Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen, No. 2732. Zaterdag 18 Juli 1891. 31e Jaargang. h Gemengde berichten. Binnenland. RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Bijvoegsel van de Ter Neuzensche Courant Jr*olitieli Overzicht. Naar aanleiding van het feest der republiek, dat op den 102 verjaardag van de inneming der bastille, in Erankrijk is gevierd, leveren Engelscke bladen bescbouwingen over de verhouding tusschen de beide landen. De Standard ontkent, dat Erankrijk door de andere mogendbeden op den achtergrond wordt gedrongen, oinilat het eene republiek is. Engeland, zegt zij, is het onversckillig, welken regeeringsvorm zijue buren kiezen. Indien er eene verkoeling is tusschen Erankrijk en andere landen, is het door zijne politiek en niet door zijne instellingen. Wij hebben ons best gedaan, voegt het conser- vatieve blad er bij, ora den monarch, die ons een bezoek heeft gebracht, te eeren. Indien de heer Carnot op zijne beurt ons kvvam bezoeken, zouden wij hem even hartelijk en eerbiedig ontvangen, alsof hij een kroon droeg. Maar ongelukkig ziut het Eransche volk er op de kaart van Europa te veranderen en onderhoudt het een sterk leger en een groote vloot in de hoop, dat het eenmaal dat voornemen zal kunuen verwezenlijken. Dit is de reden van een zeker gemis aan hartelijkheid van onze zijde in vergelijking met de gevoelens, die wij aan den dag leggen voor mogendheden, die niets begeeren en alleen willen behouden, wat zij hebben. De andere mogendheden, zegt de Standard ten slotte, verlangeu niets anders, dan dat Erankrijk zich met zijne tegenwoordige positie tevreden stelt en de eerzuchtige plannen opgeeft, die een voortdurende bedreiging van Europa ziju. De Daily News vraagt, waarom Erankrijk en Italie zich niet zouden vereenigen oin aan de agres- sieve neiging der roomsch-katholieke kerk het hoofd te bieden. Waarom zouden zij twisten Er zijn veel meer gemeeuschappelijke belangen van Eaukrijk en Italie dan van Italie en de centrale mogendheden. Eene vriendschappelijke verhouding van die twee landen zou meer voor den wereld- vrede doen dan de vernieuwing van het drievoudig verbond. Intusschen waarschuwt een correspondent van het Journal des Debuts zijne landgeuooten, dat zij noch nu uoch in de naaste tbekomst hunne hoop op Engeland moeten vestigen. De Duitsche Keizer is daar hoe langer hoe meer populair ge- worden. De herhaalde vragen en interpellatie van den heer Libouchere in het Parlement, die ten doel hadden te protesteeren tegen het samengaan van Engeland met het drievoudig verbond, hebben duidelijk doen blijken, dat bij nagenoeg alleen staat. Wei gevoelen de liberalen voor Erankrijk sympathie maar als Gladstone weder aan de regeeriug kwam zou de buitenlandsche politiek van Engeland geene verandering ondergaan. Gladstone zou op lord Salisbury volgen zooals Rudini op Crispi is gevolgd en de activa en passiva van zijn voorganger over- nemen. Als een koudwaterstraal valt het antwoord van de Times den Eranschen op het lijf na de aanbe- veling door een Russisch blad van eene Eransch- Russische alllantie, bij welke zich de kleine staten zouden aansluiten. Dat blad zegt daarop, dat de tegenwoordige groepeeriug en de handhaving van den status quo geen enkelen staat, klein of groot, bedreigen en dat in het belang van den vrede verbonden mogendheden ziju de beschermers en niet de vijanden der kleine staten, van Belgie tot Bulgarije, die zich onzijdig wenschen te houden. Op het Eransche Corsica is de politie achter eene bende boosdoeners, die