Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2730. Zaterdag It Juli 1891. 31e Jaargang. AANBESTED1NG. aanbesteden YERKISZIHG. aanbesteden: DE SCHILDWACHT Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maauden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- busbouders. advertentien. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zicb abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Ult blad vemhijnt Dinsdat- en Vrijdiigavond bij den ult*ever P. J. V A K BE SAMP E te Ter Meazen. Burgemeester en Wethouders van TER NELZEN zullen op Donderdsig, 16 dezer, des voormiddags 11 uren, in het gemeentehuis aldaar, in het open- baar, bij enkele iuschrijving Het verbouwen en uitbreiden van het lokaal der openbare school te Sluiskil. Het bestek ligt ter lezing op de secretarie en is aldaar verkrijgbaar tegen betaling van f 0,75. Aanwijzing zal geschieden op Zaterdag, 11 dezer, 's morgens van 912 uren. Nadere inlichtingen zijn te bekomen bij den gemeente-bouwmeester. Ter Neuzen, 3 Juli 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. I^Hii Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN zullen op Donderdaff, 16 dezer, des voormiddags 11 uren, in het ge meentehuis aldaar, in het openbaar, bij enkele inscbrijving, het maken van een MACADAM- WEG, met goot van waalklinkers, achter de Dijkstraat. Het bestek ligt ter lezing op de gemeente- secretarie. Verdere inlichtingen zijn te bekomen bij den gemeeute—bouwraeester. Ter Neuzen, 3 Juli 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van HOEK maken bekend dat de iulevering van stembriefjes, ter verkiezing van twee leden van den GemeeDteraad voor de vervulling der plaatsen van de heeren J. JURRIJ en P. RIEMENS, die met September a. s. aan de beurt van aftreding zijn, zal plaats hebben op llinsdiig', 21 dezer, van 's morgens 9 tot 's na- middags 5 ure, op het gemeentehuis. Hoek, 4 Juli 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. FEUILLETON Wij hadden den vijand afgeweerd en rustten nu uit op de veroverde stelling. De sergeant van den kleinen post verdween en liet den soldaat Claude Latapie als schildwacht achter op een klein uitstek dicht bij een boerderij, die door de kanonnen bijna geheel platgeschoten was. De nacht kwain. In de duisternis kreeg de kleine soldaat een gevoel van verlatenheid te midden van het akelige wiuterlandschap. Met zijn bijgeloovig verstand verbeeldde hij zich spoken te zien, spoken, waarvoor hij zoo bang was, omdat men er hem in zijn jeugd mee naar bed had gejaagd. Langzamerhana werd de duisternis al dikker. er was geen enkele ster meer te zien en de scherpe noordenwind deed den schildwacht huiveren onder zijn dikke kapotjas. Vast sloot hij zijn geweer in den arm, gevoelende dat de kou hem bijna het bloec in de aaeren deed verstijven. Hij dacht nu niet meer aan de ouderlijke woning, die door den langen strijd met den vijand zoo ver achter hem was geraakt. Hij had nauwelijks meer bewustzijn van JfolitieLc. Overzicht. De ontvangst, die den Duitschen Keizer in verschillende landen is bereid, heeft al lang in Frankrijk ergeruis gewekt. Vooral van Denemarken en Belgie was eene hartelijke begroeting niet ver- wacht en de Eransche vloot, die de vriendschap van Rusland en Frankrijk te Kronstadt gaat deraonstreeren heeft gelegenheid gegeven odd van de vriendschappelijke verhouding met Denemarken te doen blijken. Nu heet het, dat die vloot op haar terugreis Ostende zal aandoeu, om daar den Koning der Belgen te begroeteu. Zij zal, zoo wordt aan de Reforme geschreven, met geestdrift worden ont- vangen en deze internationale beleefdheid zal als een tegenwicht tegen het bezoek van den Duitschen Keizer