0. van der llool't, C. van der Hooft L. J. van der Moer, Ch. L. van Bouchaute, Hk Wolfert, L de Koeijer G, Wieland, Joz, de Feijter, C. DE BOKX, D. DEKKER SR. Cornells van Dixhoorn Cornelis de Kraker. C. van der Hooft, H. Wolfert J. Sturm, L. J. van der Moer, Adriaan Donze, G. Wieland, Joz. de Feijter. TER NEUZEN. Kiezsrs Kiezers van Zeamslai! Advertentien. Kiezers BURGERLJJKE STAND. Medekiezers Joz. de Feijter G. Wieland C.van der Hooft, L. de Koeijer. Gemeenteraadskiezers Kiezers van Zaamslag ZEETUDINGEN. Van 14 tot en met 16 Juli. s Van 14 tot en met 16 Juli werden langs de Ooslsluizen alhier 47 binnenvaartuigen op- en 37 afgeschut. Iudien U werkelijk het belang der gemeente ter harte gaat, laat dan alle partijschap rusten, maar stemt een man in den Raad, die met de daartoe geschikte kennis zooals reeds be wezen is, degemeente- zaken kan en zal behartigen. Wij bedoelen ons vroeger raadslid den heer die bewezen heeft bekwaam en geschikt te zijn om de belangen onzer gemeente naar eisch te behartigen. Onafhankelijk en de noodige capasiteit bezittende, gelijk gebleken is, toen gedurende zijne zitting in den Raad, Burg en Weth. de begiooting zijnde f 8456, tot het maken van riolen en dempen van sloten langs het Schelpenpad ter tafel brachtten, door den heer C. VAN DER IIOOFT zoo werd gewijzigd, dat hetzelfde werk werd uitgevoerd voor een som vanf 4731. Dus een voordeel voor de gemeente van f 3725, dat we aan den heer VAN DER HOOFT te danken hebben. Daargelaten nog tal van andere werken die door genoemden heer gedurende zijn zitting in den Raad met voordeel en goed gevolg zijn uitgevoerd. Waar immers zulke cijfers spreken moeten den kiezers de oogen opengaan, des te meer nog met het oog op de belangrijke zaken die dezer dagen door den Raad zijn behandeld en nog behandeld moeten worden. Vooral de binnenkort te bouwen nieuwe school op Java, waarvan aan de bepaalde nood- zakelijkheid zeer wordt betwijfeld, maar wat niet te betwijfelen valt, maar hoogst noodzakelijk is, dat de begrooting door mannen van kennis en bekwaamheid eveneens wordt gewijzigd. Daarom vertrouwen wij, dat alle weldenkende kiezers het noodzakelijke zullen iuzien om hun stem uit te brengen op den heer Hulsman gepleegd. De beschuldigde was naar het raadhuis gebracht, waar hij met verschillende getuigen werd geconfronteerd. Maandagnamiddag is de vrouw van den arbeider en nachtwaker W. S. te Roermond, ver- dacht van moordaanslag op haren man, gevankelijk van Wessem naar Roermond gebracht. Zondag- avond was zij te Wessem aangekomen bij hare moeder. Zij heeft hare misdaad bekend uit hare verklaringeu is niet af te leiden dat zij niet wel bij het hoofd is. Jaloerschheid moet hier in het spel zijn. Als een euriositeit meldt men uit Eindhoven, dat Zaterdagavond op een cafe-concert in de zalen van ,/Apollo's Lust" aldaar dus in het hartje van Noord-Brabant de coupletzanger Nieuwen- huyzen, die een menigte coupletten zong ter ver- heerlijking van den persoonlijken dienstplicht, zelfs van algemeenen dienstplicht, zoo stormachtig werd toegejuicht, dat hij gedwongen werd zijne coupletten wel zes a zeven keeren te herhalen. Tegen eenige reporters van dagbladen, te 's Gravenhage, is op last van het hoold der politie proces-verbaal opgemaakt, omdat zij, in hun ijver om het publiek op de hoogte te stellen van bij- zonderheden bij het bezoek