Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2727. Woensdag 1 Juli 1891. 31e Jaargang. BEKENDMAK1NG. Paarden- en Veemarkt Kermis of Jaarmarkt Kamer van Koophandel en Fabrieken. DE OUDE SOLDAAT. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushoaders. adveetentiSn. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer peT jaar, tot veel verminderden prijs. I»it bind versehijnt Uliwdas- en Vrijdajavond bij den nltgever P. Jl. VAX D E 8 A N E te Ter Nenzen. Bnrgemeester en Wethouders van TER NEUZEN maken bekend dat, wegens het niet aannemen door de heeren E. S. P. WIJNMAN en C. VAN DER HOOFT van de benoeming tot leden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier, eene verkiezing zal plaats hebben voor twee leden van die Kamer op Vrijdag, 17 Juli a. s., tusschen des voormiddags 10 uren en des namiddags 1 uur Ter Neuzen, 30 Juni 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester, J. DIELEMAN, Secretaris. Burgemeester en Wethouders der gemeente ZAAMSLAG maken bekend 1°. dat de gewone jaarlijksche alhier zal worden gehouden op Dinsdilg den 7den Juli 1891, aanvangeude des voormiddags te 9 uren en eindigende des namiddags te 3 uren. Van wege de gemeente worden uitgeloofd elf preraien, naar welke geeue mededinging wordt toe- gelaten aan de eigenaren van het grootste getal paarden en vee, die daarvoor in het vorige jaar zijn bekroond, alsmede voor paarden en vee, wegens welke alhier reeds vroeger eene premie is toegekend en voor paarden en vee na 11 uren aangebracht. Geen liedjeszangers, orgeldraaiers en dergelijken worden tijdens de markt toegelaten. 2°. dat de in deze gemeente zal plaats hebben op Dinsdag den 7den Juli e. k. tot en met Dnnderdag den 10den dier maand, en dat geene nadagen zullen worden toegestaan. Zaamslag, 19 Juni 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. DE BOKX, Voorzitter. E. H. WORTMAN, Secretaris. JPolitieli Overzicht. Mag men de Duitsche bladen gelooven, dan is er van Frankrijk's zijde wel degelijk aanzoek gedaan bij Rusland tot het vormen van een bond- genootschap, vooral tegenover Dnitschland. Dat FEUILLBTON. Aan het einde van een dorp, gelegen aan den St. Albansroad, staat een lief gezellig koffiehuis, waar ik gewoonlijk het middagmaal gebruikte en mijn paard te drinken gaf, wanneer ik in die streken vertoefde om mijn zaken te behartigen. Dikwijls had ik daar een ouden soldaat opgemerkt, die in den oorlog een been, een arm en een oog verloren had en den dienst verlaten had met vol pensioen dat hij nu hier verteerde. Gewoonlijk zat hij (in den zomer) voor het koffiehuis op een bank met een pijp in den mond en een kan bier naast zich. In den winter vond men hem gewoonlijk binnen, in het warme hoekje bij den schoorsteen, zijn pijp en zijn kan verlieten hem echter nooit. Dikwijls heb ik met dezen ouden man gesproken. Hij had gediend in het laatste gedeelte van den oorlog op het vasteland. Hij was spraakzaam genoeg en praatte gaarne over allerlei onderwerpen, inaar wanneer hem gevraagd werd naar zijn laatste dienstjaren, werd hij plotseling ernstig en zwee<*. Men kon zeer goed beinerken, dat daarin iets was, dat onaangenaam en pijnlijk voor hem was. AA at mij het meest in dezen man trof, was zijn genegenheid voor jonge kinderen. Als hij buiten zat, was hij gewoonlijk omringd door een troepje kleine krullekoppen. Wanneer de waardin van het koffiehuis haar bezoekers moest bedienen, gaf zij haar kind ook vaak den ouden soldaat in den arm. aanzoek moet hebben plaats gehad tijdens het bezoek van Keizerin Friedrich aan Parijs, toen er eenige spanning was. Inplaats van den Czaar te polsen vervoegae de gezant zich bij Von Giers en verkreeg van dezen een scherp afwijzend antwoord. Een gevolg is geweest, dat de Fransche gezant te St. Petersburg van zijne regeering een berisping opliep en zich genoodzaakt zag, de koffers te pakken. Ook de Russische gezant te Parijs gaat heen, omdat