WAARSCHUWING. J. Nelemans, J. A. van Rompn, L. J. van der Moer, A. Hamelink, Arie H. Donze. Adriaan H. Donze, J. Nelemans, J. A. van Rompu, JACOB LIJBAART, J. Nelemans, Adriaan H. Donze J, A, van Rompu. Kamer van Koophandel. A Alff BBSTEDIIff G. Rsuzenprsi sn Knol-Sslderijplanton Gemengde berichten. L. Schalk A. Tholens Dingz. I)e aanhouder wint. Advertentien. Vele Kiezers. Kiezers voor den Gemeenteraad. aan te besteden: Openbare Verkooping 14 hektaren Gerst en Erwten, Bij de a. s. verkiezing van Leden voor den Gemeenteraad, kunnen, als mannen, die de belangen der gemeente werkelijk zullen behartigen, in vollen ernst worden aanbevolen, de heeren Eene landbouwschuur met de bij- levering van de daartoe benoo digde bouwstoffen. ZAAMSLAG. te koop a 20 cent per honiierd bij L, DE GROENE, te Ter Neuzen. en plaats als bovengemeld Seraphina Demmenet moedwillig met een stoel een slag op het hoofd heeft toegebracht. In deze zaak zullen vanwege het Openbaar Ministerie 7 getuigen worden voorgebracht. Door het onhandig, niet vroegtijdig optreden der Amsterdamsche politie zijn Woensdagavond bij gelegenheid der taptoe op den Dam toch nogal ernstige onheilen voorgevallen. Een ooggetuige zegt er o. a. het volgende van in het Hbl. Nadat het der politie onmogelijk was door achter- uitdringen de benoodigde ruimte vrij te maken, trokken eeuige agenten den wapenstok, een voor- beeld, dat spoedig door bijna alien werd gevolgd. Eerst werd met den stok gedreigd, maar natuurlijk zonder gevolg, en toen regende het slagen op de hoofden der weerlooze toeschouwers, zonder eenig aanzien des persoons. De uitwerking was verschrik- kelijk. Een hartverscheurend gegil en gekerm giug uit de menigte opmenschen kwamen te vallen, geraakten onder den voet, werden deerniswaardig vertrapt en slechts met bovenmenschelijke inspan- ning bevrijd en naar het paleis gedragen, hetwelk meer op een lazareth dan op een vorstelijk verblijf geleek. Minstens een dozijn roannen en vrouwen zag ik met bebloed gelaat en gekneusde ledematen, veroorzaakt door de in het blinde toegebrachte slagen der wapenstokken. Wanneer de politie te voet niet in staat was ruimte te maken, dan kwamen eenige bereden agenten en dreven hunne paarden achterwaarts tegen de menigte in. Een bereden inspecteur deelde met de karwats als een dolieman naar alle zijden slagen uit. Naar veler oordeel hadden deze onheilen best voorkomen kunnen worden, indien de politie bijtijds het terrein had afgezet. Tot 7 uur's avonds bestond daartoe gemakkelijk de gelegenheid. Een ernstig ongeluk heeft, kort vdor de aankomst van den Duitschen Keizer te Rotterdam, aldaar plaats gehad. Omstreeks 4 uur kwam het detachernent schut- terij, met muziek en tamboers, bestemd voor eere- wacht, aan het station Delftsche Poort, uit de Houtlaan. Gekomen op den Eendrachtsweg tegen- over de Kortenaerstraat, terwijl de muziek der hoornblazers zweeg en de tamboers de trom roerden, schrikte een paard, gespannen voor den bierwagen van de Deli-Brouwerij, bestuurd door denhoofdageut van die brouwerij. Het paard liep met den wagen door de muzikanten heen, met het ongelukkig gevolg dat een der muzikanten zwaar werd verwond, benevens eene vrouw en een jongetje. Zij werden alien naar het ziekenhuis overgebracht. Men schrijft uit Tilburg Ziehier enkele feiten die een denkbeeld kunnen geven van de verwoestingen, die ontstaan zijn door den hagelslag van jl. Woensdagmiddag. De hagel- steenen vielen in stroomen en met donderend geraas neder, alles vernielend wat niet te sterken weerstand bood. Steenen grooter dan een ei vond men er bij hopen en men kon ze zelfs uren na de verwoesting met emmers opscheppen. Er is geen huis of er zijn ruiten stukgeslagen. Op de fabriek van den heer G. bedraagt het getal vernielde ruiten 3000 en er ziju vele fabrieken waar van 