van het Duitsche Keizerpaar aan de residentie, met medeweten der politie en gedekt door het hun vanwege de politie verstrekte vrijgeleide, met een rijtuig hadden ge- reden met of achter den stoet, langs den weg, die voor het verkeer met andere dan rijtuigen van hof- en andere autoriteiten op den dag van den intocht was afgesloten. In eenige Zuid-Limburgsche dorpen wordt in de laatste dagen druk gesproken over een ge- heimzinnig teeken, dat op de haverbladen staat geschreven. Met een angstig gelaat toont de bijgeloovige u op een haverblad de letter B. Vindingrijke profeten lezen hieruit//Bid en doe boete" of zelfs ,/Bellum" (oorlog.) Hoe vernuftig sommige personen zijn in het vindei: van nieuwe middelen. om de wet te ont- duiken, zonder in de termen der strafwet te vallen, blijkt uit het jongste nummer van de ,/Gemeente- Stera". Bij een executorialen verkoop van roerende goederen, ter zake van plaatselijke belasting, had de geexecuteerde twee handlangers aangesteld, die den geheelen dag bij zeer kleine bedragen tegen elkanaer opboden. De veiling van een klok had op die wijze reeds van 's morgens tot 's avonds geduurd. Het ten verkoop aangebodene kon even- wel niet wordeu toegewezen. Eindelijk moest de deurwaarder de verkooping staken, zonder dat belasting en kosten waren gevondeu. In den nacht van Maandag op Dinsdag kwam een man te Leiden beschonken te huis, maakte ruzie met zijne vrouw, sloeg haar, en verbrijzelde een gedeelte van zijn inboedel, tengevolge waarvan de vrouw het huis verliet. De man heeft zich toen te slapen gelegd in de nabijheid eener bran- dende petroleumlamp, die brand schijnt te hebben veroorzaakt. Te 3J ure vluchtte de bewoner in brandenden toestand de straat op en sprong in het water, waaruit hij door een politieagent werd gered, Tamelijk verwond is hij naar het academisch ziekenhuis vervoerd. Een begin van brand in de woning werd met eenige emmers water gebluscht. Maandagavond te ruim 6 uren had te Arnhem een allertreurigst ongeluk plaats. Een 19jarig dienstmeisje in het //Cafe Londen" in de Wever- straat, dat zich over een liekje buiten een raam van de bovenste verdieping had gebogen, om op een begrafenisstoet te wachten, die daar voorbij moest komen, stortte eenklaps met het hekje naar beneden. De ongelukkige eene oppassende eenige dochter uit Assen kwam met het hoofd op de straatsteen terecht en was onmiddelijk een lijk. Een timmerman, die aan de overzijde aan het werk was, werd zoodanig door schrik en ont- roering bevangen, dat men geruimen tijd moest bezig zijn, om hem weder tot zichzelven te brengen. Om een feest dat den volgenden Zondag te Messina zou worden gevierd, zoo luisterrijk mogelijk te doen zijn had men verschillende stukken vuur- werk gemaakt. Donderbussen en dergelijke gerucht makende voorwerpen lagen op de straat Angelo Gustode te drogen, toen plotseling een zware slag zich deed hooren, onmiddellijk gevolgd door meer slagen, als stond de stad bloot aan artillerievuur. Door de hitte der zon was het vuurwerk een paar dagen te vroeg ontploft. Onder't geknal klonken de gillen der verschrikte bewoners die reeds hun have en goed in gevaar zagen. Gelukkig is de schade echter niet zoo groot als men vreesde. Een muur stortte in en verwondde een man, twee huizen geraakten in brand, doch brandweer en militairen werden de vlammen spoedig meester en herstelden