Gemengde berichten. TER NEUZE1V, 14 Augustus 1891. RECHTSZAKEN. Na een half uur tijds begon hij zich zeer onwel te gevoelen, ging klagen over branding in de maagstreek en erge pijn op de borst. Ook in Canada is de oogst overvloediger dan ooit. De landbouwers daar hebben reden om te juichen. Uit alle deelen van Manitoba en Ontario Ter 12de international conferentie van Christelijke jongelings-vereenigingen, die Dinsdag te Amsterdam werd geopend, zond Belgie 11, Frankrijk 1 7, Rusland 3, Hongarije 1, Denemarken 5, Noorwegen 2, Zweden 37, Zwitserland 19, Italie 5, Duitschland 100, de Vereenigde Staten van Noord-Amerika 105, Canada 7, Groot-Brittanie en Ierland 140 afgevaardigden, bovendien 3 voor de kolonien (Ceylon, Voor-Indie en Australie). Nederland is door 43 officieele afgevaardigden ver- tegenwoordigd, zoomede door 80 afgevaardigden der afdeelingen (beide van het Ned. Jongelings- verbond, dat de conferentie te Amsterdam samen riep)voorts tal van afgevaardigden van andere bonden, meest proviuciale of buitenlandsche. Morgen (Zaterdag) en Zondag maakt de stoomboot ,/Wilford III" pleizierreizen van Gent naar Vlissingen en Middelburg. Op beide dagen vertrekt zij van Gent 's morgens 6 uur, om 10,45 te Vlissingen en 11,40 te Middelburg aan te komen. Uit Middelburg is het vertrek bepaald op 2,30 en van Vlissingen op 5,30, zoodat de pleizierreizigers 5s avonds te 10,15 weder te Gent terug kunnen zijn. Door den Raad van State, afdeeling van de geschillen van bestuur, is Woensdag behandeld het beroep van het bestuur van den Buthpolder, gemeente Axel, tegen een besluit van Gedeputeerde Staten van Zeeland van 17 April 11., waarbij is beslist, dat dit bestuur verplicht is tot onderhoud van een weg aan den Doorndijk. De koninklijke beslissing volgt later. Bij beschikking van den Minister van land- bouw, nijverheid en publieke werken in Belgie, dd. 28 Juli, is eene quarantaine van drie dageu vastgesteld voor runderen, schapen en varkeus, welke langs de havens van Antwerpen, Gent en Ostende worden ingevoerd. Voor fokdieren kan eene uitzondering op deze beschikking worden gemaakt. Hock, 12 Aug. Het lid van den gemeenteraad alhier, de heer J. Jurrij, aan de beurt van aftreding doch herkozen heeft toen voor die benoeming bedankt. Bij de verkiezing op gistereu behaalde hij andermaal de meerderheid en werd met 35 van de 68 uitgebrachte geldige stemmen herkozen. Het getal kiezers bearaagt 160. Naar ons van goederhand wordt medegedeeld, zal hij alsnu de benoeming aannemen. Axel. De 1 nie-collecte voor een school met den Bijbel heeft dit jaar alhier opgebracht ongeveer f 217. Axel. Gemeenteraadszitting van 13 Augustus. Aanwezig alle leden, met uitzondering van den heer L. de Feijter, en de Secretaris. Yoorzitter de heer D. J. Oggel. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goed- gekeurd. De geloofsbrieven van de heeren S. van Hoeve, J. Wolfert en P. Dieleman, als nieuw benoemde leden van den raad, werden na onderzoek goedgekeurd, zoodat tot hunne toelating als lid der vergadering besloten werd. De voorzitter doet mededeeling van een brief van den heer L. de Feijter Jz. houdende bericht, dat hij zijne herbenoeming als lid van den raad niet aanneemt. Daarna worden tot leden van het stembureau voor de ver kiezing van een raadslid op 21 Aug. a. s., tengevolge van het niet aannemen van de benoeming van den heer L. de Feijter Jz., gekozen de heeren P. Koster en J. Wolfert terwijl de overige leden tot hunne plaatsvervangers worden aangewezen. Brief van den heer J. M. van