den naam draagt van de Infame Legge. De vereeniging bestaat sedert eeuige jaren en tal van gewelddadighedeu, verwoudingen, manslagen, diefstallen, enz. zijn door knar gepleegd. Om als lid toe te tredeu wordt een inleg van 3 lire gevorderd. Er moet een eed worden afgelegd, terwijl de nieuweling bovendien het bloed moet opzuigen uit een wondje, dat het opperhoofd zich met een dolk toebrengt. Onder de papieren, waarop beslag is gelegd, werd een lijst van 41 leden gevonden en een doodvonnis over een ontrouw lid. Yolgens de Ehee Russia, een blad dat door de Russische uitgewekenen te Londen wordt uitgegeven, is de toestand in het Czarenrijk allertreurigst. De honger begint zich overal te vertoonen en de voor- uitzichten zijn donker. In plaats dat de regeering zich bezig houdt om den nood zooveel mogelijk te lenigen, maakt zij al haar werk met de bekeeriug der Roomsch-Katholieken, der Uniaten en der Stundisten tot de orthodoxe kerk. Zij heeft mid- deleu te beramen om vijf millioen Joden samen te dringen binnen de hun toegewezen grenzen, waar de ellende reeds ten top is gestegen. Zij heeft schikkingen te maken voor den triomftocht van den Czarewitch door Siberie, en daarvoor een aantal Siberische boeren tot den bedelstaf te brengen. Zij heeft hen te vervolgeu, die de begrafenissen bijwonen van algemeen geachte mannen, of die brieven schrijven van dank voorbetoondesympathieen. In het geheele gedeelte van Rusland, dat als de graanschuur voor Europa wordt beschouwd, zijn de vooruitzichten omtrent den oogst van winterkoren allerdroevigst. Ilet jonge gewas is omgeploegd. In de proviucie Viatka hebben de boeren hun vee moeten verkoopen uit gebrek aan voeder. Zelfs het stroo der daken was verbruikt en toen de beesten voor het eerst buiten op de weide werden gebracht, waren zij zoo zwak, dat zij niet kouden blijven staan. In de provincie Perm zijn tengevolge van den hongersnood de meeste scholen gesloten. In de provincie Kostroma zijn de boeren reeds genoodzaakt, hun brood, in plaats van rogge, grootendeels van zemelen te bakken. Uit Kasan schrijft men Overal heerscht wanhoop er is geen graan, noch voor voedsel noch om te zaaien. Het vee is voor ongekend lage prijzen verkochtwerk is niet te krijgen. Te Odessa heerscht groote ellende onder de dokwerkers. Er is veel aanvraag naar graan voor buitenlandsche markten, maar de pakhuizen zijn zoo goed als ledig en erkomtgeen toevoer van het binnenland. Te Sebastopol werd in April slechts een en in Mei in het geheel geen schip met graan bevracht, terwijl van daar in vroegere dagen tien tot 15 schepen met graan per dag vertrokkeu. Dinsdag op het te ongeveer 1 uur, ineldt het U. D., is op net paleis Het Loo aangekomen de heer Van Tienhoven, burgemeester van Amsterdam, die een langdurig onderhoud had met H. M. de Regentes en te 5 uur weder vertrok. Te Vlissingen moet het plan bestaan om 25 Augustus a. s., den dag waarop voor 50 jaren het standbeeld van onzen heldhaftigen M. A. de Ruijter aldaar luisterrijk onthuld werd, niet onopgemerkt te laten voorbij gaau. Binnen eenige dagen zal, naar men verneemt, een hoogst belangrijk Nutsrapport verschijnen over de begrafenisfondsen in Nederland. Duaruit moet o. a. blijken, dat de helft van de bevolkiug in Nederland bij die fondsen is verzekerd en dat de jaarlijksche inkomsten van die fondsen tusschen de 4 h 5 millioen gulden bedragen. De commissie voor de handelspolitiek, inge- steld door de Ministers van Waterstaat Handel en Nijverheid, van Kolonien en van Fmancieu, maakt het volgende in de Staatscourant