de orde in de straat. INGE Z 0 N D E N STU K K E N. Yan 1 tot en met 15 Juli. aannemer. VELE ONPARTIJDIGE KIEZERS Men maakt er aanmerking op, dat de landbou- weisstand te veel vertegeuwoordigers in den ge- meenteraad heeft. Is daar reden voor Brengen wij, laudbouwers, niet even goed ons deel op in de gemecntelasten als de burgers. Springen soms de leden laudbouwers royaler met de gemeentekas om, dan de leden burgers r Er waren ook onder <le tegenstenimers van het bouwen van de nieuwe school ook drie laudbouwers niet waar? Meer wenschen wij er niet van te zeggen. Kiest daarom met ons de heeren aftredend lid, aftredend lid, Landbouwer, EENIGE KIEZERS. Stem op niemand anders dan de heeren EENIGE NIET-KIEZERS. Kiest de heeren en die alle waarborgen bieden voor een verstandige en deugdelijke behnndeling der gemeentebelangeu. VIJF KIEZERS. Komt a. s. Dinsdag trouw ter stembus en kiest met ons- de heeren de aflredende leden YELE KIEZERS. Burgemeester, twee eerlijke, onpartijdige mannen. EEN KIEZER. Eenige kiezers die zich niet kunnen vereenigen met de aangegeven kandidaten van den gemeenteraad, bevelen met den meesten aandrang hun medekiezers aan, de heeren EN voorstellingen velen op een dwaalspoor tvachten te brengen. Yooral is dit laatst gebleken uit de wijze waarop de zaak der voorgenomen stichting van een nieuw schoollokaal met woning voor een hoofd enz. is besprokon. Na dat toch in den Raad alhier, na een eerlijken strijd tusschen voor en tegenstanders van het openbaar onderwijs, het besluit tot stichting eener nieuwe school, onder zekere voorwaarden, was gevallen, is men begonnen met die zaak zwart te maken te verdraaien en seheef voor te stellen, ja, men heeft zich zelfs niet ontzien er een kwestie van te maken voor de al- of niet verkiesbaarheid tot lid van den Raad. En wat het meest bevreemdend is, niet alleen de eenvoudigen of minder ontwikkelden hechtten geloof aan die beweringen, maar zelfs zeer ontwikkelde lieden werden door dat gehaspel en die onware voorstellingen op een dwaalspoor gebracht, zoo, dat zij onnadenkend een besluit veroordeelden, dat onmogelijk te veroordeelen was, en dat zij overnamen een denkbeeld als b. v. «het vergrooten der bestaande schoollokalen" en daar- van de uitvoerbaarheid bepleitten, ofschoon het, met het oog op den toestand, waarin Ter Neuzen verkeert, klinkklare onzin zou zijn. Dit juist, M. d. R,bracht mij op het idee er op te wijzen dat ook het Ter Neuzensche volk, door valsche leuzen en scheeve redeneeringen nog wel bedrogen wordt en dat het lieden, die zich zoo dapper vooropzetten om oppositie te voeren en aldus in troebel water te visschen, aandachtig aan- hoort en voor ware volksvrienden aanziet. Schrijver dezes heeft met aandacht den loop gevolgd, die de zaak van den nieuwen schoolbouw bij het gemeentebestuur heeft gehad, en wil thans hulde brengen zoowel aan het dagelijksch bestuur als aan den raad. Beeds van den aanvang stuitten hem tegen de borst de adviesen van schoolopziener en schoolcommissie om meer zitplaatsen in de bestaande lokalen aan te brengen, omdat, bij het uitvoeren daarvan, bepaaldelijk in strijd moest worden gehandeld met het koninklijk besluit omtrent de inrichting van scholen, en was hij ook maar zeer weinig tevreden met hunne vingerwijzing, dat in ieder geval voorziening diende genomen te worden in gebrek aan schoolruimte, een