den Berge te Axel houdende mededeeling dat de schutting staande langs zijn munr in de Gentsche Vaartstraat noodwendige verbetering vereischt, doch dat hij alvorens daartoe over te gaan het noodzakelijk acht dat de muur, die zich onder de schutting bevindt en tot steun tegen verzakking der straat dient, eerst in behoorlijken staat worde gebracht. De heer C. N. Jansen van Rosendaal stelt voor dit ter uitvoering in handen te stellen van burgemeester en wethou- ders welk voorstel met algemeene stemmen wordt aangenomen. Missive van Ged. Staten dezer provincie houdende kennis- geving 1. dat wordt berust in het subsidie, bij raadsbesluit van 14 Juli jl., voor 1892 verleend aan het algemeen burgerlijk armbestuur, en 2. dat bij de wijziging der begrooting over 1890 heteven- wicht niet is bewaard, daar de ontvangsten f 0,68 hooger zijn geraamd dan de uitgaven. Wordt machtiging verleend om te beschikken over den post van onvoorziene uitgaven tot een bedrag van f 13,97i men niet alleen met een muildier, maar ook met een rijtuig van Kasanlik naar Tirnowa kan rijden Zij denkt een oogenblik na en brengt daarna den vinger gewichtig aan de lippen. Tot nu toe heeft niemand het gedaan, maar ik weet over de hoogte wel een weg, die breeder en minder steil is dan de pas, slechts een plaats, maar daar is een helling, zoowat van een roanshoogte en daarmaar zeg, kan de wagen daar niet aan touwen worden neergelaten, zooals de smokke- laars doen met de balen koopwaren Zijn oog schittert. Hoor eens, Schipka, spreekt hij, als uw vader mij in zijn woning logies geeft, dan zou ik gaarne eenige dagen willen blijven, opdat ge mij dien weg eens kunt wijzen. Ze klapt juichend in de handen. Of hij u logies wil geven Als ik hem vertel, wat ge voor mij gedaan hebt, zijt ge zijn beste vriend op de heele wereld Gelukkig, onschuldig en innig, als twee kinderen, gaan ze hand aan hand over de bloeiende berg- weiden, en toen ze Schipka's woning naderden, komt Costatina met de uitdrukking vau doodsangst op het nog altijd schoone gelaat hen tegemoet Snellen. Schipka roept zij uit en drukt het wedergewonden kind aan den van angst trillenden boezem. Alle heiligen zijn geloofd, dat ge terug zijt Osmin haalde zijn buks en vertelde vol ontzetting dat gij in de macht waart van Marko Kraljewitsch voor kosten gevallen op den verkoop van Werkelijke Schuld. De voorwaarden van aanbesteding voor straat- en school- verlichting worden vastgesteld even als die het vorige jaar waren. De voorzitter stelt namens burgemeester en wethouders voor om aan den heer Abr. Haak alhier de grazing in de Oude Stad onderhands te verpachten voor eene som van /2'sjaars. Met algemeene stemmen aangenomen waarop de goedkeu- ring van Ged. Staten zal worden gevraagd. De voorzitter stelt namens burgemeester en wethouders voor om voor de som van f 450, van den verkochten grond in de Oude Stad. eene insehrijving te nemen op het Grootboek der Nationale Werkelijke Schuld rentende 3} pet. Met algemeene stemmen aangenomen. De gemeenterekening over 1890 wordt vastgesteld in ont- vaug op 16306,97 j en in uitgaaf op 14814,75$, mitsdien met een goed slot van 1492,22. Onder de ontvangsten komen vooropcenten op 's Rijks directe belastingen 2128,47, hoofdelijke omslag 3499,77, vergunningsrechten f 680, uitkeering door het Rijk van de 4/5 gedeelten van de opbrengs der Rijksbelasting op het personeel f 5909,66. Onder de uitgavenonderhoud van wegen en voetpaden 362,56, onderhoud van straten, pleinen enz. 483,84$, aandeel in de kosten aanleg telephoonkantoor 376,82$, straatverlichting f 339,76, geneeskundige dienst f 1100, arm- wezen f 1965,29, kosten van het lager onderwijs 4086,93. Wordt aangeboden de gemeentebegrooting voor 1892. De voorzitter benoemt tot onderzoek eene commissie be- staande uit de heeren R. van de Ree, C. NJansen van Rosendaal en 1,. Lamaitre. Philippine, 12 Augustus. Wie den straatweg vau het station naar onze gemeente heeft bewandeld, kent den Vergaertpolder. 