Gemengde berichten. TER NEUZEN, 38 Augustus 1891. Blijkens een ter plaatse ingesteld onderzoek door den hoofd-ingenieur van den Provincialen W aterstaat in Zeeland, naar de overblijfselen van den toren te Roinerswaal, in de Ooster-Schelde, is bevonden, dat bedoelde hindernis voor de scheep- vaart een overblijfsel is van de vroegere verdedi- gingswerken en niet van den toren van de ver- drouken stad. Sedert jaren was in Erieslaud de boezem- waterstand over de geheele provincie in dit seizoen niet zoo hoog, als gedurende de laatste dagen. Wei staan reeds weken alle zeesluizen open, maar de afstrooming beteekent niet veel, aangezien de zee- waterstand meermalen 50 a 80 cM. boven volzee is Vermits men op verscbillende plaatsen al van de belemmerde afwatering beeft te lijden, wordt met verlangen droog weder, maar bovenal oostelijke wind te gemoet gezien. In de op Dinsdag 1 September a. s. te houden vergadering van den gemeenteraad alhier, komen de volgende punten in behandelingbeeediging van raadsleden, wijzigen rooster van aftreding raads- leden, benoemen lid commissie grindweg Ter Neuzen—Hoek, hangende zaken, ingekomen stukken. Woensdag per eerste boot arriveerde alhier ZExc. de Commissaris der Koningin ora verschillende gemeenten in Zeeuwsch-Vlaanderens Oostelijk deel te bezoeken. Na Philippine, Sas van Gent en Westdorpe bezocht te hebben, keerde ZExc. naar Ter Neuzen terug. Des avonds werd ZExc. aau de woning van ouzen burgemeester, waar hij des nachts verbleef, eene serenade gebracht door het muziekgezelschap Apollo. ZExc. betuigde den heer Sturm, voorzitter van die vereeniging ziju dank voor die attentie en deelde zijn voornemen mede om ter herinnering aan dezen stond het gezelschap met eene medaille te vereeren, wat met fanfares werd begroet. Douderdagmorgen te negen ure werden de leden van den raad aan ZExc. voorgesteld met hen werd over verschillende belangen der gemeente gesproken. Hierna werd de gewone audientie gehouden. Na afloop hiervan bezocht Z.Exc. de scholen voor openbaar en bizonder oaderwijs, de kerk- gebouwen en andere inrichtingen. Yooral trof de aandacht van Z.Exc. de hier bestaande vrijwillige brandweer. Bij het bezichtigen van hare spuit met bijbehoorend materieel in de bergplaats, werden aan het bestuur dier brandweer inlichtingen omtrent oprichting en organisatie ge- vraagd. Onmiddellijk hierna kwamen eenige leden bijeen om de spuit in werking te brengen. In ongelooflijk korten tijd waren de rappe gasten klaar en enkele oogenblikken nadat ZExc. op 't markt- plein was verschenen gaf de spuit flink water. Met belangstelling werd deze insteiling door ZExc. waargenomen, hij betuigde hierover zijne hooge tevredeuheid. Tegen den middag vertrok ZExc. naar Hoek waar eveneens het gewone bezoek werd gebracht. De audientie, die op de voorstelling van de leden van den raad volgde was daar druk bezocht. Daarna vervolgde ZExc. de reis naar Zaamslag en zoo verder naar Boschkapelle, Stoppeldijk, Hengst- dijk naar Hontenisse waar hij des nachts verbleef. Hedeu werd deze gemeente, alsmede Ossenisse en Graauw bezocht, terwijl ZExc. heden avond langs Walsoorden naar Middelburg zal vertrekken. Gisteren was het 20 jaar geleden dat de spoorweglijn Mechelen-Ter Neuzen geopend werd. Sedert dit tijdstip dagteekent de ontwikkehng der buitenlandsche scheepvaart alhier. Van 27 Aug. 1871 tot 2 7 Aug. 1891 zijn binnen onze haven om alhier te lossen of te laden binnengekomen 5269 zeeschepen, bij benade- ring kan berekend worden dat hiervoor aan werk- loon 1,600,000 gulden is betaald. gevoel dat hij voor zijn geheele leven gebrandmerkt is, drukt hem zwaar. Men nam het voorstel van den directeur in overweging. Eenige stemmen verklaarden er zich tegen, maar de meerderheid was er toch voor. De geldkwestie gaf, zooals bij alle dingen in de wereld, ook hier den doorslag. Het gevolg hiervan was, dat op een schoonen zomermorgen een slanke bleeke man in de bruine gevangenkleeding, met de muts zonder klep op het kortgeschoren