hij een paar ministers heeft laten voortleven in den waan, dat Frankrijk in elk geval op hulp van Rusland kan rekenen. De Luxemburgsche Minister Eyschen heeft het bezoek, door groothertog Adolf te Brussel gebracht, een beleefdheidsbezoek zonder eenige politieke beteekenis genoemd. Eyschen ontkent, dat eene verzoening tusschen Keizer AVilhelm en den groot hertog zou hebben plaats gehad op grond eener schadeloosstellingdie verzoening dagteekende van den dood van Keizer Friedrich, toen de toenraalige llertog, diepbewogen, de beide weduwen (Keizerin Augusta en Keizerin Aictoria) condoleerde, waarop Keizerin AA ilhelm door den Duitschen gezant te AAreenen aan Hertog Adolf zijn dank liet brengen en den wensch uitsprak, vriendschappelijke betrek- kingen met hem aan te knoopen, waartoe de hertog zich gaarne bereid verklaarde. Een artikel van den I igaro over de aanslniting van Luxemburg bij het Duitsche rtjk was, volgens den heer Eyschen door de Blowitz geschreven, en was geen ernstige gedachte. Slim overlegd. Terwijl de Turksche autoriteiten het gerucht verspreidden, dat de roover Athanasius door hun troepen was gevangen genomen, heeft een der luitenants van de bende getracht een slag te slaan in Adrianopel. Hij is met een 15tal mannen in de voorstad gekomen en heeft zich daar van onderscheidene notabelen meester gemaakt, met het doel ook van hen een grooten losprijs te vragen. Het geld, van de spoorwegreizigers ont- vangen, smaakte naar meer. Maar 't is ditmaal minder goed gelukt. Een deel van het garnizoen werd gewaarschuwd en heeft onmiddellijk de roovers nagezet. Zij waren verplicht hun sjevangenen achter te laten, wilden zij het leven redden. Zeventien personen, beschuldigd van verzet tegen de uitzetting van Koningin Natalie van Servie, zullen gerechtelijk worden vervolgd, 't geen in Belgrado veel opzien baart. In Servie is de eens- gezindheid nog niet thuis, al heeft men het ge- scheiden echtpaar verwijderd, den man door afkoop, de vrouw door dwang. De Zwitsersche Stendenraad heeft het voorstel, om wegens het gebeurde te Tessin amnestie te Nooit scheen de oude man zoo tevreden, dan wanneer zijn hulp aldus werd ingeroepen. Dan legde hij zijn pijp terzijde, vergat zijn bier, en dacht er slechts aan het hem toevertrouwde kind bezig te houden en te liefkoozen, of het in slaap te sussen. De grootere kinderen klauterden soms tegen hem op, klopten zijn pijp leeg, wierpen zijn bierkan om en veroorloofden zich allerlei vrijheden jegens hem, maar nooit werd hij boos. Somtijds echter scheen een onaangename gedachte hem bezig te houden hij keek dan ernstig naar het gelaat van het slapende kind en de tranen biggelden hem daarbij langs de wangen. Op een morgen, toen ik weer voor zaken was uitgereden, wilde ik aan het koffiehuis stilhouden om iets te gebruiken. Naar gewoonte zat de oude soldaat buiten op de bank met een vrij groot gezelschap spelende kinderen rondom hem. Juist reed ik de bank voorbij, toen een zeer jong kind op den weg viel en gevaar liep overreden te worden. Maar de oude man sprong voorwaartsmet een krachtigen behendigen greep vatte hij het kind bij den arm en wierp het eenige voeten terzijde buiten het gevaar. Bij dit reddingswerk viel hij echter zelf en lag onder de pooten van mijn paard. Plot seling hield ik de teugels in, maar helaas, daarmee bewees ik den armen drommel een slechten dienst. Ik was daardoor de oorzaak, dat het dier voor de tweede maal op hem trapte. Bewusteloos werd hij opgenomen. Wij brachten hem naar bed en na korten tijd kwam hij weer tot bezinning, maar hij was zoo zwaar gekwetst, dat hij stellig niet lang meer leven zou. De eerste woorden, die hij uitte, waren verleenen, verworpen. Het proces zal dus zijn gewonen loop hebben. De Italiaansche minister van binnenlandsche zaken, Nicotera, heeft eene circulaire gezonder. aan do prefecten, om op grond van het wetboek van strafrecht alle openbare