Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Zaterdag 5 September 1891. Binnenland. Gemengde berichten. BPRGERLIJKE STAND. In verband met liet bedanken van den heer Noordtzij als lid van de Tweede Kamer voor Kampen kan men, naar aan de Zwolsche Ct. wordt geschreven, met zekerbeid verwacbten, dat van antirevolutionaire zijde candidaat gesteld zal worden of jhr. mr. De Savomin Lobman, of baron Mackay. Als candidaat der liberalen wordt genoemd jbr. Van Weede van Dijkveld te Utrecht. De Haarl. Ct. meldt, dat de afgetreden minister van oorlog de heer Bergansius, voor de vacature- Noordtzij in aanmerking zal komen. Gedurende den langen tijd, dat hij directeur der artillene- schietschool op de Oldebroeksche legerplaats was, heeft hij zich in dat district vele vrienden verworven. De beer P. M. de Liguy heeft in den gemeen- teraad te Middelburg een voorstel gedaan tot oprieh- ting van een gemeentelijk abattoir. Besloteu werd B. °en "W. uit te noodigen inlicbtingen in te winnen omtrent deze zaak in die plaatsen, die in zieleutal ougeveer gelijk staan met Middelburg. Op de werf van de Koninklijke maatscbappij De Schelde te Vlissingen is Dinsdag met goed gevolg van stapel geloopen, de voor rekening van de provincie Zeeland gebouwde stalen raderboot Zeeuwsch-Vlaanderen, bestemd voor den dienst op de Wester-Schelde. De machine van het oxvlleerende type, alsmede de stalen stoomketen worden ook op deze fabriek gemaakt. Deze boot is geheel van staal vervaardigd en voorzien van een gegoten stalen voorroer om in havens niet te moeten draaien en heeft eene lengte van 147 Eng. voet, eene wijdte van 20 Eng. voet en een diepgang van 6 Eng. voet. Het schip is ingericht met kajuiten voor lste en 2de klasse passagiers en heeft een rookkamer als dekhut die van teakhout is aaugemaakt en tevens tot ingang naar het eerste klasse salon dienst doet. Tusschen de zijdekluizen is eene groote promenadebrug aangebracht, waarop zich een stoom stuurmachine bevindt met telegraaf naar de machine kamer. Op het voordek is een stoomaukerspil geplaatst, terwijl de kajuiten met stoom zullen worden verwarmd. In de Dinsdag gehouden raadsvergadering van 's Hertogenbosch kwam de motie van den wethouder Van der Steen, om den commissaris van politie den heer Van Goor te ontslaan in behandeling, welke motie in eene vorige vergade- sing was aangehouden. Deze motie gaf tot langdurige discussie aanleiding en vond van verschillende zijden zoowel onder- steuning als bestrijding. De raad vereenigde zich ten slotte met het voorstel van den heer Van Bijckevorssel om uit zijn midden een commissie van onderzoek te benoemen. Op de markt, waar tijdens de raadszitting een talrijke menigte zingende bijeen was, werd de rust door politie en marechaussee bewaard, terwijl bij de woning van den commissaris van politie huzareu op post stonden. Volgens ingekomen berichten bij de suiker fabrikanten van de verschillende agenten uit geheel het land, is het thans zeker, dat de beetworteloogst dit jaar een zeer gering beschot zal opleveren. In vele streken zelfs wordt een misgewas verwacht. De Haagsche corr. der Zutph. Crt., er op wijzende dat de nieuwe Minister van Binnenlandsche Zaken gedacht heeft aan de noodlijdende gemeenten, verneemt uit goede bron, dat hij evenzeer schielijk zal toonen een groot voorstander