lie parti Haver en Meeten 15 hektaren BOONEN, 20 hektaren TARWE, ft. van Overbeeke, Fotograaf. 4 hektarGn TARWE, 4 hektaren PftftRDEBOQNEN, Ilandelsbericbten. Advertentien. Openbare Verkooping Openbare Verkooping Openbare Verkooping Openbare Verkooping. 1 hektare GERST, 1 SUIKERBEETEN, Openbare Verkooping. h e d e n n a m i d d a g, Gent. 7 Aug. 31 Juli. 59 Tholensstraat, Ter Neuzen. IVotaris Dregmans. VERGAERTPOLDER. VERGAERTPOLDER. VAN LIJNDENPOLDER. Te vergaderen op de hofstede bewoond door Norbert van Hove, in eerstgemelden polder, gemeente Koewacht. P. Dregmans, te Axel, zal ten de kinderen VAN HOVE, Men denkt algemeeu, dat Jack the Ripper weer aan het werk is geweest. Nader werd medegedeeld, dat de vrouw Wolf heet en van Duitsche afkomst is. Zij was in den laatsten tijd niet wel bij het hoofd. Een bij haar gevonden scheermes doet vermoeden, dat zij zelf- moord heeft willen plegen. Een oud Amerikaansch farmer deelt mede, dat gij de tarwe-galmug reeds voor 25 jaren in Amerika geeft aangetroffen men noemt bet daar the wevel." In de warme avonden van Juli vliegen eene menigte kleine vliegjes over het tarweveld en leggen hunne eieren in de nog in melk staanae korrels der aren. Dan groeit in deze korrel het gele wormpje en de korrel zelve sterft, krimpt in en verdroogt. 1 Geheele velden met de prachtigste tarwe werden daardoor verwoest, zoodat ze niet eens gemaaid, maar afgebrand werden, en dit kwaad breidde zich zoo zeer uit, dat we in geen tien jaren in die streken wintertarwe kon telen, maar alleen zomertarwe welke daarvan verschooud bleef, waar- schijnlijk wijl die later tot rijpheid komt, en dan is de tijd van de vlieg voorbij. In den loop der laatstvorige week zijn con- tracten gesloten voor het vervoer van 21 millioeu bushel tarwe van New-York naar Europa. De Koning der Ashantynen, Afrika, heeft niet minder dan driehondcr drie en dertig vrouwen. Ieder man mag daar te lande, naar Spaansche couranten beweren, met zooveel vrouwen trouwen als hij onderhoaden kan. De Koning moet, om in eer en aauzien te blijven, natuurlijk op het hoogst aantal vrouwen kunnen bogen en dat is precies 333. Meer is bij de wet verboden. Toch weet Zijne Majesteit heel slim de wet te ontduiken en neemt nog een aantal dames in den harem om zijn gemalinnen te bedienen. De tegenwoordige Koning der Ashantynen moet met driehonderd kinderen gezegend zijn, zoodat hij wel niet om een troonopvolger verlegen zal zitten. Geen man mag de vorstinnen van aangezicht tot aangezicht zien zoo dit gebeurt is zijn dood- vonnis ook geveld. De dames bewoonden in de hoofdstad van het rijk een eigen wijk en moeten in den oogsttijd op de gronden des Kouings als slavinnen werken. Als zij, natuurlijk zwaar gesluierd, op straat komen loopen zij twee aan twee op een rij, precies als een jonge-juffrouwen-kostschool die uit wandelen is. In de vreeselijke zaak van den te Strabin doodgehongerden gevangene, een 25jarigen doof- stommen bedelaar, die men in voorloopige bewa ring genomen envergeten had, heeft het gerechtshof te Troppau vonnis gewezen. Het bleek, dat de ongelukkige zich stukken uit de handen had gebeten, om zijn honger te stillen. De burge- meester Johann Schmied, die de sleutel van het chacot ontvangen had en wist, dat er een arres- tant was, maar eenvoudig dagen en dagen lang den sleutel behield, zonder te informeeren, hoe men bij den gevangene kwam, is tot een maand, de hoefsmid Curda, die den man liet gevangen zetten, tot 2, en zijn knecht, die den sleutel haalde bij den politie-dienaar (die ziek was), en die bij den burgemeester terugbracht, tot 4 weken ge- vangenisstraf veroordeeld. Zij hebben alien appel aangeteekend. Op de jaarmarkt te Keulen stond eene