Gemengde berichten. Handelsberichten. Advertentien. Januari 43 Februari 34 Maart 44 April 45 Mei 43 Juni 47 107438 77936 100278 104674 92356 111668 a 3 A van opbreDgst of van genot kan worden opgenomen en begroot, een bezwaarschrift, onder overlegging van een dabbel van zijn aanslagbiljet (dat voor 5 cent bij den ontvanger der directe belastingen te verkrijgen is), indiened bij Gedeputeerde Staten der provincie, waarin de aanslag ten kohiere is gebracht. Wie van deze bepaling gebruik willeu maken kunnen aanstonds een verzoekschrift op ongezegeld papier aan Gedeputeerde Stateu inzenden, nu de schade nog te bepalen is. TER NEUZEN, 14 Juli 1891. Het muziekgezelschap Apollo" albier, heeft het geluk gehad op 't festival te Hulst de hoogste premie, 100 fr., te trekken. Gisterenavond deed het gezelschap onder 'tspelen van vroolijke pas-redoubles een wandeling door de stad. Gedurende het loopende jaar zijn aan den spoorweg alhier de volgende zeeschepen ingekomen om aldaar te lossen of te laden Maand. Getal. Geladen met K. m. inhoud. bruto. 16 .,10 k., 9 s., 4 r. ij., 1, 1 ij., 1 pp. 11 s., 9 m., 5 r. ij., 3 k., 3 ij., 2 pp., 11. 16 s., 9 m., 6 k., 6 h., 4 r.ij1 w., 1 p., 1 pp. 19 s., 13 in., 4 k., 4 h., 3 ij., 2 r. ij., 3 ij., 2 r. ij., 17 s., 8 in., 8 k., 4 r.ij., 3 h., 2 ij1 1. 18 s., 12 m., 10 h., 3 ij., 2 k., 1 st., 1 1. 256 594350 In deze kolom beteekenen de lettersm. minerie, k. kolen, s. stukgoedercn, r. ij. ruw ijzer, 1. ledig, ij. ijzer, pp. pijpaarde, w. wol, p. pitcbkolen, h. hout en st. steen. Uitgevaren zijn in Januari 43, Februari 40, Maart 44, April 35, Mei 39 en Juni 37 zee schepen. Ifoek, 11 Juli. In den gemeenteraad van heden werd opnieuw aan de orde gesteld het verzoek van kerkvoogden der llerv. gemeente om steun vanwege de gemeente voor eene hoogst noodige reparatie van den kerktoren, waarin het gemeenteuurwerk is geplaatst. Op de gevraagde inlichtingen nopens de eventueele geldelijke gevolgen was eene toelichting van kerkvoogden ontvangen waarvan mededeeling geschiedde, terwijl tevens daarbij werd overgelegd de in 1877 gevoerde correspondence met kerkvoogden, die tot de gewone jaarlijksche bijdrage voor het onderhoud van den toren heeft geleid. De raad is tot de conclusie gekomen, dat het behouden van het uurwerk in den toren een absoluut gemeentebelang is, en het burgerlijk bestuur derhalve gedrongen wordt mede te werken tot het in stand houden van den toren, waarop besloten is voor de beoogde herstelling f 75 beschikbaar te stellen. De gemeenterekening over 1890 werd aangeboden en met die van het Burg, armbestuur, mede over dien dienst, gesteld in handen eener comraissie van onderzoek bestaande uit de heeren De Kegt, Jurrij en de Jonge. De eerste zal ten gemeentehuize voor een ieder ter inzage worden gelegd. Omtent de bekende circulaire van Gedep. Staten nopens herziening der tractementsregeling van Burgemeesters en Seeretarissen werd besloten te kennen te geven, dat geene wijziging door den Raad wordt gewenscht. Tot leden van het stembureau voor de aanstaande verkiezing van raadsleden werden aangewezen de heeren M. de Regt en J. de Feijter en tot hunne plaatsvervangers de heeren J. Dieleman en J. C. de Jonge. Eene reclame van de wed. Corns, de Jonge tegen haren aanslag in den hoofdelijken omslag werd niet voor inwilli- ging vatbaar bevonden. Op eene gelijke reclame van J. H. Goor werd besloten dezen reclamant eene klasse te ver- minderen. Een voorstel