te zijn van vak- onderwijs en de invoering van leerplicht noodig te achtten. Wat de regeling van sociale belangen betreft, zoo verneemt de schrijver, dat voortaan niet meer zooals vroeger, het departement van justitie voor zich het leeuwenaandeel zal nemen van de sociale kwestieen. De voorbereiding van maatregelen, die niet van streng juridischen aard zijn, zal voor een groot deel van het departement van waterstaat, handel en nijverheid geschieden. Dinsdagavond hield Sequah, naar de N. R. Ct. meldt, wederom zitting in het Verkooplokaal te Rotterdam. Geen plaatsje was onbezet. Een man die, zooals de vertolker zeide, 8 jaren aan rbeuma- tiek had geleden, doof was en wiens twee toonen aan elkander waren gegroeid, werd in behandeling genomen. Zijn geschreeuw klonk boven alles uit, niettegeustaande de zes muzikanten op hunue ver- vaarlijke instrumenten een oorverdoovend geweld maakten. Sequah verklaarde in het Engelscb (door den vertolker vertaald) dat hij geen dokter was, zooals aan het publiek reeds vroeger was mede- gedeeld, doch dat hij zijne medicamenten met vrucht voor verschillende ziekten had aangewend. Ieder moest de proef daarvan nemen, want die medica menten hadden al zoovelen genezen. Een der aanwezigen trad op de tribune, en zeide dat het jammer was dat „mijnheer Sequah" niet voor de lijdende menschheid een groot ziekenhuis oprichtte. Voorts decide hij mede, dat op verzoek van velen een request was opgemaakt aan H. M. de Koningin, met het verzoek dat het verbod om Sequah's ge- neesmiddelen te verkoopen mocht worden opgeheven, opdat Sequah ougedwongen in Nederland zijne praktijk zou kunnen voortzetten. Dat request zou Woensdag voor iederen belang- stellende ter teekeuing liggen en zoo spoedig zou het worden verzonden. Ten slotte deelde dezelfde spreker mede, dat Sequah nog niet weggaat. Op de Donderdag te Vianen gehouden tentoon- stelling van Floralia bevond zich ook een rheuma- tiek plant, dezer dagen „Sequah" gedoopt. Het plantje kwam niet voor bekroning in aan merking Men schrijft uit 's Gravenhage In de vorige week kwam in een der voornaamste hotels alhier een vreemdeling aan, die zich in het hotelregister inschreef als de Italiaansche Prins Guillio Ruspoli, neef van Z. M. den koning van Italie. De prins handelde zooals van een vorst was te wachten, maakte goede verteriugen, informeer- de zich naar hooggeplaatste landgenooten in deze stad en bestelde eeu diner of dejeuner voor eenige diplomaten, die Z. 11. de eer zou hebben aan zijn tafel te ontvaugen. Na eenige dagen in het hotel goeden sier ge maakt te hebben, ging de prins op zekeren morgen niten is sedert nog niet teruggekomen om de hooge hotelrekening te betalen. Deze geenszins vorstelijke houding wekte argwaan. Een onderzoek werd ingesteld, waarbij gebruik werd gemaakt van den bijstand der politie, en dat bracht aan het licht dat de gewaande hoogheid, die zoowel door het vloeiend spreken van verschil lende talen, zijn uiterst deftig voorkomen en elegante kleediug alle allures van een prins aangenomen had, uiemand anders was dau een Engelsche hotel- bediende, die, waarschijnlijk in de groote hotels, waar hij zijn nederige bediening uitoefende, een bijzondere studie heeft gemaakt van de gedragingen en manieren van prinsen en andere logeergasten uit de groote wereld. De