Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2740. Zaterdag 15 Augustus 1891. 31e Jaargang. Binuenland. ABONNEMENT: advertentien. FEXJILLJETON. TER \EIZEVSCHE (OIRUT. Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—. Franco per postVoor Nederland 1,10. "Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- busbouders. Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zicb abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Itit blad verBehijnt Diuadaa- en Vrijdagavond bij den nltgever P. J. V A i%' I* JPoiitieli Overzicht. De Franscbe Minister Constans heeft eene rede- voering gehouden, waarin bij wees op de ontwik- keling der republiek. Milliardeu zijn aangewend om het leger te versterken, ofschoou de regeering den vrede wil. Maar dat was noodig,zei monsieur Constans, want daardoor durfde men Frankrijk uiet aanvallen. Alsof er iemand aan dacbtAls Frankrijk zicb kan neerleggen bij bet yerlies der bewuste provincien, en geen revanche in t hart heeft, dan zouden wij wel eens willen weten, wie den aanval zou doen. Constans heeft tevens gezegu, dat de regeering een nieuw ontwerp voorbereidt tot organisatie van het landbouw-krediet en daarna plaats weDscht te maken voor jongeren. Men moest Constans eens gevraagd hebben waarom de Frausche spionnage weer zoo ijverig in de weer is op de grenzen van Italie. Dagelijks worden de Alpenpasseu in de buurt der ltaliaansche grens- forlen door zoogenaamde Franscbe deserteurs bezocbt, die zicb door de ltaliaansche politie kalin laten vangen en naar de naastbijgelegen stad laten brengeu, vanwaar ze dan, zoo gauw ze vrij gelaten zijn, per spoor naar de Zwitserscbe grenzen gaau en van hier naar Frankrijk terug, om er hun als deserteur verzameld materiaal uuttig te gebruiiien. Onlangs nam de politie denzellden 1 ranschen deserteur voor de veertigste maal gevangeu. In militaire kriugen te Rome houdt men de deserteurs voor genieofficieren, die spionuendiensten verricnteu. In Belgie schijnt de regeering een scberp toe- zicbt te houden op de geschrilten der woelgeesten. In de Reforme leest men Wij hebben voor ons liggen een pakje met Belgische couranten met een touw vast gebonden en uit Frankrijk afgezonden met bestemming naar Nederland. De post te Gent heeft ze opgehouden en naar den afzender terug gestuurd, oindat er een nummer bij is van het letterkundig supplement der Lanterne. V audenpeere- boom laat alles nasnutfelen. De waaghalzen tuimelen iu Zwitserland weder van de bergen. De heer Benziger, burgemeester van Mannheim,"is in een afgrond gevalleu. Eenwelbe- kend alpenklimmer, Weber Imkoft, is verougelukt door een val en eene jonge Zweed is van eene hoogte van 200 meters naar beneden gestort. Allen natuurlijk morsdood. De berichten, betreffende het verbod van uitvoer te Petersburg genomeu, zijn zeer onderscheideu. Thans zegt een particuliere tijding, dat de uitvoer van granen, te beginnen met 15 Augustus, dat is naar "onzen stijl 27 Aug., zal verboden worden. Men zegt, dat op Koning Christiaan van Dene- marken een aanslag is gepleegd, waaraan hij slechts door zijne koelbloedigheid outsnapte. tlij deed zonder geleide zijn gewonen namiddagrit in een bosch op meer dan een uur afstands van het kasteel Bernstorf. Een groot huurrijtuig met twee paarden bespannen en met een twaalftal personen er iu, stoof in vollen galop op den Koning toe, blijkbaar met de bedoeling, hem in de sloot te rijden. Koning Christiaan, die een zeer goed ruiter is, ontweek de botsing. Men weet niet, of de personen in het rijtuig den Koning herkenden. Eerst twee dagen later werd het gebeurde bekend, daar de Koning er zelfs niet tegen de vertrouwde personen uit zijne omgeving over had gesproken. De politie heeft geen ruchtbaarheid aan de zaak gegeven, om geen onrust te verwekken. Men weet nog niet of onder- zoek zal worden ingesteldde Koning heeft zijn voornemen dienaaugaande nog niet te kennen gegeven. Uit Tirnova wordt gemeld dat Zankoff, Rizoft, BenderofF en Grulelf uit Odessa aan Slamboeloff geschreven hebben, dat hij terstond degroote Sobranje