in 1890 een grooten moreelen indruk maken. De Franschgezinde Reforme zelve merkt op, datonge- lukkig Frankrijk de sympathie der Belgen heeft ver- loren. Door de nieuwe hooge invoerrechten, welke ook den vischhandel van Ostende benadeelen,zijn de Belgen volstrekt niet vriendelijk gestemd jegens Frankrijk. Onder de sociaal-democraten in Duitschland bestaat verdeeldheid, wat de buitenlandsche politiek betreft. De heer Van Vollmar, een gewezen officier, verlangt dat ook de socialisten hun vaderland zullen ver- dedigen, als het wordt aangevallen. Hij ziet in het drievoudig verbond geen gevaar, maar een bolwerk van den vrede en nu buitenlandsche socia listen dien bond hestrijden en tegen Duitschland opruien, is het de plicht der Duitschers, zich op het nationale standpunt te stelien. Tegen deze opvatting hebben Bebel en Liebknecht geprotesteerd, doch Vollmar blijft zijn gevoelen handhaven en vindt in Zuid-Duitschlana onder zijne partijgenooten grooten aanhang. Hij heeft tevens verklaard, dat eene zoo groote partij als de socialistische is geworden, thans, nu haar dezelfde rechten als aan andere partijen zijn toegekend, zich niet alleen met theorieen moet bezig houden, maar door deelneming aan het open baar leven practische voordeelen voor den werkman moet verkrijgen. Het huwelijk van de kleindochter der Koningin Prinses Louise van Sleeswijk-Holstein, met Prins Aribert van Anhalt werd Maandagnamiddag tusschen half 5 en 5 uren in de St. George's kapel op het kasteel van Windsor door den aartsbisschop van Cantersbury gesloten. De Koningin met de gansche Kouinklijke familie, de Duitsche Keizer en Keizerin de ouders en twee broeders van den bruidegom waren tegenwoordig. Omstreeks 6 uren verliet het jonggehuwde paar het kasteel, terwijl, volgens het aloude Eugelscbe gebruik, rijst en pantoffels hun rijtuig werden nageworpen. Op Cleveden, boven Maidenhead, een buiten van den Hertog van Westminster, zullen zij de eerste weken ver- blijven. Gedurende den feestmaaltijddien de Koningin des avouds aan hare gasten gaf, sprong eene pijp der waterleiding in de feestzaal, waar men aanzat. Een oogenblik was er gevaar, dat de zaal zou overstroomd worden, maar verscheidene zijn plicht als wachter voor het leven van zijne makkers. Plotseling hoorde hij dicht bij hem een klagend geluid. Hij schrikte op uit zijn verdooving, schudde zich eens, legde het geweer aan den schouder, en scherp luisterend trachtte hij met zijne blikkeu in de duisternis door te dringen. Nu herinnerde hij zich weder, dat zijn kameradeu onder zijn bescherming sliepen, dat hun veiligheid van hem afhing en hij verweet zich zelf, dat hij een oogenblik van zwakheid had gehad. De klageude geluiden volgden elkander op, daarop kwam er een angstig smeekend geroep uit de bouwval der boerderij. Door de openstaande deur der boerderij kijkend stak Claude een lucifer aan en ontdekte in den hoek een menscbelijke ge- daante. Nu stak hij een kaars aan en naderde de gedaante met langzame schreden. Bij het flik- kerende schijnsel herkende hij een vijandelijk soldaat, gevangen onder een grooten balk, die over zijn borst lag. Met een toomige beweging nam Claude zijn geweer en wilde den vijand de bajonet in de borst steken. De Pruis sperde de oogen wijd en woest openMaar de stoot kwam niet, een gevoel van schaamte bekroop den schildwachthet was brandweermannen waren spoedig bij de hand en wisten de hoofdbuis af te leiden, voordat vernie- ling van beteekenis was aangericht. De Pruisische Kroonprins en zijn vier broeders, Prins Eitel Frits, Prins Adelbert, Prins Augustus en Prins Oscar, zijn te Felixstowe aangekomen. Het jacht Hohenzollern had op reis van Vlissingen met