couranten die de aankomst van den pseudo vorst hebben medegedeeld wisten natuurlijk vvau den prins geen kwaad." Zondagavond was Partv-Wittem (L.) in rep en roer. Een groote volksmenigte, voorzien van oude ketels, deksels, zweepen enz. bracht voor de woning van de 50jarige weduwe B. die gaat trouwen met een 23jarigen schoenmaker, een ketelmuziek- serenade aan de bewoonster. Dit is een der vele eigenaardige oud-Limburgsche gebruiken en wordt toegepast op degenen, welke weigeren het zooge- naamde ,/huilbier" te geven De gemeentebegrooting te Amsterdam voor 1892 sluit in ontvang en uitgaaf op f 12,773,611. Voor onderwijs o. a. is 209,900 meer geraamd door vermeerdering van het aantal scholen van 117 op 130 en verhooging der jaarwedden. Volgens den regenmeter der Rijkslandbouw- school te Wageningen is over de maand Augustus 89 mM. regen gevallen, tegen 120 mM. over dezelfde maand van het vorige jaar. Volgens dien te Rokanje viel er in de afgeloopen maand Augustus 75.2 mM. regen of 7520 hek- toliter op de hektare, tegen 194,3 mM. in Aug. van het vorige jaar. Volgens den vanwege het Kon. Ned. Met. Inst, te Noordgouwe geplaatsten regenmeter, is aldaar in de afgeloopen maand 56,2 mM. water gevallen. Volgens den te Stavenisse vanwege het K. N. M. instituut te Utrecht geplaatsten regenmeter viel er in Augustus 11. 79,5 mM. regen, verkregen in 18 aftappingen, tegen 97,5 mM. in dezelfde maand van het vorige jaar. De hoogste barometerstand was 762 de laagste 740 mM, Spoorwegongelukken in de laatste dagen. Een respectabel lijstje van dezen dagelijks terug- keerende rampen kan weder vermeld worden. Een uit Aarau komende personentrein liep bij Auszerfihl op oen ledigen trein. Vier personen werden licht gewond en 3 wagens zwaar beschadigd. Bij Bra reed door verkeerden wisselstand, een personentrein een goederentrein aan. Conducteur, machinist en stoker werden zwaar gewond en eenige passagiers minder ernstig. Een bommeltrein derailleerde tusschen de stations Auberville en Dombasle. Machinist en stoker zwaar gewond, overigens geen ongelukken te betreuren. In Indiana derailleerde een exprestrein, die zestig mijl in het uur liep. Bijzonderheden zijn nog niet bekend, maar toch sprak een kort telegram reeds van 4 dooden en meer dan 30 gewonden. Nog hadden spoorwegongelukken plaats te Hamel- ton Beach in Ontario, te Belford, en bij Hamminkein. Op de lijn van St. Juste naar Cambrai ont- spoorde een trein, waardoor twintig personen ver- wondingen bekwamen. Nabij het station Romme, bij Marseille, ont- spoorde op de brug een kolentrein, waardoor aan de brug zelf en de pijlers zware schade werd toe- gebracht. Een in voile vaart aankomenden per sonentrein kon men gelukkig nog bijtijds doen stoppen, anders zou een herhaling van de ramp bij Monchenstein onvermijdelijk geweest zijn. In den nacht van Dinsdag op Woensdag jl. heeft in het Kanaal en langs de Engelsche kust een hevige storm gewoed. Vele visschersvaartuigen verougelukten. Het kolenschip James E. Eolster werd in de baai van Marguerite tegen de rotsen verpletterd. De zes matrozen, welke de bemanning uitmaakten, werden echter gered. De reddingbooten te Eastbourne en te Rhyl brachten de matrozen aan wal van twee schepen, die gestrand waren. Het Engelsch stoomschip Teutonic heeft de snelste reis afgelegd die tot heden