er zeker geen ruit op het Westen heel gebleven. Yermelding verdient nog, dat reeds voor zeven uur het onweder begon te half negen, na eerst boven Nijmegen te hebben gewoed de vele eende in de Lauwersgracht een verbazend gekwaak aanhieven zij waren bij zonder onrustig, vlogen van den eenen kant der gracht naar den anderen, richtten zich in het water op in het kort, gevoelden blijkbaar, dat er iets zeer abnormaals in de ucht was. Donderdagavond ongevoor 9 uur brak boven Deventer en omstreken een verschrikkelijk onweder los. Onophoudelijk doorkliefden bliksemstraleu de lucht terwijl daarop hevige douderslagen volgden en de regen als bij emmersvol uit de lucht viel. daarop volgde een hagelbui die ongeveer een uur duurde en die bijna al wat op het land stond vernielde. Er vielen stukken ijs ter grootte van een kipei. Bij vele particulieren brakenglasruiten,dakpannen euz., terwijl bij verschillende ingezetenen het water in hunne woonhuizen en kelders drong. Alle broeikasten en ramen der tuiniers werden verbrijzeld. Sommigeu lijden eene schade van meer dan twee- duizend gulden. In de kazerne werden vele glas- ruiten gebroken, dit was mede het geval in vele fabrieken. Bijna overal ook in het postkantoor werden de glazen daken verbrijzeld. Timmer- lieden, metselaars en glazen makers zijn den geheelen dag in de weer om de schade te herstellen. Onder Terwolde sloeg het onweder in eene boerenhofstede bewoond door M. Arends, welke geheel afbrandde. Sommige hazen en honderden vogels te Deventer en omstreken werden gedood. Te Wilp voud men er onder een boom honderden, en onder een boom tegenover de steeufabriek De Vlietberg bij Deventer, vond men er 445. Uit Apeldoorn, Brummen, Dinxperloo, Ooster- veld wordt melding gemaakt van braudschade of waterschade veroorzaakt door het onweer. Te Hoogeveen is eene boerderij door het iuslaan van den bliksem afgebrand. Het hoornvee kon worden gered, doch de geheele voorraad koren en hooi, 10 varkens en nagenoeg de geheele in boedel is door het vuur vernietigd. Naar men vermoedt tengevolge der stijgende graanprijzen, openbaart zich in de kleistreken van Friesland in de laatste dagen een buitengewone levendigheid in den aardappelenhandel. Bij groote massa's wordt de vrucht, zooveel het natte weer dit toelaat, gerooid en afgeleverd. De landbouwers kunnen bijna niet voldoeu aan de vele vragen van kooplieden en schippers. De prijzen rijzen dan ook buitengewoon snel. De Wiersterzaaiers, die, onmiddellijk van het land, voor 10 of 12 dagen f 1,50 per H. L. opbrachten, worden thans tegen f 2,40 gemakkelijk van de hand gedaan. De Munstersche brengen reeds f 3 op. Uit vrees voor den voortgang der ziekte, wordt de vrucht gerooid, zo'odra dit slechts mogelijk is. Yolgens het Amsterdamsch marktbericht, was de vorige week de handel in meekrap in de goede soorten zeer willig en werd mooie blanke onberoofde van de laatste teelt grif met f 26 betaald, waartoe echter niet meer wordt aaugeboden, daar de voorraad zeer onbeduidend is. Als een staaltje van Eriesche koppigheid wordt het volgende medegedeeld Te Donkerbroek staat een best gezond paard nu meer dan 18 jaren op stal, zonder van de plaats te komen. Het dier heeft nog nooit werk verricht. De eigenaars, twee bij elkander inwo- nende broeders, hebben zegt men voor ongeveer 18 jaar over dit paard woorden gekregen 't Is toen op stal gezet, 't wordt behoorlijk ge- voederd en 't staat er nog. Er wordt in huis nooit over gesproken. Yan 15 Juni tot 28 Augustus, alzoo binnen 75 dagen, hebben er volgens eene oprekening 64 spoorwegrampen plaats gehad, waarvan er slechts 15 alleen stoffelijke schade veroorzaakten. Alle anderen hebben slachtoffers gevergd. Het aantal gekwetsten klimt tot 999 en verloren hierbij 280 personen het leven. Zoowel in West- als in Oost-Pruisen is allengs ons Nederlandsch vee onmisbaar geworden. Hoewel het zeer waar is, dat men in het buitenland, met name Duitschland, waar men ons vee in talrijke hoeveelheid en van de uitmuntendste exemplaren ingevoerd heeft, een veeslag heeft be- komen, dat het onze evenaart, nu en dan zelfs overtreft het is even zeker, dat Nederland steeds zal blijven de bron in dezen om het vee op dezelfde loogte te houden. Het vee bewaart er ongetwijfeld lang zijne uitmuntende eigenschappen, maar door kruising met niet geheel zuiver Nederlandsch vee, en ook omdat elk dier naar zijn grondaard terug- keert, wat zijne minder goede eigenschappen betreft, zal men toch steeds weder zuiver Nederlandsch vee moeten invoeren, gelijk dau ook nog steeds gedaan wordt. Gedurende de zitting