bekend Ten einde te kunnen beoordeelen, welke voor den handel, de nijverheid en den landbouw van Nederland en zijne bezittingeu de gevolgen zijn van de protectionistische politiek van landen, waarheen Nederland zijne producten uitvoert, tengevolge waarvan die uitvoer in hooge mate kan worden bemoeilijkt, en in het bijzonder om te kunnen nagaan of de iuvoer van artikelen, waarbij de Nederlandsche nijverheid en de landbouw belang hebben, in Erankrijk mogelijk zal blijven onder het voor dat land ontworpen en thaus aldaar in behandeling zijnde nieuwe douanetarief, is door de commissie voor de handelspolitiek eene lijst van vragen opgesteld, die ter beantwoording gezonden zijn aan een aantal haudelaren, fabrikanten en verdere personen, die geacht kunnen worden de in dezen betrokken belangen van handel, nijverheid en land bouw te kennen. Belangbebbenden, die bovenbedoelde vragenlijst nog niet ontvangen mochten hebben en op de toezending daarvan prijs stellen, worden uitgenoodigd, onder opgave van het bedrijf dat zij uitoefenen, daarvan kenuis te geven aan den secretaris der commissie, Jhr. S. van Citters, ministerie van Waterstaat, te 's Gravenhage. Het aantal woude weduwen", dat in aan- merking komt voor weduwen-pensioen, is tot ongeveer 2700 geklommen. Het aantal der weduwen, die weduwe zijn gewor den voor de inwerkingtreding der nieuwe pensioen- wet maar na 10 December 1888, en die daaroin in dezelfde, ten opzichte der pensionneering gunstige omstandigheden verkeeren als zij, die na 1 Januari 1891 hare echtgenooten door den dood verliezen, bedraagt nog ongeveer 400, terwijl de statistiek tot heden leert, dat om den anderen dag een ambtenaar sterft die weduwe en wezen nalaat. Wegens het voortdurend wassen van den Boven-Rijn verkeert men te Lobith in vrees dat de rivier buiten hare oevers zal treden. De boeren zijn dan ook met alle macht bezig, het hooi van buitendijks gelegen weilanden binnen te halen. Te "*s Gravenhage is Dinsdagavond in de groote zaal van het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen eene vergadering gehonden door de afd. 's Hage van de „R. C. Volksbond," om hulde en dank te brengen aan den Paus, voor de uitvaardiging der Encycliek over de sociale quaestie. Pastoor Koniugs uit Amsterdam zette de be- teekenis van dien rondzendbrief breedvoerig uiteen. Aan den paus waren door het centraal bestuur van den Bond en door eeuige andere corporation, tele- grammen gezonden van aankbetuiging. Ook te Eenrum, in Groningen, moet de ge- meenteraad, volgens art. 4 der gemeentewet, met 4 leden worden verminderd, en zoo zoude er dit jaar geen periodieke verkiezing plaats hebben. Echter heeft de raad dier gemeente, het als onbillijk besehouwende, dat de 4 aftredenden niet in den raad kunnen terugkeeren, besloten geheel af te treden (evenals te IJzendijke), om door de kiezers te zien uitmaken welke 7 van de 11 leden nu zitting zullen nemen. TER NEUZEM, 17 Juli 1891. In de op Maandag 20 Juli a. s. te houden vergadering van den gemeenteraad alhier, komt het volgende punt in benandelingaanbesteding vergrootiug school Sluiskii. Heden namiddag waren eeuige kinderen aan het spelen langs de vluckthaven alhierdedertien- jarige knaap R. de S. geraakte te water en werd spoedig hieruit opgehaald, doch de aangewende pogingen ora de levensgeesten weer op te wekken waren helaas vruchteloos. Bij de heden gehouden verkiezing voor 2 leden van de Kamer van Koophandel werden 36 stembiljetten iugeleverd, waarvan geen van onwaarde. Gekozen werden de heer A. Tholens