ruw weer te kampen, en toen het schip Maandag avond te 8 uren voor de haven kwam, oordeelde de loods het voorzichtiger om de haven niet in te varen, maar gingen de jonge Prinsen en hun gevolg over aan boord van een stoombarkas. Het voorname gezelschap nam daarop zijn intrek in twee groote huizen van de badplaats, /South Beach" en „South Cottage", in een van welke ook appartementeu zijn ingericht voor de Keizerin, die haar kinderen komt bezoeken. De jonge Koning Alexander van Servie zal dezen zomer een vacar.tie-reis maken, en wel eerst naar Rusland. De terugweg wordt genomeu over Weenen, waar de Koning zijn vader, den ex- Koning Milan, zal ontmoeten, en waar hij ook aan Keizer Franz Joseph zal worden voorgesteld. Natalie zal 't pleizier ook op kunnen, als zij van die plannen hoort. In zake de liefdesgeschiedenis van den Rumeenschen troonopvolger, die volstrekt met freule Vacaresco wilde trouwen, is thans nog bekend geworden, dat de koningin van Rumenie dit huwelijksplan ten ijverigste had gesteuud. Daardoor zou bijna een staats-crisis zijn ontstaan, omdat de ministers ge- zamenlijk dreigden hun ontslag te zullen nemen terwijl voorts de koningin door haar verbittering hierover ziek werd en de troonopvolger eerst weigerde te voldoen aan den eisch van den minister- raad, dat hij terstond naar het buitenland op reis zou gaau. Ten slotte verklaarde de raad en verklaarden ook verscheidene van de voornaamste mannen des lands, dat, wanneer de prins dit huwelijk wilde doordrijven, hij eerst afstand moest doen van de troonopvolging. De groothertog van Luxemburg heeft de parti- culiere domeinen van wijlen Z. M. den Koning Willem III in Luxemburg aangekocht. De koopprijs bedraagt ongeveer drie millioen francs, en de domeinen zijn op 1 Juli in handen van den nieuwen bezitter overgegaan. De te Louden verschijnende Jewish Cronicle zegt, dat de aandrang van onbemiddelde joodsche gezinnen naar Palestina daar tot groote moeilijk- heden aanleiding geeft. Reeds ongeveer driehonderd zulke gezinnen zijn uit Zuid-Rusland te Jeruzalem aaugekomendientengevolge zijn in die stad de broodprijzen zeer gestegen en zijn er typhus en roodvonk uitgebroken. Het Haagsche Dagblad bevestigt de sinds eenigen tijd loopende geruchten, dat het Ministerie dezer dagen zijn gezamenlijk ontslag aan H. M. de Regentes verzocht heeft. wel een vijand, maar een gekwetste 1 Met een zwaren dreun zette hij zijn geweer met den kolf op den harden grond. Laat hem van zelf sterven, mompelde hij. Drinken smeekte de Pruis met half verschrikte stem. Drinken? Welzeker! mompelde Claude spottend. Toen hij op wacht ging, had hij zijn veldflesch met een dubbel rantsoen koffie gevuld en er ter sluiks een beetje cognac bij gedaan. De flesch was nog warm. Heerlijk Hij zou er eens lekker van drinken, dubbel lekker nu hij er te geiijker- tijd zijn vijand mee bespotte. Wel ja hij zou dien Pruis het leven weer inblazen 1 Mercie 1 Hij nam de kurk van de veldflesch en zette die aan de lippen. Maar het was alsof hij in de eerste teug reeds stikte. Het was toch een mensch, die Pruis.... Claude zette zijn geweer wat op zij, tilde den balk van de borst van den gekwetste en knielde bij hem neer. De ander wilde met beide handen de veldflesch grijpen. Zoo niet 1 riep Claude, weg met die handen, of je krijgt uiets. Denk je, dat ik er nog uit drinken wil, als jouw bierdrinkerslippen de flesch hebben aangeraakt De gewonde begreep hem, dat was aan zijn Dinsdagavond werd door den Commissaris der Koningin de zomervergadering geopend der Proviuciale Staten van Zeeland. Door hem werd een warm woord gewijd aan het groot verlies, dat H. M. de Koningin-Regentes en haar dochter geleden