van Sequah Vrijdag namiddag in het Verkooplokaal te Rotterdam hebben zakkenrollers gebruik gemaakt van het gedrang om van twee dames, die uit nieuwsgierig- heid een kijkje kwamen nemen, de portemonnaies te stelen, de eene met f 5, de andere met ongeveer f 8. In de zaal is nu aanwezig een biljet, waarop met groote letters staatIeder zij ge- waarschuwd voor zakkenrollers. Na afloop der zitting werd voor het Verkooplokaal een oogen blik onder de talrijke menigte de orde verstoord, doordien de bewoonster van een pand naast het Verkooplokaal de vriendelijkheid had een emmer met water op de hoofden der heilbegeerige menigte te ledigen. De politie herstelde spoedig de orde. Aan den mond der Zandkreek is Donderdag avond, tijdens het onweer, met staande zeilen gezonken, op eene diepte van 30 a 35 meter, het plezierjacht de Magriet van Antwerpen. De schipper en zijn knecht hebben zich mot de sloep gered. De eerste prijs in de te Groningen gehouden verloting van paarden en rijtuigen (landauwer be- spannen met twee paarden) is ten deel gevallen aan twee veldarbeiders (broers), te Zierikzee. Za terdag gingen zij naar Groningen, om hun kost- baren prijs in bezit te nemen. Den wagen hebben zij voor een flinken prijs reeds verkocht aan den heer Muller (firma Yogt), te Groningen, terwijl hun voor het span paarden tevergeefs 900 ge- boden werd. De Dahomey-amazonen, die eenigen tijd gele- den te Parijs voorstellingen gaven, treden thans in een circus te Weenen op en ondervinden de gunst van een opgetogen publiek. Zij zijn 25 in aantal en moeten tot het 5000 vrouwen sterke amazo- nenkorps van den Sultan vau Dahomey behooren, die den impressario niet dan tegen klinkende ver- goeding verlof gaf een kunstreis met de thans te Weenen vertoevenden te ondernemen. De amazouen zijn lenig en krachtig van gestalte, bewegen zich bevallig en worden door de natuur met kleine handen en voeten begiftigdzij zijn gekleed in een lichtblauwe rok, die tot de knieen reikt en een kort lijfje, terwijl aan een lederen gordel, die de slanke leest omspant, de patroontasch is bevestigd. De kleedij der commandante is van fijnere stof dan die der auderenbovendien draagt zij een veder in het haar. Bij de voorstellingen geven zij blijk van een zeldzame vlugheid van bewegingen en doen in dapperheid voor den besten krijgsman niet onder. De amazonen van den Sultan van Dahomey worden uit de edelste geslachten van diens rijk gekozen en moeten twee jaar onder de wapenen staanzij zijn tusschen de 19 en 25 jaar oud. In verschillende oorlogen gaven zij blijk van haar moed en verscheidene harer dragen een soort van ridderorde, een blikken huls, met een lint onder de knie gebonden. De internationale graan markt te Weenen waar vijf duizend graanhandelaars en meelfabri- kanten bijeenkwamen om een verslag te hooren lezen over den graanoogst der geheele wereld, dat werd samengesteld uit de consulaire rapporten heeft over het geheel nogal een geruststellenden indruk gemaakt. De tarwe- en malsoogsten der Vereenigde Staten zijn buitengewoon groot en het graan is van uit muntende kwaliteit. De hoeveelheid tarwe, welke Indie kan uitvoeren, is grooter dan sinds 1874 het geval was, en over het geheel genomen acht men de tarwe-opbrengst der verschillende landen van dien aard, dat men niet voor hongersnoodprijzen behoeft te vreezen. Antwerpen is dezer dagen weer door een grooten brand bezocht. De rijstmolens St. Jozef vau de firma Wegimont en Go. zijn afgebrand. Wegens een zware ijzeren poort, die van de fabriek in het magazijn voert, bleef dit laatste gelukkig verschoond. In weerwil van den grooten afstand was de brandweer binnen tien minuten ter plaatse en tien waterstralen trachtten het woedende element weder te keeren. Het geld en de kasboeken waren door de politie gered. Om eene onlploffing te voorkomen, waren de veiligheidskleppen der stoom- ketels geopend. Na 2 uren was men den brand meester. De schade bedraagt 80,000 fr. Alles was verzekerd. Het onweer van Donderdag heeft zich over geheel Erankrijk ontlast. Uit tal van plaatsen hebben wij berichten voor ons, die er gewag van maken, als van een orkaan, vergezeld van zwaar onweder, dat aan verscheidene personen het leven heeft gekost. Eene menigte straten te Parijs stonden door den aan- houdenden slagregen hoog onder water, dat de voor de koffiehuizen staande tafeltjes en stoelen medesleepte. Twee werklieden, die aan den arbeid waren in de riolen van den Boulevard Malesherbes, werden door het bij stroomen binnendringende

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1891 | | pagina 2