om eene schoolbibliotheek in het leven te roepen vondt geen bijval, maar werd met 4 tegen 2 stemmen verworpen. Voor de beeindiging eener kwestie omtrent afwatering van de erven van de wed. D. v. d. Wege en andere is goedgevonden van wege de gemeente de helft bij te dragen in eene ver- goeding van f 50, te geven aan L. Scheele, die daartegen de afwatering door zijn perceel zal toelaten. Eenige ingekomen stukken werden medegedeeld, en, daarop na eene korte zitting met gesloten deuren, de vergadering gesloten. Kaainslag. In de gemeenteraadszitting van jl. Vrijdag, den 10 dezer, werd, na mededeeling van ingekomen stukken, de gemeenterekening over 1890 aangeboden en eene com- missie uit den raad belast met het onderzoek. Op bezwaarschriften tegen aanslagen in den hoofdelijken omslag werd besloten, die van J. van Fraaijenhove Cz., H. Klaassen en W. Wisse te handhaven, het verzoek om vrij- stelling van J. van Tatenhove in te willigen en den aanslag van P. A. Kindt te verminderen met eene klasse, zoodat hij overgebracht is naar de 5de klasse. Daama kwam in behandeling de circulaire van Gedeputeerde Staten betreffende verandering in de jaarwedden van burge- meester en secretaris. Hieromtrent werd meegedeeld, dat, in vergelijking met andere gemeenten, eene verhooging van 90 It 100 zou te pas komendoch dat noch de burgemeester, noch de secretaris verhooging verlangden. Daarna werd be sloten, aan Gedep. Staten mede te deelen, dat geen verande ring in genoemde jaarwedden werd gewenscht. Het suppletoir kohier der schoolgelden over het verloopen kwartaal werd vastgesteld op een bedrag van f 46,50. Ten slotte werd nog besloten tot beschikking over den post van onvoorziene uitgaven der begrooting over 1891 en tot verpachting voor den tijd van 3 jaar van de grasettingen der gemeente. Zaamslag. Ds. Lagerweij, predikant te Scher- penisse, heeft voor het beroep naar de Ned. Herv. gemeeute alhier bedankt. Ziiamslag. Ds. H. J. Kouwenhove, predikant bij de Christ. Ger. gemeente alhier, heeft voor het beroep naar Katwijk (Z. Hollbedankt. Philippine. Van Donderdag jl. tot heden is bij laag water steeds door de schippers alhier met korren, dreggen en haken gevischt om het lijk van den zoon van Hulst te vinden, doch zonder gunstig gevolg. Opmerkelijk is het, dat van deze familie in den tijd van tien jaren vier personen hun graf in de golven he'oben gevonden. Hulst. Werd onze stad bij gelegenheid van 't festival den 5 Juli druk bezocht door vreemdelin- gen, Zondag 11. was er zooveel volk op de been, dat men, om 't zoo eens uit te drukken, op de hoofden kon loopen. Evenals den vorigen keer waren de straten een en al vlag en hier en daar prijkte een eerepoort van groen en bloemen. De stoet, die otnstreeks 3 ure aan't station geformeerd werd, bestond uit de volgende 19 gezelschappen. Harmonie, HulstDe Scheldezonen, Nieuw-Namen; Eikels worden boomeu, Westdorpe; St. Cecilia, BeverenDe Broedermin, KieldrechtSt. Cecilia, KieldrechtDe Waasche-Zonen, St. Gilles; De Vriendenbond, St. NicolaasApollo, Hulst; De Vreugd, St. Gilles Koninklijke Fanfaren, St. Gilles; Euterpia, Verrebroeck St. Cecilia, VraceneVrij- heid Eendracht, Lamswaarde; Kunstliefde, Koewacht; Weldoen door vermaak, ClingeDe Werkmans- bond, Stekene; Zang in Moetaal, Belcele en St. Cecilia, van St. Pauwels. Achter den stoet maakte zoo'n groote menigte de muzikale wandeling door de stad mede, dat het onmogelijk was er door heen te komen. Vooral