Gemengde berichten. TER NEUZE1V, 25 Augustus 1891. De gemeentebegrooting voor 1892 werd aange boden met een eindcijfer van f 11282,80$. RECHTSZAKEN. Arrondissements-reclitbank te Middelburg. schitterend verlicht. Het concert was druk bezocht en werd later gevolgd door een bal. Gisterenraorgen werd de openingszitting van het congres gehouden, die door eeu groot publiek werd bijgewoond. Jn de openingsrede besprak de voorzitter der regelingscommissie, de heer de Maere Limmander, de 42 jaren die sinds het eerste congres zijn voorbijgegaan, en maakte hij vooral melding van de groote zegepralen door de Ylaamsche taal behaald. Hij brengt hulde aan prof. De Vries aan Maurits van Lee, den strijder voor de afschaffing van het dagbladzegel, aan Van Hall, den Amster- damschen tooneelvriend. Hij wijst op de voor- deelen, die voor de Vlaamsche zaak in Belgie verbonden zijn aan de uitbreiding van het kiesrecht waardoor de candidaten genoodzaakt zijn den kleinen man in het Waamsch toe te spreken. Ten slotte wijdt hij enkele gevoelvolle woorden aan de overledenen. Bij de gisteren gehouden verkiezing voor een lid van de Kamer van Koophandel werden slechts 22 stemmen uitgebracht. De heeren P. G. Maandag en G. A. Standaert verkregen de meeste stemmen, zijnde respectievelijk 7 en 5. De overige stemmen waren op verschillende personen uitgebracht. Er moet alzoo eene her- stemming plaals hebben tusschen de heeren Maandag en Standaert. Het 11. Zondag alhier in den Theetuin door het fanfaren muziek „de Vrede" van Gent, onder directie van den heer Gruwez, gegeveu concert gaf den leden weder eene aangename ontspanning. Het jonge gezelschap, dat nog slechts een jaar bestaat, gaf blijken van goedeu wil; er werden onder meer goed uitgevoerd Fleurs d'automne, eene fantasie van Montagne en Les Troubadours van Moeremans. Waren wij voldaan ook de leden van hec muziek- gezelschap gaven hunne tevredenheid over de ontvangst te kennen en beloofden in het volgend jaar ons opnieuw te zullen bezoeken. De tuin was vrij goed bezet en ook het weder gaf geen redenen tot klagen. A. s. Zondag geeft het muziekgezelschap „Har- monie" van Hulst eene uitroering, terwijl binnen kort nog een of twee concerten zijn te wachten. Mej. M. Risseeuw, van Cadzand, is te's Gra venhage geslaagd bij het examen voor akte Eransch. Als kweekeling aan de rijks-kweekschool te Middelburg zijn, na afgelegd examen, geplaatst J. Berrevoets van Cadzand, A. Brakman en S. Erelier van Groede, alien onder genot der gewone rijks-toelage. Bij Koninklijk besluit is ingetrokken het besluit voor zooveel betreft de benoeming van den heer N. Rammeloo, tot plaatsvervangend dijkgraaf van den Kleine Stellepolder. Voorts zijn benoemdtot dijkgraaf van den polder Nieuw Westenrijk, de heer V. Cortvriendt; tot plaatsvervangend dijkgraaf van dien polder de heer A. A. Haelsttot plaatsvervangend dijkgraaf van den polder Rapenburg, de heer G. Bormtot plaatsvervangend dijkgraaf van den polder Kleine Stelle, de heer P. van de Walle tot plaatsvervangend dijkgraaf van het waterschap de Philippinepolder, de heer L. C. Cornelistot voorzitter van het bestuur der waterkeering van de calamiteuse Margaretha-, Kleine Huissens- en Eendragtpolders, de heer J. Scheele Jz. Sr. lloek. In de raadsvergadering 11. Zaterdag werden de geloofsbrieven der benoemde raadsleden W. G. Dieleman en J. Jurrij onderzocht en werd tot toelating dier leden besloten. Langdurig werd gediscussieerd over een schrijven van Ged. Staten aan Burg, en Weth., waarbij naar aanleiding van een advies van den hoofdingenieur van den provincialen waterstaat werd aanbevolen door de zorg van het geraeentebestuur den weg over binnen die muren ellende en smart, want het groote gehouw was een tuchthuis; en achter de sterke ijzeren tralies der verlichte vensters werkten mannen, wier physionomieen alle trappen van ziels- toestanden vertoonden, van de stompe, dierlijke onverschilligheid tot de stille berusting eener fijn- gevoelige natuur, die