Landbouwberichten. Gemengde berichten. Telegrafische berichten. RECHTSZAKEN. Arroiidissements-rechtbank te Middelburg. aanspraak hebben op eene betere bezoldiging. Van ben toch wordt niet. alleen in de eerste plants trouwe dienstvervulling geeischt, omdat de veiligheid der maatschappij hierbij zoo nauw betrokken is, maar ook kennis bij bet opmaken van processen- verbaal. Doorzicht, overleg en kalmte is bij de uitoefening van bunne taak een hoofdvoorwaarde. Stelt men daarnaast, dat zij vooral aan verleiding blootstaan, dan is de plicht van den Staat nog grooter om te zorgen, dat zij in bun levensonder- houd voorzien kunnen, en met een bonderd gulden of zes, zeven, is de strijd voor het bestaan eene harde en moeilijke taak. Zij zelven vragen niet, zegt het blad, daarorn vooral vestigen wij er de aandacht op van ben, die hierin verbetering kunnen brengen. De heer Mr. M. W. F. Treub heeft aan de Centrale Liberale Kiesvereeniging in Schoterland medegedeeld, dat hij bedankt als lid der Tweede Karner voor dat district. Hit Enschede bericht men Maandagmiddag was bet in onze stad zeer rumoerig, wijl veertien metselaars en opperlui het werk op de in aanbouw zijnde fabnek „het Schuttersveld" gestaakt hadden. In een paar herbergen gedroegen enkelen van hen zicb zoo onrustig, dat de burgemeester het noodig achtte tusschenbeiden te komen. Door politie- agenten, gesteund door de marechaussees, werden twee belhamels, ondanks de tegenkanting, ook van vrouwen, gearresteerd. Daarmede was aan de onrustige bewegiug een einde gemaakt. Politie en marechaussees doorkruisten des avonds de straten. TER NEUZEN, 23 Juni 1891. De uitslag der herstemming van een lid voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal in het hoofd- kiesdistrict Hontenisse, (aan velen onzer abonnes reeds gisteren bekend gemaakt, is als volgt Getal kiezers 3426. Iugeleverd 2806. Van on- waarde 55. Gekozen de heer Mr. F. J. F. M. Walter, met 1576 stemmen. De heer Jhr. Mr. J. J. Pompe van Meerder- voort verkreeg 1175 stemmen. Het muziekgezelscbap Vooruit" uit Selzaete zal a. s. Zondag in den Theetuin het volgende programma uitvoeren Eerste Afdeehng. 1. Un echo du val—Dieu, mazurka, Nieuwenhuise2. Robert le diable, lantasie, Kessels3. Saragosse, fantasie, S. Jongersj 4. Irma, polka pour 2 pistons, H. de Bij. Tweede Afdeeling. 1. Valse des amazones Maeremons2. Lucrezia Borgia, potpourri, Kessels 3. Grand potpourri populaire 4. Les ailes, polka, Adrien. Op het Zendingsfeest, Donderdag 2 Juli a. s. op het landgoed ,/Zoutvliet" alhier te houden, zal, behalve het muziekkorps vLooft den Heer" van de Stads-Evangelisatie te Brussel, ook het harmonie- gezelschap #Hosanna" van Goeszich doen booren. De heer L. J. van Leeuwaarden alhier is in 't bezit gekomen van een drietal groote zilveren gedenkpenniugen geslagen in 1604 ter herinnering van eene overwinning door het Staatsche leger op de Spanjaarden en hunne verdrijving uit het land van Cadzand. Zij zijn prachtig geconserveerd en geven nauwkeurig het terrein van den strijd weer, met de namen der dorpen en slerkten Cadzand, Sluis, IJzendijke, Aardenburg enz. Tot 1 Juli zijn deze penningen bij genoemden heer te bezichtigen. Op het kanaal van Gent naar hier werd eergisteren op het stoomschip Bordeaux, bestemd voor Londen een droevig drama afgespeeld. De 29jarige hofmeester A. J. had, waarschijnlijk reeds bij het vertrek uit Gent, een groote hoeveel- heid laudanum ingenomen om een eind aan zijn leven te maken. Reeds te Sluiskil werd hem geneeskundige hulp verleend, doch niettegenstaande gedurende de vaart naar hier en nog later alle pogingen werden gedaan den ongelukkige te redden, is hij des namiddags in het ziekenhuis alhier overleden. Het schijnt, dat ongenoegen met zijn echtgenoote, die ook aan