bijeeu inoet roepen, en zij in geval van weigering tot andere maatregelen zullen overgaan. Daaren- tegen liet de regeering van Bulgarije aan den Duitschen consul-generaal, als agent van Rusland, eene nota overhandigen, waarin Rizoff's uitlevering, als medeplichtige aan een moordaauslag, verlangd werd. Stamboeloff is niet voor een beetje vervaird. Leve Stamboeloff! Veel nieuws geeft het in den komkommertijd gewoonlijk nietwij zullen dus kort zijn en nog even den blik laten weiden buiten het Oude Werelddeel. Uit Amerika komt de tijding dat Chili den oorlog zal verklaren aan Bolivia. Toe maar; 't moet op zijn slimst eer 't betert. In de World heeft de Chileensche admiraal M'Cann zijne veronderstellingen over den afloop van den burger- oorlog gepubliceerd. Hij zegt, dat de oorlog zich zal voortslepen, tot de in Frankrijk nieuw gebouwde schepen zullen zijn aangekomeu en dat dan door deze versterkingen de regeering zal zegevieren. De verbittering der beide partijeu is zeer grootwat de geldmiddelen betreft bevindt zich de Congres- partij in veel minder gunstige omstandigheden dan die van Balmaceda. De laatste verspreid het be- richt, dat de oproerlingen de salpeterindustrie aan zich trekken en dat op den 2deu Augustus regee^ riugstroepen ten getale van 1200 mau infanterie, 1000 man cavalerie met 50 kanonnen op een punt tusscheu Valparaiso en Santiago waren saamge- komeo. Balmaceda manoeuvres bij. Over zes weken zal hij zijn ambt aan den nieuw gekozen opvolger, Don Claudio Vicuna, overdragen. H. M. de Regentes heeft sedert eenigen tijd besloten, geen geschenken voor zichzelve of voor H. M. de Kouingin aan te nemen. Deze regel moest worden aangenomen, met het oog op de verschillende geschenken, die telkens worden aan- geboden, en op de moeilijkheid om te bepalen, welke men zou kunnen behouden. Ten einde alle onbillijkheid in deze te vermijden, heeft H. M. vastgesteld, dat voortaan alle geschenken, onder dankbetuiging voor de goede bedoeling der inzenders, aan dezen moeten teruggaau. Op bloemen zou deze maatregel natuurlijk niet altijd kunnen worden toegepast. Uit Tilburg wordt gemeld, dat bij den burgemeester aldaar, als voorzitter van de commissie, die gelden inzamelt voor de slachtoffers van den hagelslag, twee vorstelijke giften zijn ingekomen met begeleidend schrijven, n.l. f 1500 van H. M. de Koningin, en f 2500 van H. M. de Regentes. De Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid brengt ter kennis van helanghebbenden dat in de maand October of November 1891 te 's Gravenhage een vergelijkend onderzoek zal plaats hebben van personen, die wenscheu te dingen naar de betrekkiug van klerk der posterijen, waarvoor twaalf plaatsen ter vervulling worden opengesteld. De aanstelling geschiedt op eene jaarwedde van 400, welke belooning kan klimmen tot 1200. Zij, die zich aan het onderzoek verlaugen te onder- werpen, moeten zich daartoe voor 20 September 1891 aanmelden bij het departement van Water staat, Handel en Nijverheid door een op zegel geschreven verzoek, met nauwkeurige opgaaf van naam, voornamen en woonplaats. (Men zie verder de Staatscourant van 13 Aug.) De crisis duurt nog voort zegt het Vaderland, Maandig was er weder een conferentie ten huize van den heer Tak van Poortvliet, die werd bijge- wooud door den heer Pierson. Men wil weten, dat een combinatie iu overweging zou zijn om den heer Tak te doen optreden als Minister van Binnen- landsche Zaken, in welk geval de heer Van Tien- hoveu Buitenlandsche Zaken voor zijne rekening zou nemen. Dit zou zeker de weg zijn om tot de meest bevredigende oplossing te gerakeu. Een ander Minister van Waterstaat ware wel te vinden. Voor Oorlog blijft men zoekende portefeuille moet thans aan generaal Van der Beek zijn aan- gebodeu. Woensdag schreef het blad Is er ook heden nog geen oplossing van de crisis gekomen, met grond kan worden verzekerd, dat de kansen voor een spoedige oplossing zeer gunstig staan. Wat het meest belemmerend heeft gewerkt, is eenvoudig het feit, dat met het zomerseizoen vele personen, met wie moest