QeKtemiDgen w flen Gemeenteraafl. Gemengde berichten. Ilandelsbericbten. Advertentien. TER AEUZEA, 7 Augustus 1891. De uitslag der Dinsdag gehouden herstemming voor twee leden van den gemeenteraad alhier, is als volgtAantal kiezers 528, uitgebrachte stemmen 430, van onwaarde 2. Hiervan verkregen de heeren L. de Koeijer 240 en J. Nelemans214 stemmen, zijnde alzoo gekozen. Yerder verkregen de heerenJ. Lijbaart 207 en J. A. van Rompu 18 stemmen. (Reeds Woensdag aan onze abonnes binnen de stad per bulletin medegedeeld). Op den 2 September a. s. zal tusschen Ter Neuzen en Londen een nieuwe stoomvaartlijn, tot bet vervoer van goederen, geopend worden, onder den naam Societe Maritime Beige „Ter Neuzen- Londres". De dienst zal verricht worden door 2 schoone booten, de Ter Neuzen, kapt. Risk, en de Londres, kapt. Jibben. Als directeur-gerant zal optreden de heer H. C. E. vaD IJsselsteijn, alhier. Woensdag slaagde te 's Hage voor de acte Fransche taal de heer S. J. van Wijck, hoofd eener bizondere school te Heerenveen. Bij koninklijk besluit is de heer J. F. Dhondt benoemd tot burgemeester der gemeente Eede. Woensdag werd alhier, door het bestuur van den De Loosepolder, bij enkele inschrijving publiek aanbesteed, het maken dergewone onderhoudswerken en van werken tot dijksverbetering aan de water- keering van voornoemden polder over 1891/92. Ingeschreven werd door de heeren A. Tholens Danz., alhier voor 975 J. de Bree Fz., te Hoek, voor f 890D. de Doelder, alhier, voor y 870 en J. Meertens, te Hoek, voor 849, aan welken laatsten inschrijver het werk is gegund. De Minister van marine heeft ter kennis van zeevarenden gebracht, dat, teugevolge van het ondieper worden van het vaarwater der Wester- Schelde, langs den Eendragtpolder naar Hoedekens- kerke, de navolgende veranderingen in de betonning hebben plaats gehad 1° de witte buiktonnen n°' 7, 8 en 9, de zwarte buiktonnen noa. 10, 10<z, 11, 12 en 13 en de roode boei n°. 14 zijn op- genomen 2° eene witte buikton n°. 8 is geplaatst in 72 d.M. water3° eene witte buikton n°. 9 is geplaatst in 57 d.M. water; 4° in het Middel- gat is eene witte buikton n°. 13a geplaatst in 108 d.M. water. Axel, 5 Aug. Heden slaagde te's Gravenhage, voor de Fransche acte, de heer H. Cransberg, onder- wijzer aan de openbare lagere school alhier. Zuamslag. Door den kerkeraad der Ned. Herv. gemeente alhier is toezegging van beroep gezonden aan den Weleerw. heer K. W. Yethake, laatst predikant bij de Nederl. Ger. kerk te Arnhem, die ook een toezegging van beroep heeft ontvangen van de Ned. Herv. gemeente te Rouveen, gemeente Staphorst in Overijsel. Van een wettig beroep kan natuurlijk geen sprake zijn, voordat ZEerw. door de bevoegde kerkelijke besturen bij vernieuwing als predikant bij de Hervormde gemeente is toegelaten. Naar men uit goede bron verneemt, kan dit laatste eerst plaats hebben in het begin der volgende maand. Bosekkapelle. Vooronderwijzer alhier, jaarwedde /400, hebben zich reeds twee sollicitanten aan- gemeld. Tot bewijs van activiteit kan dienen, dat de veldwachter dezer gemeente, sedert het begin van dit jaar tot dusver niet minder dan acht en twintig processen-verbaal wegens verschillende misarijven heeft geconstateerd en aan de bevoegde macht gezonden. Groenendijk (Hontenisse). Zondag j.L hadden alhier de aangekondigde volksspelen plaats. Des namiddags 3 uur marcheerden de eerewacht met onze harmonie, de harmonie van Stoppeldijk en het mannenkoor van Lamswaarde in optocht over ons dorp. Aan de ringsteking werd deelgenomen door 25 ruiters. De prijzen werden behaald door de heeren E. Steijaert van Graauw, P. Bogaert van Ossenisse en Th. Fassaert en C. van Waterschoot, leden van de eerewacht alhier. Het volksconcert, van 6 8£ uur gegeven door genoemde muziek- en zanggezelschappen slaagde naar wensch. Jammer dat het weer zoo