gebrek, dat reeds eenigen tijd bestond en meer en meer toenam. Adviesen er toe leidende om aan al onze kinderen eene flinke schoolruimte te bezorgen, hadden hem meer toegelachen en zouden inisschien veel gescharrel hebben voorkomen. Het bijplaatsen van schooltafels in lokalen waar geen ruimte te veel was, kon slechts belemmerend op het onderwijs werken en nog niet eens als tijdelijke voorziening dienen, daar toch nog tal van kinderen met hun drieen zich op twee zitplaatsen zouden moeten behelpen. De cijfers, die ondergeteekende onder het oog kreeg en die hij meent dat ook in den raad zijn medegedeeld, versterkten hem in zijne opvatting daaromtrent. Deze toch toonden o. a. aan, dat school A, naar de voorschriften der wet, ruimte aanbood aan 272 leerlingen, dat aan die school ingeschreven waren als schoolgaande 404, waarvan bij eene opneming, aanwezig waren 340, terwyl 75 aanvragen om nieuwe toelating met April hangende waren, waartegen het uitzicht bestond dat 10 de school op dat tijdstip voor goed zouden verlaten en een 30tal met den zomer zou wegblijven, om echter tegen den winter weer terug te komen. - Hierin kon eenigermate worden tegemoet gekomen door bijplaatsing van 24 tafels, waardoor 48 zitplaatsen werden gewonnen. Op school B was de toestand ongeveer dezelfde, en dus niets beter. Het was dus niet meer dan een staaltje van den plicht van Burg, en Weth. om voor te stellen ten spoedigste te doen voorzien in vermeerdering van schoolruimte, en hoe kon dit beter geschieden, dan door eene nieuwe school in het leven te roepen. Men meende wel met vergrooting der beide bestaande scholen, door bijbouw van 2 lokalen aan ieder, te kunnen volstaan, maar gevoelde ook zeker wel, dat dit slechts bij een er van mogelijk was. En al ware het mogelijk geweest, men had eenvoudig de scholen bedorven het getal onderwijzers had met elk lokaal evenzeer moeten groeien en het hoofd, die zeker wel niet alleen de" leiding aan zulke uitgebreide scholen had kunnen op zich nemen, zou bovendien op andere wijze met personeel en wat daar meer zij moeten worden tegemoet gekomen. Lette men nu op het overcomplete getal school- leerlingen en op de omstandigheid, dat ieder jaar in de kom het getal schoolleerlingen met ruim 100 toeneemt, dan ligt het immers voor de hand, dat eene vergrooting der bestaande schoollokalen niet alleen tot geen gewenscht resultant had kunnen leiden, maar slechts een hulpmiddel voor een paar jaren zou geweest zijn. Maar er was meer dat pleitte voor het besluit van den Baad. Men beschouwt de scholen voor hoogstens 300 kinderen als modelscholen, d. w. z. als scholen, waarop met de meeste vrucht kan worden gearbeid, wat zeker voor de intellectueele voeding onzer jeugd niet mag worden over het hoofd gezien. De Minister Lohman had kort te voren het gebrek aan schoolruimte in vele plaatsen gewraakt, Gedeputeerde Staten uitgenoodigd de gemeentebesturen aan te sporen voorziening daarin te nemen en, wanneer deze in gebreke bleven, zelven de zaak ter hand te nemen en voor de noodige schoolruimte te zorgen. De gemeente-financien staan, zooals dit met elke zich ontwikkelende gemeentewaar men zooveel te verbeteren vindt, steeds het geval is, zwak en waar het te voorzien was dat voor schoolvergrooting van het Bijk, buiten het door de wet gewaarborgde, niets zou te bekomen zijn, kon men zich vleien