Gemengde berichten. Tijdens het bezoek van Z. M. den Keizer van Duitschland te Amsterdam was de politie dag en nacht in dienst zonder het gewone etensuur. Aan de bureaux moest zij zelf voor haareten zorgen en daarvoor werd vergoed aan de inspecteurs f 1, aan de agenten f 0,75 per dag. In plaats van die kleine toelage oniniddellijk uit te betalen, schijnt men goed te vinden dit eerst later te doen, tot groote ontevredenheid der belanghebbenden, die van hun uiterst karige bezoldiging geen extra-kosten kunnen maken en dan ook op dadelijke uitbeta- ling hadden gerekend. Thans is het eene algemeene teleurstelling in menig huisgezin, waar elke cent waarde heeft, waar zoo zuinig mogelijk moet wordeu uitgerekend. Ook zijn de agenten zeer ontevreden over het beheer van het politie-fonds. Zij lazen in de dagbladen dat H. M. de Kouingin-Regentes een aanzienlijke gift voor het fonds had afgestaan doch vernamen niets omtrent het bedrag. Zij weten alleen, dat er een politie-fonds bestaat, dat rijk moet zijn, maar een verslag van den toestand van het fonds is nooit verschenen. TER NEUZEN, 28 Juli 1891. tn de op Vrijdag 31 Juli a. s. te houden vergadering van den gemeenteraad alhier, komeu de volgende punten in behaudelingaanbieding geineenterekening 1890 onderzoek geloofsbrieven raadsleden reclames tegen aanslagen in den hoofde- lijken omslag; ingekomen stukkenenhangende zaken. Het hoofd onzer gemeente, de beer J. A. van Boven en zijne echtgenoote, herdachten gisteren den dag waarop zij voor 25 jaar in den echt ver- bonden werden. Ofschoon het zilveren feest velen onbekend was en slechts in familiekring gevierd werd, ontving het paar vele blijken van belang- stelling. Des avonds bracht het muziekgezelschap Apollo den jubilarissen eene serenade. Bij het examen voor de hoofdakte te Breda, slaagde heden de heer J. Jansen te Hoek. Bij Koninklijk besluit is benoemd tot griffier bij het Kantongerecht te Ter Neuzen Mr. A. W. van Everdingen te Tiel. (Reeds gisteren per bulletin aan onze abounds binneu de stad mede- gedeeld). Bij Koninklijk besluit is, op verzoek, eervol ontslag verleend aan den heer A. Buijck, als dijkgraaf van den Vergaertpolder, en zijn benoemd tot dijkgraaf van het waterschap De Noordpolder, bij Ter Neuzen, de heer A. Dekker tot plaats- vervangend dijkgraaf van dat waterschap de heer A. de Feijter; tot voorzitter van het bestuur voor het beheer en onderhoud van de Nol, tusschen den Koude- en den Lovenpolder, de heer P. Scheele Jansz.tot lid van het bestuur der uit- watering van de Vereenigde polders van de slais tegen den Magdalenapolder, de heer J. L. I. de Bats. Heden werd alhier door Burgemeester en Wethouders 1°. herbesteed het verbouwen en nitbreideu van het locaal der opeubare school te Sluiskil. Hiervoor hadden ingeschreven de heeren C. L. de Smidt voor f 4875 A. Kooman en C. van den Broeke voor f 4790; P. J. F. Bruggeman voor f 4750,75 M. D. de Putter voor f 4700 en P. A. Mielen voor /4475. 2°. aaubesteed het leveren van petroleum voor de straatverlichting, gedureude 1891/92. Hiervoor hadden ingeschreven de heeren: C. F. van Fraeijenhove voor 825/100 cent; Arie II. Donze voor 813/ioo cent> A. Wielaud voor 798/100 cent en P. J. Versluijs voor 795/100 cent, per liter. Alle inschrijvers wonen te Ter Neuzen. hemel en aarde als 't ware een kleinen kansel had gevormd, slechts toegankelijk langs een zeer moei- lijken weg, in den rug gedekt door de beek, die ruischend van den rotswand naar beneden stort, hier scheen Panagiotis zijn lieve vluchteliuge een veilige rustplaats te kunnen aaubieden. Meesteresfluisterde hij eerbiedig, hier zijt ge veilig als in den schoot der heiligen. Rust hier en tracht te slapen en als ik kan, maak ik de smadelijke ringen om uw polsen los. Ze knikte hem toe. Goede, brave Panagiotis, sprak ze zacht en teeder en toen hij haar zorg- vuldig als een moeder op het zwellende mos neder- legde, reikle ze hem zuchtende de handen. Hij knielde naast haar neder, schoof en draaide aan de breede ringen en opende ze eindelijk zonder moeite. Met een kreet van toorn slingerde hij ze