ongunstig was en dat dit ook op de feestvreugde onguustig werkte. De feestcommissie had niettemin eer van haar werk, en ook de bewoners van ons dorp voor de eerebogeu en versieringen aangebracht; alles liep in de beste orde af. Kapellebrng. Door den heer E. J. van Wese- mael, hoofd der school alhier, is met gunstig gevolg examen afgelegd in de Fransche taal (1. o.) St. Jansteen. De heer C. L. Vinck, onder- wijzer alhier, heeft met gunstig gevolg examen gedaan voor de hoofdonderwijzersacte. Sluis. De heer J. Ossewaarde, predikant bij de Ned. Herv. gemeente alhier, heeft een beroep ontvangen naar de Protestantsche gemeente (Staats- kerk) te Brussel. Brcskens De heer W. H. H. Dijkman, predi kant bij de Ned. Herv. gemeente alhier, heeft voor het beroep naar Borssele bedankt. De uitslag van de Dinsdag gehouden herstem- mingen is, voor zoover het gemeenten in Zeeuwsch- Vlaanderen betreft, als volgt, terwijl de cijfers, achter de namen geplaatst, het getal aanduiden van de verkregen stemmen Axel. Kiezers 318, gestemd 242. Herkozen L. de Feijter 140. B. C. Ysebaert verkreeg 87. Aardenburg. Kiezers 146, gestemd 126. Herkozen P. B. Wijffels 85. P. B.Calon verkreeg 66. Roschkapelle. Gekozen P. van der Wielen 27, J. F. Truijman 20 en J. Scheele 18. P. A. Hermans verkreeg 19 en C. F. de Nijs 17. Bieskens. Kiezers 110, gestemd 91. Gekozen A. du Burck 46. T. F. Blanken verkreeg 45. Clinge. Kiezers 106, gestemd 69. Gekozen D. Vercouteren 54. Hoek. Kiezers 160, gestemd 81. Gekozen WG. Dieleman Az. 54. C. Blok, die verzocht had niet in aanmerking te komen, verkreeg 26. Ossenisse. Kiezers 66, gestemd 56. Gekozen P. 1. Serrarens 37. P. de Maat verkreeg 19. Sas van Gent. Kiezers 104, gestemd 87. Gekozen P. Malotaux 57 en E. Pauwels 49. Het aftredena lid C. L. Poelman verkreeg 33 en P R Kok 27. IJzendijke. Kiezers 188, gestemd 183. Her kozen J. B. Antheunis 106 en B. J. Doens 102. J. B. Temmerman verkreeg 82 en F. T. de Jaeger 73. Zuidzande. Kiezers 96, gestemd 88. Gekozen J. Lansen Groin 47. A. A. de Vlieger verkreeg 39. RECHTSZAKEN. Op Vrijdag den 14 Augustus a. s. wordt voor de Arrondissements-Rechtbauk te Middelburg behan- deld, de zaak tegen D. V., oud 61 jaren, werkman te Hulst, thans in hechtenis ter zake van den door hem in de zitting dier Rechtbank d.d. 26 Juui 1.1. afgelegde valsche verklaring onder eede. In deze zaak zijn 4 getuigen van wege het openbaar ministerie gedagvaard. alleen op de zonnige rotsen, tusschen alpenkruiden en afgronden bezig een dartel spel te spelen met de bonte vlinders. Beneden in het dorp kwam zij zelden, zeer zelden, alleen bij gelegenheid van de groote kerkelijke feesten, wanneer ze stil en angstig de kerk binnentrad en volstrekt niet vroom kon zijn en bidden. Het was als knelden en drukten haar de nauwe muren, terwijl de vele menschenoogen haar aanzagen alsof ze een wonder- kind was, haar bang maakten. In 't bijzonder voor een paar zwarte, pikzwarte gloeiende oogen sidderde zij. In de kerk had ze geen last van hem, want Osmin, de jonge Turksche soldaat en saptich, die te huis behoorde op het tweede station op den Schipka, was een dweepziek Mahomedaan, die het steenen kruis aan den weg bespoog en elken ongeloovigen hond vervloekte, maar daar buiten in de dorpsstraat stond hij op zijn buks geleund en keek onophoudelijk naar de kerkdeur, tot Schipka eruit trad. En dan rustte zijn blik op haar gelaat als een verzengende vlam vol hartstochtelijken gloed. De wilde roos wist niets van liefde en hartstocht, maar ze gevoelde instinktmatig tegenzin, afschuw en angst voor die doorborende oogen, evenals een KA ATOAGERECIIT TE TER AEUZEA. Ook in onze Oost-Indische bezittingen ont- breekt het niet aan valsche munters. Daar zijn het vooral de Chineezen, die zich toeleggen op het namaken van geldstukken. Niet alleen doen zij dat met Nederlandsche