Gemengde berichten. Advertentien. ning grootendeels te danken aan de millitaire talenten van kolonel Korner, een Duitsch officier, die in Balmaceda's dienst trad, dock later partij koos voor de congressisten. De torpedo-boot Alinirante Lynch deed na de overgave tier stad nog eene zwakke poging tot verzet. Zij loste drie scboten, en streek toen bare vlag. Daarna gaven ook de forten zich over. Tegen den avond liep het gepeupel te samen, om zijn lang gekoesterden wrok aan den overwonnen dictator te koelen. Daar Balmaceda echter reeds ontsnapt was, vergenoegde het grauw zich met het in brand steken der woningen van hem en eenige zijner aanhangers. Alvorens, te midden der alge- meene verwarring, de brandweer op de been was, hadden de vlammen groote verwoesting aangericht. Een probaat middel tot herstel der rust bleek het neerschieten van een 200tal oproermakers. Te Santiago hadden soortgelijke tooneelen plaats. TER NEUZEN, 4 September 1891. Heden werd in eene buitengewone zitting van het kantongerecht alhier, de bevorens door de arrondissements-rechtbank teMiddelburgbeeedig- de griffier bij het kantongerecht alhier benoemde griffier Mr. A. W. van Everdingen gelnstalleerd. Na voorlezing van de akte van beeediging door den waarnemenden griffier J. Wiskerke, nam in tegenwoordigheid van de kantonrechter-plaatsver- vangers Mr. J. P. Dronkers en J. A. van Boven, de kantonrechter Mr. H. M. G. Kloppenburg het woord en sprak den geinstalleerden griffier aldus toe Het was mij minder aangenaam den vertrokken griffier Coenen van 's Gravensloot te moeten missen, orndat die door mij werd hoog geschat ter zake zijner nauwgezetheid en vlijt maar, na kennismaking met U mijnheer de griffier mag ik mij vleien, dat U het voetspoor van uw voorganger zult drukken. De verstandhouding die er steeds heeft geheerscht tusschen alien die in betrekking hebben gestaan tot het kantongerecht, waaronder zijn begrepen de kantonrechters-plaatsvervangers en de waarnemende griffier zijn steeds uitstekend geweest en ik hoop, dat dit zal worden bestendigd. Met het oog daarop rest mij nog de taak een woord van hulde en dank toe te brengen aan den waarnemenden griffier Wiskerke die met nauwge zetheid en ijver gedurende ruim 2 maanden de betrekking van griffier heeft waargenomen en over wiens werkzaamheden ik heden mijn bijzonderen dank betuig. Hierop nam de geinstalleerde griffier het woord om dank te betuigen aan den heer kantonrechter voor de uitgebrachte wenschen en aan den waarnemenden griffier voor zijne belang- looze waarneming van de betrekking van griffier bij genoemd kantongerecht. A. s. Zondag zal het muziekgezelschap #G retry" uit Gent in „de Theetuin" het volgende programma uitvoeren lsfe afdeeling. 1. Buffalo Bill's, marche, M. Coutelin2. Ouverture, fantastique, Gevaert3. Feux-follets, mazurka, Steenebruggen4. Les cloches de Corneville, fantaisie arr. par Coutelin. 2de afdeeling. 5. Grande marche, Steene bruggen 6. Eifima, polka, Coutelin7. La mascotte, fantaisie, arr. par De Coster 8. L'expres, Galop, Briot. Door een onbekende is aan de Vrijwillige brandweer alhier een gift geschonken van f 60, Tot betaalmeester te Tiel is benoemd de heer A. de Ruijter van Steveninck, thans te Sas van Gent, en te Sas vau Gent de heer E. Bloem, suruumerair bij 's rijks schatkist. Bij Koninklijk besluit is benoemd, bij het 5de bataljon rustende schutterij in Zeeland, tot 2de luitenant de heer P. J. Rodrigo, thans sergeant- majoor. Houtenisse. Vrijdag 28 Aug. jl. bezocht de heer Commissaris des Konings deze gemeente. ZHEg. bezichtigde de kerken en scholen, en bracht ook een bezoek aan de tentoonstelling der ^Teekenschool" en gaf daarbij Zijne goedkeuring te kennen over