barak, waar de portretten der drie keizers van Duitschland tentoongesteld warm. Boven dat van Wilhelm I stond te lezen ik heb geen tijd om vermoeid te zijn. Boven dat van Erederik II stondLeer lijden zonder klagen. En ten slotte boven het portret vim den tegen- woordigen keizer Waar gaan wij morgen naartoe??? De impresario is voor de rechtbank gedaagd en tot 100 mark boete veroordeeld, wegens majesteits- schennis. Van den jongen Giovanni moet getuigd worden, dat hij geluk in de liefde heeft. Hij is 25 jaar oud, volbloed Romeiu, uit arrae, maar eerlijke ouders geboren, en vereenigt in zich de kracht en moed van den Zuid-Italiaan met de waardigheid van een Romeinsch burger. De be- scheiden betrekking, welke hij als loopjongen bekleedde, in een dameskostschool, had noch zijn gevoel van eigenwaarde, noch zijn levenslust doen verminderen, en hij was daarom gaarne gezisn door de dames, die hare opvoeding in bedoeld pensionaat komen voltooien. Zij namen den vriendelijken jongen met zijn bronskleurig gelaat, zijn mannelijke vormen en schitterende oogen gaarne in Jt vertrouwen wanneer zij heimelijke wenschen naar fruit of zoetigheid voedden, en hij was steeds bereid onmiddelijk aan die wenschen te voldoen, zelfs wanneer hij in de schaduw van het portaal zijn zalig niets doen genoot. Of bij ook als liefdebode dienst deed, wordt niet verteld en dit zou men ook moeilijk te weten kunnen komen, want Giovanni bezit de aeugd der stilzwijgendheid. Toch kwam hij met den liefdegod Amor in aanraking, en nog wel veel beter en vertrouwelijker, dan wanneer hij zijn boodschapper geweest was. Een jonge Franchise, wees uit een voorname familie, leefde ook in het pensionaaten daar het arme kind, behalve een strengen, knorrigen voogd, niemand op de wereld bezat om lief te hebben, schonk zij eerst haar vertrouwen en kort daarop haar hartje aan Giovanni. Deze was een arme duivel, en kon niets voor dit kostbare geschenk in de plaats geven, dan zijn eigen hart, wat de EranQaise volgaarne aannam Nadat zij elkaar een tijd lang in het geheim bemind hadden, waren beiden plotseling uit het klooster verdwenen. Groote verrassing onder de pensionaires en de zusters, wier overste onmiddellijk de ontvluchten deed opsporen. Giovanni werd gevonden, en „toevallig" op dezelfde plaats ook de Fransche jonge dame, die aan de overste van het klooster kortweg vertelde, dat zij met Giovanni getrouwd was en niet van hem wilde scheiden. Na informatie bleek, dat noch bij de kerk, noch bij den burgerlijken stand iets van dit huwelijk bekend was, zoodat men deze echtverbintenis als een onderlinge overeenkomst moest beschouwen. Niet het miust van alien was de voogd der jonge dame verrast, toen de geschiedenis hem ter oore kwamtoen hij echter alle reden had te vreezen, dat deze ^onderlinge overeenkomst" blij- vende gevolgen zou hebben, verzette hij zich niet tegen een wettig huwelijk tusschen beide verliefden, dat kort daarop werd gesloten, waarna de jonge dame in het bezit van haar vermogen werd gesteld. Giovanni, de arme boodschaplooper, werd op deze wijze een gelukkig echtgenoot en vader, en rentenier. Men moet maar gelukkig zijn op de wereld. I HI G E Z 0 i\ I) E i\ STCKRE Aan de Redactie van de Ter Nevzensche Courant. Daar is in de zitting van 31 Juli van onzen gemeenteraad door den heer Tazelaar wederom eene poging beproefd gelukkig eene vruchtelooze poging om het maken van muziek in het openbaar te doen verbieden. Ik moet bekennen, dat het aandringen van genoemd lid mij dezen keer nog meer verwonderd heeft dan het vorige jaar. Trouwens na die eerste interpellatie, waaraan hij ook her- innerde, heeft het meer dan te voren mijne aandacht getrok- ken, dat elken Zondag op versehillende