vergaderingen en vereenigin gen te bestrijden, die ten doel hebben de vraag der nuttigheid van de triple-alliantie te bespreken. De reactionnaire maatregel is een antwoord op het manifest der radikaleu, die de kwestie der triple- alliantie zooveel mogelijk in het openbaar willen laten bespreken, teneinde daardoor een plebisciet over deze voor Italie zoo hoogst belangrijke kwestie uit te lokken. In het Oostenrijksche parlement was weer bewe- ging en van belang ook. De Jong-Czeehische afgevaardigde Vaschaty hield eene geweldige philip- pica tegen de triple-alliantie en een warm pleidooi voor eene aansluiting bij Rusland, omdat Oostenrijk dan kon afzien van groote krijgstoerustingen Dnitschland moet zich steeds wapenen tegen Frankrijk en Italie's medewerking in de triple-alliantie, be teekent niets, wat heeft Oostenrijk ermeenoodig! Eene aansluiting bij Rusland geeft meer, zelfs een handelsweg naar Saloniki, indien Oostenrijk maar wil erkennen, dat Rusland historisch recht op Kon- stantinopel heeft. De Jong-Czeech stelde voor, om te breken met de tegenwoordige politiekvernie- tiging der triple-alliantie dus. Daarna kwam de anti-semiet Lueger met eene lange rede aandragen tegen de Hongaarsche regeering, waarvan volgens zijn oordeel de Oostenrijksche afhankelijk was. De minister-president achtte het in den Rijksdag niet de plaats om te spreken over de buitenlandsche zaken en zetle bovendien den anti-triple-alliantie- man terecht. Taaffe ging vervolgens nog bewijzen, dat de overeenstemming tusschen de regeeringen van Oostenrijk en Hongarije eene gewenschte was. Aan de Zw. Ct. wordt geschreven, dat het zoo goed als vast staat, dat Mr. Tak- van Poortvliet de premier wordt. Zijne ambtgenooten zouden zijn. De oud-gouverneur van Suriname H. J. Smidt voor financien of voor justitie. Krijgt deze het justitie- departement, dan zal of de heer Van Houten of Mr. Van Tieuhoven wel meest voor financien in aan- merking komen. Voor kolonien baron W. K. van Dedem of de heer J. T. Cremer. Voor oorlog waarschijnlijk generaal Den Beer Poortugael, voor marine schout-bij-naclit Kruys (de eenige, die uit dit bewind overgaat). Voor waterstaat misschien de heer Conrad, terwijl de heer Tak als hoofd Het kind het kind 1 AVij verzekerden hem, dat het kind geen letsel had bekomen, maar hij wilde ons niet gelooven en verzocht het kind te zien. Natuurlijk werd aan zijn verlangen voldaan. Zijn vreugde was onbeschrijfelijk, toen hij het kind levend en ongedeerd terugzaghij weende, hij lachte, hij trok het aan zijn borst en eerst toen zijn krachten hem begaven en hij uitgeput in zijn kussen terugzonk, stond hij ons toe, dat wij het verwijderden. De geneeskeer, dien men dadelijk ontbodeu had, kwam eindelijk naar den armen soldaat zien. Na een nauwkeurig onderzoek verklaarde hij, dat de oude niet in het leven zou behouden kunnen worden. Men kon hem verkoelende dranken geven, als hij die mocht verlangen, doch de kunst vermocht hier niets meer. Ofschoon onschuldig was ik de oorzaak van den dood des armen mans en daarom trachtte ik zoo veel mogelijk zijn lijden te verzachten. Ik kwam hem dikwijls bezoeken en bracht meermalen het kind mee, dat hij gered had. Juist op den dag, dat hij stierf, was ik ook weer bij hem. Ik had hem te drinken gegeven en zijn hoofdkussen nog eens terecht gelegd, toen hij zeide Mijn heer, vdor ik slerf, wilde ik u gaarne noc iets uit mijn leven verhalen. Het is iets, dat mij ianf? gedrukt heeft, het zal misschien mijn gemoed verlichten, als ik het u mededeel. Wel, zei ik, stort gerust uw hart uit. Ik zal goed toeluisteren, naar hetgeen ge mij te zeggen hebt. AVelnu dan, mijn heer vervolgde hij toen zicht- Daar bemoedigd, ik sterf tevreden, gelukkiger dan ik de laatste jaren geleefd heb. Er drukte een van het kabinet het departement van binnenlandsche zaken kiest. De omvangrijke werkzaamheden op den Dam, te Amsterdam, trekken bij voortduring zeer de aan- dacht, zoowel overdag als 's avonds. Voor hen, die in 1889 de wereldtentoonstelling te Parijs bezochten, beloven zij een welkome herinnering aan de „fontaines lumineuses" uit die dagen op te leveren, want de fonteinen en waterstralen in de groote bekkens om het monument zullen gedurende het Keizerlijk bezoek des avonds in verschillende kleuren verlicht worden. 