de wijze waarop de teekeningen waren afgewerkt en geetaleerd. ZHEg. bij den heer burgemeester gelogeerd, werd Donderdagavond door de Harmonie ,/St. Cecilia" eene serenade gebracht. Kloosterzande. Zondag 30 Aug. jl. hield de vereeniging ,/de Teekenschool" in de school aan ik nam het aan, zonder mij om de woekerrente te bekommeren. Ik kon nooit mijn geld lang bewaren en terwijl hij mij nooit om terugbetaling maande, werd mijn schuld met rente op rente ontzettend groot. Toen werd mijn uitzicht op de erfenis vernietigd door een laat huwelijk van mijn vermeenden erflater en nu begon mijn wreede schuldeischer mij onver- biddelijk te vervolgen. Hij verlangde onmiddellijk betaling, iets wat voor mij oumogelijk was. Ik smeekte hem geduld te hebben ik begon naam te maken, mijn schilderijen werden gezocht en goed betaald ik kon hem met zekerheid beloven mijn schuld langzamerhand af te betalen. Hij wiide er niets van weten en schreef mij, dat hij zich tot mijn moeder wilde wendeu en haar dwingen voor haar zoon te betalen. (Wordt vervolgd.) de Molenstraat alhier hare jaarlijksche tentoon stelling. De teekeningen bewezen, dat de leerlingen goede vorderingen maken. Vooral de teekeningen naar gipsvoorbeelden en die op bouwkuudig gebied waren fijn afgewerkt; ook met de overige was dit voor het meerendeel het geval. Gedurende den geheelen namiddag bewogen zich tal van bezoekers door de zaal, en mochten onder wijzer en Bestuur van velen betuigingen van goed keuring erlangen. De leerlingen gaan zoo voort en verlaten niet te vroeg de lessen dan zal hun blijken, dat het geleerde ten alien tijde van pas komt. TV oensdag jl. had alhier de door de maat- schappij van Landbouw aangekondigde keuring van stieren plaats; er waren 12 stuks ter markt. De eerste prijs werd toegekend aan Th. Vereecken alhier, de tweede prijs aan Ysebaert, veehandelaar te St. Jansteen, en de reserveprijs aan P. Polfliet alhier. Er was weinig belangstelling vau de zijde der landbouwers, ongetwijfeld veroorzaakt door de drukte van den oogst. Zou het daarom geene aanbeveling verdienen dergelijke keuringen in een minder druk tijdstip te houden, b. v. in begin Juli of eind September Boschkapelle. Alhier is op 1 September jl. met algemeene stem men tot wethouder gekozen de heer P. de Rooij, tot dusverre als zoodanig tijdelijk. Ilengstdijk, 2 Sept. In de gisteren alhier ge- houden raadsvergadering werd met algemeene stem men tot wethouder en ambtenaar van den hurgerlijken stand herbenoemd de heer C. van Esbroeck. Hoek, 1 Sept. Alvorens tot de installatie der benoemde raadsleden over te gaan, bracht de voor- zitter heden een woord van hulde aan het afgetreden raadslid P. Riemens en diens in den korten tijd zijner zitting als zoodanig aan de gemeente bewezen diensten. Hij sprak zijn leedwezen er over uit dat familieomstaudigheden hem hebben genoopt zich niet weder verkiesbaar te stellen en uitte de beste wenschen voor zijn verder leven. Na beeediging van de leden van den raad J. Jurrij en W. G. Dieleraan, werden zij met een woord van gelukwensching door den voorzitter ge'installeerd. De notulen der vorige zitting werden gelezen en goedgekeurd, en daarna herbenoemd tot ambte naar van den burgerlijken stand de heer J. Jurrij. Een ingekomen bericht van Gedep. Staten dat zij het raadsbesluit tot het verleenen van een subsidie aan het Burgerl. Armbestuur voor 1892 hebben goedgekeurd, werd voor kennisgeving aangenomen en vervolgens de vergadering gesloten. Houtenisse. In de vergadering van Dinsdag 1 dezer werd de gemeente-rekeuing voorloopig vast- gesteld in ontvangst op 25894,19 in uitgaaf op f 24961,51£ en het batig slot mitsdien op 932,68. In de ontvangsten waren begrepen, batig slot van 1887 f 454,70, inkomsten van gemeente- eigendommen f 312,92, opcenten op de grond— en personeele belast. 