Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2745. Woensdag 2 September 1891. 31e Jaargang. BEKENDMAIUNG. KERMIS Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—. Eranco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- busboaders. advertentien. Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Kit blad verschijnt Din»dat- en Vrijdagavoud bij den ultgever P. J- VAX BE S A N D E te Ter Nenzen. te TER NEUZEX op de gewone wijze van M naming, 21 tot Zuterdag, 26 September 1891. Ter Neuzen, 1 September 1891. Burgemeester en Wethouders aldaar, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. JE*olitielt Overzlcht. De Duitsche regeering heeft het ontwerp open- baar gemaakt van eene wet tot beteugeling van het drankmisbruik. Aan de bepalingen daarvan ontleenen wij het volgendeMet geldboete tot 100 Mark of gevangenis tot 4 weken wordt gestratt, wie zich door eigen schuld op eene open bare plaats in ergerniswekkenden staat van dronkenschap be- vindt. Dronkaards, die hunne familie tot last zijn of hunne verplichtingen jegens die familie niet nakomen, kunnen onder curateele worden gesteld. Vergunning voor den verkoop van en den klein- handel in sterken drank wordt slechts gegeven, indien daarvoor behoefte bestaat en de aanvrager te goeder naam en faam bekend staat. In draukhuizen moeten ook niet-alcoholische dranken en spijzen verkrijgbaar zijn. De plaatselijke autonteiten kun nen het tappen van sterken drank voor des morgeus acht uur verbieden. Aan jongelieden beneden de 16 jaren, die zich niet onder toezicht van meerder- jarigen bevinden, mag geen sterke drank worden geschonken. Evenmin mag dit geschiedeu aan personen, die in kennelijkeu staat van dronkenschap verkeeren of waarvan de waard weet, dat zij binnen de laatste drie jaren wegecs dronkenschap zijn veroordeeld. Het verkoopeu op krediet aan de proevers kan oorzaak zijn van de opheffing der ver gunning van den verkoop. In Rusland tracht. men wijselijk de opgewonden- heid der Eransche vrienden eeu weinig te kalineeren. Von Giers moet gezegd hebben, dat de politiek van denCzaar door en door vredelievend is en al de praatjes over eene Russisch-Erausche alliante, die een ge- meenschappelijk offensief optreden zou tengevolge hebben, uit de lucht gegrepen zijn. Natuurlijk zou de Czaar zijue traditioueele politiek in het Oosten, vooral tegengenover de Balkan-Staten, niet verloochenen, maar hij gelooft niet, dat hie rvoor militair geweld noojlig zal zijn. En nu volgt een koudwaterstraal voor de grande nation. De Czaar wenscht, dat Duitschland en 1'rankrijk in vrede leven de Eranschen zouden zich zeer vergissen als zij meenden, dat de Czaar hen op de eene of andere wijze zou helpen aan de herovering van Elzas-Lotharingen. Met een chauvinistisch Erank- FEUILLBTON. 3) Ieder mensch, maar vooral een kunstenaar, heeft behoefte aan sympathie en in zijn verlatenheid deed de stomrne deelueming van het meisje den schilder goed. Kent ge iets van het schilderen vroeg hij op zekeren dag, terwijl hij zich eensklaps tot Aniela wendde. In de diepe stilte, die er tot nu toe had geheerscht klonk de vriendelijke toon van zijn stem zoo luide door de kerk, dat het meisje er van schrikte. Spraakt ge tot mij Ja, en ik vroeg u, of ge iets van het schilderen kent? Ik zou het bijna gelooven, daar ge zoovee' belangstelling in mijn werk toont. Wie zijt ge eigenlijk Ik ben Aniela, de dochter van den schoolmeester. Ah, de schoone Aniela? De schilder scheen verrast en voor de eerste maal beschouwde hij aandachtig de gestalte op het orgel. Ik hoorde over u spreken, vroeger ge weet toen ik nog een vrij man was, maar ik herir.ner mij niet u ooit gezien te hebben. Ik heb u wel gezien. Zoo, waarlijk Er kwam een uitdrukking van bitterheid op zijn gelaat, Ja, iedereen heeft mi rijk wil Rusland niets te maken hebben, maar een kalm, rustig en vredelievend Erankrijk zou