uren de klanken van een huisorgel uit zijne woning in de straat doordringen. Of dit achtbaar lid of missehien een zijner huisgenooten 's Zondags zoo druk musieeert voor zijn muzikaal genot of tot zijn stichting, gaat mij voorbijganger van zijne woning, natuurlijk niet aan. Maar in verband met zijn verzet tegen het muziek maken in 't openbaar op Zondagen zou ik hem in overweging willen geven, of zijne Zondagsche openbaringen van muzikaal talent zijne geburen al dan niet kan hinderen of ontstichten Met deze overweging wil ik hem opmerkzaam maken, dat het door hem ter sprake gebrachte onderwerp niet van een persoonlijk of eenzijdig standpunt mag worden beschouwd, maar dat men daarbij te letten heeft op de omgeving, waarin men leeft. Ik zie niet voorbij dat, en vermoedelijk is het ook bij dit lid van ons Kapitool het geval, zekere godsdienstige begrippen zich met het musiceeren in het openbaar niet wel verdragen of dit in strijd doen achten met de Zondagsheiliging. De Bijbel geeft geen voorschrift dat deze strenge op- vatting wettigt. Geen enkel woord vindt men er, dat betrekking heeft op het maken van muziek in het openbaar of in de private woning, zelfs niet op Zondag. Men kan er anders over denken en van een godsdienstig standpunt zulk muziek maken afkeuren. Maar zijdie dit doen, mogen niet vergeten, dat zij in een gemengd land wonen en in eene gemeente met eene gemengde bevolking en dat het alzoo eene onverdraagzaamheid, een aanslag op de vrijheid vergen zou wanneer anderen van overheidswege een genot ontroofd werd, dat van hun standpunt beschouwd zeer onschuldig is. Ja, zeer onschuldig en ik durf er bijvoegen, zelfs bevordelijk aan de zedelijkheid. Het lid Grenu had het m. i. bijna geheel aan het recht eind, toen hij opmerkte, dat onze straten zonder muziek, even rumoerig zijn. Bijna geheel, zeg ik. Trouwens de muziek lokt velen. En niet minder waar is het, dat zij, zooals onze Burgervader reeds had te kennen gegeven, velen lokt uit kroegen en herbergen, waarin de zedelijkheid en andere deugden niet altijd ten troon zetelen. Zij lokt tot luisteren en doet den mond gesloten houden voor dingen, die wis en zeker evenmin stroken met de Zondagsheiliging als met de zedelijkheid. Met het oog op deze lichtzijde zou men geneigd zijn te wenschen, dat ook op de Zaterdag en Maandagavonden een muziekcorps langs onze straten kon marcheeren. Het is missehien al te banaal te beweren, dat de muziek het gemoed veredelt. Maar men mag wel zeggen, dat de slechte hartstochten zich het minst doen gevoelen en het zeldzaamst openbaren onder den invloed harer tonen. Waarom zouden de grootste meesters haar dienstbaar gemaakt hebben aan hunne godsdienstige gevoelens, waarom zou haar door alle kerkelijke gezindheden een zoo voorname rol bij de godsdienstplechtigheden zijn toebedeeld, indien de muziek den mensch niet goed maken kon of een weldadigen invloed uitoefenen op zijn gemoed Het Wetboek van Strafrecht heeft voorzien tegen verstoring van godsdienstoefening en het hoofd der politie heeft voor de naleving der betrekkelijke voorschriften in deze materie te waken. Het komt mij echter voor, dat de heer Tazelaar ook op dit stuk weder overdreet, en bedektelijk eene niet te recht- vaardigen insinuatie aan het adres van den voorzitter ten beste gaf. Schrijver dezes woont in eene straat, welke de bedoelde Zondagsche plezierreizigers met hunne muziekkorpsen altijd doortrekken. Zeker, de stoet, dien zij vormen, heeft niets begrafenisachtigs en evenmin heeft zij iets van kerkgangers. Maar voor zooveel ik heb kunnen nagaan, heeft zij ook niets rumoerigers of hoorbaarders dan het gegons en het doffe getrappel, die bij een voortgaande min of meer compacte