de gezelschappen Koninklijke Fanfaren van St. Gilles en St. Cecilia van Beveren trokken de aandacht van 't publiek zoowel door hunne schoone vaandels, als om het groot aantal werkende leden waaruit ze bestonden. Na de wandeling vereenigden zich de besturen in de benedenzaal van het stadhuis, waar zij door den eere-voorzitter, den Ed.Achtb. heer L. van Waesberghe-Janssens verwelkomd werden. Was de toespraak kort, toch was die een warme, welke een daverend applaudissement van de omstanders verwierf. Nog werd het woord gevoerd door de heeren F. Horn bach en Cautermans. Daarop volgde het aanbieden van den eerewijn, de uitreiking der medailles en de opening van het festival. Een grooten bijval vond vooral de Koninklijke Fanfare van St. Gilles. Verwierf deze harmonie voor haar goed uitgevoerde stukken 's namiddags applaus van het volk, nog meer werd zij 's avonds toegejuicht, toen zij tot 11 ure 's avonds op de kiosk voor en onder het afsteken van het vuurwerk bleef spelen. Het vuurwerk, vervaardigd en afgestoken door den heer Hendriks van Antwerpen, was prachtig en beantwoordde aan de verwachting van het publiek. Om 7 ure 's avonds had de verloting plaats van 4 premien. Apollo van Ter Neuzen, trok 100, Vlaamsch en Vrij van Temsche 75, St. Cecilia van Hontenisse 50 en Temsche's Zouen van Temsche 25 francs. Bijzondere treinen, volgepropt met zingende en dansende vreemdelingen reden's nachts om 11 ure naar Ter Neuzen en St. Nicolaas. Tot 's morgens vroeg was het een zingen en springen van belang en zeer zeker zal bij ieder nog lang dit festival een aangenamen indruk laten. Ondanks de aanhoudende waakznamheid en het scherpe toezicht der politie was er toch in eene herberg buiteu de Gentsche poort een vechtpartij, waaraan door de marechaussees spoedig een eiud gemaakt werd. Groeneiiriijk. Bij de regelingscommissie voor de feesten op 2 Aug. e. k. alhier bestaat het voor- nemen, de Harmonien van Hontenisse en Stoppeldijk en het Mannenkoor van Lamswaarde uit te noodigen, die feesten te helpen opluisteren. IJzendijke, 13 Juli. Door het Dagelijks Bestuur werd heden alhier, bij enkele inschrijving, aanbesteed het bouwen eener graanbeurs, met bijleveriug van de benoodigde materialen geraamd op f 6051,51 waaronder is begrepen door de gemeente over te geven oude steen, begroot op een bedrag van /"441. Ingesclireven werd door de heeren: A. van Male, te Schoondijke, voor /"6049; M. van Hevele, alhier, voor f 5749 en A. C. Maes, te Hoofdplaat, voor f 5483. Het werk werd gegund aan den laagsten inschrijver. Schoondijke. De heer J. Boss, predikant bij de Chr. Ger. gemeente alhier, bevorens predikant bij de Belgische. Christelijke Zendingskerk, stand- plaats Ostende, heeft het beroep naar de Protestant- sche gemeente (staatskerk) te Maria Horebeke (Belgie), aangenomeu. Gedurende de vorige week hebben een viertal echtgenooten, vaders van kinderen, bij de politie te Kralingen aangifte gedaan, dat hunne respectieve echtgenooten de echtelijke wotiiug kwaadwillig had- den verlaten. Eene der vrouwen ging met het geheele huisraad er van door, eene andere met een gedeelte der meubelen, eene derde liet alles in den steek en nommer vier ging met eene som van f 1100 op den loop. De laatste heeft de vlucht genomen naar Bergen op Zoom, en verklaarde, toen manlief haar had opgespoord, nooit meer de woning te zullen binnen- komen en ook geen cent terug te zullen geven van het medegenomeu bedraghij