't Is eene uitgestrekte vlakte van meer dan 400 hektaren groot, in 1885 ingedijkt, waarin geen enkele boom en slechts een woonhuis wordt aangetroffen. Zoover het oog reikt ziet men niets dan bebouwd akkerland. Dat in zulk eene stiile streek ruimschoots gelegenheid bestaat, tot het stelen van vruchten te velde is licht te denken en de pogingen, die de politie aanwendde om de dieven te snappen bleven meestal vruchteloos. Gisterenavond even wel gelukte het onzen ijverigen politiemannen P. Goossens, Rijks-veldwachter, en P. J. van den Hemel, gemeente-veldwachter, een diefstal te constateeren. Zij hadden den dienst in dien polder, 't Was mooi weer geweest en de landbouwer P. de Jonge had een groot deel van zijne erwten binnengehaald. Een ander deel was op het land gebleven en de beide veldwachters of het hun werd ingegeven besloten om zich in de waterleiding tegenover dien akker te verschuilen. JtWas 's avonds 9 uur en sprakeloos zaten zij daar ongeveer een uur, toen vier mannen ieder met een bussel erwten op het hoofd over de leiding wilden. Terstond sprongen de veldwachters op, grepen den eersten man en deden hem zijn roof afleggen. De anderen kozen het hazenpad en lieten hun buit in den steek. Al slepende, trekkende, soms dragende brachten zij hun arrestant naar het ge- meentehuis, alwaar hij eindelijk bekende Desire Pontaine van Assenede te zijn, terwijl hij vervolgens geboeid naar Ter Neuzen werd overgebracht, om daarna in handen van den officier van justitie gesteld te worden. De drie anderen, welke naar Belgie zijn gevlucht, zijn mede bij de politie bekend, terwijl nog een vijfde wordt genoemd, die waarschijnlijk het even hard, zoo niet nog zwaarder te verantwoorden zal hebben. De politie is natuurlijk nog op onderzoek. Stoppeldijk. Tot kapelaan alhier is door den Zeer eerw. bisschop te Breda benoemd, de heer H. Cuppens, van het seminarie. Cudzand. Tot hoofd der openbare school alhier is benoemd de heer J. de Meijer, onderwijzer te Aardenburg. Heden stond voor de Arrondissements-rechtbank te Middelburg terecht D. V., oud 61 j.,werkman te Hulst, thans in hechtenis, ter zake van den door hem in de zitting dier Rechtbank dd. 26 Juni 11. afgelegde valsche verklaring onder eede. Het O. M. eischte 2 jaren gevangenisstraf, met mindering van den tijd reeds in hechtenis door- gebracht. De verdediger beval beklaagde in de clementie der rechtbank aan, met het oog op zijne guile berouwvolle bekentenis. De uitspraak is bepaald op 25 dezer. De heer P. H. Schreve, arts te Rotterdam, waarschuwt in de N. R. Ct. tegen het inwendig gebruik van Sequah's middel, waarvan de samen- stelling als volkomen onbekend op den voorgrond mag worden gesteld. De heer S. verhaalt hoe een zijner patienten, met een borstlijden beheptgedurende zekeren Het lieve kind streelt en kust het weenende gelaat der moeder en bekent half jubelend, half beschaamd haar ongehoorzaamheid en al de kwade gevolgen daaraan, die door Carlos, den lieven Carlos nog juist op tijd ten beste zijn geschikt. Costatina is plotseling zeer stil geworden, ze houdt de hand van den vreemdeling