misschien door een enkel onbedacht oogenblik uit de maatschappij in de wereld der misdadigers was gestooten. In den omtrek was men er aan gewend, dat op bepaalde tijden een der ijzeren deuren open ging en er een troep in het bruin gekleede mannen uitgelaten werden, die onder toezicht naar het werk werden gebracht. De gevangenen moesten veldarbeid verrichten en de meer ontwikkelden vonden werk in de bureaux en werkplaatsen van de inrichting. Toen de regeering een besluit nam, dat bij de verbouwing van de oude kerk in het stadje het gevangenhuis werkkrachten zou leveren, waren erdan ook slechts weinigen, die daar aanstoot aan namen. De kerk was afkomstig uit den tijd van de Duitsche orde en bezat vele schoonheden, die helaas zeer vervallen waren. In den loop der tijden had men naar willekeur afgebroken en opgebouwd, zoodat er een afschuwelijk bouwwerk was ontstaan, dat noch tot een bepaalden stijl, noch tot een bepaalde eeuw behoorde. De moderne tijdgeest echter, die een bijnaziekelijke den zoogenaamden »binnendijk" te doen in beteren toestand brengen naar de daarbij omschreven te maken verbeteringen. De daarin aangegeven denkbeelden mochten aan den raad niet bevallen omdat men door ze toe te passen eer verslimmering dan verbetering van den toestand vreesde. Ter zake zal nader aan Gedep. Staten worden geschreven. Een adres van eenige ingezetenen houdende verzoek om van wege de gemeente een voetpad te doen maken over den dijk van af het dorp tot aan den Abeele werd breedvoerig besproken en het verzoek met 5 stemmen tegeu 1 stem afgewezeu, uit aanmerking dat het aldaar leggen en behouden van een voetpad alleen niet wel uitvoerbaar is, en de verbetering van dien weg met kunstbedekking te huis behoort bij de betrokken polderbesturen. Een denkbeeld om het ter handnemen van zulke verbetering van wege het gemeentebestuur bij de besturen van de Koude en Lovenpolders te bevorderen, werd verworpen met 4 tegen 2 stemmen. Op het vernieuwde verzoek van kerkvoogden om eenige meerdere bijdrage van de gemeente in de kosten van het onderstutten van den kerktoren, waarin het gemeenteuurwerk is geplaatst, werd thans met 5 stemmen tegen den, overeenkomstig een voor- stel van den heer Van Wijck, besloten de toege- zegde bijdrage met 25 te verhoogen. Op voorstel van den heer De Jonge werd goed- gevonden alsnog eenige boomen bij te planten langs den grindweg bij de Kreek. Hierna werd de vergadering gesloten. Zaunislag. Gemeenteraadszitting van jl. Vrijdag den 21 Augustus. legenwoordig 6 leden. Afwezig de heer Van Vessem. Na mededeeling van ingekomen stukken werden de volgende punten behandeld 1°. De begrooting van het algemeen burgerlijk arm bestuur, dienst 1892, werd met algemeene stemmen onveranderd goedgekeurd, zoodat zij, zoo wel in ontvang als in uitgaaf, 1685,36 bedraagt. Het subsidie, daartoe uit de gemeentekas te verleenen, bedraagt f 1513,18. 2°. De gemeentebegrooting voor 1892 werd aangeboden. 3°. Werd besloten tot onderhandsche aanbe- steding der straatverlichting voor den dienst 1891/92 en wel aan M. van Dixhoorn alhier voor den prijs van iy6 cent per vlam en per uur. De heer \an de Ree stemde tegen. 4°. Werden de posten Onderhoud openbare gebouwen en onderhoud van straten, pleinen enz. der begrooting voor 1891 respectievelijk verhoogd met 90 en f 45. De verhooging van 90 is noodig door de uitgaven voor het verven en veigulden der wijzer borden van het toren-uurwerk. Onder deze som is begrepen f 50 voor het afhalen en weder opbrengen der borden. 