hadden. Een ontwerp-adres van rouwbeklag, door Gedepu- teerde Staten ingediend, werd, na een kleine wijziging door een der leden voorgesteld, met algemeene stem men aangenomen. Na de mededeeling van ingekomen stukken en het onderzoek der geloofsbrieven van de nieuwe leden J. W. Vader en C. IJsebaert en het trekken der afdeelingen, werd de vergadering gesloten en de eerstvolgende op heden ochtend te tien uren bepaald. Woensdag is door den deken van Goes op plechtige wijze het nieuwe Roomsch-Katholieke burgerweeshuis aan den Nieuwenweg te Vlissingen ingewijd. Het frissche ruime gebouw (lang 27,50 M. en diep 14,60 M.) met zijn fraaien luin (lang 40 M breed 27,50 M.), maakte en flinken indruk, die den ontwerper den heer J. G. Harte, aldaar, alle eer aandoet. Men schrijft uit Amsterdam Ouze gemeenteraad heeft zich ernstig bezig ge- houden met de wanklanken, die hier vernomen werden op den feestavond van 1 Juli, toen nl. op den Dam, ter eere van den Keizer en de Keizerin van Duitschland een militair schouwspel ten beste werd gegeven, in den vorm eener taptoe, zooals nog nimmer in de hoofdstad werd gehoord. Door tal van ingezonden stukken, gesprekken en officieuse mededeelingen in den Raad ge daan, bleek duidelijk, dat het des avonds tusschen 8 u. en 8.30 op den Dam ruw is toegegaan. De vorstelijke bezoekers zijn daarvan gelukkig geen ooggetuigen geweest. Door bijzondere omstandig- heden, dat H. K. H. de vorstin Von Wied zich vergist had in het tijdstip om aan tafel te ver- schijuen, ving de disch eerst te 7 uur aan en was eerst te 9 uur geeindigd, toen ook het drama op den Dam was afgespeeld. De politie had nl. niet tijdig genoeg den Dam laten ontruimen, om het ddfile van de 800 deel- nemers aan de taptoe naar behooren te kunnen uitvoeren. De opeengepakte massa was niet meer met woorden en manipulaties achteruit te krijgen, en toen het bevel van den commissaris hak er dan maar op in vernomen werd, toen vielen er harde en bloedige korte stokslagen. Die regen van stok- en zweepslagen van bereden en onbereden politieagenten kwam natuurlijk neer op de hoofden van hen, die in de eerste rijen stonden, en die, opgedrongen, niet achteruit konden, en dus de minst schuldigen waren. Dit heeft de verontwaardiging opgewekt van alien, die in de huizen aan den Dam voor groote sommen een plaats hadden veroverd en van alien, die meer in 't midden geplaatst, getuigen waren van de on- menschelijke behaudeling (misdaden werden ze in den Raad gekwalificeerd). Er waren zelfs dooden blikkeu te zien. wilde afwenden, Claude, maar zij Hij opende den boven houdende, koffie in loopen. een ferme teug naar zijn post. Het was alsof hij het hoofd beleedigd door die woorden van n dorst over won zijn tegenzin. mond en Claude, de flesch daar liet er een goede teug warme Toen stond hij op, nam zelf nog en ging den bouwval weer uit Na verloop van een half uur kwam hij echter weer in de ruine terug, hetzij om te zien naar den gekwetsten vijand, of om zich een oogenblik te beschutten tegen den ijskouden noorden wind. Gemarteld door koorts strekte de Duitsche soldaat de handen weder uit naar de veldflesch. Claude, die zijn weerzin van daareveu vergeten was en zich niet wilde ophouden, maakte den riem los en stak den gekwetste de flesch toe. Daarop wilde hij weer heeugaan, toen plotseling vier gewapende gedaanten voor hem oprezen, die hem op den grond wierpen en ontwapenden, voor hij alarm had kunnen maken. Spoedig kwamen er meer gestalten opdoeraen uit de duisternis. Het was een Duitsche afdeeling infanterie, onder bevel van een kapitein. Deze TER \EIIZE\S(HE (01RA\T

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1891 | | pagina 1