in de hare en ziet, als droomde zij, in het jonge gelaat met de groote, blauwe oogen, het aschblonde haar en het ontluikende kneveltje op de bovenlip. Lang- zaam laat zij Carlos hand los en strijkt over haar voorhoofd. Haar stem beeft, terwijl ze zacht vraagt: Hoe heet ge De jongeling kijkt een oogenblik voor zich naar het bloeiende alpeukruid onder zijn voeten en heft dan snel het hoofd op. Ik ben Carlos Dimoritza, een boer uit het Bulgaarsche, wieu de reislust naar Kasanlik en Tarkije drijft, ant- woordt hij snel. (Wordt vervolgd.) dag zijne gewone bezigheden verricht had en, gelijk voorheen, ook dien avond te zeven uur naar was gegaan. Bijzondere schadelijke invloeden hadden dien dag niet op hem ingewerkt. Ongeveer negen uur nam hij voorzichtigheidshalve in plaats van een theelepel 60 druppels, zooals aangegeven, slechts 15 druppels der Prairiebloem in en wreef keel en borst met de olie. Kort daarop kreeg hij eene hevige bloedspuwing zoodat de heer S. bij den patient aangekomen, hem in nagenoeg stervenden toestand bevond. Zijn lijden duurde nog enkele dagen, waarna hij bezweek. Bij een landbouwer te Nunspeet was sedert lang een kind ziek, en daar geneeskundige hulp geen baat aanbracht, kwam men op het denkbeeld dat het niet richtig was met het ziektegeval en »de booze" er de hand in had. Een buurman wist dat er te Zwolle een waarzegster of kaart- legster bestond („dikke Miete" geheeten). Daar raad gevraagd. „Dikke Miete" legde de kaart, en toen bleek het al dadelijk, dat het kind wel degelijk betooverd was. Een zwarte kip moest levend gekookt worden, en de eerste vrouw (want het was een vrouw, die het kind behekst had), die binnen kwam, was de heks en moest gedwongen worden, om driemaal //God zegen je" boven het kind uit te roepen, dan kon het kind genezen. Dadelijk werd een zwarte kip gehaald en levend gekookt, doch er verscheen niemand. Dat moest natuurlijk reden hebben, en men kwam toen tot de ontdekking, dat de kip niet geheel zwart was geweest. Terwijl daarop Zondagmorgen de tweede kip (nu een pikzwarte) boven het vuur hing, daar komt werkelijk een oude vrouw het huis binnen het goede mensch (algemeen geacht en gezien) keek vreemd op, toen de landbouwer, vader van het zieke kind, bij haar komst eensklaps opsprong en haar dwong om driemaal het kind te zegenen. Door den nood gedwongen voldeed zij hieraan, nadat haar de woorden werden voorgezegd. Het kind is echter nog niet genezen. De weduwe Otte, geboren Geurts, die 4 Augustus jl. te Hees haar lOlsten verjaardag vierde werd in het jaar 1790 te Ewijk geboren. Zij huwde met den tuinman Otte, die bij zijn huwelijk als weduwnaar haar al aanstonds 6 kinderen ter verzorging medegebracht. Uit haar huwelijk met Otte zijn 6 kinderen gesproten. Van het 12tal telgen, die denzelfden naam dragen, is er een gestorven, de andere 11 zijn alien gehuwd. en hebben te zamen 84 kinderen van die 84 kleinkinderen zijn er eenigen gehuwd en hebben weer kinderen, zoodat de weduwe Otte nvergrootmoeder is, tot het derde geslacht van hare eigen kinderen, maar op dien hoogen leeftijd toch nog door die stiefkinderen het voorrecht heeft mogen beleven van kinderen uit het vierde geslacht bij haar dezer dagen aan tafel te zien. De hoogbejaarde vrouw geniet nog eene goede gezondheia is vlug ter been, doet nog dagelijks de werkzaamheden, die in een huishouden zijn, maar is aan het rechteroor doof nu dat kan er mee door op een leeftijd van 101 jaar! In Limburg aan de Maas, auderhalf uur boven Roermond, ligt een dorp, Wessem