rijksdaalders, maar ook met Javaansche yens en vooral met Meixcaansche dollars. Deze bestaan alien uit een alliage van zilver, kwikzilver en koper, en zijn met valsche stempels geslagen. Opmerking verdient het, dat in 1890 onder de aan 's Rijks munt onderzochte valsche muntstukken een betrekkelijk groot aantal aangetroffen is van een buitengewoon hoogzilver- gehalte. Dinsdagnamiddag ten 5 ure had nabij het station Osch een vreeselijk voorval plaats. De wachteres van Osch zag bij nadering van den personentrein 's Bosch—Nijmegen haar kind spelende op de spoorbaan. Het gevaar bemerkende, waarin haar kind zich bevond, ijlde zij toe om de kleine te redden, wat haar gelukte ;maar door een on- gelukkig toeval struikelde zij op den terugweg, en werden moeder en kind beiden door den trein overreden. Yan de vrouw vond men slecht een misvormd lijk, terwijl het kind zwaar werd gekwetst en zich in bedenkelijken toestand bevindt. I A G E Z 0 A I) E A S T U Ii R E A. Mijnheerde Redacteur Mag ik door middel van uw veelgelezen blad de aandacht vestigen van wien 't aangaat op de mogelijkheid om de reizigers die hier elken Zondag doortrekken verre van onze eerbiedwaardige woningen en bedehuizen te houden (la question brulante). Welnu, men make een pont, die de reizigers van af het station door 't kanaal naar de Westsluis brengt of men laat den trein rijden tot aan de Oostkolk, make daar in de gauwte een aanlegplaats en late daar de Provinciale boot aankomen om de reizigers, die voor hun plezier uit zijn, als vracht- goed over te nemen. Dan zal geen rechtzinnig mensch een oogenblik gestoord worden in zijne godsdienstige overpeinzingen over liefde tot zijn naaste etc." Een stil mensch. Koewacht. Verleden Woensdag vierde de Edel- Achtbare heer C. Dierick, burgemeester onzer gemeente zijn zilveren bruiloftfeest. Er was besloten geweest, dat de geheele gemeente aan dit feest zou deelnemen eene feestcommissie was reeds gevormd en eene geldinzameling gedaan om eenige feestelijkheden in te richten. "op aan- dringen echter van den EdelAchtbaren heer Dierick heeft men van eene openbare feestviering afgezien, enz. enz." De brief, waarin opname van dit bericht werd gevraagd, was geteekend G. Pieters, onderwijzer. Dit schrijven kwam ons zeer verdacht voor; wij waren daarom zoo voorzichtig om het niet te plaatsen. En terecht, want eenige dagen daarna ontvinwen we het uitvoerig verslag der feestelijkheden. v\ ij meenden dus te doen te hebben met iemand, die er ons had willen lateu inloopen en die op een alles behalve nette wijze het feest wilde doen mislukken. Wij schreven daarom den heer P. en wezen hem op deze har.delwijze, hem de verzekering gevence dat ze later publiek zou besproken worden. Nauwelijks had evenwel de heer P. dezen brief ontvangen of hij kwam bij ons, om inlichtingen omtrent de bedoeling van ons schrijven, waarvan hij niets begreep. Wij hebben hem daarop inzage gegeven van het ontvangen schrijven. Uit het hierna gevoerde gesprek en ook uit het schrift van den heer P. bleek ons duidelijk dat ae heer G. Pieters de schrijver van dit stuk met is. Een ander had om het feest in de war te sturen den naam van dien heer gebruikt. Intusschen was de geheele geschiedenis te Koewacht bekend en moe9t de heer P. de gevolgen van dien laster ondervinden. Wij hopen daarom dat onze verklaring voldoen- de zal zijn om alle verdenking op hem we<* te I nemen. levens drukken wij den wensch uit, dat de heer '1. 