ver van zich af in den afgrond, vervolgens streek hij met een zachten uitroep van medelijden over de stukgeknepen huid en koelde die af met het koude water der beek. O, ongelukkige riep hij knarsetandend, hoe durfde de door God vervloekte Turk u, een christin, een dochter van Griekenland zoo te mishandelen De vreemdelinge had het hoofd achterover laten zinken. Ze ontvoerden mij op een gewelddadige wijze en elk middel, om mijn vlucht te verijdelen namen zij te baat, sprak ze, diep zuchtende. Ge ziet mij verbaasd aan moet ik u verhalen, hoe ik in de macht van die wreedaards kwam Zoo luister. Ik ben de dochter van een rijken en voornamen Griek en werd op reis naar Sebastopol de gemalin van een Russisch edelman. Na een jaar gehuwd te zijn en sedert eenige weken eerst moeder van een knaapje, verloor ik mijne beide ouders en mijn armen echtgenoot, die zoo overge- lukkig in onzen echt was, aan de cholera en stond ik met mijn zoontje eenzaam en verlaten in de wereld, beaugstigd door menigen strik, die men Axel, 28 Juli. Zaterdag j.l. had alhier, ten overstaan van den notaris C. J. A. Fercken, te Ter Neuzen, en ten verzoeke van het Bestuur der Burger Godshuizen van Gent, de verpackting plaats van de volgende onroereude goedereu 1°. 2 hektaren 49 aren 59 centiaren bouwland, gelegen in de gemeente Sas van Gent, bleef on- verpacht2°. 13 hektaren 82 aren 50 centiaren bouw- en weiland, gelegen in de gemeente Axel, aan J. Yerpoorte Jz. aldaar, voor f 335 3°. 9 hektaren 17 aren bouwland en aanwas, gelegen alsvoren, aan idem, voor f 530 4°. 7 hektaren 25 aren 40 centiaren bouwland, gelegen alsvoren, aan Abr. van IJk aldaar, voor f 375 en 5°. 2 hektaren 45 aren 50 centiaren bouwland en sloot, gelegen in de gemeente Boschkapelle, aan C. Herrebout te Zaamslag, voor f 240, alles per den hoop en per jaar. Koewacht. Zaterdag is hier met groote opge- wektheid het zilveren bruiloftsfeest gevierd van den EdelAchtb. heer C. Dierick en echtgenoote. Reeds vroeg in den morgen heerschte er eene ongewone drukte en levendigheid in onze gemeente. De vlaggen werden uitgestoken, eerebogeu opgericht, sparren langs den weg geplant en de huizen ver- sierd. Om 9 uren trokken de onderwijzers met de schoolkinderen naar de woning van den burge meester. De kleinste kiuderen droegen een driekleurig vlaggetje en in het midden ging een in het wit gekleed meisje dragende een schoon bouquet van zilverkleurige bloemen. Deze weed onder eene schoone aanspraak aan de jubilarissen overhandigd en na nog een liedje gezongen te hebben, trokken de kinderen welgemoed huiswaarts, daar hun door den burgemeester chocolade met broodjes beloofd was. Om half drie vereenigden zich in het school- lokaal aan den Ouden Molen de feestcommissie en de leden van de alhier bestaande vereeuigingen. Voorafgegaan door eene eerewacht te paard, trok men stoetsgewijze naar het Zand, waar het familie- diner gehouden werd. Yoorop ging de duivensocieteit met een prachtig versierde mand bevattende 50 duiven, daarna volgden de kaartsocieteit, de doel- boogmaatschappij Julius Cesar", de rederijkerskamer, de zangvereeniging, de doelboogmaatschappij #de Grensschutters", Sebastiaan, de vereeniging ,Am- brosius", het kerkbestuur, het R. K. en burgerlijk armbestuur en de gemeenteraad. Op het Zand gekomen werden de jubilarissen door de beide wethouders uitgenoodigd plaats te nernen in een open rijtuig en zoo trok men langs den met sparren beplanten weg naar de woning van den burgemeester. Overal werd het feestvierend echtpaar geestdriftig toegejuicht en op verschillende plaatsen werden hun door de ingezetenen bouquetten aangeboden. Op het Zand hadden nog eenige rijtuigen metfamilie en vrienden alsook de heeren geestelijken zich bij den stoet aaugesloten. Op het dorp aangekomen, schaarde men zich rondom de woning van de jubilarissen en nu traden een achttal maagdekens vooruit, dragende de geschenken. De voorzitter der feestcommissie, de heer B. Plassaert nam het woord en bood, na het echtpaar uit naam van alle deelnemende gezelschappen gefiliciteerd te hebben, de geschenken aau, zijnde twee kunstig bewerkte crayonportretten der jubilarissen in prachtig vergulde lijst vervaardigd door den heer F. Buijle, dessinateur te Brussel. Hierbij ging een niet minder kunstig bewerkte schilderij voorstellende de namen der schenkers. 