geheeten. De burgemeester van dat dorp heet J. R. L. Cerbeij, de wethouders .1. M. Tijssen en R. Verlinden. In 1887 en 1889 werd er gemompeld, dat die heeren met hun stembus ter gelegenheid van de gemeenteraadsverkiezingengoochelstukjesuitvoerden. De Wessemer burgerij paste dientengevolge voor ditmaal op haar tellen. Zes getuigen vatten post rondom de gevaarlijke stembus. Vier en vijftig kiezers kwamen op. Zeven en twintig daarvan kwamen met geopende briefjes ten bureele, toonden die aan de getuigen, waardoor bleek, dat minstens zeven en twintig briefjes waren ingevuld met de namen A. van Hoef en Alph. Tijssen. Daarna werden voor de oogen der getuigen de briefjes gesloten en in de bus geworpen. De stembus was den waakzamen wachters echler te slim. Bij de opening, produceerde zij zes en twintig stemmen op Van Hoef en Alph. Tijssen en acht en twintig op de aftredende leden, tegelijk stemopnemers. De zes waakzame wachters hebben aan den officier van justitie de oplossing van dit raadsel opgedragen. Het Nieuws van den Dag heeft een schrijven uit Argentinie opgenomen, onderteekend door een 30tal Nederlandsche landverhuizers, waarin een droevig tafreel wordt opgehangen van de ellende, die daar geleden wordt door de Hollandsche im- migranten. Slechts zeer enkelen hebben een goede betrekking gekregen, de overigen zijn zonder werk. Soms krijgt men een karweitje van een paar dagen, doch verdient daarmede een loon, dat gelijk staat met 40 of 50 cents per dag hier te lande. En met zulk een bedrag is niets uit te richten, daar alles peperduur is. Bedelen of sterven van honger, voor die keuze staan de meesten. Verbetering is niet te verwachten in een land als Argentinie, dat stoffelijk bankroet en, zooals nader uiteengezet wordt, teveus geheel gedemo- raliseerd is. Ten minste 60 millioen menschen zouden ruim kunnen bestaan, als niet een handvol roovers alle macht bezat om zich ten koste van de algemeene welvaart te verrijken en alle kassen totaal uitgeplunderd hadden. Er schiet niet anders over dan naar Nederland terug te keereu, doch het ontbreekt den landver huizers aan de noodige middelen daartoe. Komt er in Nederland niet op de een of andere wijze genoeg bijeen, om hun den terugkeer mogelijk te maken, dan zijn zeker veien den hongerdood gewijd. Men kan wel een of twee dagen zonder eten, maar honger is een scherp zwaard. En wat zal er groeien van de kinderen, die daar moeten gaan bedelen Zijn zij ook voor heel hun leven niet bedorven Naar wij hooren, zeggen de briefschrijvers, wordt er in verschilleude landen van Europa werk van gemaakt, de menschen van hier terug te ha'len. In Spanje o. a. zou dit van Regeeringswege ge- schieden. Zou de Ned. Regeering in dezen niets kunnen of willen doen Zij toch was beter bekend met den toestand hier te lande dan wij, eenvoudige lieden, die door valsche voorspiegeling misleid zijn, en zonder van Regeeringswege gewaarschuwd te worden, het onge- luk in den arm zijn geloopen. En van al de vreeinden die hier zijn, zijn wij er wel het ergsle aan toe, daar Spanjaarden, Italianen en zelfs Franschen nog eenigszins met de taal op de hoogte zijn. Het weinige werk, dat er dan ook nog is komt voor t gcootste gedeelte in handen van Italianen, die hun landslieden bij voorkeur nemen. En voor hen is de toestand zelis zoo onhoud- baar, dat reeds duizenden vertrokken zijn, anderen volgen en de meesien wel zonden gaan als ze maar konden. M as het in Brazilie maar wat beter, dan konden wij daar heengaan maar wij hebben t nu (ienmaal ondervonden wat