haar, onder geleide van een opzichter de kleine kerk binnen trad. Met de oogen van den kenner beschouwde hij de ruwe overblijfselen van de schilderingen aan de muren en gaf zijn bevelen, waar de steigers moesten aangebracht worden. De uitdrukking van vergenoegdheid, die daarbij uit zijn diep liggende oogen sprak, was zeker zeer zeldzaam bij hem. Zijn gelaat droeg de sporen van zwaar zieleiijden. Toen men hem zijn schildersbenoodigdheden over- handigde, streek hij er liefkozeud met de hand over, alsof hij ze na lange scheiding vriendelijk wilde begroeten. Van dien raorgen af was hij hier dagelijks te vinden. In zijn werk verdiept, als ontrukt aan deze wereld, lette hij op niets anders en onder zijn hand kregen de oude voortbrengselen eener kinderlijke phantasie nieuwe rijke kleuren en wi-t hij ze nieuwe bekoorlijkheden te verleenen. Hier op zijn steiger kon hij wanen alleen en vrij te zijn, hier werd hij door zijn omgeving niet elk oogen- blik aau zijn schande herinnerd. Zijn bewaker zat A. s. Zondag zal het muziekgezelschap i/Harmonie" uit Hulst in „de Theetuin" het vol gende programma uitvoeren 1st® afdeeling. 1. Grandes manoeuvresmarche militaire, Desormes 2. Spandjilja, fautasie, E. L. v. d. Bogaerde3. Julia, valse de concert, N. Daneau4. Robert le diable de Meijerbeer fantasie, M. J. H. Kessels. 2de afdeeling. 5. Fantasie sur Vopera la somnambule, Jos. Kessels6. Aimons—nous valse, J. Briffaux7. Con Amore, schottisch, Jos. Kessels8. Rive de bonheur, fantasie, idem. De collecte, die verleden Maandag en Dinsdag alhier werd gehouden ten behoeve van de vereeniging zpTrouw aan Vaderland en Kouing," tot vormiug van een ondersteuningsfonds voor behoeftigen, ge- rechtigd tot het dragen van het Metaleu Kruis en de Citadelorde heeft opgebracht de som van ongeveer 62. Door de heeren L. J. van Leeuwaarden en K. Eontijn alhier is tot heden in onze gemeente voor de vervolgde Russische Israelieten gecollecteerd f 154,30. Wie nog van zijne belangstelling wil doen blijken, kan zich hiervoor alsnog bij een dier heeren vervoegen. Door het ministerie van den notaris Mr. J. P. Dronkers en ten verzoeke van mej. de wed. en de erfgenamen van den heer C. Leunis Az., had jl. Woensdag alhier de openbare verkoop plaats van1°. een koffiehuis, genaamd „Ter Neuzensch koffiehuis/' met vergunning, benevens schuur, tuin en erfpachtsrecht van gemeentegrond in de Nieuwstraat alhier, voor 6000, boven en behalve voor koffiehuis-inveutaris _/"]50 verkocht aan mej. de wed. A. van Overstraten Kruijsse te Axel2°. een woon- en winkelhuis met erve, in de Noordstraat, voor /3100 verkocht aan den heer L. J. van Leeuwaarden alhier en 3°. een koffiehuis zonder vergunning, met verdere getim- merten, en erfpachtsrecht van gemeentegrond, mede in de Noordstraat, voor f 4525 verkocht aan mej. de wed. C. Leunis Az., alhier. Meer en meer wordt de aandacht gevestigd op de handelingen van Sequah, een te Rotterdam vertoevende wonderdokter, wiens ware naam is Charles Davenport, Engelsch onderdaan. Wij zijn in staat gesteld mede te deelen, dat Sequah's olie bestaat uit twee deelen vette olie en een deel terpentiju, vermengd met eenige druppels van andere, sterk riekende, vluchtige olien en dat de Prairie-flower in hoofdzaak niets anders is dan een aftreksel van rhabarber met water en potasch. De beide geneesmiddeleu van Sequah zijn dus niets bijzonders. De vereeniging tegen de Kwakzalverij heeft, naar wij verneinen, alle inlichtingen bijeengegaard om het ware licht op het bedrijf van Sequah te doen vallen en zal tot dat doel een Sequahnommer van haar Maandblad uitgeven, welk nommer gratis wordt toegezonden op aanvrage van den voorzitter der vereeniging, Mr. L. Zegers Veeckens, notaris te Amsterdam. Het Engelsche stoomschip Ouse, van Goole naar Gent bestemd, heeft bij het vertrek van Goole tegen de Zuidpier gestooten en daardoor een anker- stok gebroken en twee platen aan de stuurboords- boeg. Na tijdelijke reparatie heeft het Zondagavond de reis