's Avonds werden deze geschenken alsmede de vele anderen, die ze in den loop van den dag gekregen hadden voor het publiek ten toongesteld. Thans traden nog verschillende personen op om het feestvierend echtpaar hunnegelukwenschen mij spande. De vader van mijn man zond mij een vertrouwd beschermer op reis, die mij naar zijn woonplaats geleidde, waar de kleine Gregorius in het huis van zijn grootvader zou worden opgevoed. Nu woonde er te Sebastopol een oude Turk, die daar in ballingschap leefde, omdat hij op een of andere wijze zich den toorn des Sultans op den hals had gehaald. Hij deed allerlei pogin- gen om de verloren gunst te herwinnen en zoo kwam hij op den vreeselijken inval, om te be- proeven, of hij mij als een geschenk voor des Sultans harem in bezit kon krijgen. Hij beproefde reeds mij van mijn echtgenoot te koopen, die hem als antwoord een vuistslag in 't gelaat toe- diende en toen ik daar nu alleen en zonder be schermer stond, vervolgde hij mij met de onwaar- digste voorstellen, beloofde, vleide, dreigde, tot ik mij eindelijk door een heimelijke vlucht redde in het huis mijner schoonouders. Maar mijn be- schermheilige had mij verlaten, toen ik deze rainp- zalige reis oudernam. Ik zal kort zijn, Panagiotis Die Turk vervolgde mij, hij overviel me en wreed als een onmensch scheidde men mij van mijn kind, boeide mij en zond mij onder veilige geleide als een lam ter slachtbank naar Konstantinopel. De onmenschelijke roover zelf besteeg mijn gevangen- wagen en bestuurde de paarden, hij zelf reikte mij spijs en drank, hij Hij ligt, als God rechtvaardig is, daar ginds met bloedenden schedel aan den weg riep Pana giotis woedendzijn handen balden zich kramp- achtig en zijn borst hijgde. Ik zal waken, heilige Cecilia, want nu weet ik, dat de dood ons achtervoigt, als die menschenroovers ons spoor gewaar worden Waarom noemt ge mij heilige Cecilia vroeg ze verbaasd opstaande, terwijl ze zichtbaar ont- stelde. (Wordt vervolgd). aan te bieden. De heer C. Dierick beantwoordde al deze sprekers en dankte alien voor de groote eer hem en zijne echtgenoote aangedaan. Om 6 uren wachtte den jubilarissen eene nieuwe verrassing. De harmonie „Ons Genoegen" van Zuiddorpo was aangekomen en bracht hun eene serenade, waarna de heer A. Moerdijk het echtpaar toesprak. De burgemeester van Axel, die in onze gemeente vertoefde en verrast door de vele bewijzen van hoogachting en liefde, die zijn collega ontving, was daardoor zoo getroffen, dat hij in eene wel- sprekende rede den heer Dierick daarmede geluk wenschte en den wensch uitsprak, dat een burge meester zoo geacht en gevierd, nog lange jaren aan het hoofd dier gemeente rnocht staan. 's Avonds werden door de zangvereeniging „Kunst- liefde" en de harmonie ^Ons Genoegen" beurtelings eenige muziekstukken uitgevoerd. Tot laat in den avond bleef men gezellig bijeen en menig glas werd geledigd op de gezondheid van het echtpaar en de wensch, dat zij eenmaal het gouden jubelfeest mogen viereu lag op ieders lippen. Koewaclit. Zondag 27 Juli was een goede dag voor onze jeugdige zangvereeniging. Des namiddags om 4 uren waren de leden in hun lokaal vereeuigd om het nieuwe kartel in te halen, dat hun door den onder-voorzitter, den heer H. D. Ysebaert ten geschenke werd gegeven. Dit geschenk is een prachtig stuk, dat de zangvereeni ging wel op prijs mag stellen. Doch dit was noch niet alles. 