op Rusland's vriendschap en, zoo noodig, op zijn steun kunnen rekenen. In Oostenrijk-Hongarije veroorzaken twee ten- toonstellingen heel wat beweging. Te Praag geven de Czechen zeer onstuimig hunne sympathie met Russen en Eranschen en hun afkeer van de Duitschers te kennen, en te Agrarn heeft de onlangs geopende tentoonstelling aanleiding gegeven tot demonstration, die tegen het bestaan van het rijk zijn tegenwoordigen vorm zijn gerichtzij bedoelden namelijk eene vereeniging van het thans tot Hongarije behoorend gedeelte van het koninkrijk Croatie-Slavonic met Dalmatie. Eenigen willen daartoe Dalmatie bij Hongarije inlijven anderen willen Croatie-Slavonie vau Hon garije en Dalmatie van Oostenrijk afscheiden en tot 1 autonomen staat maken. Bovendien maakt nog de partij van bisschop Strossmayer rumoer, die eenvoudig panslavist is. De Regeeringen schijnen vooralsnog zich niet veel orn deze demonstration te bekommeren en de Keizer zal de tentoonstelling te Praag bezoeken, iu weerwil vau de dolle streken der Czechen. Doch onmiddellijk daarna gaat hij naar de voor- naamste fabrieksplaatsen van Boheme, waar Duit schers wonen. Wij hebben reeds gesproken van de opzienbarende brochure, die de noodwendigheid betoogt, de strijd- middelen der monarchie nog meer te versterken. Ook in Engeland heeft zij de aandacht getrokken. De Morning Post gelooft niet, dat zij door een verlangeu naar oorlog is ingegeven De Standard zegt, dat overal de wapeningen worden voortgezet en dat alle mogendheden zich op den oorlog voorbereiden. De bezoeken der souvereinen kunnen hoogslens de uitbarsting ver- tragen. Te vergeefs, zegt het blad, trachten wij op het vasteland de hartstochten tot be- daren te brengenwij halen ons slechts verwijten op den hals en worden verkeerd begrepen. En toch is onze politiek in de vijf laatste jaren niet veranderd. Wij hebben geen schuld aau de wapeningen op het vasteland. Wij zelven hebben geen grootere strijdmacht dan noodig is om ons koloniaal rijk te beschermen. De militaire voor- bereidingen wiuaen de openbare meeningvoortdurend op. Het drievoudig verbond is eene sterke militaire combinatie, maar zijne krachten evenaren niet die, welke er tegenover zouden kunnen worden gesteld. Daarom heeft de bedoelde brochure zooveel sensatie gemaakt. De najaarsoefeningen der armee in Erankrijk zullen weldra aanvangen, maar de vreende officieren, die tot bijwoning zijn uitgenoodigd, zullen eerst eenige dagen na den aanvang in het hoofdkwartier aankomen. De onderstelliug is, dat Erankrijk van gezien, toen ik op de bank der beschuldigden zat. Men krijgt een treurige b^roemdheid, als men tot gevangemsstraf wordt veroordeeld, maar laat ons daarover zwijgen. Zijt ge tevreden met mijn werk, Aniela Zij had hem kunnen antwoorden, dat zij in de ureu, die zij onbeweeglijk in zijn nabijheid had doorgebracht, bijna niets van zijn werk gezien had, maar haar oogen niet had kunnen afhouden van zijn blond hoofd met de melancholieke oogen. Maar zij zweeg en antwoordde eindehjk uitwijkend Wat voor belang kunt ge stellen in het oordeel van een meisje dat niets van schilderen afweet Veel, zeer veel. De onbevangeu blik van een leek ontdekt dikwijls gebreken, die de kunstenaar over het hoofd ziet. Ik verlies het vertrouwen in mijzelf, omdat ik met niemand van gedachte kan wisselen, geen enkele opmerking hoor, die mijn phantasie opwekt. Ik ben van meening, dat alleen degenen, die zich in het voile leven beweegt, iets waarlijk goeds kan scheppen. Hij zweeg en werkte vlijtig voort, maar hij had behoefte zich verder te uiten. Hij had te lang moeten zwijgen om de gelegeuheid tot spreken niet te baat te nemen. Ik heb voor dat muurvak naast den preekstoe een ontwerp iu het hoofd, begon hij na een pauze opnieuw. Van de oude fresco's is hier elk spoor verdwenen. Ik had gedacht, dat de overwinnmg van het licht, het Christendom, over