dat, juist om dien eigenaardigen toestand der gemeente, voor nieuwen schoolbouw een ruim subsidie te verkrijgen zou wezen. Een en ander zal zeker den Raad wel tot het bekende besluit hebben gedrongen en wij ontvingen den indruk dat deze zeer toijs handelde en ook zeer in het voordeel der gemeente-financien en der contribuabelen. Nu reste nog de keuze van een terrein en deze viel tot groote verontwaardiging van velen op Java. En ziet nu konden de Criticasters zeker niet zwijgen over de slechte keuze van den Raad, over het laag gelegen moerassige Java, het ligt blijkens latere opneming, n. b. veel hooger dan het terrein van school B en. is drooger zandgrond dan eenig gedeelte in de komover het ongezonde Java volgens de medici van vroeger en later en volgens de statistiek moet het het meest gezonde en het minst aan epidemische ziekten blootgestelde plekje van heel Ter Neuzen zijnen toen eindelijk bleek dat de Raad de zaak wel degelijk goed begrepen had en op weg was om een geschikt terrein aan te koopen, zoowel voor school als voor toegang en onderwijzerswoning met tuin, voor betrekkelijk geringen prijs, in verhouding tot de sominen die men anders vordert, toen liep de gal over en dreigde men zelfs de zitting hebbende en adspirant leden van den Raad de school tegen hen in de weegschaal te leggen, wanneer de tijd zou komen om gekozen te worden. Wat was nu de drijfveer tot dit alles Zeker niet het streven der minderheid die zich eerst, uit een geldelijk oog- punt, meende niet met de stichting der school te mogen vereenigen maar zich later daarbij nederlegde toen de be- slissing gevallen was, - neen, een zucht van zekere lieden om in de Contramine te zijn, om betweterij te verkondigen, om zichzelven op het kussen te zien brengen, en - dat, door middelen als gezegd, n.l. het bezigen van valsche leuzen en het strooien van zand in de oogen van het volk. U zou mij daarom verplichten Mijnheer de Redacteur, dit schrijven in uwe courant te willen opnemen. Zeker zou ik nog heel wat in het voordeel van watik wilde opmerken, hierbij kunnen voegen, en doe dit misschien ook later, doch thans durf ik niet meer plaatsruimte vragen, hopende dat het weinige, dat ik trachtte aan te toonen, voldoende zal zijn om van velen de oogen te openen voor de onwaarheden, die dikwijls gede- biteerd worden en voor de oneerlijke pogingen, die dikwijls worden aangewend om besturen, al trachten zij nog zoo goed het volksbelang te behartigen, in een ongunstig daglicht te plaatsen. U dank zeggende lieb ik de eer te zijn Ter Neuzen. EEN YRIEND DER WAARHEID. 21 j., jm. en Framjoise Reigel, oud 19j.,jd. 14 Juli. Isaac Jacobus de Koster, oud 28 j„ jm. en Anna Maria Janse, oud 23 j., jd. Iluwelijks-voltrekkingen. 9 Juli. Sjoerd Schaaff, oud 30 j., jm. en Kaatje Pieternella van Damme, oud 26 j., jd. Jan de Zeeuw, oud 20 j., jm. en Maria van Liere, oud 18 j., jd. Jan de Raad, oud 22 j., jm. en Johanna Pieternella Wieland, oud 21 j., jd. Geboorten. 1 Juli. Cornelis Mattheus, z. van Hendrik de Bruijne en van Janna de Vos. 4 Juli. Johannes Cornelis Jan, z. van Jan Michielsen en van Janneke Kotvis. 6 Juli. Johannes Bernardus, z. van Pieter Cornelis Standaert en van Prudence Louise Moeraert. 7 Juli. Anna Pieternella, d. van Francois Elve en van Cathalina Dieleman. Bastiana Jozina, d. van Jan Leunis Ivoole en van Sara Luteijn. Hendrik Johannes, z. van Andries van Gelderen en van Jacoba Kolster. 