moest met de kinderen maar zien hoe hij zonder haar terecht kwam. Yrijdagavond zoo schrijft men uit's Graven- hage zijn de jaarlijksche voorstellingen van het circus Oscar Carre hier ter stede begonnen. Na de droevige ramp, die de familie Carre en het gezelschap bij het spoorwegongeluk in Hanover trof, ving de voorstelling onder een weemoedigen indruk aan, welke zich in een deelnemende belang- stelling opeubaarde, toen de heer Oscar Carrd met zijn beide zonen voor den aavang zijn artisten binnen de manege leidde. Met gebukten hoofde trad hij in rouwkleeding voor het publiek. De secretaris overhandigde hem een lauwerkrans waar aan een rouwlint hing. De begroeting was treffend en zichtbaar diep aangedaan trok de heer Carre zich terug. Onder de toeschouwers werden verscheidene vrienden uit Amsterdam opgemerkt, die op dezen avond getuigenis hunner deelnemende gevoelens kwamen afleggen. W. S., nachtwaker aan de chemicalienfabriek van den heer H., te Roermond, is Vrijdag namiddag in zijue woning, badende in zijn bloed, gevonden. Hij heeft een 15tal verwondingen aan het hoofd. Naast hem werd gevonden eene bijl, een zware steen en een schort met bloed bevlekt, toebehoorende aan zijne vrouw. De vrouw is sedert Donderdag- avond niet meer gezien, zoodat S van dien tijd af in dien toestand daar gelegen heeft. Door de marechaussees is een verder onderzoek ingesteld. Er is weinig hoop op het herstel van den vervvonde. In de vorige week overleed te Groningen in den ouderdom van 85 jaren, de dienstbode Jautje Voster, welke van af het jaar 1818 tot November 1890, dus 72 jaren, de familie Van Royen aldaar onafgebroken trouw en eerlijk heeft gediend. In den afgeloopen herfst werd medegedeeld, dat een landbouwer op eenigszins grootere schaal proeveu zou nemen met het poten van aardappelen in October. Dit is geschied. Niettegenstaande de strenge vorst is de proef gelukt en kan hij thans sedert eene maand goede nieuwe aardappelen er van eten. Gedurende den winter was de grond met wat ruigen mest bedekt. Vrijdag 24 Juli e. k. moeten voor de Arron- dissements-Rechtbank, te Winschoten, terechtstaan de zich aldaar in hechtenis bevindende beklaagden Joseph Muller, oud 29 jaren, en Grietje Koning oud 31 jaren, gehuwde lieden, gewooud hebbeude te Borgertange, gem. Vlachtwedde, beschuldigd in den avond van 31 Mei jl., wat den eerstgenoemde betreft, den vader van de tweede beklaagde bij wien de beschuldigden inwoonden, met name J. C. L. Koning gewelddadig met neus en moud op den leemen vloer in de woning te hebben gedrukt, bij die geweldpleging herhaaldelijk aaugespoord door de tweede beklaagde met de woorden „dat haar vader die zich onder de handen en knieen van zijn aanvaller vruchteloos trachtte los te worstelen moest worden doodgemaakt," waarna de tweede beklaagde uit de schuur of het achter- huis een zeel haalde, 't welke beide beklaagden om den hals van hun slachtoffer hebben gedaan en daarmede den bijna vijf en zeventigjarigen vader hebben gesmoord. In deze verschrikkelijke moord- geschiedenis zullen elf getuigen worden gehoord, onder welke drie deskundigen. Te Bergen op Zoom verwekte verleden Woensdag een woeste kerel, door drank verhit, eene erge opschudding. Eerst mishandelde hij den kastelein van een koffiehuis, daar deze had geweigerd hem gelag te geven. Twee agenten van politie, die werden te hulp geroepen, werden met een bijl be- dreigd. Na eene langdurige, hevige worsteling slaagden