Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. U Mi [ST li 111 Mi. as 02 a ss Herbesteding. No. 2734 Zaterdag 25 Juli 1891. 31e Jaargang. Binnenland. aanbesteden aanbesteden: sm. 's a. t. ,10 ,16 ,09 ,49 ABONNEMENT: Voor Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32^. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven bushouders. A D V E R T E N T I E N. Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Hit blad vermeil i J ut Hliimdng- en Vrijdagavond bl] den nitgever P. J. VAN BE S A N D E te Ter Neuzen. Burgemeester en Wethouders van TER IN EUZEN zullen op Dinsdag, 28 Jnli u, s., 's morgens 104 uren, op het gemeentehuis, in het openbaar bij enkele inschrijving de levering van PETROLEUM voor de straatverlichting gedurende 1891/92. De betrekkelijke voorwaarden liggen ter inzage op de geineente-secretarie, alwaar 00k eene ver- zegelde bus tot het ontvangen der inschrijvings- biljetten is geplaatst. Ter Neuzen, 17 Juli 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN zullen op Dinsdag, 28 dezer, des voormiddags 11 uren, in het gemeentehuis aldaar, in het open baar, bij enkele inschrijving, opnieuw Het verbouwen en uitbreiden van het lokaal der openbare school te Sluiskil. Het bestek ligt ter lezing op de secretarie en is aldaar verkrijgbaar, tegen betaling van 0,75. Aanwijzing zal geschieden op Zaterdag, 25 dezer, 's middags half een ure. Nadere inlichtingen zijn te bekomen bij den gemeente— bouwmeester. Ter Neuzen, 20 Juli 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. JL*oliti«li Overzicht. Bijna eene miuisterieele crisis in Erankrijk tot tweemalen toe. Gelukkig dreef het onweer voorbij. Wij hebben kennis genomen van de interpellatie van den boulangistischen afgevaardigde over den pasdwang in de Rijkslanden. De Miuister Ribot sprak de bewering van Laur tegen en verzocht de Earner de behandeling dezer kwestie voorloopig uit te stellen, doch zij besloot met 286 tegen 203 stemmen de interpellatie tegen den volgenden FEUILLETQN. De duivel Leonidas werd ten laatste dien min- nehandel moede en hij wierp den brninen knaap een strop om den hals. Naar het leger in Thessalie? iiever zich laten begraven onder de sneeuwkronen van den Chelmos Is de wereld niet schoon en groot P Kan een flinke jongen niet overal zijn geluk beproeven Vaarwel, raijn vaderland, ik trek de wijde wereld in Panagiotis is niet laf. Hij is niet hang voor Leonidas, volstrekt niet. Maar vrouw Marilsa bevalt hem niet, andersBah, die dikke, roode, onhebbelijke MaritsaZal Panagiotis eenmaal leven en bloed aan een vrouw wijden, dan moet ze schoon zijn, schoon als de heilige Cecilia te Olympia. Voor die heeft hij eens als kleine jongen vrijwillig nedergeknield en de handjes vol aandacht en verrukking tot haar opgeheven. Hij knielt voor geen andere meer neder en hij kust geen andere, die niet zulke schoone blauwe oogen heeft als zij Zoo vaart dan wel, gij zonnige hoogten van den Chelmos, vaartwel De bijl in den gordel, den witten mantel van schapenvacht om het slanke lichaam geslagen, dag op de agenda te zetten. Het ministerie zag in de bespreking gevaar voor opwindiug der poli- tieke hartstochten, en het kwarn den Minister bijzonder te stade dat eenige persouen, welke volgens den Figaro bijzonder door den pasdwang getroffen heelen te zijn, hem badden geschreven dat de berichten geheel oejuist waren en dat zij kunne passen zonder eenige moeite hadden gekregen. Verder maakte de Minister den teruglocbt gemakke- lijk door te erkennen, dat bij zich den vorigen dag niet beslist genoeg had uitgedrukt en dat dus een misverstand kon bestaan. Het gevolg was dat de Kamer met 319 tegen 103 stemmen op haar votum terugkwam en besloot de