kostelooze emigratie is en zullen ons voor een tweede proef wachten. Menschen, die van daar teruggekomen zijn, hangen een treurig tafreel op van de vreeselijke sterfte aan gele koorts, en 't gebrek dat ook daar geleden wordt. Aan een particulier schrijven uit Atjeh dd. 9 dezer is het volgende ontleend Eergisteren avond hadden onze flinke mare chaussees eene ontmoeting, die gerust met gulden letteren in de Indische krijgsgeschiedenis geboek- staafd zal mogen worden. Auderhalve brigade onder commando van den Europeeschen sergeant Werner en den bekenden Amboineeschen sergeant B. Balthazar (die sinds 1875, eerst bij het 3de bataljon alhier en sinds October 1890 bij het korps marechausees geplaatst was, versierd o. m. met de bronzen medaille van moed en trouw), gingen tegen 7j uur 's avonds op weg om, nabij de linie, tusschen Lampermei en Siroen, in hinderlaag te liggen. Nabij de plaats gckomen, waar zij hunne stelling in zouden nemen, werden zij plotseling door eene pi. m. 70 man groote bende in de flank en in het front en een oogenblik daarna nog van een anderen kant door pi. m. 30 Atjehers, met een kogelregen begroet. //Attakeeren" luide onmiddellijk het commando van de twee sergeanten, attakeeren" riep ons dapper troepje hun aanvoerder na en ,/attakeer" en „madjoe maresose" riepen de Atjehers. Bij het eerste treffen vielen de dappere Balthazar, door een kogel in het hoofd getroffen, een Amboi- nees met een schot in den buik en drie Javanen, met schoten in de beenen, neder; de eerste om, helaas, spoedig den laatsten adem uit te blazen. De marechaussees hielden manmoedig stand, en deze dappere kerels attakeerden, door den sergeant Werner ge'inspireerd, na elk salvo met hunne beaumont- karabijutjes de Atjehers, die telkens dan van eene dan van eene andere zijde met den klewang op- drongen, en dreven den vijand onmiddellijk terug. (Zooals u bekend, dragen de marechaussees be- halve karabijn een tot sabel geconfectioneerden klewang en een rentjoug). Het gevecht tegen den vermoedelijk 5 maal sterkeren vijand duurde 18 minuten voor dat de vijand, beducht dat hij, door het oprukken van de troepen uit de omliggende bentings zou afgesneden worden om naar buiten terug te keeren, aftrok, tal van dooden en gewonden op het veld achterlatende. I toor het vervoer van onzen doode en gewonden naar Lambaroe en het nachtelijk duister wist de vijand later zijne dooden en gewonden op te zoeken en weg te voeren. Van onze zijde hebben we geene meerdere verliezen gehadgeen enkel wapen werd door den vijand buit gemaakt. Is dit een bewijs dat onze marechaussees als leeuwen gevochten en het veld behouden hebben, aan den anderen kant bewijst het dat de klewang- vrees bij hen niet bestaat en zij integendeel den vijand het bewijs geleverd hebben, dat met een klewangaanval onzerzijds zeer veel ontzag en vrees aan den Atjeher ingeboezemd kan worden. Uit Philadelphia wordt gemeld De hoeveel- heid graan, door Europa gekocht voor levering in Augustus en September, wordt geschat reeds 40 millioen bushell te beloopen. Voor het vervoer van het grootste deel dezer hoeveelheid is reeds scheepsruimte besproken, hetgeen de vrachtprijzen omhoog heeft doen gaan. De graanoogst in Amerika belooft uitstekend te wezen. Chicago ontvangt zeveumaal meer koreu dan verleden jaar, te weten vijfmaal meer tarwe en tweemaal meer gerst. Men verwacht veel vraag uit het buitenland en de groote bestellingen ver- oorzakten nauwlijks prijsvermindering.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1891 | | pagina 2