gesproken en geconfereerd worden, afwezig en soms moeilijk te vinden waren. Van de zijde der Kroon zijn niet, zooals van som- Osmin's gestalte duikt op boven het kreupelhout gij grijnslacht zoo, dat zijn witte tanden zichtbaar worden en scherp afstekeu tegen den zwarten snor- baard. Plotseling verstijven zijn trekken, hij staat daar als verlamd en staart op de onverwachte gedaante tusschen de muren. Zijn hand grijpt naar zijn bukshij knarsetandt. Dwaas, die hij was, het wapeu bij Schipka's huis te laten staan De blik van den vreemdeling rust met vernieti- gende fierheid, vlammende van eldelen toorn, op het woedenae gelaat van zijn tegenstauder. Hij spreekt geen woord, maar legt den arm om Schipka en trekt haar beschermend naar zich toe. Een ingehouden kreet dringt gorgelend uit Osmin's keel, zijn vuisten ballen zich, hij bukt zich een oogenblik als een roofdier tot den sprong. Hij grijpt zijn dolk, de scherpe lemmer flikkert in het zoulicht. De beschermer van Schipka richt koel- bloedig zijn wapen een vingerdruk en het bloed van den Turk zal de rots kleuren. Ze staren elkander onbewegelijk aan. Osmiu steekt langzaam zijn wapen in de schede, knoopt den hoofddoek samen en slingert hem verachtelijk voor de voeten van de begeerde maagd. Toen wierp hij nog een dreigenden blik op den vreemdeling. Een woeste vloek klinkt dezen tegen en Schipka roept vol ontzettingWee u, Osmin, gij hebt Marko Kraljewitsch vervloekt. De Turk kromp als door den donder getroffen in elkan der; zijn oogen kijken verschrikt rond en bijgeloovig en bang voor spoken als alle bewoners van den Balkan zijn, heft hij de handen afwerend omhoog tegen den geest van den kouiugszoon en vlucht, als door booze machten vervolgd, in het kreupelhout. Ze zien hem den weg naar het dal opstormeu, zonder dat hij zich den tijd guilt om het hoofd te wenden. Ja, ze had wel gelijk, het is Marko Kraljewitsch, de beschermer der onschuldwie anders zou in deze eenzaamheid komen Het is stil, doodstil in de ruiuen van den burcht. Schipka ligt op de knieen en drukt de hand van haren redder met vuur aan haar lippen een zachte, blanke, warme menschenhand. Hij echter beurt haar kopje op en ziet haar diep iu de oogen. Daar kwam de liefde op zilveren vleugels aanvliegen en kuste, als in een droom twee jonge voorhoofden. Wie is Marko Kraljewitsch vroeg hij glimlachend, zonder den blik van haar af te wenden. Ze zag hem opeens bevreesd aan. Vraagt gij dat Zijt gij zelf niet de koninklijke held, die binnen deze muren woout Hij schudt het hoofd. Ik ben Carlos, een Bulgaarsche boer, die naar Kasaulik op weg is. Weet ge den weg daarheen en wilt ge mij dien wijzen Zij knikt als ware zij een oogenblik van haar verstand beroofd, maar plotseling verheldert een zoete glimlach haar lief geziohtje. Ge zijt dus geen geest en verdwijnt niet weder P sprak ze diep ademhalend. Neen, jonge roos, als ge mij niet wegjaagt, breng ik u veilig bij de uwen terug. Gij noemt me een roos Omdat ge een roos gelijkt Is dat soms uw naam Ik heet Schipka, knikt ze en plotseling overvalt haar opnieuw de gedachte aan den kouiugszoon. Osmin vluchtte, omdat gij ook meende, dat hij de geest van Marko waart. Hij trekt haar naast zich op een lagen afgebrok- kelden muur. Ik ben een vreemdeling, Schipka, zet u neder en vertel mij van Marko Kraljewitsch. Ze ziet schier om zich heen, vervolgens neemt ze plaats op de bemoste steenen, legt de handen gevouwen om haar knieen en verhaalt met groote geheiinzinnige oogen, gewichtig en geloofwaardig de sage van den geliefdeu held, zooals men een kind een sprookte verteld. Bloeiende klimplanten schommelen boven haar hoofd, de zon schittert haar tooverachtig vreemde verschijning en Carlos luistert, het hoofd met de hand steuuende, naar het verhaal van Marko Kraljewitsch, terwijl hij de wilde roos van den Schipkapas in heilige verrukking aanstaart. VL Het verhaal is ten einde, maar Schipka keuvelt voort met een bios op de wangen, maar iueens mige zij den beweerd is, belemmerende voorwaarden gesteld, althans niet van het oogenblik af, dat aan