Dingsz. met 29 en L. Schalk met 24 stemmen. Door den heer H. L. Wijchgel van Schildwolde, adspiraut-verificateur alhier, is met gunstig gevolg examen afgelegd als scheepsmeter voor zeeschepen. r Bij de jl. Dinsdag gehouden examens der Nederl. loonkunstenaars-Vereeniging, zijn geslaagd 4 van de 5 candidateu voor piano (lager onderwijs) o. a. Mejuffrouw H. M. M. Erackers, van Bergen op Zoom, de eenige met algemeene stemmen. In het eerste halfjaar (JanuariJuni) 1891 zijn alhier binnengekomen 732 zeeschepen, waar van bestemd voor Ter Neuzen 256, voor Gent 454 en voor Selzaete 22. In hetzelfde tijdvak in 1890 waren binnengekomen 673 zeeschepen, waar van voor Ter Nezen 236, Gent 422 en Selzaete 15. Aan de sluizen alhier werden in dat halfjaar 1891 opgeschut 1641 rivier— of binnenschepeu, tegen 1718 in dat tijdvak 1890. Gisteren hadden alhier ten raadhuize de aanbestedingen plaats van 1°. Het verbouwen en uitbreiden van het lokaal der openbare school C (Sluiskil), waarvoor werd ingeschreven door de heeren M. D. de Putter, voor 4700 J. van de Velde, voor 4680 P. A. Mielen, voor f 4650 en P. E. Bruggeman voor 3812. 2°. Het maken van een macadamweg, met goot van Waalklinkers achter de Dijkstraatdaarvoor hebben ingeschreven de heeren M D. de Putter, voor 363; K. de Vos, voor f 340 en J. van de Velde, voor f 241. Alle inschrijvers wonende alhier. Zuiddorpe, 16 Juli. Heden werd alhier door den heer J. Scheele, bouwkundige te Ter Neuzen, namens den heer Termote, aanbesteed Het her- bouwen van eene landbouwschuur zonder rietdek- kerswerk, met bijlevering van de daartoe benoodigde bouwmaterialen, in twee perceelen. Voor het le perceel, metselwerk, hadden inge schreven de heerenM. D. de Putter, te Ter Neuzen, voor 1610,—P. A. Mielen, te Ter Neuzen, voor 1600,— P. Apers, te Zuiddorpe, voor f 1600,A. de Jonge, te Axel, voor 1475,J. Verijzer, te Axel, voor 1470, Ed. de Bruijne, te Koewacht, voor 1450,75 A. Sorber, te Axel, voor f 1440,en G. J. Kamoen, te Westdorpe, voor 1274,50. Voor het 2e perceel, timmerwerk, de heeren M. D. de Putter, te Ter Neuzen, voor 2750 P. A. Mielen, te Ter Neuzen, voor 2700 P. Apers, te Zuiddorpe, voor 2700 J. Verijzer, te Axel, voor 2600 C. P. Gast, te Axel, voor f 2600 en C. v. d. Broeke, te Axel, voor f 2550. Axel, 14 Juli. In de heden alhier gehouden gemeenteraadszitting waren tegenwoordig alle leden met uitzondering van den heer L. de Feijter. Voorzitter de heer D. J. Oggel. De notulen der vorige zitting worden gelezen en goedgekeurd. 1°. Wordt mededesling gedaan a. Van een brief van Gedep. Staten dezer provincie, houdende goedkeuring van het raads- besluit van 28 Juni jl.tot den onderhandschen verkoop van gemeentegroud. b. Dat de heeren A. van der Hooft, P. van Hoeve en L. Jansen van Rosendaal C.Nz. hunne benoeming als lid van het algemeen burgerlijk armbestuur hebben aangenomen. 2°. Door den heer P. Dieleman wordt, namens de commissie, belast met het onderzoek der rekening van het algemeen burgerlijk armbestuur over 1890, medegedeeld, dat die tot geene bedenkingen heeft geleid en deze adviseert tot goedkeuring. Daarna wordt de rekening goedgekeurd in ontvang op f 2119,62 en in uitgaaf op 2119,36. 3°. Door den heer R. van de Ree wordt, namens de commissie, belast met het onderzoek der be- grooting van het algemeen burgerlijk armbestuur voor 1892, medegedeeld dat die tot geene beden kingen heeft geleid en deze adviseert tot goedkeuring. Daarna wordt de begrooting goedgekeurd in ontvang op f 2041 en in uitgaaf op een gelijk bedrag. 