voortgezet en is alhier binnengekomen, tot opvolging van zijn bestemming. Voor het .examen Eransch 1. o. is te's Graven- hage o. a. geslaagd de heer E. Beun te Biervliet. Gedurende de 2e helft der maand Juli en le helft der maand Augustus is door het postkan- toor alhier de volgende onbestelbare brief verzonden aan het adres vanKieboom, Hulstdoor het hulpkantoor Zaamslag aan de adressen van L. Hooglander, Vlissingen, M.D. v.d.Peijl, Amsterdam, V. v. Puimbroeck Belgie, M. Daaning, Assenede. onder in het schip van de kerk en bekommerde zich verder niet om hem, wanneer hij hem maar in het oog had en de deuren gesloten waren, zoodat geen onbescheidene kon binnenkomen. Men had echter een uitgang, die van het orgel langs een nauwe stoffige trap naar de woning van den schoolmeester voerde, vergeten. Door deze deur sloop somtijds een slanke meisjes- gestalte stil naar de kerk, ging op een bank zitten dicht bij de plaats waar het koor van het orgel en de steiger van den schilder elkander raakten en zag naar zijn werk. De zonnestralen, die door de in lood gevatte ruitjes vielen, omgaven haar met een stralenkrans, maar het scheen dat het licht langs haar afgleed en zonneschijn en warrnie geen invloed op haar hadden. Haar weelderig zwart haar, dat in zachte krulletjes en golven het lage voorhoofd omgaf, was zoo volkomen dof, het strengbesneden fijne gelaat zoo kleurloos, dat men het de zon niet kwalijk kon nemen, als zij zich de moeite niet gaf licht en kleur er aan te verspillen. Het eigenaardigste van haar gezicht waren de groote, lichtblauwe oogen zij schenen steeds droo- mend, strak en zonder leven over het tegenwoor- dige heen in de verte te staren. In den beginne had de schilder niet gelet op de stille toeschouwster. Langzamerhand was hij er echter aan geweud, dat haar bleek gelaat boven de leuning van het koor uitkwam en zij zijn werk aandachtig volgde. (Wordt vervolgd.) Sluiskil, 28 Aug. De in aanbouw zijnae kerk der Ned. llerv. gemeente uadert hare voltooiing. Naar men verneemt zal zij ruimte bevatten voor 150 a 1 70 zitplaatsen. Om het gebouw een fraaier aanzieu te geven had zich eene commissie ge- vormd om gelden in te zamelen voor een toren, die zonder dat spraakverwarring is ontstaan, reeds boven het gebouw prijkt, terwijl de overschot der gelden besteed zijn voor het koopen eener nieuwe bel die herhaalde malen haar zniveren klank reeds heeft doen hooren. Alle eer aan de stichters van het kerkgebouwaan de ijverige commissie van den torenbouw en aan de vrijwil lige gevers. Westdorpe. Laatstleden Woensdag werd onze gemeente met een bezoek vereerd van ZHEdG. den heer Commissaris der Koningin dezer provincie. Door de vereeniging de eerewacht .Eendracht maakt Macht" werd ZEd. aan de grens der gemeente bij Sas van Gent opgewacht, door den kommandant derzelve den heer Alph. Kerckhaert verwelkomd en naar het raadhuis begeleia. Aldaar aangekomen werd ZExc. door den heer burgemeester in naam der gemeente hartelijk welkom geheeten, en gaf het muziekgezelschap „Eikels worden boomen," onder directie van den heer R. Hamelinck, het „Wien Neerlands bloed" ten ge- hoore, wat gedurende het verblijf van den Commis saris door verschillende goed uitgevoerde stukken werd opgevolgd. Bij de bezichtiging der openbare gebouwen werd ZEd. in de O. L. school door de kinderen eveneens met ons volkslied begroet. Onze fraaie kerk werd mede in oogenschouw genomen. ZExc. was blijkbaar tevreden over de hem alhier ten deel gevallen hartelijke ontvangst, en dankte hiervoor zoo het hoofd der gemeente als den kommandant en directeur der vooruoemde vereeni- gingen, den laatste aan dezen dag een herinnerings- medaille toezeggende. (Hierbij zij opgemerkt dat in 1886 een zelfde blijk van erkentelijkheid van ZEd. aan de Eerewacht ten deel viel en het muziekgezelschap alstoen nog niet was tot stand gekomen.) Circa 5£ ure verliet ZEd. onze gemeente evenals bij zijn intrede door de Eerewacht begeleid. De driekleur woei dapper, 't was immers ook haar