zaak niet te behandelen. Uit Berlijn wordt 00k geschreven, dat van verzwaringen aangaande de passeu-historie uiets bekend is, maar dat Duitschland wel terdege uit zijn oogen kijkt, aangezien de overheid in het bezit is van de statuten en een lijst der leden van een „revanche-verbond," te Nancy gevestigd, tellende een 600 leden. Het heet een onderling hulpgenootschap, en bedoelt Elzas-Lotharingen weder aan Frankrijk te brengen en het inmiddels aan alle niet-Fransche mededinging te onttrekken. Vele naar Frankrijk verhuisde Elzas-Lotharingers zijn er leden van. Bij de kredietaanvraag van 600,000 francs, ten behoeve van de onder het Ministerie van oorlog ressorteerende Polytechnische school, verschilde de Minister De Freycinet even met de Kamer. De Miuister drong aan op oogen- blikkelijke behandeling en de Kamer weigerde. Onmiddellijk verliet de Minister-president de zaal en de zittiug werd geschorst, om hem gelegenheid te geven zijue ambtgenooten te raadplegen. In den ministerraad wist men hem te overreden en toen de zitting weder geopend werd liet men alles blauw blauw. In den Senaat las De Freycinet zelf het besluit tot verdaging voorin de Kamer liet hij dit over aan zijn collega Mahy. En alles was in orde. De Minister van binnenlandsche zaken, Constans, heeft gezegd dat zijn voorstel tot pensioen ver- zekering van werklieden tegeustand zal viudeD, maar dat hij hoopt op de goede gezindheid van het parlement, teneinde het te doen aaunemen. De Minister bestreed het misbruik dat van werk- stakingen wordt gemaakt, die veel meer ellende veroorzaken dan zij verbeteringen aanbrengen. Te Rouen en te Bordeaux hebben de werklieden bij de sporen zich tegen de werkstaking verklaard en de Parijsche bladen deelen eenstemmig mede dat de werkstaking der spoorwegambtenaren ten einde loopt. De soldaten der genie doen hier en daar dienst aan de spoorwegen. De kroonprins van Italie wordt in Engeland, waar hij geruimen tijd zal vertoeven, met inge- nomenheid begroet. De Times twijfelt er niet aan, dat het bezoek van den Prins veel zal bijdragen om de oude traditioneele vriendscbap tusschen Italie en Engeland te bevestigen. De Prins weet springt Panagiotis in wilde vaart van steen op steeuachter hem ruiscbt de wind als een jubelend lied der vrijheid en de schitterende ijs- kroon van den bergreus gloeit in het avondrood als purper en bloed. De kudden op den Chelmos zijn zonder herder. Eenzaam en stil is het op den straatweg van Simona naar Kasanlik. Het is naeht. Geen ander geluid verneemt men, dan den slaapdronken vleu- gelslag der vogels, dan het zachte schuifelen en wringen van slanke dierenlichamen door dicht kreupelhout. De rotsblokken zijn bedekt met zacht mos en Panagiotis gaat een korte poos zitten rusten. Hij heeft de bijl in de hand gereed tot den strijd, oog en oor houden scherp de wacht. A1 een groot eind is hij de wereld doorgeloopen, hij is Turkije doorgetrokken, heeft het stof van vele steden en dorpen van zijn naakte voeten gewasschen nu zal hij over den Balkan naar Rusland gaan hij heeft in de straten van Konstan- tinopel gehoord, dat het daar woest, vrij groot en eenzaam was bergenin poeszta's, mereD en steppen, alles wat zijn zinnen kan beko- koren. Daar wil hij wouen als een vrij man. Hij wil jageu en zijn kudden weiden zonder te moeten gehoorzamen, noch aan Koning, noch aan boschwachter. zeer goed, dat Engeland er niet aan denkt, tot een verbond toe te treden of voor het geval van mogelijke gebeurtenissen beloften te geven maar hij weet 00k, dat daarvoor geene noodzakelijkheid bestaat, oindat de belangen van beide lauden gelijk zijn. De Standard zegtZeker is de aanwezigheid der Franschen in Tunis niet naar den zin der