tusschen Europa en Amerika is gedaan. Het volvoerde die van Queenstown (Ierland) naar New-York in 5 dagen, 16 uren en 31 minuten. De hongersnood is op het platte land in Rusland veel grooter, dan men zelfs in de Russische steden kan vermoeden. De poop Fdomanow, die een reisje door het gouvernement Kasan maakte, schrijft er over als volgtDe stedelingen kunnen zich geen denkbeeld vormen van de ellende en het gebrek, die onder de boerenbevolking voorkomen. Het is op zichzelf reeds vreeselijk te zien, hoe de algemeene sterfte toeneemt, als men daar mach- teloos tegenover staat. Het is mij onmogelijk alles te beschrijven, wat ik gezien heb, maar ik zal er toch een paar staaltjes van mededeelen. Voor een paar dagen bezocht ik het dorp Naredey. Binnen den tijd van een half uur ontmoette ik zestieu menschen, die van ellende geheel waren uitgeteerd. De meesten dezer ongelukkigen hadden gedurende de geheele week geen kruimel brood geproefd. Met verwrongen gelaatstrekken en glazige oogen staarden zij mij aan en velen waren nauwelijks in staat, uit hoofde van hun verbazende zwakte, de handeu uit te steken naar het brood, dat ik hun voorhield. Enkelen hadden nog slechts de kracht om het op te eten. Tal van lieden zijn gestorven, voor dat hulp is aangekomen. Hoe langer ik in het dorp verbleef, des te meer ellende ontmoette ik Op straat voor de huizen en voor de kerk zag ik een menigte uitgeteerde menschen, zooals men ze alleen in tijd van hongersnood kan aantreffen. Sommigen verkeerden schijnbaar in een staat van ongevoeligheid en algeheele berusting in hun lot Anderen daarentegen waren bijna wanhopig en schreeuwden luide om brood. Moeders, die haar kinderen hadden verloren, klaagden weenend aan den openbaren weg. Alles wat eetbare waar kan worden genoemd, is sedert lang op. Zoolang de voorraad groenten en vruchten duurde, kon men het leven rekken. Weldra was ook deze voor raad verteerd. De dorpelingen verzamelden ver volgens lindeboom-bladeren, die zij droogden en stainpten, om er een soort moes van te maken Veertien dagen achtereen hadden zij niets anders te eten, maar dit voedsel kon onmogelijk brood vervangen Toen de eerste hulp kwam opdagen, had de dood reeds een grooten oogst gemaakt. Het sterftecijfer is daarna op onrustbarende wijze ge- stegen, zoodat b. v. in een kleine gemeente van 150 gezinnen er reeds 47 zijn gestorven. Na tuurlijk wordt de hongersnood ook in verschillende plaatsen van ziekten vergezeld. De toestand schijnt veel erger te zijn, dan de Russische. pers mag berichten. Van 16 tot en met 31 Augustus. van de Ter Neuzensche Courant. Ter \eu2<-n. Huweljjks-aangiften. 28 Aug. Domi- nicus Franciscus Daelman, oud 32 j., jm. en Melanie Fran- cisca de Rijcke, oud 28 j., jd. Huweiyks-voltrekkingen. 28 Aug. Cornells van Gelderen, oud 24 j., jm. en Cornelia Magdalena den Extor, oud 24 j., jd. Geboorten. 16 Aug. Florentina Coleta, d. van Ilijpoliet Remerij en van Jacoba Maria Kindt. 22 Aug. Cornelia, d. van Johannes de Krijger en van Janna Ringelberg. Maarten, z. van Andries de Visser en van Catharina van Kerkvoort. Anthoinette Maria, d. van Theophile Acke en van Octavia Vossaert. 23 Aug. Izaak Reinier, z. van Abraham Leunis en van Janneke Catharina Eekman. Willem Marinus Jacobus, z. van Marinus Potters en van Maria Wilhelmina Commerina Florusse. 