4650,75, hoofdel. omslag f 7413,01, havengelden f 1300, hondenbelasting 260, vergunuingsrechten 820, uitkeering 4/6 pCt. bedroeg f 6130,90, vergoeding kosten onder- wijs f 2855,40, bijdrage in de kosten van wegen enz. 1214,71. Er werd uitgegeven voor huishoudelijk bestuur jaarwedden f 2441, andere kosten 962,31, kosten betrekkelijke belastingen 189,69, onder- houd gebouweu, havens, wegen, pompen, enz. f 1258,17, politie en brandweer 1264,40, kosten van geneeskundige diensten f 1114,03, armwezen en krankzinnigen f 4315, ouderwijs jaarwedden 9279,07, andere kosten f 1883,99, aflossing rentelooze voorschotten f 1111,50 en bijdrage in de kosten vau onderhoud van wegen f 475,84. De gemeente-begrooting voor 1892 werd aan- geboden, en tot leden der commissie van onderzoek benoemd de lieeren Mr. Thomaes, Eruijtier en Van Bekkum. De raad besloot zich te wenden tot den heer Minister van Waterstaat Handel en Nijverheid met verzoek het vervoer der brieven enz enz. van hier naar Holland in plaats van over Hulst en Belgie te doen geschieden via WalsoordenVlake. St. Jansteen. In de raadsvergadering van Dinsdag 11. alhier, waarbij 6 leden tegenwoordig waren, werden o. m. de volgende punten behandeld en met algemeene stemmen aangenomen de begrooting van 1891, inkomsten 11493,48 gl. en uitgave 11086,10^ gl., sluitende alzoo met een batig slot van 407,374 gl. de begrooting van 1892, ontvangsten 11741,92 gl. en uitgave 11741,92 het toekennen van eervol ontslagals onderwijzer aan den heer Th, Kuiper vaststelling van het traktemeut voor den nieuw benoemden onderwijzer op f 450 tevens werd nog aangenomen dat de oproeping voor genoemde vacature dezer dagen zou geschieden en dat de stukken voor 20 September a. s. moeten ingezonden worden. Daarna werd de vergadering met gesloten deuren voortgezet. Westdorpe. In de jongstleden Maandag alhier gehouden raadsvergadering werden de geloofsbrieven van de benoemde raadsleden de heeren D. Bauwens en C. Steijaert onderzocht en goedbevonden, wes- halve tot hunne t.oelating besloten. De begrooting van het algemeen armbestuur alhier voor 1892 wordt, behoudens nadere goed keuring van Gedep. Siaten, omtrent het daarbij toegestane subsidie uit de gemeentekas van 1155, vastgesteld in ontvang en uitgaaf op f 1346,10. Alsnu werd de gemeente-begrooting voor 1892 door Burg, en Weth. den raad aangeboden, met een eindcijfer in ontvang en uitgaaf op f 10530,01 en werd ten slotte mededeeling gedaaD van een ingekomen brief van Z.Exc. den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid, d.d. 27 Aug. 1.1., waarbij dit bestuur wordt kennis gegeven, dat de uitbreiding der los- en laadplaats aan de Passluis voor rijksrekening zal worden gemaakt, zoodra de noodige fondsen daartoe beschikbaar zullen zijn. Na de voltooiing van het werk zal hetzelve, evenals de thans bestaande losplaats, in beheer en onderhoud door de gemeente moeten worden over- genomen. Zaamslag. Gemeenteraadszittiug van Dinsdag den l8ten September. Tegenwoordig al de leden. Punten van behandeling 1°. Werden de nieuw benoemde raadsleden, de heeren C. de Bokx en D. Dekker beeedigd, waar- na beiden zitting namen. 2°. Werden meegedeeld eenige ingekomen stuk ken, waaronder a. Brief van Ged. Staten tot terugzending der goedgekeurde gemeente-rekeuing over 1890 b. Brief van Ged. Staten tot toezending van een exemplaar van hun besluit, waarbij afwijzend wordt beschikt op een bezwaarschrift van W. Wisse tegen zijn aanslag in den hoofdelijken omslag c. Bericht van hetzelfde college, dat door hen wordt goedgekeurd het raadsbesluit tot onderhandsche aanbesteding der straatverlichting. 