Italianen, zeker zouden zij gaarne een deel van Tirol bij hun gebied voegen en Nice en Savove terug hebbenmaar het komt niet bij hen op, hunne naburen te bedreigen om aan die wenschen te voldoen. Zij weten, wat de verplicbtingen van hun land zijn en zij hebben nooit gepoogd, zich er aan te onttrekken. Ofschoon Italie een mo- gendheid der Middellandsche zee is, heeft het aan Engeland nooit het bezit van Gibraltar en Malta en de bezetting van Cyprus en Egypte benijd. De Prins werd bij zijn aankomst te Londen door den Prins van Wales en den Italiaanschen ambassadeur ontvangen. Hij zal aan de Koningin op het eiland Whigt een bezoek brengen, bij den Prins van Wales en bij den lord mayor van Londen dineeren een landelijk feest bij lord Salisbury op Hatfield bijwoneu, het arsenaal van Woolwich bezichtigen, aan eene wapenschouwing te Aldershot deelnemen en daarna Oxford en Scbotland bezoeken. Het heet, dat de Minister van buitenlandsche zaken in Belgie, prins van Chimay, weldra zal aftreden. Als zijn opvolger wordt genoemd de clericale senator, hertog van Ursel, schoonbroeder van den bekenden Franschen afgevaardigde, graaf de Mun. Yeel gewicht wordt aan die verandering niet gehecht, daar de eigenlijke leider der buiten landsche politiek van Belgie de secretaris-generaal baron de Lambermont is. In een plaatsje van Henegouwen, Famillereux genaamd, werd onlangs een socialistisch slager als burgemeester gei'nstalleerd. Yoor die plechtigheid waren de socialisten Defnisseaux en Vandervelde overgekomen. De burgemeester haalde met muziek hen af aan het station en geleidde hen naar het gemeentehuis, waar hun eere—champagne werd aangeboden. Onder het aanheffen van de Marseil laise werd de roode vlag geheschen en eene ver- gadering in de open lucht besloot dit eigeuaardig feest. De Keizer van Duitschland heeft aan den Duitschen gezant hier te lande doen toekomen een dertigtal „Krieger-medailles", ten einde aan de onderofficieren der infanterie en der huzaren te worden uitgereikt, die als eerewacht hebben dienst gedaan bij Zr. Ms. jongste bezoek. Dit eereteeken heeft de groote van een halven gulden, is van zilver, draagt Js Keizers initialen en haugt aan een wit lint van geribde zijde met een verticale zwarte streep aan elken kant. Het is gedurende den dag stikkeud heet, daarom moet hij des nachts loopen. Panagiotis rekt zich uit en grijpt naar de veldflesch, die aan zijn zijde hangt. Het water is laf en lauw voorwaarts Een wild verlangen drijft hem naar de rots wildernis, waar hij een ijskoude bron uit den steenachligen grond hoopt te zien outspringen. Hij staat op en doet eenige schreden voorwaartsvervolgens blijft hij plotseling staan en steekt luisterend het hoofd vooruit. Wat is dat voor een gerommel en geraas in de verte Het nadert van den kant van het gebergte meer en meerde bruiue knaap springt ter zijde achter den reusachtigen stam eerier plautaan. Bij een bocht van den weg komen twee paarden in wilde, niet meer te temmen vlucht aanhollen een wagen op hooge wielen rolt achter hen aan, de berghelling af, slingert geweldig bij de scherpe kromming en stoot met de zijden tegen de rots- wandeu. De paarden storten neer en raken verward in de strengen ze slaau, wild snuivende, om zich heenHeere JezusDe hoef van het eene dier treft juist het hoofd van den uederstortenden koetsier. Het is een Turk en de eunuch, die achter op den wagen heeft gestaan, ligt, ver van den weg af geslingerd, bewegingloos op de rotsblok ken. Een zwakke angstkreet kliukt van binnen uit den wagen. In de Haagsche kringen loopt het gerucht, dat het nieuwe Ministerie zou ziju samengesteld uit de heeren Mr. G. van Tienhoven, Binueniand- sche Zaken Jhr. Mr. W. H. de