27 Aug. Jan Jacobus, z. van Comelis Jozias Michielsen en van Catharina Mareels. 29 Aug. Tona Cor nelia, d. van Comelis Frederiksen en van Cornelia van Alten. 31 Aug. Pieternella Cornelia, d. van Daniel Floris Elve en van Willemina Frederiksen. Francina, d. van Comelis de Kraker en van Maria Verstrate. Overlijden. 18 Aug. Komelis van der Peijl, oud 71 j., echtg. van Janna van der Welle. 21 Aug. Adriaan Jan Beaufort, oud 17 d., z. van Cent en van Sara de Zeeuw. 30 Aug. Mattheus Kaan, oud 3 m., z. van Comelis Pieter en van Antje de Jong. Hu 1st. Huwelijks-voltrekkingen. 25 Aug. Franciscus de Vilder, oud 27 j., jm. en Hortensia Johanna Antonia Moens, oud 24 j., jd. 27 Aug. Pieter Francies Krieckaert, oud 42 j., jm. en Phara'ilde Mathilde van Kerckvoorde, oud 34 j., jd. Geboorten. 21 Aug. Augustinus, z. van Isabella Pauwels. 22 Aug. Eduard Norbertus, z. van Marinus Augustinus van Giesen en van Maria Sophia Riems. 31 Aug. Prudent Antho- nius, z. van Comelis Petrus Franciscus en van Maria Rozalia Hoveniers. Overlijden. 19 Aug. Apolonia Giele, oud 71 j., echtg. van Jan Francies Compiet. Axel. Huwelijks-aangiften. 29 Aug. Petrus Tieleman, oud 35 j., jm. en Sophia Kalle, oud 26 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 27 Aug. Louis de Feijter, oud 41 j., jm. en Sara Verhelst, oud 25 j., jd. Geboorten. 16 Aug. Pieter, z. van Jacobus Bakker en van Maria Verbrugge. 19 Aug. Johanna Wilhelmina, d. van Willem Dekker en van Dingetje Riemens. 25 Aug. Abraham, z. van Florus van de Yelde en van Johanna Dees. 26 Aug. Catharina, d. van Comelis de Regt en van Pieter nella van Hermon. 27 Aug. Janna Maria, d. van Andries Dieleman en van Pieternella de Putter. 28 Aug. Christiaan, van Anthonij Cornelis Verschelling en van Suzanna Ollebek. Overlijden. 16 Aug. Elizabeth Johanna Maria Claessens, oud 7 m., d. van Johannes Jacobus en van Agnes Catharina Maria van Spanje. 18 Aug. Pieter Oppeneer, oud 79 j., weduwn. van Suzanna Bareman. 21 Aug. Edumondus Caessens, oud 3 w., z. van Petrus en van Rosalia Groothaert. Bosclikapelle. Geboorten. 5 Aug. Elisabeth, d. van Eduard Pieters en van Sophia Fruijtier. Overlijden. 17 Aug. Zephyrinus Maria Kint, oud 17 d., z. van Petrus en van Anna Maria van de Lavoir. 23 Aug. Leonardus Petrus Augustinus Kouijzer, oud 2 m., z. van Clement en van Anna Catharina Hoovers. Graauw. Geboorten. 27 Aug. Maria Johanna, d. van Petrus Alphons Stallaert en van Maria Anna van Esbroeck. Overlijden. 20 Aug. Anna Maria de Bakker, oud 3 m., d. van Johannes Francies en van Rosalia Kouijzer. 26 Aug. Jan Francies van Itegem, oud 48 j., echtg. van Anna Maria Cappendijk. 29 Aug. Francies Buijl, oud 41 j., echtg. van Elisabeth Arens. Heng-Mtilijk. Overlijden. 28 Aug. Dorothea de Bruijn, oud 77 j., wed. van Charles Ludovicus van Craenenbroeck. HoeU. Geboorten. 17 Aug. Suzanna, d. van Pieter Haak en van Catharina Bareman. 26 Aug. Jan, z. van Jacobus van Alten en van Mari^ Hamelink. Roewarlit. Huwelijks-aangiften. 22 Aug. Benonie Charles Louis Bruggeman, oud 44 j., jm. en Virgenie Meert, oud 21 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 17 Aug. Ferdinandus Duijm, oud 32 j., jm. en Clementina de Block, oud 29 j., jd. Geboorten. 17 Aug. Ludovicus Franciescus, z. van Augustus Temmerman en van Natalia de Yliegher. 