1500 tot 2500 ruiten stuk zijn. Niet een dakvenster is gespaard. De prachtig beschilderde ramen der kerk op het Heike zijn aan de noordzijde totaal stuk en de schade beloopt aan dat gebouw f 5000. De glazenmakers hebben reeds zendingen glas van buiten ontvangen, daar de voorraad alhier verbruikt is; daarbij werken zij nacht en dag door. Zelfs pannen hebben geen weerstand kunnen bieden op sommige daken zijn groote verwoestingen aangericht. De instroomende regen heeft aan vele machinerieen op fabrieken onberekenbare schade toegebracht. Men spreekt van f 15000 op eene fabriek. Alleen de schade aan gebouweu, door het breken van ruiten enz. toegebracht, wordt op f 30000 geschat. Een onherstelbare schade onder- vonden echter de hoveniers en landbouwers. De velden, die prachtig st.onden, zijn als het ware kaal geschoren, de boekweit, haver en rogge als 'tware weggemaaid. Heesters en planten liggen platgeslagen en de grond in tuinen is bezaaid met vruchten, die zoo veel beloofden. Wij vernemen dat meer dan drie uren in den omtrek de hagelslag zulke vernielingen heeft aangericht, dat de schade over het geheel honderd duizenaen guldens bedraagt. Een treurig spoorwegongeluk heeft Vrijdag- morgen omstreeks 3 uur, nahij Ravenna, in Ohio, plaats gehad. Naar men meldt, kwamen door de nalatigheid van een wisselwachter, een personen- trein en een goederentrein met elkander in botsing. De gevolgen hiervan waren verschrikkelijk. I wee slaapwagens en een gewone passagiers- wagen geraakten in brand en werden een prooi der vlammen. Aan een anderen personenwagen kwam evenmin iets terecht. Het aantal dooden moet 27, dat der doodelijk gewonden 6 bedragen, ter wijl het aantal minder zwaar gewonden zeergrootis. Daar Vrijdag een feestdag in Amerika was, werden met den trein, waarmede het ongeluk plaats had buitengewoon veel reizigers vervoerd. Op den middag van denzelfden dag ontspoorde bij het vertrek van het station Eggolsheim, zuidelijk van Bamberg gelegen, het middengedeelte van den Berlijnschen vacantietrein, die wegens zijn lengte, in drie deelen was gescheiden. Het ontspoorde gedeelte bestond uit negen wagens; vermoedelijk werd het deraillement veroorzaakt door inondatie van de spoorlijn. Een zeventigjarige dame uit Berlijn werd gedood, terwijl 4 dames en 2 kinderen zwaar en 13 personen licht gewond werden. De week werd besloten door een derde spoorweg ongeluk, dat Zaterdag op een afstand van 8 mijlen van Charleston, in West-Virginie gelegen, plaats had. Toen namelijk een personentrein van de Kanawaka-Michigan-lijn over de brug reed, stortte deze in. Twee personenwagens en een goederen- wagen vielen van een hoogte van 30 voet naar beneden. Verscheideu personen 12 luiden de laatste berichten werden gedood en zeer velen gewond. Daar zich echter in de nabijheid van de plaats van het onheil geen telegraafkantoor bevindt, lean omtrent het aautal dooden en gewonden nog niets met zekerheid gezegd worden. Een voormalig ingezeten van Heinkenszand arriveerde dezer dagen met een bezending rundvee, ten getale van 103 stuks, uit Noord-Amerika, die hij op twee achtereenvolgende dagen op eene voor- name veemarkt in Belgie tot goede prijzen verkocbt. Het vee bevond zich in een goede staatslechts een daarvan was op de reis gestorven. Redactie-wanhoop. Een te Texas verschijnend blad schijnt onder zijn geaboiineerden nogalslechte betalers te hebben. De redactie deelt die op de volgende wijze mede Wij hebben nu zoolang bij onzen papierleverancier geborgd, tot ons crediet totaal naar de maan is. Onze zelters verlangen met aan- drang naar hun welverdiend arbeidsloon. Onze kinderen hebben nieuwe schoeuen en onze vrouwen een nieuwe japon noodig. Wij hebben geen vuur, geen aardappelen, geen meel, geen vleesch, geen boter, geen suiker, totaal niets meer, zelfs geen geduld en