menschenmassa onvermijdelijk is. En de aandacht van hem, wiens stichting in de kerk daardoor wordt verstoord, moet nogal zwevend zijn, zou ik meenen, terwijl de ergenis, die er bij hem door wordt opgewekt, slechts van eenzijdigheid en bekrompenheid getuigen kan. Een anderen naam dan overdrijving, verdient de opmerking van het lid Joz. de Feijter, dat het Belgen zijn, die hier niets verteren en veel runioer makenEene opmerking, die kwalijk te rijmen is met de grieven van zijn medelid Tazelaar, tenzij hij bedoeld heeft, dat de rumoerigheid dier Belgen zeer aanstekelijk is voor zijne Ter Neuzensche medeburgers. C'est le ton qui fait la musique, en er klonk ininachting in de woorden des heeren Joz. de Feijter, terwijl zij tevens eene onjuistheid inhielden. Die Belgen verteren hier wel, en veel. Maar al ware dit niet, mocht hij dan nog vergeten het honneur aux Strangers, de verschuldigde beleefdheid aan onze gasten? Vergeten ook, wat Belgen met hun geld in onze gemeente hebben tot stand gebracht, twee spoorlijnen, waaraan Ter Neuzen zijne opkomst te danken heeft en zijn vooruitgang Ten slotte nog een kantteekeningtje. Bij den aanvang dezer zitting hebben onze beschreven Vaders zich onledig gehouden met persoonlijke feiten, van zoo geringe beteekenis, dat het waarlijk zonde is van den kostbaren Ter Neuzenschen tijd, die er aan verkwist werd. Het bleek daarbij o. a., dat de voorzitter niet geleerd heeft, sommige onaangenaamheden, die op een voorzitterszetel on vermijdelijk zijn, langs zijn koude kleeren te laten afloopen, en dat het lid Moes eene onweerstaanbare behoefte gevoelde, te herinneren dat hij tevens bekleed is met de hooge waardig heid van Lid der Provinciale Staten van Zeeland, vermoedelijk meenende, dat de notulen dezer Staten kwalijk in staat zijn, deze zijne waardigheid, in ons geheugen levendig te houden. EEN TER NEUZENAAR. ZEETIJDIIVGEIV. Van 7 tot en met 10 Augustus. Datum. VLAG. NAAM. ML Van en naar. Lading. Voor Ter X'euten s 7 Eng. s.s. River Derwent 2272 Londen stukg. Noor. bark Exoudi 972 Skelliftea hout, 8 Deens. s.s. Frederiksborg 3753 Pitea idem 9 Eng. s.s. Kinghorn 1993 Leith stukg. idem River Lagan 2272 Londen idem Spaans. s.s. Calon 4251 Bilbao minerie 10 Zweed. s.s. Columba 1737 Lovisa hout Eng. s.s. Ousel 2309 Liverpool stukg. Van Ter Keuien 7 Duits. s.s. Bernhard 1845 Middlesbro ledig 8 Eng. s.s. Columba 2918 Shields idem idem River Derwent 2272 Londen stukg. 9 Zw. brik Prins Oscar Frederik 760 Helsingborg ballast Duits. s.s. Ernst 1645 Antwerpen ledig Voor Went t 7 Eng. s.s. Ravenshoe 1141 Goole stukg. idem Polo 1373 Hull idem Duits. brik Julius 687 Hernosand hout Duits. bark Baltic 924 Riga idem Noor. bark Marie 1260 St. Thomas idem Eng. s.s. Bordeaux 1584 Londen stukg. 8 idem Norma 1385 Goole idem Duits. bark Marie Emelie 1215 Riga hout 9 Eng. s.s. Electro 1387 Hull stukg. Deens. s.s. Thorvaldsen 3467 Riga vlas Eng. s.s. Seabelle 2152 Londen stukg. idem Harton 1499 New-Castle kolen 10 idem Leona 1698 Goole stukg. idem Ouse 1929 idem idem Eng. bark Delscey 1993 Iquique salpeter Van Went 7 Duits. s.s. Imprial 2700 Burneiland ledig 8 Eng. s.s. Spindrift 2003 Londen stukg. idem Calder 1784 Goole idem idem Anglia 2469 Leith idem idem Ravenshoe 1141 Goole idem 9 idem Foyle 904 Dublin phosph. idem Polo 1373 Hull stukg. Noor. s.s. Progress 2484 Riga ledig 10 Eng. s.s. Bordeaux 1584 Londen stukg. idem Norma 1385 Goole idem Voor Selzaete 8 Eng. sch. Alice Scot 748 j Malaga creosoot Van 7 tot en met 10 Augustus werden langs de Oostsluizen alhier 35 binnenvaartuigen op- en 39 afgeschutdoor de Westsl. 