5°. Werd op voorstel van den heer De Kraker nog besloten tot verkrijgbaarstelling van het ver- zamelde straatvuil tegen den prijs van 25 cent per wagenvoer. Zaamslag. Op het laatst der vorige week is aan de commissie voor de Unie collecte alhier nog eene nagift gezonden van 12.50, tengevolge waarvan de totale opbrengst dier cellecte dit jaar thans f 447,45 bedraagt. Axel, 22 Aug. De uitslag der verkiezing voor een lid van den gemeenteraad, vacature de heer L. de Eeijter Jz., is geweest als volgt Opgekomen 223 kiezers van de 318. Hiervan verkregen de heeren M. A. Smies 105, J. C. Verbruggen 42, M. J. van Vessem 25, P. Dekker Ez. 18, J. Ramondt 10,1. Cransberg 8, L. de Feijter Jz. 6, K. de Feijter 2, J. Smies 2 en J. Aubroeck 2 stemmen en B. C. IJsebaert en J. Speelman ieder 1 stem. Van onwaarde 1 biljet. Zoodat herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren M. A. Smies en J. C. Verbruggen neiging toont om alles naar de oude voorbeelden te restaureeren en uit het stof der vergetelheid dingen aan het daglicht te brengen, die onze voorouders als onbruikbaar versmaadden, wist ook hier de oorspronkelijke plannen van het kerkje in het een of ander vergeten hoekje op te sporen. Met ijver toog men aan het werk om alles weer tot zijn oude gedaante terug te brengen. Er vormde zich een bijzonder comite, dat zich ten doel stelde, het oude kerkje van binnen te versieren met lofwerk en schilderiugen, zooals het vroeger geweest was. Het stond vast, dat in dien tijd de muren door allegorische fresco's bedekt waren geweestop enkele plaatsen zag men ernog verbrokkelde en verweerde overblijfselen van, audere plaatsen waren met witkalk bestreken. Nu wilde men die fresco's door een geoefende hand op de plaatsen, waar onder de voorzichtig verwijderde kalklaag de omtrekken nog zichtbaar waren, laten opfrisschen en op andere plaatsen in denzelfden stijl geheel bijwerken Het comite geraakte echter in groote verlegenheidwant kunstenaars van naam, tot wie men zich wendde, eischten een ontzettend hoogen prijs voor dit werk, dat zeker maanden lang zou duren. De middelen waren te beperkt om dien prijs te betalen en aan een knoeier en een beginnende wilde men het werk evenmin toevertrouwen. (Wordt vervolgd.) Axel, 24 Aug. De heer C. Dijkwel, onderwijzer aan de o. 1. school alhier, slaagde jl. Zaterdag te 's Gravenhage voor de akte Fransche taal. Axel. Ds. F. W. J. Wolf, predikant bij de Ned. Ger. gemeente alhier, heeft een beroep ontvangen naar de gemeente Grijpskerke en Oostkapelle. Hulst. De marktdag van 24 Augustus 11. werd alhier druk bezocht waarschijnlijk tengevolge der op dien dag plaats hebbende stierenkeuring, uitge- schreven door de maatschappij van landbouw, afdeeling Hulst, voor de leden dier vereeniging. De commissie voor deze keuring bestond uit de heeren J. Pateer te Hontenisse, Baron K. Collot d'Escury te Boschkapelle, P. van Hoeve te Axel, C. van Waas te Westdorpe, J. Scheele te Ter Neuzen, E. Buijze te Westdorpe en J. Vaal te St. Jansteen. De eerste prijs 30 en de tweede prijs 20 behaalde Aug. van Overmeere te Hulst. Boven- dieu werd er een reserveprijs toegekend aan den heer J. Vogelvanger. Nog waren ter markt 16 stuks rundvee en 18 biggen aangebrachthiervan werden verkocht 9 stuks rundvee en 6 biggen. De prijzen van boter en eieren waren gestegen. De boter werd verkocht a 1,15 per Kg. en de eieren a f 0,95 per 26. Koewacht. Een landbouwer was Vrijdagna- middag met zijn machine aan het koren dorschen. Zijn jongen van een jaar of tien, die zeker wat te dicht in de nabijheid ervan kwam, werd eensklaps er door gegrepen en mede in het ronde geslingerd. Op het hulpgeroep van den kleine schoot natuur- lijk de vader aanstonds toe en redde zijn kind zoo spoedig mogelijk uit zijne benarde positie. De kleine had een gapende wonde aan het rechterbeen dat bovendien ge broken was. Biervliet. De heer J. C. V. Meischke, predi kant te Raamsdonk, heeft voor het beroep naar hier bedankt. Zuidzatide. Bij de Ned. Herv. gemeente alhier is beroepen, de heer A. D. J. Scholte, predikant te 's Gravesande. De rechtbank heeft in hare zitting van 25 Aug. het volgende vonnis uitgesproken D. V., oud 61 j., werk man wonende te Hulst, is wegens meineed veroordeeld tot 1 jaar gevange- nisstraf, met mindering der reeds doorgebrachte hechtenis. In verband met een eerlang vanwege de Staats- coramissie voor de arbeids-enquete in te stellen onderzoek omtrent alle instellingen, vereenigingen