'le* °PsPoren van den onbekende, die valsche- Lijk zijn naam gebruikte, moge slagen. "Wij verzekeren hem onze medewerking. Nog ontvingen wij een schrijven van Y. J. B. en J. A. B. te Koewacht. Ook deze liggen volgens hun meening onder ver- denkiufr. "V an hen kunnen wij mede getuigen dat hun schrift, zoo min als dat van den heer P. eenige overeenkomst heeft met dat van den onbekende. Hun uitgebreid schrijven konden wij met plaatsen. Red. C 0 R R E S P O A D E A T I E. Te laat om nog geplaatst te kunnen worden, ontvingen wij eene nalezing op onze laatste gemeen- teraadsvergadering. Dit uitvoerig schrijven zullen we in ons volgend nummer plaatsruimte verleenen. RED. Dordrecht, 6 Augustus. I Ter Neuzen 7 Aug. 1891. jong vogeltje angstig in het dichte loof fladdert, als een roofvogel zijn kringen om hem heen beschrijft. En niet alleen in de dorpsstraat stond hij, neen ook naar de woning van Panagiotis kwam hij, drukte diens hand en sprakJe weet zeker wel hoe de zaken in Bulgarije staan en hebt wel ge- hoord, dat de Turk en de Rus zich tot den oorlog uitrnsten zoo ge 't niet weet, laat mij aan uw tafel uitrusten en het u vertellen. De straten zijn nog onveiliger dan voorheen en er zullen veel Turksche soldaten komen om de Balkanpassen te bezetten. Ge hebt een schoone dochter, vriend Panagiotis en weet even goed als ik, dat lieve meisjes in deze streken vogelvrij edelwild zijn. Ge zijt wel een ongeloovige maar uw woning behoort tot het district, daarom wil ik inzonderheid over u waken, dat noch uw huis, noch de wilde roos, die daarin bloeit eenig leed geschiede. En sedert dien tijd sloop hij geduriger om het eenzame huis als Schipka lief was. Ook Costatina zag dit niet zonder zorg aan en zeiMe dunkt dat de herder hier gevaarlijker is dan de Wolf!" (Wordt vervolgd.) Mijnheer de Redacteur Vergun mij een plaatsje te verzoeken voor onder- staande regelen in uw veelgelezen blad, en u bij voorbaat daarvoor mijn hartelijken dank te betuigen. Het u bekende betreuronswaardige feit, strekkende om het feest van'25 Juli jl. te doen mislukken, was tot mijne verwondering reeds bekend in vele kringen, o. a. ook bij den held van het feest, voor ik er kennis van droeg en heeft natuurlijk bij de belanghebbeuden een hevige verontwaardiging opgewekt. Laten zij, die zich evenals ik verheugden in de vroolijke stemming op en den gelukkigen afloop van bedoeld feest het als eene krachtige poging beschouwen om den onaangenamen indruk mijner- zijds geheel weg te nemen, als ik verklaar, dat ik noch de schrijver, noch de samensteller ben van het met mijn naam onderteekende onjuiste verslag van meergemeld feest. Na den wensch uitgedrukt te hebben, dat de onridderlijke misbruiker van mijn naam spoedig bekend zal zijn, teeken ik Hoogachtend, UE. dw. dr, G. P., Koewacht, 5 Aug. 1891. onderwijzer. Heden overleed te Wissekerke geliefde broeder en behuwdbroeder CIIRISTIAAA AA DRIES BEES, in den ouderdom van 49 jaar. Ter Neuzen, 7 Augustus 1891. Uit aller naam, A. DEES en Echtgenoote. onze Yoor de vele, hooggewaardeerde blijken van deelneming, in het smartelijk ver- lies van onzen onvergetelijken zoon REIJER HERMAN, zoo van hier als van elders ontvangen, betnigen wij onzen iiinigen dank. Ter Neuzen, 7 Aug. 1891. J. DE SMIDT Jr. J. C. DE SMIDT-Pothoven. Voor de vele bewijzen van deelne- m,ng, ons betoond bij het droevig ver- lies van onzen geliefden kleinzoon, betuigen wij onzen welgemeenden dank. Ter Neuzen, 7 Aug. 1891. J. DE SMIDT Jz. J. M. DE SMIDT-Jansen. Ter opheldering van bovenstaand schrijven, diene 't volgende. Eenige dagen voor st zilveren jubile van den burgemeester van Koewacht ontvingen wij een brief met het volgende bericht De ondergeteekende dunkt al de kiezers en ook de nietkiezers, die hunne belangstelling hebben getoond, bij zijne benoemiug tot lid van den Gemeenteraad. L. DE KOEIJER. Ter Neuzen, 8 Augustus 1891. Voor de vele blijken van belang- stelling ondervonden op 5 dezer, betuig ik mijn hartelijken dank. Ter Neuzen. J. NELEMANS. Zitting van Vrijdag 7 Augustus 1891. I t'riiorriccld J. M., logementhouder te Ter Neuzen, ter zake van het niet houden van het vereischte register, tot eene boete van f 10, subsidiair 10 dagen hechtenis. A. G. d. E., P. J. H., A. v. II. en