1 op- en 4 afgeschut. Rotterdam, 10 Augustus. Ten gevolge van het ongunstig weer en de vaste stemming der buitenlandsche markten kon Tarwe 30 cent meer bedingen. Puike Zeeuwsche en Vlaamsche Tarwe f 11,00 a f 11,40, minder f 8,00 a f 10,50. Rogge f 8,20 a f 8,40, mindere f 7,25 a 8,00 Gerst 5,00 a 5.50. Haver 3,25 a 4,90 Paardeboonen f 7,00 a 7,40. Duiveboonen f a f Bruineboonen f 12,00 a f 15,00. Witteboonen Walchersche f 7,50 a 10,00. Erwten 11,00 a 12,00, mindere 8,00 a f 9,00. Kanariezaad beste f 7,50 a f 7,75,. mindere 6,75 a f 7,25. Ajuin f a per 50 kilo. Koolzaad f 11,00 a f 11.20. Eieren f 3,75 a f 4,00 per 100 stuks Aardappelen Zeeuwsche f a f Na de verkoopiug van Vruchten van de Erven den heer F. J. Meeus-De Proli, zal nog worden verkocht, ten verzoeke van P. A. HERMANS, te Boschkapelle, Tarwe, witte 100 k Id. roode Rogge Gerst Haver Boter per kilo Eieren per 26 stuks fr. 24.00 a 24.50 fr. 24.00 a 24.00 21 50 21.00 18.00 2.25 2.10 24.50 22.00 21,50 19.00 2,35 24.00 21,50 20.00 18.00 2 25 2.00 21.00 19.00 2.35 2.10 Lnnden, 10 Augustus. Granen vast. Tarwe, Meel en Mais hooger. ft O E R S VAN HET GEL D. Belgisch per 100 fr. Engelsch per 47,60 47,75 it 12,05 n n 12,09 Voorspoedig bevallen van een welgeschapen docliter PETRONELLA VAN LAAR, geliefde echtgenoote van M. LAUWERS. Amsterdam, 8 Augustus 1891. Ondergeteekende betuigt haren dank voor de vele bewijzen van deelneming in het smartelijk verlies van haren geliefden kleinzoon REIJER HERMAN DE SMIDT. Wed. R. POTHOVEN-Scheerhout. Ter Neuzen, 11 Augustus 1891. Mevrouw de Weduwe L. A. VINK, betuigt bij deze, ook namens de weder- zijdsche familie, liartelijkeii dank voor de vele bewijzen van deelneming bij het overlijden van haar geliefden echtgenoot ontvangen. Amsterdam, 9 Augustus 1891. Belanghebbenden tot levering van ONDERHOUDSGRINT, voor den polder Coegors c. a. aan den Lankrekschen dijk, gemeente Ter Neuzen, zenden hunne opgaaf van grootte van schip en prijs per M3. aan den OntvaDger-Griffier te Axel P. DREGMANS. Werkt VRIJDAG te Axel; ZATERDAG en ZONDAG te Zuiddorpe. i in voorme de gemeente. INT DEN De Notaris C. J. A. Fercken, te Ter Neuzen. zal ten verzoeke van den heer JOSEPHUS VAN NIEUWENHUIJZE, koopman te Selzaete, op Maandag den 17 Augustus 1891, des namiddags ten 1 ure, in het openbaar verkoopen wassende op zijnen kavel in gezegden polder. Te vergaderen bij A. Perdan, in den Van Re moorterepolder. IN DEN De Notaris C. J. A. Fercken, te Ter Neuzen, zal op Maandag den 17 Augustus 1891, des namiddags ten 1 ure, immers na afloop der ver kooping voor den heer Van Nieuwenhdijze, in het openbaar verkoopen: Ivoor den heer O. GROVERMAN, Advokaat te Gent wassende op landen in den Vergaertpolder. 3 voor Mevrouw GHELDOLFE, grond- eigenares te Gent wassende als voren. Te vergaderen aan het eslaminet van Aug. Peedan, in den Van Remoorterepolder, vlak tegen den Vergaertpolder. IN DEN De Notaris C. J. A. Fercken. te Ter Neuzen, zal ten verzoeke van het BESTUUR der Burger Godshuizen van Gent,, op Zaterdag den 22 Augustus 1891, des namiddags ten 2 ure, in het openbaar verkoopen wassende op hunne landen in gezegden polder. Te vergaderen aan het Paviljoen aldaar. Mr. J. G. van Beinse, Advocaat en Notaris te IIulst, zal ten verzoeke van zijne principalen, op Vrijdag 14 Augustus 1891, des namiddags om 4£ uur, in het openbaar verkoopen groeiende in den Van Alsteinpolder, gemeente Graauw, op het land behoorende aan de Weduwe P. B. Vermast c. s., alwaar men zal vergaderen. De Notaris verzoeke van Koewacht, op ten 2 ure, verkoopen Omtrent 2 hektaren TARWE, iys PAARDEBOONEN, w 4 HAVER, w I1/., r AARDAPPELEN, en n Vs KOEBEETEN. alles wassende op landen in de Eerdinandus-, Beoosten en Bewestenblijpolders, gemeente Koewacht. te

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1891 | | pagina 3