of ondernemingen, welke aan lieden van den arbeidenden stand en maatschappelijk met deze gelijkstaande personen, gelegenheid bieden zich tegen de wisselvalligheden des levens teverzekeren, heeft 's Konings Commissaris de burgemeesters in dit gewest uitgenoodigd een zoo volledig mogelijk antwoord te geven op de navolgende vragen 1°. In welke levensverzekering-maatschappijen, begrafenisfondsen, ziekenfondsen, verzekeringen tegen den ouden dag, tegen ongelukken enz. wordt door de hierboven bedoelde ingezetenen uwer gemeente voor zoover u bekend, deelgenomen 2°. Bevinden zich in uwe gemeente onderlinge zieken- of begrafenisfondsen, onderstandsfondsen tegen invaliditeit enz. voor eene bepaalde categorie van personen of zijn er agentschappen van dergelijke inriehtingen ten uwent gevestigd en, zoo ja, zijn aan een of meer dier inriehtingen bepaalde genees- heeren of apothekers verbonden, of bestaat de te verleenen hulp uitsluitend in geldelijke uitkeering 3°. Bestaan in uwe gemeente bijzondere spaar- banken, hulpbanken, voorschotbanken enz. en, zoo ja, zijn zij opgericht door eene maatschappij of door bijzondere personen P Te 's Hertogenbosch hebben zich de betreu- renswaardige tooneelen van het begin dezer maand Donderdagavond herhaald. Toen de duisternis begon in te vallen, ongeveer te half acht schrijft de Provinciale Noordbrab. Ct. vormden zich weder op de Groote Markt volksoploopen, die zingende door de straten trokken, aliengs grooter werden en ten ongeveer 9 uur in botsing kwamen met de politie. Weldra verscheen nu een achttal marechaussees te paard, die met de gemeentepolitie verschillende charges deden waarbij helaas vele verwondingen zijn toegebracht. Naar veler oordeel is daarbij wel op wat al te ruwe wijze te werk gegaan en de openbare macht zou ook haar bevoegdheid overschreden hebben door in te dringen binnen woningen. Vooral't geen is voorgevallen in de societeit „Zwarte Arend" en in't ^Nederlandsch Koffiehuis" twee gevallen meer bijzonder be kend keurt men ten sterkste af en men hoopt dat de schulaigen zullen worden gestraft en, zoo het nog mocht noodig zijn, voortaan deleidingaan kalmer hoofden zal worden toevertrouwd. Spoedig was de Markt schoongeveegd, de koffie- huizen werden op verzoek reeds voor half elf gesloten en voor middernacht was de rust geheel Hersteld. Vrijdag heeft de Burgemeester bij proclamatie iedere samenscholing van drie personen verboden. Volgens De Noordbrabanter is de politie-com- missaris, de heer Van Goor, van de ongeregeld- heden de schuld, terwijl het blad het optreden van de politie en marechaussee scherp laakt. Volgens dit blad zijn Donderdagavond in het Gasthuis verbonden drie personen, die zeer belang- rijke kwetsuren hebben bekomen. De toestand van een hunner wekt zelfs veel zorg. Ook den volgenden ochtend zijn nog vele verbanden gelegd. De houding der politie wordt algemeen afgekeurd, zegt het blad"! Uit 's Hertogenbosch seint men aan het Hbld Het optreden van den polilie-commissaris en de houding van den commandeerenden officier der mare chaussee bij de oploopjes van Donderdagavond worden voortdurend besproken en algemeen streng afgekeurd. Verschillende gekwetsten liggen in het Gasthuis; van een is de toestand zorgelijk. De ver gadering van den gemeenteraad is Vrijdagmiddag weder uitgesteld wegens onvoltalligheid. Nu is de Raad ten derden male opgeroepen tegen Zaterdag. Ondanks de proclamatie van den Burgemeester, is de stad nu weder in rep en roer. De bevolking is erg opgewonden. Het volk, op de markt sameu° geschoold, wordt verspreid gehouden door detache- menten huzaren, onder het opperbevel van den ritmeester graaf Van der Duyn, die tot dusver met veel tact te werk doet gaan. Baldadigen werpen nu en dan met klappers. De beroemde harddraver Tabor II is naar wordt verzekerd, door den eigenaar den heer A. de Ridder te IJpolder XIII, voor 25000 ver kocht. Voor een eenjarig paard van dien heer werd reeds /"5000 geboden. Onlangs werd