19 Aug. Theophilus Josephus, z. van Desiderius Martens en van Marie Leonie Martens. 26 Aug. Helene Marie, d. van Eduardus Alphonsius de Jonge en van Melania Schelfhaut. 27 Aug. Cyrillus, z. van Franciscus Valent en van Francisca Martens. 30 Aug. Louisa Maria Josephina, d. van Aloijsius Suij (overleden) en van Anna Catharina Thooremans. 31 Aug. Hortensia Maria, d. van Carolus Ludovicus Dominicus Swartele en van Josephina Maria Baert. Overlijden. 25 Aug. Willem Alexander Paulus Frederi- cus de Schepper, oud 6 m., z. van Theophilus en van Maria Cornelia Grebert. Overling. In deze gemeente hebben geene aangiften plaats gehad. I'liilippine, Huwelijks-voltrekkingen. 29 Aug. Julia- nus van Wijnsberghe, oud 20 j., jm. en Paulina Rammeloo, oud 27 j., jd. Geboorten. 15 Aug. Camile, z. van Rosalia de Graeve. 28 Aug. Clarisse Sophie, d. van Eduardus Obrie en van Leonia Verstraete. 30 Aug. Benita Stephanie, d. van Hen- dericus de Graeve en van Angela Clementia Teirlinck. Overlijden. 24 Aug. Petrus van Hijfte, oud 4 m., z. van Seraphinus en van Adelaide van Hurck. 29 Aug. Martinus van Hecke, oud 4 m., z. van Eduard en van Rosalie de Laender. Sas -van Gent. Huwelijks-voltrekkingen. 18 Aug. Angelus Albertus Weijnen, oud 31 j., jm. en Celina Ludwina de Pauw, oud 25 j., jd. Geboorten. 16 Aug. Pieternella, d. van Minicus van Aalst en van Adriana t Gilde. 23 Aug. Alphonse Prudent, z. van Conrardus Adolphus de Mul en van Oetavin Rosalia van Heersvelde. Overlijden. 19 Aug. Lievin Nicolas de Meijer, oud 7 7 j., weduwn. van Rosalia Gistelinck. Stoppelilijk. Geboorten. 16 Aug. Andreas, z. van Augustinus Cabooter en van Anna Catharina Vermorken. 25 Aug. Lucia Johanna Scholastica, d. van Jacobus Adri- anus Claessens en van Johanna Maria van der Velpen. Overlijden. 20 Aug. Pieter Comelis de Maat, oud 63 j., weduwn. van Apolonia van Poorten. 22 Aug. Ludovicus Fidelis de Smet, oud 57 j., echtg. van Christina Sponselee. %Vesttlorpe. Geboorten. 22 Aug. Petrus Johannes, z. van Josephus de Vrieze en van Maria Theresia Beijens. Petrus Johannes, z. van Eduardus van Bouchaute en van Apolonia Fruijtier. Overlijden. 19 Aug. Richard Franciscus, oud 10 m., z. van Charles de Cooker en van Marie Louise IJsebaert. Kaanislag. Huwelijks-aangiften. 27 Aug. Aamout Willem Riemens (van Ter Neuzen), oud 23 j., jm. en Poulina Janna Duijvestein, oud 21 j., jd. Geboorten. 19 Aug. Adriana, d. van Lolke Jan de Vries en van Pieternella Jacoba Willemina Geelhoedt. 20 Aug. Leendert Adrianus, z. van Hendrik Jozef Kouwenhoven en van Johanna Maria Post. 21 Aug. Adriana, d. van Willem Ivempe en van Sara Bolleman. 25 Aug. Jaeomina, d. van Leendert Bakker en van Janna Cornelia Haak. 29 Aug. Krijn, z. van Krijn Willemsen en van Adriana de Jonge. 31 Aug. Johannes, z. van Andries Comelis den Beer en van Janneke Mensink. Overlijden. 24 Aug. Cornelia den Beer, oud 2 w., d. van Jozias en van Krina van de Wege. Xiiitltlorpe, Huwelijks-aangiften. 29 Aug. Alphonsius Theodorus Boddaert, oud 38 j., jm. en Eulalia Maria van Haelst, oud 19 j., jd. Geboorten. 21 Aug. Coralie Marie, d. van Maria Josephina Caessens. 22 Aug. Alida Maria, d. van Petrus Everardus de Groene en van Christina Maria de Vos. Overlijden. 29 Aug Josephus van Walle, oud 75 j., echtg. van Rosalia de Block.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1891 | | pagina 5