geen goed geweten meer. Wij trachten er steeds naar om door eeu braaf leven in den hemel te komen, en hopen ook eenmaal u daar aan te treffen, maar, helaas, wij moeten die hoop opgeven, als ge niet terstond uwe oude schuld aan ons betaalt. Wie spoedig zijn abonnement in orde brengt, wacht hier op aarde niets dan zegen en geluk. Het is toch een vaste waarheid, dat liedeu, die couranten lezen en die niet betalen op tijd, bloot- staan aan kiespijn, en veel last hebben van aard- appelziekteook hun koren korat slecht op. Van goede betalers huilen de kinderen 's nachts nooit en hunne vrouwen zijn altijd zacht en liefderijk. Bij zulke vrieuden van ons brandt zelfs het eten niet aan. Waarde lezerliebt gij uw abonnement al betaald I G E Z O M> E X S T U K K E V Toen door mij in de vorige zomervergadering der Provinciale Staten gesproken werd, van de noodzakelijkheid om drie booten, type Walcheren te hebben en verlangd werd, dat minstens vijfmaal per dag gelegenheid zou worden gegeven om van Ter Neuzen naar Vlissingen te varen en omgekeerd waren velen van oordeel dat te veel werd ge- vorderd en dergelijke overdreveu eischen nooit zouden kunnen worden ingewilligd. Wij zijn thans een jaar verder en zoodra de tweede boot die in aanbouw is in de vaart komt, zal viermaal per dag worden gevareir, maar wat vooral van beteekenis is door Gedeputeerde Staten is vooraf reeds erkend dat daarmede aan alle billijke eischen nog niet zal zijn voldaan. Les idees mat chent kan men zeggen, doch hoe nu verder gekomen Mijus inziens door aller samenwerking. Het publiek brenge, evenals in de courant van de vorige week, de gebreken van den dienst en der oude booten telkens en telkens aan het licht, terwijl de open bare besturen en de vertegenwoordigers der kiezers naar aanleiding der gegronde klachten zich op nieuw dienen te wenden tot Provincie en Rijk. Dat bij den stoombootdieust op de Wester-Schelde ook het Rijksbelang betrokken is, blijkt reeds hieruit: dat sinds jaren door de Regeering eene tegemoet- koming wordt verleend in de kosten voor de instand- houding van den dienst. Het wil mij voorkomen dat het oogenblik thans gunstig is, om aan het Rijk eene verboogde bijdrage te verzoeken, terwijl het Rijk op ziju beurt bij de Provincie zou moeten aandringen op eene spoedige en zoodanige uit.brei- ding van den dienst, dat aan alle billijke eischen wel zou kunnen worden voldaan. Zooals het nu is kan het niet langer blijven men verplaatse zich in den toestand van de menschen die uren buiten Ter Neuzen wonen en gedwongen worden zich des morgens naar Middelburg te begevendoch ook voor de gewone reizigers is de dienst slecht geregeld en onvoldoende zooals meer en meer zal blijken. Ter Neuzen verheugt zich in het bezit van eene Kamer van Koophandel. Dat lichaam kan zich reeds onmiddellijk verdienstelijk maken en het nut van zijn bestaan bewijzen door in deze het initiatief te nemen. Dat het op den weg ligt van de Kamer van Koophandel op te komen voor de verbetering der verkeersmiddelen zoowel te water als te land, zal denkelijk door niemand worden tegengesproken. Allen die den heer Hennequin persoonlijk hebben leeren kennen, zullen weten, dat wanneer men voor een zoo groot algemeen belang zich tot het Rijk wendt men niet te vergeefs op hem een beroep zal doen. Men moet het ijzcr smeden terwijl het warm is, derhalve niet langer gedraald. Amsterdam, 6 Juli 1891. L. STEVENS. ZEETUDINGEN. Van 3 tot en met 6 Juli. Datum. VLAG. NAAM. M3. Van en naar. Lading. Voor Ter Xeuzen s 3 Eng. s.s. J. M. Lennard 1388 Middleshro ijzer 4 Duits. s.s. Bernhard 1845 Stolpen- munde hout 6 Eng. s.s. River Lagan 2272 Londen stukg. idem Shieldrake 3057 Liverpool idem Ned. s.s. Talisman 2025 Leith idem Eng. s.s. Pickwick 3229 Bilbao minerie Van Ter Xeuzen 3 Belg. s.s. Adolph Deppe 2417 Antwerpen ledig 4 Noor. brik Agnes 808 Forstkreun ballast Eng. s.s. J. M. Lennard 1388 Hartlepool ledig 5 Spaans. s.s. Calon 4251 Bilbao idem Eng. s.s. River Derwent 2272 Londen stukg. Voor Client t 3 Deens. s.s. Erik 3851 Riga h.,vl.