den nacht Duitsche zijde wordt aangevallen, en een leger van 126000 man, geheel op voet van oorlog, zal in de volgende weken aan de Duitsche grenzen zijn saamgetrokken. In Duitschland, zegt de Voss. Ztg., ziet niemand daarin een gevaar voor den vrede, al is men niet blind voor de beteekenis van zulk een groote militaire demonstratie. Zij is het eens met een Miinchener blad, dat het eerste kanonschot niet door Eraukrijk zal worden gelost, hoe overprikkeld soms ook de openbare meening moge zijn. Het eerste Russische kanonschot zou zeker aan de westelijke helling der Vogeezen een sterke echo vindenzonder dit signaal zullen de leiders der republiek niet vergeten, dat wat zij bij een oorlog, hoe hij ook uitvalt, op het spel zetten, de republek zelve is. Uit 's Gravenhage wordt geschreven Was het de gewconte van wijlen Z. M. den Koning om ter gelegeuheid van zijn verjaardag aan versehillende liefdadigheidsinrichtiugen giften te verstrekken, H. M. de Koningin heeft blijkens de talrijke giften die zij gisteren heeft geschonken de traditie van haren vader in eere gehouden. Uit 's Gravenhage wordt aan het D. v. N. geschreven, dat aan de departementen van Binnen- landsche zaken en Justitie reeds voorbereidende werkzaamheden verricht en gegevens verzameld worden in verband met eene voorgenomen wijziging van het kiesrecht. Naar men verneemt is eene der eerste han- delingen van den nieuw opgetreaen Minister van Binnenlandsche zaken geweest, zich het lot van de in financieel opzicht noodlijdeude gemeenten aan te trekken, en is dientengevolge door hem aan de Gedeputeerde Stateu der provincien eene circulaire daartoe verzonden. In het plan van den Minister is gelegen, in de eerste plaats de gemeenten te ontheffen van uitgaven, die in het algemeen belang worden gedaan, en verder herziening van het belastingstelsel op andere grondslageu. In afwachting van een en ander wenscht de Mi nister echter niet stil te zitten, maar reeds dadelijk maatregelen te nemen om die gemeenten, welke in groote moeilijkheden verkeeren, van rijkswege hulp te verstrekken. Daartoe is evenwel voor- iichting van Ged. Staten noodig. De Minister verzoekt, die voor den laatsten September te ontvangen. Een der laatste daden, waardoor de regeering van den oud-minister De Savornin Lohman in gezegend aandenken zal blijven op het eiland Tholen is zeker wel deze, dat hij, op verzoek van den districts-schoolopziener, den heer Mr. C. de Witt van het Heidendom eeu zeer geschikt onderwerp zou zijn. Maar ik heb nog geen voorstelling van de figuren die daarvoor noodig zijn, mijn phantasie laat mij in den steek. Wij kunstenaars hebben inspiratie noodig en in mijn binnenste is alles te troosteloos en te hopeloos om het begrip van licht in een persoon te kunnen weergeven. Wat de figuur van de Nijx betreft, de oud-Grieksche ver- persoonlijking van den nacht, daartoe zie ik in het geheel geen kans. Er zijn wel voorbeelden zooals de ouden zich haar voorstelden, maar ik kan mij daarmee niet vereenigeu. Naar mijn idee moet de Nijx schoon zijn als het leven en toch als levenloos. Zij moet den slaap en den dood iu de armen houden. Juist. Ge zijt thuis in de mythologie, naar ik ziedat is aardig. Ik heb veel tijd om te lezen en veel gestudeerd, wat in de scholen niet geleerd wordt. Ik heb ook altijd een voorliefde voor den nacht gehad. Het daglicht maakt mij gedrukt. De schilder wendde zich tot haar en beschouwde haar opmerkzaam. Zijn belangstelling als kunstenaar en als mensch was gewekt en met een kennersblik zag hij de schoone lijnen van haar gelaat en gestalte. De eigenaardige, levenlooze uitdrukking vau haar streng besnedeu, regelmatig gezicht met de lichte oogen, waarboven de bijna rechte, donkere wenk- brauwen en bovenal de rijkdom van gitzwart haar Hamer, toegestaan heeft om van af 1 September op 's Rijks kosten de leerlingen der Rijks-Normaal- school te