boord was, de oorzaak van deze wanhopige daad is. i Weer bijkomende trachtte ik om mij heen te zien, maar kon mijn oogen niet openen. Zijt ge wakker vroeg een zachte lieve stem. Ja Waarom is het hier zoo donker Kunt ge mij niet zien? Neen, mijn oogen voelen zoo zwaar. Waar is mijn parachute Hoe ben jk hier gekomen Ge zijt tjevallen, zei de stem vriendelijk. Zoo Ik dacht, dat ik hier reed op de punten van tieu duizend naalden. Veel erger dan naalden, ge zijt in een bijennest terechtgekomen. Zoo Hoe lang moet ik hier liggen Tot ge weer kunt opstaan, denk ik. OhGe denkt, dat het een grap is, geloof ik. Neen, volstrekt nietWeet ge dan niet, dat ge bijna het leven hadt verloren De eigenares der lieve stem ging voort mij te vertellen, dat al haar volk was uitgegaan om naar de nederdaling te kijken en dat na mijn val in de takken en in het bijennest zij en haar vader mij naar huis brachtea, terwijl ik in zwijm lag. Bij koninklijk besluit is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend aan den heer E. Pierets, als 2de luitenant bij het 5de batailjon rustende schutterij in Zeeland. De heer A. J. Westhof, predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Amsterdam, heeft de be- uoeming tot leeraar in onze Oost-Indische bezittingen aangenomen. Hij neemt 1 Augustus afscheid van zijne gemeente. De zangmaatschappijen Zanglust van Beir- velde, bij Gent, tellende 45 zangersCercle Con- temporain van Brussel, 35 zangersOnder ons van Antwerpen, 40 zangers, en de hannonie Patria Belgica, mede van Antwerpen, hebben het voornemen aanstaanden Zondag een bezoek te brengen aan Middelburg. Aan het festival, dat op 5 en 12 Juli a. s. te Hulst door het muziekgezelschap »Harmonie" en het zanggezelschap //Apollo" zal gegeven worden, zullen deelnemen op 5 Juli de muziekgezelschappen van St. Pau- wels, Stoppeldijk, Stekene, Melcele, Ter Neuzen, Hontenisse en Ellewijt en de zanggezelschappen van Overslag, Haasdonck, Belcele, Kemseke, 2 van Stekene en 2 van Temscheen op 12 Juli de muziekgezelschappen van: St. Gilles, Vracene, W estdorpe, Nieuw Namen, Beveren en Kieldrecht, en de zanggezelschappen van Verre- broeck, Lamswaarde, Koewacht, Clinge (Zeeland), Westdorpe, Kieldrecht, St. Nicolaas en 2 van St. Gilles. Op de beide dagen zal er van Hulst een extra trein vertrekken om 10,45 des avonds naar Ter Neuzen en op hetzelfde uur een naar St. Nicolaas en Temsche. Door het bestuur der waterkeering van den calamiteusen Stad Philippine-polder werd Dinsdag te Philippine aanbesteed het herstel, de vernieuwiug en het onderhoud, tot 30 April 1892, van de aarde-, kram-, rijs- en steenglooiingwerken aan de waterkeering van den bovengenoemden calamiteusen polder. Ingekomen waren 5 biljetten, van de heeren A. Tholens, te Ter Neuzen, voor y 1519M. de Putter, te Ter Neuzen, voor f 1577 M. Klaassen, te Zaamslag, voor 1590 A. van der Beek, te Zaamslag, voor 1695 en J. de Bree, te Hoek, voor 1740. Axel. De Wel.Eerw. heer F. W. J. Wolf, predikant bij de Ned. Ger. gemeente alhier, heeft een beroep ontvangen naar de gemeente Heinenoord, (Zuid-Holland). Hontenisse. Maandag j.l. is aan den zeedijk van den Kruispolder aangespoeld het lijk van een onbekend manspersoon, lang ongeveer 1,70 M. en flink gebouwd, naar gissing oud 30 a 40 jaren. Het was gekleed met wollen hemd, zwart olievest, wit linnen broek, zwarte kousen en een leeren pantoffel. Om den vergevorderden staat van ontbinding, waarin het verkeerde, is het lijk, ter plaatse waar het gevonden werd, begraven. Uiervliet. Als onderwijzeres aan de school te Driewegen is benoemd de eenige sollicitante mej. C. G. J. le Nobel te Middelburg, op eene jaar- wedde van f 425 om met 1 Juli a. s. in functie te treden. De rechtbank heeft in hare zitting van 26 Juni de volgende vonnissen