de agenten er in, den zwaar gebouwden woestaard te ontwapenen. Hij nam de vlucht, doch kwam onmiddellijk weer terug, nu gewapend met eene mestvork. In de worsteling, die daarna volgde, werd hij andermaal overmeesterd en nu geboeid, uit onderscheiden hoofdwonden bloedende, naar het bureau van politie gebracht. Hij is ge- naamd H. M. Jansen, oud 41 jaar, geboren te Axel. Hij werd in October 1884 door het ge- rechtshof te 's Bosch tot 5 jaar tuchthuisstraf veroordeeld, wegens het vermoorden van een agent van politie. Na zijn ontslag heeft hij bij ver- scheiden gelegenheden den dood toegezegd aan politiebeambten. In de Belgische Kamer is de vischvangst in de Noordzee besproken. De heer De Clercq toonde aan, dat behalve de beschermingswetten ook van de vis- scbers voornamelijk practische kennis noodig is. Het wetsontwerp, zegt de heer De Clercq, is een bescher- mende maatregel voor de visscherij in de Belgische wateren. De toestand was onverdragelijk geworden, zoowel door de onreehtmatige handelingen der vreemde visschers als door de verkeerde handel- wijze onzer eigen visschers. De misbruiken hebben den visch in de Noordzee zeer zeldzaam doen worden. Ook de heer Carbon was overtuigd, dat de visch in de. Noordzee schaars wordt. De Londensche conferentie heeft erkend dat het dringend noodig was de visscherij in de Noordzee te regelen, indien men wil dat ze winstgevend blijve. Een reeder heeft verklaard dat de niet volwasren visch te Londen verkocht in plaats van 100,000 fr., 250,000 fr. zou opgebracht hebben indien men hem had laten groot worden. Er werd'bevonden dat de visschers der Panne zoo ver gaan, door hunne velden met kleine vischjes te mesten Er worden millioenen zulke vischjes gevangen 't is dus niet te verwonderen dat de Noordzee om zoo te zeggen geen visch meer inhoudt. In eene vergadering van visschers, te Blankenberghe, heeft men er ook op gewezen. Dertig jaar geleden was de zee, zelfs tusschen de golfbrekers, zeer vischrijk. Heden moeten de visschers ver in zee gaan om iets te vangen. De Minister De Bruyn antwoordde De regeering nam maatregelen ten voordecle van de nationale vischvangst. Zij heeft te Ostende en Blankenberghe visschersscholen geopend en die scholen, waar een aantal leerlingen zijn, bowijzen groote diensten. De heer De Clercq heeft terecht de opmerking gemaakt, dat onze visschers niet goed weten, hoeveel kwaad zij doen, wanneer zij om eene on- beduidende som te winnen de kleine vischjes vangen en als mest verkoopen. De nieuwe maat regelen en 't bijzonder ouderricht dat de leerlingen der visschersscholen ontvangen, zullen dienaan- gaande hoop ik, heilzame uitslagen opleveren. Sedert eenigen tijd heeft men beproefd om garnaal te vangen zooals in Frankrijk en niet meer met paarden, want hierdoor wordt veel kleine visch vornietigd. De heer De Clercq vraagt dat naast de commissie, welke haren zetel te Brussel heeft, een tweede commissie benoemd worde, welke de vischvangst veel beter ter plaatse zelve zou kunnen bewaken. Ik ben ook van 'tgevoelen dat men eene commissie zou moeten instellen te Ostende, om de kust tot de Fransche grens te bewaken, en eene andere commissie te Blankenberghe, die het oog zou houden op de kust tot aan de Nederlandsche grens. De artikelen van het wetsontwerp behelzen alle maatregelen van bescherming, om te verhinderen dat vreemde visschers den visch, die zij op ons gebied vangen, vrij op de mijn te Ostende brengen, terwijl