H. B., werklieden en E. d. M., herbergier, alien te Ter Neuzen, ter zake van het verwekken van nachtrumoerieder tot eene boete van f 3, subs. 3 dagen heeht. J. C. v. d. V., werkman te Zaamslag, ter zake als voren tot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht. C. B„ werkvrouw te Biervliet, ter zake van het zonder recht visschen op een in uitsluitend gebruik gegeven plaats in de Schelde; tot eene boete van 6, subs. 6 dagen hecht. JK., winkelier te Othene, wegens het rijden met beladen voertuigen terwijl het is verbodentot eene boete van 6, subs. 3 dagen hecht. J. R., werkman te Selzaete, ter zake van het pogen om wild te vangen met een wildstriktot eene boete van 6, subs. 6 dagen hecht., met bevel tot vernieling van den strik. M. C. en J. W., werklieden te Westdorpe, ter zake van het zich met een wildstrik in het veld bevindenieder tot eene boete van f 3, subs. 3 dagen hecht., met bevel tot vernieling der strikken. A. R„ herbergier te Westdorpe, ter zake van het niet sluiten zijner herberg gedurende sluitingstijdtot eene boete van 2, subs. 2 dagen hecht. P. B. d. W., V. E. T. en P. A. T., werklieden te Westdorpe, ter zake van het vertoeven in een herberg gedurende sluitingstijdieder tot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht. P. A. M., timmerman te Ter Neuzen, ter zake van het niet verschijnen bij eene oefening der brandweer; tot eene boete van f 3, subs. 1 dag hecht. J. B. II.. schipper te Ter Neuzen, ter zake als voren; tot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht. A. d. P., te Ter Neuzen, ter zake van het rijden met een ongemuilkorfde hond, tot eene boete van 0,50, subs. 1 dag hecht. I. t G., F. D., J. B. J. H., J. J. S. en J, A. S., alien te Ter Neuzen, ter zake van het zonder vergunning rapen van schelpdieren op dijkwerken; ieder tot eene boete van f 0,50, subs. 1 dag hecht. T. v. D., R. B., M. C., C. D., alien te Assenede en C. K., te Westdorpe, ter zake van het zonder consent visschen in een Zeeuwschen stroomieder tot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht. A. A. G., te Ter Neuzen, ter zake van het loopen op den spoorwegtot eene boete van f 0 50, subs. 1 dag hecht. H. H., te Ter Neuzen, ter zake als vorentot eene boete van f 6, subs. 6 dagen hecht. A. d. B., te Ter Neuzen, ter zake als vorentot eene boete van f 2, subs. 3 dagen hecht. C. d. II, A. d. Z., sloeproeiers te Ter Neuzen, en A. v. d. C., smid zonder bekende woonplaats; ter zake van openbare dronkenschapieder tot eene boete van 3, subs. 3 dagen hecht. W. B., zonder beroep en L. L., metselaar te Ter Neuzen, ter zake als vorenieder tot eene boete van f 1subs. 1 dag hecht. J. v. II., spoorwegklerk te Ter Neuzen, ter zake als voren tot eene boete van f 2, subs. 1 dag hecht. J. A. W., schippersknecht te Ter Neuzen, ter zake als voren tot eene boete van 1, subs. 2 dagen hecht. Allen in de kosten. VrijgesprokenJ. D. R„ klerk te Ter Neuzen, ter zake van het niet verschijnen bij eene oefening der brandweer. P. S., landbouwer te Hoek, ter zake van het doen rijden met een beladen wagen op een gesloten weg. Onstlagen van reclitsvervoicing-V. V., werk vrouw te Sas van Gent, ter zake van het werpen van vuil water op straat. De kosten te dragen door den staat. Bij l-uimer aanbod van granen was de stemming wat vaster. Puike Zeeuwsche en Vlaamsche Tarwe 9,20 a f 9 70 °,le™ f ,9'8(b a f 10'80- R°gge Zeeuwsche en Vlaamsche 7,50 a/8.20. Gerst Zeeuwsche en Vlaamsche winter 5 f 5'5°" Overmaasche 5,— a 5,20. Zeeuwsche en Vlaamsche zomer 5,— a f 5,20. Haver dunne 3 SO a SO- ^ardeboonen /7,50 a 8,00. Duiveboonen 7,00 a,/8>'00- Wmeboonen g.OO a 10,00. Bruineboonen, f A f Erwten f 10,00 a 11,00. Voeder 8,00 a 9,00. Koolzaad f 11,20 a f 11,50. Lijnzaadzaai f a/—,—. J TV

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1891 | | pagina 3