's Avonds wachtte hun eene nieuwe verrassing. De heer C. Dierick, eere-voorzitter der vereeniging, dankte in gevoelvolle woorden voor al hetgeen de leden en vooral de voorzitter op zijn zilveren bruiloftsfeest gedaan hadden en tot dankzeggiug schonk hij der vereeniging eene piano. Biervliet, 26 Juli. G. Crince alhier en J. Antho- nissen te Driewegen hebben te 's Gravenhage met gunstig gevolg examen afgelegd voor telegrafist- klerk. Met 1 Augustus e. k. treden zij in functie respec- tievelijk te Rotterdam en Amsterdam. Ds. Dijkman te Breskens is niet bij onze gemeente als predikant beroepen. In de N. R. Ct. en in het N. v. d. D. was die beroep gisteren, a busieve- lijk, geplaatst. ZEd. is te Borssele beroepen. De onderwijzers hebben Donderdag jl. alhier een zeer genoeglijken dag doorgebracht. Wel schitterden de leden van het dagelijksch bestuur (burgemeester, wethouders en secretaris), hoewel officieel uitge noodigd, door afwezigheidja bleven de vlaggen achterwege en moesten de onderwijzers de liefelijke tonen der muziek missen, desalniettemin werkte dit alles in het minst niet storend op de feestvreugde. De beide hoofdfactoren ontbraken niet een uitge- lezen gezelschap en een uitmunteude tafel. Woensdag is te Assen overleden een zoontje van Harm Weitering, oud 3 jaar, dat den vorigen dag bij het plukken van boschbessen door een adder was gebeten. Daar het tegen den avond was en de menschen nog al op eenigen afstand wonen van de kom der gemeente, werd niet dadelijk geneeskundige hulp ingeroepen. Van den, gepasseerden Woensdag overleden, oud-ger.eraal en gewezen Minister M. D. graaf van Limburg Stirum, die ongeveer 60 jaren geleden op de Citadel van Antwerpen een been verloor en niettegenstaande de verschrikkelijke verwonding zoo goed herstelde, dat hij nog geruimen tijd met een houten been als officier der genie dieust bleef doen, wordt de volgende anecdote verhaald. Toen de oppasser van den toenmaligen luitenant der genie zijn heer vond liggeu, badende in zijn bloed en met geheel verbrijzeld onderbeen, en op dit gezicht in tranen losbarstte, riep van Limburg Stirum hem toe^Kerel, ben je gek, je moest juist plezier hebben, dat je voortaan maar een schoen hebt te poetsen." Met bekkenslag is te Tiel een candidaat aanbevolen voor lid van den Raad, om alle onge- lukken te voorkomen. Bedoelde candidaat had in een koffiehuis uit de grap gezegd Als ik geen een stem krijg, zullen er met mij ongelukken ge- beuren Door de goede zorgen van zijn vrienden heeft bedoelde candidaat nog veertig stemmen ge- kregeD, en is het ongeluk afgewend. Zaterdagmiddag is een vijfjarig knaapje, dat op de zoogenaamde witte plek kinderspeelplaats in de Scheveningsche boschjes in het zand speelde, voorover in een door hem gegraven kuil gevallen. Het zand zette zich in beweging en sloot zich rond het arme kind, dat op die manier een vreeselijken dood stierf. Zuid-Limburg wordt in de laatste dagen weder aanhoudend door dieven bezocht. Men zou bij na gaan gelooven dat er zich een zwarte beude ophoudt. Werden dezer dagen inbraken te Wijlre en Meerssen gepleegd, thans kan weder van een niet minder brutaal optreden der schelmen melding wor den gemaakt. In den nacht van Woensdag op Donderdag 11. werd inbraak gepleegd bij den tolgaarder J. Cruijen, bij den winkelier A. Bosch, te Oud-Valkeuburg, bij den op 10 minuten van daar wonenden en winkelier H. Bermelmans. Het geld uit de toonbanklade, koloniale waren en manufacturen werden ontvreemd. Van deze diefstallen worden verdacht drie landloopers, welke daags te voren aldaar werden gezien. De brigadier der marechaussees te Valkeuburg, doet ijverig onder zoek naar de daders. Als een bewijs, dat er door de verschillende partijen bij de jongste herstemming in Schoterland druk geijverd is, kan het volgende dienen. le kwart voor vijven 'smiddags kwam men eenen kiezer, die in het hooiland bezig was, verzoeken te komen stemmen. De man maakte bezwaar, niet alleen omdat hij bij zijn werk slecht gemist kon worden, maar vooral omdat hij een kleedingstuk miste, dat voor eene zoo erustige taak als het vervullen van den hoogsten burgerplicht niet over- bodig geacht worden, zijn bovenbroek namelijk, dien hij thuis had gelaten. Die te halen, daarvoor ontbrak de tijd. Welnu", zeide de verkiezings— a£jent, f/het is nergens verboden te stemmen zonder broek en beiden stapten in het gereedstaande rijtuig. De kiezer stak dus sans-culotte zijn biljet in de bus. 1 Augustus a. s. treedt de nieuwe overeeu- komst, aaugegaan door de Exploitatie—maatscbappij en