onze visschers in vreemde havens een zwaar inkomrecht moeten betalen. Het bevat verder maatregelen, om het vernietigen van broedsels en de botsingen tusschen onze en vreemde visschers te voorkomen. Een amendement van De Clercq in dien zin voorgesteld werd door De Bruyn onder- steuud. Al de artikelen zijn in de eerste stemming goedgekeurd. ZEETUDINGEN. Van 10 tot en met 13 Juli. VLAG. NAAM. M3. Van en naar Voor Ter leuzen 10 Belg. s.s. Eizine 1853 New-Castle Noor. s.s. Oscar 2554 Wyborg 11 En. 3m.sch. Edith Grossfield 338 Middelburg Zweed. s.s. Columba 1737 Lovisa 12 Eng. s.s. River Lagan 2272 Londen 13 idem idem Ptarmigan 3492 Liverpool Ouse 1929 Goole Van Ter Weazens 10 Eng. s.s. Cyrus 3062 New-Castle Duits. s.s. Bernhard 1845 Blyth 11 idem Gemma 2355 Burnoiland Eng. s.s. Pickwick 3229 Blyth Belg. s.s. Eizine 1853 New-Castle 12 Eng. s.s. River Derwent 2272 Londen 13 Noor. sch. William Hunter 1128 Arendal Noor. brik Stord 694 Frederikstad Voor («ent t 10 Eng. s.s. Richard Moxon 1145 Goole idem Plato 2244 Hull idem Ravenshoe 1141 Goole Duits. s.s. Oliva 3298 Skelliftea 11 Deens. s.s. Iinud 3369 Riga 12 Eng. s.s. Bordeaux 1584 Londen idem Melrose Abbey 3581 Pitea 13 Duits. s.s. Holland 948 Hamburg Eng. s.s. Blanchland 3614 Archangel idem Veritas 1399 Grangemouth Van Client i 11 Duits. s.s. Planet 1947 Blyth Rus. s.s. Peter der Grosse 2307 New-Castle Eng. s.s. Seabelle 2152 Londen idem Ravenshoe 1141 Goole idem Richard Moxon 1145 idem 12 idem Nevada 3637 Leith idem Plato 2244 Hull Duits. s.s. Hans Krohn 3552 Blyth Eng. s.s. Abbotsford 2979 Leith Duits. s.s. Rheinland 2136 Blyth 13 Duits. bark Mirella 2057 idem Voor Selzaete s 11 Eng. s.s. Commercial 321 1 Havre Van Selzaete 11 Eng. s.s. Commercial 321 Londen Lading. ruw yzer hout ledig hout stukg. idem idem ledig idem idem idem idem stukg. led. vaten ballast stukg. idem idem h. en ij. vl. en gr. stukg. hout stukg. haver kolen vodden ledig stukg. idem idem ledig stukg. ledig stukg. ledig ballast ereosoot ledig Van 10 tot en met 13 Juli werden lang9 de Oostsluizen alhier 38 binnenvaartuigen op— en 52 afgeschutdoor de Westsl. 4 op- en 2 afgeschut. Rotterdam, 13 Juli. De aanvoer van Granen was heden weer zeer klein en de stemming flauw als voren, voor alle artikelen. PuikeZeeuwscheenVlaamscheTarwe /9,75 a 10,25, mindere 7,25 a 9,50. Rogge f 8,00 a 8,25, mindere 7,25 a 7,75 Gerst 4,25 a /5.25. Haver 3,25 a 4,90 Paardeboonen f 7,00 a 7,40. Dniveboonen fa f Bruineboonen 12,00 a f 15,00. Witteboonen Walchersche f 8,00 a 10,50. Erwten f 11,00 a f 12,00, mindere 8,00 a 9,00. Eanariezaad beste 7,75 a f 8,00, mindere 7,00 a 7,50. Ajuin a per 50 kilo. Koolzaad f 11,00 a f 11.20. Eieren f 3,50 a f 3.70 per 100 stuks Aardappelen Zeeuwsche /4,00 a f 4,25. Londen, 13 Juli. Granen stil. Tarwe, Mais, Meel en Gerst prijshoudend. Haver gedrukt. !i O E R S VAN HET GEL I). 47,55 it f 47,60 12,04 u n 12,04 Belgisch per 100 fr. Engelsch per Donderdag 16 Juli hoopt onze geliefde vader FRANCIES GIJSEL, zijn 708tcn geboortedug te herdenken. m w- Zijne kinderen, behuwd- en ier iNeuzen. 11 i i klemkindereu. De ondergeteekende wenscht bij de aanstaande verkiezing voor den gemeen teraad niet meer in aanmerking te komen, en betuigt bij dezen zijnen dank aan de kiezers voor het vertrouwen hem gedurende zijne zitting zoo ruimschoots geschonken. P. RIE M E N S, Landbouwer te Iloek,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1891 | | pagina 2