&gr. Eng. s.s. Polo 1373 Hull stukg. idem Astrologer 2580 Leith idem idem Richard Moxon 1145 Goole idem 4 Duits. s.s. Holland 948 Hamburg idem Eng. s.s. Ravenshoe 1141 Goole idem Duits. s.s. Hans Krohn 3552 Archangel h. en gr. Eng. s.s. Ethelbald 1860 Glasgow kolen 5 idem Bordeaux 1584 Londen stukg. 6 Duits. s.s. Hispania 2481 Riga h. en vl. Eng. s.s. Ouse 1929 Goole stukg. Van Cient t 3 Eng. s.s. Oaklands 5511 Cardiff ledig 4 Zweed. sch. Clara Josephine 680 Randes zemelen Eng. s.s. Seabelle 2152 Londen stukg. idem Astrologer 2580 Leith idem idem Richard Moxon 1145 Goole idem idem Attalanta 3293 Blyth ledig idem Polo 1378 Hull stukg. 5 Duits. s.s. Imprial 2700 Rotterdam ledig Eng. s.s. Ravenshoe 1141 Goole stukg. 6 Duits. s.s. Holland 948 Hamburg idem Van 3 tot en met 6 Juli werden langs de Oostsluizen alhier 46 binnenvaartuigen op— en 38 afgeschutdoor de Westsl. 1 opgeschut. Mijn geliefde echtgenoot ANTHONIE VERSCHELLING, varende op het stoomschip River Lagan, verdronk jl. Zondagmorgen 7 uur in het Engelsche Kanaal door een noodlottig toeval, in den leeftijd van 32 jaar, mij naiatende 3 kinderen te jong om dit onherstelbaar verlies te beseffen. Ter Neuzen, 7 Juli 1891. Wed. A. VERSCHELLING-Stroo. Vrij dag nacht 3 Juli overleed mijn vader, de heer J A IV i\ IS V A A M A L E, oud-commies bij's rijksbelastingen,opruim 77jarigen leeftijd. J. D. VAN MALE. Ter Neuzen, 8 Juli 1891. Bevallen van eene dochter Mevrouw M. BAUWENS-De Moor. Axel, 5 Juli 1891. Bevallen van een zoou Mevrouw W. J. VAN DE VELDE- Hendrikse. Ajermadidie (Minahassa), 15 Mei 1891. De Gemeente-Ontvanger van Ter Neuzen waar- schuwt de achterstalligen in de voldoening van den Hoof'Ielijken Omslag over het loopendejaar 1891 om, ter voorkoming van vervolging, de ver- schenen termijnen voor den 15 dezer maand te zijnen kantore te voldoen. iff! KANTOOR wordt gehouden van 's Milan- da !?s tot en met Vrij dags, telkens van 10 tot 1 ure. Op feestdagen is het kantoor gesloten. 6 Juli 1891. Allen die het belang der gemeente op het oog hebben, wordt dringend aanbevolen als leden van den gemeenteraad te kiezen de heeren die zeker de bekwaamheid hebben onze handels- zaken te behartigen. Ter Neuzen, 7 Juli 1891. VELE KIEZERS. Zou 't niet billijk zijn dat Sluiskil thans ook in den Raad vertegenwoordigd werd door een persoon, die aldaar met de ingezetenen voortleeft Zoo ja, kiest dan met ons den heer lid van 't algemeen armbestuur. Eenige Sluiskilsche Kiezers. Bij de a. s. verkiezing voor leden van den gemeenteraad worden met den meesten ernst aanbevolen de heeren EN EENIGE KIEZERS. Ter Neuzen, 26 Juni 1891. Worden ten zeerste aanbevolen de heeren EN EENIGE KIEZERS. Ter Neuzen, 7 Juli. Op Donderdag: 16 Juli 1891, des namiddags ten 5 ure, zal J. SCHEELE Dz., bouwkundige te Ter Neuzen, namens den heer TERMOTE, te Zuiddorpe, trachten Bestek en teekening liggen ter inzage van af a. s. Donderdag in de Estaminet van S. Waelput, te Zuiddorpe. Aanwijs op Maandag 13 Juli, op het terrein, gelegen in de gemeente Zuiddorpe. Nadere inliohtingen worden gegeven door boven- genoemde J. Scheele Dz. TE De Notaris C. J. A. Fercken, te Ter Xeuzen, zal ten verzoeke van de heer ADRIAAN KOSTER, landbouwer, wonende te Zaamslag, op Dinsdiig den 21 Juli 1891, des namiddags ten 2 ure, in het openbaar verkoopen wassende op nog bij hem in gebruik zijnde landen in den Margarethapolder. Te vergaderen op de hofstede Valwijk alsnog door den verkooper bewoond wordende. J. SCHEELE Dz., te Ter Neuzen, vraagt van stonden aan

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1891 | | pagina 3