uitgesproken G. G., oud 31 j., molenaar te St. Jansteen, is wegens smaad veroordeeld tot 7 dagen gevange- nisstraf. A. de B., oud 35 j., schipper te Graauw, is wegens vernieliug vrijgesproken. Middelburg, 26 Juni. De uitslag der verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer der Staten- Generaal in het hoofdkiesdistrict Middelburg, is als volgt Getal kiezers 4397. Iugeleverd 3908. Onwaarde 45. Yolstrekte meerderheid 1932. Hiervan verkregen de heeren Mr. C. Lucasse Honderden menschen waren in de vallei gekomen om naar mijn toestand te informeeren en de hotel- houder was onder hen. Hij had gezegd, dat hij alle kosten zou vergoeden en zond den besten ge- neesheer, die in den omtrek te vinden was. Mijn kunststuk werd als een wonder beschouwd en mijn redding niet minder. Na vijf dagen kon ik mijn oogen openenik zag de eigenares der zachte hand, die mij gevoed had in de dagen van mijn blindheid en zulke weldadige compressen op mijn gelaat had gelegd. Ik hield zeer veel van die zachte hand en toen ik het lieve gelaat zag, dat daarbij behoorde, toen was het uit met mijn leven als vrijgezel. Ik heb het koorddansen er aan gegeven. Mijn vrouw kan mij dat gevaarlijke leven niet langer toestaan. Nu werk ik op de boerderij en heb een flink bestaan. Het komt mij daarbij werkelijk goed te pas, dat ik mijn spieren vroeger getraind heb. EINDE. 1997, Mr. E. Fokker 1555, J. H. Snijders 270 en W. P. G. Helsdingen 23 stemmen. Alzoo gekozen de heer Mr. C. Lucasse. D. V., werkman te Hulst, is heden ter terecbtzitting der arrondissements-rechtbank alhier, als verdacht van meineed gevangen genomen. TER NEUZEN, 26 Juni 1891. Omtrent den toestand der veldgewassen in onze omstreken wordt ons het volgende medegedeeld lengevolge van den vroegen en strengen winter is er, zoo als bekend is, geen sprake van winter- granen, daar er eene herzaaijng noodig is geworden. Tarwe staat over het algemeen zeer goed, enkele partijtjes op vlasland minder gunstig rogge belooft een ruim gewas met goede korrel, hoewel niet zwaar van stroogerst staat bij uitnemendheid goed haver doet een ruira middelmatigen oogst verwachten paardeboonen en erwteu hebben voor- deelig gebloeid, kunnende alzoo een goede opbrengst geven koolzaad al bevroren, op een partijtje na, hetwelk echter vooralsnog niet al te veel belooft vlas stond over het algemeen goed, doch in de laatste dagen heeft het veel door regen en wind geleden, zoodat men alsnu er een zwakke verwachting van heeft, loopende de prijzen nog zeer uiteen suikerpeen staan dooreen middelmatig, zijnde de uitzaaiing gelijk als ten vorigeu jarepaardepeen en mangelwortels middelmatigaardappelen doen een redelijke opbrengst verwachten en staan vrij goedde aanplant was ook dit jaar wederom zeer grootde hooioogst, zoo ook van de klavers, geeft maar een scbraal half gewas te wachten, door het koude voorjaar achterlijkvan peren, appelen en steenvruchteu verwacht men een middelmatige opbrengst. De veestapel is gezond, alleen onder de paarden is hier en daar eene lichte ongesteldheid heerschende. Bij het gemis van het noodige voeder voor het vee zijn de prijzen daarvan, ook op koopdagen, nog al wat gedaald. Door de politie is proces-verbaal opgemaakt tegen een persoon, op wien de verdenking rust, dat hij 's nachts in een weiland onder Westbroek de koeien van den veehouder P. B. uitgemolken en de raelk verkocht heeft. Reeds meermalen had in hetzelfde weiland zulk een diefstal plaats ge- had. De beschuldigde isonbezoldigd rijks- veldwachter In de omstreken van Amsterdam loopt eene bedelares, die er uitstekend slag van heeft de goede liedeu beet te nemen. Zij weet het medelijden op te wekken, doordat ze nu en dan'zoogenaamd door eene flauwte (geeuwhonger) wordt overvallen. Na- tuurlijk wordt ze terstond