Tholen op de schooldagen naar de inrichting per tram-omnibus te vervoeren van alle gemeenten die aan de lijn Tholen-Stavenisse gelegen zijn. De grootste afstand is 4 uren gaans. Te Middelburg was het eergisteren de laatste Zondag van het bestendig muziekfestival van Bel- gische muziek— en zanggezelschappen. Bij de verloting der premien is ten deel ge- vallen de premie van 400 francs, aan de zang- maatschappij „de Vlaamsche mannen van Berchem" (Antwerpen)van 250 francs, aan de Eanfare- Maatschappij //De kunstvrienden", van St. Nicolaas; van 150 francs aan de zangmaatschappij Antwerpens Rubenskring" en van 100 francs, aan de Fantare- Maatschappij //Concordia", van Thisselt. De premie van 100 francs, onder de directeuren verloot, viel ten deel aan den heer C. de Witte, van de zang maatschappij //De Vreugd", van St. Gillis (Waes). In het geheel hebben een Nederlandsche en 28 Belgische vereenigingen aan het festival deel- genomeu. Alle Vereenigingen ontvingen bovendien een heriuneringsmedaille. Te Yerseke is de oesterbroed—aanslag verre beneden het iniddelmatige. Millioenen pannen zijn mislukt. Daar verbetering van het weder steeds op zich laat wachten, verdwijnt meer en meer de hoop op eene gunstige wending. Daarbij komt, dat vele broedjes op de pannen zwart worden en sterven. Ook de groote oesters schijnen aan eene ziekte te lijden, waardoor zij groen worden. Hetzelfde kwam voor in 1879 en wordt toegeschreven aan de weersgesteldheid. Evenwel hoopt men nog, dat dit gebrek met beter weer verdwijnen zal. In de zitting vau de algemeene Synode der Christelijke Gereformeerden, te Leeuwarden ge houden, kwam Woensdag aan de orde de besluiten en voorstellen betreffende de vereeniging met de Nederlandsche Gereformeerde Kerken. Professor Bavinck bracht, als secretaris, eerst verslag uit van de deputatie in zake de vereeni ging met de Nederlandsche Gereformeerde Kerk. Een groot aantal adressen en ingekomen stukken, o. a. een schrijven van jhr. Elout van Soeterwonde, om op vereeniging aan te dringen, is ingekomen. De afgevaardigden der versehillende provincien gaven uu hun meeniDg over het voorstel te kennen. Voornamelijk werd betoogd, dat de concept-akte niet kan dienen tot groudslag der vereenigingen en dat de theologische school vooreerst moet blijven aan de Kerk. Op voorstel van den voorzitter werd na de pauze het eerst de concept-akte behandeld. Met algemeene stemmen werd door de Synode, in overeenstemming boeiden hem onweerstaanbaar. Hij verzonk eer^klaps in gedachten en staarde het meisje met opengesperde oogen aan, alsof hij een plotselinge ingeving had gekregen. De bewaker onder in de kerk had bij het begin van het gesprek opgezien en overlegd, of het niet zijn plicht was er een einde aan te maken; hij had toen echter gezien, dat het maar Amela van den schoolmeester was en gemeend den gevaugene te kunnen toestaan een paar woorden met het meisje te wisselen. Nu sloeg de torenklok zes uur en verheugd dat zijn vervelende taak ten einde was, stond hij op en riep den schilder toe, dat het nu tijd werd heen te gaan. Deze legde met een zucht palet en penseel ter zijde: Goeden nacht Aniela, zei hij tot het meisje. Zal ik u morgen wederzien Zij zag hem na, totdat hij uit het oog was verdwenen en de deur achter hem in het slot viel, toen sloop zij de kleine trap af, sloot de deur zorgvuldig en hing den sleutel op de gewone plaats. De schilder en Aniela werden goede vrienden. Er ging nauwelijks een dag voorbij, zonder dat het meisje op het orgel kwam. Somtijds werkte hij zonder een woord te spreken en oogenschijnlijk zonder notitie van haar te nemenmaar het bewust- zijn, dat er een menschelijk wezen in zijn nabijheid was, dat belang in hem stelde, spoorde hem aan. Hij begon in krijt het ontwerp voor de overwinuiug TEK \EIZE\S(HE C01IM1VT

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1891 | | pagina 1