't Was om het geheim daarvan te bestudeeren, dat Amsterdam's gemeente- architect eenige dagen geleden zich naar Parijs begaf. Het Nederlandsche volk heeft bij werken van eenig aan belang licht de vraag op de lippen n AVie zal dat betalen A ermoedelijk zal ook nu die vraag bij menig- een rijzen. AVij gelooven nog niet te moeten of mogen zeggen wie wel, maar daarentegen kunnen wij verzekeren zegt ook het Nieuws dat de kosten van de versiering van den Dam en van tal van andere feestelijkheden, behalve het vuurwerk, niet ten laste van stad of land zullen komen. In eene beschouwing over de innige verstand- houding, welke thans tusschen Engeland en het drievoudig verbond van Duitschland, Oostenrijk en Italie bestaat, spreekt de ATossische Zeitung ook over het bezoek, dat de Duitsche Keizer aan ons land gaat brengen. "Er is een tijd geweest", zegt het Berlijnsche orgaan, dat de rijse kooplieden en zeevaarders van de kust der Noordzee met innig wantrouwen den blik naar de oevers van de Spree wendden, als ware men daar van zins eenmaal de monden van den Rijn voor Duitschland in beslag te nemen, gelijk men zijn loop van het meer van Constans af, als ,/Duitschlands stroom, niet Duitschiands grens had geschertst. Intusschen is die verdenking reeds sinds lang verdwenen, en wanneer thans de heerscher, die trotsch zijn militaire neigingen in den naam van vredesvorst zijn hoogste eerzucht zoekt en elke zucht naar verovering ver van zich werpt, Nederlands havens en groote steden betreedt, dan zal de bevolking in hem niet een vijand zien, maar een oprechten bewonderaar van den koenen ondernemingsgeest en den fieren vrijheidszin der Nederlanders." De gemeenteraad van Rotterdam zag zich verleden week voor een bijzonder geval geplaatst. Een leeraar aan het gymnasium, dr. Reudler, in wiens gezin roodvonk heerschte, had, teneinde niet genoodzaakt te wezen van de school weg te blijven, last op mijn hart, die nog niet verwijderd is, maar toch voor een groot deel verlicht. Ik ben het middel geweest, waardoor de voorzienigheid het leven van een jong kind heeft gered. Als ik u verteld heb, wat mij op het hart ligt, dan zult ge de vreugde begrijpen, die mij dit verschaft. Ik gaf hem wat te drinken en toen begon hij zijn verhaal. Het was voor ons een veelbewogen leven cre- durende de oorlogen van den Hertog van Wellington. Nadat de Franschen uit Portugal waren terugge- trokken en Badajoz in onze handen viel, werdTde lichte divisie gekommandeerd om een postenlinie te bezetten in de bergen, die zich aan dennoordelijken oever van de Guadiana verheffen. Eenige compag- meen van ons regiment trokken voorwaarts om een dorp te bezetten, dat juist door de Franschen was verlaten. Wij hadden een langen raarsch gemaakt, door een ruw, woest landschap, dat al was afgeloopen en waar dus geen provisie meer te krijgen was, zoodat wij sterk naar voedsel en drank verlangden! AVij konden echter niet verwachten, die in het dorp te vinden, de Franschen zouden alles wel meegenomen hebben. Meenende dat hier of daar nj de boeren nog wel iets zou verborgen zijn, begonnen wij te zoeken en vonden werkelijk eenige zakken wijn. leder huis, iedere scfcuur werd doiTr- zocht en wat men vond, werd buit gemaakt. Ge ladt die arme dorpelingen moeten zien vluchten, sommigen met een sluk brood, anderen met een zak onder den arm, onder allerlei bedreigingen vervolgd door de vermoeide soldateu. ATno, vino(wijn, wijn I) hoorde men van alia TER NEHZENSCHE COURAMT.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1891 | | pagina 1