de onderneming de firma Van Gend en Loos, m werking. Tengevolge hiervan worden de meeste klerken, conducteurs en arbeiders op genoemden datum uit den dienst der onderneming ontslagen, maar treden denzelfden dag in dienst der Exploi- tatie-maatschappij. Er doet zich te Haarlem een zouderling geval voor. Door de gecombiueerde katholieke, anti- revolutionaire en radicale kiesvereenigingen was voor lid van den raad voorgesteld de heer A, van Huizen. Bij het opnemen der stemmen bleek het, dat A. van Huizen in herstemming kwam, doch nu zit men voor de vraag, welke A. van Huizen er wordt bedoeld. Het adresboek bevat drie persoueu van dien naam en aan den burgerlijken stand zijn er nog meer bekeud en nu de kiesvereenigingen vergeten hebben bij de aanbe/eling de qualiteit of wat misschien nog beter zou geweest zijn, den leeftijd op te geven, eigenen alle drie de A van Huizen s zich het recht op het in herstemming komen toe. Men is zeer benieuwd wie der drie de prijs zal worden toegewezen als A. van Huizen gekozen wordt. Wij hebben, dus leest men in het Hbl. in de laatste weken zeer veel gelezen over den toestand der Joden in Rusland en over de vervolgingen die zij te lijden hebben. Het is onmogelijk te zwijgen als men dit alles gehoord heeft en onpartijdig van alle zijden kennis heeft opgedaan. Maar we zijn niet onpartijdig gebleven. Met hart en ziel hebben wij partij gekozen voor de vervolgden, voor die armen en zwakken, die vrouwen en kinderen en grijsaards, die zonder leeftocht in beestenwagens thans dag aan dag te Berlijn aankomen, en die zoo nameloos veel geledeu hebben, terwijl ze zoo volkomen onschuldig zijn aan iets dat zulk een behandeling in de verte zelfs verdient. Onze grootste grief tegen Rusland is deze Ze is niet, dat het de Joden niet in het land wil houden. Dat moeten de Russen zelve weten. Ze zullen de nadeelige gevolgen zelve, spoedig genoeg onderviuden Doch wat we een gruwel vinden is, dat die nieuwe landverhuizing van het Oosten naar het Westen, waartoe de regeering een de§l van het volk dwingt, niet geschiedt met een minimum van menschelijkheid niet geleid wordt met eenig gezona verstand. Laat de Czaar zeggenWe hebben u niet noodigwe hebben u liever niet. Ik zal u tijd geven langzamerhand uw eigendommen te verkoopen Hier hebt ge paspoorten Doch wat de Russische regeering nu doet is een ruw schandaal, dat men met machtelooze woede aanziet. Het is het werk van barbaren om te vervolgen en tevens de grenzen te sluiten. De wreedheid waarmede vrouwen en kinderen behandeld worden, is een schande voor Rusland en dat Frankrijk ter wille der alliantie met de Russen, dat zelfde Rusland likt en vleit, en juist doet alsof het niets ziet en hoort van wat in Rusland plaats heeft is een schande voor Frankrijk. Bij wijze van proefneming is het 18de regi ment dragonders in de nabijheid van Blamville zwemmende de Meurthe overgetrokken de eerste twee escadrons kwamen zonder ongeval over de rivierdoch de paarden van het derde zwommen terug en galoppeerden, eenmaal aan land, in de richting van Boron weg, waar alle teruggevonden werden. lets later zonk een te zwaar geladen boot en twee dragonders geraakten er onder, doch beiden werden gered. De Reichsanzeiger meldt, dat de Keizer van Duitschland den 23 dezer op het door regen glad ge worden dek van de „Hohenzollern" is uitgegleden en zich daarbij aan de rechter knie licht heeft bezeerd. Het been moet ontzien worden, zoodat er in den eersten tijd geene wandelingen of bergpartijen zullen kunnen worden ondernomen. Overigens is de Keizer wel. Hij nam eergisteren deel aan den gemeenschappelijken maaltijd op het dek. Te Nantes zijn dezer dagen twee dynamiet- aanslagen gepleegd, een ten huize van den bankier Rousselot en de andere bij diens schoonzoon. Per sonen werden gelukkig niet getroffen, doch aan de beide woningeu is belangrijke schade toegebracht. Algemeen is men van gevoelen, dat het misdrijf door anarchisteu werd gepleegdhet onderzoek heeft dit echter nog niet aan het licht gebracht.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1891 | | pagina 2