3°. Werd overgegaan tot de benoeming van een wethouder in de plaats van den aftredenden wethouder, den heer C. J. van Vessem. Met 5 van de 7 stemmen werd als zoodanig benoemd de heer A. Riemens. De overige stemmen waren op den heer De Kraker uitgebracht. 4°. Werd, nadat de openbare zitting overgegaan was in eene met gesloten deuren en daarna her- opend, tot onderwijzer aan de openbare school te Othene benoemd de heer K. Wiersma te Winsum, gemeente Baarderadeel, zulks op eene jaarwedde van /400, met ingang van den 1 October e. k. De heer J. Vreeke te Hillegom verkreeg 1 stem. Op de voordracht stond ook nog de heer A. Alberts te Sneek. Ten slotte werd goedgevonden, dat de grindweg in den Kleine Huijssenspolder zal worden onder- houden door D. van Drongeleu voor f 1 's weeks. Men schrijft ons uit Hoofdplaat Door den raad dezer gemeente is een adres aan de Provinciale Staten van Zeeland gericht, strek- kende om Hoofdplaat op te nemen onder de plaatsen, waar de booten van den Provincialen stoomboot- dienst op de Wester-Schelde aanleggen. Het adres steunt o. m. op de volgende gronden dat Hoofdplaat de eenige havenplaats aan de Wester-Schelde is, die niet is opgenomen onder de aanlegplaatsen der stoombooten, voor rekeniug der provincie op gemelde rivier varende of door de provincie gesubsidieerd wordende dat het billijk is om ook Hoofdplaat onder deze aanlegplaatsen op te neraen, daar er geene tech- nische bezwaren tegen zijn, wauneer de booten het vaarwater van Breskens bevaren dat de drukte aan de haven van Hoofdplaat, waar jaarlijks meer dan 400 schepen binnenkomen, en aan het telegraafkantoor, waar jaarlijks meer dan 1300 telegrammen verzonden worden, met de zekerheid, dat het personenvervoer van en naar het Oostelijk deel van het voormalig 4de district zich over Hoofdplaat zal bewegen, waarborgen opleveren, dat van de stoombootverbinaing een ruim gebruik zal worden gemaakten dat er op goedkoope wijze eene rechtstreeksche verbinding tusschen het Westelijk en het Oostelijk deel van Zeeuwsch-Ylaanderen zal tot stand komen. RECHTSZAKEN. Arromlissements-rechtbank te Jliddelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 4 Sept. de volgende vonnisseu uitgesproken J. B., oud 29 j., schoenmaker te Graauw, is wegens verwonding van een dier veroordeeld tot f 5 boete of 5 dagen hechtenis. 1°. C. D., oud 37 j-, sluisknecht, en 2°. C. B., huisvr. van C. D., zonder beroep, beiden wonende le Sas van Gent, zijn wegens eenvoudige beleedi- ging veroord. ieder tot f 5 boete of 5 dagen hecht. A. v. D., oud 13 j., zonder beroep te Ter Neuzen, is als beklaagd van vernieling vrijgesproken. F. M., huisvr. van E. H., oud 26 j., zonder beroep, wonende te Sas vau Gent, is wegens mis- handeling veroord. tot 5 boete of 5 dagen hecht. F. d. S., oud 14 j., leurder, wonende te St. Jansteen, is wegens overtrediug van 's rijks belas tingen veroordeeld tot 14 dagen gevang. T. d. S., oud 25 j., wonende te Koewacht, is wegens als voren veroord. tot 3 dagen gevang., f 0,50 boete of 1 dag hecht. E. v. G., oud 11 j., wonende te Hoofddorp, vroeger te Clinge, is wegens als voren veroord. tot 7 dagen gevang. Op den Ileiligenweg te Amsterdam zal binnenkort een sigaren-bazaar geopend worden ge- naamd ,/Het Moortje" waarbij de ondernemende vennootschap een geheel nieuw systeem zal volgen om winst te behalen. De sigaren toch zullen ge heel tegen fabrieksprijs worden verkocht en er zal in dien bazaar niet anders worden verkocht dan tegen eenen prijs, namelijk alleen drie cents siga ren. De groote, het formaat der sigaar bepaalt de qualiteit. Elke soort der in dezen bazaar verkrijgbare sigaren draagt een afzonderlijk merk de naam