den heer Yan Tienhoven de opdracht tot Kabinets- formatie is gegeven en deze door hem is aanvaard, wat later dan vrij algemeen werd aangenomen in de laatste dagen van Juli is geschied. De opdracht is niet verstrekt aan de heeren Van Tienhoven en Tak gezamenlijk, maar eerstgenoemde heeft zich dadelijk tot den heer Tak gewend, die natuurlijk alleen onder bepaalde voorwaarden eriu kon toestemmen zich in eene eventueele combinatie te laten opnemen. Zijn toetreding kan niet anders beteekenen, dan dat zijn voorwaarden door den heer Van Tienhoven zijn aanvaard en een program in den geest van dat der Liberale Unie, met kies- rechthervorming op den voorgrond, Regeerings- program zal worden. Het Handelsblad van heden meldt Omtrent den stand van zaken valt heden niets nieuws mede te deelen. De vervanging van het ministerie wordt binnen weinige dagen verwacht. Het is genoegzaam zeker, dat de heer W. baron Van Dedem, afgevaardigde voor Hoorn, de porte feuille van kolonien zal aanvaardeu en dat majoor SeijffarJt den heer Bergansius zal opvolgen. De keus voor het departement van waterstaat, handel en nijverheid schijnt nog eenige vertraging te hebben veroorzaakt. Verleden Zoudag had te Gent ten stadhuize, in de gothische zaal van den gemeenteraad, eene algemeene vergadering der Regelingscommissie van het aanstaande Nederlandsch Congres plaats. Reeds vijftien zittingen werden gehouden. Een bestuurslid heeft op zijne eigene kosten een reisje naar Amsterdam, Leiden en Den Haag ondernomen om Noord- Nederlandsche leden en sprekers aan te werven. De heer Fl. van Duyse heeft eene reeks oud- Nederlandsche liederen voor orkest en gemengd koor geschikt en het Concert zal bestuurd worden door de heeren E. Nevejans en A. van der Gracht, professors aan het Koninklijk muziekconservatorium van Gent. Tot een bedrag van 4500 frank werden toelagen aan het Congres toegestaau door de stad Gent, de provincie Oost-Vlaanderen en het ministerie van Binnenlandsche Zaken. Misschien zal de Vlaamschsprekende Minister De Bruyn het Congres met een bezoek vereerenook wordt de hoop ge- koesterd, dat de heer Van Tienhoven het Congres zal bijwouen. De Gouverneur van Oost-Vlaanderen en de Voorzitter de Regelingscommissie geven een feest voor de Congresleden en hunne dames. De burgemeester van Gent geeft een avondinaal voor een dertigtal voorname uitgenoodigden. Een feest- maal bij inschrijving (5 frank f 2,50) voor de Congresleden en hunue dames zal het Nederlandsch Cougres besluiten op Woensdag 26 Augustus. In het geheel zijn reeds ongeveer 425 leden uit Noord en Zuid ingeschreven. springt ze op en herinnert zich dat moedertje wakker zal zijn geworden. Kom meesmeekt ze, rust uit in onze woning. De weg naar Kasanlik is ver, dan zullen vader en ik u morgenochtend voor de zon hoog staat den weg wijzen. Laat mij niet alleen CarlosOsmin mocht neg ergens op den loer liggen en ik ben zoo bang voor hem En zijt ge uiet bang voor mij Zijn stem trilde van blijdschap, zijn gansche hart lag in zijne oogen. Ze ziet hem verbaasd aan. Zou ik voor u bang zijn en ze schudt daarbij het hoofaje en lacht tegen hem zoo vertrouwelijk als een kind. Gij zijt goedik gevoel het, dat gij geen kwaad doen kunt en daarom heb ik u lief! Ze zegt hetna'ief en onschuldig, ze weet niet eens goed wat dat woordje lief beteekent. Zijn oog schittert, hij legt de hand op haar hoofdje en fluisterd zachtZalig hij, die u mocht beschermenDaarna is hij weer vroolijk als te voren,' haalt uit een afgebrokkelde vensternis een portefeuille, waarin niets dan bladen papier waarop links en rechts lijnen, puuten en letters staan. Die schuift hij in zijn kiel en vervolgens gaan ze samen den weg op naar den Schipkapas. In ieder pad, iederen doorgang stelt de vreem deling belang, dikwijls blijft hij staan en krabbelt op het witte papier. Hij verneemt met blijkbare vreugde, dat Schipka hier in den omtrek iedere rots keut. Ook den straatweg over den pas?" vraagt hij haastig. Denkt ge, mijn roosje, dat

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1891 | | pagina 1