dag, en zoo algemeen, dat ik durf te veronderstellen, niet een enkele vlag is verborgen gebleven. Boschkapelle. Bij de op 20 dezer alhier ge houden verkiezing voor een lid van den raad werd met 18 van de 33 stemmen gekozen de heer P. A. Hermans. Wijders verkregen stemmen de heeren C. E. de Nijs, die echter verzocht had niet in aanmerking te komen 9, G. van Campen 5 en E. B. Modde 1 stem. Overslag-. De raad benoemde in zijne vergade ring van Dinsdag 11. tot onderwijzeres Mej. A. van der Most van Schiedam om met 1 September in functie te treden. De benoemde was de eenige sollicitante voor deze betrekking, waaraaD een jaarwedde van f 425 is verbonden. Sluis. De heer J. Ossewaarde, predikant bij de Ned. Herv. gemeente alhier, heeft bedankt voor het beroep naar de Protestantsche gemeente (Staats- kerk) te Brussel. Op de Noordzee werden eenige blazerschuiten van Tessel overvallen door stormachtig weer, waar- door de zee in geweldige beroering werd gebracht. Doordien de kleine vaartuigen groot gevaar liepen vol te slaan of te worden omgeworpen, poogden de visschers door het storten van olie de woede der golven te temperen. Dit gelukte volkomen, zoodat men veilig het zeegat van Terschelling bereikte, juist toen de voorraad olie was uitgeput. Een vrij ernstig spoorwegongeluk heeft Woensdagavond bij Schiedam, plaats gehad. De stoomtram, die te ure uit die gemeente vertrok ontspoorde met een hevigen schok even voorbij het roode hek. De locomotief lag zwaar beschadigd ter zij van den wegde tweede-klasse- wagen werd dwars op de rails gezet en schoof tot voorbij de locomotief; van de eerste en tweede klasse-wagen zijn een paar ruiten verbrijzeld en een paneel ingedrukt. Verschillende passagiers bekwamen verwondingen slechts een van ernstigen aard, nl. de heer B. in de Keizerstraat te Rotterdam. Op het balkon van den tweede klasse-wagen staande, werd hij door den schok op den weg geworpen, waarbij hij een been zoodanig brak, dat de beensplinters op drie punten door de huid heendrongen. Door de heeren Dr De Bruyn en Van der Swan, op de plaats van het ongeval verbonden, werd hij door de zorg der politie naar zijne woning vervoerd. De machinist wijt de ontsporing aan een steen, die op de rails was gelegd. Daar de weg uit vignola-rails bestaat, schijut dat beweren minder aannemelijk. De wijze waarop de wagens door elkaar geworpen en verbindingsstangen afgebroken zijn, doen vermoeden, dat te hard gereden is. De heer B. zou volgens gerucht hebben verklaard, dat de tram en een rijtuig, dat den dijk passeerde, om het hardst hebben gereden. De politie doet onderzoek. Te 10 uur 10 min. was de weg weder vrij. Twee personen, die Dinsdagavond uit het Verkooplokaal te Rotterdam kwamen, kregen op de Goudsche Vest kwestie over de al- of niet deug- delijkheid van Sequah's geneesmiddel, tengevolge waarvan zij handgemeen raakten, en de een in het water werd geduwd. De ander sprong hem echter na, en mocht hem, geholpen door anderen, op den wal brengen, waarna beiden verzoend huiswaarts keerden. Men schrijft 't volgende Nu in de laatste dagen in Eriesland boerderijen door hooibroei in asch gelegd zijn, hebben ver schillende boeren hun hooi in de schuur onder- zocht. Wat bleek daarbij Dat het hooi veel meer broeide dan men vermoedde. Van buiten was aan het hooi niets te zieu en ook riekte het niet, waarop de boer gewoonlijk bij broeiiug te zeil gaat. Gewoonlijk kan men hooi dat broeit reeds op verren afstand ruiken, dat dit jaar niet het geval is. Wat de oorzaak hiervan is. Men zegt en niet zonder reden dat de pit, het gehalte, uit het hooi geregend is en bet daarom niet riekt. De boeren vergewissen zich dus, ook al ruikt men den broei niet. Een Rotterdammer had onlangs met hengelen een grooten visch gevangen, doch liet dien aan den hengel in het water hangen en sliep in zijn boot op het water in. loen hij weer wakker werd, bevond bij zich drie uren hooger de rivier op, nabij Gorinchem. De visch had, met de boot achter zich, de rivier