4°. Wordt besloten op grond van art. 6 der algemeene voorwaarden van verpachting van 13 Dec. 1889 aan Abr. Haak opzeg te doen van de door hem gepachte grazing in de Oude Stad. 5°. Wordt voorlezing gedaan van prov. blad n°. 65 betrekkelijk de herziening der jaarwedden van burgemeesters en secretarissen. Op voorstel van Burg, en Weth. wordt besloten aan Gedep. Staten mede te deelen dat de gemeen teraad geene wijziging in bovengemelde jaarwedden verlangt. Vervolgens wordt besloten het vaststellen van het suppletoir kohier van den hoofdelijken omslag voor 1891, het vaststellen van het kohier der schoolgelden voor het 3de kwartaal 1891, requesten van M. P. Boenne, G. Claessens, A. J. Blankert en wed. E. A. Kruijsse, houdende bezwaren tegen hunnen aanslag in den hoofdelijken omslag van 1891, alsmede requesten van A. van der Welle en de wed. E. A. Kruijsse, houdende bezwaren tegen hunnen aanslag in de schoolgelden van 1891, te behandelen in eene beslotene vergadering. Westdoi'pe. In de jl. Dinsdag gehouden raads- vergadering werd de bekende circalaire van Ge- deputeerde Staten omtrent de verhooging der jaar wedden van burgemeesters en secretarissen in behandeling genomen. De voorzitter verklaarde geene verhooging van jaarwedde in zijne betrekkeng van burgemeester te erlangen de raad vond het echter billijk, dat de jaarwedde van den secretaris werd verhoogd, als zijnde deze niet in evenreaigheid met de van dien ambtenaar gevorderde werkzaamheden. Het scheen hem ook wenschelijk toe dat van 's rijks wege hierin worde voorzien, doordien toch ten hare behoeve vele diensteu worden gevergd, welke den secretaris worden opgelegd. De gemeenterekening over 1890 werd voorloopig vastgesteld in ontvang op f 16277,51 en in uit gaaf op f 16073,33 alzoo met een batig slot van f 204,18. Het procesverbaal der gedane kasopneming in dato 25 Juni 11. werd medegedeeld, waaruit bleek dat de kas bevatte de som van f 1236,52. Philippine, 15 Juli. Dinsdagavond bij het opkomen van den vloed is het den schippersknecht E. Snoek gelukt het lijk van den jongeling, die Donderdag jl. over boord is geslagen, te vinden. Het was een hartverscheurend tooneel de ongeluk- kige ouders bij het stoffelijk overschot te zien. Op last van den Burgemeester is het lijk onmiddellijk naar het lijkenhuis overgebracht en van daar Woeusdagmorgen ter aarde besteld. Biervliet. Bij de Ned. Herv. gemeente alhier is beroepen de heer J. Diehl, predikant te Ilil- legeriberg. De rechtbank heeft in hare zitting van 17 Juli het volgende vonnis uitgesproken. 0. v. O., oud 23 j., polderwerker te Stoppeldijk, is wegens beleediging van een beambte en over- treding der drankwet veroordeeld tot 3 dagen gevangenisstraf en 5 boete of 3 dagen hechtenis. Bij bevelschrift dierzelfde rechtbank van den 15 Juli 1891, is naar de openbare terechtzitting verwezen D. V., oud 61 j., werkman, geboren te St. Jan- steen, wonende te Hulst, gedetineerd te Middelburg, ter zake van de meineedige verklariug door hem ter terechtzitting dier rechtbank dd. 26 Juni jl. afgelegd in de zaak van J. de K. In deze zaak is Mr. C. de Witt Hamer J.Gz., advocaat te Middelburg, ambtshalve als verdediger toegevoegd. Uit Gennep word gemeld: Woensdag kwam, begeleid door mareckaussees, hier uit 's Hertogen- bosch aan de beruchte Leunissen, die door de rechtbanken te Maastricht, Roermond en Breda reeds tot verscheidene jaren gevangenisstraf is veroordeeld en nu nog terecht moet staan wegens den moord, in November 11. op den kleermaker

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1891 | | pagina 5