geholpen, van het noodige voorzien en geldelijke otters vloeieu mild. In de aankondiging van een gehouden ver- kooping van een goed onderhouden inboedel in een dorp, nabij Breda, stond ook vermeld, dat eenig antiek porcelein en zilverwerk zou worden verkocht. Zooals gewoonlijk bij dergelijke ver- koopingen, kwamen er kooplui van naam uit Amsterdam, Rotterdam, den Haag, Brussel en Antwerpen met iedere tram ook nu aan het boelhuis, in het vooruitzicht op een goeden dag, doch om deerlijk teleurgesteld, zoo spoedig mogelijk weder te vertrekken, want het bleek, dat het antiek porcelein bestond uit zes ontbijtbordjes, en het antiek zilverwerk uit een gewonen lepel en vork. Te Heusden werd Dinsdagavond 9 uren, onder sterk geleide van marechausees, binnengebracht een jeugdig polderwerker van circa 25 jaar, zekere J. E., beschuldigd van Maandagavond onder de gemeente Heesbeen een 53jarige polderwerker, A. van Rijen, met een stok een slag op de hersenen te hebben toegebracht, waaraan hij korten tijd daarna overleed. Eveneens werd aangehouden een boerenmeisje, H. K., dat in het buffet van een herbergkeet aldaar bediende, en tot een en ander in betrekking staakt De verslagene zou in bedoelde herberg voor eenige dagen, .in beschonken toestand, zijn geld verloren en als bedrijfster daarvan genoemd meisje beticht hebben, waarop haar uitverkorene, voor haar partij trekkende, den nootlottigen slag moet hebben toegebracht. Bachus heeft alweder het grootste gedeelte van dit misdrijf op zijn rekening. In verband met deze misdaad hebben zich eergiste ren de officier van justitie de rechter—commissaris en de grittier der rechtbank te 's Hertogenbosch naar Heusden begeven. Omtrent de valsche munters wordt door het VI. B. nog het volgende medegedeeld De woning perceel 24 "V rijzelgracht te Amsterdam van den voornaamsten beschuldigde, J. L. M. Ruigrok, maakt zeker niet den indruk, dat er een valsche munter woont. De hardsteenen stoep opgaande, is 't alsof men in een hofje komt, en men ontmoet dan ook niet anders dan bejaarde vrouwtjes. Als een van die moedertjes u echter een gang doorbrengt en onder de waarschuwing meneer past op, want ze hebben daar een vreeselijken hond, u voorbij het hok van den blaffenden viervoeter op een binuenplaats brengt, ziet ge rechts de woning van Ruigrok. Deze binnentredende komt men in een kamer van hoogster.s een paar meter groot. Iunig rnede- doogen vervult u daar spoedig met de familie, die, tengevolge van drankmisbruik door een onbe- dachtzame, is ten gronde gericht. Ruigrok, vroeger een uitstekend werkman op de fabriek van V. d. Made, is sedert het werk aldaar gestaakt was, werkzaam op de metaalgieterij van den heer F. Riucker aan de Stadhouderskade alhier. Hij schijnt thans op den leeftijd van 32 jaar, tengevolge van drankgebruik, geheel op het kwade pad geraakt te zijn. Hij had op die fabriek kennis gekregen aan den tweeden beschuldigde Karel Gustaaf Koning, oud 37 jaar, die op genoemde gieterij reeds 17 jaar werkzaam is geweest, Deze verschafte het metaal voornamelijk Banka- tin, terwijl hij in vereeniging met Ruigrok in diens woning de munten vervaardigde. De woning van den tweeden beschuldigde Jacob van Campenstraat 57 maakt een gansch anderen indruk, maar hier krijgt men diepe deernis met de 7 Sjarige moeder pas van het ziekbed verrezen die op haar hoogen leefiijd zulk een smart door de schuld van haar kind moet ondervinden. In de woning van Ruigrok zijn in beslag geno men een aantal lepels van tin, vermoedelijk van diefstal afkomstig. Zaterdagavond werd door den politie-commissaris Zur Miihlen, bijgestaan door twee rechercheurs, in de beide woningen een onderzoek ingesteld. VoL gens opgave van de beschuldigden bestaat het geheele aantal van de door hen vervaardigde munten