zoover opgezwommen. In New-York, in het hartje van de stad is verleden Zaterdag een vijf verdiepingen hoog gebouw ingestort. Onder het puin werden meer dan honderd menschen men weet het juiste aantal nog niet begraven. Het gebouw was een van die bijenkorven, waarin vele gezinnen wonen en hun bedrijf uitoefenen. Gelijk met de straat waren een restaurant en verscheidene wiukels. Eenige minuten over twaalven vielen de gedeelten (vier huizen) die 68 tot en met 74 genommerd waren, voorover in de straat. Dadelijk steeg een vlam in de hoogte en in minder dan een uur was het gansche gebouw meer verwoest dan indien het door de artillerie waren gebombardeerd. Door de instorting braken de huizen der New-Yorksche verwarmiugs-maatschappij die stoom aanvoerden voor huiselijk gebruik, zooals beweegkracht voor de fabrieken in de buurt. Verblindende wolken van heeten damp rezen nu op te midden van het puin waar het jammerlijk gekerm der gekwetsten werd gehoord, die men niet kon verlossen en die wisten dat zij binnen weinige minuten een ver- schrikkelijken dood hadden te sterven. Drie kinderen speelden op straat tegenover de gevels, die ingestort waren. Zij lagen onder het puin, maar men kon hooren roepen om hulp. De brandweermannen ruimden balken en steen ter zijde en hadden het geluk de drie kleinen te bevrijden. Slechts een kon spreken, een jongeutjei en hij zei „help mijn zusje, alsjeblieft, zij bloedt zoo Zij werden naar eene ambulance gedragen en onderwijl wuifde het ventje met zijn hand naar een bovenraam aan de overzijde, waar zijne moeder stond. De vrouw had het ongeiuk gezien en was slechts door geweld weerhouden om als eene waan- zinnige het venster uit te springen. Een man, die in de straat juist zijn paard gevoerd had en het harnas in orde bracht, toen de gevels vielen, zag een oogenblik later niets meer van zijn paard, dan een vormlooze, lillende massa. Hij kwam met den schrik vrij. Verscheidene werklieden gebruikten samen hun maal tegen een muur aanzittendeen paar sprongen op en ontkwamende anderen werden half be- dolven onder puin en naderhaud bevrijd zonder eenig letsel te hebben bekomen. Het ongeval is waarschijnlijk ontstaan, doordien de bovenverdiepingen te veel te dragen hadden. Op eene verdieping was bij v. eene drukkerij ge vestigd en er stonden verscheidene zware persen. Maar de voorname fout zal wel geweest zijn de lichte constructie van het gansche gebouw en te slecht materieel. De muursteenen in het puin waren zoo blank alsof zij nooit met kalk in aan- raking waren geweest. Daarenboven waren er geene tusschenmuren in het gebouw. Boven den grond waren alle afscheidingen en pilaren maar van hout. Vijfhouderd maunen zijn nu bezig het puin op te ruimen, maar het zal verscheidene dagen durea Zeventien lijken werden den eersten dag gevonden en dertien ervan herkendde overigen waren door brandwonden onherkenbaar. Op een plaats in het puin steekt een ontvleeschde arm in de hoogte en op eene andere komen twee handen te voorschijn. Men was niet terstond in staat de lichamen, die daarbij moeten zijn, uit het puin te nalen, dit kan slechts gaandeweg geschieden. Onder een zware drukpers kwam een kat levend te voorschijn. Hetgeen reeds lang te voorzien was, heeft eindelijk plaats gehadtusschen de troepen van Balmaceda en die der congressisten in Chili kwam het tot een treffen. Het gevecht had plaats binnen den gezichtskring van Valparaiso. Donderdag namiddag van de vorige week waren voor deze stad zes oorlogschepen der congres-partij verschenen. Terstond werd op de vaartuigen geschoten, maar zonder gevolg, daar zij zich op een te grooten afstand bevonden. Vrijdag ochtend waren alle leden der regeering en alle troepen op de been. Generaal Balmaceda nam de leiding in handen, teneinde slag te leveren in de ric'nting van het Noorden in de forten liet men slechts de noodzakelijkste troepen, teneinde de stad te verdedigen tegen een aanval der

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1891 | | pagina 2