eener industrieele of handelsfirma. Zoo zullen daarbij ongetwijfeld niet ontbreken de namenVan Houten, Heineken, Amsterdams Goederenvervoer, enz. en iedere soort wordt bij den verkoop gepakt in zakjes waarop de reclame der firma, zooals deze die wenscht, staat gedrukt. Wat die firina's voor deze aankondigingen be talen, moet de winst voor dezen reclame-bazaar uitmaken. Een New—Yorksch weekblad waaraan eens Edison als krantenjongen verbonden was, vertelt in verband met de pogingen om regen te maken de volgende ware geschiedenis omtrent een man die een tornado-dooder had uitgevonden. Te Lincoln in noordelijk Texas zag men voor eenigen tijd een man Max Sheldon genaamd, die een vreemdsoortige machine in zijn bezit had. Hij beweerde, dat de machine een nieuwe uitvinding was die de eigenschap bezat, de in Texas zoo herhaaldelijk voorkomende hevige stormen, de beruchte ternados aan te trekken. Hij verzekerde elken ternado, van richting te kunnen doen ver- anderen van de stad te kunnen afleiden en naar de prairie te doen verhuizen, zoodat menschen, vee en gebouwen voortaan van de stormen ver- schoond konden blijven. Het gemeentebestuur van Lincoln besloot den uitvinder gelegenheid te geven, een proef met zijn machine te nemen en schoot hem op zijn verzook 400 dollars voor om de voorloopige kosten te hestrijden. Drie dagen later verkondigden dreigende onweerswolken het naderen van een tornado en door een menigte menschen gevolgd ging de uitvinder met zijn tornado-dooder buiten de stad. Hier steeg hij te paard, richtte zijn toestel op den storm en alien wachtten zwijgend op de dingen die komen zouden. Na 50 seconden brak de storm los, niet echter boven de stad, maar hij volgde den toestel, die getrokken door het paard van den uitvinder onmiddellijk met razende snelheid de prairie iureed. De uitvinding was doeltreffend, het was geen humbug geweest en de stad was gered. De uitvinder had bij zijn berekeningen helaas een zaak over het hoofd gezien, n.l. Iloe den tornado tot stilstaud te brengen Binnen eenige minuten waren ruiter, toestel en de 400 geleende dollars uit het gezicht der gelukkige be- woners van Lincoln en als de uitvinder onder het rijden geen middel heeft bedacht om den tornado tot stilstaud te brengen, vliegt hij op't oogenblik nog in razenden galop voorwaarts. Getrouwd J. DE KOK M. M. KWINKELENBERG, die, tevens namens wederzijdsche familien, hunnen hartelijken (lank betuigen, voor de vele blijken van belangstelling, bij hun huwelijk ondervonden. Te' N<T°' 2 September 1891. Gouda, Door Gods goedheid voorspoedig be vail en van een dochter L. KLOMPENHOU WER, ge- liefde echtgenoote van C. M. KERPEL. Ter Neuzen, 4 September 1891. Bevallen van een zoon Mejuffrouw J. JURRIJ-Dieleman. Sluiskil, 3 September 1891. Het Comitd der afdeeling Zeeland van de Alliance Israelite Universelle, betuigt bij deze zijn dank aan alien, die zoo ruim- schoots financieele blijken van belangstelling hebben gegeven in het lot der vervolgde Russische joden. Tot het in ontvangst nemen van giften verklaren zich, behalve bovengenoemd Comite, uog steeds bereid de heeren L. J. van Leeuwaarden en K.*Fontijn. Namens het voormeld Comite, S. BOASSON, President. O. ANDRIESSEN, le Secretaris. Nog zijn ingekomen voor de ver- volgde Russische Israelieten van L. 2,50, L. 2, D. 2, G. 0,70 samen 7,20, makende met de vorige opgaaf f 161,50, voor welke giften de ondergeteekenden aan Ter Neuzens ingezetenen hun hartelijken (lank betuigen. Zij die nog biljetten bezitten die nog niet zijn opgehaald, gelieven deze te bezorgen bij L. J. VAN LEEUWAARDEN of K. FONTIJN. Ter Neuzen, 4 Sept. 1891. EN

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1891 | | pagina 2