gerneld hoe de vrienden der af schaffing te Leeuwarden het drankmisbruik ter gele genheid van de jongste kermis aldaar trachtten te be- strijden namelijk, door voor dorstige kelen een glas water beschikbaar te stellen uit de waterleidiug. De Volksvriend meldt daaromtrent nog°het volgende Toen de kermis werd ingeluid, stonden wij als mannetjes-mannen op onzen"post. Midden op het kermisplein alles is zooveel mogelijk op een ruim plein bijeengevoegd stond een, met groen en eenige bloemen eenvoudig versierd tentje, waaraan een paar groote biljetten met het duidelijke op- schrift ^Heerlijk frisch water. Per glas gratis. Per emmer een cent," waren opgehangen. "Dit faatste was namelijk een gevolg van de overeenkomst met de waterleiding—maatschappij, die in het vorige jaar enkel per emmer aan de kermis-kramers had verkocht. Van 'smorgens 9 tot 12, en verder van 2 tot 10 uur, was een man bezig, in fraaie kristallen glazer. het water aan de liefhebbers uit te reiken, terwijl s avonds na 10 uur en op de twee drukste dagen 's middags van 12 tot 2 (en tot steun van den aangewezen man gedurende eenige andere uren), telkens twee leden onzer afdeeling het werk op zich namen. Bijna onverdeeld was de symphatie, die aan dit optreden ten deel viel. Een bus, met het op- schrift rijwillige bijdragen", ontving menige centmaar ook nu en dan klein zilvergeld. Menschen van allerlei rang en leeftijd dronken bij ons water. Hoeveel glazen er op deze wijze uit- gereikt zijn, is niet met nauwkeurigheid op te geven, daar het water, voor emmers en glazen bestemd, door een meter ging, en de ontvangsten niet afzonderlijk bleven doch blijkens den water- stand werden er totaal 26,200 liter water afgetapt en wij blijven beneden de werkelijkheid, "indien we zeggen, dat de helft per glas geschonken werd. In die tien dagen werden dusopzijn minst 40,000 bierglazen water bij ons gedronken. Als een staaltje van moderne beschaving zag men onlangs voor een winkelraam liggen „portemon- naies van echt menschenleer", maar beschouwt men de portomonnaie nauwkeuriger, dan bemerkt men dat men te doen heeft met een eigeuaardig staaltje van reclame maken, want opent men de beurs, dan ziet men aan den binnenkant „mogen niet vervaardigd worden" als vervolg van hetgeen aan den buitenkant van de portemonnaie geschreven staat. Wij lezen in een der Amsterdamsche bladen een advertentie, waarbij een ,/hond-min" gevraagd wordt. Het schip, waarop Columbus den eersten tocht naar de Nieuwe Wereld maakte, behoorde tot de soort, die den naam „karavel" droeg. Een namaaksel daarvan zal op de tentoonstelling te Chicago te zien zijn. Luit. Mc. Carty Little, een oud-zeeofficier, is opzettelijk door president Harrison naar Spanje gezonden, om persoonlijk het toezicht uit te oefenen op het bouwen van de karavel. Tot in de kleinste bijzonderheden moet zij de oorspronkelijke nauwkeurig teruggeven. Zij zal bemand worden met Spaansche matrozen in het kostuum van de dagen van Columbus en zeilen voeren zooals de schepen van Columbus dat deden. Aan ooord zullen kopieen zijn van dezelfde kaarten die hij haden eene nabootsing van dezelfde zeevaartkundige werktuigen. De bemanning zal uit een gelijk getal personen bestaan, en om de gelijkenis te volmakeu, heeft men het plan ge- opperd een Engelschman en een Ier daaronder te nemen, evenals onder de matozen van Columbus een Engelschman en een Ier werden aangetroffen. Ook de notaris van Columbus zal aan boord zijn in zijn oud, deftig kostuum, gelijk mede al de waardigheidsbekleeders, die hem vergezelden. Dit vaartuig moet zijn intrede in de wereld houden bij gelegenheid van de groote revue der oorlogsschepen van de geheele wereld in de haven van New-York. Het kleine scheepje moet daar gesalueerd worden door de zeemonsters van alle machten der aarde. Nadat het te Chicago op de tentoonstelling zijn rol heeft uitgespeeld, zal het naar Washington worden opgezonden.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1891 | | pagina 2