uit hoogstens 15 stuks. De levering van stekbessen voor Engeland is te Elst (Betuwe) en in de omstreken in vollen gang. Dat deze handel nogal van beteekenis is, blijkt hieruit dat door een handelaar in de afge- loopen week werden ontvangen 40.000 halve kilo's tegen een gemiddelden prijs van 10 cent per kilo. Met het plukken wordt door vele huisgezinnen een flink daggeld gemaakt. Reeds sedert eenige dagen ligt bij een eerlijk inwoner van Breda voor de rechthebbenden ter beschikking een sommetje van ver over de tien duizend gulden aanwaarde, vertegenwoordigd door buitenlandsche eftecten. Ofschoon reeds een des- betretlend politiebericht is geplubiceerd geweest, meldde de eigenaar zich tot heden niet aan. llet is toch, dunkt ons, de moeite wel waard om er navraag naar te doen Te Rozendaal vertoeft sedert eenige dagen een Eugelsche dokter, die de rheumatieklijders in het openbaar kosteloos geneest. Iederen avond laat de wonderdokter zich in zijn met vier schoone paarden bespannen vergulden wagen met muziek naar een marktplein brengen, waar hij de zieken, die zelfs op een bed tot hem worden gebracht, door wrijviu" met de Sequah-olie dadelijk geneest. Des avonds is de gemeente dan ook in rep en roer om te gaan zien. In den dierentuin te Frankfort heeft een droevig ongeval plaats gehad. Catherine Wolf, een dienstmeisje buiten betrekking, dat door broods- gebrek tot een staat van krankzinnigheid was ce- komen, het zich door middel van een koord, °na zich eerst ontkleed te hebben, in een berenkooi glijden. De beer viel de ongelukkige onmiddellijk aan en verminkte haar op vreeselijde wijze. De waanzinnige riep den inmiddels toegeschoten bewaker toe, dat hij op den beer zou schieten, doch deze durfde dit niet te doen. In weinig tijds was het slachtoffer door den beer verscheurd. Uit Bazel wordt dd. 21 Juni aan de N. R. Ct. geschreven Eene week van zware bedruktheid en onbeschrij- felijke agitatie ligt achter ons, en wie wtd wat de nieuwe week ons zal brengenEr znp 70 dooden uit de puinhoopen der brug te Monchenstein en uit de overblijfselen van den verongelukten trein te voorschijn gehaald en we hebben ze onder mni^e gebeden begraven. Maar wij weten niet, hoeveel er van die treurige taak voor ons nog blijft tedoen. Donderdag heb ik weder eens de plaats der ramp oezocht. Het was een der weinige schoone dagen van den zomer. Er was geen wolkje aan den hemelj het hooge gras viel onder de zeis des maaiers; in zachte golvingen wiegelden de rijke halmen op de graanvelden. Op den stoffigen lsiiu- weg zag men eene eindelooze reeks rij- en voertuigen van alle denkbare soort en talrijke scharen voet- gangers, die naar de plek der ramp gingon, of er vandaan kwamen. Eenige buitenlandsche verslag- gevers hebben naar hunne correspondentieplaatsen geschreven, dat het er uitzag, als wanneer in eene groote stad de burgerlijke bevolking er op uitgaat om op een exercitieveld de troepen te zien manoeu- vreeren, of om een volksfeest bij te wonen. Uit die verkeerde opvatting zijn er omtrent de alhier heerscbende stemming hoogst lichtvaardige gevolgtrekkiugen afgeleid, waarmede ons een groot onrecht werd aangedaan. Want de outelbare meer derheid van nieuwsgierigen, op wier gelaat zich niets van de smartelijke indrukken ouzer bevolking afspiegelde, bestond uit ingezeteneu der nabijliggende ladensche landstreken en inzonderheid van Miil- lausen in den Elzas, vanwaar de toevloed naar Monchenstein zoo groot was, dat daarvoor zelfs ouitengewone spoortreinen moesten loopen. Hoe meer men de plaats der ramp nadert, zooveel te aantrekkelijker wordt het landschap. Uit de bekoorlijkste omlijstingen van levend groen komen de huizen en de kerk van Monchenstein te voor-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1891 | | pagina 2