9 Juli. Judoca Jozina, d. van Andries van der Molen en van Jozina Magdalena Verlinde. Andries, z. van Neeltje van der Klooster. 10 Juli. Lena Johanna, d. van Pieter Koster en van Anna van Dongen. Sulma Maria, d. van Bruno Claeijs en van Maria Louisa de Lijzer. Johanna Paulina Helena, d. van Krijn Wieland en van Cornelia Jacoba Ilendrika Kolijn. Jacobus, z. van Jacobus de Doelder en van Elizabeth Hame- link. 11 Juli. Johannes Jacob, z. van Marinus Goudswaard en van Maria Adriana van Rietschoten. Augusta Marie Louisa, d. van Ferdinandus Verbeke en van Emelie Elodie Huijs. 12 Juli. Cornelia, d. van Jan Harte en van Elisabeth Boerman. Overlijden. 3 Juli. Jannis van Maale, oud 77 j., weduwn. van Rosalia Victoria Schaballie. Jan Snap, oud 42 j., echtg. van Cijta Jonkman. 4 Juli. Adriana Dieleman, oud 82 j., wed. van Jacobus Huijssen. 9 Juli. Job Cornelis Vermeulen, oud 3 w., z. van Cornelis en van Janneke Cornelia Blok. 10 Juli. Jacobus Dirk Kolijn, oud 3 m., z. van Joris Jo hannes en van Sara Jozina Scheele. 12 Juli. Maria Hen- drika de Witte, oud 11 m., d. van Jan Marinus en van Maria Sara van Rie. P VLAG. NAAM. M:i. Van en naar. Lading. Q Voor Ter Veuzen 14 Eng. s.s. Faraday 2491 Bilbao minerie 15 Noor. brik [Ferra Nova 464 Frederikstad hout 16 Belg. s.s. Elzine 1853 New-Castle ruw ijzer Eng. s.s. River Derwent 2272 Londen stukg. Belg. s.s. Princes Henriette 2904 Bilbao minerie Eng. s.s. Antiquary 2915 Leith j stukg. Van Ter Xenzen 14 Rus. bark Nicolai 1318 Rafso ballast 15 Eng. sch. Edith Grossfield 338 Londen phosph. Eng. s.s. River Lagan 2272 idem stukg. 16 Zweed. s.s. Coluinba 1737 Lovisa ledig Noor. s.s. Oscar 2554 Wyborg idem Voor Gent 14 Duits. s.s. Capella 3298 Obolla hout 15 Eng. s.s. Ethelbald 1860 Burneiland kolen idem Ravenshoe 1141 Goole stukg. idem Spindrift 2003 Londen idem 16 Duits. s.s. Friede 1539 Blyth kolen idem Sophie 1746 Dantzig hout Eng. s.s. Hawthorn 3187 Skelliftea idem idem Plato 2244 Hull stukg. Van G ent s 14 Eng. barge Olive Branche 170 Londen phosph. R. 3m. sch. Aurora 1015 Archangel ballast Noor. s.s. Progress 2484 Leith ledig Deens. s.s. Knud 3369 Grangemouth idem 15 Eng. s.s. Ptarmigan 3492 Antwerpon stukg. idem Bordeaux 1584 Londen idem 16 idem Ouse 1929 Goole idem Duits. s.s. Holland 948 Hamburg idem Mijnheer de Redacteur Het *Mmdus vult decipi" (de wereld wil bedrogeu zijn) is eene oude spreuk, karakteriseert de menschen van voor eeuwen, doch blijft eeuwig waar. De man, welke die spreuk het eerst bezigde, was een heldere schrandere kop,maar niet minder schrander waren zij, die er het decipiatur ergo" op lieten volgen, en van den wil der wereld ten eigenbate of om hun bijdoel te bereiken wisten gebruik te maken. Ik zeg schranderniet eerlijk, want omtrent hot laatste bijvoegelijk naamwoord valt ten opzichte dier gebruikers, even als van de meeste peuteraars, zeker niet te roemen. Ook in onze plaats vindt men lieden, die, vooral in den Jaatsten tijd, op slinksche wijze door onwaarheden of verdraaide Ter Vti zcnIluwelijks-aangiften. 9 Juli. Geeraard Eckhardt, oud 34 j., jm. en Pieternella Sara van Doeselaar, oud 29 j., jd. 10 Juli. Hendrik Willem van Aalst, oud Indien ge a. s. Dinsdag ter stembus komt, stemt dan niemand anders dan EN

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1891 | | pagina 6