Beaufort, Buiten landsche ZakenJ. T. CremerKolonien Mr. S. van Houten, FinancienMr. J. P. R. Tak van PoortvlietWaterstaatC. Kruys Marine en A. H. W. Seyffardt, Oorlog. De naam van den titularis voor Justitie wordt nog niet genoemd. De Minister van Oorlog heeft een comraissie benoemd, welke een onderzoek zal instellen naar de al of niet weuschelijkheid van het voedan van den soldaat voor rekenmg van het Rijk, en toeken- uing vau zakgeld, onafhankelijk van de duurte der levensmiddelen. Tot voorzitter dezer commissie is benoemd de kolonel A. A. F. Lanzing, commandant van het 6e reg. inf. te Breda. Het Yl. Bl. v. Amst. zegt naar aanleiding van de gemeenteraads-verkieziugen De groote, alles overheerschende fout is, dat men in de laatste jaren van de gemeenteraads— verkiezingen veel te veel partij-verkiezingen ge maakt heeft. Wat doet 't er toe, of een gemeen- teraadslid katholiek, anti-revolutionair, liberaal of radikaal is op staatkundig gebied, als hij slechts voor alles een man is van groote kunde, doorzicht en voortvarendheid. E11 hoe men die mannen vindt Wel, door de handen ineen te slaan. Laat de besturen van de verschillende kiesvereenigingeu bijeenkomen en eendrachtig zoeken uaar goede vertegenwoordigers der burgerij. Kon men daartoe komen, kon men zich op dat standpunt stellen, dan zou het blijken, dat in alle rangen en standen der maatscbappij nog tal van mannen te vinden zijn, die een waardige plaats in den Raad zouden bekleeden. Thans laten zij zich afschrikken, omdat de keuze veelal ontaardt in een onwaardigen partijstrijd. Nu is het te laat voor sameuwerkiug, maar konden de besturen der kiesvereenigiugen hiertoe bij een volgende gelegenheid eens besluiten, dan zouden zij, daarvan houden wij ons overtuigd, zich niet beklagen over de genomen proeve en dan zou waarschijnlijk tegelijkertijd zonder schokken, het vraagstuk opgelost zijn van een vertegenwoordiging, gelijkmatig verdeeld over alle gelooven. Door de Algemeene Synode der Ned. Herv. kerk is een schrijven ontvangen van ds. K. W. Vethake, gewezen predikant der Ned. Ger. kerk (doleerend) te Arnhem, om weder als herder en leeraar der Ned. Herv. kerk te worden toege- laten. Naar aanleiding van dien heeft de Synode ver klaard, het besluit van 12 Aug. 1887 n°. 73 buiten werking te stellen, en dat adressant zich naar art. 38 regl. van opzicht en tucht enz., heeft te wenden tot de daarin aangewezen kerkelijke besturen. De herder van den Chelmos springt haastig toe om de zware houten deur open te trekken, eer de paarden zich oprichten en hun wilde vaart zullen vervolgen. Hij ziet met verbazing dat hij een dier zeldzame, met houten tralies voorziene gevaarten voor zich heeft, die men hem te Konstantinopel heeft aangewezen als serailwagen. Een vrouw van den Sultan Panagiotis rukt aan de deur, grijpt na kort bedeukeu de bijl en vergruizelt de greudels. Nu breekt hij ze open en zijn blikken boren in de duisternis. Hij ziet niets dan een vormlooze massa zachte, smartelijke zuchten dringen hem in de ooren. Hij verstaat niet veel Turksche woorden, maar hij roept„haast u en vkom spoedig Een zacht rochelende, onverstaanbare stem geeft nu antwoord. Het eene paard wenteld zich woest om, zoodat de wageu kraakt. Er is geen tijd te verliezen. Kom roept hij nog dringender en grijpt in het rijtuig, om te beproeven, of hij de ougelukkige vrouw kan vatten en opbeuren. Daar hefl'en zich twee sneeuwwitte, van edelgesteenten schitterende armen tot hem op en Panagiotis ziet vol ontzetting dat de slanke handen door breede banden kruise- lings aan elkander zijn gebonden. (Wordt vervolgd.) TER NEEZE1VSCHE (01RA\T

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1891 | | pagina 1